Połącz się z nami

Kościół

Nowi amerykańscy księża pochodzą z katolickich rodzin. W niedzielę modlimy się o powołania

Opublikowano

dnia

W tym roku ponad 450 mężczyzn w Stanach Zjednoczonych zostanie wyświęconych na kapłanów. Dotycząca ich ankieta wskazuje, że przytłaczająca większość przyszłych księży była wychowywana w katolickich, nienaruszonych rodzinach i indywidualnie wykazywała nawyk częstego uczestnictwa w nabożeństwach i regularnego życia modlitewnego. O jej wynikach mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

We wtorek Komitet Biskupów USA ds. Duchowieństwa, Życia Konsekrowanego i Powołań, którego przewodniczącym jest bp Earl Boyea z Lansing w stanie Michigan, opublikował „Studium dotyczące święceń na rok 2023” przy współpracy z Centrum Badań Stosowanych w Apostolstwie (CARA) na Uniwersytecie Georgetown.

Centrum CARA przeprowadził ankietę na 458 seminarzystach, którzy mają zostać wyświęceni w tym roku. Otrzymał 334 odpowiedzi, czyli 73%.

Odpowiedzi nadeszły od ordynariuszy ze 116 diecezji w USA i 24 różnych instytucji religijnych.

Wychowanie katolickie w stabilnych rodzinach

Seminarzyści, którzy mają zostać wyświęceni, to w przeważającej części katolicy od urodzenia.

  • Około 93% wyświęconych zostało ochrzczonych jako niemowlęta.
  • 96% zostało wychowanych przez biologicznych rodziców.
  • Około 92% było wychowywanych przez małżeństwo mieszkające razem.
  • 84% miało oboje rodziców, którzy byli katolikami.
  • Co trzeci respondent miał krewnego, który jest księdzem lub zakonnikiem.

Zaangażowanie w życie parafii

Posługa kościelna to kolejny powszechny zwyczaj przyszłych księży:

  • Około 72% przyszłych księży było ministrantami, około połowa lektorami, a 40% nadzwyczajnymi szafarzami Eucharystii.
  • 33% służyło jako katecheci, podczas gdy nieco mniejszy odsetek służył w duszpasterstwie młodzieżowym lub kampusowym.
  • Około 23% było kantorami lub członkami duszpasterstwa muzycznego.

Życie nacechowane regularną modlitwą

Badanie pokazuje również podobieństwa w życiu religijnym wśród ankietowanych.

  • Lectio divina było stałą praktyką 33% respondentów, którzy zgłaszali również udział w rekolekcjach na studiach lub w liceum.
  • Ponad połowa wyświęconych uczestniczyła w swoich parafialnych grupach młodzieżowych, a kolejne 27% było uczestnikami katolickiej duszpasterstwa na kampusie.

Wykształcenie

Badanie wykazało, że mniej niż połowa nowych księży uczęszczała do szkół katolickich:

  • Około 43% respondentów uczęszczało do katolickiej szkoły podstawowej (K–8).
  • 34% uczęszczało do katolickiego liceum.
  • Około 11% uczyło się w domu w pewnym momencie swojego dzieciństwa.
  • 35% respondentów uczęszczało do college’u katolickiego.
  • Około 1 na 4 przyszłych kapłanów — 26% — zgłaszał dług edukacyjny po wstąpieniu do seminarium. Spośród osób zadłużonych średnia kwota zadłużenia wyniosła 21 000 USD.
  • Około 42% miało przed wstąpieniem do seminarium wyższe wykształcenie, a około 16% dyplom ukończenia studiów wyższych.
  • 18% miało wykształcenie wyższe lub uczęszczało do szkoły handlowej, a 24% miało wykształcenie średnie lub niższe.
  • Około 4% służyło w siłach zbrojnych USA, a 12% pochodziło z zawodowych rodzin wojskowych.

Ile mają lat i skąd są?

Mediana wieku ordynariuszy diecezjalnych wynosi 30 lat, podczas gdy święcenia instytutów zakonnych są nieco później, z medianą wieku 34 lata. Najmłodszy respondent miał 25 lat, a najstarszy 67.

Środkowy Zachód i Południe przodują teraz w formacji seminarzystów, ponieważ seminaria w tych dwóch regionach stanowiły po 31% przyszłych księży. 17% przyszłych kapłanów pochodzi z Północnego Wschodu, 13% z Zachodu i 7% zza granicy.

Latynosi stanowią 16% ankietowanych. Ich udział wynosi średnio około 15% od 2006 roku. Osoby o pochodzeniu azjatyckim lub pacyficznym stanowią 10%, a Afroamerykanie 6%. Biali stanowią większość – 64% przyszłych księży.

Ankieta została opublikowana przed Światowym Dniem Modlitw o Powołania, święta, które Kościół katolicki obchodzi w tym roku 30 kwietnia, w IV Niedzielę Wielkanocną.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Liudmila Chernetska

Kościół

Rosja nasila prześladowania religijne w kraju i na okupowanych terytoriach Ukrainy

Opublikowano

dnia

Autor:

rosyjscy-zolnierze-w-moskwie

Rosja wciąż dopuszcza się „szczególnie poważnych” naruszeń wolności religijnej wobec mniejszości wyznaniowych – zarówno w swoim kraju, jak i na okupowanych terenach Ukrainy – wynika z najnowszego raportu Komisji Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF), opublikowanego 30 czerwca. Dokument przedstawia Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Raport obejmuje sytuację w 2024 roku oraz na początku 2025 roku. Komisja odnotowuje w nim „nasilone prześladowania” wobec ukraińskich chrześcijan – prawosławnych, katolickich i protestanckich – zarówno w strefach okupowanych, jak i na terytorium samej Rosji.

Komisja Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej USCIRF zwraca uwagę na liczne przypadki represji wobec działaczy praw człowieka w granicach Federacji Rosyjskiej. Dotyczą one m.in. niezależnych dziennikarzy, przeciwników wojny oraz członków wspólnot religijnych, które nie podporządkowują się władzy państwowej.

Represje dotykają m.in. katolików, Świadków Jehowy, praktykujących Falun Gong, protestantów, muzułmanów krymskotatarskich i ukraińskich chrześcijan.

Według danych, 72% Rosjan identyfikuje się jako prawosławni, 7% to muzułmanie, 5% deklaruje ateizm, a 13% nie utożsamia się z żadną religią. Pozostałe 3% należy do innych wyznań.

Prześladowania ukraińskich wspólnot religijnych

Trwająca wojna Rosji z Ukrainą przyniosła najbardziej brutalne akty prześladowań religijnych. Od rozpoczęcia inwazji w lutym 2022 roku organizacje pozarządowe odnotowały zabójstwo co najmniej 47 duchownych. W tym samym czasie zniszczono lub uszkodzono 640 świątyń i miejsc kultu.

Rosyjskie władze okupacyjne „de facto zakazały działalności” wielu wspólnot religijnych – m.in. Prawosławnego Kościoła Ukrainy (OCU), Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Świadków Jehowy oraz licznych grup protestanckich: baptystów, zielonoświątkowców czy adwentystów dnia siódmego.

Raport dokumentuje próby zmuszenia ukraińskich wspólnot prawosławnych do podporządkowania się Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu pod zwierzchnictwem Patriarchatu Moskiewskiego.

W innym przypadku ONZ udokumentowała tortury stosowane wobec dwóch greckokatolickich księży – Iwana Lewickiego i Bohdana Gelety – przetrzymywanych od listopada 2022 do czerwca 2024. Jeden z nich zeznał, że był bity, zmuszany do długotrwałych niewygodnych pozycji i czołgania się po asfalcie.

kościół w ukrainie

Represje w Rosji i instrumentalizacja prawa

USCIRF podkreśla, że Rosja wykorzystuje przepisy zakazujące tzw. „nielegalnej działalności misyjnej” do represjonowania mniejszości religijnych. W 2024 roku rosyjskie sądy rozpatrzyły 431 spraw opartych na tych przepisach, nakładając grzywny o łącznej wartości blisko 60 tys. dolarów.

Z kolei arcybiskup Apostolskiego Kościoła Prawosławnego Grigorij Mikhnov-Vaitenko został ukarany grzywną za opublikowanie filmu krytykującego inwazję, w którym odnosił się do Biblii.

Raport zwraca też uwagę na ograniczenia dotyczące alternatywnej służby cywilnej – chrześcijanie odmawiający służby wojskowej z powodów religijnych często nie mają możliwości legalnego zwolnienia z obowiązku.

muzułmanki

Muzułmanie i inne mniejszości

Władze rosyjskie prześladują także muzułmanów, zwłaszcza tych podejrzewanych o związki z organizacją Hizb ut-Tahrir – mimo braku dowodów na przemoc z ich strony. Odnotowano 352 przypadki oskarżeń, z czego 280 osób skazano – w tym 119 na ponad 15 lat więzienia, a 131 na kary od 10 do 14 lat.

Szczególnie dotknięci są muzułmanie krymskotatarscy, zamieszkujący okupowany Krym.

Wnioski

Raport USCIRF jednoznacznie wskazuje, że Rosja systematycznie łamie prawo do wolności religijnej – zarówno na swoim terytorium, jak i na okupowanych obszarach Ukrainy. Prześladowania, zakazy działalności religijnej, tortury duchownych i wykorzystywanie prawa do tłumienia oporu wobec wojny, stanowią poważne naruszenia międzynarodowych standardów praw człowieka.

Źródło: cna
Foto: istock/:dimid_86/ Oleg Elkov/tanyss/
Czytaj dalej

Kościół

Andrzej Duda: zaprosiłem Papieża do Polski, Leon XIV pytał o Ukrainę

Opublikowano

dnia

Autor:

Andrzej Duda zaprosił Leona XIV do Polski. Nie padły żadne konkretne daty, ale zdaniem prezydenta dobrą okazją mogłaby być 150 rocznica objawień maryjnych w Gietrzwałdzie w 2027 r. Leon XIV chciał poznać opinię Andrzeja Dudy w sprawie wojny na Ukrainie. Z rozmów wynikało, że dobrze zna Polskę.

O szczegółach swej wizyty w Watykanie prezydent opowiadał dziennikarzom w polskiej ambasadzie przy Stolicy Apostolskiej.

Pożegnanie z Watykanem

„To specyficzna wizyta prezydencka, bo z jednej strony powitalna w tym sensie, że nie tak dawno Ojciec Święty został wybrany i rozpoczął swój pontyfikat, a dla mnie także i zarazem wizyta pożegnalna w tej roli głowy państwa polskiego, ostatnia z całą pewnością u Ojca Świętego” – powiedział Andrzej Duda.

Zapowiedź wizyty prezydenta Nawrockiego

Przyznał, że z Papieżem Leonem rozmawiał też o nowym prezydencie elekcie Karolu Nawrockim. Zapowiedział jego wizytę w Watykanie. To dla nas bardzo ważne, aby mógł tu przyjechać i się przedstawić Ojcu Świętemu jako nowy prezydent Rzeczypospolitej – dodał Andrzej Duda.

Zaproszenie do Polski

Prezydent zapewnił Leona XIV, że jest bardzo oczekiwany w Polsce, Polacy pragną, żeby przyjechał, do nich przemówił, by mogli się z nim modlić, by pobłogosławić ich Ojczyznę. Ojciec Święty nie złożył w tej sprawie żadnej deklaracji, nie podał żadnego terminu.

Andrzej Duda poinformował, że za dwa lata będą obchody 150-lecia objawień w Gietrzwałdzie i będzie to wielkie wydarzenie religijne. „Ale Ojciec Święty oczywiście może przyjechać do nas zawsze i zawsze na niego czekamy” – zapewnił prezydent.

Leon XIV zna Polskę

Andrzej Duda rozmawiał też z Papieżem o Polsce. Okazało się, że Leon XIV dobrze zna nasz kraj, bo kilkakrotnie go odwiedzał jako generał augustianów.

Ojciec Święty pytał o ocenę sytuacji po rosyjskiej agresji

Podczas audiencji w Watykanie rozmawiano też o sytuacji na Ukrainie i o szansach na pokojowe negocjacje. „Ojciec Święty pytał mnie o ocenę mojej sytuacji w związku z rosyjską agresją na Ukrainę” – powiedział Andrzej Duda.

Papież powiedział, że liczy na Donalda Trumpa, iż uda mu się skłonić obie strony do negocjacji.

„Powiedziałem Ojcu Świętemu, że uważam, że to bardzo ciekawa i realna idea, żeby te rozmowy pokojowe odbyły się niejako pod auspicjami Stolicy Apostolskiej. Być może, że w Watykanie, ale, jak powiedziałem, są też inne miejsca bardzo symboliczne, choćby Castel Gandolfo”.

Krzysztof Bronk – Watykan

 

Foto: YouTube, Vatican Media
Czytaj dalej

Galeria

Msza św., Procesja Bożego Ciała i Piknik Jezuicki, 22 czerwca, Casa Italia. Fot. Ryszard Siek

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu