Połącz się z nami

News USA

4 dni pracy i 3 odpoczynku? Młodzi pracownicy twierdzą, że tak byłoby lepiej

Opublikowano

dnia

Krótszy tydzień pracy to coś, o czym marzy każdy pracownik. To zdanie podziela także młodsze pokolenie, którego przedstawiciele twierdzą, że nie potrzebują tradycyjnego 40-godzinnego tygodnia pracy, aby zakończyć swoje zadania.

W ankiecie przeprowadzonej przez CNBC/Generational Lab wzięło udział 1033 osoby w wieku od 18 do 34 lat, a 81% respondentów stwierdziło, że popiera czterodniowy tydzień pracy, ponieważ zwiększyłby on ich produktywność, w porównaniu z 19%, które twierdzi, że ich produktywność spadnie.

Chociaż panowała zgoda co do krótszego tygodnia pracy, respondenci byli podzieleni co do rodzaju preferowanego przez siebie miejsca pracy: 60% stwierdziło, że najlepiej pracuje się w biurze, a 40% stwierdziło, że praca z domu jest bardziej produktywna.

Nacisk na wprowadzenie krótszego tygodnia pracy pojawiał się już wcześniej i spotkał się z poparciem części prawodawców. W tym roku Senator Bernie Sanders zaproponował 32-godzinny tydzień pracy bez utraty wynagrodzeń. Projekt jego ustawy, skróciłby standardowy tydzień pracy z 40 do 32 godzin w ciągu 4 lat poprzez obniżenie progu wynagrodzenia za nadgodziny dla pracowników.

Sanders przedstawił przepisy 14 marca 2024 r. podczas przesłuchania w sprawie krótszego tygodnia pracy. Ustawa wymagałaby półtoragodzinnego wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach w przypadku dni roboczych dłuższych niż 8 godzin oraz zapłaty za nadgodziny w wysokości dwukrotności zwykłego wynagrodzenia pracownika za zmiany dłuższe niż 12 godzin.

W przepisach tych zawarto również sformułowania chroniące płace i świadczenia pracowników, aby mieć pewność, że krótszy tydzień pracy nie spowoduje zmniejszenia dochodów.

W zeszłym roku prawodawcy stanu Maryland zaproponowali projekt ustawy oferujący zachęty podatkowe dla firm, które wypróbowują czterodniowy tydzień pracy.

Francja, siódma co do wielkości gospodarka na świecie, ma 35-godzinny tydzień pracy i rozważa skrócenie go do 32 godzin. W wyniku silnych związków zawodowych standardowy tydzień pracy większości pracowników w Danii wynosi około 37 godzin, a Belgia już przyjęła 4-dniowy tydzień pracy.

W 2023 roku ruch związkowy w Niemczech wywalczył 32-godzinny tydzień pracy dla hutników, podczas gdy pracownicy zakładów samochodowych firm Volkswageni Mercedes-Benz mają 35-godzinny tydzień pracy. W grudniu Lamborghini ogłosiło, że przejdzie na 4-dniowy tydzień pracy po tym, jak pracownicy związkowi ustalili wiodącą zasadę: „Pracuj mniej i pracuj lepiej”.

Programy pilotażowe w Wielkiej Brytanii i Republice Południowej Afryki wykazały, że produktywność pracowników i przychody przedsiębiorstw rosną wraz z 4-dniowym tygodniem pracy.

Innymi słowy, 32-godzinny tydzień pracy jest dobry zarówno dla pracowników, jak i dla biznesu.

W ramach programów pilotażowych skracających tydzień pracy do 4 dni, prowadzonych w USA i Kanadzie, ponad dwie trzecie pracowników wykazywało mniejsze wypalenie zawodowe; niepokój i zmęczenie zmniejszyły się o około 40%; a 60% odnotowało większy sukces w osiąganiu równowagi między pracą a rodziną.

Prawie każdy uczestnik chciał kontynuować program, odejścia z firm spadły o ponad 20%, a absencja o 39%. Kiedy Microsoft przetestował 4-dniowy tydzień pracy w Japonii, odnotował aż 40% wzrost produktywności.

Bill Gates, założyciel Microsoftu, i Jamie Dimon, dyrektor generalny JPMorgan Chase, powiedzieli w zeszłym roku, że postęp technologiczny doprowadzi w nadchodzących latach do trzech lub trzech i pół dnia pracy w tygodniu.

 

Źródło: foxbusiness, cnn
Foto: YouTube, istock/FlamingoImages/fizkes/

News USA

Burger King staje do wyścigu z McDonald’s. Tu także zjesz za 5 dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

Sieć fast foodów Burger King zaprezentuje nowy, wartościowy posiłek w czasie gdy konkurencyjne sieci wprowadzają własne tanie oferty. Będzie to „Your Way Meal” za 5 dolarów, jak ogłoszono 23 maja.

Posiłek będzie składał się z trzech kanapek do wyboru, nuggetsów z kurczaka, frytek i napoju – zapowiedzieli przedstawiciele Burger King. Nie wiadomo jeszcze, kiedy ta promocja się rozpocznie, ale ma pozostać w menu przez kilka miesięcy.

Obecnie Burger King promuje „Posiłek urodzinowy” za 6 dolarów z okazji 70-tej rocznicy swojego istnienia. Składa się on z Whoppera Jr., małych frytek, małego napoju i kawałka „ciasta urodzinowego”

Ogłoszenie nowej oferty posiłków za 5 dolarów następuje w momencie, gdy konkurencyjna sieć fast foodów, McDonald’s, przygotowuje się do ograniczonej czasowo oferty własnej posiłków w tej cenie. Zestaw McDonald’s za 5 dolarów będzie się składał z kanapki McDouble lub McChicken, czterech kawałków McNuggets, średnich frytek i napoju, jak informowaliśmy 14 maja.

Promocja McDonald’s będzie trwała przez cztery tygodnie w uczestniczących restauracjach, począwszy od końca czerwca. Wiele lokali podaje, że Burger King ogłosił sewoją ofertę „Your Way Meal”, aby lepiej konkurować z nową ofertą McDonald’s.

Wendy’s, kolejna sieć fast foodów, również oferuje ograniczony czasowo zestaw dań, aczkolwiek tylko w godzinach śniadaniowych. Wendy’s oferowała wcześniej posiłek „Four for $4″”, który był podobny do zapowiadanych zestawów za 5 dolarów w McDonald’s i Burger Kingu.

Na początku roku przedstawiciele Wendy’s oświadczyli, że rozważają „podwyższenie cen” swoich pozycji w menu – pobieranie wyższych opłat w okresach większego ruchu. Okazało się to niezwykle niepopularne w mediach społecznościowych i sieć szybko się wycofała, twierdząc, że nie ma planów wprowadzenia tych zmian.

Od 2019 r. ceny fast foodów dramatycznie wzrosły. Od tego czasu ceny w restauracjach ogółem wzrosły o 22%.

Wynika to z połączenia kilku czynników, w tym zwiększonych wynagrodzeń i rosnących kosztów składników.

Niedawne badanie przeprowadzone przez LendingTree wykazało, że 78% konsumentów uważa obecnie fast food za zakup „luksusowy” ze względu na to jak drogie stały się posiłki.

Połowa ankietowanych stwierdziła, że postrzega fast food jako luksus ze względu na problemy finansowe. Jest to szczególnie prawdziwe wśród Amerykanów, którzy zarabiają mniej niż 30 000 dolarów rocznie (71%), rodziców z małymi dziećmi (58%) i pokolenia Z (58%).

Amerykanie uwielbiają fast foody, ale większość twierdzi, że wstrzymują się z ich spożyciem ze względu na wysokie ceny. Wyniki pokazują, że 3 na 4 Amerykanów zazwyczaj je fast foody raz w tygodniu, ale 62% respondentów stwierdziło, że je rzadziej ze względu na koszty.

63% ankietowanych zgodziło się, że fast foody powinny być tańsze niż jedzenie w domu, ale 75% twierdzi, że tak nie jest. Prawie połowa Amerykanów (46%) twierdzi, że posiłek w restauracji typu fast food kosztuje mniej więcej tyle samo, co posiłek w lokalnej restauracji, a 22% stwierdziło, że fast food jest w rzeczywistości droższy.

W ostatnich latach podwyżki cen fast foodów przewyższały inflację. Dane Banku Rezerw Federalnych w St. Louis pokazują, że koszt posiłków typu fast food wzrósł o 41% w porównaniu z 2017 r., podczas gdy wskaźnik cen wzrósł o 35,9%.

W ankiecie LendingTree, zapytani o sposób na łatwy i niedrogi posiłek, 56% respondentów wskazało, że przygotowuje jedzenie w domu. I to jest dokładnie to, co robi więcej osób.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/Uliana Oliinyk/ hapabapa/ Salvador-Aznar/
Czytaj dalej

News Chicago

Restauracja Tortazo po raz pierwszy serwowała meksykańskie dania w Skokie

Opublikowano

dnia

Autor:

Tortazo, restauracja meksykańska założona przez znanego chicagowskiego szefa kuchni Ricka Baylessa, świętowała w sobotę wielkie otwarcie swojej nowej lokalizacji w Westfield Old Orchard Mall, odwiedzana przez tłumy głodnych klientów.

Według strony internetowej Tortazo, menu restauracji to dania świeżo przygotowywane na zamówienie, wyraz odważnych smaków, składników i technik Meksyku. Obejmuje ono chrupiące tarty przygotowywane na patelni, śniadaniowe chilaquiles, obfite, ręcznie robione miski, sałatki sezonowe i złocisto chrupiące churros.

Podczas sobotniego wielkiego otwarcia można było posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu chicagowskiego DJ-a Citlalica Jeffersa Peña, spróbować specjałów happy hour, tequili i bezpłatnego tortu dla pierwszych 100 gości.

Tortazo ma swoje lokalizacje w Willis Tower i na Times Square w Nowym Jorku. Otwarcie dodatkowych restauracji planowane są w Harrah’s Casino w Joliet i Caesars Palace w Las Vegas. Rick Bayless jest także właścicielem kilku innych znanych lokali w Chicago, w tym Frontera Grill, Topolobampo, XOCO i Bar Sótano.

Tortazo w Skokie’s Old Orchard czynne jest od 11:00AM do 7:00PM od niedzieli do czwartku i od 11:00AM do 8:00PM w piątek i sobotę.

 

Źródło: nbc
Foto: Tortazo
Czytaj dalej

News Chicago

Zamieszkaj jak Kevin z „Home Alone”. Słynny dom z Winnetki jest teraz na sprzedaż

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek słynny dom w Winnetce, w którym rozgrywa się akcja kultowej komedii „Kevin sam w domu” trafił na rynek. Jeden z najbardziej znanych domów filmowych i popularna atrakcja bożonarodzeniowa w North Shore w Chicago kosztuje 5 250 000 dolarów.

Jak podaje strona Zillow, dom z czerwonej cegły znajdujący się przy 671 N. Lincoln Ave. w Winnetce, znany jako rezydencja rodziny McAlisterów w kultowym bożonarodzeniowym klasyku z 1990 r., został w piątek wystawiony na sprzedaż.

Dla miłośników kina, entuzjastów Świąt Bożego Narodzenia lub naprawdę każdego, kto jest zainteresowany posiadaniem „legendarnego świątecznego domu marzeń”, nie będzie to jednak tanie. Jak podano w ogłoszeniu, rezydencja o powierzchni ponad 9 000 stóp kwadratowych została wystawiona na sprzedaż za 5 250 000 dolarów.

Chętni przeglądający zdjęcia z aukcji mogą zauważyć, że w niczym nie przypominają scen z filmu i jest ku temu kilka powodów. Dom był za mały, aby zmieścili się w nim wszyscy członkowie ekipy, dlatego sceny wewnętrzne kręcono w zamkniętej szkole średniej w New Trier Township High School, gdzie odtworzono jego wystrój.

Poza tym w ciągu ostatniej dekady dom przeszedł generalny remont.

Jak wynika z wykazu, kiedy dom został całkowicie odnowiony i rozbudowany w 2018 r., właściciele „dołożyli wszelkich starań, aby zachować detale architektoniczne i integralność najbardziej zapadających w pamięć i rozpoznawalnych przestrzeni domu”.

Kluczowe przestrzenie – takie jak foyer i zapierające dech w piersiach schody wejściowe, a także formalny salon i jadalnia – pozostały w dużej mierze niezmienione.

Rezydencja składająca się z pięciu sypialni i aż sześciu łazienek ma wiele godnych uwagi elementów, takich jak luksusowy apartament podstawowy z kominkiem gazowym, dwie pralnie i apartament typu junior suite na poddaszu.

Niedawno dodano także słoneczny pokój rodzinny z imponującymi sufitami kasetonowymi o wysokości 9 stóp i 4 cali oraz francuskimi drzwiami wychodzącymi na zachęcające podwórko.

Piwnica obejmuje w pełni wyposażoną siłownię, przestrzeń rekreacyjną, w pełni wyposażoną łazienkę, barek i najnowocześniejsze kino. Jakby tego było mało, znajduje się tu także najnowocześniejsze kryte boisko do koszykówki z realistyczną linią rzutów za trzy punkty.

Obecni właściciele kupili rezydencję za 1 585 000 dolarów w marcu 2012 roku. Chociaż dom nie jest udostępniony zwiedzającym, niektórym szczęśliwcom udało się tam zatrzymać w ostatnich latach.

Rezerwacje na jedną noc były dostępne za pośrednictwem Airbnb tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w 2021 r. i, co nie było zaskoczeniem, szybko się wyprzedały.

Najemcy mogli wtedy cieszyć się domem rodzinnym takim, jakim go znali z filmu – wypełnionym dekoracjami świątecznymi, kolacją przy świecach składającą się z bardzo pożywnego makaronu i sera do mikrofalówki, wodą po goleniu taty Kevina, śmieciowym jedzeniem z lat 90-tych, „najlepszą pizzą Chicago” i nie tylko.

 

Źródło: nbc
Foto: Zillow, Sarah Crowley/Airbnb
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu