Połącz się z nami

News Chicago

Od dzisiaj w Illinois nie ma pieniężnej kaucji dla aresztowanych przestępców

Opublikowano

dnia

Kontrowersyjna ustawa SAFE-T stanu Illinois, która eliminuje stosowanie kaucji pieniężnej, wchodzi w życie 18 września. Co trzeba o niej wiedzieć?

Jak będzie przebiegało zatrzymanie?

Zgodnie z pierwotnymi postanowieniami ustawy, uchwalonej przez Zgromadzenie Ogólne, stan pozwala sędziom określić, czy osoby oskarżone o określony zestaw przestępstw i wykroczeń z użyciem przemocy stanowią zagrożenie dla innej osoby lub całej społeczności. Sędziowie zostaną również poproszeni o ustalenie, czy oskarżony stwarza ryzyko ucieczki w przypadku zwolnienia.

Jeśli sędzia dokona któregokolwiek z tych ustaleń, oskarżony może zostać zatrzymany w więzieniu przed rozprawą. Oskarżeni o poważniejsze przestępstwa pojawią się w sądzie w ciągu 48 godzin na pierwsze stawienie się.

Natomiast osoby oskarżone o większość wykroczeń, nie stanowiące zagrożenia i nie stwarzające ryzyka ucieczki zostaną zwolnione z policyjnego aresztu, dostając nakaz stawienia się przed sądem.

 

Prokurator będzie mógł złożyć wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania, przedstawiając ku temu powody, które obrońca może zakwestionować. Na podstawie dowodów przedstawionych na rozprawie w sprawie tymczasowego aresztowania sędzia podejmie decyzję o zastosowaniu wobec oskarżonego tymczasowego aresztowania lub zwolnienia do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

Sędzia może także zarządzić warunkowe zwolnienie, np. monitoring elektroniczny lub nakaz godziny policyjnej.

Jeśli danej osobie odmówiono zwolnienia na pierwszym przesłuchaniu, w przyszłości będzie mogła przejść kolejne przesłuchania, aby zakwestionować, czy musi nadal przebywać w więzieniu w oczekiwaniu na proces.

Jakie przestępstwa są uwzględnione?

Lista tak zwanych „przestępstw z użyciem siły”, które mogły prowadzić do uznania sądu w sprawie tymczasowego aresztowania, pierwotnie obejmowała morderstwo pierwszego i drugiego stopnia, napaść na tle seksualnym z użyciem przemocy, rabunek, włamanie, włamanie do mieszkania, podpalenie kwalifikowane, podpalenie, porwanie, pobicie z użyciem przemocy skutkujące ciężkim uszczerbku na zdrowiu lub jakiekolwiek inne przestępstwo, które wiąże się z użyciem lub groźbą użycia siły fizycznej lub przemocy wobec osoby fizycznej.

Ale najnowsza propozycja dodaje także przestępstwa, które wymagają więzienia lub kary pozbawienia wolności, a nie okresu próbnego; wszystkie przestępstwa z użyciem siły; przestępstwa z nienawiści, torturowanie zwierząt i jazdę pod wpływem powodującym duże obrażenia ciała. Sędziowie mogą również podjąć decyzję o zwolnieniu takich podejrzanych.

Czym jest ustawa SAFE-T?

Ustawa SAFE-T, która pojawiła się po tym, jak policja w Minneapolis spowodowała śmierć George’a Floyda w maju 2020 r., między innymi ustanawia nowe rygorystyczne standardy szkoleniowe dla organów ścigania, określa zasady użycia siły przez policję w celu unieruchamiania kłopotliwych podejrzanych oraz wymaga kamer umieszczonych na ciele całej policji do 2025 r.

Ustawa, której autorem jest Illinois Legislative Black Caucus, została zatwierdzona przez Zgromadzenie Ogólne stanu Illinois w zeszłym roku, przynosząc „znaczące zmiany” w takich kwestiach, jak polityka szkolenia policji, odpowiedzialność policji, przejrzystość egzekwowania prawa oraz prawa zatrzymanych i więźniów, według Senatora Elgie R. Sims, Jr., sponsora projektu ustawy.

Wśród zmian, które miała przynieść, była między innymi eliminacja kaucji pieniężnej, wymóg noszenia przez wszystkich funkcjonariuszy policji kamer ciała do 2025 r., zakaz wszelkich policyjnych dławików oraz nowe wytyczne dotyczące „cofania certyfikacji” funkcjonariuszy policji.

Zakazuje również wydziałom policji zakupu sprzętu wojskowego, takiego jak karabiny kalibru 50, zwiększa ochronę demaskatorów i dodaje prawa zatrzymanym do wykonywania połączeń telefonicznych i uzyskiwania dostępu do osobistych kontaktów przed przesłuchaniem przez policję.

Ustawa została zmieniona przed 1 stycznia, kiedy miała wejść w życie.

Poprawka koncentrowała się głównie na wyjaśnieniu, czy oskarżeni zatrzymani przed 1 stycznia zostaną zwolnieni po wejściu w życie przepisów oraz wyjaśnieniu, które przestępstwa kwalifikują się do tymczasowego aresztowania.

Kto jest za a kto przeciw?

Zwolennicy ustawy, która została przeforsowana przez Demokratów z Illinois, twierdzą, że eliminacja kaucji pieniężnej jest krokiem w kierunku sprawiedliwości społecznej w niezrównoważonym systemie.

Poprzedni system opisują jako karę za ubóstwo, sugerując, że bogaci mogą zapłacić za wyjście z więzienia, aby czekać na proces, podczas gdy ci w trudnej sytuacji ekonomicznej muszą go przesiedzieć za kratkami.

Kwame Raoul podkreślił, że „czyjeś doświadczenie z wymiarem sprawiedliwości w sprawach karnych nie powinno się różnić w zależności od poziomu dochodów”. Prokurator stanowa powiatu Cook, Kim Foxx, powtórzyła to zdanie.

Przeciwnicy twierdzą jednak, że eliminacja kaucji pieniężnej zaniedbuje ofiary przestępstw.

Krytycy argumentowali, że kaucja jest uświęconym tradycją sposobem zapewnienia, że oskarżeni zwolnieni z więzienia pojawią się na rozprawie sądowej. Ostrzegają także, że zwolnienie brutalnych przestępców w oczekiwaniu na proces, daje im pozwolenie na popełnianie innych przestępstw.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/gorodenkoff/BrianAJackson/

News Chicago

Kamil Bednarek z Natalią Kawalec na jednej scenie. To będzie mieszanka wybuchowa!

Opublikowano

dnia

Autor:

To będzie muzyczne wydarzenie jesieni – popularny piosenkarz, autor i wykonawca muzyki reggae, Kamil Bednarek rusza w trasę z młodą, utalentowaną wokalistką urodzoną w Chicago i finalistką polskiego programu The Voice Kids, Natalią Kawalec. Specjalnie dla Radia Deon polski artysta mówi o swojej muzycznej drodze i przygotowaniach do amerykańskiej trasy.

Obecny na scenie od 2008 roku, Kamil Bednarek, to artysta niezmiennie zarażający widownię pozytywną energią. Był finalistą programu „Mam talent” telewizji TVN, dzięki któremu stał się znany w kraju i poza nim.

Jesienią zeszłego roku wydał teledysk zapowiadający swoją nową trasę koncertową pt. „Ambasadorzy Rozrywki”, która rozpoczęła się wiosną w Polsce a teraz będzie kontynuowana w Stanach Zjednoczonych.

Ambasadorzy Rozrywki to muzyczny projekt składający się w większości z nowych, nieznanych publicznie utworów, których wspólnym mianownikiem jest głęboki bit okraszony elektronicznymi smaczkami. Koncerty są oparte na silnych doświadczeniach, z którymi w ostatnim czasie zmierzył się artysta – zarówno na scenie, jak i w życiu codziennym.

„Byłem pod wielkim wrażeniem tego, z jaką energią nas przyjęli fani z Polski” mówi Kamil Bednarek o pierwszej trasie koncertowej swojego zespołu po czasie pandemii.

Wydarzenie celebruje także jubileusz Kamila Bednarka na polskiej scenie muzycznej. „Ja jestem sam w szoku, że to już 15 lat minęło” mówi artysta dziękując swoim słuchaczom. „Życzę każdemu artyście z całego serducha takich wiernych fanów”.

Zdaje sobie także sprawę z tego, że dojrzewał jako muzyk wraz ze swoimi fanami. Po swoich muzycznych poszukiwaniach i podróżach, Kamil Bednarek, jak mówi jest teraz „świadomy tego co chce grać i po co wogóle jest na tej scenie”.

„Znalazłem moją drogę” zaznacza artysta.

Eksperymentował z różnymi gatunkami muzycznymi by powrócić do reggae i wzbogacić swój styl o różne, nieraz zaskakujące elementy. „Lubię jak muzyka jest szczerze zagrana” podkreśla Kamil Bednarek.

„Muzyka mi daje radość a wtedy ja daję ją ludziom i to się tak fajnie nakręca” mówi polski muzyk.

Artysta dobrze pamięta wielkie emocje jakie mu towarzyszyły w czasie pierwszego występu w Stanach Zjednoczonych, kiedy nareszcie mógł ten kraj zobaczyć na własne oczy.

Do tej pory przyjazdy do USA wywołują u artysty „nutkę ekscytacji” a Kamil Bednarek czuje się odpowiedzialny, żeby przywieźć trochę polskości i polskiej energii” rodakom, którzy często tęsknią i nie mają możliwości powrotu.

„To jest niesamowita siła, co tam się dzieje podczas tych koncertów, więc staram się zawsze takiego ducha naszego polskiego rozbudzić, żeby się cieszyć tym, że właśnie jesteśmy tam razem” podkreśla muzyk: „bez złych emocji, tylko dobre”.

Amerykańska trasa to pięć koncertów, w Ontario (20.10), New Jersey(21.10), Connecticut (22.10), Sarasocie (28.10) i Chicago (29.10), podczas których na scenie z Kamilem Bednarkiem wystąpi Natalia Kawalec.

„Będzie mi raźniej i cieszę się bardzo, że mogę z Natalią zaśpiewać” mówi artysta.

Prawdopodobnie będzie to jeden wspólny koncert a piosenki będą tak wymieszane, żeby wszystko złożyć w jedną opowieść, tłumaczy Kamil Bednarek. „Mocno wierzę w Natalię, bo słyszałem jej możliwości, jej utwory, tak że trzymam mocno kciuki”.

Już można kupować bilety na amerykańską trasę Kamila Bednarka z Natalią Kawalec. 

W Chicago koncert odbędzie się w Copernicus Center, 29 października o godzinie 6.00PM. Bilety można kupić tutaj. W Sarasocie będzie to 28 października i nie zapadła jeszcze decyzja o dokładnym miejscu. Bilety na koncert w Sarasocie można kupić tutaj.

Kamil Bednarek osobiście zaprasza naszych słuchaczy:

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna, stodoła
Foto: YouTube, wikimedia/ Wojciech Pędzich/
Czytaj dalej

News Chicago

Dary jesieni: Gdzie jeszcze możemy zrywać jabłka prosto z drzew w okolicy Chicago?

Opublikowano

dnia

Autor:

Dziś kolejne z farm położonych niedaleko Chicago, które warto odwiedzić jesienią. Poza własnoręcznym zbiorem jabłek wiele z tych miejsc oferuje inne atrakcje i zajęcia dla całej rodziny. W sam raz na weekendowy wypad za miasto.

O farmach oferujących zrywanie jabłek prosto z drzew pisaliśmy już 8 września i 13 września. Dziś kolejne propozycje.

Homestead Orchard

Homestead Orchard to spokojne, proste miejsce na wsi, w którym można zbierać 23 odmiany jabłek, wiśnie i gruszki. Ich sklep mieszczący się w stajni dla koni z lat 80-tych XIX wieku sprzedaje ręcznie wykonane przedmioty, wyroby szklane i niektóre antyki.

W osobnym pomieszczeniu znajdują się pamiątki weteranów II Wojny Światowej. W sprzedaży jest także świeży miód z własnych uli wraz ze świecami z wosku pszczelego.

Sprawdź ich stronę na Facebooku i stronę internetową, aby uzyskać aktualizacje. Wiadomość na automatycznej sekretarce pod numerem (815) 338-7443 zawiera aktualne informacje dotyczące zbioru i szacunkowe daty dojrzewania.

Adres: 11802 Charles Road, Woodstock, Illinois

Odległość od Chicago: około 65 mil na północny zachód od Chicago (około 75 minut)

Daty zbioru jabłek: Zbiór jabłek jest obecnie otwarty od 23 lipca.

Godziny otwarcia: poniedziałek-sobota 10:00AM – 4:00PM i niedziela 12:00AM – 4:00PM

Koszt: 1 worek kosztuje 20,00 USD (minimum 1 worek dla rodziny z dziećmi i minimum 2 worki na więcej niż 4 osoby dorosłe)

Apple Holler

Apple Holler, uznany za jeden z dziesięciu najlepszych sadów w całym kraju, to sad o powierzchni 78 akrów, w którym rośnie ponad 20 000 wybranych drzew karłowatych i 30 odmian jabłek.

Oferują także przydatny przewodnik ze wskazówkami dotyczącymi zbierania jabłek dla nowicjuszy. Sprawdź ich stronę na Facebooku, stronę internetową lub zadzwoń pod numer (262) 884-7100, aby uzyskać najbardziej aktualne informacje.

Adres: 5006 South Sylvania Ave, Sturtevant, Wisconsin 53177

Odległość od Chicago: Około 66 mil na północ od Chicago

Daty zbioru jabłek: Sezon zbioru jabłek trwa od połowy lipca do końca października. Tutaj możesz zobaczyć kalendarz zbiorów.

Godziny otwarcia: codziennie 9:00AM – 4:00PM (ostatnia torba do zbioru jest sprzedawany o 2:00PM)

Honey Hill Orchard

Honey Hill Orchard to rodzinny sad, w którym uprawia się 25 odmian jabłek. Oprócz samodzielnego zbierania jabłek, gospodarstwo oferuje zbiór malin. Jest tu piekarnia, w której można kupić pączki jabłkowe, cydr jabłkowy, miód, jabłka w karmelu i świeże pieczone ciasta.

Dostępny jest także bezpłatny plac zabaw dla dzieci z minizoo i labiryntem ze słomy oraz weekendowe przejażdżki wozami.

Sprawdź ich stronę na Facebooku i stronę internetową lub zadzwoń pod numer (815) 264-3337, aby uzyskać najbardziej aktualne informacje.

Adres: 11783 Waterman Rd., Waterman, IL 60556

Odległość od Chicago: 66 mil na zachód od Chicago

Daty zbioru jabłek: Otwarte od początku września.

Jonamac Orchard

Jonamac Orchard to trzypokoleniowe gospodarstwo rodzinne, prowadzone od 1984 roku. W sadzie jabłoniowym rośnie ponad 20 000 jabłoni. Store & Bakery oraz Cider House oferują pączki, wypieki i cydr jabłkowy.

Jest tu także wile innych atrakcji: dzienny labirynt kukurydziany dla wszystkich grup wiekowych, nawiedzony nocny labirynt kukurydziany (zalecany dla osób w wieku od 13 lat). Na farmie znajduje się także grządka z dyniami i wiele atrakcji dla dzieci, w tym małe zoo i plac zabaw w stodole (zjeżdżalnie, fort dla dzieci i drewniany labirynt, traktor do zabawy, wyścigi kaczek, tor trójkołowy, pajęcza sieć, stodoła dla dzieci, stos bel słomy).

Adres: 19412 Shabbona Road, Malta, IL 60150

Odległość od Chicago: 70 mil na zachód od Chicago (około 70-90 minut jazdy)

Daty: 26 sierpnia – 29 października (nawiedzony labirynt kukurydziany jest otwarty tylko w piątkowe i sobotnie wieczory w październiku)

Godziny otwarcia: Godziny otwarcia labiryntu kukurydzianego w ciągu dnia to 9:00AM– 5:30PM w sobotę i niedzielę. Labirynt Nawiedzony Jonamac jest otwarty w piątkowe i sobotnie wieczory od 6:30PM do 10:30PM. Sprawdź ich stronę internetową, aby zobaczyć godziny innych zajęć w gospodarstwie.

Koszt: 15 USD za 1/2 worka jabłek, z jednego worka mogą korzystać maksymalnie 4 osoby. Wstęp jest bezpłatny w dni powszednie , ale w jesienne dni świąteczne i weekendowe pobierana jest ogólna opłata za wstęp w wysokości 5,00 USD za osobę. Sprawdź ich stronę internetową, aby uzyskać szczegółowe ceny i kupić bilety wstępu ogólnego z wyprzedzeniem.

Royal Oak Farm

Royal Oak Farm to sad o powierzchni 160 akrów, w którym rośnie 20 000 jabłoni ponad 30 odmian, a także dynie i tykwy. Znajduje się tu także Amaze 'N Apples, jedyny w kraju labirynt jabłoni z 1,5 milowym szlakiem pieszym i 9 odmianami jabłek do zbioru, 3 obszarami do zabawy, centralną wieżą wspinaczkową i grami.

Royal Oak oferuje wiele rodzinnych atrakcji i rozrywek, w tym pociąg, karuzelę, przejażdżki na sianie, małe zoo i plac zabaw. Po zerwaniu jabłek koniecznie wstąp do piekarni na świeże krówki, ręcznie maczane jabłka w karmelu, domowe ciasta i słynne pączki z jabłkiem. W wiejskiej kuchni możesz zamówić domowe paszteciki z kurczaka i ręcznie panierowane polędwiczki z kurczaka.

Sprawdź ich stronę na Facebooku i stronę internetową lub zadzwoń pod numer (815) 648-4141, aby uzyskać najbardziej aktualne informacje.

Adres: 15908 Hebron Rd. Harvard, IL 60033

Odległość od Chicago: 77 mil na północny zachód od Chicago (około 1 godziny 30 minut)

Daty zbioru jabłek: Sezon zbioru jabłek rozpoczął się 20 sierpnia.

Źródło: thetravelsisters
Foto: YouTube, istock/Serenko Nata/
Czytaj dalej

News Chicago

Ostrzeżenie powodziowe dla części południowo-wschodniego Cook i północno-zachodniej Indiany

Opublikowano

dnia

Autor:

Z powodu ciężkich opadów deszczu w niedzielę wydano ostrzeżenie powodziowe dla części południowo-wschodniego powiatu Cook i północno-zachodniego powiatu Lake w stanie Indiana obowiązujące do godziny 9:00AM w poniedziałek.

Kilku calowe opady deszczu w niedzielę spowodowały intensywne powodzie w wielu społecznościach na terenie południowych przedmieść Chicago, zmuszając do zamykania ulic. Wiele samochodów utknęło w wodach powodziowych.

Prognozy z National Weather Service oszacowały, że późnym niedzielnym popołudniem w niektórych lokalizacjach spadło od 3 do 9 cali deszczu.

Pogoda była na tyle niesprzyjająca, że trzeciego i ostatniego dnia festiwalu Riot Fest w Douglass Park doszło do opóźnienia spowodowanego deszczem, chociaż bramy otwarto o 2:00PM wg nieco zmienionego harmonogramu.

Agencja stwierdziła, że najbardziej narażona na gwałtowne powodzie jest południowa część miasta, podobnie jak Blue Island i Calumet City w stanie Indiana, i doradziła kierowcom w okolicy, aby nie przejeżdżali przez rozlewiska powodziowe, zauważając, że większość ofiar śmiertelnych powodzi ma miejsce właśnie w pojazdach.

Biuro pogodowe dodało, że najbardziej zagrożone powodzią są okolice strumieni, rowów melioracyjnych, obszary nisko położone i obszary o słabym odwodnieniu, ale ryzyko powodzi może również wystąpić na autostradach, ulicach i przejściach podziemnych.

Według NWS powodzie spodziewane są w następujących społecznościach: Chicago, Hammond, Gary, Orland Park, Tinley Park, Calumet City, Chicago Heights, East Chicago, Lansing, Oak Forest, Harvey, Homer Glen, Blue Island, Munster, Dolton, Park Forest, Homewood, Alsip, Matteson i Frankfort.

Rzecznik Metry poinformował w niedzielę, że stacja Metra Van Buren Street nabrała wody na dolnym poziomie, jednak pozostała otwarta, a ekipy pracowały nad jej oczyszczeniem.

Wprowadzono również oświadczenie o zagrożeniu na plaży – oczekuje się, że fale o wysokości od 3 do 6 stóp będą uderzać w brzegi jeziora Michigan do poniedziałku rano.

Rekordowe opady deszczu w czerwcu i lipcu spowodowały, że prezydent Joe Biden ogłosił powiat Cook obszarem klęski, co umożliwiło udostępnienie funduszy federalnych na pokrycie strat spowodowanych przez powodzie. Po rekordowych opadach na początku lipca pod numer 311 zgłoszono ponad 12 000 zalanych piwnic.

Niedawny raport WBEZ wykazał, że mapy FEMA przedstawiające obszary „wysokiego ryzyka” powodziowego są niedokładne. Około 172 000 nieruchomości w powiecie Cook jest obarczonych wysokim ryzykiem powodzi, z czego 79 000 znajduje się w samym Chicago.

O tym jak starać się o odszkodowanie po powodzi z przełomu czerwca i lipca pisaliśmy tutaj. Termin składania wniosków o pomoc to 16 października.

 

Źródło: nbc, suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu