Połącz się z nami

News Chicago

Radioton – rusza kolejna akcja “Światełka”. Media w Chicago pomagają w zbiórce pieniędzy na pomoc uzależnionym

Opublikowano

dnia

Żyją obok nas- uzależnieni od alkoholu, internetu, narkotyków, czy gier komputerowych. Tkwią w samotności, beznadziei, w niczym nie widząc sensu. Właściwy kierunek tym, którzy zagubili się w trudnym i szybko pędzącym świecie, wskazuje od sześciu lat działająca w środowisku polonijnym wspólnota wolontariuszy- „Światełko”. Działa obok Jezuickiego Ośrodka Milenijnego i stanowi bezpieczną przystań dla tych, którzy pragną zmienić swoje życie.

Gośćmi w studio Radia Deon byli : dyrektor stacji WPNA 1490 AM- Jacek Niemczyk, terapeutka uzależnień –Magdalena Zakrzewska oraz pomysłodawca i prezenter stacji Polski.FM- Zygmunt Rygiel. Wspólnie zachęcali do wzięcia udziału w Radiotonie, który będzie miał miejsce 5 i 6 sierpnia na falach Radia  WPNA 1490 AM i Radia dla Ciebie 92.7 i 99.9 FM. Jacek Niemczyk podkreślał, że osoby uzależnione są wokół nas

Jacek Niemczyk„Nam się wydaje, że takich osób nie ma wokół nas, bo nie chcemy się rozejrzeć. Choroba alkoholowa, uzależnienie od narkotyków dotyka tak naprawdę wszystkich nie zależnie od zamożności naszego portfela i czasami nie widzimy tego, czasami przymykamy oczy, a czasami ten problem jest w naszej rodzinie, który ukrywamy i staramy się jakoś zaleczyć. Tymczasem, każda osoba, która rozmawia z terapeutą powie, że samemu człowiek sobie nie poradzi, ale jest jeszcze ciężej, jeżeli nie ma się osób wokół, które mogą pomóc”.

Także terapeutka –Magdalena Zakrzewska mówiła o tym, jak wiele jest osób potrzebujących wsparcia. Są to nie tylko sami uzależnieni, ale przede wszystkim ich rodziny i bliscy

„Najczęściej przychodzą ludzie, którzy są w różny sposób zagubieni. Jest niesamowicie dużo spotkań 12 kroków przeznaczonych dla osób, które szukają pomocy Magda Zakrzewskadla siebie, lub dla kogoś bliskiego. Najczęściej osoba, która jako ostatnia dowiaduje się o problemie, to jesteśmy my sami. Bardzo często zdarza się też tak, że jedna osoba uzależniona prowadzi drugą osobę uzależnioną o pomoc, dlatego, że widzi, że coś się dzieje nie tak”.

Jacek Niemczyk na antenie Radia Deon, mówił o tym, że bardzo ważna przy organizowaniu akcji charytatywnych  takich jak Radioton , jest współpraca mediów

„To nie jest prawda, że media ze sobą nie współpracują. Świetnym przykładem jest chociażby to, że ja tutaj jestem na fali 1080. Radioton jest na fali 1490 AM. <Radio Dla Ciebie> które prowadzi Zygmunt Rygiel, Piotrek Michalak i grupa innych dziennikarzy na falach Polski.FM w sobotę również przyłącza się do tej inicjatywy. Ten cel jest z pewnością bardzo ważny i to dobrze, że jest taka jedność i mam nadzieję, że tych telefonów będzie jutro bardzo dużo. Wsparcie nie musi być przecież ogromne, nie trzeba wyciągać z portfela tysięcy dolarów, wystarczy czasem jedynie kilka dolarów”.

SWIATELKO_radioton

Magdalena Zakrzewska zachęcała do pomocy podkreślając, że każda, nawet najmniejsza wpłacona kwota ma znaczenie

„Bardzo zachęcam i proszę ludzi z dobrym sercem, którzy mają chęć niesienia pomocy i chcą w jakiś sposób komuś pomóc. To jest wspaniała inicjatywa, kiedy mogę pomóc nawet jednym dolarem. To jest dla nas, to jest dla naszej Polonii, to jest dla naszych rodzin. To nie jest tylko i wyłącznie dla osoby uzależnionej, to jest dla nas samych, dla naszych dzieci”.

Do udziału w akcji zapraszał także  na antenie Radia Deon Zygmunt Rygiel

Zygmunt Rygiel„Zapraszam was serdecznie, weźcie udział w tej serdecznej akcji. Pomóżcie wszystkich tym, którzy tej pomocy potrzebują. Do tej pory pomagaliśmy chorym dzieciom, rodzinom, teraz pomóżmy tym, którzy też tej pomocy od nas wymagają, czyli osobom uzależnionym. Światełko służy i chce służyć dalej. Liczymy na waszą pomoc”.

Dyrektor stacji WPNA 1490 AM- Jacek Niemczyk przekonywał, że pomóc może każdy

 „Te osoby, które jeszcze nie znają Światełka, te osoby, które może jeszcze nie doznały na własnej skórze tego problemu, warto się otworzyć, warto znaleźć informacje na www.swiatelko.com. Bardzo serdecznie zapraszam do tego, aby zadzwonić, pomóc tym, którzy pomocy potrzebują. Bardzo serdecznie dziękuję za wizytę w tym studio” – mówił na antenie Radia Deon Jacek Niemczyk.

Radioton  ma na celu nie tylko zebranie pieniędzy na wsparcie osób uzależnionych. To także niezwykła okazja, żeby powiedzieć Polonii, że jest miejsce niosące pomoc,  z której każdy potrzebujący może skorzystać. To właśnie „Światełko”. Tegorocznej akcji przyświeca hasło: ”Aby nie zgasło”.

Każdy kto chciałby pomóc i wziąć udział w Radiotonie może to zrobić dzwoniąc pod nr telefonu 773 341 1490. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.swiatelko.com

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, Flickr.com/ Karolina Kabat

 

 

News Chicago

Uwaga: Dzisiaj mija termin rejestracji wyborców w Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Dziś mija termin rejestracji wyborców – mimo to wyborcy, którzy go przegapią, nadal mają możliwość zagłosowania w listopadowych wyborach.

W Illinois wyborcy muszą zarejestrować się na 28 dni przed wyborami. Ponieważ tegoroczne wybory odbędą się 5 listopada, ostateczny termin rejestracji przypada na wtorek, 8 października. Jest to kluczowa data, którą warto mieć na uwadze, aby mieć pewność, że będziesz mógł wziąć udział w głosowaniu.

Kto może się zarejestrować?

Zgodnie z wytycznymi stanowej Rady Wyborczej, aby zarejestrować się do głosowania, musisz spełniać następujące warunki:

  • Być obywatelem Stanów Zjednoczonych
  • Mieć ukończone 18 lat w dniu wyborów
  • Mieszkać w okręgu wyborczym przez co najmniej 30 dni przed wyborami
  • Nie odbywać kary pozbawienia wolności w wyniku skazania
  • Nie rejestrować się do głosowania w innym miejscu

Jak zarejestrować się online?

Dla tych, którzy preferują rejestrację przez Internet, termin ten upływa nieco później – 20 października. Aby zarejestrować się online, wystarczy odwiedzić stronę internetową Rady Wyborczej Illinois, gdzie można sprawdzić swój status rejestracji i wypełnić formularz rejestracyjny.

Co, jeśli przegapisz termin?

Jeśli nie zdążysz zarejestrować się do 8 października lub przez Internet do 20 października, wciąż masz szansę oddać swój głos. Illinois oferuje możliwość rejestracji i głosowania tego samego dnia. Można to zrobić w lokalnym biurze urzędnika okręgowego albo w wyznaczonych lokalach wyborczych, także w dniu wyborów.

Aby skorzystać z tej opcji, konieczne jest przedstawienie odpowiednich dokumentów tożsamości. Pełną listę wymaganych dokumentów znajdziesz na stronie internetowej Komisji Wyborczej, gdzie dostępne są również szczegółowe informacje na temat procedury rejestracji w tzw. okresie karencji.

Jeśli planujesz głosować w tegorocznych wyborach, nie zwlekaj z rejestracją. Sprawdź, czy jesteś zarejestrowany, a jeśli nie, skorzystaj z dostępnych opcji – online lub w lokalnym biurze wyborczym. Głosowanie to ważne prawo, dlatego warto upewnić się, że jesteś gotowy na nadchodzące wybory.

 

Źródło: nbc, Komisja Wyborcza Chicago
Foto: Komisja Wyborcza Chicago

 

Czytaj dalej

News Chicago

Johnson mianował nowych członków Rady Edukacji Chicago po masowych rezygnacjach

Opublikowano

dnia

Autor:

Brandon Johnson, ogłosił w poniedziałek nominacje nowych osób do Rady Edukacji Chicago, zaledwie kilka dni po ogłoszeniu rezygnacji wszystkich siedmiu dotychczasowych członków. Rezygnacje te miały miejsce w obliczu rosnącego sporu o kontrolę nad zarządzaniem Chicago Public Schools (CPS), trzecim co do wielkości okręgiem szkolnym w Stanach Zjednoczonych.

Na konferencji prasowej zorganizowanej w kościele na South Side, burmistrz Chicago, przedstawił sześciu nowych członków rady, zapowiadając, że siódma nominacja zostanie ogłoszona wkrótce.

Brandon Johnson wyraził pewność, że nowi członkowie, choć jeszcze formalnie weryfikowani, pozostaną na swoich stanowiskach, gdy w styczniu rada rozszerzy się do 21 osób. Nowy model hybrydowy obejmie zarówno 11 członków mianowanych przez burmistrza, jak i 10 członków wybranych w pierwszych w historii wyborach do rady szkolnej.

Do grona nowych członków należą: były przewodniczący lokalnej rady szkolnej Frank Niles Thomas, pastor Mitchell L. Ikenna Johnson, dyrektor wykonawczy Southeast Environmental Task Force Olga Bautista, Michilla „Kyla” Blaise, pełniąca funkcję szefa sztabu 16. Okręgu Komisarza Powiatu Cook Franka Aguilara, działaczka społeczna West Side Mary Gardner oraz była nauczycielka CPS i członkini związku zawodowego nauczycieli Chicago Teachers Union Deborah Pope.

„Jestem przekonany, że ci nowi kandydaci będą pracować nad przekształceniem CPS w system szkolny na światowym poziomie, na który nasze dzieci zasługują” — powiedział Johnson.

Spór o kontrolę i finansowanie szkół

Kryzys w Radzie Edukacji Chicago jest częścią większego konfliktu między Brandonem Johnsonem a dyrektorem generalnym CPS, Pedro Martinezem, mianowanym w 2021 roku przez poprzednią burmistrz Chicago, Lori Lightfoot.

Johnson, który wcześniej był organizatorem potężnego związku nauczycieli Chicago Teachers Union (CTU), starł się z Martinezem w kwestiach zarządzania budżetem i polityki edukacyjnej. Pedro Martinez, odmówił rezygnacji, argumentując, że stabilność w okręgu jest kluczowa w obliczu trudności budżetowych, które sięgają niemal 10 miliardów dolarów.

W wyniku tego konfliktu wszyscy członkowie rady szkolnej, nominowani przez Johnsona 14 miesięcy temu, zrezygnowali w piątek. Ustępujący członkowie nie skomentowali swojej decyzji, która zaskoczyła wielu w trakcie kadencji burmistrza, który w trakcie swojej kampanii obiecywał poprawę sytuacji w szkołach publicznych w Chicago.

W styczniu 2024 roku Chicago wprowadzi hybrydową radę szkolną, co oznacza częściową zmianę modelu zarządzania oświatą. Rada, która obecnie liczy siedmiu członków mianowanych przez burmistrza, rozszerzy się do 21 osób, z czego 10 zostanie wybranych w planowanych na listopad wyborach.

Ostatecznie, do 2027 roku, cała rada będzie wybierana w wyborach, co ma na celu zwiększenie demokratycznej kontroli nad CPS.

Choć nominacje Johnsona nie wymagają zatwierdzenia przez Radę Miasta, niektórzy radni wyrazili niezadowolenie z procesu wyboru nowych członków. Większość radnych podpisała list krytykujący sposób przeprowadzenia nominacji, domagając się zwołania przesłuchania w tej sprawie.

Szefowa sztabu burmistrza, Cristina Pacione-Zayas, zapewniła, że kandydaci są dokładnie weryfikowani pod kątem możliwych konfliktów interesów.

Konflikt z Chicago Teachers Union

Zmiany w Radzie Edukacji Chicago następują w szczególnie trudnym momencie, gdy negocjacje między szkołami publicznymi CPS a potężnym związkiem zawodowym nauczycieli (CTU) utknęły w martwym punkcie.

CPS zaproponowało podwyżki wynagrodzeń o 4% w bieżącym roku oraz o 4–5% w kolejnych trzech latach, co zostało odrzucone przez CTU, które domaga się 9% rocznych podwyżek.

Burmistrz Johnson, po tym jak nie udało mu się uzyskać większych funduszy stanowych, zaproponował zaciągnięcie krótkoterminowej pożyczki o wartości 300 milionów dolarów. Pedro Martinez sprzeciwił się temu pomysłowi, nazywając go „nieodpowiedzialnym finansowo”. Okręg rozważa teraz różne cięcia budżetowe, w tym możliwe urlopy bezpłatne dla pracowników.

Kontrowersje i protesty

Podczas ogłaszania nominacji przez Brandona Johnsona, atmosfera była napięta. W kościele, gdzie odbywała się konferencja prasowa, protestujący wykrzykiwali hasła krytykujące decyzje burmistrza, trzymając transparenty z napisem „Zwolnić Brandona” i skandując „Nielegalne!”.

Ostatecznie zostali wyprowadzeni przez ochronę, ale ich obecność podkreśliła narastające napięcia wokół polityki edukacyjnej w mieście.

Ogłoszenie nowych członków rady miało miejsce w kościele, którego pastorem jest wpływowy biskup Larry Trotter, zwolennik Johnsona. Trotter chwalił burmistrza za jego wysiłki w dziedzinie edukacji, co kontrastowało z krytycznymi głosami przeciwników.

Przyszłość CPS pod nową Radą

Nowo mianowana siedmioosobowa rada pozostanie na stanowiskach do stycznia, kiedy to zostanie zastąpiona hybrydowym składem. Przed nowymi członkami stoi zadanie nie tylko zarządzania bieżącymi problemami budżetowymi, ale także przygotowania okręgu na przyszłe wybory i pełną demokratyzację zarządzania CPS w nadchodzących latach.

Burmistrz Johnson wyraził nadzieję, że nowe nominacje przyniosą stabilizację i poprawę jakości edukacji w Chicago, choć jego przeciwnicy obawiają się, że nadchodzące zmiany mogą jeszcze bardziej podzielić miasto w kwestii edukacji.

 

Źródło: AP
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Chicagowscy studenci wzięli udział w propalestyńskich demonstracjach i czuwaniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek, gdy wielu Amerykanów upamiętniło rocznicę brutalnego ataku Hamasu na Izrael, studenccy aktywiści na kilku uczelniach w Chicago skupili się na bieżącej sytuacji w Gazie, która wybuchła wkrótce po nim. Wydarzenia te odbiły się szerokim echem na kampusach, gdzie odbyły się demonstracje, a setki studentów opuściło zajęcia, by wziąć udział w pokojowych manifestacjach.

Na DePaul University demonstracje miały miejsce już w zeszłym roku, jednak w tym roku studenci poszli o krok dalej, organizując masowy protest. Henna Ayesh, studentka DePaul i główna organizatorka wydarzenia, podkreśliła osobisty związek z konfliktem.

„Moja wioska została całkowicie zrównana z ziemią, a moja rodzina musiała uciekać z niczym poza ubraniami, które mieli na sobie” — powiedziała, wyrażając głęboki ból związany z sytuacją w Palestynie.

W ciągu ostatniego roku zginęło ponad 42 tys. Palestyńczyków. W Izraelu zginęło ponad 1200 osób, większość w ataku Hamasu z 7 października.

Na University of Illinois Chicago (UIC) również odbyły się protesty, a wielu studentów, w tym Jenin Alharitihi, była studentka UIC, wyraziło frustrację z powodu przedłużającej się wojny. „Choć moja rodzina nie mieszka w Gazie, to, co się dzieje, dotyka ich bezpośrednio. Mają niewielkie zasoby, by przetrwać” — powiedziała Alharitihi.

Do studentów dołączyli także wykładowcy i członkowie społeczności. Jeremiah Munog, student UIC, zaznaczył: „Jeśli największym wkładem, jaki mogę wnieść, jest bycie tutaj i wyrażenie swojego wsparcia, to zrobię to z pełnym przekonaniem”. Demonstracja została zatwierdzona przez uniwersytet w ramach programu Open Expression, który chroni konstytucyjne prawo do wolności słowa.

W oświadczeniu rzecznik University of Illinois Chicago podkreślił, że uniwersytet stara się zachować równowagę między ochroną wolności wypowiedzi a tworzeniem bezpiecznego i przyjaznego środowiska na kampusie. „Otwartość na różne opinie, zwłaszcza w kwestiach złożonych, jest fundamentem naszych demokratycznych ideałów” — czytamy w komunikacie.

W Saint Xavier University odbyła się inna forma upamiętnienia – wydarzenie edukacyjne, podczas którego studenci czytali poezję rewolucjonistów i opłakiwali ofiary konfliktu. Demonstracja, zorganizowana przez grupę Students for Justice in Palestine, miała na celu zwiększenie świadomości na temat okupacji i przypomnienie rocznicy wybuchu wojny w Palestynie.

Wieczorem w Chicago odbyły się także czuwania upamiętniające ofiary wojny w Gazie. Na Logan Square i pod stacją Wilson Czerwonej Linii w Uptown zgromadzili się mieszkańcy, by zapalić świeczki i oddać hołd zmarłym.

Alithia Zamantakis, członkini Partii Socjalizmu i Wyzwolenia, wyraziła swoją frustrację: „Izrael wciąż bombarduje, bez wstydu ani zahamowań”. Mimo to obecność ludzi na czuwaniu napawała ją nadzieją, że walka o pokój nie została jeszcze przegrana.

Na Logan Square, Em Jacoby, uczestnicząca w czuwaniu z dziećmi, powiedziała: „Moje serce cierpi z powodu całej przemocy na świecie. Ale przychodzę tutaj, by nauczyć moje dzieci, co znaczy kochać i być człowiekiem”. Jej dzieci niedawno świętowały Rosz Haszana z przyjacielem z Izraela, co dodatkowo podkreślało dla niej złożoność sytuacji.

„Kiedy czuję rozpacz, takie spotkania dają mi nadzieję” — powiedziała Jacoby. „Tylko razem, jako społeczność, możemy iść naprzód”.

 

Źródło: cbs
Foto: YouTube, Chicago Coalition for Justice in Palestine
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2016
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu