Połącz się z nami

News Chicago

Centrum Sztuki na College of DuPage zaprasza do kolorowego świata Andy’ego Warhola

Opublikowano

dnia

Po sukcesie przebojowej wystawy „Frida Kahlo: Timeless” z lata 2021 r., Cleve Carney Museum of Art i McAninch Arts Centre w College of DuPage będą gościć wielką wystawę prac Andy’ego Warhola, która potrwa od 3 czerwca do 10 września 2023 r.

Na wystawie znajdą się 94 prace z „Andy Warhol Portfolios: A Life in Pop / Works from the Bank of America Collection” wypożyczone za pośrednictwem programu Bank of America’s Art in our Communities.

Na wystawie znajdzie się również ponad 100 prac z College of DuPage Permanent Art Collection. Wystawa obejmie zarówno Cleve Carney Museum of Art, jak i McAninch Arts Centre, zajmując około 10 000 stóp kwadratowych powierzchni wystawienniczej.

Andy Warhol to artysta ucieleśniający amerykański sen. W swojej sztuce ujął amerykańską kulturę, ikonografię i społeczeństwo w relatywny sposób, mówi dyrektor McAninch Arts Centre MAC, Diana Martinez, zapraszając na wystawę.

Wśród prac z wypożyczonej kolekcji znajdą się teczki i indywidualne odbitki Warhola, począwszy od ikonicznych prac z połowy lat 60-tych, po cykl monodruków Wezuwiusz (1985). Te grafiki pokazują wiele aspektów sztuki Andy’ego Warhola, w tym jego błyskotliwość jako kolorysty, co można zobaczyć we wczesnych seriach „Kwiaty” i „Zachód słońca”.

W późniejszych pracach Warhol eksperymentował z procesem sitodruku, aby tworzyć złożone warstwy powierzchniowe.

Do godnych uwagi dzieł z College of DuPage Permanent Art Collection należeć będzie sitodrukowy portret Josepha Beuysa Warhola z 1980 r., a także jego kultowe „$” (1983).

Na wystawie zaprezentowanych zostanie także ponad 100 fotografii Warhola ze stałej kolekcji uczelni, na którą składają się zarówno czarno-białe odbitki żelatynowo-srebrowe, jak i kolorowe odbitki polaroidowe przedstawiające niezidentyfikowane postacie i celebrytów.

Elementy edukacyjne i interaktywne obejmą historyczną oś czasu, instalację archiwum wideo, interaktywny mural, obszar „print factory” dla dzieci, doświadczenie Studio 54 i kawiarnię na świeżym powietrzu inspirowaną Central Parkiem.

Wszystko razem stworzy wciągającą, wielopłaszczyznową wystawę skupiającą się na życiu i twórczości jednego z najbardziej wpływowych artystów minionego stulecia.

Więcej informacji można znaleźć na stronie theccma.org/warhol.

Bilety w podstawowej cenie 40 dolarów można kupić tutaj. Dostępne są także tańsze opcje w niektóre dni oraz korzystne oferty grupowe.

Andy Warhol, amerykański artysta, malarz, grafik, reżyser i aktor. Urodził się 6 sierpnia 1928 roku w Pittsburghu w stanie Pensylwania. Jego rodzice byli słowackimi emigrantami. Warhol studiował projektowanie użytkowe na uniwersytecie w Pittsburghu. Po przyjeździe do Nowego Jorku wprowadził się do tak obskurnego mieszkania, że kiedy poszedł do magazynu „Vogue” pokazać swoje portfolio, wylazły z niego karaluchy.

W ciągu paru lat jednak udało mu się zostać jednym z najbardziej wziętych grafików reklamowych Wielkiego Jabłka. Współpracował ze znanymi czasopismami, jak „Glamour”, „Vogue”, „Dance Magazin”. Wkrótce wpadł na pomysł użycia sitodruku do tworzenia obrazów przedstawiających przykładowe produkty kultury masowej, jak np. zupa Campbella i Coca-Cola.

Andy Warhol zmarł 22 lutego 1987 r. w wieku 58 lat w szpitalu w Nowym Jorku podczas rekonwalescencji po rutynowej operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego. Bezpośrednią przyczyną śmierci była arytmia serca, która pojawiła się po operacji.

 

Źródło: glenellyn
Foto: YouTube, fickr

Polonia Amerykańska

Zobaczcie film „Na polskim Trójkącie” w Kościele pw. Św. Trójcy w sobotę

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę, 20 kwietnia, będziemy mieć jeszcze okazję by zobaczyć film opowiadający o Polonii w Chicago. „Na polskim Trójkącie” zostanie pokazany o godzinie 6.00PM w sali im. ks. Gowina w Kościele pw. Św. Trójcy.

Polski film nakręcony na kanwie popularnego słuchowiska radiowego został pokazany tydzień temu w Pickwick Theatre Park Ridge, w czasie dwóch seansów, i dostał znakomite recenzje od polonijnej publiczności.

„Na polskim Trójkącie” pokazuje związki, perypetie rodzinne, dylemat powrotów do Ojczyzny, problemy z dziećmi – nasze codzienne życie z jego cieniami i blaskami.

Bohaterami słuchowiska i filmu są dwie pary: Agnieszka i Krzysztof Jackowscy (Ania Włoch i Piotr Kukuła) – i tak zwane “chicagowskie małżeństwo” – Majka Miłosierska i Piotr Świętoch (Anna Czerwińska i Tadeusz Wiczkowski).

Jest także matka Agnieszki, Krystyna (Renata Romanek), jej chłopak John Kois (Wojciech Dorula), przyjaciele, znajomi, sąsiedzi oraz żyjące w Polsce rodziny bohaterów.

Autorkami pisanego na bieżąco scenariusza są dziennikarki; Małgorzata Błaszczuk i Ewa Uszpolewicz-Figurski. Muzykę do słuchowiska napisał Jan Zieńko, a autorem słów jest Piotr Kukuła. Piosenkę, która jest czołówką słuchowiska wykonała Ania Włoch.

Akcja filmu „Na polskim Trójkącie” rozgrywa się w Chicago podczas wesela, na które przylatują goście z Polski. Zderzenie Polaków z kraju i tych z emigracji jest osią opowieści i lustrem, w którym może się przejrzeć każdy z nas, bez względu na miejsce zamieszkania.

Więcej o słuchowisku pisaliśmy 5 kwietnia, w rozmowie z Ewą Uszpolewicz-Figurski.

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Apollo’s 2000 w Little Village uzyskał status Chicago Landmark

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę Rada Miejska głosowała za zatwierdzeniem wyznaczenia punktu orientacyjnego landmark dla obiektu Apollo’s 2000 w Little Village. Właściciele budynku, Javier i Lidia Galindo, świętowali tą decyzję.

Javier i Lidia Galindo prowadzą Apollo’s 2000 od 35 lat. O przyznanie mu statusu Chicago Landmark zaczęli się starać kilka lat temu.

Dawniej znany jako Marshall Square Theatre, budynek pod adresem 2875 W. Cermak Rd. został zbudowany w 1917 roku. Jak wynika z raportu przedłożonego miejskiej Komisji ds. Zabytków Chicago, zaprojektował go Alexander L. Levy, który studiował architekturę na Uniwersytecie Illinois i był „mistrzem projektowania kin”.

Levy zaprojektował także kilka innych budynków w całym Chicago, w tym żydowski dom sierot Marks Nathan w North Lawndale i co najmniej dwie synagogi, które stoją do dziś.

Na budynek Marshall Square Theatre duży wpływ miał styl architektury Beaux-Arts, często spotykany w budynkach takich jak dworce kolejowe, kluby i hotele. Detale w stylu Beaux-Arts można znaleźć we wnętrzu i na zewnątrz Apollo, w tym rzeźbione orły nad wejściem i zdobione sufity wewnątrz.

Właściciel, Frank De la Torre, sprzedał go w 1989 r. państwu Galindo, którzy ponownie wprowadzili teatr jako miejsce występów i wydarzeń pod nową nazwą: Apollo’s 2000. Para stwierdziła, że inspiracja dla nazwy pochodzi od dziadka Javiera Galindo, Apolinara Esparzy.

Od tego czasu Apollo’s 2000 był gospodarzem wielu wydarzeń, w tym hiszpańskich występów rockowych i popowych; cyklu o jazzie latynoskim; teatru dla dzieci; zbiórki pieniędzy na cele polityczne i spotkań partii. Odwiedzili go wiceprezydent Al Gore, były gubernator Pat Quinn, Kongresmen USA Jesús „Chuy” García i Senator Bernie Sanders.

Apollo’s 2000 to drugi punkt orientacyjny w Little Village, ale pierwszy budynek, który uzyskał ten status. Rodzina Galindo ma nadzieję, że decyzja przyciągnie więcej inwestycji do korytarza handlowego Little Village.

 

Źródło: suntimes
Foto: Apollo’s 2000
Czytaj dalej

News Chicago

Szalony „Sen nocy letniej” Ekmana zakończy ten sezon Joffrey Ballet

Opublikowano

dnia

Autor:

Joffrey Ballet kończy sezon 2023–2024 powrotem „Snu nocy letniej” Aleksandra Ekmana. Daleki od opowieści szekspirowskiej, balet Ekmana to oszałamiająca podróż do surrealistycznej krainy nieziemskich rozkoszy. Akcja rozgrywa się podczas tradycyjnego skandynawskiego festiwalu przesilenia letniego a tancerze świętują dzień hulanek i romansów pod słupem majowym, który wkrótce zamienia się w nieziemski sen.

Malownicze połączenie baletu klasycznego i współczesnego Aleksandra Ekmana zaciera granicę między rzeczywistością a wyobraźnią, sprawiając, że widzowie zastanawiają się, czy to wszystko było tylko snem..

„Sen nocy letniej” – „Midsummer Night’s Dream” zostanie zaprezentowany w Lyric Opera House pod adresem 20 North Wacker Drive w centrum Chicago w zaledwie dziesięciu przedstawieniach w okresie od 25 kwietnia do 5 maja.

Joffrey Ballet zaprezentował północnoamerykańską premierę „Snu nocy letniej” Ekmana w 2018 roku, a spektakl spotkał się z uznaniem krytyków.

Popularne przedstawienie w dwóch aktach zawiera partyturę zamówioną przez szwedzkiego kompozytora Mikaela Karlssona, kostiumy autorstwa Bregje van Balen oraz oryginalne projekty scenografii i oświetlenia autorstwa Linusa Fellboma.

W 2015 roku Królewski Balet Szwedzki wystawił światową premierę „Snu nocy letniej”. Od tego czasu spektakl uznawany jest powszechnie za najbardziej szalone i najbardziej odważne przedstawienie Aleksandra Ekmana. Oda autora do najdłuższego dnia w roku następuje po tradycyjnym święcie przesilenia letniego – od namiętnego, żywego świętowania za dnia, po burzliwy sen w nocy.

Dwugodzinny balet „Sen nocy letniej” obejmuje muzykę na żywo w wykonaniu Lyric Opera Orchestra pod dyrekcją Scotta Specka, dyrektora muzycznego The Joffrey Ballet.

Ceny biletów zaczynają się od 36 dolarów i można je kupić w kasie Lyric Opera pod adresem 20 N. Upper Wacker Dr., telefonicznie pod numerem 312.386.8905 lub online.

 

Źródło: chicagostarmedia
Foto: YouTube, Joffrey Ballet
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu