Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

O. Piotr Kochanowicz: Dom Magnificat pod Łodzią to bezpieczna przystań dla potrzebujących terapii

Opublikowano

dnia

Chicago odwiedził Ojciec Piotr Kochanowicz, dobrze znany naszej Polonii założyciel Wspólnoty Jaśmin dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin oraz Światełka – miejsca, gdzie można znaleźć pomoc w różnych uzależnieniach, a także były kapelan polonijnego harcerstwa. W studiu Radia Deon, mówi o ośrodku leczenia uzależnień, gdzie z terapii mogą skorzystać także Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych.

Inicjatywy założone przez Ojca Piotra Kochanowicza w Chicago wciąż trwają i pomagają potrzebującym osobom.

Były polonijny duszpasterz, który jest także współtwórcą naszej redakcji Radia Deon Chicago 1080AM, oraz inicjatorem Portalu Informacyjnego Deon24.com, od kilku lat mieszka w Polsce. Do Wietrznego Miasta stara się przyjeżdżać co roku, by spędzić tu urlop i spotkać się z licznymi przyjaciółmi.

Nasz Gość na co dzień mieszka i pracuje w Domu Magnificat, ośrodku leczenia uzależnień, w którym pracuje jako terapeuta.

„Oferujemy tam terapie dla osób uzależnionych nie tylko od substancji, ale także od hazardu i od gier” wyjaśnia Ojciec Piotr Kochanowicz.

„Można też u nas zostać po terapii i mieszkać z nami w tej wspólnocie, którą tworzymy” mówi nasz Gość. Takie osoby mają wtedy zapewniony dom, w którym czują się bezpiecznie nawet przez kilka miesięcy, ale szukają pracy na zewnątrz.

W Polsce jest dużo ośrodków leczących uzależnienia, ale potrzeby, jak twierdzi Ojciec Piotr Kochanowicz, są ogromne.

Działający od 7 lat Dom Magnificat, znajdujący się w Łasku, niedaleko Łodzi, stosuje terapię poprzez pracę, czyli ma zwierzęta hodowlane, którymi opiekują się osoby, które przychodzą tu po pomoc.

Ludzie tu przybywający rezygnują z kontaktowaniem się ze swoim starym światem – nie używają osobistych telefonów. Ci co uczestniczą w rocznym leczeniu mogą skorzystać z niego dopiero po 9 miesiącach pobytu w domu.

Radykalna zmiana środowiska pomaga by terapia była skuteczna.

Terapia przynosi trwałe efekty tym, którzy „podjęli decyzję i wytrwali w tej decyzji i bardzo mocno pracowali na terapii długoterminowej”. Takie osoby wracają do swoich rodzin i potrafią dobrze funkcjonować, mówi Ojciec Piotr Kochanowicz.

Kilkadziesiąt z nich żyje w abstynencji i wciąż utrzymuje kontakt z Domem Magnificat.

Do domu przyjeżdżają także Polacy mieszkający poza krajem. Są to głównie osoby z Europy, ale także ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Było także kilka osób z Chicago – wspomina Gość Radia Deon.

Daleki wyjazd na terapię może być bardzo dobrym pomysłem, uważa Ojciec Piotr Kochanowicz.

Osoby potrzebujące pomocy dowiadują się o Fundacji Magnificat i prowadzonym przez nią domu ze strony internetowej, audycji radiowej oraz od osób, które przeszły tutaj terapię.

Dom Magnificat przyjmuje zarówno mężczyzn jak i kobiety. Warunkiem, który trzeba spełniać jest porozumiewanie się w j. polskim. Najlepiej skontaktować się poprzez stronę internetową fundacji.

Fundacja w całości pokrywa koszty pobytu osobom bezdomnym. Pozostali płacą bardzo niewielkie opłaty.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Dom Magnificat

 

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Jezus narodzi się na nowo w stajence. Kinga Modjeska zaprasza na „Betlejem dla Świata”

Opublikowano

dnia

Autor:

Umyjmy okna, wywietrzmy mieszkania a jedyne co nam pozostanie przed świętami to przygotować się do nich duchowo – „Betlejem dla Świata” będzie do tego najlepszą okazją. Na niepowtarzalne międzynarodowe widowisko, które odbędzie się 17 grudnia zaprasza w studiu Radia Deon założycielka Teatru Scena Polonia i animatorka kultury, Kinga Modjeska.

Każdego roku w grudniu, artyści opowiadają na nowo historię narodzin Pana Jezusa, ale scenariusz i oprawa tego widowiska są za każdym razem inne.

Za Wielkim Świątecznym Międzynarodowym Festiwalem „Betlejem dla Świata” stoi Teatr Scena Polonia & Studio Teatralne Modjeska. Na scenie wystąpi ponad 100 osób a widzów czeka wiele wspaniałych niespodzianek.

„Dużo się będzie działo” zapowiada Kinga Modjeska. „Betlejem dla Świata” to jedyna okazja, aby oprócz naszych wyjątkowych Krakowiaków i Górali, zobaczyć inne nacje, w najpiękniejszych odsłonach tańca, śpiewu i barwnej muzyki.

„Zaglądali już do nas Szkoci, Irlandczycy, Hiszpanie. Mieliśmy Indian, mieliśmy Rosjan” wspomina Gość Radia Deon Chicago. To właśnie ten wielokulturowy charakter czyni „Betlejem dla Świata” widowiskiem wyjątkowym, uważa Kinga Modjeska.

W tym roku gośćmi będą m.in. Zespół Pieśni i Tańca Wici, który zatańczy poloneza i krakowiaka, Aloha Chicago Entertainment z tańcami hawajskimi oraz grupa The Chicago Garda Pipes and Drums ze swoimi głośnymi bębnami i kobzami.

Widowisko będzie w tym roku wystawione tylko jeden raz, więc należy się pospieszyć by zdobyć na nie bilety, zaznacza Kinga Modjeska. W zeszłym roku wejściówki na dwa spektakle bardzo szybko się wyprzedały.

Przed spektaklem goście są zaproszeni na świąteczny kiermasz pełen rękodzieła i oryginalnych cudeniek. Odbędzie się także loteria z nagrodami.

Kinga Modjeska zaprasza:

Festiwal „Betlejem dla Świata” odbędzie się w niedzielę, 17 grudnia, o godzinie w Vittum Theater przy 1012 N. Noble St, Chicago, IL. O godzinie 3:00PM rozpoczyna się Świąteczny Kiermasz a o 4.00 PM – Spektakl „Betlejem dla Świata”.

Bilety kosztują 30 dolarów. Dzieci do lat 2 wchodzą za darmo. Dla gości dostępny jest parking pod Kościołem Św. Trójcy. Informacje i rezerwacja pod numerem tel. 630 201 8821 i na http://www.scenapolonia.com.

Serdecznie Zapraszamy!

Reżyseria: Kinga Modjeska
Scenariusz: Anna Radzikowska
Współpraca: MediaSound Studio, Steve Olivieri, Małgorzata Adamczyk
Organizacja widowni: Małgorzata Zielińska – Pyś
Make up: Małgorzata Kwaśniewicz
Występują m.in:
Anioł – Kinga Modjeska
Pan Bóg – Marcin Kowalik
Zastępy Aniołków Małych i Dużych – Studio Theater Modjeska
Zespół Pieśni i Tańca Wici
The Chicago Garda Pipes and Drums
Aloha Chicago Entertainment

 

Źródło: informacja własna
Foto: Kinga Modjeska
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Wielkie Kolędowanie z polskimi gwiazdami! Koncert poprowadzi Katarzyna Cichopek

Opublikowano

dnia

Autor:

W cudowną atmosferę Bożego Narodzenia wprowadzą nas najpiękniejsze polskie kolędy, które w kościołach w rejonie Chicago zabrzmią w najbliższych dniach. W czasie czterech koncertów będziemy mieć niepowtarzalną okazję zobaczyć i usłyszeć na żywo wspaniałe gwiazdy z Polski. Będą to między innymi Alicja Węgorzewska, Halina Mlynkova, Grzegorz Hyży i Katarzyna Cichopek, którzy w studiu Radia Deon mówią o polskich tradycjach świątecznych w ich domach i serdecznie zapraszają na wspólne „Wielkie Kolędowanie”.

„Wielkie Kolędowanie USA” to seria świątecznych koncertów organizowanych w kościołach, w których wezmą udział takie sławy jak Edyta Górniak, Halina Mlynkova, Alicja Węgorzewska, Grzegorz Hyży czy Zenon Martyniuk. Będą również Marien, Ania Rusowicz, zespół Akcent i Classic.

W kolędowaniu w rejonie Chicago, polskim gwiazdom towarzyszyć będą także tutejsi artyści Pamela Stone Kaeyra.

„Muzyka zawsze nam towarzyszyła” wspomina swoje święta Bożego Narodzenia w rodzinnym domu Katarzyna Cichopek, która poprowadzi serię świątecznych koncertów. „To był taki wyjątkowy czas, nie tylko słuchaliśmy pięknych kolęd i pastorałek ale również śpiewaliśmy”.

Teraz, w swoim domu Katarzyna Cichopek stara się przede wszystkim by jej dzieci odczuły tą niezwykłą, magiczną atmosferę Bożego Narodzenia. Razem z dziećmi zaczyna dekorowanie domu już od pierwszych dni grudnia, a następnie wspólnie ubierają choinkę.

Gdy członkowie rodziny spotykają się na Wigilii w jednym domu, każdy przywozi jakieś danie ze sobą, a ponieważ mieszkają w różnych regionach, to menu świąteczne jest bardzo zróżnicowane.

A kolędy można śpiewać przez cały rok. Katarzyna Cichopek śpiewała codziennie „Lulajże Jezuniu” swojemu synkowi jak był malutki i męczyły go kolki. Przy tej kolędzie uspokajał się i zasypiał.

Alicja Węgorzewska wspomina, że jej rodzina gdy zjeżdżała do babci z różnych stron świata na święta, musiała obowiązkowo śpiewać kolędy przez godzinę, aby przyszedł Św. Mikołaj.

Jedną z ulubionych tradycji polskiej artystki jest zostawianie pustego nakrycia na stole, czekającego na głodnego przybysza, którego w Wigilię koniecznie trzeba wpuścić do domu i zaprosić do wspólnego stołu.

„W te święta powinniśmy się rozejrzeć. Jest tak wiele osób samotnych i potrzebujących” zwraca uwagę Alicja Węgorzewska. „Zaprośmy tych naszych sąsiadów czy znajomych, którzy by mieli spędzać te święta w samotności”.

Polskie kolędy są wzorowane na tańcach polskich, zaznacza Alicja Węgorzewska, to wspaniała i bardzo bogata tradycja. „Śpiewajmy kolędy, nie tylko w kościele ale i przy stole”.

Halina Mlynkova widzi, że tradycje świąteczne, zwłaszcza te związane z jedzeniem zmieniają się nieco na przestrzeni lat, zwłaszcza, że teraz mamy też inne możliwości niż mieli ludzie setki lat temu. Dla artystki bardzo ważna jest atmosfera Bożego Narodzenia.

„To jest wyjątkowy dzień w roku, kiedy spotyka się rodzina, płyną kolędy i pachnie tradycyjnym jedzeniem” podkreśla Halina Mlynkova, przyznając, że sama nie najlepiej sobie radzi w kuchni i zdaje się na swoją mamę.

Bardzo ważne jest także, byśmy tą tradycję przekazywali dzieciom.

„Tradycyjne kolędy są wszystkie przepiękne”, podkreśla artystka. Halina Mlynkova napisała też muzykę do wiersza swojego taty, który już nie żyje. Z tym wierszem jako dziecko chodziła do starszych krewnych składać świąteczne życzenia a teraz piosenka z tymi słowami przywołuje w niej najwięcej wspomnień i wzruszeń.

Choinka u Grzegorza Hyżego jest ubierana dość wcześnie, przy stole wigilijnym zawsze jest dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa, a 12 tradycyjnych potraw długo gościło na stole.

„Mamy to szczęście, że wszystkie polskie kolędy są bardzo melodyjne, wszystkie są bardzo miłe w odbiorze i bardzo łatwe do zapamiętania. Ta melodia zostaje z nami na dłużej, nawet jeśli zapomnimy tekstu” mówi Grzegorz Hyży.

Specjalnie dla słuchaczy Radia Deon Chicago Halina Mlynkova zaśpiewała fragment swojej ulubionej świątecznej piosenki do wiersza swojego taty, które są jednocześnie świątecznymi życzeniami:

„Wielkie Kolędowanie USA”, to będą 4 koncerty w okolicy Chicago:

  • 9 grudnia – Bazylika św. Jacka w Chicago
  • 10 grudnia – Sacred Heart Church w Palos Hills
  • 13 grudnia – St. John Brebeuf Church w Niles
  • 14 grudnia – Parafia św. Fabiana w Bridgeview

Bilety są dostępne tutaj.

Serdecznie Zapraszamy na Wielkie Kolędowanie!

Katarzyna Cichopek to aktorka znana z serialu „M jak miłość” oraz udziału w programie „Taniec z gwiazdami”. W 2007 r. została prezenterką telewizji Polsat, gdzie m.in. współprowadziła z Krzysztofem Ibiszem pięć edycji programu „Jak oni śpiewają” (2007-2009). Od września 2020 r. jest jedną z prowadzących program „Pytanie na śniadanie” na antenie TVP2. Zasiada ponadto w jury talent show „You Can Dance. Nowa Generacja 2”.

W 2006 zwyciężyła w plebiscycie Viva! Najpiękniejsi 2005 na „najpiękniejszą Polkę”. Była jedną ze „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu” według danych magazynu „Forbes”. W 2023 zajęła czwarte miejsce w rankingu „100 najcenniejszych kobiecych marek osobistych” sporządzonym przez dwumiesięcznik „Forbes Women”.

Alicja Węgorzewska mezzosopranistka, słynie z pięknego, silnego głosu i wielkiej urody. Jest artystką niezależną, intrygującą, o wielu talentach. Współpracuje z najlepszymi teatrami operowymi w Polsce i w Europie, jest częstym gościem festiwali krajowych i zagranicznych, śpiewała w słynnych salach Europy, USA i Arabii Saudyjskiej.

Alicja Węgorzewska ma w swoim repertuarze kilkanaście partii operowych. W 2003 brała udział w koncertach w Berlinie, w sali Konzerthausu oraz w Amsterdamie w Concertgebouw. Wystąpiła w gali operowej z okazji 750-lecia Bredy oraz w koncercie na scenie Theater an der Wien z okazji narodzin 6-miliardowego obywatela świata.

Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, w tym I nagrody w Rheinsbergu. Brała udział w Festiwalu Muzyki Dawnej w Innsbrucku oraz w Donaufestwochen w Wiedniu. Wykonała partie mezzosopranowe na ścieżce dźwiękowej do filmu Wiedźmin.

Jest także utalentowaną producentką, reżyserką i wieloletnią dyrektorką Warszawskiej Opery Kameralnej. W bogatym dorobku płytowym artystki szczególne miejsce zajmują: „Hymn Papieski”, „Kolędy” i „Tanga Świata ”.

Pełniła obowiązki dyrektora Mazowieckiego Teatru im. Jana Kiepury w Warszawie, dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej, oraz funkcję dyrektora artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej, obecnie od 1 września 2018 jest jej dyrektorem naczelnym i artystycznym.

W grudniu 2019 otrzymała prestiżową nagrodę Maria Callas Tribute Prize NY 

Halina Mlynkova urodziła się w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego. Początkowo studiowała etnografię, a następnie zdecydowała się na naukę w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W 1998 r. nawiązała współpracę z zespołem Brathanki – została jego wokalistką. Utwory grupy bardzo szybko zyskały uznanie zarówno fanów, jak i krytyków, czego potwierdzeniem były liczne nominacje i nagrody.

W 2003 r. Mlynkova zaczęła karierę solową. Miała okazję występować także w teatrze, m.in. w przedstawieniu „Edith i Marlene”, a także „Życie jest sceną”.

Wydała albumy studyjne: „Etnoteka” (2011 r.), „Po drugiej stronie lustra” (2013 r.), „Życia mi mało” (2016 r.), „Adeste Fideles” (2021 r.). Albumy studyjne z zespołem Brathanki: „Ano!” (2000 r.), „Patataj” (2001 r.), „Galoop” (2003 r.), „Brathanki grają Skaldów” (2011 r.), „Kolędy” (2012 r.), „moMtyle” (2014 r.);

Była nominowana do Fryderyka w kategoriach fonograficzny debiut roku, grupa roku, album roku, piosenka roku w 2000 r. (z zespołem Brathanki). Dostała tą nagrodę w kategorii album roku etno/folk w 2003 r. (z zespołem Brathanki). Na KFPP w Opolu otrzymała nagrodę fotoreporterów i dziennikarzy w 2014 r., oraz nagrodę w konkursie SuperPremiery za piosenkę „Ostatni raz” w 2014 r.

Grzegorz Hyży urodził się w Gnieźnie a karierę muzyczną rozpoczął w 2010 roku. Artysta ma na swoim koncie setki koncertów i dwie trasy klubowe. Oglądać go można było wielokrotnie na największych festiwalach: w Opolu, Sopocie, na festiwalach „Top of the Top” i „Super Hit Festiwalu”.

Był trenerem w 9. edycji programu „The Voice of Poland”. Ma też na koncie wiele prestiżowych nagród przemysłu muzycznego, m.in. Najlepszy Radiowy Debiut (Eska Music Awards 2014) i 5 nominacji do nagrody Fryderyk, w tym aż 3 za „Króla Nocy” (Kompozytor Roku, Autor Roku i Utwór Roku).

W 2022 roku powrócił na scenę muzyczną po krótkiej przerwie, wydając świetnie przyjęty singiel „Kochanie to ja!” (TOP10 krajowej listy Airplay Charts, #1 na Popliscie w RMF FM, za sprzedaż singla Artysta otrzymał ZŁOTĄ PŁYTĘ) oraz nowy numer na lato, zatytułowany „I ten numer na lato” i „Sztos” i „Tańcz”

 

Źródło: informacja własna, wikipedia
Foto: Grzegorz Hyży, istock/CreativaImages/, wikimedia/ Serecki/

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

W sobotę próbujemy wigilijnych dań w Montrose Deli. Zaprasza Anna Różyło-Dudziński

Opublikowano

dnia

Autor:

Barszcz czerwony z uszkami, kapusta z grochem albo grzybami, pierogi i ryba. To chyba najbardziej popularne dania, bez których polska Wigilia obyć się nie może. Takich właśnie tradycyjnych dań będziemy mogli spróbować w trzech lokalizacjach Montrose Deli już w najbliższą sobotę. W studiu Radia Deon Anna Różyło-Dudziński przypomina, że sklep przyjmuje zamówienia tylko do 17 grudnia.

To wspaniała możliwość, jeśli możemy zamówić dania na Wigilię i Święta Bożego Narodzenia, zwłaszcza jeśli mamy dużą rodzinę lub zbyt długo pracujemy. Tym bardziej wspaniała, że kucharze Montrose Deli przygotowują je wyśmienicie i naprawdę według polskiej tradycji.

Niektórzy Polacy w Chicago zamawiają tylko część potraw a inne przygotowują sami. To nadal jest duża pomoc w zabieganym przedświątecznym czasie.

W najbliższą sobotę, 9 grudnia, w godzinach od 10.00AM do 3.00PM, klienci Montrose Deli będą mogli degustować wigilijne menu w trzech lokalizacjach polskiej sieci sklepów spożywczych; przy Irving Park Road, w Mount Prospect oraz Roselle.

Degustacja pomoże osobom chętnym do złożenia zamówienia w podjęciu decyzji, które dania wybrać, tłumaczy Anna Różyło-Dudziński.

W razie jakichkolwiek pytań czy sugestii pracownicy sklepu będą na miejscu gotowi do pomocy i udzielania wszelkich potrzebnych informacji.

„Wszystkie potrawy, które znajdziecie Państwo na naszym menu wigilijnym, jak również na naszym menu świątecznym to nasze potrawy, nasze domowe dania” podkreśla Anna Różyło-Dudziński.

Zamówienia można składać tylko do 17 grudnia, ponieważ kucharze Montrose Deli muszą mieć czas by wszystko odpowiednio przygotować, następnie zapakować, by było gotowe na Wigilię.

Jak wiemy, pamiętamy różne smaki potraw wigilijnych z naszych domów rodzinnych. Każda rodzina, tak jak każdy region w Polsce miał trochę inne tradycje przekazywane od pokoleń. Dlatego specjaliści od gotowania w sklepie Montrose Deli przygotowali potrawy najbardziej typowe.

„Mamy nadzieję, że każdy z Państwa znajdzie w tym menu coś dla siebie”, mówi Anna Różyło-Dudziński.

A poza menu wigilijnym możemy także przebierać w ofercie świątecznej. Te dania można będzie zamawiać na tej samej zasadzie co zestawy obiadowe, wyjaśnia Gość Radia Deon Chicago.

Degustacje w 3 lokalizacjach Montrose Deli w sobotę, 9 grudnia, będą miały miejsce od 10.00AM do 3.00PM. Dodatkowo, w najnowszym lokalu – sklepie w Roselle będą przygotowane specjalne atrakcje dla dzieci łącznie z wizytą samego Św. Mikołaja.

Serdecznie Zapraszamy!

 

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu