Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Wicemarszałek Małgorzata Gosiewska: Polska będzie wspierać polonijne przedszkola

Opublikowano

dnia

Studio Radia Deon Chicago odwiedziła Posłanka i Wicemarszałek Sejmu RP, Małgorzata Gosiewska. Pani Wicemarszałek jest również kandydatką Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących Wyborach Parlamentarnych w Polsce, z listy warszawskiej, na którą także głosuje Polonia. Zajmuje na liście 2. miejsce.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska pochodzi z Gdańska. W 2001 roku podjęła działalność w partii Prawo i Sprawiedliwość, wchodząc w skład jej władz krajowych i regionalnych. W wyborach w 2005 r. z listy PiS uzyskała mandat posła w okręgu warszawskim.

W 2007 r. nie udało jej się uzyskać reelekcji, ale w 2011 r. powróciła do Sejmu jako posłanka VII kadencji. Ponownie z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję w 2015 roku, a w 2019 r. została wybrana na Wicemarszałka Sejmu VIII kadencji.

Wicemarszałek Gosiewska uważa, że relacje Polonii z Polską są dobre, ale, jak zaznacza „na pewno mogą być dużo lepsze i nad tym pracujemy”.

„Środki, które kierujemy jako państwo w stosunku do Polonii w różnych miejscach na świecie rosną systematycznie” mówi Małgorzata Gosiewska.

Rząd Polski tworzy także profesjonalne instytucje, które tymi środkami będą dysponowały.

Należy do nich niedawno utworzony Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, którego zadaniem jest zapewnienie wszechstronnego wsparcia Polonii oraz Polaków za granicą w podtrzymywaniu ich tożsamości narodowej oraz więzi z Ojczyzną.

Jak wyjaśnia nasz Gość, inicjatywa wesprze także działanie polskich przedszkoli za granicą.

Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego będzie pomagał tworzyć przedszkola i będzie je współfinansował. Dlatego osoby prowadzące takie placówki, lub planujące je założyć, mogą jak najbardziej zapoznać się z ofertą programową Instytutu, wyjaśnia Małgorzata Gosiewska.

W tej chwili Instytut planuje ogłoszenie konkursu na doposażenie placówek w sprzęt komputerowy i multimedialny, ale będą także inne programy, zapowiada Wicemarszałek Gosiewska.

„Jestem pełna uznania dla nauczycieli kształcących dzieci poza granicami bo nie tylko potrafią dzieci nauczyć j. polskiego ale potrafią też zachęcić do nauki” podkreśla Małgorzata Gosiewska, która zdaje sobie sprawę, że dzieci muszą uczęszczać na dodatkowe zajęcia poza swoimi licznymi obowiązkami.

Zbliżają się Wybory Parlamentarne w Polsce a niewielki procent Polonii bierze udział w polskich wyborach, co nie świadczy dobrze o posiadanej przez nas więzi z krajem.

Wg Gościa Radia Deon Chicago więź z Ojczyzną tworzy się m.in. „poprzez możliwość przyjazdu do Polski i bezpośredniej konfrontacji z polską historią – tą żywą, tą, która dopiero się tworzy, ale też tą, którą wspólnie celebrujemy”.

Także w tym celu Instytut Kolbego przygotowuje na przyszły rok letni program warsztatów dla młodych ludzi, zaznacza Wicemarszałek Gosiewska. Inicjatywa zakończy się wspólnym świętowaniem okrągłej rocznicy Powstania Warszawskiego.

„Zależy nam także (..) by ci przyszli młodzi liderzy włączyli się np. w życie polityczne Stanów Zjednoczonych” i byli aktywni w swoim środowisku, mówi Gość Radia Deon. Posłanka rozmawiała w Chicago  z różnymi organizacjami by taki plan dla liderów stworzyć i umożliwić młodym ludziom odbycie rozwijających staży.

Następnie te osoby także w pewnym stopniu reprezentowałyby Polskę w strukturach państwa amerykańskiego.

Małgorzata Gosiewska podkreśla znaczenie aktywnego udziału młodej Polonii, zarówno w życiu Ojczyzny ich rodziców, którą maja w sercach jak i kraju, w którym mieszkają.

„Polonia przez lata pomagała nam (..), ale przyszedł czas, by Polska zaangażowała się w pomoc organizacjom polonijnym” zaznacza Wicemarszałek Sejmu RP.

Wielki wkład Polonii w rozwój Chicago upamiętni nowa seria pocztowych kart z polskimi kościołami. Pierwsza z nich przedstawia Bazylikę Św. Jacka.

Jeśli chodzi o zbliżające się wybory, które w Stanach Zjednoczonych będą miały miejsce 14 października, Małgorzata Gosiewska jest za tym by tworzyć więcej komisji wyborczych i punktów głosowania i nie wracać do głosowania korespondencyjnego, które powodowało opóźnienia.

Poza pogłębianiem relacji Polonii z Polską, kandydatka do Sejmu zapowiada w swoim programie wyborczym dalszą profesjonalizacje wydatkowania środków na organizacje polonijne oraz przejrzystość organizowanych projektów.

„Jestem blisko naszych Rodaków poza granicami od wielu, wielu lat” podkreśla Wicemarszałek Gosiewska.

Małgorzata Gosiewska w tym roku uczestniczyła m.in. w chicagowskiej Paradzie Dnia Konstytucji 3 Maja.

Kandydatka do Sejmu RP zajmuje 2. miejsce na liście partii Prawo i Sprawiedliwość.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, Instytut Kolbego, Katalog Znaków Pocztowych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

„Two Flags One Spirit”: Czarne butelki z polską wódką podbijają Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Na amerykański rynek z przytupem weszła marka „Two Flags One Spirit” – alkohol w stylowych czarnych butelkach ozdobionych dwoma flagami; polską i amerykańską już możemy kupować w dobrych polskich sklepach w Chicago. A w studiu Radia Deon wiceprezes firmy Generał Pułaski, która stoi za tym produktem, Sylwester Skóra, mówi dlaczego warto po niego sięgnąć.

Organiczna wódka marki „Two Flags One Spirit” znajduje się w oryginalnych, przyciągających wzrok, czarnych butelkach, ponieważ „pierwsze wrażenie podobno liczy się najbardziej”, jak twierdzi Sylwester Skóra. Butelka jest czarna ale częściowo przezroczysta. „Przez białe boki, jasne, można zobaczyć urok płynu, który jest w środku tej butelki”, mówi nasz Gość.

Ale nie mniej ważna jest oczywiście zawartość tych wyjątkowych butelek – produkowana w Polsce wódka także zbiera same entuzjastyczne i jak najlepsze recenzje od osób, które ją spróbowały. Tak, że zarówno wygląd jak i smak alkoholu „Two Flags One Spirit”, spotykają się z dynamiczną i bardzo pozytywną reakcją konsumentów.

Wódka ma wyrafinowany zapach z nutą cytryny i wanilii, oraz wyjątkowo gładki, lekko słodki smak wzbogacony naturalnym, charakterystycznym  aromatem żyta. Jest pięciokrotnie destylowana, co zapewnia niezrównaną gładkość i czystość, a użycie nieskazitelnej wody źródlanej z górskiej studni gwarantuje wyjątkową jakość w każdym łyku.

Wódka organiczna wytwarzana jest z ekologicznych upraw i jest produkowana bez użycia pestycydów, herbicydów i innych sztucznych substancji chemicznych. Powstaje przy użyciu praktyk rolnictwa organicznego, które traktują priorytetowo zrównoważony rozwój środowiska i promują zdrowie gleby i otaczających ekosystemów.

Jakość premium wódki marki „Two Flags One Spirit” jest potwierdzona przez amerykańskie certyfikaty. „Marian Nowacki, CEO Generał Pułaski, pracował nad tym hasłem, szyldem, marką, prawie 10 lat” mówi nasz Gość.

Wódka to dopiero pierwszy produkt tej marki, Sylwester Skóra zapowiada, że za za kilka miesięcy możemy spodziewać się kolejnych znakomitych opcji pod szyldem „Two Flags One Spirit”, które także „będą zdobywały rynek polonijny i amerykański”.

Wódka „Two Flags One Spirit” jest do nabycia w ponad 140 sklepach i punktach dystrybucji, nie tylko polonijnych ale i amerykańskich, rozmieszczonych na obszarze całego Chicago i jego przedmieść.

Produkt można także zamawiać pod numerem 773 282 22 22. Dzwoniąc na ten telefon można także zgłaszać miejsca,  gdzie wódka nie jest jeszcze dostępna, a produkt wkrótce pojawi się w danym sklepie.

W najbliższą niedzielę, 14 lipca, w czasie Rodzinnego Pikniku Wisłoki Chicago, firma Generał Pułaski podpisze umowę partnerską z polonijnym klubem, a goście będą mogli spróbować tego wyjątkowego trunku.

Sięgnijcie po polską wódkę „Two Flags One Spirit” – Na zdrowie!

Jak mówi Sylwester Skóra:

 

Źródło: informacja własna
Foto: Two Flags One Spirit

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Polonia w stanie Waszyngton kultywuje nasze tradycje. Działa tu polskie harcerstwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Polonia ma wiele skupisk w Stanach Zjednoczonych, a jednym z nich jest odległy ale bardzo piękny stan Waszyngton, w którym mieszka Gość Radia Deon – Wojciech Las. Były żołnierz Armii Amerykańskiej zajmuje się działalnością m.in. polskiego harcerstwa w tym stanie, o którym mówi w naszym studiu.

Gospodarka stanu Waszyngton, położonego nad Oceanem Spokojnym, przy granicy z Kanadą, jest obecnie jedną z najlepiej rozwijających się gospodarek w Stanach Zjednoczonych. Dzieje się się tak dzięki obecności firm z branży technologicznej, jak tłumaczy Wojciech Las.

W Seattle, rodzinnym mieście Billa Gatesa, narodziły się znane obecnie na całym świecie firmy takie jak Nordstrom, UPC, Starbucks czy Amazon. Tutaj także swoje fabryki ma lotniczy potentat Boeing.

„W stanie Waszyngton jest fantastycznie, mamy blisko góry, ocean, jeziora. Tak, że mamy coś dla wszystkich” podkreśla nasz Gość, mając na myśli osoby lubiące aktywny wypoczynek; pływanie, bieganie czy chodzenie po górach jest dostępne w promieniu do 2 godzin jazdy ze stolicy stanu. Niestety ceny domów są tu bardzo wysokie i niewiele ustępują cenom w Kalifornii.

Jak mówi Wojciech Las, Polonia w całym stanie liczy około 120 tys. osób, a w okolicy Seattle jest to około 15 tys. ludzi.

W obu polskich parafiach są odprawiane Msze Św. w języku polskim. Pieczę nad tymi ośrodkami duszpasterskimi sprawują księża Chrystusowcy. Natomiast Dom Polski w Seattle, który powstał w 1918 roku, był kiedyś jedynym miejscem, gdzie Polonia ze stanu Waszyngton mogła się spotykać, nie tylko osoby starsze ale również dzieci, jak wspomina nasz Gość.

Odbywają się tu liczne uroczystości, festyny i różne spotkania wciąż nowych pokoleń Polaków, którzy mogą tu celebrować swoje tradycje i kulturę.

Parafia Św. Małgorzaty w Seattle

„To było jedyne miejsce, gdzie można było spotkać rówieśników i porozmawiać po polsku” mówi Wojciech Las, który przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych jako dziecko. W klubie także powstały pierwsze zespoły taneczne oraz polskie harcerstwo.

Teraz również Amerykanie często odwiedzają Dom Polski w Seattle, dzięki polskiemu jedzeniu oraz popularnym wydarzeniom tu organizowanym. W najbliższy  weekend organizowany jest tu Polski Festiwal, na którym wystąpi m.in. grupa z Chicago – zespół Lajkonik.

Dom Polski w Seattle

W Domu Polskim działa również od lat polska szkoła, a druga placówka powstała niedawno we wschodniej części miasta. Mogą do nich uczęszczać zarówno dzieci jak i dorośli, chcący uczyć się języka polskiego, jak mówi nasz Gość. Naszego ojczystego języka można także uczyć się na kursie prowadzonym na Uniwersytecie Stanu Waszyngton.

W stanie Waszyngton prężnie działa polskie harcerstwo – pierwszy hufiec założono w 1986 roku, a obecnie w szeregi harcerzy wstępują dzieci urodzone w USA, w większości dziewczynki.

Jak mówi Wojciech Las, aktualnie jest jedynym instruktorem harcerskim w Seattle, pozostałe osoby pełniące tą funkcję to kobiety. Grupa ze stanu Waszyngton będzie w tym roku uczestniczyła w X Światowym Zlocie Harcerzy, który odbędzie się w dniach od 28 lipca do 10 sierpnia w Camp Raven Knob w Północnej Karolinie.

Polscy harcerze w Seattle

W Seattle od ponad 30 lat organizowany jest także jesienią Festiwal Filmu Polskiego, a do miasta zjeżdżają wtedy polscy aktorzy i reżyserzy.

Wojciech Las zaprasza do odwiedzenia stanu Waszyngton i tamtejszej Polonii.

Źródło: informacja własna
Foto: Parafia Św. Małgorzaty w Seattle, Stowarzyszenie Domu Polskiego w Seattle, Seattle ZHP
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Montrose Deli w Roselle obchodzi jubileusz. Poczęstuje nas pysznościami i da zniżkę na zakupy

Opublikowano

dnia

Autor:

Trudno w to uwierzyć, ale od otwarcia czwartego sklepu Montrose Deli w rejonie Chicago – lokalizacji w Roselle, mija już dwa lata. To znakomita okazja by wspólnie  poświętować, ciesząc się najlepszą ofertą polskiej sieci i najpyszniejszym jedzeniem. Na wyjątkowo smaczny jubileusz, który odbędzie się już w tą sobotę, zaprasza w studiu Radia Deon menedżerka Montrose Deli, Anna Dudziński.

„Dwa lata minęły tak szybko, że sami jesteśmy zdumieni”, mówi Anna Dudziński o otwarciu najnowszego sklepu Montrose Deli, który zdobył uznanie i stałych klientów wśród mieszkańców nie tylko Roselle ale i innych zachodnich przedmieść, m.in. Schaumburga, Batavii czy Elk Grove Village.

Jubileuszowe świętowanie rozpocznie się od godziny 10.00AM a jego podstawą będzie oczywiście degustacja najlepszych specjałów oferowanych przez Montrose Deli.

„Będziemy częstować, będziemy degustować nasze wyśmienite posiłki. Jeśli ktoś ich jeszcze nie zna to będzie wyśmienita okazja, oczywiście, żeby ich spróbować” zachęca Anna Dudziński.

Nawet dla samej tej kwaśnicy warto przyjechać do sklepu w Roselle, podkreśla nasz Gość, ale nie obejdzie się również bez wspaniałego, rocznicowego tortu.

Ale znakomite jedzenie to nie wszystko, co dla swoich klientów przygotował sklep Montrose Deli w Roselle w sobotę, 13 lipca. Wszystkie osoby robiące w tym dniu zakupy dostaną 15% zniżki na wszystkie artykuły, by jubileusz przyniósł jeszcze więcej radości, a Anna Dudziński zapowiada także, że czeka ich tajemnicza niespodzianka.

Wielki i nowoczesny sklep Montrose Deli w Roselle, położony przy 550 W Lake St. ma dogodną lokalizację dla wielu sąsiadujących polonijnych społeczności i duży parking. Jest otwarty codziennie od godziny 7.00AM do 8.00PM.

Jak mówi w naszym studiu Anna Dudziński, Polonia z innych części Chicago także pyta o kolejną, piątą  lokalizację polskiej sieci. Jej właściciele rozważają tą kwestię, ale jeszcze nie podjęli decyzji o otworzeniu następnego sklepu.

Montrose Deli, mający 4 placówki w rejonie Chicago zapewnia swoim klientom zawsze świeże wędliny, mięsa, nabiał i pieczywo po atrakcyjnych i konkurencyjnych cenach. Dokłada także wszelkich starań by oferowana żywność była zawsze najwyższej jakości.

Lokalizacje sklepów Montrose Deli:

  • 1731 W. Golf Rd, Mount Prospect, IL 60056 (847) 258-5042
  • 6601 W. Irving Park Rd, Chicago, IL 60634 (773) 628-7515
  • 5411 W Montrose Ave, Chicago, IL 60641 (773) 725-6123
  • 550 W Lake St,Roselle, IL 60172 (224) 653-9197

Od wielu lat Montrose Deli znane jest także z najlepszej kuchni zarówno na terenie Chicago jak też i całego stanu Illinois. Tutejsi kucharze słyną z przygotowania wyśmienitych dań, począwszy od podstawowych zestawów obiadowych aż do najbardziej wyszukanych potraw na każdego rodzaju przyjęcia.

Polska sieć prowadzona przez Halinę i Stanisława Urbaniaków, zawsze wspierała i nadal wspiera mnóstwo wydarzeń i inicjatyw, zwłaszcza tych związanych z Polską, patriotyzmem i promocją Polskości w Stanach Zjednoczonych.

Warto odwiedzić sklep Montrose Deli w Roselle 13 lipca!

Zaprasza menedżerka, Anna Dudziński:

 

Źródło: informacja własna
Foto: Montrose Deli
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu