Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dr Marzena Konopko: badajmy się! Rak jelita grubego zbiera śmiertelne żniwo

Opublikowano

dnia

Każdego roku w Polsce diagnozuje się około 18 tys. zachorowań na nowotwór złośliwy jelita grubego. Choroba jest trzecim co do częstości występowania w  nowotworem u mężczyzn, a drugim — po raku piersi — na który chorują kobiety. O tym skąd się bierze i jak możemy uniknąć zachorowania mówi w studiu Radia Deon Chicago dr Marzena Konopko, gastroenterolog Białostockiego Centrum Onkologii.

Zatrważające jest to, że rak jelita grubego to obecnie także druga przyczyna śmiertelności, jeśli chodzi o nowotwory. Przyczyną tej sytuacji jest m. in. to, że do lekarza zgłaszamy się za późn, jak mówi dr Marzena Konopko. „Ale optymistyczne jest to, że możemy na to mieć wpływ” podkreśla Gość Radia Deon Chicago.

„Rak jelita grubego powstaje wraz z wiekiem, więc wiek jest już czynnikiem ryzyka” zaznacza gastroenterolog Białostockiego Centrum Onkologii.

W jelicie grubym z wiekiem pojawiają się polipy, które mogą z czasem stać się zmianami nowotworowymi. Kolonoskopia, poprzedzona odpowiednim przygotowaniem jelita, pozwala na bezpieczne usunięcie polipów, co się udaje zwłaszcza, jeśli są małe. Następnie są one poddawane badaniu histopatologicznemu.

„Nie każdy polip może być rakiem, ale my wiemy na 100 procent, że każdy rak powstaje z polipa” wyjaśnia dr Marzena Konopko.

Do czynników, które sprzyjają rozwojowi polipów, a następnie raka jelita grubego należą nieprawidłowa dieta i zbyt mało ruchu.

Niekorzystne jest także to, że jemy żywność przetworzoną, dużo czerwonego mięsa, potrawy smażone i grillowane, zbyt mało błonnika, białe pieczywo oraz zdecydowanie za dużo cukru. Poza tym nie wysypiamy się i żyjemy w stresie, „to powoduje produkcję adrenaliny i kortyzolu, które działają prozapalnie” – zwraca uwagę nasz Gość.

„To wszystko działa toksycznie na jelito, powoduje stan zapalny, a na tym tle powstają polipy, a w następnym stadium rak jelita grubego” tłumaczy dr Marzena Konopko. Te same czynniki wpływają także na powstanie otyłości i zachorowanie na cukrzycę.

Drugim czynnikiem wpływającym na śmiertelność z powodu raka jelita grubego jest to, że unikamy badania się.

Co zrobić by uchronić się przed rakiem jelita grubego?

Wg naszego Gościa ważne jest aby wprowadzać systematyczne zmiany w naszym trybie życia, nawet jeśli robimy to małymi krokami. Lekarze zalecają ruch, taki jak spacer, bieg, siłownia czy pływanie 3 razy w tygodniu po 45 minut.

Zdrowy sen powinien trwać 7-8 godzin. Jeśli jest krótszy w naszym organizmie spada liczba komórek odpornościowych chroniących nas przed rozwojem raka, przestrzega dr Marzena Konopko.

Poza tym ogromnie ważna jest prawidłowa dieta z dużym udziałem warzyw, owoców, kiszonek, żywności nie przetworzonej, bez sztucznych dodatków i cukru. Zalecane jest także przyjmowanie witaminy D3 chroniącej przed chorobą nowotworową, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

„To są małe kroki, które trzeba systematycznie wprowadzać w swoje życie i one wejdą nam w nawyk – wyrobimy sobie zdrowe schematy żywienia” zachęca Gość Radia Deon Chicago.

Kiedy się badać?

W Stanach Zjednoczonych kolonoskopię przesiewową powinien zrobić każdy, pomimo braku jakichkolwiek niepokojących objawów, po ukończeniu 40-tego roku życia. Następnie badanie trzeba powtarzać co 10 lat, jeśli nie pojawiają się polipy, wyjaśnia dr Marzena Konopko. 

Natomiast, jeśli polipy są już w stwierdzone w jelicie grubym, to wg schematu zaleconego przez lekarza.

Polip potrzebuje 10-12 lat by zamienić się w zmianę nowotworową, tłumaczy nasz Gość.

Ale jeśli w rodzinie danej osoby wystąpił rak jelita grubego, to na kolonoskopię należy zgłosić się wcześniej, już po ukończeniu 35-tego roku życia.

Podobnie w przypadku gdy pojawią się alarmowe sygnały, takie jak chudnięcie, zaburzenia wypróżniania, krew w stolcu, to kolonoskopię należy wykonać niezwłocznie, niezależnie od wieku.

Rak jelita grubego statystycznie częściej występuje u mężczyzn, prawdopodobnie dlatego, że panowie rzadziej się badają i mniej o siebie dbają.

Dlatego kobiety jak najbardziej powinny zafundować swoim mężom, braciom, ojcom takie badanie w prezencie, zamiast kolejnego krawata, zachęca dr Marzena Konopko.

Jak powszechny jest rak jelita grubego w USA?

Wg American Cancer Society z wyłączeniem nowotworów skóry, rak jelita grubego jest trzecim najczęściej rozpoznawanym nowotworem zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w Stanach Zjednoczonych. Szacunki American Cancer Society dotyczące liczby nowotworów jelita grubego w Stanach Zjednoczonych w roku 2023 są następujące:

  • 106 970 nowych przypadków raka jelita grubego
  • 46 050 nowych przypadków raka odbytnicy

Od połowy lat 80-tych XX wieku odsetek osób, u których co roku diagnozuje się raka okrężnicy lub odbytnicy, ogólnie spadł, głównie dlatego, że coraz więcej osób poddaje się badaniom przesiewowym i zmienia czynniki ryzyka związane ze stylem życia.

W latach 2011–2019 wskaźniki zapadalności spadały o około 1% rocznie. Jednak ta tendencja spadkowa dotyczy głównie osób starszych. U osób poniżej 50. roku życia odsetek ten wzrasta od połowy lat 90-tych XX wieku o 1–2% rocznie.

Ryzyko raka jelita grubego w ciągu całego życia

Ogólnie rzecz biorąc, ryzyko zachorowania na raka jelita grubego w ciągu całego życia wynosi około 1 na 23 w przypadku mężczyzn i 1 na 26 w przypadku kobiet. Jednakże ryzyko każdej osoby może być wyższe lub niższe, w zależności od czynników ryzyka raka jelita grubego.

W Stanach Zjednoczonych rak jelita grubego jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworu zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, a także drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworu, jeśli zsumuje się dane dotyczące mężczyzn i kobiet. Oczekuje się, że w 2023 r. spowoduje śmierć około 52 550 osób.

 

Źródło: informacja własna, cancer.org
Foto: YouTube, istock/Ridofranz/ Jacob Wackerhausen/ gpointstudio/ romaset/Dr_Microbe/

 

 

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Iwona Puc zaprasza na Koncert Konstytucyjny. Jesteśmy Polakami i jesteśmy z tego dumni

Opublikowano

dnia

Autor:

Będzie bardzo uroczyście ale także kolorowo i tanecznie, gdy Tydzień Konstytucyjny w Chicago rozpocznie, jak co roku, wspaniały koncert Polish & Proud. W studiu Radia Deon Iwona Puc, choreografka i asystentka dyrektora artystycznego zespołu Lira Ensemble, zaprasza na wydarzenie, które przeniesie nas w czasy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

Tydzień Konstytucyjny to nasz czas w Chicago – szczególne dni by pokazać, że jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami. A tradycyjnie rozpocznie go już w tą niedzielę, 28 kwietnia, w kościele św. Franciszka Borgia, Koncert Konstytucyjny pt. „Polish & Proud”.

„Jest to spektakl corocznie organizowany ze Związkiem Klubów Polskich, który jest organizatorem parady” mówi o koncercie Iwona Puc.

W czasie tego koncertu usłyszymy zarówno polską, jak i amerykańską muzykę ludową i patriotyczną, w wykonaniu znakomitych członków zespołu Lira Singers i Lira Chamber Players. A ciekawostką zespołu Lira Ensemble jest to, że występują w nim artyści różnych narodowości, którzy nie mówią po polsku, jak wyjaśnia nasz Gość.

Mimo, że nie znają języka polskiego, wszyscy wykonawcy polskich, niełatwych nieraz w wymowie pieśni, doskonale znają ich znaczenie i sens i naprawdę czują to, co przekazują ich słowami, tłumaczy Iwona Puc.

Artyści Lira Ensemble, jedynego w kraju profesjonalnego zespołu artystycznego specjalizującego się w polskiej muzyce, pieśni i tańcu, mają wyższe wykształcenie muzyczne i prezentują bardzo wysoki poziom, zaznacza nasz Gość.

Lira Ensemble

Na koncert jak najbardziej można zaprosić amerykańskich przyjaciół, ponieważ narracja prowadząca ten spektakl i tłumacząca tło historyczne, której autorką jest dyrektorka artystyczna i generalna zespołu, Lucyna Migała, będzie prowadzona w j. angielskim.

To także może ułatwić zrozumienie przedstawianych wydarzeń przez polonijną młodzież, która lepiej czuje się już w j. angielskim a Koncert Konstytucyjny jest doskonałą okazją do zaprezentowania młodym ludziom żywej lekcji polskiej historii.

Lira Ensemble

„Staramy się wprowadzić w klimat, nie tylko zaśpiewać rzeczy związane z tym świętem” zaznacza Iwona Puc.

Koncert „Polish & Proud” zostanie wykonany dwukrotnie; 28 kwietnia o 3:30PM w kościele św. Franciszka Borgia, 8033 W. Addison, Chicago, IL 60634; organizator: Lira Ensemble & Związek Klubów Polskich w USA.

Po raz drugi będzie można go zobaczyć i posłuchać 5 maja o 5:00PM, na południu Chicago, w kościele św. Cyryla i Metodego, 608 Sobieski St, Lemont, IL.

Bilety kosztują 30 dolarów dla dorosłych i są bezpłatne dla duchownych, dzieci i studentów posiadających legitymację. Można nabyć online na stronie www.liraensemble.org lub przy wejściu.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Lira Ensemble
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

8 czerwca wybieramy w USA Parlament Europejski dla dobra Polski

Opublikowano

dnia

Autor:

Polska jest ważnym krajem Unii Europejskiej – mamy piątą co do liczby reprezentacje poselską, po Niemcach, Francji, Hiszpanii i Włochach. Dlatego głos naszej Ojczyzny liczy się w rozpatrywanych kwestiach dotyczących Europy. Nie straćmy więc naszego głosu jako wyborców i weźmy udział w wyborach 8 czerwca – zachęca w studiu Radia Deon Chicago, Karolina Woźniak z Biura Parlamentu Europejskiego w Waszyngtonie DC.

W Stanach Zjednoczonych niewiele się o nich mówi, ale wybory do Parlamentu Europejskiego są naprawdę ważne, przekonuje Karolina Woźniak. Są ważne, ponieważ mamy rodziny w Polsce, i chcemy dla naszych krewnych jak najlepiej, a także żeby Europa była silna, a także dlatego że od tego zależą jej stosunki z USA.

„Ale jest także wiele praktycznych rzeczy, o których Unia Europejska decyduje, a które mają na nas wpływ, także tutaj, jak mieszkamy za granicą” tłumaczy nasz Gość.

W tych wyborach głosujemy na osobę, która naszym zdaniem, będzie dobrze reprezentowała interesy Polski. Wśród kandydatów mamy zarówno osoby będące zwolennikami Unii jak i Eurosceptyków.

„Wydaje mi się, że jeśli ktoś ma wątpliwości do tego, jak wygląda Unia Europejska, co mogłaby lepiej robić, to tym bardziej powinien wziąć udział w głosowaniu, by jego głos był wysłuchany w Brukseli i Strasburgu” mówi Karolina Woźniak.

Obecnie w Parlamencie Europejskim zasiada 705 posłów, w tym 51 z Polski, a od tych wyborów będzie ich 53. Tegoroczne wybory odbędą się w Polsce 9 czerwca, czyli w Stanach Zjednoczonych zostaną zorganizowane dzień wcześniej, 8 czerwca.

Parlament Europejski w Strasburgu

Wybieramy tylko jedną osobę. W przypadku Polaków mieszkających za granicą jest to kandydat z okręgu warszawskiego, wyjaśnia nasz Gość.

Co zrobić by zagłosować?

Oddać głos w tych wyborach może każda pełnoletnia osoba posiadająca ważny polski paszport. Aby to zrobić musi się najpierw zarejestrować w polskim konsulacie – można to zrobić telefonicznie, wysyłając maila lub dokonać rejestracji online na specjalnym formularzu, który będzie dostępny na stronie internetowej konsulatu.

Nie ma jeszcze wyznaczonych lokali wyborczych. Ich lista zostanie opublikowana do końca miesiąca i wtedy też zostanie uruchomiona rejestracja, jak tłumaczy Karolina Woźniak.

Im więcej osób zagłosuje, tym więcej mandatów dostaje dany okręg wyborczy.

Warto wspierać Polskę i warto wspierać demokrację – głosujemy 8 czerwca!

Źródło: informacja własna
Foto: istock/olrat/

 

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Jan Kopeć: Pokażmy swoja siłę na obczyźnie – bądźmy na paradzie

Opublikowano

dnia

Autor:

Nasze narodowe święto w Chicago zbliża się wielkimi krokami – wywieśmy białoczerwone flagi już 2. maja a 4. maja przyjdźmy jak najliczniej na paradę, apeluje w studiu Radia Deon, Jan Kopeć z Komitetu Organizacyjnego Parady 3 Maja. Wciąż bardzo potrzebni są wolontariusze, którzy zabezpieczą przemarsz 110 grup przez chicagowskie ulice.

„Mamy wszystko przygotowane, na 99%” mówi o pracy Komitetu Organizacyjnego Parady 3 Maja Jan Kopeć, honorowy prezes Związku Klubów Polskich. „Mamy 110 grup maszerujących – bardzo nas to cieszy, że naprawdę możemy się pokazać tak liczną grupą w centrum Chicago”.

„Nie wstydźmy się polskiej flagi” apeluje nasz Gość.

Komitet Organizacyjny Parady 3 Maja wciąż pilnie poszukuje wolontariuszy. Potrzebni są młodzi, pełnoletni ludzie do zabezpieczenia przemarszu parady ulicami Chicago. Chętne osoby przejdą szkolenie by pełnić tą rolę i dostaną pomarańczowe koszulki ufundowane przez Montrose Deli.

Kontakt do naszego Gościa w sprawie wolontariuszy, to telefon 773 405 2514. W sprawach związanych z paradą można także dzwonić pod numer 773-992-0857, lub kontaktować się pod adresem mailowym info@polishparade.org.

A samej Paradzie Dnia Konstytucji 3-ga Maja będzie jak co roku towarzyszyć wiele ważnych wydarzeń. Pierwszym z nich będzie Koncert Konstytucyjny 28 kwietnia. „Tym koncertem zaczynamy ten nasz Tydzień Konstytucyjny” przypomina Jan Kopeć.

Na tym niezwykłym koncercie zabrzmi zarówno polska, jak i amerykańska muzyka ludowa i patriotyczna, w wykonaniu znakomitych Lira Singers i Lira Chamber Players.

Koncert ten zostanie wykonany dwukrotnie; 28 kwietnia o 3:30PM w kościele św. Franciszka Borgia (8033 W. Addison, Chicago, IL) i 5 maja o 5:00PM w kościele św. Cyryla i Metodego (608 Sobieski St, Lemont, IL)

Bilety kosztują 30 dolarów dla dorosłych i są bezpłatne dla duchownych, dzieci i studentów posiadających legitymację. Można nabyć online na stronie www.liraensemble.org lub przy wejściu.

Harmonogram wydarzeń:

20 kwietnia:

  • ostateczny termin przyjmowania prac plastycznych w ramach konkursu związanego z paradą

28 kwietnia:

  • godz. 3:30 p.m. – „Polish & Proud” Koncert Konstytucyjny LIRA Ensemble Kościół św. Fr. Borgia, 8033 W. Addison St. Chicago, IL 60634; organizator: Lira Ensemble & Związek Klubów Polskich w USA

2 maja:

  • godz. 10:00 a.m. – Złożenie kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki Ceremonia
  • godz. 12.00 a.m. – Podniesienie Polskiej Flagi, Uroczystości Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą Daley Plaza, Chicago, IL

3 maja:

  • Bankiet Stowarzyszenia Polsko-Amerykańskich Policjantów Allegra Banquets; organizator: Polish American Police Association,
  • Dzika Cycling in Celebration of Polish Constitution Day 2024 – Klasa Rowerowa Dzikiej z okazji Konstytucji 3 Maja. Wymagana rejestracja pod nr te. 773-230-8613; organizator: Dzika Fitness

4 maja:

  • godz. 8:30 a.m. Pre-Parade Brunch – Chicago Society – Hilton Chicago; organizator: Chicago Society
  • godz. 11:30 a.m. Parada Konstytucji 3 Maja, Chicago; Balbo/Columbus Drive
  • godz. 2:00 p.m – Chicago Chopin Foundation Grand Constitution Day Concert – Wielki Koncert Konstytucyjny, Ogród Chopina; przy 11 St. i Michigan Ave., Grand Park; organizator: Chicago Chopin Foundation

5 maja:

  • godz. 11:30 a.m. – Msza święta w intencji Ojczyzny i pokoju, St. J. Brebeuf; 8307 N. Harlem Ave, Niles, IL 60714; organizator: Polish National Alliance
  • godz. 2:00 p.m – Lunch z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja, Jolly Inn Banquets; 6501 W. Irving Park Rd., Chicago, IL 60641; Ewa Rumiński, tel. 773-742-1477 lub 3maj@usa.com

Kontakt do Komitetu Parady:
May 3rd Parade Committee, 5835 W. Diversey Ave, Chicago, IL 60639, info@polishparade.org, 773-992-0857

Bądźmy wszyscy na Paradzie Dnia Konstytucji 3-go Maja! – apeluje Jan Kopeć.

Źródło: polishparade
Foto: polishparade, lira Ensamble
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu