Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Inauguracja XV jubileuszowej edycji konkursu “Być Polakiem”

Opublikowano

dnia

W Rydze, w Polskiej Szkole imienia Ity Kozakiewicz – zasłużonej dla Polonii łotewskiej i światowej działaczki, odbyła się inauguracja XV jubileuszowej edycji Konkursu “Być Polakiem”.

W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Ambasador RP Monika Michaliszyn, Konsul Mariusz Podgórski, Poseł Joanna Fabisiak – Inicjator Konkursu i Przewodnicząca jego Komitetu Organizacyjnego, Marek Machała – Koordynator Generalny Konkursu, Mariusz Wychódzki i Stanisław Świętek z Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej Instytut Rozwoju Języka Polskiego – współfinansującego przedsięwzięcie – a także członkowie jury, przedstawiciele Polskiego Kontyngentu Wojskowego, władz łotewskich, instytucji, stowarzyszeń, dyrektorzy szkół polskich na Łotwie oraz społeczność szkoły na czele z Dyrektor Terēzą Dinulą.

Nie zabrakło laureatów, wyróżnionych i uczestników wszystkich poprzednich XIV edycji Konkursu.

Inaugurację poprzedziło uroczyste spotkanie w Ambasadzie RP w Rydze podczas którego Wicedyrektor Magdalena Kostecka, z upoważnienia Ministra Edukacji i Nauki, dokonała wręczenia Medali Komisji Edukacji Narodowej Ambasador Monice Michaliszyn i Konsulowi Mariuszowi Podgórskiemu za szczególne zasługi dla oświaty polskiej mniejszości narodowej na Łotwie.

Podczas uroczystości w szkole organizatorzy złożyli podziękowania za wsparcie Instytutowi Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego oraz Stowarzyszeniu “Wspólnota Polska” – wieloletniemu partnerowi przedsięwzięcia.

W celu przybliżenia zebranym specyfiki konkursu swoimi doświadczeniami podzieliły się laureatki poprzednich jego edycji (modułu dla nauczycieli) Maja Federkiewicz oraz Sabina Mężyk, nauczycielki skierowane przez ORPEG do pracy dydaktycznej na Łotwie.

Część artystyczną wypełniły występy chóru szkoły ,,Polskie Kwiaty”, zespołu tanecznego ,,Dancitis”, zespołu harcerskiego oraz – będący miłą niespodzianką – występ muzyczny laureatów poprzednich edycji konkursu ,,Być Polakiem” – Marka Kondratiuka oraz Pawła Rzepczaka.

Krótka historia konkursu

Konkurs „Być Polakiem” jest realizowany dla pogłębiania i umacniania tożsamości narodowej poprzez rozwój postaw patriotycznych i społecznych dzieci i młodzieży, mieszkającej poza granicami Polski. Od czternastu już lat konkurs jest miejscem bezpośredniego i szczerego “dialogu z młodą Polonią o polskich sprawach”.

W efekcie wzięło w nim udział ponad 13 tysięcy osób z czterdziestu krajów świata, z różnych środowisk, z różnym stopniem znajomości języka przodków, ale połączeni przekonaniem, że polskość jest wartością, którą należy rozwijać w sobie i propagować w miejscach, gdzie żyją na co dzień. To dobry punkt wyjścia, aby stać się rzeczywistym ambasadorem polskości.

Zaczęło się w 2010 roku, w trzydziestą rocznicę rejestracji Solidarności. Poseł Joanna Fabisiak, postanowiła, w hołdzie wielkiemu Ruchowi Społecznemu który współtworzyła, ogłosić konkurs dla młodzieży polonijnej. Była bowiem wielka potrzeba zebrania wspomnień Rodaków o tym, jak wspierali Solidarność walczącą o odzyskanie przez Polskę Niepodległości.

Temat „Wspomnienie Solidarności w mojej rodzinie” okazał się strzałem w dziesiątkę. Wpłynęło wówczas blisko sto prac konkursowych z relacjami o zaangażowaniu rodzin, bliskich i dalszych znajomych w pomoc Polsce.
To był sygnał, że Konkurs wart jest kontynuacji. Kolejne edycje potwierdzały to domniemanie. Rosło zainteresowanie i udział dzieci i młodzieży polonijnej w Konkursie.

W ciągu minionych lat uczestniczyło w nim blisko 15.000 uczniów.

W pierwszej edycji byli reprezentanci z 12 krajów, a w obecnej z 36, również tak egzotycznych jak Madagaskar, Senegal, Emiraty Arabskie, Chiny, Kazachstan, Uzbekistan, Wenezuela, Brazylia. Tak więc wszystkie kontynenty, dziesiątki krajów i tysiące ludzi dowiaduje się, że warto być Polakiem.

Ci młodzi w globalnej wiosce, jaką jest współczesny świat, tworzą biało – czerwone porozumienie na rzecz Ojczyzny Przodków, bo łączy ich Polska. Żyją w innych warunkach i inaczej pojmują patriotyzm, ale inaczej nie znaczy gorzej.

Chcą budować poczucie dumy w sobie z faktu, że mają polskie korzenie. Chcą być ambasadorami tej dumy w miejscu zamieszkania. Konkurs „Być Polakiem” pomaga im lepiej poznać i lepiej zrozumieć Polskę i stąd ten tłumny w nim udział.

 

Źródło: pai

Polonia Amerykańska

Konkurs „Wkręć się w szkołę!”: Pokażcie, że w waszych szkołach jest fajnie

Opublikowano

dnia

Autor:

Ministerstwo Edukacji Narodowej RP ogłosiło konkurs dla uczniów pt.: „Wkręć się w szkołę!”, którego celem jest przedstawienie pozytywnego klimatu szkoły jako miejsca przyjaznego uczniom, nauczycielom oraz rodzicom.

„Wkręć się z szkołę!” to konkurs dla uczniów, który powstał z inicjatywy Minister Edukacji Barbary Nowackiej, skierowany jest do dzieci i młodzieży szkół polonijnych na całym świecie oraz uczniów ze wszystkich szkół w Polsce.

Zadaniem konkursowym jest przygotowanie pracy plastycznej w formacie do arkusza A3 (dla uczniów do 9. roku życia) lub maksymalnie 60sekundowy film w formacie 16:9 (dla dzieci i młodzieży powyżej 9. roku życia).

Na czym polega konkurs?

  • Pokażcie Waszą szkołę! Nie jest ważne w jakim miejscu się znajduje – na pewno dzieje się w niej dużo ciekawych rzeczy.
  • W jaki sposób lubicie spędzać w niej swój czas?
  • Za co lubicie swoich nauczycieli?
  • Co sprawia, że w Waszej szkole czujecie się po prostu dobrze i jak łatwo nawiązujecie znajomości i przyjaźnie?

Prace należy zgłaszać do Ministerstwa Edukacji do 1 czerwca do godziny 23:59 czasu polskiego.

Wszelkie materiały tj. regulamin, formularze zgłoszeniowe można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji – https://www.gov.pl/web/edukacja/wkrec-sie-w-szkole.

 

Źródło: gov.pl
Foto: YouTube, istock/shironosov/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Zgłoś swoje dziecko do programu stypendialnego KD Market. Czas tylko do niedzieli

Opublikowano

dnia

Autor:

Przypominamy! Termin zgłoszeń do Programu Stypendialnego KD Market upływa 27 kwietnia. Pula nagród wynosi 10 000 dolarów, a wyróżnienia zostaną przyznane studentom polskiego pochodzenia w kategoriach artystycznej, sportowej i naukowej. Program jest otwarty dla młodzieży od 13. roku życia – wspomóż talent swojego dziecka!

Wartość stypendiów:

  • Główna nagroda: 3 000 dolarów
  • Dwie nagrody po 2 000 dolarów
  • Trzy nagrody po 1 000 dolarów

Aplikacje można składać do 27 kwietnia 2025!

Laureaci nagród zostaną wybrani przez Komitet Stypendialny KD Market. Wypłata nagród zostanie przekazana Laureatom (lub Rodzicom lub Opiekunom Prawnym Laureata, jeśli nie ukończył 18 lat) podczas Pikniku Rodzinnego POLONIADA w niedzielę 8 czerwca 2025 r. osobiście.  UWAGA: Laureaci muszą być obecni, aby odebrać Nagrodę!

Kryteria kwalifikowalności i wyboru:

  1. Kandydat musi być polskiego pochodzenia
  2. Kandydat musi mieć co najmniej 13 lat i nie może być starszy niż uczeń ostatniej klasy szkoły średniej
  3. Kandydat musi być w stanie udowodnić swoje osiągnięcia w zakresie nauki/sportu/sztuki

Więcej informacji oraz formularz aplikacyjny można znaleźć tutaj: https://mykdmarket.com/pages/scholarship-program

Zwycięzcy zostaną powiadomieni e-mailem co najmniej dwa (2) tygodnie przed wydarzeniem.

Źródło: KD Market
Foto: KD Market, Andrzej Brach
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Uwaga naukowcy: Nabór do programu Ulam NAWA 2025 tylko do 12 maja

Opublikowano

dnia

Autor:

Nabór w programie Ulam NAWA, który daje zagranicznym naukowcom możliwość realizacji badań w Polsce, potrwa do 12 maja. To już siódma edycja jednego z naszych flagowych programów wspierających umiędzynarodowienie polskich uczelni i instytucji naukowych.

Kto może aplikować?

Zapraszamy wyróżniających się naukowców z całego świata, którzy posiadają dyplom doktora w dowolnej dziedzinie. Możesz realizować swoje projekty badawcze we współpracy z polskimi instytucjami naukowymi.

Warunki i korzyści:

  • Czas trwania pobytu: od 6 do 24 miesięcy;
  • Wsparcie finansowe: 11 500 zł miesięcznie;
  • Dodatkowe świadczenia: jednorazowy dodatek na pokrycie kosztów przyjazdu oraz dodatek rodzinny dla osób posiadających dzieci;
  • Cel pobytu: prowadzenie badań naukowych, odbycie stażu podoktorskiego lub pozyskanie materiałów do badań i publikacji.

Kluczowe daty

  • Termin składania wniosków: od 10 lutego do 12 maja 2025 (do godz. 15:00) w naszym systemie teleinformatycznym;
  • Rozpoczęcie pobytów w Polsce: od 1 lutego 2026.

Dodatkowe możliwości

Jeśli uzyskałeś certyfikat Seal of Excellence w ramach programu Marie Skłodowska-Curie Actions Postdoctoral Fellowships, możesz również aplikować – uznajemy ten certyfikat jako potwierdzenie jakości Twojego wniosku.

Nie masz jeszcze wybranego ośrodka goszczącego? Sprawdź Polish research landscape: Key figures – Research in Poland.

Nie przegap tej wyjątkowej szansy! Dołącz do grona 362 naukowców z 59 krajów, którzy już skorzystali z programu Ulam NAWA i rozwijaj swoją karierę w Polsce.

Więcej szczegółów: Ogłoszenie

NAWA

 

Foto: istock/Gumpanat/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

grudzień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu