Połącz się z nami

News USA

Eksplozja uwolniła uwięziony po zawaleniu mostu statek Dali w Baltimore

Opublikowano

dnia

W poniedziałek załogi odpaliły łańcuch starannie rozmieszczonych materiałów wybuchowych, aby rozbić największe pozostałe przęsło zawalonego mostu Francis Scott Key w Baltimore. Z wielkim hukiem połamane stalowe kratownice runęły do rzeki poniżej. Do katastrofy, która spowodowała zawalenie się mostu doszło 26 marca.

Materiały wybuchowe rozbłysły na pomarańczowo i po detonacji wypuściły kłęby czarnego dymu. Najdłuższe kratownice odpadły od uwięzionego kontenerowca Dali i zsunęły się z jego dziobu, wyrzucając ścianę wody z powrotem w stronę statku.

Był to ważny krok w kierunku uwolnienia statku Dali, który utknął wśród elementów zawalonej konstrukcji, odkąd stracił moc i uderzył w jedną z kolumn wsporczych mostu, wypływając z Baltimore w nocy, 26 marca. O katastrofie informowaliśmy tutaj.

W wyniku zawalenia zginęło sześciu pracowników budowlanych i wstrzymano większość ruchu morskiego w ważnym porcie w Baltimore. Kontrolowana rozbiórka umożliwi teraz wypłynięcie statku Dali i przywrócenie ruchu w porcie, co zapewni ulgę tysiącom dokerów, kierowców ciężarówek i właścicieli małych firm. Zamknięcie portu poważnie wpłynęło na ich pracę.

Służby poinformowały, że detonacja przebiegła zgodnie z planem. Inżynierowie spędzili tygodnie, przygotowując się do użycia materiałów wybuchowych w celu rozbicia przęsła, które miało szacunkową długość 500 stóp i wagę do 600 ton (544 ton metrycznych). Rozbiórkę przełożono z niedzieli ze względu na burze.

Władze spodziewają się, że w ciągu najbliższych kilku dni statek zostanie ostatecznie uwolniony. Następnie trzy lub cztery holowniki poprowadzą go do pobliskiego terminalu w porcie. Prawdopodobnie pozostanie tam przez kilka tygodni i przejdzie tymczasowe naprawy, zanim zostanie przeniesiony do stoczni w celu przeprowadzenia poważniejszych napraw.

Załoga Dali pozostała na pokładzie statku podczas detonacji – od czasu katastrofy członkom załogi nie pozwolono opuścić uwięzionego statku. Byli oni zajęci konserwacją statku i pomaganiem śledczym. Spośród członków załogi 20 osób pochodzi z Indii, a jedna ze Sri Lanki.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu NTSB i FBI prowadzą dochodzenie w sprawie zawalenia się mostu, które obecnie koncentruje się na instalacji elektrycznej statku. Według wstępnego raportu opublikowanego we wtorek, to ona była przyczyną utraty mocy i sterowności, która doprowadziła do wypadku.

Duński gigant żeglugowy Maersk wyczarterował statek Dali na planowaną podróż z Baltimore na Sri Lankę, ale statek nie dopłynął daleko. Jego załoga wysłała wezwanie Mayday, informując, że straciła moc i nie ma kontroli nad układem kierowniczym. Kilka minut później statek uderzył w kolumnę mostu.

Ekipom ratowniczym udało się odzyskać zwłoki wszystkich sześciu pracowników budowlanych, którzy zginęli w katastrofie. W zeszłym tygodniu z podwodnego złomowiska wydobyto ostatnie ciało. Wszystkie ofiary to imigranci z Ameryki Łacińskiej, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu pracy. Na nocnej zmianie wypełniali dziury w nawierzchni, kiedy most się zawalił.

Urzędnicy twierdzą, że operacja sprzątania jest na dobrej drodze, aby do końca maja ponownie otworzyć portowy kanał o głębokości 50 stóp. Do tego czasu załogi utworzyły tymczasowy kanał, który jest nieco płytszy.

Urzędnicy podali, że w ostatnich tygodniach przez port przepłynęło 365 statków handlowych. Port zwykle obsługuje więcej transportów zawierających samochody i sprzęt rolniczy niż jakikolwiek inny port w kraju.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube

News USA

Zamach na premiera Słowacji zaszokował Europę. Robert Fico jest w ciężkim stanie

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę premier Słowacji, Robert Fico, został wielokrotnie postrzelony i ciężko ranny, gdy witał swoich zwolenników podczas politycznego wydarzenia odbywającego się na kilka tygodni przed wyborami. Zamach wywołał szok na Słowacji i w całej Europie.

Lekarze w Bańskiej Bystrzycy walczyli o życie Roberta Fico kilka godzin. Premier Słowacji został ranny w brzuch a lekarze mieli problem z zatamowaniem wewnętrznego krwotoku. Do pobliskiego szpitala przetransportowano go śmigłowcem, ponieważ dotarcie do stolicy, Bratysławy, zajęłoby zbyt dużo czasu.

Władze Słowacji podały, że pięć strzałów padło przed ośrodkiem kulturalnym w 16-tysięcznym miasteczku Handlova, które było niegdyś ośrodkiem wydobycia węgla, prawie 85 mil na północny wschód od stolicy.

Podejrzany przebywa w areszcie, a wstępne dochodzenie wykazało, że za zamachem kryła się „wyraźna motywacja polityczna”, poinformował minister spraw wewnętrznych Matus Sutaj Estok, rozmawiając z dziennikarzami wraz z ministrem obrony.

Prorosyjski i antyamerykański przekaz Fico

Robert Fico od dawna budził podziały na Słowacji i poza nią. Jego powrót do władzy w zeszłym roku na podstawie prorosyjskiego i antyamerykańskiego przesłania wzbudził jeszcze większe obawy wśród państw Unii Europejskiej.

Rozpoczynając czwartą kadencję premiera, jego rząd wstrzymał dostawy broni na Ukrainę, a krytycy obawiają się, że doprowadzi on Słowację – 5,4-milionowy naród należący do NATO – do porzucenia prozachodniego kursu i podążania śladami Węgier za premierem, Viktorem Orbánem.

Tysiące ludzi wielokrotnie gromadziło się w stolicy i na całej Słowacji, aby protestować przeciwko polityce Fico. Atak nastąpił w momencie, gdy kampania polityczna nabiera tempa na trzy tygodnie przed ogólnoeuropejskimi wyborami mającymi wybrać prawodawców do Parlamentu Europejskiego.

Zamach wywołał szok i komentarze na Słowacji i na świecie. Prezydent-elekt Peter Pellegrini, sojusznik Fico, nazwał atak „bezprecedensowym zagrożeniem dla słowackiej demokracji.

„Jeśli wyrażamy inne opinie polityczne za pomocą pistoletów na placach, a nie w lokalach wyborczych, narażamy na szwank wszystko, co wspólnie zbudowaliśmy przez ponad 31 lat suwerenności Słowacji.” powiedział Pellegrini.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że jest zaniepokojony. „Potępiamy ten straszliwy akt przemocy” – oznajmił w swoim oświadczeniu.

Sekretarz NATO, Jens Stoltenberg, zamieścił na platformie społecznościowej X informację, że jest „zszokowany i przerażony” zamachem na Fico; Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nazwała go „ohydnym atakiem”, a Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potępił przemoc wobec szefa rządu.

Na oficjalnym kanale Kremla pojawiło się po zamachu krótkie oświadczenie Władimira Putina.

„Tej ohydnej zbrodni nie da się usprawiedliwić. Znam Roberta Ficę jako człowieka odważnego i o silnej woli. Mam nadzieję, że te cechy pomogą mu przetrwać w tej trudnej sytuacji. Proszę przekazać mu najszczersze wsparcie oraz życzenia szybkiego i całkowitego powrotu do zdrowia” – czytamy w komunikacie.

 

Źródło: npr, onet
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Dziś za dom w USA płacimy aż 47,1% więcej niż na początku 2020 roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Ceny domów w Stanach Zjednoczonych wzrosły od początku 2020 r. o kosmiczne 47,1%, co z łatwością przewyższyło zwyżki cen obserwowane w ostatnich dziesięcioleciach. Tak wynika z niedawnej analizy przeprowadzonej przez ResiClub, dotyczącej krajowego indeksu cen domów Case-Shiller, która wykazała, że ceny domów w latach 90-tych i 2010-tych wzrosły odpowiednio o 30,1% i 44,7%.

Co więcej, nowa analiza pokazuje, że dotychczasowy wzrost cen domów w tej dekadzie jest bliski przekroczenia całej podwyżki odnotowanej w XXI wieku.

Za gwałtownym wzrostem cen stoi wiele czynników, w tym niedobór domów na krajowym rynku, który zaostrzył się przez szybki wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych i drogie materiały budowlane.

Jak wynika z osobnego raportu opublikowanego przez Realtor.com, dostępna podaż domów pozostaje niższa o oszałamiające 34,3% w porównaniu z typową liczbą ofert sprzed wybuchu pandemii Covid-19 na początku 2020 roku.

Wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych w ciągu ostatnich 3 lat wywołało efekt „złotych kajdanek” na rynku mieszkaniowym. Właściciele, którzy na początku pandemii ustalili rekordowo niską stopę oprocentowania kredytów hipotecznych na poziomie 3% lub mniej, niechętnie sprzedają domy, jeszcze bardziej ograniczając podaż i pozostawiając niewiele opcji chętnym potencjalnym nabywcom.

Ekonomiści przewidują, że oprocentowanie kredytów hipotecznych w 2024 r. pozostanie wysokie, a zacznie spadać dopiero, gdy Rezerwa Federalna zacznie obniżać stopy procentowe. Nawet wtedy jest jednak mało prawdopodobne, aby stopy powróciły do minimów obserwowanych podczas pandemii.

Co więcej, inwestorzy stają się coraz bardziej sceptyczni co do szans na obniżkę stóp procentowych Fed w tym roku, biorąc pod uwagę serię gorętszych niż oczekiwano raportów o inflacji na początku roku.

Według Freddie Mac średnie oprocentowanie kredytu 30-letniego w zeszłym tygodniu spadło do 7,09%. Chociaż jest to spadek w stosunku do szczytowego poziomu 7,79%, który miał miejsce jesienią 2023 r., pozostaje znacznie wyższy niż najniższy poziom z czasów pandemii wynoszący zaledwie 3%.

Jak wynika z odrębnego badania Zillow, większość właścicieli domów twierdzi, że jest prawie dwukrotnie bardziej skłonna do sprzedaży domu, jeśli ich oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi 5% lub więcej. Jednak obecnie około 80% posiadaczy kredytów hipotecznych ma stopę poniżej 5%.

Oddzielne badanie przeprowadzone przez Redfin pokazuje, że połączenie wysokiego oprocentowania kredytów hipotecznych i podwyższonych cen domów spowodowało, że średnia miesięczna spłata za mieszkanie osiągnęła rekordowy poziom 2775 dolarów, co oznacza wzrost o 11% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/jaturonoofer/ Chalirmpoj Pimpisarn/gorodenkoff/
Czytaj dalej

News USA

Walmart zwalnia setki pracowników biurowych w całym kraju. Innych przenosi do Arkansas

Opublikowano

dnia

Autor:

Zwolnienia w Walmart związane są z przeniesieniem wielu pracowników do siedziby w Arkansas. Sprzedawca potwierdził zwolnienia i przeniesienia w notatce wysłanej do pracowników we wtorek.

Dyrektor ds. kadr, Donna Morris, stwierdziła w notatce, że posunięcie to ma na celu sprowadzenie większej liczby pracowników z powrotem do biura po pandemii Covid-19. Firma przywróciła pracowników biurowych z powrotem do swojej siedziby w Bentonville w stanie Arkansas w lutym 2022 r.

Teraz Walmart idzie o krok dalej. Część pracowników pracujących zdalnie oraz w biurach w Dallas, Atlancie i Toronto została poproszona o przeniesienie. Większość zostanie przeniesiona do siedziby firmy w Arkansas, ale niektórzy zostaną również przeniesieni do biur w rejonie Zatoki San Francisco lub w Hoboken w stanie New Jersey.

Morris zapowiedziała także zmiany w niektórych obszarach działalności, które spowodują redukcję kilkuset stanowisk pracy. Nie podano ilu dokładnie osób dotknęły cięcia.

Wiadomość o zwolnieniach pojawiła się tuż przed czwartkowym, długo oczekiwanym raportem, o wynikach Walmartu.

Zwolnienia to ostatnia próba obniżenia kosztów sieci. Pod koniec kwietnia Walmart ogłosił, że zamknie 51 przychodni zdrowia w Arkansas, na Florydzie, w Georgii, Illinois i Teksasie. O tej decyzji informowaliśmy tutaj.

Nowe kliniki oferujące wizyty lekarskie, dentystyczne i terapeutyczne były częścią Walmart Health, szeroko zakrojonego przedsięwzięcia mającego na celu obniżenie cen w branży opieki zdrowotnej. Sieć otworzyła przychodnie lekarskie obok swoich dużych sklepów, ale okazało się, że działalność ta nie jest stabilna finansowo.

Walmart to największy prywatny pracodawca w kraju, zatrudniający około 1,6 miliona pracowników, z których większość pracuje w sklepach sieci na terenie całego kraju.

Sieć ma obecnie jeszcze jeden powód, aby zatrudnić więcej pracowników w Bentonville: buduje tam kampus o powierzchni prawie 350 akrów. Najważniejsza inwestycja, która jest już na zaawansowanym etapie, obejmuje 12 budynków biurowych wraz z parkingami, hotelem i innymi udogodnieniami.

Otwarto już kilka pierwszych budynków kampusu, w tym centrum fitness i opiekę dzienną dla dzieci.

 

Źródło: cnbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu