GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
53. Bankiet Dziedzictwa Kongresu Polonii Amerykańskiej: Bądźmy tutaj wszyscy
Tegoroczne nagrody Dziedzictwa Polskiego za promowanie Polski trafią w ręce m.in. Piotra Wójtowicza, właściciela firmy Darpet oraz Bogdana Bosaka założyciela firmy Chicago Metal Supply. Wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej nagrody w siedmiu kategoriach wręczy na 53. Gali Dziedzictwa Polskiego w Sali Bankietowej Allegra w Schiller Park w najbliższą niedzielę o 4.oo po południu. Gościem specjalnym będzie legenda polskiej estrady Andrzej Rosiewicz. Bilety kosztują 125 dolarów dla studentów 85 dolarów. Rezerwacje i szczegóły pod telefonem (773) 218-1562.
Uroczysty Bankiet Dziedzictwa Kongresu Polonii Amerykańskiej stanu Illinois wraz z przyznaniem nagród zasłużonym Polakom i organizacjom odbędzie się w niedzielę, 22 października. Teraz jest ostatnia chwila by zaopatrzyć się w bilety i przybyć na to ważne polonijne wydarzenie. W studiu Radia Deon Chicago Agata Kopacka i Jolanta Grocholska z wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej zapraszają wszystkich – „razem uhonorujmy tych, którzy budują wizerunek Polonii.”
Osoby i organizacje wyróżnione to:
- Nagroda Dziedzictwa – Fundacja Kopernikowska w Chicago
- Nagroda Artystyczna – Chór Collegium Cantorum Polonia
- Nagroda Biznesowa – Piotr Wójtowicz, właściciel firmy Darpet
- Nagroda Kulturalna – Krzysztof Kamyszew i Ewa Domaredzka, założyciele Festiwalu Filmów Polskich w Chicago
- Nagroda Filantropijna – Bogdan Bosak, właściciel Chicago Metal Supply & Fabrication
- Nagroda Prezydenta – Alicja Otap, redaktor naczelna „Dziennika Związkowego”
- Nagroda Prezydenta – Paul Kawa, dyrektor ds. zasobów ludzkich w biurze skarbnika powiatu Cook
„Październik jest Miesiącem Dziedzictwa Polskiego i staramy się uhonorować osoby, które promują Polskę, promują nasze dziedzictwo” wyjaśnia Jolanta Grocholska, sekretarz finansowy Kongresu Polonii Amerykańskiej.
W czasie bankietu można spotkać osoby wyróżnione i z nimi porozmawiać. Przez długi czas pandemii nie było tak wielu wspólnych wydarzeń i imprez, ale teraz warto w nich uczestniczyć, zachęca Jolanta Grocholska.
Zaproszeni są wszyscy, także przedstawiciele związków, klubów i innych organizacji polonijnych.
„Bądźmy wszyscy, nie tylko sympatycy i przyjaciele Kongresu Polonii Amerykańskiej, ale przedstawiciele wszystkich organizacji – musimy się razem wspierać i razem budować nową Polonię” podkreśla Agata Kopacka, vice-prezes Kongresu.
Przed obiadem zaplanowany jest program artystyczny. Specjalnie na 53. Uroczysty Bankiet Dziedzictwa Kongresu Polonii Amerykańskiej przyleci Andrzej Rosiewicz – legenda polskiej estrady, którego we wrześniu mogliśmy zobaczyć na Festiwalu Taste of Polonia.
Dzięki temu poza chwilami podniosłymi będzie także element bardzo sympatycznej rozrywki.
„Wielu słuchaczy na pewno zna przeboje, które śpiewał przed laty i cały czas zresztą śpiewa – wielka gwiazda, Andrzej Rosiewicz” mówi Agata Kopacka.
Uroczystość z atrakcyjnym programem artystycznym, odbędzie się w Allegra Banquets, 5035 N. River Rd, Schiller Park, IL. Bilety kosztują 125 dolarów za osobę i 85 dolarów dla studentów.
O godzinie 4.00PM zostaną podane koktajle, o 5.15PM będzie przedstawiony program artystyczny i wręczone nagrody. O 6.30PM rozpocznie się uroczysta kolacja.
Wszystkie szczegóły dotyczące organizacji 53. Uroczysty Bankiet Dziedzictwa Kongresu Polonii Amerykańskiej można znaleźć na stronie internetowej: https://pacillinois.org. Bilety także można rezerwować poprzez stronę, lub pod numerem tel. 773 218 15 62.
Powinniśmy zobaczyć i razem uhonorować „tych, którzy przez wiele lat próbują budować dobry wizerunek Polonii, zarówno na forum gospodarczym, forum kulturalnym a także politycznym” zaprasza do udziału w uroczystości Agata Kopacka.
Źródło: informacja własna
Foto: Kongres Polonii Amerykańskiej, YouTube
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Poszukiwane filmy rodzinne! Stare nagrania są cennym materiałem historycznym
Pamiętacie te czasy, gdy pojawiły się pierwsze kamery VHS? Kto się w taką zaopatrzył kręcił co tylko mógł – urodziny, imieniny, pierwszą komunię czy ślub, a czasem też zwykłe sceny domowe. Choć ręka się trzęsła a obraz nie był najlepszej jakości, to filmy były cenną rodzinną pamiątką. I takich właśnie domowych nagrań poszukuje Gość Radia Deon Chicago, dr Agata Zborowska. Przeszukajcie swoje szafy!
W kwietniu informowaliśmy o projekcie badawczym dr Agaty Zborowskiej, historyczki i kulturoznawczyni z Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie przebywającej w Wietrznym Mieście i pracującej na Uniwersytecie Chicago.
„Projekt dotyczy rzeczywiście filmów domowych i historii polskiego Chicago. Historii opowiadanych przez osoby, które same migrowały z Polski do Chicago, ale też kolejnych pokoleń, które już tutaj dorastały w polskiej kulturze, ale też w amerykańskiej” tłumaczy nasz Gość.
Dr Agatę Zborowską interesują kasety magnetyczne, czyli VHS Beta i wszystkie inne formaty, ale również wcześniejsze nagrania – „do lat 70. XX wieku kręciło się filmy na trochę innym formacie, 8 mm, 16 mm, na takim filmie, który wygląda bardziej jak klisza.” Takie „filmy na kółkach” czy też „filmy na szpulach” mogą mieć jeszcze nasi rodzice albo dziadkowie.
Takie nagrania są cenny materiałem nie tylko dla danej rodziny ale i dla historyka, więc warto je zachować na cyfrowych nośnikach. W ramach prowadzonego projektu nasz Gość pomaga i częściowo finansuje ich digitalizację, która jest procesem dość kosztownym.
Historia o tym jak się żyło Polakom w Ameryce 20, 30, czy 40 lat temu nie została jeszcze „napisana i opowiedziana słowami osób, które doświadczyły tego bezpośrednio” zwraca uwagę dr Agata Zborowska, która dąży do jej zachowania.
Dzięki digitalizacji starych filmów młode pokolenia mogą zobaczyć jak wyglądała babcia, dziadek czy wujkowie. Taka pamiątka przekazywana na cyfrowym nośniku jest bezcenna. Można też zobaczyć Chicago sprzed lat i wydarzenia ważne dla Polonii, np. wizyty papieża Jana Pawła II czy Paradę Dnia Konstytucji 3-Maja.
„I są to zapisy wizualne, które pokazują nam jeszcze jedną fantastyczną stronę tego migrowania tutaj, ale też bycia w Chicago. To znaczy porównywania tego być może również z podróżami do Polski i tego w jaki sposób w latach 60-tych żyło się tu i tam” zaznacza dr Agata Zborowska.
Nasz Gość apeluje i zachęca do kontaktu wszystkich, którzy mają stare nagrania. Może przechowujecie je gdzieś na strychu i nawet nie jesteście w stanie ich odtworzyć – to naprawdę cenne materiały!
Wpisując do wyszukiwarki imię i nazwisko naszego Gościa znajdziemy strony internetowe uniwersytetów, na których dr Agata Zborowska pracuje oraz media społecznościowe, Facebook, Instagram. W ten sposób najłatwiej się skontaktować z naszym Gościem.
Można także zadzwonić pod numer telefonu 872-300-3459, lub napisać maila na adres: azborowska@uchicago.edu.
Jeśli macie Państwo takie nagrania dzwońcie i piszcie! Dr Agata Zborowska będzie w Chicago do września przyszłego roku.
Źródło: informacja własna
Foto: istock/BonNontawat/
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Jan Kopeć zaprasza na Zabawę Ropczycką. Pyszny obiad i dobre towarzystwo gwarantowane
Przyjaciele Ziemi Ropczyckiej spotykają się co roku na wspólnej zabawie. Tym razem będzie to sobota, 12 października w sali bankietowej Jolly Inn. Na przetańczony wieczór z pysznym obiadem i najlepszym towarzystwem zaprasza w studiu Radia Deon Chicago prezes Klubu Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej i organizator tego wydarzenia, Jan Kopeć.
Do Klubu Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej należą nie tylko osoby pochodzące z tego regionu Polski, ale i jego sympatycy, tłumaczy Jan Kopeć, zapraszając do odwiedzeni i poznania tego zakątka Ojczyzny, położonego na Podkarpaciu, niedaleko Rzeszowa.
Organizowana co roku w Chicago Zabawa Ropczycka słynie z dobrego towarzystwa i z tego, że zawsze się udaje. Cieszy się znakomitą frekwencją, świetną atmosferą i atrakcyjnymi fantami loteryjnymi, zachwala nasz Gość. „Zawsze planujemy ją zrobić w tak w pięknym takim miesiącu październiku, Miesiącu Dziedzictwa Polskiego i żeby uczcić i ten Miesiąc Dziedzictwa Polskiego i spotkać się razem” podkreśla Jan Kopeć.
Wejściówki na Zabawę Ropczycką są w niewygórowanej cenie, biorąc pod uwagę to, że impreza obejmuje poczęstunek w postaci pełnego obiadu. Donacje w tym roku wynoszą 75 dolarów od osoby, a muzykę do tańca zapewni zespół Marcus Band.
A najważniejsze jest to, „że możemy się zabawić, razem spotkać, razem posiedzieć, zaplanować następne spotkania” zaznacza nasz Gość, zapowiadając, że w przyszłym roku odbędą się uroczyste obchody 30-lecia działalności Klubu Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej. Od lat wspiera on różne ważne inicjatywy.
Zabawa Ropczycka odbędzie się w sobotę 12 października, od 7.00 wieczorem, w słynnej, niedawno odnowionej sali bankietowej Jolly Inn przy 6501 West Irving Park. Rezerwacje można robić dzwoniąc bezpośrednio do naszego Gościa, prezesa Klubu Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej, pod numer 773 405 2514.
Jan Kopeć gorąco zaprasza:
Mile widziani będą także przedstawiciele innych klubów polonijnych.
Serdecznie Zapraszamy!
Źródło: informacja własna
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Oktoberfest w Prospect Heights: Parafia Św. Alfonsa zaprasza na zabawę przy piwie 12 października
Jesienne szaleństwo Oktoberfest przyszło do nas z niemieckiej Bawarii i na stałe wpisało w kalendarz imprez, wraz z dobrą zabawą z przyjaciółmi, z którą jest nierozerwalnie związane. Piwne imprezy organizują również parafie w rejonie Chicago. Na jedną z nich, 17. Oktoberfest w Prospect Heights, zapraszają w naszym studiu Alicja Folta i Kathy Talken – organizatorki tego wydarzenia.
To będzie „dobre jedzenie, dobre piwo i dobra zabawa” mówi o imprezie Oktoberfest w Prospect Heights Alicja Folta. Gościom będzie przygrywała dobra muzyka i wszyscy na pewno spędzą tu wspaniały wieczór. Oczywiście nie zabraknie także tańców.
Wydarzenie organizują dwie połączone parafie: Świętego Alfonsa i Świętego Tomasza Becketta.
Ale zaproszenie na Oktoberfest nie dotyczy tylko parafian. „Zapraszamy wszystkich, co chcą mieć dobry czas, dobre piwo, wypić z koleżankami, z kolegami. Zapraszamy wszystkich, nie tylko i wyłącznie z naszej parafii” podkreśla Alicja Folta.
Oczywiście aby pić piwo trzeba mieć skończone 21 lat, więc goście Oktoberfest muszą mieć odpowiedni wiek.
„To nasz 17-ty rok. Byłoby 19, ale musieliśmy wstrzymać się przez dwa lata przez COVID-19″ dodaje długoletnia organizatorka tego wydarzenia, Kathy Talken, dodając, że goście Oktoberfest będą mogli delektować się prawdziwą niemiecką kuchnią i całym wachlarzem oryginalnym napojów.
Oktoberfest w Prospect Heights odbędzie się 12 października, o godzinie 6.00PM, przy parafii Świętego Alfonsa (St. Alphonsus Liguori Parish), przy 411 North Wheeling Road. To duży kościół, którego nie sposób przeoczyć. Pod nim będą rozstawione namioty i znaki, by wszyscy chętni mogli trafić.
Dochód z imprezy będzie przeznaczony na funkcjonowanie parafii Świętego Alfonsa Liguori i Świętego Tomasza Becketta. Wesprze także tutejszą szkołę.
Na stronie internetowej wydarzenia można kupić bilety, zarezerwować stoliki na 8 lub 10 osób a także sprawdzić menu i zamówić obiad.
Serdecznie Zapraszamy na Oktoberfest w Prospect Heights!
Źródło: informacja własna
-
News Chicago3 tygodnie temu
Rodzina z Joliet opłakuje śmierć 2-letniego synka zadźganego przez 6-letniego brata
-
Galeria4 tygodnie temu
Gala 10-lecia Wisłoki Chicago. 7 września, Allegra Banquets. Fot. Stelmach Lens
-
News Chicago2 tygodnie temu
Bezpośrednim pociągiem Amtrak z Chicago do Miami pojedziemy już 10 listopada
-
Ciekawostki3 tygodnie temu
Dzisiaj Tomasz Sobania staje na starcie biegu przez Amerykę
-
Prawo imigracyjne4 tygodnie temu
Nowy program imigracyjny Bidena. Czy powinniśmy składać petycję?
-
News Chicago3 tygodnie temu
Nasz polski sklep Deli 4 You zajął trzecie miejsce w ogólnokrajowym rankingu
-
News USA4 tygodnie temu
Aresztowano ojca 14-latka, który zastrzelił 4 osoby w szkole w Georgii. Niewłaściwie zabezpieczył broń
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Kongres Teatru Polskiego w Chicago: 4 wyjątkowe dni dla miłośników sztuki