Połącz się z nami

News USA

Rakieta Starship po raz czwarty wzniosła się ponad Ziemię. Tym razem wszystko się udało

Opublikowano

dnia

W czwartek rano komercyjna firma SpaceX z sukcesem przeprowadziła czwarty start największej rakiety, jaką kiedykolwiek wyprodukowano. Starship wystartowała krótko przed godziną 8:00 z Boca Chica w Teksasie. Jeden z 33 silników „superciężkiego” wzmacniacza uległ awarii kilka sekund po starcie, ale rakieta nadal była w stanie płynnie wznieść się w przestrzeń kosmiczną.

Starship to dwuczęściowa rakieta składająca się z boostera Super Heavy i Starship – statku kosmicznego. Po starcie i oddzieleniu od Starship, booster Super Heavy wylądował w oceanie. Miękkie lądowanie, które udało się po raz pierwszy stanowi kamień milowy dla SpaceX, która ma nadzieję na szybkie ponowne wykorzystanie zarówno statku Starship, jak i jego boostera w przyszłych misjach.

Statek kosmiczny spędził około godziny na skraju kosmosu, cały czas transmitując widoki za pośrednictwem sieci satelitarnej Starlink SpaceX. Gdy statek zaczął ponownie wchodzić w atmosferę, kamera pokazała jasnofioletową plazmę formującą się wokół jednej z klap używanych do kontrolowania orientacji statku kosmicznego.

Klapa zdawała się częściowo stopić pod wpływem intensywnego ciepła panującego w górnych warstwach atmosfery. Zanieczyszczenia zasłoniły kamerę monitorującą statek kosmiczny, a obiektyw w końcu pękł. Niemniej jednak wydawało się, że statek pozostawał pod kontrolą, gdy schodził coraz niżej by wpaść do oceanu.

Starship to największa rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowano

Mając prawie 400 stóp wysokości, gdy jest zamocowana na szczycie boostera Super Heavy, Starship jest większa nawet niż rakiety Saturn V, które wyniosły astronautów misji Apollo na Księżyc. Statek kosmiczny jest również wyjątkowy pod tym względem, że zamiast lekkich metali, takich jak aluminium i tytan, zastosowano w nim stal nierdzewną.

Założyciel SpaceX, Elon Musk, chce, aby statek Starship pewnego dnia przewoził astronautów na Marsa. Natomiast NASA przekazała firmie miliardy dolarów na przekształcenie go w lądownik księżycowy w ramach programu Artemis mającego na celu powrót astronautów na Księżyc.

Oczekuje się również, że Starship odegra kluczową rolę w rozwoju sieci satelitarnej Starlink firmy SpaceX, umożliwiając firmie jednoczesne wystrzelenie dużej liczby satelitów umożliwiających dostęp do Internetu.

Aby osiągnąć te wzniosłe cele, Starship musi najpierw udowodnić, że może działać zgodnie z założeniami. Korpus ze stali nierdzewnej ma zapewniać wytrzymałość i możliwość szybkiego ponownego użycia, co jest kluczem do jego wielu misji. Silniki Raptor rakiety muszą także być w stanie odpalić i ponownie dać moc w różnych momentach lotu.

Zewnętrzni obserwatorzy twierdzą, że kamieniem milowym jest fakt, że zarówno statek kosmiczny, jak i jego wzmacniacz po raz pierwszy powróciły na Ziemię w jednym kawałku.

SpaceX poczynił znaczne postępy w swoich trzech poprzednich testach

Pierwszy testowy start statku Starship w kwietniu 2023 r. zakończył się eksplozją całej rakiety nad Zatoką Meksykańską. Drugi lot testowy zakończył się po tym, jak statek kosmiczny uruchomił system samozniszczenia przed dotarciem na orbitę.

Jednak podczas trzeciego lotu testowego Starship zachowywał się bardziej jak prawdziwy statek kosmiczny. Pomyślnie osiągnął oczekiwaną orbitę i okrążył częściowo świat. Nadal było jednak mnóstwo problemów, a statek kosmiczny spadł, gdy zaczął ponownie wchodzić w ziemską atmosferę.

Tymczasem booster Super Heavy również miał problemy. Jego silniki nie uruchomiły się prawidłowo, gdy statek ponownie wszedł w atmosferę i spadł z powrotem na ziemię. Rozpadł się nad Zatoką Meksykańską.

SpaceX dokonało kilku modyfikacji statku kosmicznego w ramach przygotowań do jego czwartego startu. Inżynierowie dodali dodatkowe silniki sterujące przechyleniem, aby zapobiec przewróceniu się statku. Wprowadzili także modyfikacje, dzięki którym booster mógł bardziej niezawodnie ponownie zapalać silniki.

 

Firma zadbała również o to, aby osłona termiczna pozostała w nienaruszonym stanie, pomijając kilka płytek, które celowo usunięto w celu sprawdzenia, jak konstrukcja zareaguje na ogrzewanie.

Test wykazał wyraźne problemy, takie jak awaria silnika i częściowy rozpad co najmniej jednej z płetw statku Starship. Eksperci zgodzili się jednak, że ten czwarty lot był kamieniem milowym w programie, a SpaceX zebrało cenne dane, które pozwolą na dalszy rozwój systemu.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, SpaceX

News USA

Nowej generacji Netflix Houses, galerie handlowe połączone z rozrywką, powstaną w dwóch miastach w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Netflix ogłosił, że otwiera serię Netflix Houses, ogromnych kompleksów rozrywkowych, w których fani będą mogli wziąć udział w prawdziwych przeżyciach, takich jak te oparte na ich ulubionych programach i filmach serwisu streamingowego.

Czy kiedykolwiek chciałeś tańczyć walca wśród grupy „Bridgerton”, sprawdzić swoje siły w walce z Vecną w „Stranger Things” do góry nogami lub sprawdzić, jak sobie poradzisz na przyjęciu „Knives Out”? Wkrótce będziesz mógł.

Fani filmów i seriali Netflixa nie raz mogli odwiedzić atrakcje czy specjalne eventy inspirowane swoimi ulubionymi bohaterami, ale Netflix szykuje kolejną niespodziankę. Tym razem będzie to atrakcja, którą będzie można odwiedzać przez cały rok. W niedalekiej przyszłości pojawią się dwie wyjątkowe galerie handlowe, które będą nie tylko miejscem do robienia zakupów.

Poza sklepami, w których będzie można kupić gadżety z produkcji Netflixa, znajdą się w restauracje oraz liczne atrakcje inspirowane bohaterami najpopularniejszych filmów i seriali dostępnych na platformie. Projekt zapowiadaliśmy 18 października. 

Pierwsze dwie lokalizacje mają zacząć działać w 2025 r. i według Netflixa zostaną otwarte w dwóch najpopularniejszych centrach handlowych w Ameryce: Galleria Dallas w Teksasie i centrum handlowe King of Prussia niedaleko Filadelfii.

Domy Netflix zajmą przestrzeń o powierzchni ponad 100 000 stóp kwadratowych.

Netflix twierdzi, że te lokalizacje to „oferta nowej generacji”, której celem jest przeniesienie oferty z ekranu do prawdziwego świata fanów. Wiele z ponad 50 obiektów, które zostało otwarte w 25 miastach, zakończyło się już sukcesem.

Na początku zeszłego roku gigant przesyłania strumieniowego otworzył restaurację w Los Angeles, w której znajdują się pozycje z menu stworzone przez szefów kuchni związanych z programami kulinarnymi Netflix.

Firma uruchomiła także tymczasowe sklepy oferujące towary z hitowego serialu „Stranger Things” w takich miastach jak Paryż, Las Vegas i Chicago.

 

Źródło: scrippsnewa
Foto: YouTube, Netflix
Czytaj dalej

News Chicago

Przesilenie letnie w 2024 r. wypada 20 czerwca i będzie najwcześniejsze od ponad 200 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

Przesilenie letnie w 2024 r. wypada już 20 czerwca około godziny 3:50PM w Chicago. Będzie to najdłuższy dzień w roku, trwający około 15 godzin, 13 minut i 41 sekund. Według rankingu Mixbook, wschód Słońca w naszej okolicy najpiękniej prezentuje się na North Avenue Beach.

Według Farmer’s Almanac, przesilenie letnie to czas, kiedy słońce osiąga najwyższy i najbardziej wysunięty na północ punkt na niebie, co oznacza pierwszy dzień astronomicznego lata. Chociaż przesilenie nie przypada co roku o tej samej porze, zazwyczaj są to dni od 20 do 22 czerwca.

„Nasze przesilenia są spowodowane niewielkim nachyleniem osi Ziemi w stosunku do płaszczyzny jej orbity” – czytamy na blogu Adler Planetarium. „To nachylenie wynosi około 23,5 stopnia od pionu. W rezultacie, kiedy Ziemia okrąża Słońce każdego roku, inna połowa globu pochyla się lekko w stronę Słońca lub od niego”.

W miarę zbliżania się przesilenia letniego ilość światła dziennego zwiększa się każdego dnia, a noce stają się coraz krótsze. Po przesileniu letnim ilość światła dziennego stopniowo maleje z każdym dniem, aż do przesilenia zimowego, które wypadnie 21 grudnia tego roku.

Dlaczego w tym roku przesilenie letnie jest tak wcześnie?

Według Accuweather tegoroczne przesilenie będzie najwcześniej od 228 lat – ostatnie przesilenie 20 czerwca miało miejsce w 1796 roku. Weather Network zauważa, że wczesne przesilenie można również powiązać z tym, że mamy rok przestępny.

„Nasz kalendarz nadal pozostaje nieco niezsynchronizowany z rokiem słonecznym. W rezultacie w każdym roku przestępnym równonoc wiosenna występuje około 40–50 minut wcześniej niż poprzednia równonoc wiosenna w roku przestępnym” – podaje serwis.

Warto również zauważyć, że równonoc wiosenna przypadła na 19 marca, najwcześniej od 128 lat. W przyszłości w każdym roku przestępnym po 2024 r. równonoce i przesilenia będą „jeszcze wcześniejsze” – podaje Weather Network.

Wschód Słońca Chicago

Najlepsze miejsce na złapanie wschodu słońca podczas przesilenia letniego

Mixbook, firma produkująca fotoksiążki z siedzibą w Kalifornii, przeprowadziła ankietę wśród 3000 respondentów, aby zidentyfikować 150 miejsc w USA, w których najlepiej można podziwiać wschód słońca 20 czerwca. Jedno z popularnych miejsc w Chicago znalazło się w pierwszej pięćdziesiątce tego rankingu.

Na 33. miejscu listy znalazła się jedna z najpopularniejszych plaż w mieście, słynna plaża North Avenue wzdłuż DuSable Lake Shore Drive w Lincoln Park.

Według opisu na stronie rankingu, North Avenue Beach „oferuje malowniczą plażę z widokiem na wschód słońca nad jeziorem Michigan” a „zestawienie naturalnego piękna z panoramą miasta jest uderzające”.

North Avenue Beach

10 najlepszych lokalizacji do zobaczenia wschodu słońca w całym kraju, według Mixbook:

  1. Jezioro Tahoe w Nevadzie
  2. Park Narodowy Arches w stanie Utah
  3. Park Narodowy Wielkiego Kanionu w Arizonie
  4. Park Stone Mountain w Georgii
  5. Key West na Florydzie
  6. Park Narodowy Everglades na Florydzie
  7. Góry Adirondack w stanie Nowy Jork
  8. Sedona w Arizonie
  9. Maroon Bells, Kolorado
  10. Plaża Cannon w Oregonie

Lake Tahoe Nevada

„Truskawkowy Księżyc” wzejdzie zaraz po przesileniu letnim

Zaraz po przesileniu letnim następuje czerwcowa pełnia księżyca, znana również jako „truskawkowy księżyc”. Będzie to kolejny historyczny widok.

Księżyc w pełni osiągnie maksymalne oświetlenie o 8:08PM CT. Według Farmer’s Almanac, będzie to najniższa pełnia Księżyca jaką widzieliśmy od lat, a Księżyc będzie wydawał się większy niż kiedykolwiek.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/Vito Palmisano/ tupungato/Martina Birnbaum/
Czytaj dalej

News USA

105-latka uzyskała dyplom Uniwersytetu Stanford 83 lata po ukończeniu studiów

Opublikowano

dnia

Autor:

Virginia Hislop w wieku 105 lat ukończyła własną szkołę, do której uczęszczała w młodości. W niedzielę świętowała ceremonię zorganizowaną na Uniwersytecie Stanforda ciesząc z uzyskania tytułu magistra w dziedzinie edukacji – 83 lata po opuszczeniu kampusu tuż przed otrzymaniem dyplomu.

Zięć Virginii Hislop skontaktował się z uniwersytetem i dowiedział się, że napisanie pracy dyplomowej, czego kobieta nie zrobiła, ponieważ wybuchła wojna, nie jest już wymagane.

Hislop rozpoczęła studia w 1936 r. i uzyskała tytuł licencjata, po czym bezpośrednio po nich rozpoczęła studia podyplomowe. Chciała iść na studia prawnicze, ale jej ojciec nie chciał za nie zapłacić, więc zdecydowała się na krótszy czas nauczania.

W 1941 roku, w przededniu bezpośredniego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w II Wojnę Światową, Hislop ukończyła zajęcia magisterskie i musiała jedynie oddać ostateczną wersję swojej pracy magisterskiej. Zamiast tego wyjechała z miasta i spędziła miesiąc miodowy w Oklahomie, niedaleko placówki wojskowej jej męża w Fort Sill.

W tamtym czasie takie poświęcenie – zamiana kariery na małżeństwo i przyszłą rodzinę – było postrzegane jako sposób na wsparcie wysiłku wojennego. To było poświęcenie dla Ameryki.

Virginia Hislop dorastała w Los Angeles, ale po wojnie znalazła się z mężem Georgem w Yakima w stanie Waszyngton, gdzie George prowadził rodzinny biznes na ranczo. Wychowali dwójkę dzieci, a Virginia skupiła się na swojej pasji: edukacji. Przez lata pracowała w komisjach i zarządach próbując ulepszać możliwości edukacyjne dla dzieci.

Virginia Hislop

Jej imię nosi stypendium Virginia Hislop Emergency Fund, na Pacific Northwest University, szkole medycznej i nauk o zdrowiu w Yakima.

W niedzielę Daniel Schwartz, dziekan Graduate School of Education na Uniwersytecie Stanforda, z szerokim uśmiechem wręczył Hislop jej dyplom magisterski, opisując ją jako „zagorzałą zwolenniczkę równości i możliwości uczenia się”.

 

Źródło: nbc
Foto: Uniwersytet Stanford, YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu