Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Jubileusz 80-lecia Kongresu Polonii Amerykańskiej uczci wyjątkowy Bankiet

Opublikowano

dnia

Bankiet Dziedzictwa Narodowego świętujący w tym roku osiemdziesiąte urodziny stanowego wydziału Illinois Polsko-Amerykańskiego Kongresu, zbliża się wielkimi krokami. Wspaniała gala połączona z rozdaniem nagród zaplanowana jest na 20 października. W studiu Radia Deon Chicago na tą wyjątkową uroczystość zaprasza sekretarz finansowy Oddziału Illinois Kongresu, Jolanta Grocholska.

„Od czterdziestego czwartego roku dużo się wydarzyło” mówi o historii Polsko-Amerykańskiego Kongresu, Jolanta Grocholska. Przedstawiciele polonijnych organizacji chcący by Polska była lepiej reprezentowana na szczeblu  politycznym utworzyli Kongres w 1944 roku w czasie zjazdu w Buffalo.

Kongres rozpoczął swoją działalność od pomocy dla sierot i Polaków, którzy dotarli do Ameryki przez Syberię i Indie, a następnie zostali umieszczeni w obozie Santa Rosa w Meksyku. Organizacja reprezentowała także Polskę na pierwszym zjeździe, na którym utworzono Organizację Narodów Zjednoczonych w 1945 roku w San Francisco.

W swojej bogatej historii Polsko-Amerykański Kongres brał udział m.in. w walce o ziemie zachodnie, w tworzeniu Radia Głos Ameryki, wspieraniu i finansowaniu Solidarności a następnie w przyjęciu Polski do NATO, w czym odegrał historyczną rolę, zaznacza Jolanta Grocholska.

Obecnie zadaniem Kongresu jest „utrzymanie naszego dziedzictwa, promowanie polskości, nauka języka polskiego”, a także w „przekazywanie tego dziedzictwa tym, którzy tutaj są w Stanach, aby o nas nie zapomniano i że jesteśmy dalej dużą grupą” podkreśla nasz Gość.

Kongres Polonii Amerykańskiej jest głosem Polaków w Stanach Zjednoczonych – w Waszyngtonie ma swoją główną siedzibę, a w wielu stanach swoje przedstawicielstwa, w tym prężnie działającą grupę w Illinois.

„Najczęściej prezesem ogólnego Kongresu jest prezes, tak się zdarza, jednej z największych organizacji, a więc Związku Narodowego” co powoduje, że ludzie mylą te dwie organizacje, tłumaczy Jolanta Grocholska.

20 października Oddział Illinois Polsko-Amerykańskiego Kongresu będzie świętować 80 lat istnienia i działalności na Bankiecie Dziedzictwa Narodowego, organizowanym co roku w Miesiącu Dziedzictwa Polskiego – październiku. Uroczystość odbędzie się w Allegra Banquets, przy 5035 N River Rd, Schiller Park, IL 60176.

Podczas tego wieczoru będą również przyznane nagrody Kongresu, w tym ta najważniejsza – Heritage Award – dla Związku Podhalan w Północnej Ameryce, którą odbierze nowy prezes ZPPA, Jan Król. Organizacja polskich górali obchodzi w tym roku swoje 95-lecie, więc będzie miała podwójny powód do świętowania.

Jan Król

Na tą wspaniałą galę są jeszcze dostępne bilety. Dokonywać rezerwacji można dzwoniąc na numer telefonu: 773-758-1500. Można również to zrobić na stronie internetowej lub poprzez e-mail: heritageawardbankiet.gmail.com. Jest także możliwość umieszczenia reklamy swojej firmy w książce pamiątkowej.

„Jest to szczególny czas, kiedy się gromadzimy i świętujemy dziedzictwo nasze narodowe” podkreśla Jolanta Grocholska, zapraszając na bankiet.

Serdecznie Zapraszamy na Bankiet Dziedzictwa Narodowego Polsko-Amerykańskiego Kongresu!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Kongres Polsko-Amerykański Oddział Stanu Illinois

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Siostra Marta: Dom Samotnej Matki działa dzięki wielkiemu sercu Polonii w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak co roku we wrześniu, Dom Samotnej Matki imienia Świętej Rodziny w Chicago, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla zorganizował rodzinny piknik – wydarzenie, które jest nie tylko radosnym świętowaniem ale też źródłem utrzymania polonijnej placówki. Dopisała wymarzona, słoneczna pogoda i goście, mówi Siostra Marta Cichoń, podsumowując piknik w studiu Radia Deon.

„Pięknie było przede wszystkim. Piękna msza święta rozpoczęła. Oczywiście cudowna pogoda, wymarzona, bo jest słoneczna i nie za gorąco” mówi Siostra Marta Cichoń, dodając, że ludzi było dość dużo i jak zawsze panowała bardzo sympatyczna, rodzinna atmosfera.

Dom Samotnej Matki w Chicago nie dostaje żadnych stanowych ani federalnych dotacji czy grantów. Utrzymuje się tylko dzięki hojności i darowiznom Polonii, zaznacza nasz Gość. A pomocy potrzebują także często mamy, które już odeszły z domu sióstr, ale trudno im poradzić sobie finansowo – ich także Siostra Marta Cichoń nie zostawia samych.

„Wszystko mamy, cokolwiek potrzebujemy” podkreśla Siostra Marta Cichoń. „Ludzie tak chętnie na nas dzwonią. Siostro, w czym pomóc? To, to czy tamto? Ja mówię, jeżeli państwo chcecie, to najlepiej środki chemiczne. Wiadomo, to idzie ciągle i ciągle wydajemy.”

„Możemy spokojnie pomóc, dlatego że Polonia jest niesamowita. Jest otwartym sercem, pomaga. Także bardzo, bardzo wszystkim dziękujemy z całego serca” powtarza nasz Gość.

Dom Samotnej Matki w Chicago nie jest zwykłym schroniskiem – to miejsce funkcjonuje jak prawdziwy dom, a przychodzą do niego osoby często skrzywdzone, znajdujące się na życiowym zakręcie. Tutaj mają bezpieczną przystań i pomoc. Mogą spokojnie poukładać swoje sprawy, skorzystać z terapii i stanąć ponownie na nogi.

Piknik Domu Samotnej Matki w Chicago

Każdą nową osobą opiekują się już przebywające tu kobiety – „To takie piękne jest, że one się tak czują wspólnie razem za siebie odpowiedzialne” zaznacza Siostra Marta Cichoń.

Z prośbą o pomoc dzwonią najczęściej matki doświadczające przemocy domowej, psychicznej, często też związanej z alkoholem. Czasem osoba przemocowa w związku także decyduje się by rozpocząć terapię – wtedy jest to największy sukces.

„To jest radość ogromna, małżeństwo. Każde dziecko ma prawo do ojca, do mamy i to jest najważniejsze. Zawsze tłumaczę każdej mamie, że w każdym dziecku płynie pół ojca, pół matki  i jeżeli będziemy coś źle mówić na tego tatę, czy oczerniać go,  to po prostu dziecko sobie zacznie w fantazji wymyślać tatusia, którego tu jest nierealny  i po prostu uciekać w jakiś inny świat, który jest nieprawdziwy” tłumaczy Siostra Marta Cichoń.

Ale nasz Gość podkreśla, że najpierw musi się zmienić osoba doświadczająca tych trudnych sytuacji.

Dom Samotnej Matki w Chicago od lat jest pomocą, ostoją, i wielką nadzieją dla wielu matek doświadczających życiowych trudności. Siostra Marta Cichoń zachęca by osoby potrzebujące takiej pomocy nie wahały się tylko śmiało dzwoniły. Telefon do naszego Gościa to 773-574-1082.

W listopadzie i grudniu Siostry Misjonarki Chrystusa Króla rozprowadzają Świeczki na Stół Wigilijny, będące symbolem dzielenia się z tymi, którzy czekają pomoc. Dochód z ich sprzedaży jest jednym z głównych źródeł utrzymania dzieła, którym jest Dom Samotnej Matki.

Dom Samotnej Matki im. Świętej Rodziny mieści się przy 2456 N. Newcastle Ave.,Chicago, IL 60707. Strona internetowa: https://www.domsamotnejmatki.org, kontakt mailowy: domsamotnejmatki2008@gmail.com.

Wspierajmy działalność tej placówki: Pomagamy i budujemy ten dom wspólnie, cała chicagowska Polonia!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Dom Samotnej Matki, Grzegorz Jakubowski/KPRP
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Marzycie o nowej, pięknej kuchni? W dwa tygodnie zrobi ją dla Was Studio 41

Opublikowano

dnia

Autor:

Co możemy zrobić by nasza kuchnia była praktyczna i wyglądała naprawdę wyjątkowo a przy tym nasza kieszeń nie została całkowicie wyczyszczona z oszczędności? Wie to nasz Gość – Edyta Duda, projektantka z firmy Studio 41, potrafiąca wyczarować coś, o czym Państwo nawet nie marzyli. Studio projektowe posiadające osiem lokalizacji w rejonie Chicago to nie tylko ogromny wybór mebli i dodatków ale także gwarancja szybkiego i solidnego wykonania.

Edyta Duda zrobiła już tysiące kuchennych projektów, ale mimo to uważa, że każda kuchnia jest niepowtarzalna. „Każdy z moich klientów ma inny styl, inny gust i to mi się najbardziej podoba” podkreśla projektantka sieci salonów Studio 41.

„Przede wszystkim klientów trzeba wysłuchać. Wysłuchać ich potrzeb” mówi o sednie swojej pracy – tworzeniu projektów spełniających wymogi i upodobania klientów pod każdym względem.

Osoby planujące nową kuchnię często szukają inspiracji w Internecie i przychodzą do sklepu ze zdjęciami. Dzięki temu nasz Gość wie co dana osoba lubi i co jej się najbardziej podoba. To pomaga stworzyć takie wnętrze, z którego będzie później zadowolona.

Firma Studio 41 ma swój zakład produkcyjny w Chicago, więc wykonanie projektów jest błyskawiczne. Okres oczekiwania to zaledwie dwa tygodnie, więc jeśli ktoś chce mieć nową kuchnię np. na tegoroczne święta, to jeszcze spokojnie zdąży taką wyczarować przy pomocy Edyty Dudy i studia projektowego.

Oprócz mebli na zamówienie, sklep oferuje także meble oraz wyposażenie, które są dostępne od ręki. W tym roku najmodniejsze kolory to organiczne barwy ziemi; odcienie zieleni, pastele, oraz drewno naturalne, zdradza nam nasz Gość.

Jeśli chodzi o kuchenne szafki to większość osób jednak decyduje się na jakiś mały detal dekoracyjny na drzwiczkach, a mniej klientów preferuje zupełnie gładkie fronty.

Sieć salonów Studio 41 oferuje szeroki wachlarz różnych stylów jeśli chodzi o zabudowy kuchenne, od wnętrz europejskich, ulubionych przez Polonię, po amerykańskie. Posiada aż osiem lokalizacji, a każdy salon ma na wystawie coś innego.

W salonach Studio 41 polonijni klienci mogą skorzystać z pomocy projektantów mówiących po polsku. Z Edytą Dudą można także kontaktować się bezpośrednio, dzwoniąc pod numer telefonu: 312-965-0393.

Ofertę i przykładowe projekty można także zobaczyć na stronie internetowej: shopstudio41.com.

Nasz Gość serdecznie zaprasza do salonów Studio 41:

Przyjedźcie, zobaczcie, porozmawiajcie i stwórzcie swoją kuchnię marzeń!

Poza meblami kuchennymi, Studio 41 oferuje wszystko do łazienek, drzwi oraz okna.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Studio 41
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Bankiet Charytatywny Misji dla Ubogich: Bilety rezerwujemy do 10 października

Opublikowano

dnia

Autor:

Tylko do 10 października można rezerwować wejściówki na Bankiet Charytatywny Misji dla Ubogich, który odbędzie się 26 października, w sali bankietowej Laundry Manor w Niles. Dochód z tego wieczoru zostanie przeznaczony na misje dla ubogich w Tanzanii i Ugandzie, w tym wsparcie tamtejszych szkół.

Janina Piwiński oraz ksiądz Stanisław Jankowski, proboszcz chicagowskiej bazyliki św. Jacka, gorąco zachęcają do wsparcia najbiedniejszych społeczności Afryki poprzez udział w Bankiecie Charytatywnym Misji dla Ubogich. W trakcie rozmowy w Radiu Deon Chicago opowiedzieli o swojej inicjatywie, która ma na celu pomoc potrzebującym w Tanzanii i Ugandzie.

W grudniu 2016 roku Janina Piwiński po raz pierwszy odwiedziła Afrykę, uczestnicząc w ślubach wieczystych jednej z sióstr zakonnych w Ugandzie. „Po powrocie w styczniu 2017 roku, grono moich przyjaciół otoczyło mnie wielką miłością, bo przeżycie było ogromne i nie mogłam sobie z tym poradzić” – wspomina.

W efekcie tej podróży, 19 listopada 2017 roku, przy Bazylice św. Jacka w Chicago powstała Misja dla Ubogich, działająca pod patronatem księży Zmartwychwstańców.

„Sama jestem zdziwiona, jak Pan Bóg pokierował moim życiem” – przyznaje Janina Piwiński. „W tym okresie mogłam przejść na emeryturę i w pełni poświęcić się pracy na rzecz Misji dla Ubogich. Jestem wdzięczna Bogu za to wydarzenie”.

Ksiądz Stanisław Jankowski dodaje, że grupa związana z Misją odwiedziła Ugandę, gdzie spotkali się z Ojców Franciszkanów w Munyonyo – miejscu męczenników ugandyjskich. „Bardzo ujęły mnie te misje” – podkreśla, zaznaczając, że była to jego pierwsza podróż do Afryki. Według niego, dopiero osobista wizyta w tych miejscach pozwala zrozumieć skalę potrzeb i trudności lokalnych społeczności.

Dla tych, którzy nie mogą bezpośrednio zaangażować się w działalność misyjną, Bankiet Charytatywny stanowi doskonałą okazję do wsparcia. „Amerykańskie dolary mają w Ugandzie ogromną wartość – nawet niewielkie kwoty z naszych portfeli mogą tam zdziałać cuda” – podkreślają organizatorzy.

Bankiet Charytatywny Misji dla Ubogich odbędzie się 26 października o godzinie 18:00 w sali bankietowej Laundry Manor w Niles.

Całkowity dochód z tego wydarzenia zostanie przeznaczony na wsparcie projektów w Tanzanii i Ugandzie, w tym na utrzymanie szkoły zawodowej imienia Jana Pawła II w Ugandzie, która umożliwia dzieciom naukę zawodu i lepszą przyszłość.

Ponadto, w grudniu ruszy nowa szkoła średnia w Tanzanii, wybudowana przez księdza Macieja, której utrzymanie również zależy od hojności darczyńców.

„Opowiemy o naszych przeżyciach misyjnych, pokażemy filmy z Ugandy i Tanzanii” – zapowiada Janina Piwiński, podkreślając, jak istotne jest wsparcie edukacji w tych krajach. Koszt wykształcenia jednego dziecka w katolickiej szkole średniej to obecnie 600 dolarów rocznie, a każde wsparcie finansowe może zmienić życie tych młodych ludzi.

Bilety na Bankiet Charytatywny są dostępne w cenie 120 dolarów i można je kupić w biurze Bazyliki św. Jacka lub po niedzielnych mszach. Organizatorzy proszą o szybką rezerwację, by odpowiednio przygotować wydarzenie. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 773-234-9776.

Każdy może się przyłączyć i w ten sposób stać misjonarzem – jesteśmy tym bogatsi, im bardziej potrafimy się dzielić!

 

Źródło: informacja własna
Foto: archiwum o. Piotra – Uganda
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu