Polonia Amerykańska
Greenpoint w biało-czerwonych barwach! Uroczyste obchody Dnia Flagi RP w Nowym Jorku

4 maja na Greenpoincie, przy Oddziale Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przy McGuinness Blvd. celebrowano Dzień Flagi i rocznicę podpisania Konstytucji 3-go Maja.
Greenpoint znów pokazał swoją biało-czerwoną duszę! Polonia licznie zgromadziła się, by wspólnie świętować Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Wydarzenie odbyło się w obecności znakomitych gości: Ambasadora RP przy ONZ Krzysztofa Szczerskiego, Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku Mateusza Sakowicza, delegacji trzech przedstawicieli Kancelarii Sejmu RP, a także Anny Marii Anders, ks. Grzegorza Markulaka — proboszcza parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, mec. Mariusza Śniarowskiego z Rady Dyrektorów PSFCU oraz organizatora wydarzenia Grzegorza Maziarza.
Uczestnicy podziwiali pokaz zabytkowych i unikalnych aut oraz motocykli, które następnie przejechały ulicami Brooklynu i Queensu, wzbudzając zachwyt przechodniów. Wśród pojazdów, wóz strażacki prosto z Polski – jego kierowcą był Adam Kulig z OSP Siedlanka, nieopodal Kolbuszowej.
Uroczystość uświetniły również dzieci, ubrane w tradycyjne polskie stroje.
Nie zabrakło biało-czerwonych gadżetów, kawy i poczęstunku – pyszne kiełbaski oferował Old Traditional Polish Cuisine Food Truck. Wszystko po to, by razem świętować i pielęgnować polskie tradycje za oceanem. Wydarzenie pokazało, że Polonia w Nowym Jorku jest silna, zjednoczona i dumna ze swoich korzeni.
Monika Adamski/Radio Rampa
Nasza UNIA
„Godzina W” na Greenpoincie – Polonia pamięta o Powstańcach Warszawskich

W sercu nowojorskiego Greenpointu, już po raz dziesiąty, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa zorganizowała uroczyste wciągnięcie flagi z symbolem Polski Walczącej przed główną siedzibą PSFCU przy McGuinness Blvd. na Greenpoincie.
Ceremonia odbyła się 1 sierpnia – w symboliczną „Godzinę W” – oddając hołd bohaterom Powstania Warszawskiego.
Dla wielu uczestników wydarzenia to nie tylko forma upamiętnienia, ale i wyraz osobistego zaangażowania. – Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy. Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy – przypominano słowa hymnu. Władze PSFCU podkreślały, że pamięć o bohaterach Powstania to obowiązek każdego Polaka, niezależnie od miejsca zamieszkania.
– To jest klucz do istnienia każdego narodu, w tym oczywiście narodu polskiego. Nawet jeśli nie żyjemy w Polsce, to dla nas jest to niesamowicie ważne, że możemy tu, w tym polskim Nowym Jorku, obchodzić tę rocznicę – mówił jeden z rozmówców Radio RAMPA.
Uroczystości miały nie tylko charakter wspomnieniowy, ale także edukacyjny i międzypokoleniowy. Organizatorzy zwracali uwagę na potrzebę przekazywania wiedzy o Powstaniu młodszym pokoleniom.
Uroczystość rozpoczęła się równo o 11 a.m., kiedy to rozległa się głośna syrena i wciągnięta na maszt została flaga z symbolem Polski Walczącej. Modlitwę na początku wygłosił ks. Sławomir Szucki z Parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie.
W uroczystości udział wzięli: Konsul Generalny RP w NYC Mateusz Sakowicz; dzieci powstańców Warszawskich, m.in: Rita Cosby, Stefan Komar, Janusz Romański; córka generała Władysława Andersa – Anna Maria Anders – to ona, wraz z Ritą Cosby, dokonały uroczystego wciągnięcia flagi; komendant SWAP Tadeusz Antoniak; sybiraczka Pani Helena Knapczyk.
Z ramienia organizatorów – Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej uroczystość prowadził Mariusz Moryl, a PSFCU reprezentowali: CEO Bogdan Chmielewski, przewodniczący Rady Dyrektorów Krzysztof Matyszczyk, członkowie Rady Dyrektorów dr Iwona Korga i Mariusz Śniarowski, a także członek komisji nadzorczej Leon Fuks.
Flaga z symbolem Polski Walczącej – podobnie jak podczas samego Powstania – będzie powiewać na Greenpoincie przez 63 dni.
Jak podkreślano, mimo upływu lat i malejącej liczby żyjących powstańców (w USA to już tylko 3-4 osoby, jak powiedział komendant SWAP), idea Powstania Warszawskiego pozostaje fundamentem polskiej tożsamości.
– Bez pamięci państwo nie istnieje, nie ma narodu. Dlatego przypominamy o ofierze życia i bohaterstwie zwykłych ludzi. Ich ofiara nie została zapomniana – ona żyje w naszych sercach – podsumowano.
Monika Adamski/Radio Rampa
Nasza UNIA
Uroczystość podniesienia flagi Powstania Warszawskiego w placówce Naszej Unii w Algonquin

W dniu 1 sierpnia 2025 r o godz. 10.00 czasu chicagowskiego w siedzibie PSFCU w Algonquin odbyła się uroczystość podniesienia flagi Powstania Warszawskiego. Gościem honorowym był Pan Tadeusz Gubała uczestnik Powstania Warszawskiego.
Galeria
Uroczyste rozdanie Stypendiów Naszej Unii PSFCU 2025 w Nowym Jorku, 11 czerwca
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
XXXVIII Piesza Polonijna Pielgrzymka Maryjna do Merrillville – RELACJA NA ŻYWO
-
News USA3 dni temu
Administracja Trumpa grozi odcięciem funduszy za „ideologię gender” w szkołach
-
News Chicago5 dni temu
Molly Borowski z Chicago uciekała przed policją z prędkością 109 mil na godzinę
-
News USA5 dni temu
Sfingował własną śmierć, by uciec do kochanki. 45-latek z Wisconsin odsiedzi 89 dni
-
News USA4 dni temu
Strzelanina w Minneapolis: Dlaczego Robin Westman otworzył/a ogień do dzieci?
-
News Chicago2 tygodnie temu
Silne burze nad Chicago. Wiatr zerwał dach budynku wielorodzinnego w Mount Prospect
-
Ekspert Budzik Morning Show4 tygodnie temu
Home Care: Pracuj pomagając starszym krewnym lub sąsiadom – płaci stan Illinois
-
News USA3 tygodnie temu
Ikona Solidarności i wolności – Lech Wałęsa – spotka się z publicznością w USA i Kanadzie