Połącz się z nami

News USA

Setki tysięcy migrantów czeka z nadzieją na wejście do USA z wygaśnięciem Tytułu 42

Opublikowano

dnia

Rząd federalny szacuje, że około 152 000 migrantów czekało w schroniskach i na ulicach w północnych stanach Meksyku graniczących z USA w ten weekend. Kolejne setki tysięcy zmierza do granicy. 11 maja wygasa tzw. „Tytuł 42” ale nie spowoduje to otworzenia amerykańskich granic.

Liczba 152 000 obejmuje 60 000 migrantów w meksykańskim stanie Chihuahua, 35 000 w Tamaulipas i 25 000 w Coahuila.

Poza północnymi stanami granicznymi rząd federalny szacuje, że setki tysięcy migrantów znajduje się w drodze w kierunku granicy w południowym Meksyku i krajach Ameryki Środkowej.

Tytuł 42 – polityka z 2020 roku, która wygasa o 11.59 PM 11 maja, była próbą ograniczenia rozprzestrzeniania się Covid-19. Pozwoliła władzom USA na szybkie wydalanie migrantów napotkanych na południowej granicy, z pewnymi wyjątkami.

Polityka ta była częściowo kontrowersyjna, ponieważ obrońcy praw imigrantów argumentowali, że urzędnicy wykorzystują zdrowie publiczne jako pretekst do zatrzymania jak największej liczby migrantów poza krajem.

Jednak urzędnicy federalni ostrzegli, że wygaśnięcie tego dokumentu może znacznie zwiększyć liczbę migrantów próbujących przedostać się do USA i zaostrzyć i tak już trudny kryzys humanitarny na południowej granicy.

Społeczności wzdłuż granicy amerykańsko-meksykańskiej już odnotowują wzrost napływu migrantów.

Liczba migrantów kontrolowanych przez agentów granicznych USA wzrosła w ostatnich dniach, przekraczając liczbę ponad 8 000 dziennie, poinformował urzędnik Homeland Security.

Liczba ta może osiągnąć około 10 000 po wygaśnięciu Tytułu 42.

Wielu udających się do Stanów Zjednoczonych odbywa długie wędrówki w nadziei na przekroczenie granicy w poszukiwaniu lepszego, bezpieczniejszego życia dla swoich rodzin.

Sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego USA Alejandro Mayorkas podkreślił, że urzędnicy federalni przygotowują się do zakończenia Tytułu 42 i są na tą sytuację gotowi.

Administracja Bidena rozmieszcza na granicy 1500 żołnierzy w czynnej służbie – aby wspierać agentów granicznych w rolach administracyjnych, a nie organów ścigania – na 90 dni. Rząd również zwiększa również zasoby w tym celu.

Mayorkas wystosował w piątek bezpośredni apel do migrantów udających się na granicę:

„Granica nie jest otwarta; nie była otwarta; i nie będzie otwarta po 11 maja.

Ale nie zmieniło to napływu imigrantów do społeczności przygranicznych stojących na skraju kryzysu humanitarnego. Schroniska są już przepełnione do granic swoich możliwości.

Niektórzy z migrantów są narodowości, których wcześniej nigdy tu nie widziano, w tym z takich miejsc jak Kazachstan, Mauretania, Uzbekistan i Kirgistan.

Meksyk, Gwatemala, Honduras i Salwador to kraje pochodzenia, z którymi urzędnicy spotykają się najczęściej wśród migrantów na południowo-zachodniej granicy lądowej Stanów Zjednoczonych, według Customs and Border Protection. Rośnie także liczba osób z Wenezueli.

Wszyscy uciekają przed złymi warunkami ekonomicznymi, przemocą, niedoborem żywności i ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej.

Wydalenia migrantów będą kontynuowane także po wygaśnięciu Tytułu 42

Kiedy Tytuł 42 zostanie zniesiony, urzędnicy amerykańscy będą bardziej opierać się na istniejącym od dziesięcioleci Tytule 8, zgodnie z którym migranci mogą ponieść surowsze konsekwencje za nielegalne przekroczenie granicy, takie jak zakaz wjazdu do USA na co najmniej pięć lat.

Osoby, które chcą ubiegać się o azyl po przekroczeniu granicy ale bez uprzedniego wnioskowania o azyl, mogą zostać wydalone na mocy tego Tytułu 8.

Zgodnie z Tytułem 8, jeśli spróbują ponownie przekroczyć granicę, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej, a DHS obiecał, że ci migranci zostaną usunięci z USA szybko i skutecznie.

Według US Customs and Border Protection CBP w roku podatkowym 2022 na południowej granicy lądowej zatrzymano ponad 1,15 miliona osób na podstawie Tytułu 8 i ponad 1,05 miliona na mocy Tytułu 42.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube

NEWS Florida

Mały samolot ścigany przez F-16 rozbił się w Wirginii. Należał do firmy z Florydy

Opublikowano

dnia

Autor:

Niereagujący na wezwania służb lądowych samolot, przeleciał nad obszarem Waszyngtonu w niedzielne popołudnie, zmuszając wojskowe odrzutowce do próby przechwycenia go. Maszyna, która ostatecznie się rozbiła, została zarejestrowana na firmę z Florydy, zgodnie z raportami i zapisami online.

Media poinformowały w niedzielę, że samolot został zarejestrowany na firmę Encore Motors z Melbourne na Florydzie.

Według FOX News myśliwiec F-16 został dopuszczony do lotu naddźwiękowego, aby odpowiedzieć na nieznaną Cessnę, ignorującą zapytania radiowe. Samolot leciał na „dziwnej trasie lotu” ponad stolicą kraju, twierdzą urzędnicy.

NORAD, North American Aerospace Defense Command, poinformował, że cywilny samolot został przechwycony około 3:20PM czasu wschodniego. Pilot nie odpowiadał, a następnie Cessna rozbiła się w pobliżu George Washington National Forest w Wirginii.

NORAD próbował nawiązać kontakt z pilotem, do momentu aż samolot się rozbił. Cztery godziny później ratownicy dotarli na miejsce katastrofy lotniczej pieszo w wiejskiej części doliny Shenandoah i że nie znaleziono nikogo, kto przeżył, jak poinformowała policja z Wirginii.

Federalna Administracja Lotnictwa twierdzi, że Cessna Citation wystartowała w niedzielę z Elizabethtown w stanie Tennessee i leciała na lotnisko MacArthur na Long Island. W niewytłumaczalny sposób samolot zawrócił jednak nad Long Island w Nowym Jorku i przeleciał prostą ścieżką nad DC, zanim rozbił się nad górzystym terenem w pobliżu Montebello w Wirginii około 3:30PM.

Nie wyjaśniono jeszcze, dlaczego pilot nie reagował, ani dlaczego się rozbił.

Samolot przeleciał bezpośrednio nad stolicą  – przez jedną z najbardziej strzeżonych przestrzeni powietrznych w kraju.

Witryny śledzenia lotów wykazały, że samolot gwałtownie spadał po spirali, opadając w pewnym momencie z prędkością ponad 30 000 stóp na minutę, zanim rozbił się w St. Mary’s Wilderness.

Północnoamerykańskie Dowództwo Obrony Kosmicznej przekazało później w oświadczeniu, że F-16 został upoważniony do lotu z prędkością ponaddźwiękową, co spowodowało dźwiękowy boom, który był słyszalny w Waszyngtonie oraz w niektórych częściach Wirginii i Maryland.

Podczas tego zdarzenia samolot NORAD użył również flar – które mogły być widoczne dla mieszkańców – w celu odwrócenia uwagi pilota. Flary są stosowane z najwyższą troską o bezpieczeństwo przechwytywanego statku powietrznego i ludzi na ziemi. Wypalają się szybko i całkowicie, a po ich wystrzeleniu nie ma zagrożenia dla ludzi na ziemi.

John Rumpel, który prowadzi firmę Encore Motors of Melbourne Inc z siedzibą na Florydzie, powiedział The New York Times, że jego córka, 2-letnia wnuczka, jej niania i pilot byli na pokładzie samolotu. Wszyscy wracali do swojego domu w East Hampton na Long Island po wizycie w jego domu w Północnej Karolinie.

Prezydent Joe Biden grał w golfa w Joint Base Andrews w czasie, gdy myśliwiec F-16 wystartował.

Rzecznik Secret Service Anthony Guglielmi przekazał, że incydent nie miał wpływu na harmonogram zajęć prezydenta w niedzielę. Po południu Biden grał w golfa w bazie wojskowej Maryland ze swoim bratem.

Źródło: fox35orlando, The Hill
Foto: YouTube, istock/Robert Buchel
Czytaj dalej

News USA

Republikanie zjadą się 23 sierpnia do Milwaukee na pierwszą debatę prezydencką

Opublikowano

dnia

Autor:

Pierwsza republikańska debata prezydencka odbędzie się 23 sierpnia w Milwaukee, w stanie Wisconsin, ogłosił w piątek Republikański Komitet Narodowy. Druga debata odbędzie się następnego wieczoru, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jednak nie wszyscy kandydaci wezmą w niej udział, z powodu ustalonych wymogów.

Republikański Komitet Narodowy RNC wyszczególnił kryteria, które zostaną zastosowane, aby kandydaci zakwalifikowali się do etapu debaty. Jest nim m.in. zobowiązanie do poparcia ewentualnego innego republikańskiego kandydata na prezydenta.

Ten wymóg może powstrzymać niektórych kandydatów z udziału w debacie, w tym byłego prezydenta Donalda Trumpa, który nie zobowiązał się do poparcia innego kandydata, jeśli on sam nie wygra prawyborów.

Trump zakwestionował również, dlaczego ma brać udział w debacie, skoro ma dominującą przewagę w sondażach głównych GOP.

Debata odbędzie się w Milwaukee w stanie Wisconsin, gdzie w przyszłym roku odbędzie się zjazd nominacyjny partii. To ukłon w stronę znaczenia stanu pola bitwy, który prawdopodobnie będzie kluczowy do ponownego zwycięstwa prezydenta w 2024 roku.

Rośnie lista kandydatów, którzy w przyszłym roku zmierzą się z prezydentem Joe Bidenem.

Oprócz Trumpa są to: gubernator Florydy Ron DeSantis, była ambasador ONZ Nikki Haley, senator Karoliny Południowej Tim Scott, były gubernator Arkansas Asa Hutchinson i biznesmen Vivek Ramaswamy.

Inni kandydaci, którzy wkrótce wezmą udział w wyborach, to były wiceprezydent Mike Pence, były gubernator New Jersey Chris Christie i gubernator Dakoty Północnej Doug Burgum.

Scena debaty może zapewnić największą jak dotąd widownię dla wielu kandydatów na prezydenta, ale prawdopodobnie nie wszyscy wezmą w niej udział przez zasady narzucone przez RNC.

Poza Trumpem dotyczy to też Chrisa Christie. Były gubernator New Jersey, który planuje rozpocząć kampanię w New Hampshire w przyszłym tygodniu, powiedział, że nigdy nie poprze Trumpa jako kandydata tej partii w 2024 r., tak jak zrobił to w 2016 r.

Hutchinson, również krytyk Trumpa, powiedział w piątek, że planuje być na scenie debaty. Skrytykował jednak RNC za wymaganie „przysięgi lojalności”, mówiąc, że zobowiązanie powinno dotyczyć tylko tego, że uczestnik nie będzie kandydował jako kandydat strony trzeciej.

Aby wziąć udział w debacie 23 sierpnia w Milwaukee, kandydaci muszą otrzymać datki na kampanię od 40 000 unikalnych darczyńców.

Muszą również otrzymać co najmniej 1% poparcia w trzech sondażach krajowych lub 1% w dwóch sondażach krajowych i 1% we wczesnych sondażach stanowych z dwóch oddzielnych stanów. Te stany to Iowa, New Hampshire, Nevada i Południowa Karolina.

Kandydaci muszą również podpisać zobowiązanie, że nie będą uczestniczyć w żadnej debacie nieusankcjonowanej przez RNC podczas cyklu wyborczego.

Komitet zapowiedział, że kryteria przyszłych debat mogą obejmować wyższe progi zarówno dla sondaży i zbieranych funduszy. Daty przyszłych debat nie zostały ustalone.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, flgov
Czytaj dalej

News USA

Kobieta kierowca wyprowadziła dzieci ze szkolnego autobusu w Millwaukee. Sekundy potem stanął w ogniu

Opublikowano

dnia

Autor:

Kierowca szkolnego autobusu, Imunek Williams, była zaledwie dwie przecznice od wysadzenia grupy uczniów w Milwaukee Academy of Science w środę rano, kiedy nagle poczuła zapach spalenizny. Kilka minut później autobus stanął w płomieniach. Do niebezpiecznej sytuacji doszło 31 maja.

24-letnia Williams jest kierowcą autobusu od niespełna roku. Mając roczne dziecko i kolejne maleństwo w drodze, przypisuje instynktowi macierzyńskiemu to, co zrobiła w kryzysowej sytuacji.

Kobieta miała opuszczone szybę od kierowcy i początkowo myślała, że zapach pochodzi z innego samochodu, ale potem dym zaczął wydobywać się z jej grzejnika, więc zjechała na pobocze. Następnie Williams spokojnie ewakuowała wszystkich 37 uczniów, od szkoły podstawowej po szkołę średnią, z dymiącego autobusu.

„15 do 30 sekund po tym, jak ostatnie dziecko wysiadło z autobusu, odwróciłam się a autobus stanął w płomieniach” – mówi Williams.

Niektórzy uczniowie wyciągnęli telefony komórkowe, aby nagrać płonący autobus, podczas gdy inni stali w szoku, dopóki inny autobus nie przyjechał, aby zabrać ich do szkoły.

Pierwsi ratownicy przybyli na miejsce zdarzenia i wprowadzili węże z wodą przez okna autobusu, aby ugasić pożar. Williams, która spodziewa się dziecka w sierpniu, została przetransportowana do lokalnego szpitala, jako środek ostrożności.

Dzielna kobieta spotkała się z wyrazami miłości i uznania ze strony swojej społeczności. Dzięki jej bohaterskiemu czynowi wszystkich 37 pasażerów autobusu jest już bezpiecznych na wakacjach.

 

Źródło: cnn
Foto: Imunek Williams
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu