Połącz się z nami

News USA

Martin Scorsese i jego duchowa odyseja: Nowa seria dokumentalna „The Saints”

Opublikowano

dnia

Wkraczając w ósme dziesięciolecie życia, Martin Scorsese, reżyser słynący z kontrowersyjnych i głęboko refleksyjnych filmów, ogłosił realizację filmu o życiu Jezusa. Równocześnie, po latach pracy, ukończył nową serię dokumentalną dla Fox Nation zatytułowaną „The Saints”, o której mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Ten projekt, długo wyczekiwany przez jego fanów i znawców kina, jest zarówno hołdem dla jego katolickich korzeni, jak i kolejnym krokiem w artystycznym dialogu Martina Scorsese z duchowością.

Podczas prywatnego pokazu w Nowym Jorku, Scorsese podzielił się osobistymi przemyśleniami na temat projektu. Przyznał, że pomysł na „The Saints” zrodził się z doświadczeń jego młodości, kiedy dorastał w sąsiedztwie starej katedry św. Patryka na Manhattanie.

„Kontemplowałem te posągi, te figury świętych – zastanawiałem się, kim są, co ich wyróżnia, czy są nadludzcy. I zrozumiałem, że nie. To ludzie, którzy, mimo swojej świętości, przeżywali te same trudności co my” – opowiadał reżyser.

Ośmioczęściowy projekt  i ośmiu bohaterów

Ośmioodcinkowa seria, wyprodukowana we współpracy z Mattim Leshemem i wyreżyserowana przez Elizabeth Chomko, skupia się na życiu ośmiu świętych, w tym św. Joanny d’Arc, św. Franciszka z Asyżu, św. Jana Chrzciciela i św. Maksymiliana Kolbego. Każdy z odcinków bada nie tylko ich zasługi duchowe, ale również osobiste zmagania i wybory, które kształtowały ich jako ludzi.

Seria wyróżnia się nie tylko szczegółowym przedstawieniem biografii świętych, ale także użyciem archiwalnych materiałów filmowych. Przykładem jest historia św. Maksymiliana Kolbego, ilustrowana nagraniami z czasów II wojny światowej, które ukazują dramatyczne sceny z życia podczas nazistowskiej okupacji Polski. Te elementy historyczne nadają serii autentyczności i głębi.

Wyzwania i kontrowersje

Scorsese nie stronił od poruszania trudnych i kontrowersyjnych tematów. Serial prezentuje zarówno subtelne odniesienia do męczeństwa, jak i brutalne realia epoki, co czyni go produkcją bardziej odpowiednią dla dorosłych widzów.

Przykładowo, w odcinku poświęconym św. Joannie d’Arc, reżyser ukazuje momenty, gdy dziewica była poddawana testom mającym na celu potwierdzenie jej cnoty – w sposób pełen szacunku, lecz dosadny historycznie.

Narracja koncentruje się na ludzkich aspektach bohaterów, podkreślając ich zmagania, rozterki i wybory moralne.

Odcinek o św. Maksymilianie Kolbe rzuca światło na kontrowersje związane z jego rzekomym antysemityzmem, ale również na heroizm, który ostatecznie zdefiniował jego życie. Obrońcy Kolbego, jak Jędrzej Giertych, podkreślają, że Kolbe widział w Żydach „dusze stworzone przez Boga”, modlił się za nich i pomagał im, co również znajduje odzwierciedlenie w serii.

Św. Maksymilian Kolbe, kadr z filmu “The Saints”

Każdy odcinek kończy się panelem dyskusyjnym, w którym biorą udział znane postacie, jak jezuita ojciec James Martin, który jest znany z aktywizmu pro-LGBTQ w Kościele katolickim, poetka Mary Karr oraz autor Paul Elie. Tego rodzaju dialogi mają na celu zachęcenie widzów do głębszej refleksji nad przedstawionymi tematami oraz ich aktualnością w dzisiejszym świecie.

Scorsese i jego droga do wiary

Katolicka tożsamość reżysera od zawsze przenikała jego twórczość.

W 2023 roku, przygotowując się do serii i innych projektów religijnych, Martin Scorsese odwiedził zakon dominikanów w San Clemente w Rzymie. To doświadczenie, jak sam przyznał, pogłębiło jego zrozumienie wiary i jej skomplikowanej natury w życiu współczesnych ludzi.

Św. Joanna D’Arc, kadr z filmu “The Saints”

Nowe projekty na horyzoncie

Zbliżając się do 82. urodzin, Martin Scorsese nie spowalnia tempa. Seria „The Saints” jest jednym z projektów, które podkreślają jego nieustanną fascynację tematami duchowymi i moralnymi. W niedawnym wywiadzie dla The New York Times, zapytany o swoją relację z wiarą, powiedział: „Czasami jestem praktykującym katolikiem. To dialog, który prowadzę z duchownymi i samym sobą”.

Niedawne spotkanie z papieżem Franciszkiem na konferencji „Global Aesthetics of the Catholic Imagination” w Rzymie stało się dla niego impulsem do nowego projektu – filmu o Jezusie. „Odpowiedziałem na apel papieża do artystów w jedyny znany mi sposób: wyobrażając sobie i pisząc scenariusz do filmu o Jezusie” – podsumował Scorsese.

Św. Sebastian, kadr z filmu “The Saints”

Poprzez serię „The Saints” i przyszłe produkcje, reżyser daje świadectwo swojej pasji do tematów duchowych, zapraszając widzów do pogłębienia zrozumienia świętości i jej miejsca we współczesnym świecie.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube

Kościół

Biskupi USA apelują do Senatu o poprawki w ustawie budżetowej: „Chrońmy najsłabszych”

Opublikowano

dnia

Autor:

Podczas gdy Senat rozważa ustawę budżetową znaną jako One Big Beautiful Bill, Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) wezwała ustawodawców do wprowadzenia istotnych zmian, które lepiej zabezpieczą interesy najbardziej wrażliwych grup społecznych. O tym apelu mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

W oficjalnym oświadczeniu arcybiskup Timothy Broglio, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych USCCB, wyraził uznanie i wdzięczność za niektóre zapisy projektu ustawy.

“Kongres musi być konsekwentny w ochronie życia i godności człowieka. Obecna wersja ustawy w wielu aspektach nie spełnia tego wymogu. Zabiera biednym, by dać bogatym” – dodał abp Broglio, nawiązując do nauczania papieża Leona XIII o odpowiedzialności polityków za dobro wspólne i walkę z nierównościami.

W liście do senatorów, podpisanym przez arcybiskupa Borysa Gudziaka oraz biskupów Roberta Barrona, Kevina Rhoadesa, Marka Seitza, Davida O’Connella i Daniela Thomasa, USCCB przedstawiła szczegółowe stanowisko wobec konkretnych zapisów ustawy.

Biskupi:

  • Zdecydowanie poparli zakaz finansowania z podatków organizacji zajmujących się aborcją i tzw. „zmianą płci”, jak Planned Parenthood.
  • Z zadowoleniem przyjęli zapisy wspierające prawo rodziców do wyboru formy edukacji dla swoich dzieci.
  • Pochwalili propozycję odliczenia charytatywnego w wysokości 1000 dolarów „ponad linię” jako krok wspierający dobroczynność i organizacje non-profit.

Stanowczy sprzeciw wobec cięć w programach socjalnych i ekologicznych

Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych USCCB stanowczo sprzeciwiła się jednak innym elementom projektu. Są to:

  • Cięcia w Medicaid i SNAP (programie pomocy żywnościowej) zostały określone jako „potencjalnie prowadzące miliony do głodu”.
  • Wzrost finansowania egzekwowania przepisów imigracyjnych i zatrzymań imigrantów określono jako „niewspółmiernie dotykający rodziny imigrantów i osoby ze statusem mieszanym, silnie zakorzenione w społecznościach amerykańskich”.
  • Ograniczenie zachęt do czystej energii i wycofanie programów ochrony środowiska uznano za szkodliwe dla dzieci, nienarodzonych i przyszłych pokoleń, zwiększające zanieczyszczenie i pogłębiające skutki ekstremalnych warunków klimatycznych.

Broglio: ulgi dla jednych kosztem drugich

Podsumowując stanowisko biskupów, abp Broglio podkreślił, że obecny kształt ustawy narusza zasady sprawiedliwości społecznej:

“Ta ustawa zapewnia ulgi podatkowe dla wybranych, jednocześnie osłabiając sieć zabezpieczenia społecznego dla innych poprzez poważne cięcia w Medicaid i SNAP. Nie chroni rodzin, nie chroni dzieci i szkodzi stworzeniu Bożemu” – powiedział.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Kościół

70-lecie Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown – Jubileusz Nadziei i Wdzięczności

Opublikowano

dnia

Autor:

Tysiące wiernych, duchownych i przedstawicieli polonii amerykańskiej zgromadziło się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, by wspólnie świętować jubileusz 70-lecia istnienia tego wyjątkowego miejsca. Uroczystości upłynęły pod znakiem dziękczynienia, modlitwy i jedności – nie tylko z przeszłością, ale i z przyszłością.

Sanktuarium Nadziei – serce Polonii w USA

Założona w 1955 roku przez o. Michała Zembrzuskiego OSPPE Amerykańska Częstochowa stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego poza granicami Polski. Znajdujące się na malowniczym wzgórzu Beacon Hill Sanktuarium przyciąga rocznie setki tysięcy pielgrzymów – nie tylko Polaków, ale i katolików różnych narodowości.

“Ten jubileusz to nie tylko kamień milowy, ale głęboki moment łaski — zaproszenie do odnowienia nadziei, wzmocnienia wiary i ponownego zawierzenia przyszłości Matce Bożej” – mówił podczas homilii o. Krzysztof Wieliczko OSPPE, przełożony paulinów w USA.

Uroczysta Liturgia i koncert patriotyczny

Główne obchody 70-lecia odbyły się w niedzielę 29 czerwca i miały charakter otwarty. O godzinie 10:30 rozpoczął się koncert patriotyczny, który poprzedził bilingwalną Mszę Świętą sprawowaną o 11:30. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Filadelfii, abp Nelson Pérez, w koncelebrze z duchowieństwem z Polski, USA i Kanady.

Liturgia była wyrazem wdzięczności za minione dekady służby i wiary, a zarazem symbolicznym otwarciem na nowy etap – wpisujący się w Rok Jubileuszowy 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka jako Rok Nadziei.

Dziedzictwo, które łączy pokolenia

Historia Sanktuarium jest silnie związana z losami Polonii w Ameryce. Pierwszą kaplicę zbudowano w… stodole, gdzie umieszczono kopię Cudownego Obrazu z Jasnej Góry. Dzisiejszy kościół – mogący pomieścić ponad 1 400 wiernych – został poświęcony w 1966 roku z udziałem prezydenta Lyndona B. Johnsona.

W ciągu dekad miejsce to zyskało miano duchowej stolicy Polonii w USA. Na jego terenie znajduje się m.in.:

  • replika Kaplicy Jasnogórskiej,
  • Cmentarz Weteranów Polonijnych,
  • liczne kaplice i aleje różańcowe,
  • oraz monumentalne organy Austin poświęcone bł. Jerzemu Popiełuszce, niedawno gruntownie odrestaurowane.

Nowy rozdział: wdzięczność i przyszłość

Wszystko, co wydarzyło się w minioną niedzielę w Doylestown, było nie tylko celebracją przeszłości, ale przede wszystkim spojrzeniem ku przyszłości. Duchowni paulińscy podkreślają, że planowane są kolejne inwestycje, wydarzenia duszpasterskie i działania integrujące kolejne pokolenia wiernych.

“Czujemy, że Amerykańska Częstochowa wciąż ma misję do spełnienia – nie tylko dla Polonii, ale i dla całego Kościoła w USA” – powiedział o. Marcin Ćwierz OSPPE.

Monika Adamski/Radio Rampa

 

Foto: Radio Rampa
Czytaj dalej

Galeria

Jubileusz 70-lecia Shrine of Our Lady of Częstochowa w Doylestown, PA, 29 czerwca

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu