Połącz się z nami

News Chicago

W Chicago kradną samochody na potęgę. Część z nich trafia do ..Polski

Opublikowano

dnia

Nowe dane uzyskane przez ABC7 I-Team ujawniają, że kradzieże samochodów w Chicago sięgnęły kolejnego rekordu. Eksperci ds. Kryminalistyki twierdzą, że boom można tylko częściowo wytłumaczyć filmami w mediach społecznościowych, pokazującymi, jak łatwo skraść niektóre modele aut. Od maja 2022 roku w Chicago skradziono ponad 20 000 samochodów.

Niedawny raport Rady ds. Sprawiedliwości w sprawach karnych wykazał, że kradzieże pojazdów silnikowych wzrosły o ponad 20% w 2022 r. w porównaniu z 2021 r. w Chicago i dziesiątkach innych dużych miast. Najnowsze dane wskazują na jeszcze większy, niedawny wzrost.

O coraz gorszych statystykach Wietrznego Miasta pod względem kradzieży aut pisaliśmy 9 marca.

W grudniu 2022 r., w rejonie Albany Park, kamery bezpieczeństwa zarejestrowały napad w którym złodzieje włamali się do warsztatu pełnego luksusowych pojazdów. Sześciu lub siedmiu mężczyzn wyważyło drzwi, a następnie złodzieje wybrali samochody z parkingu i przejechali nimi przez ogrodzenie.

Większość samochodów została odzyskana przez pracowników, którzy znaleźli je porzucone w różnych dzielnicach, poinformował Eddie Zipperstein, właściciel napadniętego Richard’s Body Shop.

Od tego czasu Zipperstein zainwestował w udoskonalenie systemów ochrony.

Mimo to, właśnie w tym tygodniu złodziejowi udało się przebić grubą metalową blokadę, dostać się na jego parking i uciec Kią. Ten samochód był w warsztacie do naprawy po innej kradzieży – warsztat naprawia samochody, które zostały skradzione w całym mieście.

Analiza danych I-Team oparta na danych policji w Chicago pokazuje, że kradzieże samochodów w mieście wzrosły o ponad 70% w ciągu ostatnich 12 miesięcy w porównaniu ze średnią roczną dla lat 2020-2022.

Od maja 2022 do maja 2023 roku w Chicago skradziono ponad 20 000 samochodów.

Eugene Roy, emerytowany szef detektywów CPD, nie jest zaskoczony tymi przestępstwami – są łatwym sposobem na zarobienie pieniędzy. Liczba kradzieży aut zaczęła rosnąć podczas pandemii, częściowo napędzana problemami z łańcuchem dostaw i ogólną wartością samochodów, w tym części takich jak katalizatory, na czarnym rynku.

Są także samochody, które są kradzione i używane przez handlarzy narkotyków i członków gangów, którzy potrzebują ich, czy to do sprzedaży narkotyków, czy angażowania się w akty przemocy lub inne przestępstwa, wg Roya.

Analiza danych pokazuje, że większość kradzieży ma miejsce w południowej i zachodniej części miasta, w tym w dzielnicach Austin, South Shore, Near West Side, Chatham i Roseland.

Kilka lat temu I-Team udał się do Polski, aby zgłosić serię skradzionych samochodów. Znaleźli setki samochodów stojących na parkingach dealerów w Warszawie z naklejkami dealerów z Chicago. Ten proceder wciąż istnieje, mówi Eugene Roy.

Niektórzy eksperci od przestępczości obwiniają o wzrost liczby kradzieży samochodów filmy w mediach społecznościowych, szczegółowo opisując, jak ukraść podatne na ataki modele Kia i Hyundai, ale badania z marca wykazały, że te samochody stanowiły tylko około 40% kradzieży w ciągu ostatniego roku.

Inne najpopularniejsze modele samochodów będące celem kradzieży w Chicago to Chevrolet, Dodge, Ford i Jeep.

Obsada i siła robocza policji również wpływają na liczbę skradzionych samochodów, które w istocie stanowią przestępstwo przeciwko mieniu, ponieważ przestępstwa z użyciem przemocy mają pierwszeństwo.

Wielu mieszkańców może o tym nie wiedzieć, ale polityka Chicago Police Department zabrania prowadzenia sprawy zwykłej kradzieży samochodu. Jeśli złodziej weźmie Twoje auto, może nim jeździć gdzie chce a właściciel zostanie obarczony np. mandatami za złe parkowanie zarejestrowane przez kamery.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube

News Chicago

Nie masz czasu w dzień? Zanurkuj w Shedd Aquarium za darmo w czerwcowe wieczory

Opublikowano

dnia

Autor:

Akwarium Shedd oferuje nową letnią ucztę dla mieszkańców Illinois, którzy chcą zwiedzić popularne muzeum – szczególnie dla tych, którzy są zajęci w ciągu dnia. Night Dives to najnowsza okazja dla odwiedzających, chcących cieszyć się życiem oceanu, ale w późniejszych godzinach niż zwykle.

Wydarzenie nie tylko zapewnia zniżki na bilety dla mieszkańców Illinois, ale także zwiększa dostępność dla tych, którzy mają zobowiązania w typowych godzinach pracy w dni powszednie.

Night Dives będą oferować wstęp od 5:00PM do 9:00PM, z ostatnim wejściem nocnym o godz. 7.00 wieczorem, we wtorki i czwartki czerwca. Oferta rozpoczyna się 13 czerwca i kończy 27 czerwca.

Bezpłatny wstęp ogólny obejmuje możliwość obejrzenia zwierząt o 5:30PM i 6:30PM w Oceanarium Abbotta. Są tu takie gatunki jak delfiny białoboczne, bieługi, pingwiny, a nawet kalifornijskie lwy morskie. Sezonowa wystawa dotykowa na świeżym powietrzu, Stingray Touch, będzie również otwarta do godziny 7:00PM, jeśli tylko pozwoli na to pogoda.

Mieszkańcy stanu Illinois z ważnym dowodem tożsamości są uprawnieni do bezpłatnego wstępu ogólnego w godzinach wieczornych po wcześniejszej rezerwacji biletów. Rezerwacje są wymagane, a wszystkie bilety – choć bezpłatne – wiążą się z opłatą transakcyjną w wysokości 3 USD, przypomina muzeum.

Odwiedzający mogą dokonać rejestracji z wyprzedzeniem na stronie Shedd Aquarium. Wszystkie osoby dorosłe muszą okazać dowód zamieszkania w stanie Illinois, przy wejściu do akwarium.

 

Źródło: nbc
Foto: Shedd Aquarium
Czytaj dalej

News Chicago

JB Pritzker podpisał swój piąty budżet dla stanu, wspierając wczesną edukację

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę gubernator JB Pritzker podpisał swój piąty budżet – plan wydatków w wysokości 50,4 miliarda dolarów, który Demokraci nazwali „zrównoważonym pod każdym względem”. Centralnym jego punktem jest inicjatywa Smart Start, dotycząca edukacji wczesnoszkolnej.

JB Pritzker podpisał akt w Christopher House, centrum wczesnej edukacji w dzielnicy Belmont-Cragin, otoczony przez Demokratów, w tym marszałka Izby Reprezentantów stanu Illinois, Emanuela „Chrisa” Welcha i przewodniczącego Senatu stanu Illinois, Dona Harmona.

Gubernator podróżował w tym tygodniu po stanie – od Freeport do Moline, Peorii i Quincy – aby reklamować finansowanie z budżetu jego inicjatywy Smart Start, czyli inwestowania w placówki wczesnoszkolne. Jej budżet obejmuje 250 milionów dolarów na pierwszy rok planu wieloletniego.

Pritzker powiedział, że budżet, który przeszedł przez obie izby bez poparcia Republikanów, jest dowodem na to, że dotrzymał obietnicy wyborczej z 2018 r., dotyczącej przywrócenia odpowiedzialności fiskalnej stanu po latach złego zarządzania.

Gubernator zachwalał spłatę 10,5 miliarda dolarów długu, w tym długu emerytalnego, wzrost Funduszu Rainy Day do 2 miliardów dolarów, przekroczenie 1 biliona dolarów PKB i wzrost liczby miejsc pracy.

Przegląd wykazał, że podwyżki kosztów utrzymania przyznane w budżecie urzędnikom konstytucyjnym, ustawodawcom i mianowanym funkcjonariuszom władzy wykonawczej przekroczyły 5%, co było niezgodne z konstytucją. Dlatego dokonano ich redukcji.

Budżet zwiększy wynagrodzenie ustawodawców za rok podatkowy rozpoczynający się 1 lipca do prawie 90 000 USD.

Opieka zdrowotna dla osób nieposiadających dokumentów otrzymała 550 milionów dolarów w ramach większych środków Medicaid za pośrednictwem Department of Human Services Illinois. Kolejne 45 milionów dolarów zostało przeznaczone na pomoc miastu Chicago w kryzysie migracyjnym w mieście.

Budżet obejmuje również 350 milionów dolarów na stanową formułę finansowania szkół K-12, 100 milionów dolarów na dodatkowe dotacje MAP dla szkolnictwa wyższego oraz wzrost o 100 milionów dolarów dla uniwersytetów publicznych. Dodatkowe fundusze na program stypendialny MAP pozwolą każdemu, kto osiąga średni dochód lub poniżej niego, bezpłatnie uczęszczać do college’u społecznego.

Fundusze na kolegia społeczne również zostały zwiększone o 19,4 miliona dolarów.

Republikanie ostatecznie głosowali przeciwko planowi wydatków z różnych powodów.

Niektórzy twierdzili, że nie mogą poprzeć budżetu, ponieważ obejmuje on podwyżkę płac o tylko 2,50 USD za godzinę dla usługodawców dla osób z niepełnosprawnością rozwojową – pomimo Illinois Association of Rehabilitation Facilities proszą o podwyżkę płac o 4 dolary za godzinę.

Republikański przywódca Senatu Illinois, John Curran, R-Downers Grove, skrytykował włączenie opieki zdrowotnej dla osób nieposiadających dokumentów.

Inni republikanie byli zbulwersowani, że nie uwzględniono Invest in Kids, programu stypendialnego i ulgi podatkowej dla szkół prywatnych. Na tą chwilę, bez żadnych działań legislacyjnych, program wygaśnie pod koniec roku, ale JB Pritzker zapowiedział dziennikarzom, że jest jeszcze czas na jego rozważenie podczas jesiennej sesji weta.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Od 1 lipca możemy spodziewać się wyższego rachunku za zakupy spożywcze

Opublikowano

dnia

Autor:

W zeszłym roku, podatek od artykułów spożywczych w stanie został zawieszony w ramach planu budżetu stanowego o wartości 46,5 miliarda dolarów na 2022 rok, mającego na celu zapewnienie ulgi rodzinom zmagającym się z rosnącymi kosztami towarów i inflacją. Urzędnicy poinformowali, że podatek powraca 1 lipca 2023 r. – od tego dnia zapłacimy więcej za zakupy spożywcze.

Przewiduje się, że zawieszenie podatku zaoszczędziło mieszkańcom Illinois nawet 400 milionów dolarów w ciągu roku podatkowego.

Zawieszony podatek dotyczył „żywności przeznaczonej do spożycia przez ludzi, która ma być spożywana poza lokalem, w którym jest sprzedawana”, w tym wyrobów piekarniczych i delikatesowych, tacek z serem i owocami, paczkowanych przekąsek i preparatów dla niemowląt.

Inne produkty, takie jak napoje alkoholowe, żywność zawierająca marihuanę dla dorosłych, napoje bezalkoholowe, słodycze i żywność przygotowana do bezpośredniego spożycia, były wyłączone z zawieszenia, podobnie jak leki.

Zgodnie z dokumentami państwowymi ostatnim dniem wakacji podatkowych jest 30 czerwca 2023 r.

Jaki wpływ będzie miał powrót podatku od artykułów spożywczych na kieszeń mieszkańców Illinois?

Według Departamentu Skarbowego stanu Illinois, rachunek za zakupy spożywcze w wysokości 145,29 USD, podatek w wysokości 1% dodałby 1,45 USD.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/anyaberkut
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu