Połącz się z nami

News USA

Ruszyła rejestracja zawodników na XXI Światowe Letnie Igrzyska Polonijne

Opublikowano

dnia

XXI Światowe Letnie Igrzyska Polonijne – Nysa-Wrocław odbędą się w dniach 26-31 sierpnia 2023 roku. Czas zatem pomyśleć o zarezerwowaniu wolnego czasu, wyborze konkurencji, szlifowaniu kondycji i techniki. 8 maja rozpoczyna się rejestracja zawodników.

Organizatorem Igrzysk jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, które wraz z Ministerstwem Sportu oraz Polskim Komitetem Olimpijskim dbającym o poziom merytoryczny zawodów, przygotowało oprócz letnich konkurencji sportowych moc atrakcji, z których słyną polonijne Igrzyska.

Są to m.in. spotkania z wybitnymi polskimi sportowcami, olimpijczykami, wieczory tematyczne poświęcone Polonii, wycieczki krajoznawczo – historyczne, program integracyjny.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” od początku swej działalności wspiera aktywność Polonii i Polaków za granicą w rożnych formach. Sport zajmuje jedną z czołowych pozycji. Przez 30 lat Stowarzyszenie zorganizowało setki tego typu wydarzeń.

Największymi są igrzyska odbywające się na przemian co dwa lata gromadzące każdorazowo średnio od 1000 do 1500 zawodników. Są to Światowe Letnie Igrzyska Polonijne i Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne.

Partnerem Igrzysk jest Polski Komitet Olimpijski (PKOL) zapewniający stosowny poziom merytoryczny zawodów oraz fundującym puchar fair play prezesa PKOL dla zawodnika wyróżniającego się postawą sportową względem konkurentów.

Historia igrzysk polonijnych rozpoczęła się w 1933 roku kiedy to podczas V Zjazdu Rady Organizacyjnej Polaków z Zagranicy, postanowiono zorganizować w ojczyźnie I Polonijne Igrzyska Sportowe. II wojna światowa i niechęć do nich w czasach PRL sprawił, że do idei polonijnych igrzysk wrócono dopiero po wielu latach.

W latach 90. pierwszy prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, prof. Andrzej Stelmachowski, wskrzesił Światowe Igrzyska Polonijne i od tamtego czasu stały się wydarzeniem cyklicznym.

Ostatnie, XX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbyły się w 2021 roku w Pułtusku, natomiast XV Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne pod koniec roku 2022 w Wiśle.

Zawodnicy – jak zawsze – mieli do wyboru cała paletę dyscyplin. Nie inaczej będzie w tym roku w Nysie i Wrocławiu.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Źródło: pai
Foto: YouTube, Wspólnota Polska, pai

News USA

Dzień Pamięci vs Dzień Weterana. Wiecie czym się różnią?

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzień Pamięci i Dzień Weterana to dwa ważne święta upamiętniające tych, którzy służyli w armii Stanów Zjednoczonych. Wydają się być podobne, ale istnieje jednak różnica między tymi dniami.

Dzień Pamięci – Memorial Day

Dzień Pamięci to federalne święto w Stanach Zjednoczonych, które upamiętnia i honoruje tych, którzy zginęli podczas służby w armii USA. Obchodzony jest w ostatni poniedziałek maja. W tym roku obchodzony jest 29 maja.

Memorial Day był wcześniej nazywany Dniem Dekoracji i powstał jako sposób na uhonorowanie tych, którzy zginęli w wojnie secesyjnej.

Dziś Dzień Pamięci to czas, aby pamiętać o wszystkich, którzy zginęli we wszystkich wojnach, w tym w wojnie w Wietnamie, wojnie w Iraku i wojnie w Afganistanie.

Dzień Weteranów – Veterans Day

Veterans Day to święto federalne w Stanach Zjednoczonych, które ma na celu uhonorowanie wszystkich, którzy służyli w armii USA, zarówno żywych, jak i zmarłych. Obchodzone jest 11 listopada,.

Dzień Weterana to czas, aby podziękować weteranom za ich służbę i okazać uznanie za ich poświęcenie.

Święto 11 listopada zostało ustanowione w 1919 roku przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona pod nazwą Armistice Day (dzień rozejmu), aby uczcić rocznicę zakończenia działań wojennych podczas I wojny światowej.

Prezydent Dwight Eisenhower ustanowił ten dzień świętem narodowym pod nazwą Dzień Weteranów proklamacją z 1 czerwca 1954 roku.

Główna różnica między Dniem Pamięci a Dniem Weteranów polega więc na tym, że Dzień Pamięci to dzień pamięci o tych, którzy zginęli w służbie swojemu krajowi, podczas gdy Dzień Weteranów to dzień uhonorowania wszystkich, którzy służyli, niezależnie od tego, czy zginęli w służbie.

Zarówno Dzień Pamięci, jak i Dzień Weteranów to ważne święta, które pozwalają wyrazić wdzięczność tym, którzy służyli naszemu krajowi.

Oto kilka sposobów na uhonorowanie tych, którzy służyli w Dniu Pamięci i Dniu Weteranów:

  • Weź udział w nabożeństwie żałobnym lub ceremonii.
  • Odwiedź cmentarz lub pomnik weterana.
  • Noś czerwono-biało-niebieską wstążkę.
  • Przekaż darowiznę na rzecz organizacji weteranów.
  • Napisz list do weterana.
  • Podziękuj weteranom za ich służbę.

Poświęcając czas na uhonorowanie tych, którzy służyli, możesz okazać wdzięczność za ich poświęcenie oraz pomóc zapewnić, że ich służba nigdy nie zostanie zapomniana.

 

Źródło: fox35
Foto: YouTube, istock/spukkato
Czytaj dalej

News USA

Agata Kornhauser–Duda i Bogdan Chmielewski rozmawiali o Polonii i promocji naszego kraju

Opublikowano

dnia

Autor:

Agata Kornhauser–Duda spotkała się w czwartek z Bogdanem Chmielewskim, Przewodniczącym Polsko–Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Tematem rozmowy był realizacja programu Stażu Prezydenckiego umożliwiającego amerykańskim studentom, w tym osobom o polskich korzeniach, pozyskanie wiedzy o współczesnej Polsce oraz zdobycie doświadczeń podczas spotkań i paneli w naszym kraju. Mówiono również o zaangażowaniu amerykańskiej Polonii we wsparcie Ukrainy i uchodźców.

Polsko–Słowiańska Federalna Unia Kredytowa to największa etniczna instytucja finansowa w USA. Jej misją jest stałe wspieranie środowiska Polonii. Co roku do organizacji polonijnych, szkół, klubów, parafii trafia ponad 2,5 mln dolarów w postaci dotacji.

PSFUK jest też największym polonijnym pracodawcą, zatrudniającym ok. 320 pracowników: w większości urodzonych w Polsce lub mających polskie korzenie.

Unia wspiera także działalność dziecięcych hospicjów w Polsce poprzez coroczną świąteczną zbiórkę środków. Każdorazowo jedna z placówek rekomendowana jest przez Małżonkę Prezydenta.

Trwająca wizyta Bogdana Chmielewskiego w Warszawie związana jest z realizacją kolejnej edycji Stażu Prezydenckiego mającego pomóc amerykańskim studentom oraz ich kolegom o polskim pochodzeniu w zdobyciu doświadczeń poprzez wizyty studyjne w wiodących spółkach skarbu państwa i międzynarodowych firmach prywatnych w Polsce.

Agata Kornhauser–Duda i Bogdan Chmielewski rozmawiali również o sytuacji w Ukrainie oraz o bieżących potrzebach jej mieszkańców i uchodźców przebywających w naszym kraju. Pierwsza Dama wyraziła głęboką wdzięczność dla amerykańskiej Polonii, która od wybuchu wojny wykazuje się solidarnością w niesieniu pomocy Ukraińcom i podejmuje szereg inicjatyw na ich rzecz.

W piątek, po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID–19, Prezydent Andrzej Duda zainaugurował w Pałacu Prezydenckim powrót do idei i tradycji Stażu Prezydenckiego oraz wręczył tegorocznym Stażystom dyplomy uczestnictwa w 4. edycji programu.

Jednym z celów programu jest promocja pozytywnego wizerunku Polski i Polaków w Stanach Zjednoczonych Ameryki, poszerzenie wiedzy uczestników Stażu na temat Polski, jej gospodarki, historii i kultury.

Intencją Kancelarii Prezydenta RP oraz partnerów Stażu Prezydenckiego jest również chęć zainspirowania uczestników Stażu do odwiedzania Polski oraz rozważenia budowania ścieżki kariery zawodowej na polskim rynku pracy.

Program Stażu Prezydenckiego został zainicjowany w 2017 roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

W dotychczasowych trzech edycjach programu wzięło udział 60 studentów amerykańskich, głównie z uczelni o profilu ekonomicznym i technicznym.

W uroczystości przyznania Stażów Prezydenckich wzięli udział także Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot, Minister Andrzej Dera, Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Marcin Wasilewski, Prezes Zarządu General Electric Company Polska Spółka z o.o.

W tym roku podczas realizacji programu młodzież odwiedzi Warszawę, Lublin, Rzeszów i Mielec oraz okolice tych miast (Warkę, Chełm, Łańcut, Markową), zapoznając się z polską historią, tradycją i kulturą oraz współczesnym, zmieniającym się dynamicznie obliczem wschodnich terenów naszego kraju.

W związku z agresją Rosji na Ukrainę i wojną toczącą się za wschodnią granicą Rzeczypospolitej Polskiej, ważnym przedmiotem prezentacji będzie rosnące zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Polski i państw regionu oraz wysiłek Polskiego Państwa, jego władz i jego obywateli w niesienie pomocy milionom uchodźców wojennych z Ukrainy.

Źródło: prezydent.pl
Foto: Grzegorz Jakubowski/KRRP
Czytaj dalej

News USA

Nagana i grzywna dla lekarki z Indianapolis, która usunęła ciążę 10-latki z Ohio

Opublikowano

dnia

Autor:

Lekarka z Indianapolis, która publicznie ujawniła, że w zeszłym roku dokonała aborcji u 10-letniej ofiary gwałtu z Ohio, została upomniana i ukarana grzywną przez medyczną komisję licencyjną Indiany. Komisja ustaliła, że ujawnienie naruszyło federalne i stanowe przepisy dotyczące prywatności pacjentów.

W czwartek komisja uznała dr Caitlin Bernard, lekarkę położnika-ginekolog, odpowiedzialną za trzy zarzuty naruszenia przepisów dotyczących prywatności pacjentów po tym, jak prokurator generalny stanu Indiana Todd Rokita złożył skargę na lekarkę w listopadzie.

Jednak komisja odrzuciła dwa inne zarzuty zawarte w skardze. Stwierdziła, że Bernard nie naruszyła przepisów wymagających od lekarzy natychmiastowego zgłaszania podejrzeń o wykorzystywanie dzieci i śledzenia na bieżąco przepisów dotyczących obowiązkowego zgłaszania i prywatności pacjentów.

Dr Caitlin Bernard zostanie ukarana grzywną w wysokości 3000 dolarów i otrzyma list z naganą, zgodnie z zarządem, który zgodził się pozwolić jej kontynuować praktykę lekarską.

W skardze zarzucano, że Bernard naruszyła prawo do prywatności pacjentów, gdy omawiała przypadek dziewczynki bez zgody pacjentki lub opiekuna – mimo, że nie użyła jej imienia – gdy latem rozmawiała z dziennikarzem z Indianapolis Star.

Ujawnienie, dlaczego dziewczynka z Ohio odbyła podróż medyczną do Indiany, kilka dni po tym, jak Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych unieważnił sprawę Roe przeciwko Wade, spowodowało, że dr. Bernard stała się częścią narodowej debaty na temat prawa do aborcji w swoim powiecie.

Dr. Bernard powiedziała w zeszłym roku, że pod koniec czerwca wykonała aborcję u 10-letniego dziecka i że dziewczynka pojechała do Indiany na zabieg, ponieważ Ohio, po orzeczeniu w sprawie Roe, generalnie zakazało aborcji po wykryciu wczesnej czynności serca, czyli około sześciu tygodni ciąży.

Dziewczynka była w ciąży sześć tygodni i trzy dni, powiedziała Bernard.

W czasie wykonania przez nią zabiegu Indiana zezwalała na aborcję do 20 tygodni po zapłodnieniu.

Według policji w Columbus, 27-letni Gerson Fuentes, który zgwałcił dziewczynkę z Ohio został aresztowany i oskarżony o gwałt na nieletniej w wieku poniżej 13 lat.

Dr Caitlin Bernard powiedziała zarządowi, że natychmiast powiadomiła pracownika socjalnego szpitala o możliwym nadużyciu. Pracownik socjalny zeznał, że skontaktowała się z urzędnikami w Ohio i że tamtejsze władze natychmiast rozpoczęły dochodzenie w tej sprawie.

Lekarka zgłosiła procedurę aborcji do Departamentu Zdrowia stanu Indiana 2 lipca – dwa dni po jej wykonaniu – zgodnie z wymogami departamentu. W czwartek powiedziała radzie licencyjnej, że złożyła również raport, w którym odnotowano nadużycie, do Departamentu Opieki nad Dziećmi w stanie Indiana.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu