Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Loteria wizowa USA: czy każdy kto wylosował wizę spełni swój amerykański sen?

Opublikowano

dnia

Od 6 maja można sprawdzić, czy wylosowaliśmy amerykańską wizę w Loterii Wizowej DV-2024, do której można było składać wnioski od 5 października 2022 do 8 listopada 2022. Jak podkreśla Mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego, nie każdy kto wylosował wizę faktycznie może z niej skorzystać.

Bycie wylosowanym nie gwarantuje otrzymania wizy. Oznacza jedynie, że jesteś uprawniony do udziału w dalszym procesie Loterii Wizowej.

Zdecydowanie najpierw powinniśmy sprawdzić, czy możemy dostać Zieloną Kartę, przypomina mecenas Magdalena Grobelski, w innym wypadku możemy tylko narazić się na niepotrzebne koszty i ewentualnie niechcący przypomnieć Urzędowi Imigracyjnemu, że jesteśmy w Stanach Zjednoczonych nielegalnie.

W przypadku kogoś przebywa w USA ten proces jest zawsze bardzo nerwowy, ze względu na krótki czas.

Osoby, które będąc w USA wylosowały wizę, mogą składać wniosek o Zieloną Kartę jeśli są na aktualnej wizie studenckiej (F-1), pracowniczej (H-1B), albo jeśli mogą zapłacić 1000 dolarów kary będąc w sekcji 245(i).

Osoby, które mieszkają w Polsce mogą zawsze skorzystać z wizy o ile dadzą radę dotrzymać wszystkich obowiązujących terminów, wyjaśnia mecenas Magdalena Grobelski.

Podanie o Zieloną Kartę trzeba złożyć wg swojego numeru wylosowanej wizy, nie wcześniej, i powinno być możliwie najprościej sformułowane, aby oficer zdążył zamknąć sprawę przed październikowym terminem.

Kwestia czasu jest tu najważniejsza, podkreśla nasz Gość – ekspert prawa imigracyjnego.

Niektórzy oficerowie nie do końca wiedzą jak przeprowadzić bardziej skomplikowaną sprawę, ostrzega mecenas Magdalena Grobelski.

Jeśli chodzi o wizę studencką, to ona kwalifikuje do dostania Zielonej Karty w przypadku wylosowania wizy, ale trzeba faktycznie do tej szkoły chodzić – zaznacza mecenas Magdalena Grobelski. W czasie tzw. interview oficer imigracyjny na pewno zażąda transkryptu np. z ostatniego tygodnia na uczelni.

„Państwo musicie się kwalifikować w dniu odbierania Zielonej Karty” podkreśla nasz Gość.

Jeśli ktoś przebywa w Stanach Zjednoczonych na wizie turystycznej, nie powinien składać podania ponieważ nie zdąży przejść formalności a nie opłaca się przedłużyć tej wizy.

Nikt, kto wjechał do USA na programie ESTA także nie kwalifikuje się do złożenia podania.

Jeśli chodzi o szczepienia na COVID-19 to 10 maja wymóg szczepień w USA ogólnie został zniesiony, ale tylko na podróże lotnicze i np. dla oficerów imigracyjnych.

W przypadku osób składających po raz pierwszy o Zieloną Kartę – trzeba mieć bardzo poważny powód i mocne dokumenty medyczne, by zostać z wymogu szczepienia zwolnionym.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Foto: istock/Evgenia Parajanian/ mediaphotos/ Grandbrothers/ Andrii Shablovskyi

Prawo imigracyjne

Sponsorowanie przez małżeństwo: Jak przebiega proces otrzymania Zielonej Karty?

Opublikowano

dnia

Autor:

Jedną z dróg otrzymania Zielonej Karty w Stanach Zjednoczonych jest sponsorowanie przez małżonka. Czas procesowania wniosku Urzędzie Imigracyjnym trwa obecnie 7-8 miesięcy. O tym co jeszcze powinniśmy wiedzieć starając się o uzyskanie w ten sposób Zielonej Karty, mówi specjalistka prawa imigracyjnego mecenas Magdalena Grobelski, która na antenie Radia Deon Chicago prowadzi bezpłatny dyżur imigracyjny w każdą środę.

„W tej chwili proces jest ułatwiony, dlatego że najczęściej te karty przychodzą nawet bez potrzeby pójścia na rozmowę z oficerem” mówi mecenas Magdalena Grobelski.

To czy oficer imigracyjny udzieli nam informacji o tym czy ją dostanie czy nie i kiedy mogłoby to nastąpić, zależy od konkretnego urzędnika, tłumaczy specjalistka prawa imigracyjnego.

Jeśli chodzi o interview przy sponsorowaniu przez małżeństwo ton istnieją pogłoski, że oficer zadaj e bardzo prywatne, wręcz intymne pytania dotyczące związku osoby składającej o Zieloną Kartę.

„Jedna z moich klientek, która jest osobą bardzo wierzącą nie chciała nawet iść na interview” mówi mecenas Magdalena Grobelski. Ale te pogłoski absolutnie nie są prawdziwe.

Czasami zdarza się, że klienci, którzy przychodzą na rozmowę są rozdzielani, ale to bardzo rzadkie przypadki – wyjaśnia Gość Radia Deon. Oczywiście małżeństwo trzeba udowodnić i niektóre kwestie, np. duża różnica wieku czy inny kolor skóry mogą budzić podejrzenia i takie związki są bardziej szczegółowo sprawdzane.

Wizyta oficera imigracyjnego w domu małżeństwa jest możliwa, ale takie przypadki mają miejsce tylko w nielicznych okolicznościach, np. jeśli dana osoba jest w procesie deportacyjnym, albo jeśli ktoś wielokrotnie wcześniej sponsorował kogoś przez małżeństwo.

„Wówczas próg udowodnienia tego małżeństwa jest inny” tłumaczy mecenas Magdalena Grobelski, a oficer może przeprowadzić bardziej szczegółowe śledztwo.

Po przejściu interview Zielona Karta powinna przyjść w ciągu 2-3 tygodni. Jeśli tak się nie dzieje – czas upływa a jej nie ma – to raczej nie ma powodu do obaw, zwłaszcza jeśli nie ma żadnych przeciwskazań do otrzymania Zielonej Karty, uważa nasz Gość. Czasem zdarza się opóźnienie, jeśli oficer ma dużo spraw.

Teoretycznie można oficjalną drogą pytać o swoją nienadchodzącą kartę, ale mecenas Magdalena Grobelski odradza by to robić. Oficer imigracyjny ma prawo tak długo procesować swoje sprawy ile chce.

Jeśli oficer znajdzie coś, co mu się nie podoba w małżeństwie osoby składającej o Zieloną Kartę, nigdy nie daje automatycznej odmowy. W takim przypadku oficer wysyła list ze swoimi argumentami przeciwko przyznaniu Zielonej Karty, do którego trzeba się ustosunkować i wszystko wyjaśnić.

Zazwyczaj urzędnicy imigracyjni mniej się boją przyznać tymczasową Zieloną Kartę niż stałą. Po dwóch latach osoba wnioskująca musi powrócić i nadal udowodnić, że jej małżeństwo trwa.

Przy faktycznej odmowie oficer nie informuje o jej ostatecznym powodzie, zaznacza mecenas Magdalena Grobelski.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Zinkevych/ welcomia/ AndreyPopov

 

 

Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Uważaj jeśli jedziesz na Florydę. Zmiany w prawie imigracyjnym wyjaśnia Mec. Magdalena Grobelski

Opublikowano

dnia

Autor:

Stan Floryda wprowadza nowe, zaostrzone prawo imigracyjne, którym Ron DeSantis prawdopodobnie chce chronić swoich mieszkańców przed zalaniem przez nielegalnych imigrantów. To ważna, choć sporna dla wielu kwestia w obliczu narastającego w całym kraju kryzysu imigracyjnego i ogromnych ilości przybywających do Stanów Zjednoczonych osób, mówi specjalistka prawa imigracyjnego, Mecenas Magdalena Grobelski.

Decyzja zawiązana ze zmianami w prawie imigracyjnym, jest wg mec. Magdaleny Grobelskiej, decyzją polityczną gubernatora Florydy, który będzie startował w Wyborach Prezydenckich w 2024 r.

W związku z tymi zmianami mec. Magdalena Grobelski zaleca zwiększenie ostrożności w przypadku podróżowania na Florydę. Przede wszystkim osoba nieudokumentowana nigdy nie powinna latać samolotami – podkreśla nasz Gość.

Nowe prawo daje także prawo policji pobrania DNA osoby podejrzanej o nielegalny status, co jest niezgodne z Konstytucją Stanów Zjednoczonych, podkreśla mec. Magdalena Grobelski.

Zmiany na Florydzie uderzą m.in. w osoby, które mieszkają w stanie od wielu lat i nie mają uregulowanego statusu. Wciąż nie ma reformy w amerykańskim prawie imigracyjnym, która jest bardzo potrzebna. Wprowadzenie kompleksowej reformy będzie trudne z powodu ogromnych kosztów – tłumaczy nasz Gość.

23 maja Izbie Reprezentantów została przedstawiona do zaznajomienia się tzw. Dignity Act, dotycząca zarówno ochrony południowych granic jak i nieudokumentowanych imigrantów przebywających w USA od lat. Ale to na razie jest tylko propozycja ustawy.

To, że nowo przybywający imigranci dostają pozwolenie na pracę jest niestety ogromną niesprawiedliwością wobec tych osób które od lat żyją w USA i uczciwie pracują, budując ten kraj.

Nowe przepisy w prawie imigracyjnym stanu Floryda, które wejdą w życie 1. lipca:

• Osoba zatrzymana w pojeździe z osobą nieudokumentowaną przekraczającą granice stanu Floryda może zostać oskarżona o przemyt i gangsterstwo i skazana na karę 15 lat pozbawienia wolności;
• Przewóz osób nieudokumentowanych do stanu Floryda jest jednoznaczny z popełnieniem aktu Felony (tym samym gubernator otrzymał 12 milionów dolarów na wywóz nieudokumentowanych imigrantów ze stanu Floryda);
• Nowe prawo nie kryminalizuje: wynajmu mieszkania czy życia z osobą nieudokumentowaną pod jednym dachem w stanie Floryda;
• Nakazuje szpitalom sprawdzanie statusu chorego. Pacjent ma prawo odmówić przyznania się do swojego statusu, ale każdy szpital co kwartał musi wysłać dane statystyczne wliczając osoby, które odmówiły podania informacji;
• Zabrania zatrudnienia nieudokumentowanych osób;
• Nadaje kare 5 lat więzienia oraz $5000 każdemu kto używa podrobionych dokumentów celem otrzymania pracy;
• Zabrania utrzymania w pracy osoby, jeśli pracodawca wie, że zatrudniony nie ma statusu;
• Zabrania wydania ID lub prawa jazdy osobie nieudokumentowanej;
• Unieważnia prawo jazdy wydane w innym stanie jeśli osoba nie ma możliwości udokumentowania statusu w USA;
• Zabrania z dniem 1. listopada 2028 r. każdemu beneficjentowi DACA przystąpienia do egzaminu licencji praktykowania prawa w stanie Floryda;
• Daje przedstawicielowi Urzędu Bezpieczeństwa Stanu Floryda te same moce co przedstawicielowi jednostki anty-terrorystycznej;
• Daje prawo policji pobrania DNA osoby podejrzanej o nielegalny status

Zdecydowanie trzeba więc szukać ścieżek legalizacji swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych a przynajmniej ochrony przed deportacją. Taką ochronę zapewnia już samo rozpoczęcie procesu legalizacji.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Foto: istock/designer491/Zerbor/simpson33/
Czytaj dalej

News USA

Setki tysięcy migrantów czeka z nadzieją na wejście do USA z wygaśnięciem Tytułu 42

Opublikowano

dnia

Autor:

Rząd federalny szacuje, że około 152 000 migrantów czekało w schroniskach i na ulicach w północnych stanach Meksyku graniczących z USA w ten weekend. Kolejne setki tysięcy zmierza do granicy. 11 maja wygasa tzw. „Tytuł 42” ale nie spowoduje to otworzenia amerykańskich granic.

Liczba 152 000 obejmuje 60 000 migrantów w meksykańskim stanie Chihuahua, 35 000 w Tamaulipas i 25 000 w Coahuila.

Poza północnymi stanami granicznymi rząd federalny szacuje, że setki tysięcy migrantów znajduje się w drodze w kierunku granicy w południowym Meksyku i krajach Ameryki Środkowej.

Tytuł 42 – polityka z 2020 roku, która wygasa o 11.59 PM 11 maja, była próbą ograniczenia rozprzestrzeniania się Covid-19. Pozwoliła władzom USA na szybkie wydalanie migrantów napotkanych na południowej granicy, z pewnymi wyjątkami.

Polityka ta była częściowo kontrowersyjna, ponieważ obrońcy praw imigrantów argumentowali, że urzędnicy wykorzystują zdrowie publiczne jako pretekst do zatrzymania jak największej liczby migrantów poza krajem.

Jednak urzędnicy federalni ostrzegli, że wygaśnięcie tego dokumentu może znacznie zwiększyć liczbę migrantów próbujących przedostać się do USA i zaostrzyć i tak już trudny kryzys humanitarny na południowej granicy.

Społeczności wzdłuż granicy amerykańsko-meksykańskiej już odnotowują wzrost napływu migrantów.

Liczba migrantów kontrolowanych przez agentów granicznych USA wzrosła w ostatnich dniach, przekraczając liczbę ponad 8 000 dziennie, poinformował urzędnik Homeland Security.

Liczba ta może osiągnąć około 10 000 po wygaśnięciu Tytułu 42.

Wielu udających się do Stanów Zjednoczonych odbywa długie wędrówki w nadziei na przekroczenie granicy w poszukiwaniu lepszego, bezpieczniejszego życia dla swoich rodzin.

Sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego USA Alejandro Mayorkas podkreślił, że urzędnicy federalni przygotowują się do zakończenia Tytułu 42 i są na tą sytuację gotowi.

Administracja Bidena rozmieszcza na granicy 1500 żołnierzy w czynnej służbie – aby wspierać agentów granicznych w rolach administracyjnych, a nie organów ścigania – na 90 dni. Rząd również zwiększa również zasoby w tym celu.

Mayorkas wystosował w piątek bezpośredni apel do migrantów udających się na granicę:

„Granica nie jest otwarta; nie była otwarta; i nie będzie otwarta po 11 maja.

Ale nie zmieniło to napływu imigrantów do społeczności przygranicznych stojących na skraju kryzysu humanitarnego. Schroniska są już przepełnione do granic swoich możliwości.

Niektórzy z migrantów są narodowości, których wcześniej nigdy tu nie widziano, w tym z takich miejsc jak Kazachstan, Mauretania, Uzbekistan i Kirgistan.

Meksyk, Gwatemala, Honduras i Salwador to kraje pochodzenia, z którymi urzędnicy spotykają się najczęściej wśród migrantów na południowo-zachodniej granicy lądowej Stanów Zjednoczonych, według Customs and Border Protection. Rośnie także liczba osób z Wenezueli.

Wszyscy uciekają przed złymi warunkami ekonomicznymi, przemocą, niedoborem żywności i ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej.

Wydalenia migrantów będą kontynuowane także po wygaśnięciu Tytułu 42

Kiedy Tytuł 42 zostanie zniesiony, urzędnicy amerykańscy będą bardziej opierać się na istniejącym od dziesięcioleci Tytule 8, zgodnie z którym migranci mogą ponieść surowsze konsekwencje za nielegalne przekroczenie granicy, takie jak zakaz wjazdu do USA na co najmniej pięć lat.

Osoby, które chcą ubiegać się o azyl po przekroczeniu granicy ale bez uprzedniego wnioskowania o azyl, mogą zostać wydalone na mocy tego Tytułu 8.

Zgodnie z Tytułem 8, jeśli spróbują ponownie przekroczyć granicę, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej, a DHS obiecał, że ci migranci zostaną usunięci z USA szybko i skutecznie.

Według US Customs and Border Protection CBP w roku podatkowym 2022 na południowej granicy lądowej zatrzymano ponad 1,15 miliona osób na podstawie Tytułu 8 i ponad 1,05 miliona na mocy Tytułu 42.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu