Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Rozpoczął się I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą

Opublikowano

dnia

W Jachrance pod Warszawą rozpoczął się Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Głównym organizatorem Kongresu jest Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego Instytut Rozwoju Języka Polskiego.

Współorganizatorami wydarzenia są: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

Program Kongresu będzie się składał z części merytoryczno-szkoleniowej i kulturalno-edukacyjnej. Przewidziano m. in. panele dyskusyjne, wykłady popularnonaukowe, warsztaty dydaktyczne i szkolenia metodyczne. Odbędą się również spotkania z naukowcami, dydaktykami i ekspertami działającymi na rzecz rozwoju nauki polskiej za granicą i popularyzacji edukacji polskiej i polonijnej w świecie.

Wartością I Światowego Kongresu Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą będzie budowanie polskiej wspólnoty oświatowej w świecie, integracja środowisk polonijnych i polskich za granicą, wymiana doświadczeń nauczycieli i naukowców pracujących poza granicami Polski, a także wypracowanie merytorycznych propozycji rozwiązań systemowych, które zostaną przedłożone Ministrowi Edukacji i Nauki.

Do uczestnictwa w Kongresie zaproszone zostały osoby działające na rzecz edukacji i nauki polskiej za granicą: nauczyciele, liderzy i przedstawiciele organizacji polonijnych, rodzice uczniów oświatowych placówek polonijnych, wolontariusze, przedstawiciele uczelni poza granicami Polski, w strukturach których prowadzone są zajęcia z języka polskiego lub w języku polskim, stypendystów i lektorów.

Oficjalne obrady rozpoczęły się od powitania uczestników Kongresu, wystąpienia oraz prezentacji Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego dokonanego przez dyrektora IRJP dr hab. Jacka Gołębiowskiego, prof. KUL


Następnie wystąpienia przedstawicieli Współorganizatorów Kongresu i prezentacja działań Instytucji na rzecz środowisk polonijnych:
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – Dyrektor Jan Badowski – Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą

Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Dyrektor Sławomir Kowalski – Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w MSZ

Ministerstwo Edukacji i Nauki – Dyrektor Piotr Semeniuk – Departament Współpracy Międzynarodowej MEiN

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą – Dyrektor Justyna Kralisz

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej – Dyrektor Dawid Kostecki

Dokonana została również prezentacja działań TVP skierowanych do odbiorców zagranicznych

Dyrektor IRJP dr hab. Jacek Gołębiowski, prof. KUL witając zebranych serdecznie podziękował na przyjęcie zaproszenia na I Kongres Edukacji i Nauki przez tak liczne grono Polonii i Polaków z zagranicy związanych z zagadnieniami edukacji i rozwojem języka polskiego i polskiej kultury.

Na wstępie przedstawił stan polityki informacyjnej Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Od połowy stycznia – a dodać należy, że Instytut istnieje od początku bieżącego roku – zorganizowano 92 spotkania z przedstawicielami Polonii, bądź to w krajach jej zamieszkania, lub goszcząc ich w siedzibie Instytutu, jak też za pośrednictwem łącz internetowych.

Świadczy to o rozwijających się kontaktach umożliwiających prawidłowe rozpoznanie potrzeb polskich środowisk na świecie.


Mówiąc o idei, która stała u podstaw powołania Instytutu Rozwoju Języka Polskiego dyrektor Gołębiowski zaznaczył, że nie jest nowa, była obecna w dyskusjach w gremiach rządowych i pozarządowych od przynajmniej pięciu lat.

Będąc w czołówce światowej pod względem liczebności diaspory nie mieliśmy dotąd instytucji, która w sposób całościowy, metodologicznie uporządkowany zajmowałaby się sferą edukacji i promocji języka poza granicami kraju.

Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego został powołany na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. jako państwowy podmiot posiadający osobowość prawną.

Jego celem jest wspieranie rozwoju języka polskiego za granicą poprzez m.in. stałą opiekę nad szkołami polonijnymi i polskimi, oraz ośrodkami akademickimi; stałą współpracę w zakresie przekazywania środków finansowych; obecność instytucjonalną w środowiskach polonijnych; koordynowanie współpracy pomiędzy władzami krajów zamieszkania a środowiskiem polonijnym przy wsparciu MSZ; współorganizowanie cyklicznych wydarzeń promujących nauczanie języka i kultury polskiej w środowiskach polonijnych.

Do zadań należy:

  • inicjowanie i realizowanie działań dotyczących promocji języka polskiego;
  • wspieranie kultywowania polskiej tradycji i wartości języka polskiego jako ojczystego oraz promocji języka polskiego jako ojczystego wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą;
  • wzmacnianie współpracy między Polonią i Polakami zamieszkałymi za granicą a podmiotami działającymi w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą, w szczególności w dziedzinie edukacji i nauki;
  • wspieranie inicjatyw oraz projektów edukacyjnych i naukowych mających na celu pogłębianie znajomości języka polskiego;
  • upowszechnianie języka polskiego jako obcego;
  • współpraca ze szkołami, uczelniami, instytucjami publicznymi, stowarzyszeniami, fundacjami, organizacjami i innymi podmiotami działającymi w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą na rzecz rozwoju języka polskiego za granicą;
  • rozpoznawanie aktualnych potrzeb szkół na najniższym poziomie dzięki bezpośredniemu kontaktowi z pracownikami Instytutu;
  • tworzenie strategii wspierania podmiotów oświatowych na polu upowszechniania nauki języka polskiego;
  • budowanie kontaktów i współpracy pomiędzy podmiotami oświatowymi w Polsce i poza jej granicami;
  • tworzenie i wspieranie nowych inicjatyw promujących rozwój i nauczanie języka polskiego, szczególnie w krajach masowej emigracji polskiej w XIX i XX wieku.

Instytut realizuje, lub będzie realizował w najbliższej przyszłości programy takie jak utrzymanie i funkcjonowanie szkół i przedszkoli polonijnych za granicą (w tym Wypoczynek letni), inicjatywy edukacyjne, stypendia dla uczniów, studentów i nauczycieli, wsparcie uczniów klas maturalnych w szkołach polskich i polonijnych (bon maturzysty), wsparcie uczniów klas pierwszych w szkołach polskich i polonijnych (bon pierwszaka).

Trwają prace nad kolejnymi autorskimi programami Instytutu wspierającymi aktywność polonijną na polu edukacji, tak więc nie jest to zamknięty katalog propozycji programowych.

W perspektywie Instytut dąży do stabilizowania działalności szkół polonijnych i polskich za granicą poprzez wprowadzenie wieloletnich umów zapewniających finansowanie; stałej współpracy w promowaniu działalności szkół w celu zwiększania liczby uczniów; podniesienia rangi języka polskiego w świecie; systemowego wspierania metodycznego nauczycieli; promowania nowatorskich metod nauczania; podnoszenia prestiżu zawodowego nauczyciela języka polskiego w środowisku polonijnym.

Realizację zadań gwarantuje interdyscyplinarny zespół posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy z Polonią i Polakami za granicą, nastawiony na bezpośrednią współpracę i rozpoznawanie potrzeb środowisk polonijnych i polskich za granicą.

Dyrektor Jan Badowski z Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów występując przed uczestnikami Kongresu stwierdził:

„Cieszę się, że spotykamy się na Kongresie, niemal rok po ogłoszeniu pomysłu zrodzonego w Toronto, aby spotkać się w kraju w szerokim gronie osób zaangażowanych w edukację polonijną. Jako przedstawiciel Kancelarii Premiera Dyrektor Badowski mogę wyrazić zadowolenie z wydzielenia problematyki związanej ze szkolnictwem poza granicami i promocją języka polskiego poprzez powołanie Instytutu Rozwoju Języka Polskiego zaznaczając, że ten obszar był zawsze traktowany jako najważniejsze zadanie dla KPRM.”

Za tą nową sytuacją idzie – zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki – zwiększenie poziomu wsparcia finansowego dla Polonii, co przełoży się jakościowo i ilościowo na nowe programy i projekty. Kończąc Dyrektor Badowski wyraził zadowolenie, że Kongres jest okazją do bezpośredniego spotkania nauczycieli i działaczy polonijnych z władzami państwa polskiego i instytucjami, które zajmują się Polonią.

Dzięki pytaniom, rozmowom można rozwiać wiele wątpliwości i poznać możliwości działania wspieranego przez Polskę.

 

Źródło: pai
Foto: YouTube, Agata Pawłowska – PAI

Polonia Amerykańska

Komunikat Konsulatu Chicago w sprawie legitymacji szkół polonijnych

Opublikowano

dnia

Autor:

Ministerstwo Infrastruktury znowelizowało przepisy dotyczące wydawania legitymacji ucznia i nauczyciela w zakresie szkół polonijnych. Legitymacje wydane przed 13 lipca br. zachowują ważność do daty ważności, którą można przedłużyć, jednak nie dłużej niż trzy lata od 13 lipca 2024 r.

Oznacza to, że legitymacje wydane do 12 lipca 2024 r. zachowują ważność (jednak nie dłużej niż do 13 lipca 2027 r.) tylko wtedy, gdy spełnione zostaną warunki przedłużenia ich ważności – w sytuacji uczniów oznacza to kontynuację nauki, a w sytuacji nauczycieli stałe zatrudnienie w placówce przez kolejne trzy lata.

Dodatkowo formularz musi mieć wystarczająco dużo miejsca na pieczęć przedłużający jego ważność.

Tym samym dotychczasowy, wytworzony przez Konsulat nie będący drukiem ścisłego zarachowania, blankiet legitymacji ucznia i nauczyciela zostanie całkowicie wyeliminowany z obrotu prawnego po 12 lipca 2027 r.

W przypadku nowych wniosków uczniów i nauczycieli, duplikatów (w przypadku zgubienia lub zniszczenia) oraz przedłużeń, na które nie ma już miejsca na kolejnym pieczątkę, legitymacje będą wydawane w nowym formacie.

Ten nowy format jest dokumentem zabezpieczonym, tzw. ścisłego zarachowania, wydawanym w Polsce i dystrybuowanym do placówek przez Centralę MSZ.

Należy pamiętać, że od 13 lipca 2024 r. do czasu otrzymania nowych formularzy z Centrali MSZ i potwierdzenia procedury wydawania legitymacji, wydawanie nowych dokumentów zostało zawieszone. Jak tylko otrzymamy dalsze wytyczne z Centrali MSZ, poinformujemy Państwa o nowych zasadach wydawania legitymacji.

 

Źródło: Polish Consulate
Foto: Polska Szkoła Św. Trójcy

 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Aktor Michał Koterski pójdzie z nami w Pieszej Polonijnej Pielgrzymce do Merrillville

Opublikowano

dnia

Autor:

Gościem specjalnym tegorocznej XXXVII Pieszej Polonijnej Pielgrzymki Maryjnej do Merrillville będzie Michał Koterski – polski aktor, satyryk i prezenter telewizyjny. Zapisy na pielgrzymkę trwają do 9 sierpnia.

Michał Koterski podzieli się z uczestnikami pielgrzymi niezwykłym, choć bolesnym świadectwem swojego życia, opowie o swoim nawróceniu i dzisiejszej relacji z Panem Bogiem. Będzie obecny podczas całej trasy pielgrzymki i usłyszeć będzie Go można zarówno w sobotę jak i niedzielę.

Michał Koterski zadebiutował na wielkim ekranie rolą Sylwusia, syna Adama Miauczyńskiego w filmie Marka Koterskiego Ajlawju (1999). W następnych latach zagrał tę postać jeszcze w dwóch filmach reżyserowanych przez swojego ojca: Dzień świra (2002) i Wszyscy jesteśmy Chrystusami (2006).

Wiosną 2023 r. premierę miała jego książka biograficzna pt. „Michał Koterski. To już moje ostatnie życie”, w której opisał m.in. walkę z uzależnieniem i nawrócenie do Boga.

Ks. bp Radosław Orchowicz, biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej będzie także gościem z Polski. Bp Orchowicz będzie przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie i zakończenie pielgrzymki, przejdzie także jej trasę.

XXXVII Piesza Polonijna Pielgrzymka Maryjna do Merrillville odbędzie się w dniach 10-11 sierpnia. Zapisy online dostępne są tutajW razie jakichkolwiek pytań można dzwonić do Pana Leszka Olechno, który jest odpowiedzialny za zapisy, pod numer tel.: (847) 293-3466.

W dniach od 28 lipca do 9 sierpnia będą także możliwe zapisy stacjonarne w dni powszednie w następujących miejscach:

  • Księgarnia “Źródło” 5517 W. Belmont Ave. Chicago, IL
  • Doma 5517 10144 S Roberts Road, Palos Hills
  • Polamer 901 E Rand Rd, Mt Prospect
  • Polamer 4747 N Harlem Ave, Harwood Heights
  • Kościół Św. Alberta 8000 S Linder Ave. Burbank

Ks. bp Radosław Orchowicz

W niedziele 28 lipca i 4 sierpnia zapisywać można się także w kościołach:

  • Kościół św. Konstancji, 5843 W. Strong St. Chicago,
  • Jezuicki Ośrodek Milenijny, 5835 W. Irving Park Rd. Chicago,
  • Kościół św. Alberta, 8000 S Linder Ave Burbank,
  • Kościół św. John Brebeuf, 8301 N Harlem Ave. Niles,
  • Misja Miłosierdzia Bożego, 21W410 Sunset Ave. Lombard,
  • Parafia św. Tomasza w Palatine, 1201 East Anderson Drive, Palatine,
  • Ojcowie Salwatorianie, 5755 Pennsylvania St. Merrillville (również w tygodniu do 9 sierpnia)

Więcej informacji oraz regulamin uczestnictwa dostępne są na stronie internetowej.

 

Źródło: Piesza Polonijna Pielgrzymka Maryjna, wikipedia
Foto: Piesza Polonijna Pielgrzymka Maryjna
Czytaj dalej

News Chicago

Kierowcy samochodu, w którym zginął Zdzisław Klimentowski postawiono zarzuty

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkańcowi Huntley, który spowodował wypadek w Lake in the Hills jadąc pod wpływem alkoholu, postawiono zarzuty popełnienia przestępstwa. Jakub Kakietek trafił do aresztu. W wypadku, do którego doszło 13 lipca na Pyott Road w rejonie East Oak Street zginął 76-letni Zdzisław Klimentowski z Chicago, ojciec trójki dzieci.

W wypadku, o którym pisaliśmy tutaj doszło do zderzenia Nissana Juke z 2012 r. i Volkswagena Jetta z 2007 r. Nissan jechał w kierunku południowym Pyott Road, a Volkswagen jechał w kierunku północnym tą samą drogą. Strażacy poinformowali, że we wraku znaleźli uwięzione dwie osoby.

Pasażer volkswagena, później zidentyfikowany jako Zdzisław Klimentowski, zginął na miejscu. Według koronera powiatu McHenry, dr Michaela Reina, przeprowadzona sekcja zwłok wykazała, że mężczyzna zmarł w wyniku tępego urazu różnych struktur i narządów.

Kierowca i jedyny pasażer Nissana zostali przewiezieni do szpitala Northwestern Medicine Hospital w McHenry. Kierowca volkswagena, 40-letni Jakub Kakietek z Huntley, został przetransportowany do Northwestern Medicine Hospital w Huntley.

Kakietek został później aresztowany początkowo za jazdę pod wpływem alkoholu, co stanowi wykroczenie klasy A, i dostał dodatkowe mandaty za niezastosowanie się do ograniczenia prędkości w celu uniknięcia wypadku. We wtorek postawiono mu zarzuty popełnienia przestępstwa.

Mieszkańcowi Huntley postawiono dwa zarzuty jazdy pod wpływem alkoholu, które spowodowały wypadek ze skutkiem śmiertelnym oraz dwa zarzuty jazdy pod wpływem, będące trzecim wykroczeniem.

Z dokumentów sądowych wynika, że ​​Jakub Kakietek miał już na koncie dwa wykroczenia związane z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu, przy czym wypadek z 13 lipca jest jego trzecim wykroczeniem. Potwierdzono także, że bezpośrednią przyczyną śmierci ofiary w wypadku była jazda Kakietka pod wpływem alkoholu.

Zdzisław Stanley Klimentowski

W środę Jakub Kakietek został zatrzymany przez policję i przewieziony do więzienia powiatu McHenry. Prokuratorzy złożyli wniosek o tymczasowe aresztowanie go do czasu rozprawy.

Kierowca Nissana, który odniósł obrażenia niezagrażające życiu, został później zwolniony ze szpitala.

Pogrzeb Zdzisława Klimentowskiego odbył się w piątek, 19 lipca, na Cmentarzu Maryhill w Niles.

 

Źródło: lakemchenryscanner
Foto: fb, Police Department
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu