Kościół
Po powrocie do Watykanu Papież kontynuuje terapie

Po powrocie do swego watykańskiego apartamentu w Domu Świętej Marty Papież Franciszek kontynuuje terapię farmakologiczną oraz fizjoterapię oddechową i ruchową. W tej chwili nie przyjmuje odwiedzających i nie ma decyzji co do programu na najbliższe tygodnie – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Biuro Prasowe przekazało informację dotyczącą pierwszych dni spędzonych przez Franciszka w domu, po powrocie z Kliniki Gemelli. Papieska rekonwalescencja, która według lekarzy powinna trwać „dwa miesiące” – polega m.in. na kontynuowaniu terapii farmakologicznej oraz fizjoterapii ruchowej i oddechowej. Ta ostatnia prowadzona jest szczególnie w celu odzyskania głosu.
Ponadto Papież spędza czas na osobistej modlitwie, koncelebruje Msze św. w Domu Świętej Marty.
Terapie, fizjoterapia, natlenianie
Doktorzy Sergio Alfieri i Luigi Carbone (odpowiednio dyrektor zespołu, który towarzyszył papieżowi podczas jego pobytu i lekarz kierujący Ojca Świętego) wyjaśnili, że papież będzie musiał kontynuować terapię farmakologiczną „jeszcze przez długi czas i doustnie” oraz fizjoterapię ruchową i oddechową w pełnym wymiarze godzin (taką samą, jaką przeszedł podczas pobytu w Gemelli).
Zalecono mu unikanie spotkań, zarówno indywidualnych, jak i grupowych, całodobową asystę przy koniecznych czynnościach, począwszy od podawania tlenu po ewentualną interwencję w nagłych wypadkach. Usługa ta jest gwarantowana przez Dyrekcję Zdrowia i Higieny Państwa Watykańskiego.
Jak informuje Biuro Prasowe Watykanu, zespół medyczny jest zawsze obecny przy papieżu. Podawanie tlenu jest kontynuowane w taki sam sposób, jak ogłoszono w ostatnich dniach jego hospitalizacji: w nocy podaje się donosowo tlen o wysokim przepływie i ta terapia jest kontynuowana w ciągu dnia, ale ze stopniową redukcją.
Msze i praca
Papież również udaje się do małej kaplicy na drugim piętrze Domu Św. Marty, aby koncelebrować Mszę św. Franciszek kontynuuje również swoją pracę w formie opisanej w ostatnich dniach.
Nadal nie ma dokładnych wskazówek dotyczących programu na najbliższe dni, nie mówiąc już o przyszłym programie dotyczącym obchodów jubileuszy oraz obrzędów Wielkiego Tygodnia. Oczekiwany jest oczywiście powrót do zdrowia i „oczekiwana poprawa kliniczna”, jak określają to lekarze.
Niektóre decyzje – jak wyjaśnia Biuro Prasowe – zostaną podjęte w nadchodzących dniach, po uwzględnieniu stopnia poprawy stanu zdrowia Ojca Świętego.
Papież nie przyjmuje gości
W środę 26 marca, na pewno nie będzie audiencji generalnej, a przygotowany tekst katechezy zostanie rozesłany w formie pisemnej, tak jak miało to miejsce w ostatnie cztery środy od 14 lutego. Prawdopodobnie to samo stanie się w niedzielę z Aniołem Pańskim, ale ta sprawa jeszcze ma zostać potwierdzona.
Na razie papież Franciszek nie przyjmuje gości i w ciągu tych dwóch dni widział się tylko ze swoimi najbliższymi współpracownikami. Jeśli chodzi o planowane wizyty głów państw i szefów rządów, nie ma żadnych prognoz.
Doktor Alfieri: Istniało ryzyko, że się nie uda
Z tego, co wiadomo, Franciszek jest szczęśliwy, że wrócił do domu. Najbardziej niebezpieczna faza choroby z pewnością minęła, a najważniejsze infekcje zostały pokonane, jak stwierdzono na wspomnianej konferencji prasowej w Klinice Gemelli w sobotę.
Doktor Alfieri w wywiadzie dla „Corriere della Sera” wyjaśnił, że najgorszy moment w trakcie hospitalizacji Franciszka nastąpił po południu 28 lutego, kiedy stan Papieża pogorszył się z powodu kryzysu skurczu oskrzeli.
„Po raz pierwszy zobaczyłem łzy w oczach niektórych osób, które były wokół niego. Ludzi, którzy, jak zdałem sobie sprawę podczas tego okresu hospitalizacji, szczerze go kochają, jak ojca. Wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę, że sytuacja uległa dalszemu pogorszeniu i istniało ryzyko, że może mu się nie udać” – mówi Alfieri włoskiemu dziennikowi.
„Musieliśmy wybrać, czy zatrzymać się i pozwolić mu odejść, czy też spróbować wszystkich możliwych leków i terapii, narażając się na bardzo wysokie ryzyko uszkodzenia innych narządów. Ostatecznie wybraliśmy tę drogę”, wyjaśnia Alfieri w wywiadzie, podkreślając, że decyzja należała do Papieża.
„Od pierwszego dnia prosił nas, abyśmy mówili mu prawdę i chciał, abyśmy mówili prawdę o jego stanie zdrowia” – dodał lekarz. „Przekazywaliśmy sekretarzom część medyczną, a oni dodawali inne informacje, które papież następnie zatwierdzał. Nic nigdy nie zostało zmienione ani pominięte” – dodaje.
Salvatore Cernuzio – Watykan
Fot. Vatican Media
Kościół
Tysiące wiernych żegna Papieża Franciszka: Bazylika Św. Piotra otwarta przez całą noc

Tłumy wiernych z całego świata nieprzerwanie ustawiają się w kolejce, by oddać hołd Papieżowi Franciszkowi, którego ciało spoczywa w prostej drewnianej trumnie w Bazylice Świętego Piotra. Ze względu na niespodziewanie wysoką frekwencję, Watykan zdecydował się pozostawić świątynię otwartą przez całą noc, zamykając ją tylko na półtorej godziny w czwartek rano w celu sprzątania.
Bazylika tonie w ciszy. Żałobnicy, szurając krokami po posadzce, przechodzą nawą główną, by pożegnać papieża, który zmarł w poniedziałek, 21 kwietnia, w wieku 88 lat po przebytym udarze. Według informacji przekazanych przez watykańskie Biuro Prasowe, przy trumnie Papieża Franciszka modliło się już ponad 128 tys. wiernych.
“Nawet nie liczę godzin. Chciałem tylko wyrazić, jak bardzo go podziwiałem” – powiedział Emilian Fernandez, pielgrzym z Meksyku, który od północy stał w kolejce i po dwóch godzinach wciąż nie dotarł do bazyliki. Robert Healy z Irlandii przybył z Dublina tylko na jeden dzień. “To była spontaniczna decyzja. Uznałem, że muszę tu być, by okazać szacunek Ojcu Świętemu” – powiedział.
Tysiące ludzi przesuwa się powoli przez plac św. Piotra, przez Święte Drzwi i dalej nawą bazyliki. Niektórzy z pielgrzymów, przechodząc przez Święte Drzwi, otrzymują odpust jubileuszowy – znak łaski i zadośćuczynienia. Ciało Franciszka spoczywa na podwyższeniu, pilnowane przez czterech gwardzistów szwajcarskich. Wiele osób zatrzymuje się na chwilę modlitwy, inni podnoszą telefony, by uwiecznić moment.
Bezpieczeństwo i przygotowania do pogrzebu
W związku z nadchodzącą sobotnią mszą pogrzebową na placu Świętego Piotra, w której udział wezmą głowy państw z całego świata, włoskie władze zaostrzyły środki bezpieczeństwa. W rejonie Watykanu patrolują funkcjonariusze pieszo, konno, a także latają drony.
Potwierdzono przybycie 130 delegacji, w tym 50 głów państw i 10 monarchów. Na liście obecnych znaleźli się m.in. Prezydent USA Donald Trump z Pierwszą Damą Melanią oraz Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
“Jesteśmy gotowi. Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa, ale także spokoju i godnej atmosfery” – powiedział prefekt Rzymu Lamberto Giannini.
Dziedzictwo papieża
Franciszek pozostawił po sobie 12 lat pontyfikatu, który naznaczony był troską o ubogich, otwartością na marginalizowane grupy i nawoływaniem do współistnienia. Choć jego progresywne podejście wywoływało kontrowersje wśród konserwatystów, dla wielu stał się symbolem Kościoła otwartego na ludzi.
“To papież, który zbliżył nas do siebie. Dla mnie osobiście wiele znaczył” – powiedział Ivenes Bianco z Brindisi, który przyjechał do Rzymu na leczenie. “Akceptował różnorodność, nie wykluczał nikogo.”
Zbliżające się konklawe
W czwartek w Rzymie było już 113 kardynałów, którzy przygotowują się do sobotniego pogrzebu. Po dziewięciu dniach oficjalnej żałoby, najwcześniej 5 maja, rozpoczną się obrady konklawe, które wybiorą nowego papieża. Wśród elektorów będzie 134 kardynałów poniżej 80. roku życia.
“Na razie nikt nie mówi o następnym papieżu. Jesteśmy tu dla Franciszka” – powiedział kardynał Jean-Paul Vesco z Francji.
Źródło: AP
Foto: Vatican Media, YouTube
Kościół
Ubodzy i głowy państw – świat szykuje się na pożegnanie Franciszka

Ok. 50 prezydentów i 10 monarchów potwierdziło obecność podczas Mszy św. pogrzebowej Papieża Franciszka. W sumie do Watykanu przybędzie co najmniej 130 delegacji państwowych. Z kolei przed Bazyliką Matki Bożej Większej hołd Ojcu Świętemu, oddadzą przedstawiciele m.in. osób bezdomnych, więźniów i migrantów.
Delegacje państwowe z całego świata
Jak poinformował watykański Sekretariat Stanu, swój udział w uroczystościach pogrzebowych Papieża Franciszka zapowiedziało już 130 delegacji państwowych, wśród których jest ok. 50 prezydentów i 10 monarchów.
Będą oni obecni podczas Mszy św., która rozpocznie się na Placu Świętego Piotra o godz. 10.00 w sobotę, 24 kwietnia i po której nastąpi odprowadzenie trumny z ciałem Ojca Świętego do Bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zostanie złożona w grobie.
Przedstawiciele peryferii
Z kolei przed wejściem do Bazyliki Matki Bożej Większej będzie obecna grupa 40 osób, reprezentująca różnego rodzaju peryferia społeczne, m.in. migranci i osoby bezdomne.
„Będą tam również więźniowie, których [Papież] spotkał przy otwarciu Drzwi Świętych w Rebibbii. To wzruszający wybór, ponieważ Ojciec Święty zostanie powitany przez Matkę, którą tak bardzo kochał, i przez umiłowane dzieci, które utworzą wokół niego krąg” – mówi bp Benoni Ambarus, odpowiedzialny w Konferencji Episkopacie Włoch za posługę miłosierdzia.
To właśnie on towarzyszył Ojcu Świętemu 26 grudnia podczas otwarcia Drzwi Świętych w rzymskim więzieniu Rebibbia i z jego inicjatywy ubodzy i zmarginalizowani, o których przez cały pontyfikat szczególnie troszczył się Papież Franciszek, pożegnają go tuż przed złożeniem jego ciała do grobu. Każdy z nich będzie trzymał w dłoni białą różę – symbol wdzięczności i pożegnania.
Vatican News
Foto: Vatican Media
Kościół
Przedstawiono projekt nagrobka Papieża Franciszka

Zaprezentowany został projekt nagrobka Papieża Franciszka, jaki zostanie wykonany w Bazylice Najświętszej Marii Panny Większej w Rzymie, gdzie w sobotę spocznie ciało Ojca Świętego.
Jak poinformowano, nagrobek został wykonany z marmuru pochodzenia liguryjskiego z napisem „FRANCISCUS” i reprodukcją krzyża pektoralnego. Właśnie taki napis – jako jedyny na nagrobku – chciał mieć Franciszek, co zapisał w swoim testamencie.
W związku z jego wolą, aby grób znajdował się w ziemi, nad posadzką widnieć będzie jedynie płyta nagrobna Franciszka.
Jak mówił kard. Rolandas Makrickas, archiprezbiter koadiutor Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Większej, Papież Franciszek wyraził życzenie, aby zostać pochowanym w grobowcu wykonanym z „liguryjskiego kamienia, pochodzącego z ziemi jego dziadków”.
Franciszek często nawiedzał tę świątynię
Grób został przygotowany w niszy w nawie bocznej pomiędzy Kaplicą Paulińską (Kaplicą Salus Populi Romani) a Kaplicą Sforzów Bazyliki Najświętszej Marii Panny Większej. Znajduje się w pobliżu ołtarza św. Franciszka.
Papież Franciszek szczególną czcią darzył Matkę Najświętszą w jej wizerunku Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i wielokrotnie w czasie swego pontyfikatu nawiedzał tę świątynię, by modlić właśnie przed tą ikoną. Przybywał tutaj przed każdą swoją podróżą apostolską i po powrocie z niej – aby powierzyć Jej sprawy Kościoła.
Ostatnio modlił się przed ikoną Maryi podczas rozpoczęcia Wielkiego Tygodnia.
Grób Franciszka wierni będą mogli nawiedzać od niedzieli 27 kwietnia.
Wojciech Rogacin – Watykan
Foto: Vatican Media
-
News Chicago2 tygodnie temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
Kościół4 tygodnie temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
“Siła Wiary III”: Zobaczcie jak miłość zwyciężyła chorobę. Premiera w niedzielę
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Nie żyje Anna Zalińska, wieloletnia członkini i działaczka ZPPA. Miała 68 lat
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Jubileusz 50-lecia zespołu Wici uczczą wyjątkowe koncerty i wspaniały bankiet
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Film “Siła Wiary III” Agnieszki Topolskiej głęboko poruszy nasze serca już 13 kwietnia
-
Kościół2 tygodnie temu
To ostatnie dni by zobaczyć niezwykłe “Misterium Męki Pańskiej” przed Wielkanocą