Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Dziś ostatnia okazja w tym roku by zobaczyć nieziemskie „Dziady” Mickiewicza

Opublikowano

dnia

Teatr Scena Polonia i Studio Teatralne Modjeska po raz ostatni w tym roku zaprezentują multimedialny spektakl „Dziady Część II”. Tym razem będzie go można zobaczyć na południu Chicago, w starej kaplicy Kościoła Ojców Cystersów Na Górce w Willow Springs, o godzinie 7.00 wieczorem. Przyjdźcie jeśli się nie boicie, że będzie „ciemno wszędzie, głucho wszędzie”..

Na to niesamowite i zdecydowanie „nieziemskie” widowisko zapraszała w naszym studiu jego reżyserka Kinga Modjeska.

„Premiera spektaklu odbyła się w 2019 roku” — wspominała Kinga Modjeska. Przedstawienie powraca co roku w ten listopadowy czas, na Dzień Wszystkich Świętych i Święto Zaduszne, aby oddać hołd naszym bliskim i pielęgnować tradycję.

Podkreślając niezwykłe walory poetyckie Mickiewicza, Kinga Modjeska wspomina słowa, które dla wielu Polaków są rozpoznawalne od dzieciństwa: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?” oraz „Na głowie ma kraśny wianek, w ręku zielony badylek…”. Reżyserka dodała, że „Dziady” stanowią przepiękną opowieść o wartościach, które kształtują człowieka — miłości, empatii i odpowiedzialności za czyny.

Spektakl ożywia historie duchów, takich jak przedwcześnie zmarłe dzieci — Rózia i Józio, które nigdy nie zaznały cierpienia, Zosia, która choć miała wielu adoratorów, nie poznała prawdziwej miłości, czy okrutny, bezlitosny pan, który za swoje czyny nie może zaznać spokoju.

W dramacie Adama Mickiewicza pojawia się także „całe stado kruków, wron, czyli ptaków, które wcielają się w te duchy, postaci, którym ten pan po prostu uprzykrzał życie bardzo mocno” opowiada nasz Gość. Te duchy krążą, również nie mogąc przekroczyć bram niebios.

„Więc jest to przepiękna sztuka, która pozwala się pochylić nad życiem, nad ważnymi wartościami, czym się należy kierować, żeby zasłużyć sobie na życie wieczne” podkreśla Kinga Modjeska. Zaprasza do przemyśleń na tematy związane z postępowaniem w życiu oraz ze śmiercią.

W roli Guślarza czarującego i przywołującego duchy zobaczymy Julittę Mroczkowską, Starcem, czyli pierwszym wśród chóru jest Bartosz Kasza, Widmem niedobrego pana Maciej Góraj, a duchem dziewczyny – Zosi sama Kinga Modjeska.

Na scenie wystąpią również m.in. Edyta Łuckoś, Grażyna Kwintal, Małgorzata Kwaśniewicz, Marcin Kowalik, Tomasz Maternowski i Katarzyna Simon grająca na bębnach.

Spektakl „Dziady” jest wspaniałą okazją by polską literaturę poznali również ludzie młodzi, którzy urodzili się już w Stanach Zjednoczonych.

Ostatnie przedstawienie „Dziady Cz. II” będzie miało miejsce w piątek, 8 listopada 7:00PM – Kościół Ojców Cystersów Na Górce, 116 Hilton St, Willow Springs, IL ( stara kaplica).

BILETYwww.scenapolonia.net / 630 2018821, 630 825 5825

Po spektaklu widzowie są zaproszeni do uczestnictwa w rozmowie z twórcami przedstawienia.

Serdecznie Zapraszamy na „Dziady”!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Teatr Scena Polonia

News Chicago

„Dracula in Concert” złoży hołd polskiemu kompozytorowi, Wojciechowi Kilarowi

Opublikowano

dnia

Autor:

W tą sobotę fanów grozy i muzyki filmowej czeka wyjątkowe wydarzenie, które połączy kultowy film Francisa Forda Coppoli „Dracula” z niesamowitą muzyką Wojciecha Kilara, wykonaną na żywo. Północnoamerykańska premiera „Dracula in Concert” Brama Stokera zostanie wykonana tylko w jeden wieczór – 9 listopada.

„Dracula in Concert” Brama Stokera zapowiada się jako niezapomniane przeżycie, które przeniesie widzów w mroczny świat wampirów, wzbogacony o magiczną oprawę muzyczną, której autorem jest słynny polski kompozytor.

Adaptacja filmowa powieści Brama Stokera z 1992 roku, wyreżyserowana przez Coppolę, stała się kasowym hitem i zdobyła trzy Oscary, zyskując status jednego z najważniejszych filmów o wampirach. Produkcja ta, pełna widowiskowości i świeżych pomysłów, odnowiła fascynację horrorami, czerpiąc inspiracje bezpośrednio z oryginalnej powieści Stokera, a nie z popularnych adaptacji teatralnych lat 20-tych XX wieku.

To właśnie ten powrót do literackich korzeni przyczynił się do sukcesu filmu.

Teraz, widzowie będą mieli szansę doświadczyć tego arcydzieła w zupełnie nowy sposób – przy akompaniamencie pełnej, na żywo wykonywanej ścieżki dźwiękowej.

110 muzyków z Chicago Philharmonic, wspieranych przez chór, odtworzy przejmującą muzykę Wojciecha Kilara, zsynchronizowaną z projekcją filmu. Ta jedyna w swoim rodzaju produkcja przeniesie widzów w klimatyczny świat „Draculi”, łącząc wizualne i dźwiękowe doznania na najwyższym poziomie.

Genialna ścieżka dźwiękowa Wojciecha Kilara

Wybór polskiego kompozytora, Wojciecha Kilara, do stworzenia muzyki do „Draculi” był nieoczekiwany, ale absolutnie trafny. Kilar, należący do pokolenia wybitnych polskich kompozytorów, takich jak Krzysztof Penderecki i Henryk Mikołaj Górecki, wprowadził do filmu wyjątkową mieszankę romantyzmu, mistycyzmu i nowoczesnej awangardy.

Jego ścieżka dźwiękowa, pełna dramatyzmu i emocji, stała się jednym z najważniejszych elementów produkcji i zapewniła mu miejsce w panteonie legend muzyki filmowej.

Wojciech Kilar, który wcześniej napisał dziesiątki ścieżek dźwiękowych do europejskich filmów, dzięki „Draculi” zyskał międzynarodową sławę, a jego kompozycja jest uznawana za jedną z najwspanialszych w historii kina.

Wojciech Kilar 1932-2013

Noc pełna wrażeń

„Dracula in Concert” to nie tylko pokaz filmu z muzyką na żywo, ale również wyjątkowa okazja dla miłośników horrorów. Dla tych, którzy chcą zanurzyć się w pełnym wrażeń wieczorze, organizatorzy przygotowali dodatkową atrakcję – The VIP Vampire Experience, której gospodarzem będzie ikoniczny chicagowski prezenter horrorów, Svengoolie.

To przedkoncertowe wydarzenie, które rozpocznie się o 6:30PM, obejmie spotkanie z gospodarzem, możliwość zrobienia zdjęcia i zdobycia autografu, a także specjalne słodycze i tematyczne napoje, w tym koktajl „The Bite”.

Bilety na to ekskluzywne wydarzenie można nabyć za 40 USD przy zakupie miejsc na koncert „Dracula in Concert”.

„Dracula in Concert” odbędzie się w sobotę, 9 listopada o godzinie 7.30 PM w Auditorium Theatre. Bilety w cenie od 89 dolarów można zakupić tutaj.

Wydarzenie ma kategorię wiekową R, co oznacza, że zawiera materiały przeznaczone dla dorosłych. Osoby poniżej 17. roku życia muszą być pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego. Pełne informacje na temat biletów oraz subskrypcji na  dostępne są na stronie internetowej wydarzenia.

 

Nowa seria multimedialnych doświadczeń Auditorium Philms rozpoczęła się 17 lutego od północnoamerykańskiej premiery jednego z klasyków science fiction, Blade Runner. 13 kwietnia mogliśmy zobaczyć kultowego Batmana 1989 z okazji 35. rocznicy powstania filmu, a w dwa dni czerwca Black Panther Marvel Studios. 

Poza spektaklem „Dracula in Concert”, w tym roku przedstawiony będzie jeszcze film Love Actually, w dniu 7 grudnia.

 

Źródło: Auditorium Theatre
Foto: Auditorium Theatre, YouTube, wikimedia
Czytaj dalej

News Chicago

Dziś rusza pełen atrakcji Winterfest Art Market w Batavii. Planujcie świąteczne zakupy

Opublikowano

dnia

Autor:

Trzydniowy targ Winterfest Art Market zaprasza na świąteczne zakupy już teraz. Znajdziemy tu ręcznie robione dzieła sztuki i towary stworzone przez ponad 35 lokalnych artystów i twórców. Targ jest prezentowany przez dwie lokalne organizacje non-profit Batavia MainStreet i Water Street Studios.

W tym roku Winterfest Art Market obejmie cały północno-zachodni róg budynku, w tym Dock przy 150 First St., Hearth & Hammer przy 160 First St., Kiss the Sky przy 180 First St. i Water Street Studios przy 160 S. Water St.

Targ będzie otwarty od 6:00PM do 9:00PM w piątek, 8 listopada; od 10:00AM do 5:00PM w sobotę, 9 listopada; i od 10:00AM do 2:00PM w niedzielę, 10 listopada.

Poza rękodziełem targ oferuje napoje, jedzenie i rozrywkę na żywo przez cały weekend. Poczęstunek zapewnią: Cousin’s Maine Lobster Food Truck, Mini Donauts Truck, Northern Coffee Co., EJ Pierogi Food Truck i New Moon Vegan a muzykę na żywo w Kiss the Sky przy 180 First St.

Więcej informacji o Winterfest Art Market można znaleźć na downtownbatavia.com/event/winterfest-art-market/.

Batavia MainStreet to organizacja non-profit, działająca na rzecz społeczności, której celem jest wzmocnienie tożsamości centrum Batawii jako serca społeczności poprzez zaangażowanie wolontariuszy. Wizją jest pomoc w stworzeniu wyjątkowego i pełnego życia centrum miasta, które pielęgnuje historię, celebruje sztukę, chroni środowisko naturalne i promuje wydarzenia wysokiej jakości.

 

Źródło: dailyherald
Foto: April Duda Photography, Winterfest Art Market
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Grupa Poetycka Arka zaprasza na 111. Biesiadę: Dziś wieczór z poezją Joe Gajka

Opublikowano

dnia

Autor:

Już dzisiaj wieczorem w Cucina Biagio w Harwood Heights odbędzie się 111 Biesiada Poezji i Ballad: „Wieczór Autorski – Joe Gajek i jego wiersze”. Grupa Poetycka Arka zaprasza na wydarzenie wszystkich miłośników poezji.

Każda Biesiada Poezji i Ballad grupy prowadzonej w Chicago przez Elżbietę Chojnowską od 12 lat jest wyjątkowa i niepowtarzalna a miłośnicy poezji spotkają się by posłuchać utworów czytanych przy nastrojowej muzyce.

111 Biesiada Poezji i Ballad, „Wieczór Autorski – Joe Gajek i jego wiersze” odbędzie się 7 listopada, o godzinie 7.00PM w restauracji Cucina Biagio, przy 7319 W Lawrence Ave, Harwood Heights, IL 60706. Wstęp wolny.

Utwory poetyckie Joe Gajka zaprezentuje Julitta Mroczkowska. Wiersze Grupy Poetyckiej Arka przedstawią poeci. Ballady z oprawą muzyczną przygotował Zbigniew Pliciński i Mariusz Skowroński.

Joe Gajek to polonijny poeta, pochodzący z Małopolski. Do USA przyjechał w 1989 roku. Jest miłośnikiem motocykli, dalekich podróży i prawdziwej historii. W wolnych chwilach próbuje swoich sił na deskach polonijnych teatrów amatorskich.

Pisze utwory refleksyjne, zachęcające do zadumy, ale tworzy też wiersze z humorem, rozjaśniające rzeczywistość i dające nadzieję. Jego poezja ukazała się w chicagowskim tygodniku Monitor oraz w Antologii AGORA 2017 wydanej przez Klub Literackiego FORUM POEZJI Chicago Art, którego jest członkiem.

Biesiada Poezji i Ballad jest otwarta dla wszystkich miłośników poezji. Podczas spotkania można zaprezentować swoją twórczość, po wcześniejszym uzgodnieniu z osobą prowadzącą. Czytane wiersze muszą być wydrukowane na papierze.

Grupa Poetycka „Arka” jest otwarta dla wszystkich, chętnych by do niej dołączyć i zaangażować się w jej działalność. Aby do niej należeć, nie trzeba koniecznie pisać wierszy, wystarczy lubić poezję i chcieć ją czytać. „Arka” od lat wspiera rozwój i działalność Domu Samotnej Matki siostry Marty Cichoń.

Więcej szczegółów na temat grupy oraz samego spotkania można uzyskać od Elżbiety Chojnowskiej, pod nr.tel. 312 493 1212, lub pisząc na adres email: elachojnowska@yahoo.com.

 

Źródło: informacja własna, pisarze.pl
Foto: istock/ finwal/Anna Savina/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu