Połącz się z nami

News Chicago

Sztukę Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Zeljko Djukića pokaże Trap Door Theatre

Opublikowano

dnia

Po wcześniejszych triumfach reżyserskich spektakli „First Ladies” oraz „Judith: A Parting from the Body”, Zelijko Djukić powrócił z Serbii do Teatru Trap Door, aby wyreżyserować pierwszy opublikowany utwór Witkacego. Sztukę „The Pragmatists” będzie można zobaczyć w dniach 21 września do 28 października.

W scenerii będącej jednocześnie izbą tortur, komnatą serca i salą wirtuozowskiego recitalu, dwóch byłych przyjaciół walczy o dominację w egzystencjalnym konflikcie. Dzielą te same dylematy, ten sam ból upadającego świata, tę samą rozpacz.

Bohaterowie są „pragmatykami”, bo zamiast stawić czoła ostatecznej tajemnicy istnienia, próbują znaleźć uniki, co skazuje ich na ponowne przeżywanie przeszłości i doświadczanie przyszłości z wyprzedzeniem.

Sztuka Witkacego została przetłumaczona przez Daniela Geroulda i zaadaptowane przez Adama Ranđelovicia.

Trap Door Theatre daje przedstawienia w czwartki, piątki i soboty o godzinie 8.00PM. Bilety na spektakl kosztują 30 dolarów, a w czwartki w cenie jednego biletu kupujący dostaje dwie wejściówki (czwartkowa oferta 2 w cenie 1 nie dotyczy wieczoru otwarcia).

Na przedstawienie dostępne są specjalne ceny grupowe. Aby uzyskać informacje, zadzwoń pod numer (773) 384-0494 lub wyślij e-mail na adres boxofficetrapdoor@gmail.com.

Podczas spektaklu „The Pragmatists” 13 października, zostaną udostępnione napisy. Teatr Trap Door jest przystosowany dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Teatr mieści się pod adresem 1655 W. Cortland St.

Bilety na przedstawienie można kupić tutaj.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, zwany Witkacym (1885-1939) to jedna z najwybitniejszych postaci europejskiej awangardy. Był poetą, malarzem, dramaturgiem, wczesnym rzecznikiem radykalnie nierealistycznego teatru oraz oryginalnym filozofem i krytykiem społecznym kultury masowej, społeczeństwa postindustrialnego i totalitaryzmu.

Był także pionierem poważnych eksperymentów z narkotykami i w proroczy sposób dostrzegł rosnące znaczenie, jakie będą one miały dla cywilizacji zachodniej. Polityka, rewolucja, a nawet sztuka były, wg niego, podobnymi „narkotykami”.

Witkacy popełnił samobójstwo wkrótce po wybuchu II Wojny Światowej we wrześniu 1939 roku. Najbardziej znany jest ze sztuk „Wariat i zakonnica”, „Matka”, „Kurka wodna”, „Bezimienne dzieło” i „Szewcy”.

Reżyser Zeljko Djukić studiował w Belgradzkiej Szkole Sztuk Dramatycznych i na Uniwersytecie Maryland w College Park. Jest założycielem zespołu Teatru TUTA w Chicago.

Wśród wielu reżyserowanych przez niego produkcji znajdują się: „The Dumb Waiter” Harolda Pintera, „Baal” oraz „The Wedding” Bertolda Brechta, „Uncle Vanya” Antoniego Czechowa, „First Ladies” Wernera Schwaba i „Judith: A Parting from the Body” Howarda Barkera.

W 2009 roku Zeljko Djukić wyreżyserował „Homebody/Kabul” Tony’ego Kushnera w Teatrze Narodowym w Belgradzie w Serbii. Jest laureatem Nagrody Fulbright Scholar Award za rok 2013. Obecnie wykłada aktorstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Belgradzie w Serbii.

 

Źródło: Trap Door Theatre
Foto: Trap Door Theatre, facilitytheatre

News Chicago

Kamil Bednarek z Natalią Kawalec na jednej scenie. To będzie mieszanka wybuchowa!

Opublikowano

dnia

Autor:

To będzie muzyczne wydarzenie jesieni – popularny piosenkarz, autor i wykonawca muzyki reggae, Kamil Bednarek rusza w trasę z młodą, utalentowaną wokalistką urodzoną w Chicago i finalistką polskiego programu The Voice Kids, Natalią Kawalec. Specjalnie dla Radia Deon polski artysta mówi o swojej muzycznej drodze i przygotowaniach do amerykańskiej trasy.

Obecny na scenie od 2008 roku, Kamil Bednarek, to artysta niezmiennie zarażający widownię pozytywną energią. Był finalistą programu „Mam talent” telewizji TVN, dzięki któremu stał się znany w kraju i poza nim.

Jesienią zeszłego roku wydał teledysk zapowiadający swoją nową trasę koncertową pt. „Ambasadorzy Rozrywki”, która rozpoczęła się wiosną w Polsce a teraz będzie kontynuowana w Stanach Zjednoczonych.

Ambasadorzy Rozrywki to muzyczny projekt składający się w większości z nowych, nieznanych publicznie utworów, których wspólnym mianownikiem jest głęboki bit okraszony elektronicznymi smaczkami. Koncerty są oparte na silnych doświadczeniach, z którymi w ostatnim czasie zmierzył się artysta – zarówno na scenie, jak i w życiu codziennym.

„Byłem pod wielkim wrażeniem tego, z jaką energią nas przyjęli fani z Polski” mówi Kamil Bednarek o pierwszej trasie koncertowej swojego zespołu po czasie pandemii.

Wydarzenie celebruje także jubileusz Kamila Bednarka na polskiej scenie muzycznej. „Ja jestem sam w szoku, że to już 15 lat minęło” mówi artysta dziękując swoim słuchaczom. „Życzę każdemu artyście z całego serducha takich wiernych fanów”.

Zdaje sobie także sprawę z tego, że dojrzewał jako muzyk wraz ze swoimi fanami. Po swoich muzycznych poszukiwaniach i podróżach, Kamil Bednarek, jak mówi jest teraz „świadomy tego co chce grać i po co wogóle jest na tej scenie”.

„Znalazłem moją drogę” zaznacza artysta.

Eksperymentował z różnymi gatunkami muzycznymi by powrócić do reggae i wzbogacić swój styl o różne, nieraz zaskakujące elementy. „Lubię jak muzyka jest szczerze zagrana” podkreśla Kamil Bednarek.

„Muzyka mi daje radość a wtedy ja daję ją ludziom i to się tak fajnie nakręca” mówi polski muzyk.

Artysta dobrze pamięta wielkie emocje jakie mu towarzyszyły w czasie pierwszego występu w Stanach Zjednoczonych, kiedy nareszcie mógł ten kraj zobaczyć na własne oczy.

Do tej pory przyjazdy do USA wywołują u artysty „nutkę ekscytacji” a Kamil Bednarek czuje się odpowiedzialny, żeby przywieźć trochę polskości i polskiej energii” rodakom, którzy często tęsknią i nie mają możliwości powrotu.

„To jest niesamowita siła, co tam się dzieje podczas tych koncertów, więc staram się zawsze takiego ducha naszego polskiego rozbudzić, żeby się cieszyć tym, że właśnie jesteśmy tam razem” podkreśla muzyk: „bez złych emocji, tylko dobre”.

Amerykańska trasa to pięć koncertów, w Ontario (20.10), New Jersey(21.10), Connecticut (22.10), Sarasocie (28.10) i Chicago (29.10), podczas których na scenie z Kamilem Bednarkiem wystąpi Natalia Kawalec.

„Będzie mi raźniej i cieszę się bardzo, że mogę z Natalią zaśpiewać” mówi artysta.

Prawdopodobnie będzie to jeden wspólny koncert a piosenki będą tak wymieszane, żeby wszystko złożyć w jedną opowieść, tłumaczy Kamil Bednarek. „Mocno wierzę w Natalię, bo słyszałem jej możliwości, jej utwory, tak że trzymam mocno kciuki”.

Już można kupować bilety na amerykańską trasę Kamila Bednarka z Natalią Kawalec. 

W Chicago koncert odbędzie się w Copernicus Center, 29 października o godzinie 6.00PM. Bilety można kupić tutaj. W Sarasocie będzie to 28 października i nie zapadła jeszcze decyzja o dokładnym miejscu. Bilety na koncert w Sarasocie można kupić tutaj.

Kamil Bednarek osobiście zaprasza naszych słuchaczy:

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna, stodoła
Foto: YouTube, wikimedia/ Wojciech Pędzich/
Czytaj dalej

News Chicago

Teatr Nasz zaprasza na wystawę w Dwell Studio otwierającą V Kongres Teatru Polskiego w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicagowski Teatr Nasz obchodzi w tym roku 5-lecie. Z tej okazji zaprasza swoich fanów i sympatyków na interaktywną wystawę w Dwell Studio, która zostanie otwarta w związku z V Kongresem Teatru Polskiego w Chicago, trwającym od 21 do 24 września.

Jubileuszowa wystawa Teatru Nasz zatytułowana „Krótko na styku” zostanie otwarta 21 września o godzinie 8.00 wieczorem, i potrwa do 6 października. Miejsce wystawy to Dwell Studio przy 7449 W. Irving Park Rd. Chicago IL 60634.

Teatr Nasz powstał z prawdziwej miłości i pasji do tworzenia teatralnej iluzji.

Jak informuje na swojej stronie internetowej, tworzy sztuki oparte na najlepszych tradycjach teatru awangardowego w Polsce, ale w swoim repertuarze ma również klasykę teatru polskiego i bajkę dla dzieci.

Teatr Nasz skupia uwagę na dogłębnej i świeżej interpretacji, nie poddając się popularnym trendom, idąc własną drogą. Tworzy spektakle organicznie, w niecodziennych przestrzeniach i nie bojąc się wyzwań.

Poza wystawą, w ramach V Kongresu Teatru Polskiego w Chicago zobaczymy spektakl słowno-muzyczny „Na wileńskiej ulicy” przedstawiony przez Gościa Specjalnego – Teatr Studio z Wilna. Przedstawienie odbędzie się w Akademii PASO przy 5400 N. Lawler Ave, Chicago w piątek o godzinie 8.00PM oraz w sobotę, o godzinie 7.00PM.

Bilety w cenie 40 dolarów, można kupić pod numerem telefonu 872 262 6050 oraz na mojbilet.

W związku ze świętem teatru zaplanowano także warsztaty aktorskie oraz właściwy kongres, czyli spotkanie połączone z wręczeniem nagród, przeglądem sezonu teatralnego oraz dyskusją, która  w tym roku ma temat „Recepta na teatr”.

Jak zapowiada Teatr Nasz, w dniach 20 i 21 października będziemy mieć także kolejną szansę na zobaczenie sztuki „Ten kolor miał zapach niebieski”, która miała swoją premierę w tygodniu uroczystości związanych z Dniem Konstytucji 3-Maja tego roku.

Jest to przedstawienie na podstawie książki Grażyny Skoczeń pod tym samym tytułem. Opowiada historię polskich emigrantów w latach 70-tych i 80-tych, drogę jaką musieli pokonać aby znaleźć się „w nowym domu” i decyzję spowodowaną czynnikami nie tylko ekonomicznymi, ale również społecznymi, politycznymi i osobistymi.

Przedstawienie pokazuje, że emigracja bardzo często jest długim i trudnym procesem, który wymaga od emigranta przezwyciężania wielu przeszkód takich jak: problem dyskryminacji, izolacji społecznej, kulturowej oraz bariery językowej.

OBSADA:

  • Mitch Bochnak
  • Gosia Duch
  • Elżbieta Kasińska
  • Andrzej Krukowski
  • Aldona Olchowska
  • Lara Olchowska-Frąckowiak
  • Agnieszka Sarrafian
  • Lilianna Totten

REŻYSERIA – Andrzej Krukowski
ASYSTENT REŻYSERA – Aldona Olchowska
SCENARIUSZ na podstawie książki Grażyny Skoczeń, POMYSŁ REALIZACYJNY, KOSTIUMY, REKWIZYTY – aktorzy Teatru Nasz
CHARAKTERYZACJA – Anna Chiliński
STUDIO NAGRAŃ: Mitch Bochnak
SŁOWA, KOMPOZYCJA I NAGRANIE PIOSENKI „Gdybyś znał” – Mitch Bochnak
REALIZACJA OBRAZU: Bodzio Miler
COLLAGE PLAKATU- Gosia Duch
SKŁAD PLAKATU – Lilianna Totten
REDAKCJA PROGRAMU – Aldona Olchowska
PRODUKCJA – AKRU PRODUCTION

 

Źródło: Teatr Nasz, Kongres Teatru Polskiego w Chicago
Foto: Teatr Nasz, Kongres Teatru Polskiego w Chicago, Dariusz Lachowski
Czytaj dalej

News Chicago

Musical The Lehman Trylogy to historia instytucji finansowej, która rzuciła światową gospodarkę na kolana 

Opublikowano

dnia

Autor:

„The Lehman Trylogy” to uhonorowany nagrodami Tony musical na podstawie dramatu Stefano Massiniego, który splata prawie dwa wieki historii rodziny. Opowiada on o instytucji finansowej założonej przez Lehman Brothers – jej skromnych początkach, skandalicznych sukcesach i druzgocącej porażce. Po raz pierwszy przedstawiany w Chicago musical będzie grany od 19 września do 29 października.

„The Lehman Trylogy” przedstawia życie trzech braci-imigrantów od przybycia do Ameryki i założenia firmy inwestycyjnej, aż do upadku firmy w 2008 roku. Włoski dramat został przetłumaczony na 24 języki, a jego inscenizacją zajęli się tacy reżyserzy jak Luca Ronconi i Sam Mendes.

Utwór został także opublikowany jako powieść.

Angielskie tłumaczenie sztuki Mirelli Cheeseman zostało wyprodukowane na West Endzie w 2018 roku przez National Theatre. Produkcję wyreżyserował Sam Mendes, a w obsadzie znaleźli się Simon Russell Beale, Adam Godley i Ben Miles. Sztuka zdobyła pięć nominacji do nagrody Laurence Olivier Award.

„The Lehman Trylogy” miał swoją premierę na Broadwayu w marcu 2020 roku i był wystawiany na krótko przed pandemią Covid-19. Spektakl wznowiono jesienią 2021 roku.

Produkcja zyskała powszechne uznanie krytyków i osiem nominacji do nagrody Tony, zdobywając pięć nagród, w tym za najlepszą sztukę, najlepszą reżyserię sztuki dla Sama Mendesa i najlepszego aktora w sztuce dla Simona Russella Beale’a.

W produkcji TimeLine Theatre-Broadway in Chicago występują Mitchell Fain, Anish Jethmalani i Joey Slotnick. Współreżyserami spektaklu są Nick Bowling i Vanessa Stalling.

Musical będzie grany od 19 września do 29 października w Broadway Playhouse, przy 175 E. Chestnut. Bilety w cenie 30-90 dolarów są do nabycia tutaj.

Spektakl trwa 3 godziny i 20 minut z dwoma przerwami po 15 minut. Jest zalecany dla osób w wieku od 15 lat. By dowiedzieć się więcej odwiedź broadwayinchicago.com.

 

Źródło: suntimes, Broadway in Chicago, wikipedia
Foto: Broadway in Chicago
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu