Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Rozpoczął się I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą

Opublikowano

dnia

W Jachrance pod Warszawą rozpoczął się Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Głównym organizatorem Kongresu jest Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego Instytut Rozwoju Języka Polskiego.

Współorganizatorami wydarzenia są: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

Program Kongresu będzie się składał z części merytoryczno-szkoleniowej i kulturalno-edukacyjnej. Przewidziano m. in. panele dyskusyjne, wykłady popularnonaukowe, warsztaty dydaktyczne i szkolenia metodyczne. Odbędą się również spotkania z naukowcami, dydaktykami i ekspertami działającymi na rzecz rozwoju nauki polskiej za granicą i popularyzacji edukacji polskiej i polonijnej w świecie.

Wartością I Światowego Kongresu Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą będzie budowanie polskiej wspólnoty oświatowej w świecie, integracja środowisk polonijnych i polskich za granicą, wymiana doświadczeń nauczycieli i naukowców pracujących poza granicami Polski, a także wypracowanie merytorycznych propozycji rozwiązań systemowych, które zostaną przedłożone Ministrowi Edukacji i Nauki.

Do uczestnictwa w Kongresie zaproszone zostały osoby działające na rzecz edukacji i nauki polskiej za granicą: nauczyciele, liderzy i przedstawiciele organizacji polonijnych, rodzice uczniów oświatowych placówek polonijnych, wolontariusze, przedstawiciele uczelni poza granicami Polski, w strukturach których prowadzone są zajęcia z języka polskiego lub w języku polskim, stypendystów i lektorów.

Oficjalne obrady rozpoczęły się od powitania uczestników Kongresu, wystąpienia oraz prezentacji Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego dokonanego przez dyrektora IRJP dr hab. Jacka Gołębiowskiego, prof. KUL


Następnie wystąpienia przedstawicieli Współorganizatorów Kongresu i prezentacja działań Instytucji na rzecz środowisk polonijnych:
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – Dyrektor Jan Badowski – Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą

Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Dyrektor Sławomir Kowalski – Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w MSZ

Ministerstwo Edukacji i Nauki – Dyrektor Piotr Semeniuk – Departament Współpracy Międzynarodowej MEiN

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą – Dyrektor Justyna Kralisz

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej – Dyrektor Dawid Kostecki

Dokonana została również prezentacja działań TVP skierowanych do odbiorców zagranicznych

Dyrektor IRJP dr hab. Jacek Gołębiowski, prof. KUL witając zebranych serdecznie podziękował na przyjęcie zaproszenia na I Kongres Edukacji i Nauki przez tak liczne grono Polonii i Polaków z zagranicy związanych z zagadnieniami edukacji i rozwojem języka polskiego i polskiej kultury.

Na wstępie przedstawił stan polityki informacyjnej Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Od połowy stycznia – a dodać należy, że Instytut istnieje od początku bieżącego roku – zorganizowano 92 spotkania z przedstawicielami Polonii, bądź to w krajach jej zamieszkania, lub goszcząc ich w siedzibie Instytutu, jak też za pośrednictwem łącz internetowych.

Świadczy to o rozwijających się kontaktach umożliwiających prawidłowe rozpoznanie potrzeb polskich środowisk na świecie.


Mówiąc o idei, która stała u podstaw powołania Instytutu Rozwoju Języka Polskiego dyrektor Gołębiowski zaznaczył, że nie jest nowa, była obecna w dyskusjach w gremiach rządowych i pozarządowych od przynajmniej pięciu lat.

Będąc w czołówce światowej pod względem liczebności diaspory nie mieliśmy dotąd instytucji, która w sposób całościowy, metodologicznie uporządkowany zajmowałaby się sferą edukacji i promocji języka poza granicami kraju.

Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego został powołany na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. jako państwowy podmiot posiadający osobowość prawną.

Jego celem jest wspieranie rozwoju języka polskiego za granicą poprzez m.in. stałą opiekę nad szkołami polonijnymi i polskimi, oraz ośrodkami akademickimi; stałą współpracę w zakresie przekazywania środków finansowych; obecność instytucjonalną w środowiskach polonijnych; koordynowanie współpracy pomiędzy władzami krajów zamieszkania a środowiskiem polonijnym przy wsparciu MSZ; współorganizowanie cyklicznych wydarzeń promujących nauczanie języka i kultury polskiej w środowiskach polonijnych.

Do zadań należy:

  • inicjowanie i realizowanie działań dotyczących promocji języka polskiego;
  • wspieranie kultywowania polskiej tradycji i wartości języka polskiego jako ojczystego oraz promocji języka polskiego jako ojczystego wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą;
  • wzmacnianie współpracy między Polonią i Polakami zamieszkałymi za granicą a podmiotami działającymi w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą, w szczególności w dziedzinie edukacji i nauki;
  • wspieranie inicjatyw oraz projektów edukacyjnych i naukowych mających na celu pogłębianie znajomości języka polskiego;
  • upowszechnianie języka polskiego jako obcego;
  • współpraca ze szkołami, uczelniami, instytucjami publicznymi, stowarzyszeniami, fundacjami, organizacjami i innymi podmiotami działającymi w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą na rzecz rozwoju języka polskiego za granicą;
  • rozpoznawanie aktualnych potrzeb szkół na najniższym poziomie dzięki bezpośredniemu kontaktowi z pracownikami Instytutu;
  • tworzenie strategii wspierania podmiotów oświatowych na polu upowszechniania nauki języka polskiego;
  • budowanie kontaktów i współpracy pomiędzy podmiotami oświatowymi w Polsce i poza jej granicami;
  • tworzenie i wspieranie nowych inicjatyw promujących rozwój i nauczanie języka polskiego, szczególnie w krajach masowej emigracji polskiej w XIX i XX wieku.

Instytut realizuje, lub będzie realizował w najbliższej przyszłości programy takie jak utrzymanie i funkcjonowanie szkół i przedszkoli polonijnych za granicą (w tym Wypoczynek letni), inicjatywy edukacyjne, stypendia dla uczniów, studentów i nauczycieli, wsparcie uczniów klas maturalnych w szkołach polskich i polonijnych (bon maturzysty), wsparcie uczniów klas pierwszych w szkołach polskich i polonijnych (bon pierwszaka).

Trwają prace nad kolejnymi autorskimi programami Instytutu wspierającymi aktywność polonijną na polu edukacji, tak więc nie jest to zamknięty katalog propozycji programowych.

W perspektywie Instytut dąży do stabilizowania działalności szkół polonijnych i polskich za granicą poprzez wprowadzenie wieloletnich umów zapewniających finansowanie; stałej współpracy w promowaniu działalności szkół w celu zwiększania liczby uczniów; podniesienia rangi języka polskiego w świecie; systemowego wspierania metodycznego nauczycieli; promowania nowatorskich metod nauczania; podnoszenia prestiżu zawodowego nauczyciela języka polskiego w środowisku polonijnym.

Realizację zadań gwarantuje interdyscyplinarny zespół posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy z Polonią i Polakami za granicą, nastawiony na bezpośrednią współpracę i rozpoznawanie potrzeb środowisk polonijnych i polskich za granicą.

Dyrektor Jan Badowski z Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów występując przed uczestnikami Kongresu stwierdził:

“Cieszę się, że spotykamy się na Kongresie, niemal rok po ogłoszeniu pomysłu zrodzonego w Toronto, aby spotkać się w kraju w szerokim gronie osób zaangażowanych w edukację polonijną. Jako przedstawiciel Kancelarii Premiera Dyrektor Badowski mogę wyrazić zadowolenie z wydzielenia problematyki związanej ze szkolnictwem poza granicami i promocją języka polskiego poprzez powołanie Instytutu Rozwoju Języka Polskiego zaznaczając, że ten obszar był zawsze traktowany jako najważniejsze zadanie dla KPRM.”

Za tą nową sytuacją idzie – zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki – zwiększenie poziomu wsparcia finansowego dla Polonii, co przełoży się jakościowo i ilościowo na nowe programy i projekty. Kończąc Dyrektor Badowski wyraził zadowolenie, że Kongres jest okazją do bezpośredniego spotkania nauczycieli i działaczy polonijnych z władzami państwa polskiego i instytucjami, które zajmują się Polonią.

Dzięki pytaniom, rozmowom można rozwiać wiele wątpliwości i poznać możliwości działania wspieranego przez Polskę.

 

Źródło: pai
Foto: YouTube, Agata Pawłowska – PAI

Galeria

Obchody 95. rocznicy odsłonięcia pomnika gen. Kazimierza Pułaskiego w Willow Springs, 12 lipca. Fot. Polska Szkoła im. Jana Karskiego w Palos Heights

Opublikowano

dnia

Autor:

95. rocznicy odsłonięcia pomnika gen. Kazimierza Pułaskiego w Willow Springs
Czytaj dalej

News USA

Historyczny budynek Polonaise Terrace na Greenpoincie zyska nowe życie

Opublikowano

dnia

Autor:

Double U Development planuje przekształcić historyczny, dwupiętrowy budynek przy 144 Greenpoint Ave., dawniej znany jako Polonaise Terrace i Brooklyn Bazaar, w sześciopiętrowy kompleks o przeznaczeniu mieszanym, z 35 mieszkaniami i 6 200 stopami kwadratowymi powierzchni handlowej — podał the Real Deal, a Radio RAMPA potwierdziło tę informację z Departamentem Budynków miasta Nowy Jork. Jak można zauważyć (zdjęcie) prace wewnątrz budynku już się rozpoczęły.

Jak poinformowano nas w korespondencji emailowej, wniosek złożony przez dewelopera, dotyczy “przebudowy dwukondygnacyjnego budynku komercyjnego na sześciokondygnacyjny budynek o funkcji mieszanej, zlokalizowany przy 144 Greenpoint Avenue w Brooklynie”.

Jednak, jak informuje miasto, wniosek na pełną przebudowę nie został jeszcze zatwierdzony. Obecnie wniosek znajduje się w statusie „z zastrzeżeniami”, co oznacza, że inspektor planistyczny zgłosił uwagi, które muszą zostać usunięte, zanim możliwe będzie wydanie pozwolenia. Po złożeniu poprawionej aplikacji i jej pozytywnej weryfikacji przez inspektora, projekt będzie mógł być kontynuowany.

Chociaż pozwolenie na ogólne roboty budowlane dotyczące nadbudowy budynku nie zostało zatwierdzone, NYC DOB podaje, że wnioskodawca reprezentujący tę lokalizację złożył i uzyskał zatwierdzenie dla różnych innych pozwoleń na prace, w tym na montaż rusztowania rurowego, solidnego zadaszenia chodnika oraz na prace elektryczne – te prace, jak widać, już się rozpoczęły.

Obecnie niezamieszkana nieruchomość, położona w historycznej dzielnicy Greenpoint, została zakupiona za 8,9 miliona dolarów.

Jak ustaliło Radio RAMPA, Komisja Ochrony Zabytków miasta Nowy Jork wydała pozwolenie na przebudowę tego budynku 7 czerwca 2023 – wówczas zatwierdzono projekt rozbiórki istniejącego budynku i budowy nowego, trzykondygnacyjnego obiektu z klatką schodową, windą oraz nadbudówkami technicznymi na dachu.

Jak ustaliło Radio RAMPA, pozwolenie na prace zatwierdzone przez Komisję Ochrony Zabytków (LPC) w 2023 roku pozostaje ważne dla nowego właściciela nieruchomości aż do daty jego wygaśnięcia, tj. 24 stycznia 2029 roku. Jeśli właściciel nieruchomości chciałby wprowadzić zmiany w zatwierdzonym projekcie, będzie zobowiązany do złożenia wniosku o jego zmianę, który zostanie poddany ocenie Komisji pod kątem zgodności i zasadności.

Monika Adamski/Radio Rampa
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Daniel Obajtek dla Radia Deon Chicago. 18 lipca spotkanie w Copernicus Center!

Opublikowano

dnia

Autor:

daniel obajtek

Były prezes Orlenu, a dziś europoseł – Daniel Obajtek – odwiedzi Stany Zjednoczone i spotka się z Polonią. Okazją do wizyty jest premiera jego nowej książki pt. „Jeszcze nie skończyłem”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna Skrzynka. Wywiad rzeka zapisany na 300 stronach, który czyta się jednym tchem, to nie tylko wątki autobiograficzne, ale także poważny głos w sprawach polskiej gospodarki, polityki i przyszłości Europy. Zapraszamy na spotkanie z Danielem Obajtkiem 18 lipca w Copernicus Center.

Daniel Obajtek to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i zarazem kontrowersyjnych postaci polskiego życia publicznego ostatnich lat. Polski polityk, menedżer, urzędnik i działacz samorządowy w latach 2006–2015 był wójtem gminy Pcim, w latach 2016–2017 prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Następnie był również członkiem rady nadzorczej spółki Lotos Biopaliwa, prezesem grupy Energa, a w latach 2018–2024 prezesem Orlenu. Od 2024 roku jest posłem do Parlamentu Europejskiego X kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Daniel Obajtek jest również laureatem wielu nagród oraz bohaterem umorzonego śledztwa CBŚ, dotyczącego przyjęcia łapówki.

Daniela Obajtka będziemy mieli okazję spotkać osobiście w Chicago już w przyszłym tygodniu. 18 lipca o godzinie 6.00PM polityk będzie promował swoją książkę zatytułowaną “Jeszcze nie skończyłem” w Copernicus Center.

W rozmowie na naszej antenie europoseł przyznaje, że odwiedzenie Wietrznego Miasta było zawsze jego marzeniem, podkreślając swoje związki z Polonią i wcześniejsze relacje biznesowe ze Stanami Zjednoczonymi.

Jak zaznacza Daniel Obajtek, Ameryka to dla Polski nie tylko sojusznik militarny, ale przede wszystkim gospodarczy. “Nic tak nie łączy jak wspólne biznesy, więc chcąc być bezpiecznym, róbmy biznesy z Ameryką.  I dlatego dla mnie jest bardzo ważne być u państwa” podkreśla polityk.

“Będzie mi bardzo miło mówić o strategicznych rzeczach, mówić o polityce, mówić też o naszym ukochanym kraju, którego wy też bardzo kochacie” dodaje europoseł.

“Nie da się w dzisiejszym świecie oddzielić polityki od gospodarki” podkreśla Daniel Obajtek, który nie owija w bawełnę krytykując europejską biurokrację i oderwanie polityków od realnego życia gospodarczego. Z jego wypowiedzi bije frustracja wobec nadmiernych regulacji i ideologii, które jego zdaniem dławią rozwój przedsiębiorczości.

Były prezes Orlenu nie ukrywa inspiracji modelem amerykańskim, gdzie – jak podkreśla – politycy nie wstydzą się współpracować z biznesem.

“Więc ja bardzo się cieszę, że Donald Trump jest prezydentem, ponieważ uważam, że to będzie zdrowa, silna, ekonomiczna prezydentura,  na czym wszystkim zależy, szczególnie Wam tam w Ameryce, ale i również nam tu w Polsce” mówi europoseł.

“Zawsze uważam, że ktoś kto ma pojęcie o biznesie powinien również uczestniczyć twardo w polityce, ponieważ wie co chce i wie co można zrobić,  żeby mieć sukces” dodaje Daniel Obajtek.

Książka, która odsłania kulisy władzy

Nowa publikacja naszego rozmówcy pt. „Jeszcze nie skończyłem” to – jak mówi sam autor – książka dla każdego, kto chce zrozumieć, jak działa państwo od środka. Na ponad 300 stronach Obajtek opowiada o kulisach zarządzania największym koncernem Europy Środkowo-Wschodniej – Orlenem – oraz o zderzeniu biznesu z polityką.

To niezwykle ciekawa i fascynująca podróż, dzięki której czytelnicy będą mogli znacznie więcej zrozumieć z działania polskiej polityki i realiów polskiego biznesu.

Nie brakuje w niej także tematów trudnych – wpływów dawnych służb, układów postkomunistycznych, nacisków. Daniel Obajtek podkreśla, że nie da się mówić o realnej polityce bez dotykania spraw, które wielu wolałoby przemilczeć.

Spotkania autorskie z Polonią

W ramach wizyty w USA Daniel Obajtek zaprasza Polonię na dwa spotkania autorskie w Chicago:

  • 18 lipca (piątek), godz. 6:00PM – Copernicus Center
  • 20 lipca (niedziela), godz. 3:00PM – Dom Podhalan

Europoseł liczy na szczerą dyskusję z Polonią, której zaangażowanie w sprawy kraju bardzo sobie ceni. Zapewnia także, że spotkanie nie będzie nudne. “Jeżeli uważacie, że tylko ludzie dynamiczni, mający pewną wizję mogą zmieniać rzeczywistość, to zapraszam Was serdecznie na spotkanie” mówi Daniel Obajtek.

“Jeszcze nie skończyłem” – to nie tylko tytuł książki, ale i wyraźny sygnał, że Daniel Obajtek nie zamierza zniknąć z życia publicznego.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie w Copernicus Center!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

lipiec 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu