GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Dr Marzena Konopko: badajmy się! Rak jelita grubego zbiera śmiertelne żniwo

Każdego roku w Polsce diagnozuje się około 18 tys. zachorowań na nowotwór złośliwy jelita grubego. Choroba jest trzecim co do częstości występowania w nowotworem u mężczyzn, a drugim — po raku piersi — na który chorują kobiety. O tym skąd się bierze i jak możemy uniknąć zachorowania mówi w studiu Radia Deon Chicago dr Marzena Konopko, gastroenterolog Białostockiego Centrum Onkologii.
Zatrważające jest to, że rak jelita grubego to obecnie także druga przyczyna śmiertelności, jeśli chodzi o nowotwory. Przyczyną tej sytuacji jest m. in. to, że do lekarza zgłaszamy się za późn, jak mówi dr Marzena Konopko. “Ale optymistyczne jest to, że możemy na to mieć wpływ” podkreśla Gość Radia Deon Chicago.
“Rak jelita grubego powstaje wraz z wiekiem, więc wiek jest już czynnikiem ryzyka” zaznacza gastroenterolog Białostockiego Centrum Onkologii.
W jelicie grubym z wiekiem pojawiają się polipy, które mogą z czasem stać się zmianami nowotworowymi. Kolonoskopia, poprzedzona odpowiednim przygotowaniem jelita, pozwala na bezpieczne usunięcie polipów, co się udaje zwłaszcza, jeśli są małe. Następnie są one poddawane badaniu histopatologicznemu.
“Nie każdy polip może być rakiem, ale my wiemy na 100 procent, że każdy rak powstaje z polipa” wyjaśnia dr Marzena Konopko.
Do czynników, które sprzyjają rozwojowi polipów, a następnie raka jelita grubego należą nieprawidłowa dieta i zbyt mało ruchu.
Niekorzystne jest także to, że jemy żywność przetworzoną, dużo czerwonego mięsa, potrawy smażone i grillowane, zbyt mało błonnika, białe pieczywo oraz zdecydowanie za dużo cukru. Poza tym nie wysypiamy się i żyjemy w stresie, “to powoduje produkcję adrenaliny i kortyzolu, które działają prozapalnie” – zwraca uwagę nasz Gość.
“To wszystko działa toksycznie na jelito, powoduje stan zapalny, a na tym tle powstają polipy, a w następnym stadium rak jelita grubego” tłumaczy dr Marzena Konopko. Te same czynniki wpływają także na powstanie otyłości i zachorowanie na cukrzycę.
Drugim czynnikiem wpływającym na śmiertelność z powodu raka jelita grubego jest to, że unikamy badania się.
Co zrobić by uchronić się przed rakiem jelita grubego?
Wg naszego Gościa ważne jest aby wprowadzać systematyczne zmiany w naszym trybie życia, nawet jeśli robimy to małymi krokami. Lekarze zalecają ruch, taki jak spacer, bieg, siłownia czy pływanie 3 razy w tygodniu po 45 minut.
Zdrowy sen powinien trwać 7-8 godzin. Jeśli jest krótszy w naszym organizmie spada liczba komórek odpornościowych chroniących nas przed rozwojem raka, przestrzega dr Marzena Konopko.
Poza tym ogromnie ważna jest prawidłowa dieta z dużym udziałem warzyw, owoców, kiszonek, żywności nie przetworzonej, bez sztucznych dodatków i cukru. Zalecane jest także przyjmowanie witaminy D3 chroniącej przed chorobą nowotworową, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
“To są małe kroki, które trzeba systematycznie wprowadzać w swoje życie i one wejdą nam w nawyk – wyrobimy sobie zdrowe schematy żywienia” zachęca Gość Radia Deon Chicago.
Kiedy się badać?
W Stanach Zjednoczonych kolonoskopię przesiewową powinien zrobić każdy, pomimo braku jakichkolwiek niepokojących objawów, po ukończeniu 40-tego roku życia. Następnie badanie trzeba powtarzać co 10 lat, jeśli nie pojawiają się polipy, wyjaśnia dr Marzena Konopko.
Natomiast, jeśli polipy są już w stwierdzone w jelicie grubym, to wg schematu zaleconego przez lekarza.
Polip potrzebuje 10-12 lat by zamienić się w zmianę nowotworową, tłumaczy nasz Gość.
Ale jeśli w rodzinie danej osoby wystąpił rak jelita grubego, to na kolonoskopię należy zgłosić się wcześniej, już po ukończeniu 35-tego roku życia.
Podobnie w przypadku gdy pojawią się alarmowe sygnały, takie jak chudnięcie, zaburzenia wypróżniania, krew w stolcu, to kolonoskopię należy wykonać niezwłocznie, niezależnie od wieku.
Rak jelita grubego statystycznie częściej występuje u mężczyzn, prawdopodobnie dlatego, że panowie rzadziej się badają i mniej o siebie dbają.
Dlatego kobiety jak najbardziej powinny zafundować swoim mężom, braciom, ojcom takie badanie w prezencie, zamiast kolejnego krawata, zachęca dr Marzena Konopko.
Jak powszechny jest rak jelita grubego w USA?
Wg American Cancer Society z wyłączeniem nowotworów skóry, rak jelita grubego jest trzecim najczęściej rozpoznawanym nowotworem zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w Stanach Zjednoczonych. Szacunki American Cancer Society dotyczące liczby nowotworów jelita grubego w Stanach Zjednoczonych w roku 2023 są następujące:
- 106 970 nowych przypadków raka jelita grubego
- 46 050 nowych przypadków raka odbytnicy
Od połowy lat 80-tych XX wieku odsetek osób, u których co roku diagnozuje się raka okrężnicy lub odbytnicy, ogólnie spadł, głównie dlatego, że coraz więcej osób poddaje się badaniom przesiewowym i zmienia czynniki ryzyka związane ze stylem życia.
W latach 2011–2019 wskaźniki zapadalności spadały o około 1% rocznie. Jednak ta tendencja spadkowa dotyczy głównie osób starszych. U osób poniżej 50. roku życia odsetek ten wzrasta od połowy lat 90-tych XX wieku o 1–2% rocznie.
Ryzyko raka jelita grubego w ciągu całego życia
Ogólnie rzecz biorąc, ryzyko zachorowania na raka jelita grubego w ciągu całego życia wynosi około 1 na 23 w przypadku mężczyzn i 1 na 26 w przypadku kobiet. Jednakże ryzyko każdej osoby może być wyższe lub niższe, w zależności od czynników ryzyka raka jelita grubego.
W Stanach Zjednoczonych rak jelita grubego jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworu zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, a także drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworu, jeśli zsumuje się dane dotyczące mężczyzn i kobiet. Oczekuje się, że w 2023 r. spowoduje śmierć około 52 550 osób.
Źródło: informacja własna, cancer.org
Foto: YouTube, istock/Ridofranz/ Jacob Wackerhausen/ gpointstudio/ romaset/Dr_Microbe/
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką

Po zakończeniu sprawy sądowej, która ciągnęła się aż 9 lat w Polsce, bokser Artur Szpilka musiał przeprosić za bezprawne wykorzystanie zdjęć autorskich z własnym wizerunkiem, które zrobił Paweł Nocoń. Zdjęcia te umieszczono na koszulkach sprzedawanych fanom sportowca. W studiu Radia Deon Paweł Nocoń, biznesmen kulinarny i fotograf, mówi o tym jak doszło do tego, że wygrał batalię w sądzie.
“Zaczęło się od tego, że jako fotograf robiłem zdjęcia i jedne z tych zdjęć wpadło w oko w tamtych czasach Kamili Wybrańczyk” opowiada Paweł Nocoń. Zdjęcia te, które były robione w celu przekazania na akcje charytatywne, zostały za porozumieniem z partnerką Artura Szpilki umieszczone na stronie boksera wraz z logo i opisem fotografa.
“Po czym zaczęliśmy prowadzić rozmowy. Zaproponowałem im, że skoro Artur jest tak medialną postacią to może zaczniemy produkować razem koszulki” mówi nasz Gość. Paweł Nocoń zaprojektował koszulki z chicagowską firmą. Inicjatywa spodobała się bokserowi, ale gdy doszło do rozmów o transakcji sprawa się skomplikowała.
Do podpisania umowy nie doszło, a w międzyczasie okazało się, że Artur Szpilka produkuje te koszulki w Polsce, bez wiedzy i zgody Pawła Noconia.
Użyta na koszulkach grafika była po prostu przerysowanym zdjęciem Pawła Noconia. Jedyną zmianę jako wprowadzono to zlikwidowane logo fotografa. Firma, która je sprzedawała, Dumny z pochodzenia, nie zamierzała wycofać się z biznesu, ponieważ bokser był jej wspólnikiem.
Na pretensje zgłoszone przez naszego Gościa Kamila Wybrańczyk zaproponowała spotkanie w polskim sądzie.
“Zdjęcie było wykonane na gali bokserskiej, więc ja miałem prawo do tego zdjęcia, bo w momencie kiedy Artur wykonuje swoją pracę, nie jest to zdjęcie prywatne, nie jest to zdjęcie zrobione na ulicy. W momencie kiedy wykonuje swoją pracę, na ringu, każda osoba, która zrobi mu zdjęcie ma prawa autorskie do tego zdjęcia, on nie ma prawa autorskiego do tego zdjęcia w ogóle” wyjaśnia Paweł Nocoń.
Sprawa faktycznie trafiła do sądu, po złożeniu pozwu przez naszego Gościa, który zatrudnił pełnomocnika od praw autorskich. Paweł Nocoń najpierw chciał sprawę załatwić polubownie i zawrzeć ugodę, ale jego propozycje były odrzucane.
Postepowanie sądowe trwało długo także dlatego, że Artur Szpilka z Kamilą Wybrańczyk najpierw mieszkali w Houston, a potem wrócili do Polski. W związku z tym sprawę trzeba było rozpocząć od nowa.
Pozwany bokser odwołał się jednak do sądu drugiej instancji i sprawa ciągnęła się kolejne dwa lata. Ostatecznie apelacja została odrzucona i zatwierdzony wyrok z 2023 roku, więc proces zakończył się zwycięstwem Pawła Noconia.
“Moje koszty sądowe, które ja poniosłem to były gdzieś w granicach pięciu tysięcy złotych. Wygrana to była gdzieś około dwudziestu pięciu tysięcy – więc teoretycznie dwadzieścia tysięcy złotych wygrałem przez te dziewięć lat” podsumowuje Paweł Nocoń.
To nie jest duża kwota, ale nasz Gość podkreśla, że tej sprawie nie chodziło o pieniądze tylko o zasady – o pokazanie, że nie można tak po prostu wziąć sobie czyjejś własności.
Artur Szpilka opublikował przeprosiny, ale zablokował komentarze do tego wpisu, co zrobił prawdopodobnie ze wstydu, uważa Paweł Nocoń, który do tej pory nie rozumie, dlaczego bokser pop prostu się z nim wcześniej nie dogadał w kwestii sprzedaży zdjęć. “To chodziło moim zdaniem o to że myśleli, że są ponad prawem, że oni sobie mogą dysponować własnym wizerunkiem”.
Paweł Nocoń złożył również pozew w sprawie karnej, ale tą przegrał – sąd wydał decyzję, że nie stwierdza winy, mimo że prawo zakłada kary więzienia za takie działania. Artur Szpilka i jego partnerka zablokowali z nim kontakty, ale mocno stracili na wizerunku wskutek tego sądowego zamieszania.
Obecnie nasz Gość, który współpracował wcześniej z wieloma bokserami, odszedł od fotografii zawodowej i rozpoczął biznes kulinarny zakładając firmę The Original Kitchen, obsługujący prywatne imprezy. Fotografia pozostaje nadal jego pasją i robi zdjęcia, ale prywatnie.
Paweł Nocoń twierdzi, że nie miałby problemu by zaprosić Artura Szpilkę na obiad, ale nie miałby ochoty już robić mu zdjęć.
Źródło: informacja własna
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom

Zastanawialiście się kiedyś nad poziomem radonu w pomieszczeniach, w których przebywacie? Radon to bezbarwny i bezwonny gaz szlachetny. Występuje naturalnie, jako produkt rozpadu radu, powstającego z uranu. Warto jednak wiedzieć, o tym, że jest on radioaktywny, a przy wysokich stężeniach – bardzo niebezpieczny. Fachowy pomiar tego gazu w studiu Radia Deon zrobił licencjonowany inspektor, Krzysztof Kaczor z firmy RK Home Guardians.
Specjalistyczna aparatura naszego Gościa wykonuje około 30 pomiarów stężenia radonu w powietrzu, by dać jak najbardziej dokładne wyniki. W studiu Radia Deon całe szczęście wykryła jedynie śladowe ilości tego gazu.
“Radon jest gazem radioaktywnym. Wchodzi on do naszych pomieszczeń poprzez różne szczeliny lub pęknięcia w podłogach betonowych, poprzez fundamenty” tłumaczy Krzysztof Kaczor. W piwnicach może pochodzić np. z nieizolowanych rur wodociągowych.
Z kolei uran jest obecny wszędzie w ziemi – to pierwiastek wykorzystywany m.in. w elektrowniach atomowych, oraz do konstruowania broni nuklearnej.
Ponieważ radon jest bezbarwny i bezwonny, nie jesteśmy w stanie go wyczuć. “Ja to nazywam takim niewidzialnym, cichym zabójcą. Ze względu na to, że poprzez przebywanie w obecności lub dłuższe przebywanie przy radonie, następuje degradacja naszych płuc, bo może on spowodować duże zniszczenia w komórkach DNA naszych płuc” zaznacza Krzysztof Kaczor.
Badania poziomu radonu stają się obecnie coraz bardziej popularne, podobnie jak wiedza o jego poważnej szkodliwości. Dlatego ważne jest by sprawdzić swoje domy czy firmy, gdzie spędzamy większą część naszego życia i zawczasu ustrzec się przed problemami ze zdrowiem.
Jedynym sposobem aby sprawdzić poziom radonu w danym miejscu jest test specjalistyczną aparaturą. Aby był miarodajny musi trwać co najmniej 48 godzin, dla osób chcących kupić daną nieruchomość, a dla właścicieli domów zalecane jest by trwał nawet 72 godziny. Takie badania wykonuje firma naszego Gościa RK Home Guardians.
Dom do takiego badania musi być także odpowiednio przygotowany – zwraca uwagę Krzysztof Kaczor.
Testowanie pozwala określić czy dana nieruchomość jest bezpieczna pod względem poziomu radonu. Niestety osoby kupujące nieruchomość rzadko o tym myślą lub zdają sobie sprawę, lub lekceważą to zagrożenie. Natomiast później, gdy chcą sprzedać dom z niebezpiecznym poziomem tego gazu, mogą mieć duże trudności by to zrobić.
“Zachorowalność na raka płuc z powodu radonu jest to około 21 tysięcy rocznie zgonów. Mało tego, rak płuc, który nie jest wykryty, ponieważ nie wiemy, czy mamy radon w domu, może się przenosić na inne części naszego organizmu, stąd dodatkowe powikłania, różne choroby.” podkreśla nasz Gość.
Krzysztof Kaczor stanowczo przestrzega także przed urządzaniem pokoju do zabawy dla dzieci w piwnicy domu.
Nasz Gość zdecydowanie zaleca badanie swoich domów i biur pod kątem poziomu radonu. Takie testy często są także wykonywane gdy dana nieruchomość trafia o sprzedaży. Badanie mogą zlecić agenci nieruchomości lub osoby prywatne.
Krzysztof Kaczor jest również licencjonowanym inspektorem systemów, które mają obniżać poziom radonu w budynku. Te systemy często zawodzą, jeśli nie były instalowane przez profesjonalnych wykonawców. Mogą także się psuć, więc trzeba je sprawdzać.
Jeżeli szukacie sprawdzonego fachowca do zbadania swojej nieruchomości pod kątem poziomu radonu to polecamy kontakt z Krzysztofem Kaczorem i firmą RK Home Guardians, pod numerem telefonu 630-403-8022.
Zbadajcie swoje domy i żyjcie zdrowo!
Źródło: informacja własna
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Czy istnieje Mężczyzna Idealny? Przekonajcie się sami – zaprasza Teatr Scena Polonia

Czy można udomowić mężczyznę? I jaką rolę odgrywa w tym teściowa? Teatr Scena Polonia zaprasza na świetną komedię pt. “Mężczyzna Idealny”, która odkrywa tajemnice damsko-męskich relacji. Dlaczego warto zobaczyć tę sztukę i czego mogą się z niej nauczyć panowie? O tym w studiu Radia Deon Chicago opowiadają jej reżyserka, Kinga Modjeska, oraz Julitta Mroczkowska. Obie Panie grają w nim ..straszne teściowe.
“Mężczyzna Idealny” to arcyzabawna komedia przeznaczona dla dorosłych, która odkrywa przed publicznością wszystko to, czego chcemy dowiedzieć się o relacjach damsko-męskich, ale boimy się zapytać. Zdecydowanie powinni zobaczyć ją panowie, dla których jest wręcz poradnikiem.
“Panowie wyjdą wręcz wzbogaceni o nową wiedzę, która jest wiedzą niezwykle potrzebną” zaznacza Kinga Modjeska. “Ze sceny padają różne zasady, teksty, słowa, których warto się nawet nauczyć, jeżeli chodzi o mężczyzn na pamięć, przyswoić sobie i wdrożyć w życie.”
Sztuka powstała na podstawie tekstu niemieckiego autora, Johna von Düffela, jako improwizacja. Jej bohaterami są Sebek i Helenka, którzy żyją sobie spokojnie i szczęśliwie w wolnym związku, ale tylko do pewnego czasu, zdradza reżyserka spektaklu.
“Nieważne co mężczyzna robi ze swoją spermą, ważne by płacił na czas” to jeden z tekstów, który usłyszą widzowie ze sceny.
“Mężczyzna Idealny” swoją prapremierę w repertuarze Teatru Scena Polonia miał w 2017 roku, ale w innej obsadzie. “Teściową była wspaniała, fenomenalna Elżbieta Kochanowska, ale niestety jest w Polsce. Jeżeli chodzi o Sebka, kreował go wtedy Grzegorz Chiliński, ale w 2025 mamy Marcina Kowalika, którego można jeść po prostu łyżkami” mówi Kinga Modjeska.
Tegoroczny spektakl został odświeżony – ma nowe sytuacje, nową choreografię i nowe teksty.
“W tym 2017 roku ta sztuka spotkała się z ogromną, ogromną, przyjemnością widzów i nas” wspomina aktorka Julitta Mroczkowska, która grała w niej 8 lat temu i zagra w tym roku. “Naprawdę bardzo się podobała i do tej pory niektórzy z moich znajomych jeszcze wspominają to i z przyjemnością przyjdą po raz drugi.”
“Mężczyzna Idealny” będzie grany w Paderewski Symphony Orchestra, 5400 N. Lawler Ave, Chicago, w dniach:
- Sobota, 29 marca, godz. 7:00 PM
- Niedziela, 30 marca, godz. 5:00 PM
Bilety w cenie 45 dolarów są do nabycia pod numerami telefonów: 630 201 8821, 630 825 5825, oraz poprzez stronę internetową: www.scenapolonia.net
Reżyseria: Kinga Modjeska
Występują: Kinga Modjeska, Julitta Mroczkowska, Edyta Luckos, Marcin Kowalik
Obsługa techniczna: Małgorzata Adamczyk
Światła: Oskar Łukacz
Organizacja widowni: Małgorzata Zielinski-Pys
Znajdź Mężczyznę Idealnego z Teatrem Scena Polonia! Zapraszamy na spektakl!
Źródło: informacja własna
Foto: Teatr Scena Polonia
-
News USA4 tygodnie temu
Rząd wprowadza obowiązkową rejestrację imigrantów pod groźbą kar
-
Najpiękniejsza Polka w USA4 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Isabel Cieśla
-
News USA4 tygodnie temu
Miliony Amerykanów otrzymają jednorazowe wypłaty i wyższe świadczenia Social Security
-
News USA4 tygodnie temu
Trump podpisuje rozporządzenie w sprawie przejrzystości cen w opiece zdrowotnej
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW7 dni temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
Najpiękniejsza Polka w USA4 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Natalia Jakimiuk
-
News USA3 tygodnie temu
Kłótnia w Białym Domu: Trump ostro potraktował Zełenskiego
-
News USA1 dzień temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria