Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Uważaj jeśli jedziesz na Florydę. Zmiany w prawie imigracyjnym wyjaśnia Mec. Magdalena Grobelski

Opublikowano

dnia

Stan Floryda wprowadza nowe, zaostrzone prawo imigracyjne, którym Ron DeSantis prawdopodobnie chce chronić swoich mieszkańców przed zalaniem przez nielegalnych imigrantów. To ważna, choć sporna dla wielu kwestia w obliczu narastającego w całym kraju kryzysu imigracyjnego i ogromnych ilości przybywających do Stanów Zjednoczonych osób, mówi specjalistka prawa imigracyjnego, Mecenas Magdalena Grobelski.

Decyzja zawiązana ze zmianami w prawie imigracyjnym, jest wg mec. Magdaleny Grobelskiej, decyzją polityczną gubernatora Florydy, który będzie startował w Wyborach Prezydenckich w 2024 r.

W związku z tymi zmianami mec. Magdalena Grobelski zaleca zwiększenie ostrożności w przypadku podróżowania na Florydę. Przede wszystkim osoba nieudokumentowana nigdy nie powinna latać samolotami – podkreśla nasz Gość.

Nowe prawo daje także prawo policji pobrania DNA osoby podejrzanej o nielegalny status, co jest niezgodne z Konstytucją Stanów Zjednoczonych, podkreśla mec. Magdalena Grobelski.

Zmiany na Florydzie uderzą m.in. w osoby, które mieszkają w stanie od wielu lat i nie mają uregulowanego statusu. Wciąż nie ma reformy w amerykańskim prawie imigracyjnym, która jest bardzo potrzebna. Wprowadzenie kompleksowej reformy będzie trudne z powodu ogromnych kosztów – tłumaczy nasz Gość.

23 maja Izbie Reprezentantów została przedstawiona do zaznajomienia się tzw. Dignity Act, dotycząca zarówno ochrony południowych granic jak i nieudokumentowanych imigrantów przebywających w USA od lat. Ale to na razie jest tylko propozycja ustawy.

To, że nowo przybywający imigranci dostają pozwolenie na pracę jest niestety ogromną niesprawiedliwością wobec tych osób które od lat żyją w USA i uczciwie pracują, budując ten kraj.

Nowe przepisy w prawie imigracyjnym stanu Floryda, które wejdą w życie 1. lipca:

• Osoba zatrzymana w pojeździe z osobą nieudokumentowaną przekraczającą granice stanu Floryda może zostać oskarżona o przemyt i gangsterstwo i skazana na karę 15 lat pozbawienia wolności;
• Przewóz osób nieudokumentowanych do stanu Floryda jest jednoznaczny z popełnieniem aktu Felony (tym samym gubernator otrzymał 12 milionów dolarów na wywóz nieudokumentowanych imigrantów ze stanu Floryda);
• Nowe prawo nie kryminalizuje: wynajmu mieszkania czy życia z osobą nieudokumentowaną pod jednym dachem w stanie Floryda;
• Nakazuje szpitalom sprawdzanie statusu chorego. Pacjent ma prawo odmówić przyznania się do swojego statusu, ale każdy szpital co kwartał musi wysłać dane statystyczne wliczając osoby, które odmówiły podania informacji;
• Zabrania zatrudnienia nieudokumentowanych osób;
• Nadaje kare 5 lat więzienia oraz $5000 każdemu kto używa podrobionych dokumentów celem otrzymania pracy;
• Zabrania utrzymania w pracy osoby, jeśli pracodawca wie, że zatrudniony nie ma statusu;
• Zabrania wydania ID lub prawa jazdy osobie nieudokumentowanej;
• Unieważnia prawo jazdy wydane w innym stanie jeśli osoba nie ma możliwości udokumentowania statusu w USA;
• Zabrania z dniem 1. listopada 2028 r. każdemu beneficjentowi DACA przystąpienia do egzaminu licencji praktykowania prawa w stanie Floryda;
• Daje przedstawicielowi Urzędu Bezpieczeństwa Stanu Floryda te same moce co przedstawicielowi jednostki anty-terrorystycznej;
• Daje prawo policji pobrania DNA osoby podejrzanej o nielegalny status

Zdecydowanie trzeba więc szukać ścieżek legalizacji swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych a przynajmniej ochrony przed deportacją. Taką ochronę zapewnia już samo rozpoczęcie procesu legalizacji.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Foto: istock/designer491/Zerbor/simpson33/

Prawo imigracyjne

Każda sprawa imigracyjna jest inna i wymaga indywidualnego podejścia

Opublikowano

dnia

Autor:

Wchodząc w proces legalizacji naszego pobytu w Stanach Zjednoczonych, rozmawiamy z przyjaciółmi i znajomymi porównując nasze przypadki. Ale tak naprawdę każda sprawa imigracyjna jest inna – podkreśla mec. Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego. Te niuanse są dobrze znane doświadczonym prawnikom.

Pomiędzy prowadzonymi przez Urząd Imigracyjny sprawami istnieją niewielkie różnice, niewidoczne dla samych petentów ale bardzo istotne dla urzędników.

Nie należy jednak porównywać w ten sposób dwóch toczonych w Urzędzie Imigracyjnym spraw.

Wpływ na to jak szybko rozpatrywana jest np. złożona petycja o Zieloną Kartę, ma szereg kwestii, m.in. sposób w jaki dana osoba wjechała do Stanów Zjednoczonych, czy była tu wcześniej, czy nie „przesiedziała” wizy, jaki jest jej status finansowy, jaka jest różnica wieku między osobą sponsorującą a sponsorowaną, albo czy sponsor był już wcześniej w związku małżeńskim, tłumaczy mec. Magdalena Grobelski.

Doświadczona osoba prowadząca daną sprawę imigracyjną zbiera takie właśnie kluczowe informacje w swoim wywiadzie.

W przypadku jeśli dana osoba dostanie odmowę przyznania Zielonej Karty, będzie miała duże problemy aby ubiegać się o nią inną drogą – choć to także zależy od konkretnej sytuacji tej osoby, wyjaśnia specjalistka prawa imigracyjnego.

Akta osób starających się o Zieloną Kartę czy obywatelstwo amerykańskie są tajne – nikt do nich nie ma wglądu; ani petent ani jego prawnik.

Warto legalizować swój pobyt w USA, ale trzeba to zrobić mądrze, zaopatrując się w niezbędną wiedzę.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824. 

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Blue Planet Studio/
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Prawo jazdy dla osób nieudokumentowanych w Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Co powinniśmy wiedzieć o prawie jazdy dla osób nie posiadających dokumentów w stanie Illinois?

  • Możemy się ubiegać o nie od 1. lipca tego roku
  • Aby je uzyskać należy przedstawić:
    o Paszport polski ważny co najmniej jeszcze 2 lata
    o Dokument pokazujący, że osoba mieszka w stanie Illinois co najmniej 1 rok
    o Zdać test na prawo jazdy i wzrok
    o Mieć dokument pokazujący ze posiada się ubezpieczenie na auto oraz 2 dokumenty pokazujące zamieszkanie np. rachunek za prąd, wyciąg z banku etc.
  • Dokument ten nie służy by podróżować samolotem
  • Dokument ten będzie zbliżony wyglądem do obecnego prawo jazdy ale będzie miał napis FEDERAL LIMITS APPLY… czyli będzie można go użyć jako dokument identyfikacyjny np. by zakupić lekarstwo w aptece, wynająć mieszkanie, i in. ale nie by wejść na pokład samolotu.

Autorka: Mecenas Magdalena Grobelski
Foto: Secretary of Illinois, istock/IherPhoto/
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Czy warto zakładać konto internetowe na stronie urzędu imigracyjnego?

Opublikowano

dnia

Autor:

W gąszczu przepisów prawa imigracyjnego, ciężko poruszać się samemu. Dlatego w każdą środę w studiu Radia Deon Chicago dyżur prowadzi specjalistka prawa imigracyjnego, Mecenas Magdalena Grobelski, udzielając praktycznych porad by wszystkie osoby, zmierzające do zalegalizowania swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych, mogły przejść tą drogę w najprostszy i najkrótszy sposób.

Mecenas Magdalena Grobelski odpowiada na Wasze pytania.

Czy warto zakładać konto internetowe na stronie urzędu imigracyjnego?

Wiele osób myśli, że dzięki temu będzie miało dostęp do informacji na bieżąco. Niestety osoby posiadające takie konta nie dostają żadnych powiadomień, np. mailem czy sms-em, że jakieś aktualizacje się tam pojawiają, zwraca uwagą mec. Magdalena Grobelski.

Inny problem, który aktualnie pojawił się w Chicago, to to, że Urząd Imigracyjny wzywa ponownie na rozmowy na Zielone Karty i ma tak wielki bałagan, że nie zawsze wysyła dodatkowe zawiadomienie tradycyjną pocztą.

„Tak że w tej chwili bacząc na to co się dzieje w Urzędzie Imigracyjnym w Chicago ja odradzam moim klientom zakładanie kont internetowych” zaznacza mec. Magdalena Grobelski.

Czy składać petycję o zwolnienie z opłat?

Jeśli tylko dana osoba się kwalifikuje, to jak najbardziej może to zrobić, zwłaszcza że od kwietnia wszystkie opłaty w Urzędzie Imigracyjnym wzrosną, radzi mec. Magdalena Grobelski.

Od 1. kwietnia opłaty rządowe za wszystkie petycje imigracyjne wzrosną:
• Petycja na rodzinę – 17%
• Podanie o obywatelstwo – 20%
• Petycja o zielona kartę – 26%
• Przedłużenie wizy – 14%
• Petycja za zagubiona kartę wjazdu – 26%
• Podanie o wizę narzeczeńska – 26%
• Przedłużenie podania o zielona kartę – 26%

Na potwierdzenie przyjęcia aplikacji bez opłat czeka się jednak dłużej, obecnie ponad miesiąc i niestety czasem się zdarza, że nawet jeśli ktoś się kwalifikuje do zwolnienia z opłat to takie podanie zostanie odrzucone.

Czy jeśli ktoś złożył sam petycję o sponsorowanie przez małżeństwo, może poprosić o obecność adwokata w czasie interview?

Jeśli taka para znajdzie adwokata, który się tego podejmie, może on być obecny na rozmowie, wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski. Teraz w Chicago jest to nawet wskazane, ponieważ powrócono do rozdzielania par w czasie interview, nawet jeśli nie można znaleźć niczego podejrzanego w ich sprawie.

Następnie urzędnik imigracyjny porównuje odpowiedzi obu osób, szukając różnic.

Czy składać o 2-letnią Zieloną Kartę będąc w małżeństwie, czy lepiej poczekać te 2 lata i złożyć wniosek o kartę permanentną, unikając w ten sposób jednego interview?

Mec. Magdalena Grobelski odradza takie czekanie. Często zdarzają się różne sytuacje rodzinne wymagające wyjazdu, np. choroba czy śmierć bliskiej osoby, i wtedy stanowi to problem.

Kiedy zacząć sponsorować dziecko? Po 3 czy po 5 latach?

Dziecko możemy sponsorować już po 3 latach, gdy mamy Zieloną Kartę i nie warto z tym czekać na obywatelstwo, podkreśla mec. Magdalena Grobelski. Poza tym, jeśli proces sponsorowania zostanie rozpoczęty na Zielonej Karcie to dziecko ma później możliwość wyboru krótszej drogi do uzyskania obywatelstwa.

Czy warto składać wniosek o zwolnienie z egzaminu na obywatelstwo amerykańskie, jeśli możemy zdawać go po polsku?

Można to zrobić w przypadku osoby naprawdę chorej, ale jeśli zwolnienie nie jest faktycznie uzasadnione, mec. Magdalena Grobelski radzi nie ryzykować i po prostu podejść do egzaminu.

Czy warto składać podanie o obywatelstwo, jeśli jeszcze nie mamy 10-letniej Zielonej Karty i sponsorowanie jest przez małżeństwo?

„Jak najbardziej tak, ponieważ możecie Państwo upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – zdać egzamin na obywatelstwo i przy okazji zatwierdzić kartę, na która czekacie”, zachęca mec. Magdalena Grobelski. Taka decyzja na pewno przyspieszy cały proces.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824. 

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Deagreez/mediaphotos/

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu