Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Polish Heritage Society odnawia pomnik na cmentarzu polskich żołnierzy w Grand Rapids, Michigan

Opublikowano

dnia

Polish Heritage Society of Grand Rapids, Michigan, pracuje nad renowacją pomnika Błękitnej Armii Hallera na Cmentarzu Świętego Krzyża. Na cmentarzu pochowanych jest ponad 70 miejscowych mężczyzn, którzy zdecydowali się opuścić swoje domy, aby walczyć o wyzwolenie Polski podczas I Wojny Światowej.

Na cmentarzu stoi naturalnej wielkości figura Najświętszej Maryi Panny z rozpostartymi ramionami, która przez pewien czas wraz z grobami żołnierzy, została zapomniana.

Kilka tygodni temu posąg maryjny nie miał kciuka i był porośnięty porostami, a po bokach stały dwie granitowe urny z wyblakłymi sztucznymi kwiatami i dwoma masztami flagowymi, z których jeden powiewał czarną, postrzępioną flagą zaginionych w akcji.

Kopiec ziemi częściowo przykrywa betonową płytę bezpośrednio przed figurą, jakby ktoś tam został pochowany.

Niewiele wiadomo o wysokim na 14 stóp granitowym pomniku i o tym, kto go zlecił, poza kilkoma wskazówkami dotyczącymi jego pochodzenia – napisem z lat „1914” i „1918” oraz dwoma zwrotami w języku polskim. Niewiele dotychczas zrobiono, aby go utrzymać w dobrym stanie.

Dlatego Polskie Towarzystwo Dziedzictwa z Grand Rapids we współpracy z cmentarzem rozpoczęło projekt przywrócenia zabytkowi dawnego piękna.

Setki polskich Amerykanów w Grand Rapids poświęciło się budowie pomnika podczas Wielkiego Kryzysu. Wiadomo, że księża w trzech przeważnie polskich parafiach miasta zachęcali parafian do darowizn podczas specjalnych zbiórek. Np. Przewodniczący Komitetu Pomnika Michał Buzalski przekazał 100 dolarów; Stanisław Kalinoski dał 25 centów.

Komitet rozpoczął kolekcje w 1927 roku, kiedy społeczności w całym kraju budowały pomniki żołnierzy amerykańskich, którzy walczyli i zginęli w tak zwanej Wielkiej Wojnie.

Ale miejscowi mężczyźni, którzy walczyli i ginęli za niepodległość Polski podczas I Wojny Światowej, nie byli żołnierzami USA: walczyli pod polską flagą z błogosławieństwem rządu USA. Rząd federalny zezwolił wszystkim Polakom, którzy nie byli obywatelami USA i nie podlegali poborowi, na zaciągnięcie się do nowej polskiej armii, zwanej Błękitną Armią.

Ponad 70 mężczyzn odpowiedziało na wezwanie, ale nazwiska tych, którzy zginęli, nie pojawiły się na pomniku w centrum Grand Rapids.

Echo Tygodniowe, polskojęzyczny tygodnik, który zawierał lokalne i międzynarodowe wiadomości dla tysięcy nowych polskich imigrantów w Grand Rapids, stał się siłą napędową, aby ich poświęcenie nie zostało zapomniane.

Począwszy od 1928 roku, The Echo publikowało cotygodniowe historie, które zawierały renderowanie pomnika przez artystę oraz listę nazwisk i wkładów darczyńców.

Przypuszcza się, że pomnik został poświęcony w 1931 lub 1932 r.

Na pomniku widnieje polski napis: „Polscy Bohaterowie I Wojny Światowej, z Polonii w Grand Rapids Michigan”. Wydaje się, że na pomniku nie ma żadnych innych znaków identyfikacyjnych.

W 1997 roku cmentarz zezwolił na dobudowywanie elementów pomnika, które nie było częścią jego pierwotnej koncepcji. Lokalna placówka SWAP – Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (PAVA) – opłaciła wylanie betonowej płyty o wymiarach około 11 stóp na 6 stóp z przodu pomnika i ołtarza do Mszy św.

Ołtarz i płyta zostały poświęcone 30 maja 1998 r. błogosławieństwem ks. Edwarda Hankiewicza.

Później ołtarz został przeniesiony na bardziej poziome miejsce w głównym mauzoleum po północnej stronie cmentarza.

We wrześniu ubiegłego roku członkowie Polish Heritage Society of Grand Rapids przypadkowo dowiedzieli się o pomniku i rozpoczęli badanie jego historii. W kwietniu PHS złożyło cmentarzowi propozycję odrestaurowania pomnika. Obecnie są prowadzone prace nad jego renowacją.

 

Źródło: Polish Heritage Society
Foto: YouTube

 

 

Polonia Amerykańska

Pełnomocnik rektora KUL ds. Polonii: wpływ Polonii na Polskę jest wielowymiarowy

Opublikowano

dnia

Autor:

Dziś Polonia jest Ambasadorem Polski stojącym na straży jej dobrego imienia. Bardzo liczymy na jej dalsze zaangażowanie we współpracę na polu edukacji, nauki, kultury i organizacji wydarzeń mających wymiar gospodarczy – powiedział Family News Service pełnomocnik rektora KUL ds. Polonii i kierownik Centrum Badań nad Organizacjami Polonijnymi za Granicą KUL prof. Jacek Gołębiowski. 2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za granicą oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdaniem prof. Gołębiowskiego „kapitał ludzki, którym dysponuje Rzeczypospolita Polska w połączeniu z potencjałem Polonii przyniesie sukcesy na wielu polach. Musimy tylko podjąć wysiłek by go w mądry sposób wykorzystać”.

Pełnomocnik rektora KUL ds. Polonii przypomniał, że „Polonia wspierała walkę narodu polskiego o niepodległą Ojczyznę i przechowywała dziedzictwo II Rzeczypospolitej Polskiej wraz z insygniami Prezydenta RP. Bez pomocy Polonii trudno byłoby nam przetrwać obydwie wojny światowe i czas komunistycznego zniewolenia”.

Współcześnie zmieniły się zadania Polonii. Polacy w kraju wspierają również rodaków poza granicami Ojczyzny. Polonia „już nie musi wspierać rodaków w kraju w ich walce o wolność. Dziś dobrze rozwinięta gospodarczo Polska wspiera szkolnictwo polonijne i wiele inicjatyw organizowanych za granicą”.

Od 2002 r. na mocy decyzji Sejmu RP 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za granicą. „Jest to wyjątkowe święto łączące Polonię i Polaków za granicą. Jego celem jest uświadomienie narodowi polskiemu wielkości polskiej diaspory, jej zasięgu terytorialnego i znaczenia w historii i współczesności dla spraw polskich” – zaznaczył prof. Jacek Gołębiowski.

Obecnie największe skupiska polonijne znajdują się w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech oraz w Kanadzie, Brazylii i Argentynie. Zdaniem pełnomocnika rektora KUL ds. Polonii Polska ma jeszcze wiele do zrobienia w kwestii współpracy z Polakami za granicą.

„W każdym państwie z silnym skupiskiem polskiej grupy etnicznej powinny się odbywać eventy i wydarzenia promujące Polskę i wkład Polaków w rozwój państw osiedlenia” – podkreślił prof. Jacek Gołębiowski i dodał, że jako Polacy „mamy powody do dumy, jesteśmy nowoczesnym dobrze rozwiniętym krajem europejskim z wielką ilością skarbów przyrody i kultury. Posiadamy potencjał do dalszego rozwoju”.

Jego zdaniem święto Polonii „powinno być dla nas okazją do zacieśnienia współpracy i namysłu nad nowymi inicjatywami”.

Prof. J. Gołębiowski i prof. J. Bień podczas obchodów Dnia Polonii w Paryżu. fot. Centrum Polonijne KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II we współpracy z Polonią realizuje szereg projektów. Na uczelni działa Centrum Polonijne KUL.

„Jedną z kluczowych idei, które leżały u podstaw utworzenia takiej jednostki, była praca na rzecz Polonii jako dowód wdzięczności za pomoc materialną i duchową, jaką KUL otrzymywał przez wiele lat od rodaków mieszkających poza granicami ojczyzny” – powiedział Family News Service dr hab. Janusz Bień, prof. KUL, kierownik Katedry Językoznawstwa Romańskiego KUL i dyrektor Centrum Polonijnego.

Jednym z flagowych projektów Centrum Polonijnego KUL jest Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, którego kierownikiem jest dr Wojciech Wciseł, wicedyrektor Centrum.

„Jest to bogata oferta kursów z wielu dyscyplin naukowych, dedykowanych Polonii i Polakom mieszkającym za granicą, ale też osobom związanym z Polską” – podkreślił dr hab. Janusz Bień, prof. KUL.

W trzech edycjach Centrum zorganizowało 30 kursów, w których wzięło udział ok. 1500 osób z ponad 30 krajów świata. Informacje o 4. edycji można znaleźć na stronie polonia.kul.pl i w mediach społecznościowych.

Family News Service

 

Foto: Centrum Polonijne KUL, archiwum prywatne s. Ewy. KUL
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Wielki Koncert Konstytucyjny zaprasza do wspólnego Poloneza w Ogrodzie Chopina

Opublikowano

dnia

Autor:

Zbigniew Banaś zaprasza na Wielki Koncert Konstytucyjny, który odbędzie się 4 maja, po Paradzie Dnia Konstytucji 3-go Maja, w Ogrodzie Chopina. Zatańczmy razem Poloneza.

Wielki Koncert Konstytucyjny, wspaniale wydarzenie patriotyczno-muzyczne, odbędzie się w przyszłym Ogrodzie Chopina w Grant Parku przy Michigan Ave. i 11th Street o godzinie 2.00PM, bezpośrednio po zakończeniu Parady Dnia Konstytucji 3 Maja.

Wydarzenie rozpocznie Polskim i Amerykańskim Hymnem Narodowym Katarzyna Pijanowska. Podczas koncertu zatańczy i zaśpiewa zespół Wici, wykonując suitę narodowo-historycznych tańców polskich w choreografii Magdaleny Solarz.

Michał Drewnowski zagra koncert najpiękniejszych utworów Fryderyka Chopina, a uroczystość zamknie chóralne śpiewanie piosenek patriotycznych przez zgromadzoną na koncercie publiczność.

Publiczność jest zaproszona do odtańczenia Poloneza wraz z tancerzami zespołu Wici w alejach parkowych.

„To piękne wydarzenie w dzień rocznicy Polskiej Konstytucji pokazuje, jak bliska Polonii jest ta rocznica i jakie możliwości stwarza Ogród Chopina, gdzie możemy tworzyć takie widowiska. Zapraszamy wszystkich, którym bliska jest nasza polska tradycja i muzyka Chopina.” pisze MC Zbigniew Banaś.

Organizatorem wydarzenia jest Chicago Chopin Foundation.

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, Chicago Chopin Foundation

 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Zespół Pieśni i Tańca „Polonia” uczci Dzień Matki wyjątkowym koncertem

Opublikowano

dnia

Autor:

Zespół Pieśni i Tańca Polonia zaprasza na wyjątkowy koncert z okazji Dnia Matki pt. „Piękna Nasza Polska Cała – Kraj Rodzinny Matki Mej”, który odbędzie się 12 maja.

Koncert świętujący Dzień Matki rozpocznie się o godzinie 4.00PM w Christian Heritage Academy, przy 315 Waukegan Rd., Northfield, IL. Rezerwacje są możliwe pod nr.tel. 847 529 2555. Bilety kosztują 25 dolarów dla dorosłych i 15 dolarów dla dzieci. Dzieci do lat 5 nie płacą.

Zespół Pieśni i TańcaPolonia” powstał w 1984 roku przy Polish Roman Catholic Union of America PRCUA, pod artystycznym kierownictwem znanej na całym świecie polskiej choreografki, nie żyjącej już Cecylii Rożnowskiej i jej córki Anny Krysińskiej. 

Od tego czasu zespół wychował już trzy pokolenia Polaków w Chicago i aktywnie uczestniczy w wydarzeniach życia kulturalnego i świętach społeczności polskiej i amerykańskiej. Składa się z około 200 młodych śpiewaków i tancerzy w wieku od 3 do 25 lat.

„Polonia” kładzie nacisk na zachowanie autentycznych wzorców tanecznych tańców polskich.

Z dumą brała udział w wielu festiwalach na całym świecie i otrzymała szereg nagród m.in. Złoty Medal „Wspólnoty Polskiej” za promowanie polskiej kultury, a w 2021 roku zespół został uhonorowany nagrodą imienia Oskara Kolberga. Miał także okazję występować dwukrotnie dla Jana Pawła II i otrzymał jego błogosławieństwo.

W 2022 r., gdy Zespół Pieśni i Tańca „Polonia” obchodził jubileusz swojego 35-lecia, Minister Nauki i Edukacji Przemysław Czarnek odznaczył Annę Krysińską Medalem Komisji Edukacji Narodowej w uznaniu zasług na polu upowszechniania polskiej kultury.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Zespół Pieśni i Tańca Polonia
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu