Połącz się z nami

Kościół

Jeffrey S. Grob nowym Arcybiskupem Milwaukee. Zastąpi Jerome’a Listeckiego

Opublikowano

dnia

W poniedziałek Watykan ogłosił mianowanie biskupa pomocniczego Chicago, Jeffreya S. Groba, na 12. arcybiskupa Archidiecezji Milwaukee. Urodzony i wychowany w Cross Plains, niedaleko Madison, 63-letni Grob obejmie stanowisko po arcybiskupie Jerome’ie E. Listeckim, który przeszedł na emeryturę zgodnie z przepisami kanonicznymi, osiągnąwszy wiek 75 lat.

Biskup James Grob, który swoją posługę rozpoczął na parafiach w Chicago i zdobył uznanie jako ekspert od prawa kanonicznego oraz egzorcyzmów, 14 stycznia zostanie uroczyście zainstalowany na nowym stanowisku.

W poniedziałek, podczas spotkania z dziennikarzami i seminarzystami w Milwaukee, bp Grob podkreślił, że pragnie być blisko ludzi, słuchać ich potrzeb i aktywnie uczestniczyć w lokalnym życiu społecznym. „Nie boję się stanąć obok kogokolwiek, zakasać rękawy i pracować” — powiedział, nawiązując do swojego pochodzenia i dzieciństwa spędzonego na farmie mleczarskiej.

Nominacja do Milwaukee stanowi dla bp Groba powrót do rodzinnego stanu Wisconsin. Duchowny, który święcenia kapłańskie przyjął w 1992 roku, przyznał, że propozycja od nuncjusza papieskiego, kardynała Christophe’a Pierre’a, była dla niego zaskoczeniem, lecz jednocześnie wzbudziła w nim wdzięczność za możliwość ponownej pracy w rodzinnych stronach.

Bp James Grob zapowiedział, że zamierza realizować ducha niedawno zakończonego Synodu Watykanu, który kładł nacisk na dialog i otwartość Kościoła.

Przed nowym arcybiskupem Milwaukee stoi wiele wyzwań. Archidiecezja zmaga się z problemem kurczącej się liczby wiernych, co skutkuje zamykaniem niektórych parafii i niewykorzystanymi budynkami kościelnymi. Kościół w Milwaukee, tradycyjnie zakorzeniony w życiu społeczności, szczególnie dotkliwie odczuwa odpływ wiernych.

W ciągu ostatnich 60 lat liczba parafii w archidiecezji spadła o 30%, a liczba katolików zmniejszyła się o 23%.

Kolejnym zadaniem będzie zwiększenie liczby księży oraz skuteczne zarządzanie kontrowersyjnymi kwestiami społecznymi, które dzielą katolików, takimi jak stanowisko Kościoła wobec aborcji, antykoncepcji, zapłodnienia in vitro czy akceptacji osób LGBTQ+.

Bp Grob stanie również przed wyzwaniem utrzymania liczby uczniów w szkołach katolickich oraz niesienia pomocy ubogim i potrzebującym mieszkańcom Milwaukee. Jednym z jego głównych celów będzie kontynuacja inicjatyw poprzednika na rzecz edukacji, która w ostatnich latach notowała wzrost liczby uczniów, jak również troska o aktywne wsparcie dla lokalnych społeczności.

Życie i posługa nowego arcybiskupa

Urodzony w 1961 roku bp Grob dorastał w małej, bliskiej sobie rodzinie, jako jedynak mieszkający z rodzicami i dziadkami. Wspomina codzienną pracę na farmie, gdzie wraz z ojcem doił krowy. Na jego drodze kapłańskiej tragiczny był moment, gdy trzy lata po święceniach stracił ojca w wypadku lotniczym. Mimo trudnych doświadczeń Grob kontynuował rozwój naukowy, zdobywając tytuły magistra teologii oraz dwa doktoraty: z prawa kanonicznego i filozofii.

Przez lata pełnił różnorodne funkcje w archidiecezji chicagowskiej, angażując się nie tylko w pracę duszpasterską, ale i administracyjną, jako kanclerz i wikariusz sądowy. W 2020 roku został mianowany biskupem pomocniczym Chicago. Dewizą jego posługi stały się słowa: „Jezus jest krzewem winnym”, co odnosi się do biblijnego wersetu „Ja jestem krzewem winnym, wy jesteście latoroślami”.

Koniec kadencji abp Listeckiego i nadzieje na przyszłość

W styczniu bp Grob przejmie obowiązki po arcybiskupie Listeckim, który zarządzał archidiecezją Milwaukee od 2010 roku. Abp Jerome Listecki, znany z konserwatywnego stanowiska i bezpośredniego stylu komunikacji, prowadził archidiecezję przez trudne lata, w tym przez zawiły proces rekompensat dla ofiar nadużyć seksualnych.

Osiągnięciem jego kadencji była stabilizacja archidiecezji po wyjściu z bankructwa oraz zwiększenie liczby seminarzystów.

 

Źródło: Milwaukee Journal Sentinel
Foto: YouTube, Achidiecezja Milwaukee

Polonia Amerykańska

Tylko do jutra można się zapisać na rekolekcje i warsztaty dla osób, które straciły dziecko

Opublikowano

dnia

Autor:

W Chicago, w zacisznym klasztorze, w dniach od 13 do 15 grudnia, odbędą się rekolekcje połączone z warsztatami dla rodziców w żałobie, po każdej stracie dziecka począwszy od poronienia. Wszystkie osoby potrzebujące pomocy zaprasza Siostra Maksymiliana Kamińska.

Uczestnicy spotkań nie muszą być osobami wierzącymi i praktykującymi. Rekolekcje są miejscem dla każdego, a organizatorzy zapewniają pełną dyskrecję.

Zapraszamy, tutaj znajdziesz zrozumienie, uzdrowienie oraz współczucie.

Rekolekcje prowadzą: s. Maksymiliana Kamińska i ks. Krzysztof Świerczyński. Informacje i zapisy do 11 grudnia u s. Maksymiliany, nr tel. 773 656 7703.

Siostra Maksymiliana Kamińska należąca do zakonu Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla od 11 lat pracuje w Chicago, m.in. prowadząc poradnię Rachel skierowaną przede wszystkim do Polaków.

Poradnia ma trzy zadania. „Po pierwsze pomaga rodzicom po stracie dziecka z powodu poronienia lub śmierci okołoporodowej dziecka, ale również zgłaszają się do nas kobiety, które niestety musiały oddać swoje dzieci do adopcji i z tego powodu cierpią. Druga nasza działalność to pomoc kobietom, które są nakłaniane do aborcji albo są w tzw. niechcianej ciąży.

Staramy się im pomóc w każdym wymiarze: duchowym, psychologicznym i materialnym. Trzecia grupa osób, którym pomagamy, to są osoby, które dokonały aborcji w sposób bezpośredni lub pośredni i z tego powodu cierpią emocjonalnie i psychicznie” – mówiła siostra Maksymiliana w rozmowie dla polskifr.fr.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/KatarzynaBialasiewicz/

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Tysiące katolików weźmie udział w uroczystościach ku czci Matki Bożej z Guadalupe w Des Plaines

Opublikowano

dnia

Autor:

W tym tygodniu tysiące wiernych z całych Stanów Zjednoczonych zgromadzi się w Des Plaines na dorocznym święcie Matki Bożej z Guadalupe. Uroczystości odbędą się w środę i czwartek w Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe, mieszczącym się na terenie Maryville Academy przy 1170 North River Road.

Wydarzenie upamiętnia objawienia Matki Bożej w Mexico City w 1531 roku, które odegrały kluczową rolę w historii Kościoła katolickiego w Ameryce Łacińskiej. Sanktuarium w Des Plaines jest jednym z najważniejszych miejsc kultu Matki Bożej z Guadalupe poza Meksykiem.

Chociaż wierni już od kilku dni uczestniczą w procesjach, oficjalny program rozpocznie się w środę w południe modlitwami. Wieczorem o godzinie 8:00PM odprawiona zostanie msza inauguracyjna, a o 9:30PM uczestnicy zobaczą pokaz fajerwerków.

Jednym z centralnych punktów wydarzenia będzie tradycyjna serenada „Las Mañanitas”, która rozpocznie się o godzinie 11:00PM, a zaraz po niej o północy odbędzie się msza. W czwartek przez cały dzień odprawiane będą kolejne msze i modlitwy, a uroczystości zakończy msza wieczorna o godzinie 7:00PM.

Logistyka i bezpieczeństwo

Organizatorzy przygotowali rozbudowaną infrastrukturę, aby umożliwić uczestnikom sprawne dotarcie na miejsce. Parking przy sanktuarium będzie dostępny za 15 USD w wyznaczonych godzinach, a dodatkowe, bezpłatne miejsca postojowe zostały udostępnione w trzech lokalizacjach:

  • Palwaukee Plaza, Prospect Heights
  • Oakton Community College, Des Plaines
  • Kościół św. Emilii, Mount Prospect

Bezpłatne autobusy wahadłowe będą kursować między parkingami a sanktuarium.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa, policja będzie obecna w okolicy, kierując ruchem i chroniąc uczestników. Pastor sanktuarium, ks. Esequiel Sanchez, podkreślił, że status imigracyjny wiernych nie będzie przedmiotem uwagi.

„To czas nadziei i wiary” — powiedział ks. Sanchez podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, apelując o udział wszystkich, niezależnie od pochodzenia.

Ważne informacje dla uczestników

Aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo podczas wydarzenia:

  • Zabronione jest wnoszenie alkoholu, broni, dronów oraz zwierząt domowych.
  • Nie będzie można rozdawać jedzenia, napojów ani materiałów religijnych.
  • Z uwagi na niskie temperatury, organizatorzy apelują o ciepłe, warstwowe ubranie oraz przychodzenie w grupach, by uczestnicy mogli się nawzajem wspierać.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe
Czytaj dalej

Kościół

Archidiecezja wojskowa buduje wspólnoty katolickie w bazach wojskowych

Opublikowano

dnia

Autor:

Regina Fontana rzuciła pracę i podążyła za powołaniem od Boga. Została misjonarką Team Saint Paul, inicjatywy Archidiecezji Wojskowej USA, która łączy katolicką wiarę z codziennym życiem żołnierzy. O tym jak wygląda działalność tej grupy mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Team Saint Paul jest nową inicjatywą arcybiskupa Timothy’ego Broglio, przewodniczącego Konferencji Episkopatu USA i Archidiecezji Wojskowej USA.

Młodzi misjonarze, tacy jak Regina Fontana, organizują studia biblijne, adoracje i inne wydarzenia duchowe, wspierając żołnierzy w ich duchowej podróży.

Fontana obecnie pracuje w Fort Campbell w stanie Kentucky. Jej dni zaczynają się od mszy i Godziny Świętej, a reszta czasu poświęcana jest na organizację wydarzeń dla żołnierzy. Jak sama mówi, modlitwa i bliskość z Jezusem to filary jej codziennej pracy.

Tworzenie wspólnoty w wojsku

Jednym z pierwszych projektów Fontany było wprowadzenie adoracji dwa razy w tygodniu, co szybko spotkało się z entuzjazmem żołnierzy. Od stycznia wprowadziła także studia biblijne, a w wolne weekendy organizuje mniej formalne aktywności, takie jak taniec liniowy czy wspólne nieszpory z siostrami dominikankami z Nashville.

Team Saint Paul zmienia również indywidualne życia. Fontana wspomina wyjazd na Narodowy Kongres Eucharystyczny, gdzie wielu żołnierzy miało wyjątkowe spotkania z Jezusem w Eucharystii.

Wyzwania i nadzieje

Regina Fontana przyznaje, że jednym z największych wyzwań jest dynamiczna natura życia wojskowego. „Ludzie przychodzą i odchodzą. Nawet jeśli ktoś staje się liderem duchowym, za dwa lata może go już tutaj nie być” — mówi. Mimo to wierzy, że praca Team Saint Paul zasiewa ziarna, które żołnierze zabiorą ze sobą w nowe miejsca.

Rozszerzanie misji

Obecnie Team Saint Paul działa w dwóch lokalizacjach: Fort Campbell w Kentucky i bazie lotniczej Travis w Kalifornii. Plany na przyszłość obejmują rozszerzenie programu na trzecią bazę wojskową. Organizatorzy mają nadzieję, że projekt pomoże jeszcze większej liczbie młodych dorosłych znaleźć drogę do głębszej wiary i wspólnoty.

 

Źródło: cna
Foto: Team Saint Paul
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu