Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Uwaga zima! Mec. Roman Drewniak radzi co zrobić gdy np. złamiemy nogę na śliskim chodniku

Opublikowano

dnia

Idzie zima, sezon złamań i zwichnięć gdy chodniki będą oblodzone a ulice śliskie. Wypadki na lodzie czy śniegu czasem mogą być błahe i skończyć małym stłuczeniem, ale niestety zdarza się także, że niosą ze sobą poważne konsekwencje. Z kolei gdy ucierpi nasze zdrowie to mamy też problem z pójściem do pracy i medyczne rachunki na głowie. „Takie sprawy są bardzo szczególne” mówi w studiu Radia Deon Chicago mec. Roman Drewniak z kancelarii prawnej, która specjalizuje się właśnie w różnego rodzaju wypadkach. Nasz Gość tłumaczy co możemy w takiej sytuacji zrobić.

Jeśli ulegniemy wypadkowi; poślizgniemy się i przewrócimy, łamiąc przy tym np. nogę, a do tego zdarzenia dojdzie na chodniku czy ulicy należących do miasta, to możemy przeciw miastu złożyć pozew. Warunkiem jest tu czas – trzeba taki pozew wnieść w czasie nie dłuższym niż rok od upadku, zaznacza mec. Roman Drewniak.

Jeśli niefortunny wypadek zdarzy się na terenie prywatnym, to możemy pozwać jego właściciela i na to mamy czas dwa lata.

Dlatego po upadku najpierw trzeba uzyskać pomoc medyczną, a następnym krokiem powinien być telefon do adwokata, który nas poinformuje jakie mamy prawa i co można zrobić w tym konkretnym przypadku.

„Trzeba zadzwonić do kancelarii, można dostać darmową konsultację i my doradzimy jak najlepiej postępować” poleca nasz Gość.

W każdej wytaczanej o odszkodowanie sprawie oczywiście ważne jest by jak najwięcej zyskać.

W przypadku wypadku na chodniku czy drodze miejskiej, trzeba także powiadomić miasto, że taki problem w tym miejscu wystąpił, lub występuje, tłumaczy mec. Roman Drewniak.

W złożonej sprawie o odszkodowanie po wypadku, kancelaria, w której pracuje Gość Radia Deon Chicago, musi udowodnić zaniedbanie ze strony właściciela terenu, gdzie doszło do nieszczęśliwego zdarzenia. Sprawy toczone z miastem zazwyczaj są trudniejsze, niż z prywatnymi właścicielami.

„Im szybciej zaczniemy działać tym lepiej” – podkreśla mec. Roman Drewniak.

Ale jeśli mamy jakąś sprawę, którą uważamy za już przedawnioną, np. dotyczącą zeszłej zimy, to i tak najlepiej zadzwonić i zapytać, bo zależnie od konkretnej sytuacji, można czasem wykorzystać różne kruczki prawne, by jednak udało się odzyskać odszkodowanie.

Co powinniśmy zrobić w razie nieszczęśliwego wypadku na lodzie?

Na pewno najpierw zadzwonić po karetkę lub w inny sposób udać się do szpitala, uzyskać pomoc medyczną i mieć na nią dowody – dokumentację tego jaki był uraz i w jaki sposób leczony.

Absolutnie nie wolno zwlekać z konsultacją u lekarza – podkreśla nasz Gość. Zbagatelizowany uraz może się pogorszyć, a poza tym, jeśli nie podejmiemy natychmiastowego leczenia, to ubezpieczyciel może podważyć nasze roszczenia.

Drugim krokiem jest poproszenie kogoś, kto może udokumentować miejsce wypadku, o pomoc. Trzeba wtedy zrobić jak najwięcej zdjęć, można też nagrać film, najlepiej w ten sam dzień, jeśli sednem problemu faktycznie było oblodzenie.

Trzecią kwestią jest kontakt z kancelarią i konsultacja w naszym konkretnym wypadku. Jeśli nie mamy kogoś, kto by zrobił zdjęcia, może zrobić to adwokat.

„Im szybciej się ktoś skontaktuje tym więcej my mamy opcji, żeby jak najlepiej komuś pomóc i wygrać tą sprawę” zaznacza nasz Gość.

Mecenas Roman Drewniak przyjechał z Polski do Stanów Zjednoczonych w wieku 4 lat. Jeszcze będąc na studiach pracował w biurze prawniczym, które broniło lekarzy i firmy ubezpieczeniowe. Potem, jak mówi, „przeszedł ma drugą stronę”, czyli walczy o to co się należy osobom poszkodowanym.

Kancelaria, w której pracuje ma doskonała opinię i znakomite osiągnięcia.

Adwokaci tego biura zajmują się m.in.: wypadkami drogowymi, samochodowymi, motocyklowymi, rowerowymi, wypadkami pieszych, wypadkami w publicznych środkach transportu, w miejscu pracy, na placu budowy, błędami w sztuce medycznej, pogryzieniami przez psy, atakami zwierząt czy zwykłymi upadkami prowadzącymi do urazów.

Każdą sprawę w tym biurze rozpatruje kilku doświadczonych prawników, co daje następnie dużą skuteczność w czasie procesu sądowego.

Gorąco zachęcamy do zapisania sobie numeru telefonu do mecenasa Romana Drewniaka w swoim telefonie i szybkiego kontaktu w przypadku gdy ulegniemy jakiemuś wypadkowi.

Nasz Gość jest profesjonalnym adwokatem z dużym doświadczeniem, który na dodatek mówi po polsku, co jest ważne dla wielu osób z Polonii.

Konsultacje są bezpłatne i nic nie ryzykujemy przychodząc z naszą sprawą, ponieważ honorarium adwokackie pobierane jest tylko jeśli odszkodowanie zostanie wypłacone.

Bezpośredni telefon do mecenasa Romana Drewniaka to numer 312 500 01 01. Jeśli nasz Gość jest akurat w sądzie i nie może odebrać, to na pewno oddzwoni na pozostawiony kontakt.

Kim jest mecenas Roman Drewniak?

Roman Drewniak od 2012 roku pracuje jako prawnik w renomowanej kancelari Abels & Annes, P.C. Biegle posługuje się językiem polskim, a swoją karierę poświęca pomocy ofiarom obrażeń ciała. Koncentruje się na wszystkich obrażeniach ciała, ze szczególnym uwzględnieniem wypadków samochodowych i błędów w sztuce lekarskiej. Silną strona adwokata Romana Drewniaka jest jego dokładność i skrupulatność oraz kompetencja i po prostu ludzka przystępność. Mocno stawia na etykę pracy i robi wszystko, aby zapewnić sprawiedliwość swoim klientom.

Wykształcenie

Roman Drewniak urodził się w Polsce w miejscowości Brzesko w Małopolsce.  W wieku 4 lat wraz z rodzicami przeniósł się do Chicago. Skończył renomowaną szkołę średnią – Lane Tech College Preparatory High School oraz ukończył polską szkoły św. Maksymiliana Mariana Kolbego, następnie ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie DePaul z dyplomem nauk politycznych i socjologii. Podczas czwartego roku studiów rozpoczął pracę w kancelarii, gdzie zdobył cenne doświadczenie w sprawach związanych z błędami w sztuce lekarskiej.

Roman Drewniak uczęszczał do szkoły prawniczej Loyola University College of Law i uzyskał tytuł doktora nauk prawnych. Naukę ukończył z wyróżnieniem i przed czasem. Dodatkowo uzyskał certyfikat orzecznictwa z Dan K. Webb Center for Advocacy. W czasie studiów Roman Drewniak pomagał weteranom w ramach studenckich praktyk w klinice Loyola Community Law Centre. Pomagał weteranom i ich rodzinom w kwestiach prawnych, korzystając ze swojej licencji Sądu Najwyższego w Illinois 711.

Życie Prywatne

Roman Drewniak wraz z żoną i dzieckiem mieszka na przedmieściach Chicago w Park Ridge. Jego żona Gabriella jest znanym lekarzem optometrystą w Chicago (OPT Vision). W ich domu pupilem jest charyzmatyczny pies rasy corgi, kóry wabi się Stanley. Wspólnie z żoną Roman Drewniak  jest zaangażowany w życie parafii pw. Świętego Patryka. To tutaj w 2019 roku oboje ślubowali sobie miłość i wierność. Teraz Roman Drewniak zaangażował się w działalność organizacji społecznych. Jako Amerykanin z pierwszego pokolenia Polaków jest wolontariuszem z głębokim poczuciem sensu w tym co robi dla innych.

Wyniki zawodowe adwokata Romana Drewniaka

W kancelarii Abels & Annes, P.C. pomagał w uzyskaniu odszkodowania dla klientów obcojęzycznych:

  • 118 000 USD odszkodowania za wypadek rowerowy w Cook County. Klient doznał złamania lewej nogi.
  • 100 000 USD dla Polaka, który został uderzony w tył samochodu stojąc na czerwonym świetle w Orland Park. W wyniku wypadku klient przeszedł poważną operację
  • Ugoda w wysokości 92 500 USD dla Polaka, który został potrącony przez taksówkę w drodze do pracy na skrzyżowaniu Washington i Michigan Avenue w Chicago.
  • Ugoda w wysokości ponad 67 tysięcy USD dla Ukraińca, który został potrącony przez pojazd podczas spaceru z psem w Park Ridge. 
  • Ugoda w wysokości ponad 60 tys. USD dla młodego Polaka, który uległ wypadkowi jako pasażer w samochodzie znajomego w St. Charles. Klient doznał między innymi wstrząsu mózgu.
  • 50 000 USD dla klienta uczestniczącego w wypadku drogowym w północno-zachodniej części Chicago. Klient w wyniku wypadku doznał złamania ręki.  

Super Lawyers “Rising Star”

Za swoje wyniki i skuteczną walkę mecenas Roman Drewniak został uznany za wschodzącą gwiazdę wśród adwokatów „Rising Star” Super Lawyers. Jest to zaszczyt przyznawany zaledwie 2,5% prawników w wieku poniżej 40 lat w stanie Illinois.

Licencja Prawnicza i Członkostwo

Roman Drewniak został zaprzysiężony w Illinois Bar w 2019 roku i obecnie jest członkiem:

  • The Advocates Society
  • Chicago Bar Association
  • Illinois State Bar Association
  • American Bar Association
  • Illinois Trial Lawyers Association

Oby wypadki nas omijały, ale jeśli już się zdarzą, to pamiętajcie by jak najszybciej zadzwonić do adwokata!

Foto: istock/Wavebreakmedia/Ivan-balvan/Astrid860/Povozniuk/wichayada suwanachun/

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dziś ostatnia okazja by usłyszeć „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi”

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę w Palos Hills, możemy po raz ostatni tej wiosny usłyszeć podniosłe „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi”. Wykonują go Chór Parafialny im. św. Jana Pawła II z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard wraz z chórem Paderewski Symphony Orchestra, orkiestrą symfoniczną, uznanymi solistami i recytatorami. W studiu Radia Deon Chicago, do uczestnictwa w tej niezwykłej modlitwie, zapraszali Piotr Pałka, kompozytor i Zbigniew Blicharz, dyrygent i organista.

Muzykę do oratorium skomponował Piotr Pałka, słowa napisał ks. Zygmunt Ostrowski, a rolę dyrygenta objął Zbigniew Blicharz. Ale ten wyjątkowy program słowno-muzyczny to nie tylko dzieło muzyczne a przede wszystkim piękna i wzniosła modlitwa, podkreśla jego kompozytor.

„Moim celem jako kompozytora było, żeby ten utwór, wszystkich którzy będą go słuchali, którzy będą uczestniczyli w nim, stał się dla nich też takim głębokim doświadczeniem duchowym.” zaznacza Piotr Pałka.

Zbigniew Blicharz poświęcił wiele czasu by wykonanie „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w w Życiu Ludzi” było tak wspaniałe, podobnie jak osoby występujące w chórze, które wykonały ogromną pracę, uważa kompozytor. I faktycznie artyści modlą się, wykonując oratorium.

Ważne jest aby rozumieć treść śpiewanego utworu, podkreśla Piotr Pałka. Czasem jakiś wykonawca może być lepszy technicznie, ale jeśli zabraknie mu osobistej refleksji w stosunku do utworu, to nie będzie autentyczny w swoim występie.

Piotr Pałka

Zbigniew Blicharz przypomina, że Jan Paweł II prosił Polaków o to by głosili całemu światu Orędzie Miłosierdzia Bożego, które tak pięknie przekazała w swoim „Dzienniczku” Siostra Faustyna Kowalska.

„Oratorium jest taką pigułką, streszczeniem jakby całego Pisma Świętego. Zaczynamy od stwarzania, od pierwszych ludzi, kończymy na naszych błogosławionych i świętych”, wyjaśnia Zbigniew Blicharz. „Na końcu wybrzmi potężne Alleluja, ale wcześniej też Jezu ufam Tobie”.

W oratorium biorą udział znakomici artyści.

W „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi” mogą także uczestniczyć osoby nie mówiące po polsku, ponieważ programowi towarzyszy tłumaczenie na j. angielski w postaci napisów, jak wyjaśnia Zbigniew Blicharz.

Program trwa 1 godzinę i 25 minut. W tym roku został wzbogacony o utwór „Alleluja”.

Ostatnie wykonanie odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 6.00PM, w kościele Najświętszego Serca – 8245 W 111th St., Palos Hills

Na oratorium nie są sprzedawane bilety, ale organizatorzy gorąco proszą o dobrowolne donacje, ponieważ koszty występu są duże i parafie muszą dopłacać.

 

Źródło: informacja własna
Foto: milosierdzie.us
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Iwona Puc zaprasza na Koncert Konstytucyjny. Jesteśmy Polakami i jesteśmy z tego dumni

Opublikowano

dnia

Autor:

Będzie bardzo uroczyście ale także kolorowo i tanecznie, gdy Tydzień Konstytucyjny w Chicago rozpocznie, jak co roku, wspaniały koncert Polish & Proud. W studiu Radia Deon Iwona Puc, choreografka i asystentka dyrektora artystycznego zespołu Lira Ensemble, zaprasza na wydarzenie, które przeniesie nas w czasy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

Tydzień Konstytucyjny to nasz czas w Chicago – szczególne dni by pokazać, że jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami. A tradycyjnie rozpocznie go już w tą niedzielę, 28 kwietnia, w kościele św. Franciszka Borgia, Koncert Konstytucyjny pt. „Polish & Proud”.

„Jest to spektakl corocznie organizowany ze Związkiem Klubów Polskich, który jest organizatorem parady” mówi o koncercie Iwona Puc.

W czasie tego koncertu usłyszymy zarówno polską, jak i amerykańską muzykę ludową i patriotyczną, w wykonaniu znakomitych członków zespołu Lira Singers i Lira Chamber Players. A ciekawostką zespołu Lira Ensemble jest to, że występują w nim artyści różnych narodowości, którzy nie mówią po polsku, jak wyjaśnia nasz Gość.

Mimo, że nie znają języka polskiego, wszyscy wykonawcy polskich, niełatwych nieraz w wymowie pieśni, doskonale znają ich znaczenie i sens i naprawdę czują to, co przekazują ich słowami, tłumaczy Iwona Puc.

Artyści Lira Ensemble, jedynego w kraju profesjonalnego zespołu artystycznego specjalizującego się w polskiej muzyce, pieśni i tańcu, mają wyższe wykształcenie muzyczne i prezentują bardzo wysoki poziom, zaznacza nasz Gość.

Lira Ensemble

Na koncert jak najbardziej można zaprosić amerykańskich przyjaciół, ponieważ narracja prowadząca ten spektakl i tłumacząca tło historyczne, której autorką jest dyrektorka artystyczna i generalna zespołu, Lucyna Migała, będzie prowadzona w j. angielskim.

To także może ułatwić zrozumienie przedstawianych wydarzeń przez polonijną młodzież, która lepiej czuje się już w j. angielskim a Koncert Konstytucyjny jest doskonałą okazją do zaprezentowania młodym ludziom żywej lekcji polskiej historii.

Lira Ensemble

„Staramy się wprowadzić w klimat, nie tylko zaśpiewać rzeczy związane z tym świętem” zaznacza Iwona Puc.

Koncert „Polish & Proud” zostanie wykonany dwukrotnie; 28 kwietnia o 3:30PM w kościele św. Franciszka Borgia, 8033 W. Addison, Chicago, IL 60634; organizator: Lira Ensemble & Związek Klubów Polskich w USA.

Po raz drugi będzie można go zobaczyć i posłuchać 5 maja o 5:00PM, na południu Chicago, w kościele św. Cyryla i Metodego, 608 Sobieski St, Lemont, IL.

Bilety kosztują 30 dolarów dla dorosłych i są bezpłatne dla duchownych, dzieci i studentów posiadających legitymację. Można nabyć online na stronie www.liraensemble.org lub przy wejściu.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Lira Ensemble
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

8 czerwca wybieramy w USA Parlament Europejski dla dobra Polski

Opublikowano

dnia

Autor:

Polska jest ważnym krajem Unii Europejskiej – mamy piątą co do liczby reprezentacje poselską, po Niemcach, Francji, Hiszpanii i Włochach. Dlatego głos naszej Ojczyzny liczy się w rozpatrywanych kwestiach dotyczących Europy. Nie straćmy więc naszego głosu jako wyborców i weźmy udział w wyborach 8 czerwca – zachęca w studiu Radia Deon Chicago, Karolina Woźniak z Biura Parlamentu Europejskiego w Waszyngtonie DC.

W Stanach Zjednoczonych niewiele się o nich mówi, ale wybory do Parlamentu Europejskiego są naprawdę ważne, przekonuje Karolina Woźniak. Są ważne, ponieważ mamy rodziny w Polsce, i chcemy dla naszych krewnych jak najlepiej, a także żeby Europa była silna, a także dlatego że od tego zależą jej stosunki z USA.

„Ale jest także wiele praktycznych rzeczy, o których Unia Europejska decyduje, a które mają na nas wpływ, także tutaj, jak mieszkamy za granicą” tłumaczy nasz Gość.

W tych wyborach głosujemy na osobę, która naszym zdaniem, będzie dobrze reprezentowała interesy Polski. Wśród kandydatów mamy zarówno osoby będące zwolennikami Unii jak i Eurosceptyków.

„Wydaje mi się, że jeśli ktoś ma wątpliwości do tego, jak wygląda Unia Europejska, co mogłaby lepiej robić, to tym bardziej powinien wziąć udział w głosowaniu, by jego głos był wysłuchany w Brukseli i Strasburgu” mówi Karolina Woźniak.

Obecnie w Parlamencie Europejskim zasiada 705 posłów, w tym 51 z Polski, a od tych wyborów będzie ich 53. Tegoroczne wybory odbędą się w Polsce 9 czerwca, czyli w Stanach Zjednoczonych zostaną zorganizowane dzień wcześniej, 8 czerwca.

Parlament Europejski w Strasburgu

Wybieramy tylko jedną osobę. W przypadku Polaków mieszkających za granicą jest to kandydat z okręgu warszawskiego, wyjaśnia nasz Gość.

Co zrobić by zagłosować?

Oddać głos w tych wyborach może każda pełnoletnia osoba posiadająca ważny polski paszport. Aby to zrobić musi się najpierw zarejestrować w polskim konsulacie – można to zrobić telefonicznie, wysyłając maila lub dokonać rejestracji online na specjalnym formularzu, który będzie dostępny na stronie internetowej konsulatu.

Nie ma jeszcze wyznaczonych lokali wyborczych. Ich lista zostanie opublikowana do końca miesiąca i wtedy też zostanie uruchomiona rejestracja, jak tłumaczy Karolina Woźniak.

Im więcej osób zagłosuje, tym więcej mandatów dostaje dany okręg wyborczy.

Warto wspierać Polskę i warto wspierać demokrację – głosujemy 8 czerwca!

Źródło: informacja własna
Foto: istock/olrat/

 

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu