Połącz się z nami

NEWS Florida

Młodzi i szczęśliwi przyjechali z Polski w podróż poślubną na Florydę nie przewidując tragedii. Kobieta nie żyje, jej mąż jeszcze walczy

Opublikowano

dnia

Jak podaje na platformie Facebook Bernadetta Piekło Soja, młode małżeństwo z Polski – Ola i Dawid, przyjechali do Miami by spędzić tu „miodowy tydzień”. Tuż przed planowanym powrotem do kraju znaleziono ich na chodniku, kobieta była martwa a mężczyzna jest wstanie krytycznym w szpitalu. W jego krwi stwierdzono nieznany narkotyk.

Bernadetta Piekło Soja umieściła informację o tragicznym i tajemniczym zdarzeniu na Facebooku w imieniu rodziny młodych ludzi, by im pomóc w tej szokującej sprawie a także by przestrzec innych.

„Kochani APEL!!!” – pisze autorka postu „Wybierając się z Polski pierwszy raz do Miami – South Beach, BĄDŹCIE OSTROŻNI, nie zadawajcie się z kimś, kogo nie znacie.”

„Nie idźcie na żadne imprezy gdzie Was zapraszają, nie bierzcie narkotyków od ludzi, których nie znacie”

Młoda para z Polski zatrzymała się w Generator Hostel przy Collins Avenue w Miami. Widziano ich, jak cieszyli się swoim ostatnim wieczorem na Florydzie w 7 Spices Restaurant and Cafe na ulicy Lincoln, a następnie spędzili czas na imprezie w Mangos Miami na Ocean Drive.

REKLAMA REKLAMA

Obydwoje zostali znalezieni w poniedziałek wieczorem leżący na chodniku przy ulicach 17 i Ocean Drive, nieprzytomni.

Olę znaleziono już martwą, Dawid walczy o życie w szpitalu.

Nigdy nie dotarli na lotnisko, spóźnili się na lot, a ostatni telefon od nich do Polski był o godzinie 10:00 przed południem w poniedziałek.

Młoda para została także obrabowana ze wszystkiego co miała przy sobie.

Jeśli ktokolwiek ma jakieś informacje o małżeństwie z Polski, które mogłyby pomóc w wyjaśnieniu tragicznego zdarzenia, proszony jest o wiadomość do autorki postu poprzez messenger.

 

Źródło: fb
Foto: fb

 

REKLAMA REKLAMA

NEWS Florida

Nie wszyscy mieszkańcy zagrożonych stref na Florydzie opuścili swoje domy. Stan szykuje się do akcji ratunkowych

Opublikowano

dnia

Autor:

Większość z prawie 2,5 miliona ludzi ze stref ewakuacyjnych położonych wzdłuż ścieżki huraganu Ian posłuchała ostrzeżeń i opuściła swoje domy, ale niektórzy mieszkańcy zdecydowali się zostać – w tym 31 osób na wyspie barierowej w powiecie Charlotte. Akcje ratunkowe będą pierwszymi, jakie podejmie stan po przejściu burzy. Na Florydę zmierza pomoc z różnych miejsc w USA.

Mieszkańcy wyspy barierowej w powiecie Charlotte pozostali na niej pomimo ostrzeżeń urzędników, mówiących że podejmując taką decyzję ryzykują własnym życiem.

„Lokalni urzędnicy nie zamierzali ich chwycić za kołnierz koszuli i wyciągać z ich własnego domu”

– powiedział gubernator Ron DeSantis w środę, w czasie odprawy w stanowym centrum operacyjno-ratowniczym w Tallahassee, zaledwie kilka godzin przed spodziewanym nadejściem oka burzy.

Kevin Guthrie, dyrektor ds. zarządzania kryzysowego na Florydzie, powiedział, że urzędnicy nie wiedzą, ile osób zdecydowało się pozostać w strefach ewakuacji, ale wezwał te osoby do odwiedzenia strony http://floridadisaster.org/info, w celu wypełnienia ankiety o miejscu przebywania, aby ułatwić ratownikom odnalezienie ich po burzy.

REKLAMA REKLAMA

Powiat Charlotte wydał nakazy ewakuacji dla mieszkańców wysp barierowych Don Pedro Island, Knight Island (Wyspa Palmowa), Little Gasparilla Island, Gasparilla Island i Manasota Key.

W środę po południu prognostycy zapowiedzieli, że centrum Iana zbliża się do Port Charlotte i oczekuje się, że niszczycielskie szkody spowodowane wiatrem uderzą w wyspy barierowe regionu.

Gubernator oświadczył, że działania naprawcze rozpoczną się natychmiast po przejściu burzy, począwszy od próby ratowania osób, które odmówiły opuszczenia stref ewakuacyjnych.

Urzędnicy stanowi i lokalni już przygotowują się do trudnej akcji ratowniczej i odbudowy.

Na miejscu znajduje się prawie 250 samolotów, ponad 1600 pojazdów zdolnych do pokonywania wysokiej wody i ponad 300 łodzi o różnych rozmiarach — w tym 250 statków już ustawionych w dotkniętych obszarach.

Gubernator powiedział, że stan jest również gotowy do „dostarczania dostaw wody, jeśli zajdzie taka potrzeba”.

Florydzie zaoferowali również pomoc gubernatorowie Alabamy, Tennessee i Luizjany, w tym helikoptery Black Hawk i inne pojazdy powietrzne i wodne potrzebne do działań ratowniczych i pomocowych.

Po wiatrach o prędkości 155 mil na godzinę uderzającymi w stan, przywrócenie zasilania prądem będzie wiązało się z odbudową systemu elektroenergetycznego w niektórych częściach regionu, co potrwa dłużej niż tylko ponowna instalacja linii energetycznych, zapowiedział DeSantis.

Gwardia Narodowa Florydy zmobilizowała ponad 5000 członków, a 2000 dodatkowych gwardzistów jest w gotowości z innych stanów.

Oprócz uruchomienia pięciu miejskich zespołów poszukiwawczo-ratowniczych, Guthrie zwrócił się do Departamentu Obrony USA o dostarczenie dodatkowego sprzętu.

DeSantis zapowiedział, że stan złoży wniosek o pomoc przysługującą w przypadku katastrof dla wszystkich 67 powiatów, aby otrzymać zwrot 100% kosztów.

 

 

Źródło: tampabay
Foto: You Tube,

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

NEWS Florida

Huragan Ian słabnie przemieszczając się w głąb półwyspu Florydy. Jest teraz burzą 1 kategorii

Opublikowano

dnia

Autor:

Huragan Ian słabnie i jest teraz sztormem kategorii 1. Nadal przemieszcza się po półwyspie Florydy, przynosząc fale sztormowe, wiatry i powodzie. Prawdopodobnie w czwartek wieczorem dotrze do Atlantyku.

Według National Hurricane Center, gdy Ian przemieszcza się po półwyspie Florydy, obszary przybrzeżne wciąż były zalewane falami sztormowymi, wiatrami i powodziami.

Oczekuje się, że huragan Ian przesunie się na Atlantyk w czwartek, ale najpierw pozostawi w stanie 20 cali deszczu.

W nocy jego najsilniejszy wpływ odczuł powiat Polk.

Gubernator Ron DeSantis powiedział podczas środowej aktualizacji na temat huraganu Ian, że głównym problemem są fale sztormowe i powodzie. Oczekuje się, że burza będzie dalej przemieszczać się przez stan, powodując po drodze zniszczenia.

REKLAMA REKLAMA

Od wielu dni National Hurricane Center podkreślało dużą niepewność, jeśli chodzi o prognozę Iana, gdy zbliżał się ona do zachodniego wybrzeża Florydy.

Ostrzeżenie przed huraganem pozostaje w mocy dla większości obszaru Tampa Bay, w tym powiatów Hillsborough, Pinellas, Manatee, Sarasota, Highlands, Polk, Desoto i Hardee.

Ostrzeżenie obejmuje również powiaty Charlotte i Lee, a także Naples i wyspa Marco.

Powiaty Citrus, Hernando i Pasco są objęte ostrzeżeniem przed burzą tropikalną – wraz z całą południową Florydą i obszarami wzdłuż wschodniego wybrzeża.

Ostrzeżenie przed huraganem obejmuje około 15 milionów ludzi.

Mieszkańcy Florydy porównują ścieżkę huraganu Charley z prognozą Iana. Poza tym obie burze są różne.

Oko Iana ma około 50 mil szerokości. Wiatry o sile huraganu rozciągają się 45 mil poza jego centrum. Wiatry o sile tropikalnej burzy rozciągają się na odległość 170 mil.

Dla porównania, oko Charleya miało około 8 mil szerokości w momencie przesunięcia się burzy na ląd w 2004 roku, więc był to dużo mniejszy huragan.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, City of Naples

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

NEWS Florida

Huragan Ian: Krajobraz po burzy w Tampa Bay. Najsilniejszy atak za nami

Opublikowano

dnia

Autor:

Huragan Ian uderzył w Florydę w środę jako jedna z najsilniejszych burz w historii USA,  kategorii 4. W ciągu kilku godzin pozbawił zasilania ponad 1,8 miliona odbiorców. Obszar Tampa Bay uniknął najgorszej burzy, gdy huragan wbrew przewidywaniom, przesunął się na wschód i przeszedł przez środkową Florydę.

Około 450 000 domów i firm w Hillsborough i Pinellas nie miało zasilania przed zmrokiem w środę, ponieważ wiatr połamał drzewa i pozrywał linie energetyczne w całym regionie.

Ponad 14 000 osób ewakuowało się do schronów ratunkowych w powiatach Hillsborough, Pinellas i Pasco.

Ulewne deszcze spowodowały powodzie na rzekach, takie jak Manatee i Little Manatee.

W strefie zero, wokół Fort Myers, urzędnicy dopiero zaczęli oceniać uszkodzenia pozostawione przez silne wiatry Iana i 12-stopową falę sztormową, jak ogłosił gubernator Ron DeSantis.

REKLAMA REKLAMA

Według meteorologa i eksperta od huraganów Philipa Klotzbacha, przy utrzymujących się wiatrach o prędkości 150 mil na godzinę, Ian jest czwartym najsilniejszym huraganowym uderzeniem bezpośrednio na Florydzie w historii.

Jedyne silniejsze burze to: Michael w 2018 roku, Andrew w 1992 roku i Hurricane Day Day z 1935 roku.

Urzędnicy ratunkowi szybko zostali przytłoczeni wezwaniami potrzebujących pomocy.

Departament Ratownictwa Pożarnego w Naples opublikował na Facebooku wideo przedstawiające wozy strażackie zanurzone w wodzie sięgającej do pasa.

Biuro szeryfa powiatu Collier napisało na Facebooku, że jest w „trybie selekcji”, z telefonami od mieszkańców, którzy utknęli w domach i borykają się z „zagrażającymi życiu nagłymi wypadkami medycznymi na głębokiej wodzie”.

W Tampa Bay przejście Iana przypominało huragan Irma w 2017 roku, kiedy burza wyssała z Tampa Bay tak dużo wody, że ciekawscy widzowie mogli przejść setki stóp przez śliski, piaszczysty szlam na dnie zatoki.

Policja zamknęła most Sunshine Skyway. Pojazdy ratunkowe w powiecie Sarasota przestały odpowiadać na wezwania, ponieważ warunki drogowe stały się zbyt niebezpieczne.

Międzynarodowe lotnisko Tampa będzie zamknięte przynajmniej do czwartku, a szkoły w powiecie Hillsborough przedłużone zostaną do piątku.

Na nisko położonych Wyspach Davis w Tampie, Tampa General Hospital rozciągnął nieprzepuszczalny „wodny płot” wokół kampusu szpitalnego.

W St. Petersburgu pracownicy Sunken Gardens zabrali ponad 15 flamingów do toalety w celu schronienia, a w Ybor City małe stado dzikich ptaków koczowało w J.C. Newman Cigar Co.

Policja w całym regionie twierdzi, że nie zaobserwowała natychmiastowego wzrostu liczby grabieży lub włamań.

Citizens Property Insurance, państwowy ubezpieczyciel, który obsługuje więcej mieszkań niż jakakolwiek inna firma, oszacował w środę liczbę roszczeń z powodu strat od huraganu Ian na 225 000. Straty mogą sięgać 3,8 miliarda dolarów.

Prezydent Joe Biden podpisał deklarację o katastrofie na Florydzie, która pozwala Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego FEMA koordynować pomoc dla powiatów Florydy znajdujących się na drodze Iana.

Deklaracja miałaby zastosowanie do wszystkich 67 powiatów Florydy. DeSantis zwrócił się do FEMA o zapłatę za wszystkie czynności związane z usuwaniem zniszczeń i inne środki nadzwyczajne w ciągu najbliższych 60 dni.

 

 

Źródło: tampabay
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

wrzesień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu