Polonia Amerykańska
Dzisiaj święto Polskiej Flagi i Polonii! Biało-Czerwona załopocze na Daley Plaza

2 maja obchodzimy dwa ważne dla nas święta – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dzisiaj w południe odbędzie się Ceremonia Podniesienia Polskiej Flagi na Daley Plaza – Polacy powinni tu być!
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków.
Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP w 2002 roku.
Według danych MSZ poza Polską mieszka ok. 20 mln osób polskiego pochodzenia.
Są to osoby, które wyjechały z kraju lub urodziły się poza Polską, ale poczuwają się do polskiego pochodzenia i związków z polskością: potomkowie emigrantów z XIX wieku i uchodźców uciekających przed wojnami, kolejne pokolenia dawnych obywateli polskich, którzy pozostali na Wschodzie, niegdysiejsi dysydenci z rodzinami i emigranci zarobkowi.
Dzisiaj w samo południe ogromna Flaga Polski załopocze na maszcie stojącym na Daley Plaza. Jej podniesieniu będzie towarzyszyła uroczysta ceremonia, w której weźmie udział Wielki Marszałek Parady. W tym roku jest nim Biskup Andrzej Wypych.
Wcześniej tego samego dnia, o godz. 10:00 a.m. odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, organizowana przez Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance PNA) .
Źródło: informacja własna, gov.pl
Foto: Jan Sochaczewski/KGRP Chicago, polishparade
Galeria
Wielki Piknik Podhalański ZPPA, 6 lipca, Lemont. Fot. StelmachLens
Galeria
Spektakl “Śmiech Wzbroniony” Teatru Nasz, Art Gallery Kafe. Fot. Bartosz Kasza
Wisloka Chicago
Niestety Wisłoka Chicago przegrała mecz finałowy fazy play-offs ligi UPSL

W niedzielnym, emocjonującym finale play-offs Wisłoka Chicago uległa 1:2 drużynie Chicago Nation FC, kończąc swój znakomity sezon tuż przed sięgnięciem po kolejne trofeum. Tym samym Biało-Zieloni kończą kończą wiosenny sezon rozgrywek dywizji Midwest Central United Premier Soccer League.
Choć nie udało się wygrać finału, polonijny klub jest dumny ze swoich piłkarzy – za walkę, serce na boisku i zdobycie mistrzostwa sezonu zasadniczego. To był wspaniały sezon pełen pasji, determinacji i wielu pięknych momentów.
Jednocześnie zarówno zawodnicy jak i działacze Wisłoki Chicago największe podziękowania kierują do wiernych kibiców – tych na trybunach, w deszczu i w słońcu, w każdej minucie – jesteście sercem Wisłoki!
Już niedługo nowy sezon ligi UPSL i nowe piłkarskie emocje, które łączą Polonię w Chicago. A jeszcze w tym miesiącu – w niedzielę, 20 lipca, w Schiller Woods (Grove 12) – wyjątkowe wydarzenie sportowo-patriotyczne Wisłoka Chicago Łączy!
W programie między innymi:
- Turniej piłkarski dla dzieci
- Konkursy, zabawy i animacje dla całych rodzin
- Malowanie twarzy i atrakcje dmuchane dla najmłodszych
- Strefa historyczna upamiętniająca 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej
- Prezentacja klasycznych pojazdów z czasów PRL w wykonaniu grupy Auta PRL Chicago
- Tradycyjna polska kuchnia
- Występy muzyczne, koncert oraz zabawa taneczna z DJ-em
- Specjalny gość ze świata sportu
Wstęp wolny. Początek wydarzenia o godzinie 10:00 rano.
Organizatorzy zapraszają do udziału całe rodziny – zabierzcie przyjaciół, sąsiadów i bliskich. Bądźmy razem w tym dniu, celebrując wspólnotę, dziedzictwo i radość z bycia częścią polonijnej społeczności!
Źródło: Wisłoka Chicago
Foto: Wisłoka Chicago
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA4 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
Kościół3 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli
-
Galeria4 tygodnie temu
“Alicja w Krainie Czarów” Studia Teatralnego Modjeska, Vittum Theater, 8 czerwca
-
News Chicago4 tygodnie temu
Chicago jest gotowe na protesty anty-ICE, mówi Johnson, krytykując Trumpa jako „tyrana”
-
News USA4 tygodnie temu
Los Angeles protestuje przeciwko nalotom ICE. Interweniowała Gwardia Narodowa
-
News Chicago3 tygodnie temu
Mieszkańcy Illinois zapłacą więcej: Nowa fala podatków już od 1 lipca
-
News USA4 tygodnie temu
Robert F. Kennedy Jr. usunął cały komitet doradczy ds. szczepień