Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Prawdziwe historie Polaków na emigracji. Premiera nowej książki w Muzeum Polskim w niedzielę

Opublikowano

dnia

Opowieści serca polskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych, połączonych wspólnym losem, zawiera nowo wydana, niezwykła książka pt. „Kierunek Ameryka”. W studia Radia Deon Chicago wydawca, Ewa Uszpolewicz-Figurska i jedna z autorek, Julitta Mroczkowska, zapraszają na niedzielną premierę połączoną ze spotkaniem z jej bohaterami.

W niedzielę 11 grudnia w Muzeum Polskim w Ameryce, w godzinach od 4.00PM do 6.00PM odbędzie się premiera nowej książki wydawnictwa Evergreen.

Antologia opowieści emigracyjnych pt. „Kierunek Ameryka” zawiera teksty 18 autorów z całych Stanów Zjednoczonych, których staż emigracyjny wynosi od 13 do 50 lat – mówi wydawca, Ewa Uszpolewicz-Figurska.

13 z tych autorów będzie obecnych na niedzielnym spotkaniu a 5 z nich będzie się łączyć poprzez Zoom.

REKLAMA REKLAMA

Książka zawiera 18 różnych opowieści – każda rozpoczyna się zdjęciem i krótkim biogramem autora. Są to m.in. aktorzy, malarz, żeglarze, architekt, literaturoznawczyni, nauczyciele.

Antologię można ją czytać w dowolny sposób, ponieważ każde opowiadanie jest w pełni autonomiczne.

Każda jest osobną, niepowtarzalną historią a wszystkie mają wspólny mianownik – to są nasze losy, losy polskich imigrantów.

Są to historie prawdziwe, ale mogły zostać przez autorów sfabularyzowane. Autorzy w większości są debiutantami. Opowieści napisali m.in. Robert Wachowiak, Bogdan Ogórek, Sergiusz Zgrzębski, Dariusz Wiśniewski, Iwona Marinucci, Sławomir Sobczak.

„One mają taką wartość poruszania, dotykania różnych strun” – mówi Ewa Uszpolewicz-Figurska, mając na myśli emocje i podobieństwa do swoich przeżyć, które możemy odnaleźć w opisanych historiach.

Recenzentami książki jest troje wszystkim znanych Polaków, którzy także przebywali na emigracji: Urszula Dudziak, Katarzyna Figura i Krzysztof Pieczyński, który napisał:

Muzeum Emigracji w Gdyni już zgłosiło chęć posiadania książki w swoich zbiorach.

Jedną z autorek jest aktorka i reżyserka teatralna Julitta Mroczkowska, związana w Chicago z Teatrem Ad Hoc. Do zbioru opowiadań dołączyła niezwykłą historię miłosną, dotyczącą znanych jej osób.

Książka stanowi „przekrój życia na emigracji”- mówi Julitta Mroczkowska – „czyli tego co czujemy, tego co przeżywamy”.

Antologia zainteresuje zarówno Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych, którzy będą mogli odnaleźć w niej swoje doświadczenia, jak i osoby rozważające wyjazd z kraju i przeprowadzkę do USA.

Zbiór opowiadań „Kierunek Ameryka” przedstawia różne aspekty i różne spojrzenia na emigracją.

„Ja myślę, że książka jednoznacznie nie określa tego czy emigracja jest właściwa, czy nie jest właściwa” – mówi Julitta Mroczkowska, bo każdy sam dokonuje wyborów w życiu.

Książkę można kupić za pośrednictwem strony wydawnictwa Evergreen.

Antologię można będzie także nabyć na niedzielnym spotkaniu w Muzeum Polskim PMA i dodatkowo ozdobić ją pamiątkowymi autografami jej autorów. Książka może stać się wyjątkowym prezentem na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia!

Muzeum Polskie w Ameryce mieści się przy 984 North Milwaukee Avenue, Chicago, IL 60642-4101

Serdecznie Zapraszamy!

Zaproszenie od wydawnictwa Evergreen

Z prawdziwą przyjemnością zapraszamy na premierę wydanej przez Wydawnictwo Evergreen antologii opowieści emigracyjnych osiemnastu autorów z całych Stanów Zjednoczonych pt. Kierunek Ameryka.

Spotkanie z twórcami – 11 grudnia, godz. 16.00 w Muzeum Polskim w Ameryce.

ZAPROSZENIE 

Wydawnictwo Evergreen ma zaszczyt zaprosić na premierę 

połączoną ze spotkaniem z autorami 

antologii opowieści emigracyjnych pt. Kierunek Ameryka

Niedziela 11 grudnia godz. 16.00

Muzeum Polskie w Ameryce 

984 N Milwaukee Ave,Chicago

Zapraszamy na wydarzenie roku!

Antologia nie ukazałaby się, gdyby nie wsparcie  

i wielka życzliwość naszych Patronów

(Muzeum Polskie w Ameryce, Polish & Slavic Federal Credit Union, Kasia’s Deli, Montrose Market,

Just Smile Family Dentistry, Jadwiga Samulak, DDS, Darpet Inc, General Masonry Construction, Inc.,

Allegra Banquets & Catering, Quest Physical Therapy, Hunters Restaurant and Lounge, Polish Folklore Import Co., INC., BAK Research Court Records Retrieval)

Dziękujemy za zaufanie! 

Kierunek Ameryka. Antologia opowieści emigracyjnych

do nabycia w czasie spotkania autorskiego w MPA

oraz na stronie www.WydawnictwoEvergreen.com

Wstęp oczywiście wolny

Prosimy o zapoznanie się z naszymi materiałami prasowymi:

  1. Newsletter wydawniczy
  2. Materiały wideo z udziałem naszych autorów:

Z serdecznościami,

Małgorzata Błaszczuk

Ewa Uszpolewicz-Figurski

Wydawnictwo Evergreen

Źródło: informacja własna
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

W pierwszej kolejności idziemy do lekarza. Mec. Martin Michalski radzi jak postąpić gdy zdarzy się wypadek

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak postąpić gdy zdarzy się nam wypadek? W pierwszej kolejności zadbajmy o nasze zdrowie i zgłośmy się do lekarza lub zadzwońmy po pogotowie, radzi prawnik Martin Michalski. Potem możemy odzyskać poniesione koszty leczenia i odszkodowanie, zgłaszając się do adwokata. W Chicago działa polonijna kancelaria prawna Michalski & Gubernat, która zajmuje się takimi przypadkami.

Jeśli zdarzy się nam wypadek powinniśmy postąpić tak jak to robią Amerykanie – od razu dzwonić po ambulans lub zgłosić się jak najszybciej do lekarza, mówi nasz Gość, adwokat Martin Michalski.

Jeśli nie decydujemy się na wezwanie karetki pogotowia, ale odczuwamy jakiś ból czy inną dolegliwość, to musimy pójść do lekarza, w ciągu paru dni od zdarzenia.

I nie należy myśleć w tej chwili o kosztach takiej wizyty – radzi mecenas Martin Michalski. Bo jeśli tego nie zrobimy, nie zgłosimy lekarzowi tego co się nam przydarzyło, to potem jest za późno na zwrot kosztów leczenia i dostanie odszkodowania.

REKLAMA REKLAMA

„Nie wolno liczyć na to, że ubezpieczenie tego, kto był winny wypadku od razu za coś zapłaci” – podkreśla nasz Gość. Zazwyczaj ten koszt trzeba pokryć z własnej kieszeni, a potem możliwe jest jego odzyskanie.

Jeśli chodzi o wypadek, który zdarzył się w pracy, to podlega on innym przepisom. Tutaj obowiązek pokrycia kosztów leczenia ma pracodawca lub ubezpieczenie pracodawcy.

Ale jest ważny warunek: musimy takie zdarzenie koniecznie zgłosić jakiemuś przełożonemu do 45 dni od wypadku.

Ważne jest też powiedzenie prawdy o tym co, gdzie i jak się stało, zaznacza mecenas Martin Michalski.

Zwrot kosztów leczenia z ubezpieczenia jest możliwy dopiero po jego zakończeniu.

Otrzymane odszkodowanie bierze pod uwagę także straty związane z nieobecnością w pracy oraz doświadczone cierpienia.

Kancelaria Michalski & Gubernat to polscy adwokaci w Chicago, którzy zajmują się takimi sprawami jak wypadki w pracy, wypadki samochodowe, błędy w sztuce lekarskiej, inne nieszczęśliwe wypadki, problemy natury rodzinnej, takie jak rozwód, opieka nad dziećmi i tym podobne.

Kancelaria ma trzy lokalizacje. Są to: 636 S River Rd w Des Plaines, 255 E Lake St w Bloomingdale i 7713 W Belmont Ave w Elmwood Park. Biura są otwarte w godzinach od 8.00AM do 6.00PM.

Kontakt telefoniczny do kancelarii pod numerem 847 752 05 06. Więcej szczegółów na stronie internetowej.

Lokalizacja przy Belmont Ave oferuje dodatkowo bezpłatne konsultacje w każdą środę od godziny 3.00PM do 6.00.PM.

Kancelaria adwokacka Michalski & Gubernat zapewnia swoim klientom najwyższą jakość reprezentacji prawnej pobierając za nią niewygórowane honorarium.

Serdecznie zapraszamy

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/AntonioGuillem/ anon-tae

 

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

To będą wielkie emocje. Wspólnota Małżeństw Katolickich zaprasza na bal japoński w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

4 lutego, w środku karnawału, Wspólnota Małżeństw Katolickich w Chicago zaprasza na wyjątkowy i emocjonujący bal pod hasłem „Blask Japonii”. A przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się już we wrześniu, mówią w Studiu Radia Deon Chicago Justyna Jezewicz i Marzena Sipiora.

Każdego roku charytatywny bal organizowany przez Wspólnotę Małżeństw Katolickich WMK w Chicago ma inną oprawę tematyczną, zachęcając swoich gości do odpowiedniego ubrania się i wczucia w szczególną atmosferę uroczystego wieczoru.

W poprzednich latach były to bale takie jak np.: gorąca „Havana Fever”, elegancki „Black&White Paris”, uczuciowy „Tylko Miłość” czy swojska „Polska Biesiada”. A ostatnio „Casino Royale with James Bond”.

W tym roku bal WMK odbędzie się pod hasłem „Blask Japonii”.

REKLAMA REKLAMA

Justyna Jezewicz ze Wspólnoty Małżeństw Katolickich, mówi, że tegoroczny bal będzie obfitował w wyjątkowe emocje.

Bal charytatywny „Blask Japonii” może być doskonałą propozycją na karnawał lub lutowe Walentynki. Może być także idealnym czasem dla par małżeńskich, wielkim świętem i odskocznią od codzienności.

Przygotowania zaczęły się już we wrześniu, opowiada Justyna Jezewicz.

„Pozwólcie państwo, żebyśmy Was zaskoczyli” – mówi Marzena Sipiora, nie zdradzając szczegółów czekającej nas imprezy, czy będzie ona nawiązywała do tradycji japońskiej czy do modernistycznych klimatów.

Pomysł na temat balu zawsze się rodzi z burzy mózgów organizatorów.

Justyna Jezewicz podkreśla, że na bal zaproszeni są absolutnie wszyscy, nie trzeba należeć do Wspólnoty Małżeństw Katolickich.

Charytatywna impreza jest organizowana w Chicago już od 20 lat, po to także by się poznać. Jednym z celów balu jest pokazanie Polonii działalności Wspólnoty Małżeństw Katolickich.

Dochód ze sprzedaży biletów na bal, oraz rozprowadzanych cegiełek jest zawsze w całości przeznaczany na finansowanie wakacyjnych rekolekcji, które co roku prowadzi Wspólnota Małżeństw Katolickich by wspierać pary i budować dobre relacje małżeńskie.

Rekolekcje wspólnoty są przeznaczone dla wszystkich rodzin, które pragną się rozwijać, umacniać swoje więzi oraz w dobrym środowisku wychowywać swoje dzieci.

Bal odbędzie się 4 lutego, o godzinie 7.00 wieczorem, w sali bankietowej Belvedere Events&Banquets w Elk Grove Village, 1170 W Devon Ave. Elk Grove Village, Illinois 60007.

Więcej informacji, oraz bilety, na stronie wspólnoty wmkchicago.org., a także pod numerem telefonu do p. Ewy 7089834158.

 

Źródło: inf. własna
Foto: YouTube, Belvedere Events&Banquets
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

O. Roman Deyna i Małgorzata Tys zapraszają wszystkich potrzebujących pomocy imigracyjnej

Opublikowano

dnia

Autor:

Duszpasterstwo Imigranci – Imigrantom działające przy Archidiecezji Chicago, pomaga w sprawach imigracyjnych osobom przybywającym do Stanów Zjednoczonych. W studiu Radia Deon Chicago Franciszkanin, Ojciec Roman Deyna oraz Małgorzata Tys, zapraszają wszystkich, którzy potrzebują wsparcia i fachowej porady.

Duszpasterstwo Imigranci-Imigrantom powstało w Archidiecezji Chicago 2008 roku dla Polonii. Jest organizacją niesienia pomocy Polakom przez Polaków.

Posługa ta dąży do zjednoczenia Polaków miedzy sobą oraz ze społecznościami, w których żyją. Duszpasterstwo pomaga imigrantom w procesie formacji liderów parafialnych i zaprasza wszystkich do zaangażowania się w pomoc potrzebującym w swoich parafiach.

Małgorzata Tys mówi, że Duszpasterstwo Imigranci-Imigrantom skupia się na pomocy zarówno imigrantom udokumentowanym jak i nieudokumentowanym.

REKLAMA REKLAMA

„Zawsze staramy się znaleźć jakieś rozwiązanie, wyjście i skierować osobę do odpowiednich instytucji, odpowiednich jednostek administracyjnych” mówi Gość Radia Deon.

Współpracownikiem-wolontariuszem duszpasterstwa prowadzonego w parafii Św. Konstancji jest Mecenas Magdalena Grobelski. Spotkania imigracyjne zazwyczaj są organizowane co miesiąc, w różnych parafiach, zwłaszcza tam gdzie mieszkają Polacy.

Franciszkanin, Ojciec Roman Deyna podkreśla, że duszpasterstwo działa nie tylko na rzecz Polaków.

„Wychodzimy z pomocną, otwartą dłonią do wszystkich” mówi nasz gość.

Organizacja ostatnio pomaga np. wielu osobom pochodzącym z Ukrainy. Duszpasterstwo wspiera uchodźców nie tylko merytorycznie ale też materialnie.

Ważna jest także modlitwa w intencji imigrantom, podkreśla Ojciec Roman Deyna.

W niedzielę 22 stycznia w Kościele Św. Konstancji, odbędzie się kolejne spotkanie imigracyjne dotyczące właśnie kwestii imigracyjnych. Spotkanie rozpocznie się po mszy św. o godzinie 12.30PM, w sali Borowczyka.

Gościem spotkania będzie Mecenas Magdalena Grobelski, która indywidualnie udzieli odpowiedzi na pytania i problemy osób, które przyjdą.

Kontakt do Małgorzaty Tys to telefon 773 720 59 74. Aby skontaktować się z Ojcem Romanem Deyną można zadzwonić pod numer 773 344 27 81.

Serdecznie Zapraszamy!

 

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu