News Chicago
Still Life: niezwykłe przedstawienie teatru cieni w Trap Door Theatre. Tylko jeden spektakl!

Tylko jeden spektakl da magiczny teatr stworzony przez Matta Sandbanka, częściowo ufundowany przez Puppeteers of America Rose Endowment i prezentowany na National Puppetry Festival. Ta niepowtarzalna okazja w Trap Door Theatre tylko w najbliższy sobotni wieczór.
Sandbank Shadow Factory Matta Sandbanka budziła poczucie humoru i zachwytu w szkołach, bibliotekach, muzeach i na festiwalach przez ostatnie dziesięć lat.
Spektakl pt. “Still Life” (“Martwa Natura”) to absurdalnie komiczny, fachowo zmanipulowany zbiór opowiadań przedstawionych za pomocą lalek i teatru cieni w jego najbardziej zachwycająco bezczelnym wydaniu.
Przedstawienie można zobaczyć tylko w jedną noc, o godzinie 8:00PM w sobotę, 15 lipca. Wstęp kosztuje 10 USD. Spektakl trwa 45 min i jest zalecany dla widzów od 10 lat.
Bilety na przedstawienie dostępne są tutaj
Teatr Trap Door mieści się pod adresem 1655 W. Cortland St. Teatr jest przystosowany dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Matt Sandbank to podróżujący po całym kraju lalkarz cieni mieszkający w Durham w Karolinie Północnej. Występował na Międzynarodowym Festiwalu Lalek w Nashville w 2013 r., Międzynarodowym Festiwalu Lalek Dziecięcych w San Antonio w 2015 r. oraz Narodowym Festiwalu Puppeteers of America 2019.
Jego prace były prezentowane na Dlectricity 2021: Detroit’s Nighttime Exhibition of Light and Art oraz na Letnim Festiwalu Ann Arbor 2023 (A2SF).
Więcej informacji na temat Shadow Factory Matta Sandbanka można znaleźć na stronie: http://www.sandbankshadowfactory.com/
Źródło: Trap Door Theatre
Foto: YouTube, Trap Door Theatre
News Chicago
Jeszcze dwa spektakle „La Bohème” Pucciniego zobaczymy w Lyric Opera of Chicago

Spektakl „La Bohème” (Cyganeria) to świat namiętności, młodzieńczej radości i wzruszeń – jedno z największych arcydzieł opery. Giacomo Puccini nadał tej opowieści wyjątkową wrażliwość i piękno, tworząc historię, która porusza serca już od ponad wieku. Opera będzie grana w Chicago jeszcze dwa razy, w środę i sobotę.
Miłość i dramat w sercu XIX-wiecznego Paryża
Bohaterami opery jest Rodolfo – żarliwy poeta, zakochany w delikatnej krawcowej Mimì, oraz Musetta – charyzmatyczna i pełna życia, która wnosi do historii nutę szaleństwa i radości. Bieda, marzenia i namiętność splatają się w przejmującą opowieść, która inspiruje kolejne pokolenia.
Puccini tka tę historię z najpiękniejszych arii operowych, idealnie oddając romans, rozstania i tragedię, które czynią „La Bohème” uniwersalnym i niezapomnianym dziełem.
W „La Bohème” występują:
- Ailyn Pérez – była mieszkanka Elk Grove Village, sopranistka w roli Mimì.
- Gabriella Reyes – sopranistka w roli Musetty
- Pene Pati – tenor debiutujący w Lyric jako Rodolfo.
- Will Liverman – baryton jako Marcello.
Bilety w cenie 59-369 USD można zamawiać pod numerem telefonu (312) 827-5600 oraz poprzez stronę lyricopera.org. Spektakl śpiewany po włosku, z wyświetlanymi angielskimi napisami. Czas trwania: 2 godziny 20 minut (z jedną przerwą).

Gabriella Reyes
Wystawa La Bohème: Opera „amerykańska”
Prezentowanej operze towarzyszy wystawa. Luther Lewis, absolwent Ryan Opera Center Stage Director, prezentuje swoje koncepcje “Cyganerii” dotyczące produkcji, które chciałby kiedyś wcielić w życie na scenie. Ekspozycja będzie otwarta dla wszystkich widzów uczestniczących w przedstawieniach “La Bohème”.
Wystawa jest otwarta dla publiczności we wtorki i czwartki od 12:00PM do 2:00PM, do 12 kwietnia.
Źródło: Lyric Opera
Foto: Lyric Opera
News Chicago
Hipnotyzująca opera współczesna „The Listeners”- jeszcze dwa przedstawienia w Chicago

Jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń operowych sezonu 2024/25 – „The Listeners” – zostanie przedstawione jeszcze dwa razy w tym tygodniu w Lyric Opera of Chicago. To współczesna, poruszająca i niepokojąca opera, skomponowana przez Missy Mazzoli do libretta Royce’a Vavreka, na podstawie opowiadania Jordana Tannahilla. Możemy ją zobaczyć we wtorek i w piątek.
Główna bohaterka opery, Claire, to nauczycielka, której życie zaczyna rozpadać się pod wpływem tajemniczego, niskoczęstotliwościowego szumu – dźwięku, którego nikt inny zdaje się nie słyszeć. Zdesperowana, dołącza do grupy „The Listeners”, społeczności poszukującej źródła tego zjawiska. Jednak organizacja szybko przybiera formę niebezpiecznej sekty, a obsesja jej członków prowadzi do nieuchronnej katastrofy.
Nowoczesne dzieło, które miało swoją premierę w Norwegian National Opera w 2022 roku, przyciąga uwagę zarówno nowatorską partyturą, jak i aktualnym przekazem o sile manipulacji i izolacji we współczesnym świecie.
Po amerykańskiej premierze w Opera Philadelphia w 2024 roku, spektakl trafił na scenę Lyric Opera w Chicago, gdzie w główną rolę wcieli się Nicole Heaston. Za kierownictwo muzyczne odpowiada Enrique Mazzola, a reżyserię powierzono Lileanie Blain-Cruz, jednej z najbardziej intrygujących postaci współczesnego teatru.
Tajemniczy dźwięk, który pochłania umysł
Zjawisko, wokół którego zbudowana jest fabuła opery, ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości – od lat w różnych zakątkach świata ludzie donoszą o niepokojących dźwiękach, niesłyszalnych dla większości społeczeństwa. Ta aura tajemnicy, w połączeniu z mistrzowską muzyką Mazzoli, tworzy hipnotyzujące i niepokojące doświadczenie sceniczne.
Ważne informacje dla widzów
🔹 Język: Śpiewane po angielsku, z wyświetlanymi angielskimi napisami
🔹 Czas trwania: 2 godziny i 30 minut (1 przerwa)
🔹 Lokalizacja: Lyric Opera House, Chicago
Ostrzeżenie dotyczące treści: Opera zawiera wulgarny język, treści seksualne oraz odniesienia do samookaleczenia i samobójstwa. W spektaklu pojawiają się również efekty świetlne, błyski i teatralna strzelanina. Zalecana dla widzów dorosłych.
„The Listeners” to dzieło, które nie tylko zachwyca muzycznie, ale także prowokuje do głębszej refleksji. Czy dźwięk, który słyszy Claire, jest rzeczywisty? Czy może to tylko symptom lęków współczesnego świata? Odpowiedzi szukać będziemy na scenie Lyric Opera of Chicago.
Źródło: Lyric Opera of Chicago
Foto: Lyric Opera of Chicago, YouTube
News Chicago
Chicago Symphony Orchestra i The Joffrey Ballet dadzą razem niezapomniane widowisko

Dwie ikony chicagowskiej sceny artystycznej – Chicago Symphony Orchestra (CSO) i The Joffrey Ballet – ponownie łączą siły, by stworzyć niezwykłe widowisko łączące muzykę klasyczną i balet na najwyższym poziomie. W dniach 10–13 kwietnia w Symphony Center odbędzie się wyjątkowa seria spektakli.
To już trzecia wspólna produkcja obu instytucji od 2019 roku, a zarazem jedno z najbardziej ekscytujących wydarzeń kulturalnych tego sezonu.
Program wydarzenia to dwugodzinna podróż przez sztukę, emocje i historię, gdzie mistrzowskie wykonania Chicago Symphony Orchestra CSO, pod batutą Harry’ego Bicketa, dyrektora muzycznego Santa Fe Opera, spotykają się z awangardową choreografią The Joffrey Ballet.
Widzowie będą mieli okazję doświadczyć nie tylko klasycznych arcydzieł muzyki symfonicznej, ale także dwóch światowych premier baletowych, które z pewnością zapiszą się w historii sztuki.
Chicago Symphony Orchestra – harmonia tradycji i odkryć
CSO zaprezentuje imponujący repertuar, który podkreśla zarówno klasyczne dziedzictwo, jak i historycznie znaczące dzieła:
- Symfonia nr 45 („Pożegnanie”) Josepha Haydna – dramatyczna i emocjonalna kompozycja, słynna ze swojego nietypowego zakończenia, w którym muzycy stopniowo opuszczają scenę.
- Symfonia nr 1 Josepha Saint-Georgesa – pierwszy w historii utwór tego kompozytora wykonywany przez CSO. Saint-Georges, francusko-afrykański twórca XVIII wieku, był nie tylko wybitnym skrzypkiem i kompozytorem, ale także mistrzem szermierki i inspiracją dla Mozarta.
The Joffrey Ballet – taniec, który opowiada historie
Pod artystycznym kierownictwem Ashley Wheater, The Joffrey Ballet zaprezentuje dwa premierowe spektakle, stworzone specjalnie na tę okazję:
- „Second Nature” – nowatorska choreografia Amy Hall Garner, inspirowana Sinfoniettą nr 1 Coleridge-Taylora Perkinsona. Dynamiczny, pełen ekspresji taniec bada relację między człowiekiem a naturą, wykorzystując nowatorski język ruchu.
- „Les Bœufoons” – wizualnie spektakularny i pełen energii utwór Nicolasa Blanca, oparty na muzyce „Le Bœuf sur le toit” Dariusa Milhauda. Oczekuj śmiałych, teatralnych form i choreografii, która zaskakuje na każdym kroku.

Chicago Symphony Orchestra
Połączenie mistrzowskiego kunsztu i innowacyjności
To niezwykłe wydarzenie podkreśla artystyczną synergię między dwiema prestiżowymi instytucjami, oferując publiczności niepowtarzalne doświadczenie. CSO i The Joffrey Ballet łączą tradycję z nowoczesnością, technikę z emocją i muzykę z ruchem, tworząc widowisko, które zachwyci zarówno koneserów sztuki, jak i nowych odbiorców.
Nie przegap tej wyjątkowej fuzji dźwięku i ruchu! Bilety oraz szczegóły dotyczące wydarzenia znajdziesz tutaj.
Źródło: chicagostarmedia
Foto: Chicago Symphony Orchestra, YouTube
-
News USA2 tygodnie temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
Kościół2 tygodnie temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA2 tygodnie temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki