Połącz się z nami

News Chicago

Johnson uzyskał poparcie Rady Miasta na pierwszym jej posiedzeniu

Opublikowano

dnia

W środę Rada Miasta Chicago podarowała nowemu burmistrzowi Brandonowi Johnsonowi pierwsze zwycięstwo, popierając jego projekt. Radni głosowali 41-9 za ratyfikacją planu utworzenia 20 komitetów i wyniesienia najbliższych sojuszników burmistrza na stanowiska ich przewodniczących.

Ośmiu radnych, którzy głosowali przeciwko planowi, prawdopodobnie będzie stanowić rdzeń opozycji, przed którą stoi Johnson, gdy pracuje nad przyjęciem swojego programu.

Są to Radni: Raymond Lopez (15. Okręg), Anthony Beale (9. Okręg), Marty Quinn (13. Okręg), David Moore (17. Okręg), Silvana Tabares (23. Okręg), Anthony Napolitano (41. Okręg), Brendan Reilly (42. Okręg) i Jim Gardiner (45. Okręg).

Dołączył do nich Radny Scott Waguespack (32. Okręg), były szef Postępowego Klubu Rady Miejskiej, który był najwierniejszym sojusznikiem Lightfoot. Johnson usunął Waguespacka ze stanowiska przewodniczącego Komisji Finansów, zastępując go Radną Pat Dowell (3. Okręg) – pierwszą kobietą, która przewodzi najpotężniejszemu komitetowi Rady Miejskiej.

Poza Radną Pat Dowell przewodniczącymi komisji zostali:

  • Radny Jason Ervin (28. Okręg): Komisja Budżetowa
  • Radna Michelle Harris (8. Okręg): Komisja Reguł
  • Radny Carlos Ramirez Rosa (35. Okręg): Komitet ds. Zagospodarowania Przestrzennego
  • Radny Brian Hopkins (2. Okręg): Komitet Bezpieczeństwa Publicznego Rady Miejskiej
  • Radny Chris Taliaferro (29. Okręg): Komisja Policji i Straży Pożarnej

Pięć osób z Klubu Demokratyczno-Socjalistycznego Rady Miejskiej ma kierować komisjami począwszy od maja, co oznacza masową ekspansję ich władzy w ratuszu. Pod rządami Lightfoot żaden nie pełnił funkcji przewodniczących komisji.

Radny Carlos Ramirez Rosa (35. Okręg) będzie także pełnił funkcję lidera Johnsona, co czyni go najpotężniejszym członkiem Rady Miejskiej. Ramirez Rosa, miał zaledwie 26 lat, kiedy w 2015 roku pokonał wpływowego polityka i zasiadł w Radzie Miasta.

11 z 20 komitetów będzie kierowanych przez członków Rady Miejskiej, którzy poparli Johnsona.

Radny Walter Burnett (27. Okręg), który poparł Lightfoot, a następnie Vallasa, będzie teraz pełnił funkcję wiceburmistrza, co w przeszłości było ceremonialnym stanowiskiem bez prawdziwej władzy – ani budżetu.

Jednak w środę Johnson w środę wprowadził środek, aby to zmienić i dać Burnettowi budżet w wysokości ponad 400 000 dolarów. Rola Burnetta jako wiceburmistrza będzie obejmować nowe obowiązki jako łącznika społecznego dla Johnsona.

Środowe posiedzenie Rady Miejskiej było pierwszym dla 13 debiutantów Rady Miejskiej, którzy przesunęli układ sił w Ratuszu na lewo. Wraz z Johnsonem reprezentują pokoleniową zmianę władzy politycznej w Chicago.

Sześć czarnych, latynoskich i azjatyckich kobiet zastąpiło weteranów Rady Miejskiej, z których wszyscy byli mężczyznami. 18 wszystkich członków Rady Miejskiej to kobiety, co jest rekordem.

9 Radnych identyfikuje się jako lesbijki, geje lub osoby biseksualne, także najwięcej w historii Chicago. Rada Miejska ma również rekordową liczbę 14 Radnych latynoskich. 20 członków Rady Miejskiej jest czarnych, a liczba ta nie zmienia się od 2019 roku.

Po raz pierwszy dwóch azjatycko-amerykańskich członków Rady Miejskiej brało udział w posiedzeniu; Radna Nicole Lee (11. Okręg) jest pierwszą Amerykanką pochodzenia chińskiego zasiadającą w Radzie Miejskiej i pierwszą Radną pochodzenia azjatyckiego, kiedy została mianowana w 2019 roku.

Lee objęła urząd obok radnej Leni Manna-Hoppenworth (48. Okręg), pierwszej pochodzącej z Filipin członkini Rady Miejskiej.

 

Źródło: wttw
Foto: YouTube, Chicago Mayor’s Office

News Chicago

Nie masz czasu w dzień? Zanurkuj w Shedd Aquarium za darmo w czerwcowe wieczory

Opublikowano

dnia

Autor:

Akwarium Shedd oferuje nową letnią ucztę dla mieszkańców Illinois, którzy chcą zwiedzić popularne muzeum – szczególnie dla tych, którzy są zajęci w ciągu dnia. Night Dives to najnowsza okazja dla odwiedzających, chcących cieszyć się życiem oceanu, ale w późniejszych godzinach niż zwykle.

Wydarzenie nie tylko zapewnia zniżki na bilety dla mieszkańców Illinois, ale także zwiększa dostępność dla tych, którzy mają zobowiązania w typowych godzinach pracy w dni powszednie.

Night Dives będą oferować wstęp od 5:00PM do 9:00PM, z ostatnim wejściem nocnym o godz. 7.00 wieczorem, we wtorki i czwartki czerwca. Oferta rozpoczyna się 13 czerwca i kończy 27 czerwca.

Bezpłatny wstęp ogólny obejmuje możliwość obejrzenia zwierząt o 5:30PM i 6:30PM w Oceanarium Abbotta. Są tu takie gatunki jak delfiny białoboczne, bieługi, pingwiny, a nawet kalifornijskie lwy morskie. Sezonowa wystawa dotykowa na świeżym powietrzu, Stingray Touch, będzie również otwarta do godziny 7:00PM, jeśli tylko pozwoli na to pogoda.

Mieszkańcy stanu Illinois z ważnym dowodem tożsamości są uprawnieni do bezpłatnego wstępu ogólnego w godzinach wieczornych po wcześniejszej rezerwacji biletów. Rezerwacje są wymagane, a wszystkie bilety – choć bezpłatne – wiążą się z opłatą transakcyjną w wysokości 3 USD, przypomina muzeum.

Odwiedzający mogą dokonać rejestracji z wyprzedzeniem na stronie Shedd Aquarium. Wszystkie osoby dorosłe muszą okazać dowód zamieszkania w stanie Illinois, przy wejściu do akwarium.

 

Źródło: nbc
Foto: Shedd Aquarium
Czytaj dalej

News Chicago

JB Pritzker podpisał swój piąty budżet dla stanu, wspierając wczesną edukację

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę gubernator JB Pritzker podpisał swój piąty budżet – plan wydatków w wysokości 50,4 miliarda dolarów, który Demokraci nazwali „zrównoważonym pod każdym względem”. Centralnym jego punktem jest inicjatywa Smart Start, dotycząca edukacji wczesnoszkolnej.

JB Pritzker podpisał akt w Christopher House, centrum wczesnej edukacji w dzielnicy Belmont-Cragin, otoczony przez Demokratów, w tym marszałka Izby Reprezentantów stanu Illinois, Emanuela „Chrisa” Welcha i przewodniczącego Senatu stanu Illinois, Dona Harmona.

Gubernator podróżował w tym tygodniu po stanie – od Freeport do Moline, Peorii i Quincy – aby reklamować finansowanie z budżetu jego inicjatywy Smart Start, czyli inwestowania w placówki wczesnoszkolne. Jej budżet obejmuje 250 milionów dolarów na pierwszy rok planu wieloletniego.

Pritzker powiedział, że budżet, który przeszedł przez obie izby bez poparcia Republikanów, jest dowodem na to, że dotrzymał obietnicy wyborczej z 2018 r., dotyczącej przywrócenia odpowiedzialności fiskalnej stanu po latach złego zarządzania.

Gubernator zachwalał spłatę 10,5 miliarda dolarów długu, w tym długu emerytalnego, wzrost Funduszu Rainy Day do 2 miliardów dolarów, przekroczenie 1 biliona dolarów PKB i wzrost liczby miejsc pracy.

Przegląd wykazał, że podwyżki kosztów utrzymania przyznane w budżecie urzędnikom konstytucyjnym, ustawodawcom i mianowanym funkcjonariuszom władzy wykonawczej przekroczyły 5%, co było niezgodne z konstytucją. Dlatego dokonano ich redukcji.

Budżet zwiększy wynagrodzenie ustawodawców za rok podatkowy rozpoczynający się 1 lipca do prawie 90 000 USD.

Opieka zdrowotna dla osób nieposiadających dokumentów otrzymała 550 milionów dolarów w ramach większych środków Medicaid za pośrednictwem Department of Human Services Illinois. Kolejne 45 milionów dolarów zostało przeznaczone na pomoc miastu Chicago w kryzysie migracyjnym w mieście.

Budżet obejmuje również 350 milionów dolarów na stanową formułę finansowania szkół K-12, 100 milionów dolarów na dodatkowe dotacje MAP dla szkolnictwa wyższego oraz wzrost o 100 milionów dolarów dla uniwersytetów publicznych. Dodatkowe fundusze na program stypendialny MAP pozwolą każdemu, kto osiąga średni dochód lub poniżej niego, bezpłatnie uczęszczać do college’u społecznego.

Fundusze na kolegia społeczne również zostały zwiększone o 19,4 miliona dolarów.

Republikanie ostatecznie głosowali przeciwko planowi wydatków z różnych powodów.

Niektórzy twierdzili, że nie mogą poprzeć budżetu, ponieważ obejmuje on podwyżkę płac o tylko 2,50 USD za godzinę dla usługodawców dla osób z niepełnosprawnością rozwojową – pomimo Illinois Association of Rehabilitation Facilities proszą o podwyżkę płac o 4 dolary za godzinę.

Republikański przywódca Senatu Illinois, John Curran, R-Downers Grove, skrytykował włączenie opieki zdrowotnej dla osób nieposiadających dokumentów.

Inni republikanie byli zbulwersowani, że nie uwzględniono Invest in Kids, programu stypendialnego i ulgi podatkowej dla szkół prywatnych. Na tą chwilę, bez żadnych działań legislacyjnych, program wygaśnie pod koniec roku, ale JB Pritzker zapowiedział dziennikarzom, że jest jeszcze czas na jego rozważenie podczas jesiennej sesji weta.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Od 1 lipca możemy spodziewać się wyższego rachunku za zakupy spożywcze

Opublikowano

dnia

Autor:

W zeszłym roku, podatek od artykułów spożywczych w stanie został zawieszony w ramach planu budżetu stanowego o wartości 46,5 miliarda dolarów na 2022 rok, mającego na celu zapewnienie ulgi rodzinom zmagającym się z rosnącymi kosztami towarów i inflacją. Urzędnicy poinformowali, że podatek powraca 1 lipca 2023 r. – od tego dnia zapłacimy więcej za zakupy spożywcze.

Przewiduje się, że zawieszenie podatku zaoszczędziło mieszkańcom Illinois nawet 400 milionów dolarów w ciągu roku podatkowego.

Zawieszony podatek dotyczył „żywności przeznaczonej do spożycia przez ludzi, która ma być spożywana poza lokalem, w którym jest sprzedawana”, w tym wyrobów piekarniczych i delikatesowych, tacek z serem i owocami, paczkowanych przekąsek i preparatów dla niemowląt.

Inne produkty, takie jak napoje alkoholowe, żywność zawierająca marihuanę dla dorosłych, napoje bezalkoholowe, słodycze i żywność przygotowana do bezpośredniego spożycia, były wyłączone z zawieszenia, podobnie jak leki.

Zgodnie z dokumentami państwowymi ostatnim dniem wakacji podatkowych jest 30 czerwca 2023 r.

Jaki wpływ będzie miał powrót podatku od artykułów spożywczych na kieszeń mieszkańców Illinois?

Według Departamentu Skarbowego stanu Illinois, rachunek za zakupy spożywcze w wysokości 145,29 USD, podatek w wysokości 1% dodałby 1,45 USD.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/anyaberkut
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu