Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

53. Bankiet Dziedzictwa Kongresu Polonii Amerykańskiej z Andrzejem Rosiewiczem już w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Tegoroczne nagrody Dziedzictwa Polskiego za promowanie Polski trafią w ręce m.in. Piotra Wójtowicza, właściciela firmy Darpet oraz Bogdana Bosaka założyciela firmy Chicago Metal Supply. Wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej nagrody w siedmiu kategoriach wręczy na 53. Gali Dziedzictwa Polskiego w Sali Bankietowej Allegra w Schiller Park w najbliższą niedzielę o 4.oo po południu. Gościem specjalnym będzie legenda polskiej estrady Andrzej Rosiewicz. Bilety kosztują 125 dolarów dla studentów 85 dolarów. Rezerwacje i szczegóły pod telefonem (773) 218-1562.

Uroczysty Bankiet Dziedzictwa Kongresu Polonii Amerykańskiej stanu Illinois wraz z przyznaniem nagród zasłużonym Polakom i organizacjom odbędzie się w niedzielę, 22 października.

Teraz jest ostatnia chwila by zaopatrzyć się w bilety i przybyć na to ważne polonijne wydarzenie.

W studiu Radia Deon Chicago Agata Kopacka i Jolanta Grocholska z wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej zapraszają wszystkich – „razem uhonorujmy tych, którzy budują wizerunek Polonii.”

Osoby i organizacje wyróżnione to:

 • Nagroda Dziedzictwa – Fundacja Kopernikowska w Chicago
 • Nagroda Artystyczna – Chór Collegium Cantorum Polonia
 • Nagroda Biznesowa – Piotr Wójtowicz, właściciel firmy Darpet
 • Nagroda Kulturalna – Krzysztof Kamyszew i Ewa Domaredzka, założyciele Festiwalu Filmów Polskich w Chicago
 • Nagroda Filantropijna – Bogdan Bosak, właściciel Chicago Metal Supply & Fabrication
 • Nagroda Prezydenta – Alicja Otap, redaktor naczelna „Dziennika Związkowego”
 • Nagroda Prezydenta – Paul Kawa, dyrektor ds. zasobów ludzkich w biurze skarbnika powiatu Cook

„Październik jest Miesiącem Dziedzictwa Polskiego i staramy się uhonorować osoby, które promują Polskę, promują nasze dziedzictwo” wyjaśnia Jolanta Grocholska, sekretarz finansowy Kongresu Polonii Amerykańskiej.

W czasie bankietu można spotkać osoby wyróżnione i z nimi porozmawiać. Przez długi czas pandemii nie było tak wielu wspólnych wydarzeń i imprez, ale teraz warto w nich uczestniczyć, zachęca Jolanta Grocholska.

Zaproszeni są wszyscy, także przedstawiciele związków, klubów i innych organizacji polonijnych.

„Bądźmy wszyscy, nie tylko sympatycy i przyjaciele Kongresu Polonii Amerykańskiej, ale przedstawiciele wszystkich organizacji – musimy się razem wspierać i razem budować nową Polonię” podkreśla Agata Kopacka, vice-prezes Kongresu.

Przed obiadem zaplanowany jest program artystyczny. Specjalnie na 53. Uroczysty Bankiet Dziedzictwa Kongresu Polonii Amerykańskiej przyleci Andrzej Rosiewicz – legenda polskiej estrady, którego we wrześniu mogliśmy zobaczyć na Festiwalu Taste of Polonia.

Dzięki temu poza chwilami podniosłymi będzie także element bardzo sympatycznej rozrywki.

„Wielu słuchaczy na pewno zna przeboje, które śpiewał przed laty i cały czas zresztą śpiewa – wielka gwiazda, Andrzej Rosiewicz” mówi Agata Kopacka.

Uroczystość z atrakcyjnym programem artystycznym, odbędzie się w Allegra Banquets, 5035 N. River Rd, Schiller Park, IL. Bilety kosztują 125 dolarów za osobę i 85 dolarów dla studentów.

O godzinie 4.00PM zostaną podane koktajle, o 5.15PM będzie przedstawiony program artystyczny i wręczone nagrody. O 6.30PM rozpocznie się uroczysta kolacja.

Wszystkie szczegóły dotyczące organizacji 53. Uroczysty Bankiet Dziedzictwa Kongresu Polonii Amerykańskiej można znaleźć na stronie internetowej: https://pacillinois.org. Bilety także można rezerwować poprzez stronę, lub pod numerem tel. 773 218 15 62.

Powinniśmy zobaczyć i razem uhonorować „tych, którzy przez wiele lat próbują budować dobry wizerunek Polonii, zarówno na forum gospodarczym, forum kulturalnym a także politycznym” zaprasza do udziału w uroczystości Agata Kopacka.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Kongres Polonii Amerykańskiej, YouTube

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

„Two Flags One Spirit”: Czarne butelki z polską wódką podbijają Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Na amerykański rynek z przytupem weszła marka „Two Flags One Spirit” – alkohol w stylowych czarnych butelkach ozdobionych dwoma flagami; polską i amerykańską już możemy kupować w dobrych polskich sklepach w Chicago. A w studiu Radia Deon wiceprezes firmy Generał Pułaski, która stoi za tym produktem, Sylwester Skóra, mówi dlaczego warto po niego sięgnąć.

Organiczna wódka marki „Two Flags One Spirit” znajduje się w oryginalnych, przyciągających wzrok, czarnych butelkach, ponieważ „pierwsze wrażenie podobno liczy się najbardziej”, jak twierdzi Sylwester Skóra. Butelka jest czarna ale częściowo przezroczysta. „Przez białe boki, jasne, można zobaczyć urok płynu, który jest w środku tej butelki”, mówi nasz Gość.

Ale nie mniej ważna jest oczywiście zawartość tych wyjątkowych butelek – produkowana w Polsce wódka także zbiera same entuzjastyczne i jak najlepsze recenzje od osób, które ją spróbowały. Tak, że zarówno wygląd jak i smak alkoholu „Two Flags One Spirit”, spotykają się z dynamiczną i bardzo pozytywną reakcją konsumentów.

Wódka ma wyrafinowany zapach z nutą cytryny i wanilii, oraz wyjątkowo gładki, lekko słodki smak wzbogacony naturalnym, charakterystycznym  aromatem żyta. Jest pięciokrotnie destylowana, co zapewnia niezrównaną gładkość i czystość, a użycie nieskazitelnej wody źródlanej z górskiej studni gwarantuje wyjątkową jakość w każdym łyku.

Wódka organiczna wytwarzana jest z ekologicznych upraw i jest produkowana bez użycia pestycydów, herbicydów i innych sztucznych substancji chemicznych. Powstaje przy użyciu praktyk rolnictwa organicznego, które traktują priorytetowo zrównoważony rozwój środowiska i promują zdrowie gleby i otaczających ekosystemów.

Jakość premium wódki marki „Two Flags One Spirit” jest potwierdzona przez amerykańskie certyfikaty. „Marian Nowacki, CEO Generał Pułaski, pracował nad tym hasłem, szyldem, marką, prawie 10 lat” mówi nasz Gość.

Wódka to dopiero pierwszy produkt tej marki, Sylwester Skóra zapowiada, że za za kilka miesięcy możemy spodziewać się kolejnych znakomitych opcji pod szyldem „Two Flags One Spirit”, które także „będą zdobywały rynek polonijny i amerykański”.

Wódka „Two Flags One Spirit” jest do nabycia w ponad 140 sklepach i punktach dystrybucji, nie tylko polonijnych ale i amerykańskich, rozmieszczonych na obszarze całego Chicago i jego przedmieść.

Produkt można także zamawiać pod numerem 773 282 22 22. Dzwoniąc na ten telefon można także zgłaszać miejsca,  gdzie wódka nie jest jeszcze dostępna, a produkt wkrótce pojawi się w danym sklepie.

W najbliższą niedzielę, 14 lipca, w czasie Rodzinnego Pikniku Wisłoki Chicago, firma Generał Pułaski podpisze umowę partnerską z polonijnym klubem, a goście będą mogli spróbować tego wyjątkowego trunku.

Sięgnijcie po polską wódkę „Two Flags One Spirit” – Na zdrowie!

Jak mówi Sylwester Skóra:

 

Źródło: informacja własna
Foto: Two Flags One Spirit

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Polonia w stanie Waszyngton kultywuje nasze tradycje. Działa tu polskie harcerstwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Polonia ma wiele skupisk w Stanach Zjednoczonych, a jednym z nich jest odległy ale bardzo piękny stan Waszyngton, w którym mieszka Gość Radia Deon – Wojciech Las. Były żołnierz Armii Amerykańskiej zajmuje się działalnością m.in. polskiego harcerstwa w tym stanie, o którym mówi w naszym studiu.

Gospodarka stanu Waszyngton, położonego nad Oceanem Spokojnym, przy granicy z Kanadą, jest obecnie jedną z najlepiej rozwijających się gospodarek w Stanach Zjednoczonych. Dzieje się się tak dzięki obecności firm z branży technologicznej, jak tłumaczy Wojciech Las.

W Seattle, rodzinnym mieście Billa Gatesa, narodziły się znane obecnie na całym świecie firmy takie jak Nordstrom, UPC, Starbucks czy Amazon. Tutaj także swoje fabryki ma lotniczy potentat Boeing.

„W stanie Waszyngton jest fantastycznie, mamy blisko góry, ocean, jeziora. Tak, że mamy coś dla wszystkich” podkreśla nasz Gość, mając na myśli osoby lubiące aktywny wypoczynek; pływanie, bieganie czy chodzenie po górach jest dostępne w promieniu do 2 godzin jazdy ze stolicy stanu. Niestety ceny domów są tu bardzo wysokie i niewiele ustępują cenom w Kalifornii.

Jak mówi Wojciech Las, Polonia w całym stanie liczy około 120 tys. osób, a w okolicy Seattle jest to około 15 tys. ludzi.

W obu polskich parafiach są odprawiane Msze Św. w języku polskim. Pieczę nad tymi ośrodkami duszpasterskimi sprawują księża Chrystusowcy. Natomiast Dom Polski w Seattle, który powstał w 1918 roku, był kiedyś jedynym miejscem, gdzie Polonia ze stanu Waszyngton mogła się spotykać, nie tylko osoby starsze ale również dzieci, jak wspomina nasz Gość.

Odbywają się tu liczne uroczystości, festyny i różne spotkania wciąż nowych pokoleń Polaków, którzy mogą tu celebrować swoje tradycje i kulturę.

Parafia Św. Małgorzaty w Seattle

„To było jedyne miejsce, gdzie można było spotkać rówieśników i porozmawiać po polsku” mówi Wojciech Las, który przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych jako dziecko. W klubie także powstały pierwsze zespoły taneczne oraz polskie harcerstwo.

Teraz również Amerykanie często odwiedzają Dom Polski w Seattle, dzięki polskiemu jedzeniu oraz popularnym wydarzeniom tu organizowanym. W najbliższy  weekend organizowany jest tu Polski Festiwal, na którym wystąpi m.in. grupa z Chicago – zespół Lajkonik.

Dom Polski w Seattle

W Domu Polskim działa również od lat polska szkoła, a druga placówka powstała niedawno we wschodniej części miasta. Mogą do nich uczęszczać zarówno dzieci jak i dorośli, chcący uczyć się języka polskiego, jak mówi nasz Gość. Naszego ojczystego języka można także uczyć się na kursie prowadzonym na Uniwersytecie Stanu Waszyngton.

W stanie Waszyngton prężnie działa polskie harcerstwo – pierwszy hufiec założono w 1986 roku, a obecnie w szeregi harcerzy wstępują dzieci urodzone w USA, w większości dziewczynki.

Jak mówi Wojciech Las, aktualnie jest jedynym instruktorem harcerskim w Seattle, pozostałe osoby pełniące tą funkcję to kobiety. Grupa ze stanu Waszyngton będzie w tym roku uczestniczyła w X Światowym Zlocie Harcerzy, który odbędzie się w dniach od 28 lipca do 10 sierpnia w Camp Raven Knob w Północnej Karolinie.

Polscy harcerze w Seattle

W Seattle od ponad 30 lat organizowany jest także jesienią Festiwal Filmu Polskiego, a do miasta zjeżdżają wtedy polscy aktorzy i reżyserzy.

Wojciech Las zaprasza do odwiedzenia stanu Waszyngton i tamtejszej Polonii.

Źródło: informacja własna
Foto: Parafia Św. Małgorzaty w Seattle, Stowarzyszenie Domu Polskiego w Seattle, Seattle ZHP
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Montrose Deli w Roselle obchodzi jubileusz. Poczęstuje nas pysznościami i da zniżkę na zakupy

Opublikowano

dnia

Autor:

Trudno w to uwierzyć, ale od otwarcia czwartego sklepu Montrose Deli w rejonie Chicago – lokalizacji w Roselle, mija już dwa lata. To znakomita okazja by wspólnie  poświętować, ciesząc się najlepszą ofertą polskiej sieci i najpyszniejszym jedzeniem. Na wyjątkowo smaczny jubileusz, który odbędzie się już w tą sobotę, zaprasza w studiu Radia Deon menedżerka Montrose Deli, Anna Dudziński.

„Dwa lata minęły tak szybko, że sami jesteśmy zdumieni”, mówi Anna Dudziński o otwarciu najnowszego sklepu Montrose Deli, który zdobył uznanie i stałych klientów wśród mieszkańców nie tylko Roselle ale i innych zachodnich przedmieść, m.in. Schaumburga, Batavii czy Elk Grove Village.

Jubileuszowe świętowanie rozpocznie się od godziny 10.00AM a jego podstawą będzie oczywiście degustacja najlepszych specjałów oferowanych przez Montrose Deli.

„Będziemy częstować, będziemy degustować nasze wyśmienite posiłki. Jeśli ktoś ich jeszcze nie zna to będzie wyśmienita okazja, oczywiście, żeby ich spróbować” zachęca Anna Dudziński.

Nawet dla samej tej kwaśnicy warto przyjechać do sklepu w Roselle, podkreśla nasz Gość, ale nie obejdzie się również bez wspaniałego, rocznicowego tortu.

Ale znakomite jedzenie to nie wszystko, co dla swoich klientów przygotował sklep Montrose Deli w Roselle w sobotę, 13 lipca. Wszystkie osoby robiące w tym dniu zakupy dostaną 15% zniżki na wszystkie artykuły, by jubileusz przyniósł jeszcze więcej radości, a Anna Dudziński zapowiada także, że czeka ich tajemnicza niespodzianka.

Wielki i nowoczesny sklep Montrose Deli w Roselle, położony przy 550 W Lake St. ma dogodną lokalizację dla wielu sąsiadujących polonijnych społeczności i duży parking. Jest otwarty codziennie od godziny 7.00AM do 8.00PM.

Jak mówi w naszym studiu Anna Dudziński, Polonia z innych części Chicago także pyta o kolejną, piątą  lokalizację polskiej sieci. Jej właściciele rozważają tą kwestię, ale jeszcze nie podjęli decyzji o otworzeniu następnego sklepu.

Montrose Deli, mający 4 placówki w rejonie Chicago zapewnia swoim klientom zawsze świeże wędliny, mięsa, nabiał i pieczywo po atrakcyjnych i konkurencyjnych cenach. Dokłada także wszelkich starań by oferowana żywność była zawsze najwyższej jakości.

Lokalizacje sklepów Montrose Deli:

 • 1731 W. Golf Rd, Mount Prospect, IL 60056 (847) 258-5042
 • 6601 W. Irving Park Rd, Chicago, IL 60634 (773) 628-7515
 • 5411 W Montrose Ave, Chicago, IL 60641 (773) 725-6123
 • 550 W Lake St,Roselle, IL 60172 (224) 653-9197

Od wielu lat Montrose Deli znane jest także z najlepszej kuchni zarówno na terenie Chicago jak też i całego stanu Illinois. Tutejsi kucharze słyną z przygotowania wyśmienitych dań, począwszy od podstawowych zestawów obiadowych aż do najbardziej wyszukanych potraw na każdego rodzaju przyjęcia.

Polska sieć prowadzona przez Halinę i Stanisława Urbaniaków, zawsze wspierała i nadal wspiera mnóstwo wydarzeń i inicjatyw, zwłaszcza tych związanych z Polską, patriotyzmem i promocją Polskości w Stanach Zjednoczonych.

Warto odwiedzić sklep Montrose Deli w Roselle 13 lipca!

Zaprasza menedżerka, Anna Dudziński:

 

Źródło: informacja własna
Foto: Montrose Deli
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu