Połącz się z nami

News Chicago

Polską sztukę autorstwa słynnego Witkacego wystawia w tym miesiącu Trap Door Theatre

Opublikowano

dnia

Do 28 października w Teatrze Trap Door możemy oglądać sztukę Stanisława Ignacego Witkiewicza pt. „The Pragmatists”. Wyreżyserował ją znakomity Zelijko Djukić, reżyser spektakli „First Ladies” oraz „Judith: A Parting from the Body”. W czwartki w teatrze można skorzystać kupując dwa bilety w cenie jednego.

W scenerii będącej jednocześnie izbą tortur, komnatą serca i salą wirtuozowskiego recitalu, dwóch byłych przyjaciół walczy o dominację w egzystencjalnym konflikcie. Dzielą te same dylematy, ten sam ból upadającego świata, tę samą rozpacz.

Bohaterowie są „pragmatykami”, bo zamiast stawić czoła ostatecznej tajemnicy istnienia, próbują znaleźć uniki, co skazuje ich na ponowne przeżywanie przeszłości i doświadczanie przyszłości z wyprzedzeniem.

Sztuka Witkacego została przetłumaczona przez Daniela Geroulda i zaadaptowane przez Adama Ranđelovicia.

Trap Door Theatre daje przedstawienia w czwartki, piątki i soboty o godzinie 8.00PM. Bilety na spektakl kosztują 30 dolarów, a w czwartki w cenie jednego biletu kupujący dostaje dwie wejściówki (czwartkowa oferta 2 w cenie 1 nie dotyczy wieczoru otwarcia).

Na przedstawienie dostępne są specjalne bilety grupowe. Aby uzyskać informacje, zadzwoń pod numer (773) 384-0494 lub wyślij e-mail na adres boxofficetrapdoor@gmail.com. Bilety na spektakl można kupić tutaj.

Podczas spektaklu „The Pragmatists” 13 października, zostaną udostępnione napisy. Teatr Trap Door jest przystosowany dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Teatr mieści się pod adresem 1655 W. Cortland St.

Teatr Trap Door po raz kolejny oferuje popularny karnet na kilka swoich spektakli ze zniżką. Można je wykorzystać w dowolnej kombinacji na dowolną produkcję teatru, po wcześniejszej rezerwacji. Karnety subskrypcyjne nigdy nie wygasają.

Karnet subskrypcyjny na 4 pokazy:  jedyne 90 USD (Oszczędź 30 USD!)
Karnet subskrypcyjny na 8 pokazów:  jedyne 160 USD (zaoszczędź 80 USD!)
Karnet Super Subskrybenta: 200 USD

Karnet Super Subskrybenta obejmuje: karnet subskrypcyjny na 8 występów, bezpłatną koncesję na każdy występ oraz rezerwację miejsc siedzących na każdy występ.

Subskrypcji na przedstawienia można dokonać tutaj.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, zwany Witkacym (1885-1939) to jedna z najwybitniejszych postaci europejskiej awangardy. Był poetą, malarzem, dramaturgiem, wczesnym rzecznikiem radykalnie nierealistycznego teatru oraz oryginalnym filozofem i krytykiem społecznym kultury masowej, społeczeństwa postindustrialnego i totalitaryzmu.

Był także pionierem poważnych eksperymentów z narkotykami i w proroczy sposób dostrzegł rosnące znaczenie, jakie będą one miały dla cywilizacji zachodniej. Polityka, rewolucja, a nawet sztuka były, wg niego, podobnymi „narkotykami”.

Witkacy popełnił samobójstwo wkrótce po wybuchu II Wojny Światowej we wrześniu 1939 roku. Najbardziej znany jest ze sztuk „Wariat i zakonnica”, „Matka”, „Kurka wodna”, „Bezimienne dzieło” i „Szewcy”.

Reżyser Zeljko Djukić studiował w Belgradzkiej Szkole Sztuk Dramatycznych i na Uniwersytecie Maryland w College Park. Jest założycielem zespołu Teatru TUTA w Chicago.

Wśród wielu reżyserowanych przez niego produkcji znajdują się: „The Dumb Waiter” Harolda Pintera, „Baal” oraz „The Wedding” Bertolda Brechta, „Uncle Vanya” Antoniego Czechowa, „First Ladies” Wernera Schwaba i „Judith: A Parting from the Body” Howarda Barkera.

W 2009 roku Zeljko Djukić wyreżyserował „Homebody/Kabul” Tony’ego Kushnera w Teatrze Narodowym w Belgradzie w Serbii. Jest laureatem Nagrody Fulbright Scholar Award za rok 2013. Obecnie wykłada aktorstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Belgradzie w Serbii.

 

Źródło: Trap Door Theatre
Foto: Trap Door Theatre, facilitytheatre, YouTube

News Chicago

Dziś rusza letnie kino w Millennium Park. Filmy możemy oglądać z Great Lawn

Opublikowano

dnia

Autor:

Popularna letnia seria filmowa w parku będzie emitowana we wtorki od 16 lipca do 20 sierpnia, o godzinie 8.00PM. Według miasta pojawią się tu takie hity kinowe, takie jak „Barbie”, „Coco” i „Park Jurajski”. Filmy będą wyświetlane na ekranie LED szerokości 40 stóp, a widzowie będą oglądać je z trawnika Great Lawn.

Letnia seria filmów Millennium Park

6:30PM wtorki 16 lipca – 20 sierpnia 

 • 16 lipca: „E.T. the Extra-Terrestrial” i „Park Jurajski”
 • 23 lipca: „Coco”
 • 30 lipca: „Barbie”
 • 6 sierpnia: „American fiction”
 • 13 sierpnia: „Wonka”
 • 20 sierpnia: „Ferris Bueller’s Day Off”

Ale ciepłe letnie noce to także muzyka na żywo i festiwale w Millennium Park, przy 201 E. Randolph St.

Letni cykl muzyczny zaplanowany jest na poniedziałki i czwartki od 1 lipca do 8 sierpnia, w pawilonie Jaya Pritzkera. Wśród wykonawców są Corinne Bailey Rae, Terrace Martin, Charlie Musselwhite, Buscabulla i inni.

Miłośnicy fitnessu mogą również uczestniczyć w letnich treningach Millennium Park w większość sobót w okresie od 18 maja do 31 sierpnia. Według miasta bezpłatne treningi na Great Lawn obejmują pilates, jogę, kickboxing cardio i zumbę.

W tym roku słynny chicagowski park obchodzi także swoje 20. urodziny, organizując specjalne weekendowe obchody w dniach 18–21 lipca.

Więcej informacji na temat poszczególnych wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej miasta.

Letnie treningi w Millennium Park

Większość sobót od 18 maja do sierpnia 31:

 • 8–8:45AM: Pilates
 • 9–9:45AM: Joga
 • 10.00–10.45AM: Cardio Kickboxing
 • 11:00–11:45AM: Zumba

Festiwal Muzyczny w Grant Park (GPMF)

 • 12 czerwca – 17 sierpnia 

Letnia seria muzyczna w Millennium Park

6.30PM – 9.00PM w poniedziałki i czwartki 1 lipca – 8 sierpnia

 • 29 lipca: GZA, Yaya Bey
 • 5 sierpnia: Protoje, Madison McFerrin
 • 8 sierpnia: Corinne Bailey Rae, Terrace Martin z Jamesem Fauntleroyem

Bezpłatny letni koncert Broadway w Chicago

 • 6:15PM 12 sierpnia

Collaboraction i Teatro Vista prezentują „La Havana Madrid” Sandry Delgado

 • 6:00PM 23 sierpnia

Lyric Opera „Niedziela w parku z Lyric”

 • 7:00PM 25 sierpnia

Projekt Chicago Black Dance Legacy: „Wróżbiarstwo: tańczące dusze czarnego ludu”

 • 5:45PM 24 sierpnia

Festiwal Jazzowy w Chicago

 • 29 sierpnia – 1 września

Selena Tribute Concert

 • 6:00PM 6 września

Vocalo prezentuje: Letni finał z udziałem Pivot Gang, Marquis Hill, KAINA i nie tylko

 • 6:00PM–9:00PM 20 września

Old Town School of Folk Music: Global Carnival

 • 6:00PM–9:00PM 22 września

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: Choose Chicago, Department of Cultural Affairs and Special Events / Terry Evans, Millenium Park
Czytaj dalej

News Chicago

Morton Arboretum zaprasza na wieczorne koncerty w plenerze w czasie wakacji

Opublikowano

dnia

Autor:

Letnie koncerty w Morton Arboretum to wspaniała okazja by z przyjaciółmi i rodziną cieszyć się muzyką i relaksem na świeżym powietrzu. W ramach Arbor Evenings muzykę na żywo zapewniają różne zespoły, a goście mogą także cieszyć się  jedzeniem i napojami, tańczyć, grać w gry trawnikowe i oglądać malownicze zachody słońca na Frost Hill.

Wstęp do Arboretum i na Arbor Evenings rozpoczyna się o godzinie 5:15PM a sam koncert trwa od 6:00PM do 8:00PM. Uczestnicy mogą kupować napoje, lody i pozycje menu w różnych food truckach.

Parking dla osób niepełnosprawnych dostępny jest w odległości od jednej trzeciej do ćwierć mili od miejsca wydarzenia, a w pobliżu obszaru koncertowego dostępna jest ograniczona liczba miejsc siedzących.

Bilety na środowe koncerty w Morton Arboretum kosztują 10 dolarów dla osób od 13 lat dla członków. Bilety dla gości kosztują 15 dolarów dla osób powyżej 13 lat, 5 dolarów dla dzieci od 2 do 12 lat. Dzieci do lat 2 nie płacą za wstęp. Bilety można kupić tutaj.

W przypadku trudnych warunków pogodowych posiadacze biletów zostaną powiadomieni e-mailem i otrzymają możliwość bezpłatnej zmiany rezerwacji biletów na inny termin.

Zakup biletu pomaga wesprzeć misję Morton Arboretum polegającą na sadzeniu i ochronie drzew na rzecz bardziej ekologicznego, zdrowszego i piękniejszego świata, w którym ludzie i drzewa egzystują się razem.

 

Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
Czytaj dalej

News Chicago

Lato w Teatrze Goodman to musical „Północ w ogrodzie dobra i zła”, tajemnicza historia z Południa

Opublikowano

dnia

Autor:

„Północ w ogrodzie dobra i zła” („Midnight in the Garden of Good and Evil”) to muzyczna adaptacja powieści Johna Berendta z 1994 roku, przeniesionej na duży ekran przez Clinta Eastwooda. Oparta na faktach historia wybitnego działacza społecznego i handlarza antykami z Savannah w stanie Georgia, oskarżonego o zastrzelenie męskiej prostytutki, będzie grana w Teatrze Goodman w Chicago do 4 sierpnia.

Niezwykła opowieść, napisana przez Johna Berendta została oparta na dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się w Savannah w latach osiemdziesiątych XX wieku. Książka przez 216 tygodni gościła na liście bestsellerów „New York Timesa”

Zdobywca nagród Tony i Grammy J. Harrison Ghee gra Lady Chablis, jedną z ekscentrycznych postaci występujących w opowieści Berendta. Natomiast laureat nagrody Tony, Rob Ashford, reżyseruje musical autorstwa kompozytora i autora tekstów Jasona Roberta Browna („The Last Five Years”, „Parade”) i dramatopisarza Taylora Maca.

Sztuka utrzymana w atmosferze południowego uroku przedstawia oryginalnych mieszkańców, którzy za uprzejmymi uśmiechami kryją swoje tajemnice i motywy popychające do działań.

Kiedy bogaty handlarz antykami, Jim Williams, zostaje oskarżony o morderstwo, sensacyjny proces odkrywa tajemnice i obnaża cienką granicę między dobrem a złem, co skłania Lady Chablis i innych mieszkańców Savannah do wprowadzenia znaczących zmian w mieście.

Sztuka pt. „Północ w ogrodzie dobra i zła” trwa 2 godziny i 40 minut z 15-minutową przerwą i będzie grana w Goodman’s Albert Theatre pod adresem 170 N. Dearborn St., Chicago, do 4 sierpnia.

Bilety w cenie od 25 do 175 dolarów można zamawiać pod numerem tel. (312) 443-3800 lub poprzez stronę goodmanthheatre.org.

Musical jest zalecany dla osób w wieku od 14 lat.

 

Źródło: dailyherald, Goodman Theatre
Foto: Liz Lauren/ Goodman Theatre
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu