Polonia Amerykańska
Polish Heritage Society odnawia pomnik na cmentarzu polskich żołnierzy w Grand Rapids, Michigan

Polish Heritage Society of Grand Rapids, Michigan, pracuje nad renowacją pomnika Błękitnej Armii Hallera na Cmentarzu Świętego Krzyża. Na cmentarzu pochowanych jest ponad 70 miejscowych mężczyzn, którzy zdecydowali się opuścić swoje domy, aby walczyć o wyzwolenie Polski podczas I Wojny Światowej.
Na cmentarzu stoi naturalnej wielkości figura Najświętszej Maryi Panny z rozpostartymi ramionami, która przez pewien czas wraz z grobami żołnierzy, została zapomniana.
Kilka tygodni temu posąg maryjny nie miał kciuka i był porośnięty porostami, a po bokach stały dwie granitowe urny z wyblakłymi sztucznymi kwiatami i dwoma masztami flagowymi, z których jeden powiewał czarną, postrzępioną flagą zaginionych w akcji.
Kopiec ziemi częściowo przykrywa betonową płytę bezpośrednio przed figurą, jakby ktoś tam został pochowany.
Niewiele wiadomo o wysokim na 14 stóp granitowym pomniku i o tym, kto go zlecił, poza kilkoma wskazówkami dotyczącymi jego pochodzenia – napisem z lat „1914” i „1918” oraz dwoma zwrotami w języku polskim. Niewiele dotychczas zrobiono, aby go utrzymać w dobrym stanie.
Dlatego Polskie Towarzystwo Dziedzictwa z Grand Rapids we współpracy z cmentarzem rozpoczęło projekt przywrócenia zabytkowi dawnego piękna.
Setki polskich Amerykanów w Grand Rapids poświęciło się budowie pomnika podczas Wielkiego Kryzysu. Wiadomo, że księża w trzech przeważnie polskich parafiach miasta zachęcali parafian do darowizn podczas specjalnych zbiórek. Np. Przewodniczący Komitetu Pomnika Michał Buzalski przekazał 100 dolarów; Stanisław Kalinoski dał 25 centów.
Komitet rozpoczął kolekcje w 1927 roku, kiedy społeczności w całym kraju budowały pomniki żołnierzy amerykańskich, którzy walczyli i zginęli w tak zwanej Wielkiej Wojnie.
Ale miejscowi mężczyźni, którzy walczyli i ginęli za niepodległość Polski podczas I Wojny Światowej, nie byli żołnierzami USA: walczyli pod polską flagą z błogosławieństwem rządu USA. Rząd federalny zezwolił wszystkim Polakom, którzy nie byli obywatelami USA i nie podlegali poborowi, na zaciągnięcie się do nowej polskiej armii, zwanej Błękitną Armią.
Ponad 70 mężczyzn odpowiedziało na wezwanie, ale nazwiska tych, którzy zginęli, nie pojawiły się na pomniku w centrum Grand Rapids.
Echo Tygodniowe, polskojęzyczny tygodnik, który zawierał lokalne i międzynarodowe wiadomości dla tysięcy nowych polskich imigrantów w Grand Rapids, stał się siłą napędową, aby ich poświęcenie nie zostało zapomniane.
Począwszy od 1928 roku, The Echo publikowało cotygodniowe historie, które zawierały renderowanie pomnika przez artystę oraz listę nazwisk i wkładów darczyńców.
Przypuszcza się, że pomnik został poświęcony w 1931 lub 1932 r.
Na pomniku widnieje polski napis: „Polscy Bohaterowie I Wojny Światowej, z Polonii w Grand Rapids Michigan”. Wydaje się, że na pomniku nie ma żadnych innych znaków identyfikacyjnych.
W 1997 roku cmentarz zezwolił na dobudowywanie elementów pomnika, które nie było częścią jego pierwotnej koncepcji. Lokalna placówka SWAP – Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (PAVA) – opłaciła wylanie betonowej płyty o wymiarach około 11 stóp na 6 stóp z przodu pomnika i ołtarza do Mszy św.
Ołtarz i płyta zostały poświęcone 30 maja 1998 r. błogosławieństwem ks. Edwarda Hankiewicza.
Później ołtarz został przeniesiony na bardziej poziome miejsce w głównym mauzoleum po północnej stronie cmentarza.
We wrześniu ubiegłego roku członkowie Polish Heritage Society of Grand Rapids przypadkowo dowiedzieli się o pomniku i rozpoczęli badanie jego historii. W kwietniu PHS złożyło cmentarzowi propozycję odrestaurowania pomnika. Obecnie są prowadzone prace nad jego renowacją.
Źródło: Polish Heritage Society
Foto: YouTube
Kościół
70-lecie Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown – Jubileusz Nadziei i Wdzięczności

Tysiące wiernych, duchownych i przedstawicieli polonii amerykańskiej zgromadziło się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, by wspólnie świętować jubileusz 70-lecia istnienia tego wyjątkowego miejsca. Uroczystości upłynęły pod znakiem dziękczynienia, modlitwy i jedności – nie tylko z przeszłością, ale i z przyszłością.
Sanktuarium Nadziei – serce Polonii w USA
Założona w 1955 roku przez o. Michała Zembrzuskiego OSPPE Amerykańska Częstochowa stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego poza granicami Polski. Znajdujące się na malowniczym wzgórzu Beacon Hill Sanktuarium przyciąga rocznie setki tysięcy pielgrzymów – nie tylko Polaków, ale i katolików różnych narodowości.
“Ten jubileusz to nie tylko kamień milowy, ale głęboki moment łaski — zaproszenie do odnowienia nadziei, wzmocnienia wiary i ponownego zawierzenia przyszłości Matce Bożej” – mówił podczas homilii o. Krzysztof Wieliczko OSPPE, przełożony paulinów w USA.
Uroczysta Liturgia i koncert patriotyczny
Główne obchody 70-lecia odbyły się w niedzielę 29 czerwca i miały charakter otwarty. O godzinie 10:30 rozpoczął się koncert patriotyczny, który poprzedził bilingwalną Mszę Świętą sprawowaną o 11:30. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Filadelfii, abp Nelson Pérez, w koncelebrze z duchowieństwem z Polski, USA i Kanady.
Liturgia była wyrazem wdzięczności za minione dekady służby i wiary, a zarazem symbolicznym otwarciem na nowy etap – wpisujący się w Rok Jubileuszowy 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka jako Rok Nadziei.
Dziedzictwo, które łączy pokolenia
Historia Sanktuarium jest silnie związana z losami Polonii w Ameryce. Pierwszą kaplicę zbudowano w… stodole, gdzie umieszczono kopię Cudownego Obrazu z Jasnej Góry. Dzisiejszy kościół – mogący pomieścić ponad 1 400 wiernych – został poświęcony w 1966 roku z udziałem prezydenta Lyndona B. Johnsona.
W ciągu dekad miejsce to zyskało miano duchowej stolicy Polonii w USA. Na jego terenie znajduje się m.in.:
- replika Kaplicy Jasnogórskiej,
- Cmentarz Weteranów Polonijnych,
- liczne kaplice i aleje różańcowe,
- oraz monumentalne organy Austin poświęcone bł. Jerzemu Popiełuszce, niedawno gruntownie odrestaurowane.
Nowy rozdział: wdzięczność i przyszłość
Wszystko, co wydarzyło się w minioną niedzielę w Doylestown, było nie tylko celebracją przeszłości, ale przede wszystkim spojrzeniem ku przyszłości. Duchowni paulińscy podkreślają, że planowane są kolejne inwestycje, wydarzenia duszpasterskie i działania integrujące kolejne pokolenia wiernych.
“Czujemy, że Amerykańska Częstochowa wciąż ma misję do spełnienia – nie tylko dla Polonii, ale i dla całego Kościoła w USA” – powiedział o. Marcin Ćwierz OSPPE.
Monika Adamski/Radio Rampa
Foto: Radio Rampa
Wisloka Chicago
Legia Warszawa wraca do Chicago! Letni camp piłkarski już w lipcu

Najlepsza Akademia Piłkarska w Polsce – Legia Warszawa – po sukcesie poprzednich edycji i analizie amerykańskiego rynku, ponownie nawiązała współpracę z Wisłoka Chicago Soccer Academy. Efektem tej współpracy będzie Legia Warsaw Summer Camp 2025, który odbędzie się w dniach 21–25 lipca w Bensenville.
To wyjątkowa okazja dla dziewczynek i chłopców w wieku 6–16 lat, by trenować pod okiem licencjonowanych trenerów z jednej z najbardziej renomowanych akademii piłkarskich w Europie.
Dlaczego warto?
Camp Legii Warszawa w Chicago to coś więcej niż zwykły obóz piłkarski. To profesjonalne szkolenie, rozwój mentalny i niezapomniana piłkarska przygoda – wszystko w barwach Legii Warszawa!
W ramach udziału, każdy uczestnik otrzyma:
- 5 dni intensywnych treningów prowadzonych przez trenerów z licencją UEFA A i UEFA Pro z Legii Warszawa.
- Dwa treningi dziennie, dopasowane do poziomu i wieku uczestników.
- Zajęcia z analizy video i taktyki, rozwijające zrozumienie gry.
- Specjalistyczne treningi motoryczne prowadzone przez Andrzeja Fonfarę, mistrza świata w boksie.
- Zestaw treningowy Legii Warszawa – koszulka, spodenki i getry.
- Codzienne obiady i napoje, by dzieci miały energię do gry.
- Konkursy, atrakcje i spotkania z gośćmi specjalnymi.
- Profesjonalna foto- i videorelacja z każdego dnia campu.
- Codzienny check-in od godz. 8:30AM, odbiór dzieci w godz. 3:00–3:30PM.
Szansa na więcej!
Najbardziej wyróżniający się uczestnicy obozu otrzymają zaproszenie na tygodniowe testy w Akademii Legii Warszawa w Polsce – to pierwszy krok do kariery w profesjonalnym futbolu!
Piłka, pasja, rozwój
Camp Legia Soccer Schools to nie tylko nauka dryblingu, podań czy taktyki. To przede wszystkim rozwój charakteru, nauka współpracy, dyscypliny i ducha drużyny. Wszystko w duchu wartości, które od lat kształtują zawodników Akademii Legii Warszawa.
Zapisz swoje dziecko już dziś!
Termin: 21–25 lipca 2025
Lokalizacja: Bensenville
Wiek uczestników: 6–16 lat
Rejestracja: https://chicagocamps.legia.com
Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń!
Źródło: Wisłoka Chicago
Foto: Wisłoka Chicago
Polonia Amerykańska
Stowarzyszenie Historyczne “Koło Solidarność” zaprasza na obchody 95. rocznicy odsłonięcia pomnika gen. Pułaskiego

Dnia 13 lipca 2025 r. przypada 95. rocznica odsłonięcia pomnika gen. Kazimierza Pułaskiego w Willow Springs na terenie parku stanowego. Z tej okazji dn. 12 lipca, tj. w sobotę br. o godzinie 12:00 w południe odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie i postać generała.
Obchody zakończy modlitwa w intencji Ojczyzny i ofiar walki o wolność i pokój na świecie poprowadzona przez Ojców Cystersów.
Uroczystość organizowana jest przez Stowarzyszenie Historyczne “Koło Solidarność”. Do udziału i wspólnej modlitwy zapraszamy całą Polonię.
W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z Panem Bogdanem Strumińskim (tel. 708-254-2355) lub Panem Ernestem Świerkiem (tel. 312-805-0964).
Źródło: informacja własna
Foto: Polska Szkoła im. Jana Karskiego w Palos Heights
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
News USA4 tygodnie temu
Karol Nawrocki będzie Prezydentem RP. Wygrał z Trzaskowskim różnicą 369 tysięcy głosów
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
W wieku 53 lat zmarł Marcin Więcław były wiceprezes oraz działacz Wisłoki Chicago
-
News USA4 tygodnie temu
Administracja Trumpa wycofuje federalne wytyczne dla aborcji ratujących życie
-
News USA4 tygodnie temu
ICE przekroczył 100 tys. aresztowań nielegalnych imigrantów w czasie drugiej kadencji Trumpa
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA3 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga: Chicago ma obecnie jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie