Połącz się z nami

Kościół

Narodowy Tydzień Świadomości Powołań: Jesteśmy wezwani razem

Opublikowano

dnia

Kościół katolicki w Stanach Zjednoczonych obchodzi Narodowy Tydzień Świadomości Powołań 6-12 listopada. Diecezje, parafie i organizacje katolickie organizują wydarzenia promujące powołania do posługi kapłańskiej i życia konsekrowanego. O tym, że osoby powołane tego wsparcia bardzo potrzebują, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

W Orędziu na Światowy Dzień Modlitw o Powołania, Papież Franciszek, powtarzając swoje wezwanie, aby Kościół stał się coraz bardziej synodalny, porównał różnorodność powołań w Kościele do pięknej mozaiki.

„Jako chrześcijanie nie tylko otrzymujemy powołanie indywidualnie; jesteśmy również wezwani razem. Jesteśmy jak płytki mozaiki. Każda z nich jest piękna sama z siebie, ale dopiero po złożeniu tworzą obraz.

Każdy z nas świeci jak gwiazda w sercu Boga i na firmamencie wszechświata.

Jednocześnie jednak jesteśmy wezwani do tworzenia konstelacji, które mogą prowadzić i oświetlać drogę ludzkości, poczynając od miejsc, w których żyjemy. Oto tajemnica Kościoła: celebracja różnic, znak i narzędzie tego wszystkiego, do czego ludzkość jest powołana”.

Biskup James F. Checchio z Metuchen, przewodniczący Komisji ds. Duchowieństwa, Życia Konsekrowanego i Powołań Konferencji Biskupów Katolickich USA (USCCB) podkreślił, że rozeznanie powołania ma zawsze miejsce w ramach wspólnoty.

„Każdego roku Komitet CCLV zleca Ośrodkowi Badań Stosowanych w Apostolacie przeprowadzenie ankiet wśród osób niedawno wyświęconych i profesów zakonnych w ubiegłym roku. Studia te konsekwentnie pokazują, że powołania są owocem towarzyszenia wspólnotowego.

Rodzina, zdrowe i święte przyjaźnie, grupa młodzieżowa, duszpasterstwo kampusowe oraz szersza wspólnota parafialna i diecezjalna tworzą wspierające środowiska, w których powołania są najpierw pielęgnowane i rozwijane”.

Obchody Tygodnia Świadomości Powołań rozpoczęły się w 1976 r., kiedy biskupi amerykańscy wyznaczyli 28. niedzielę roku, aby zwrócić uwagę na znaczenie powołań i modlitwy za tych, którzy rozeznali powołanie zakonne oraz celebrowania tych, którzy zdecydowali się na posługę kapłańską.

W 1997 r. obchody zostały przeniesione na Święto Chrztu Pańskiego, a w 2014 r. Komitet ds. Duchowieństwa, Życia Konsekrowanego i Powołań USCCB przeniósł obchody Narodowego Tygodnia Świadomości Powołań na listopad, aby wpłynąć na młodzież i młodych dorosłych poprzez zaangażowanie szkół katolickich i uczelnie.

Materiały do ​​wykorzystania przez diecezje podczas Narodowego Tygodnia Świadomości Powołań, w tym pomoce do homilii, zalecane wskazówki dotyczące czytania i rozeznawania, modlitwy wiernych oraz cytaty z biuletynów, są dostępne na stronie internetowej CCLV.

 

 

Źródło: usccb
Foto: YouTube

 

Kościół

Wybijanie żuru i Dzień Garkotłuka czyli Wielki Post w dawnej Polsce

Opublikowano

dnia

Autor:

Wielki Post to 40-dniowy okres przypadający przed Wielkanocą, czas pokuty, wyciszenia, przygotowania się do głębokiego przeżycia Świąt Wielkanocnych. Jak obchodzono go w dawnej Polsce?

W dawnej Polsce w czasie Wielkiego Postu nie jadano mięsa, tłuszczy, a nawet nabiału. Jadano głównie żur, ziemniaki, gotowaną rzepę, chleb oraz śledzie.

Kalendarz liturgiczny wpisywał się w roczny cykl pór roku – Wielki Post wypadał na przednówku kiedy kończyły się zgromadzone zapasy, a na nowe zbiory trzeba było jeszcze długo czekać.

Nie urządzano zabaw, zamykano na klucz instrumenty muzyczne i nie palono tytoniu.

Pierwszym dniem Wielkiego Postu jest Środa Popielcowa dawniej zwana też Wstępną Środą. Nad ranem wracano z zabaw, a w karczmach o północy wysypywano popiół lub wnoszono śledzia, co oznaczać miało początek postu. Już od świtu gospodynie czyściły popiołem garnki i patelnie z resztek tłuszczu zwierzęcego.

W wierzeniach ludowych popiół, którym kapłan posypywał głowy miał różnorakie właściwości lecznicze. Dawniej do kapłana podchodził tylko senior rodziny, któremu posypywano głowę oraz wsypywano popiół w modlitewnik, którym po przyjściu do domu w uroczysty sposób posypywał głowy reszcie domowników.

Innym popielcowym zwyczajem było także obnoszenie po wsi garnka z żurem a w domach i karczmach wieszano śledzia lub jego szkielet. Żur i śledź były symbolami postu. Te dwie uprzykrzone potrawy żegnano z radością dopiero w Wielki Czwartek lub Wielką Sobotę.

W wielu regionach istniał zwyczaj „wybijania żuru” – rozbijano garnki z żurem wymieszanym z błotem, wapnem i brudną wodą. Zwyczaj ten miał dwojakie znaczenie: symboliczne pożegnanie się z żurem spożywanym przez cały okres Wielkiego Postu, ale także była to forma zalotów, ponieważ garnki rozbijano o progi tym domostw, gdzie mieszkały młode dziewczęta.

W połowie Wielkiego Postu obchodzono Półpoście (Śródpoście), kiedy zawieszano na jeden dzień surowe reguły wielkopostne.

W środę młodzi chłopcy ogłaszali to chodząc po wsiach i miasteczkach z głośnymi terkotkami oraz kołatkami. Obchodzono wówczas także zwyczaj „wybijania półpościa” – młodzi chłopcy rozbijali garnki z popiołem o drzwi domostw, w których mieszkały panny. Stąd też potoczna nazwa tego dnia – Dzień Garkotłuka. Następnego dnia wracał nastrój powagi i wyciszenia.

Wielki Post kończy się w Niedzielę Palmową, zwaną także Kwietną lub Wierzbną.

Poświęconymi palmami kropiono dom, uderzano się nimi nawzajem, połykano także bazie. Zabiegi te miały zapewnić zdrowie i powodzenie.

Poświęcone palmy wtykano także na pola, w celu ochrony zasiewów i plonów przed gradem, suszą i powodzią, oraz obijano nimi drzewka owocowe, aby dobrze rodziły. Przed pierwszym wyjściem na pastwisko palmą uderzano także każda krowę. Miało to zapobiec psuciu i podbieraniu mleka przez czarownice oraz zapewnić, że krowy będą się dobrze pasły i doiły.

 

Źródło: Na Ludowo
Foto: wikipedia, Skansen kurpiowski

 

Czytaj dalej

Kościół

27 kwietnia w Rzymie obchody 10-lecia kanonizacji św. Jana Pawła II

Opublikowano

dnia

Autor:

27 kwietnia w Bazylice św. Piotra będzie celebrowana uroczysta Msza święta z okazji 10-lecia kanonizacji św. Jana Pawła II. Eucharystii sprawowanej o godz. 17.00 będzie przewodniczył kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego – poinformowała watykańska Fundacja Jana Pawła II.

„Obchody 10-lecia kanonizacji św. Jana Pawła II wynikają z pragnienia ludzi. Chcą oni wyrazić wdzięczność za jego osobę i posługę. W związku z tym obchody są otwarte dla wszystkich. Każdy może przybyć i nie potrzebuje kart wejścia do bazyliki” – przekazała Vatican News Fundacja Jana Pawła II.

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII odbyła się 27 kwietnia 2014 roku na placu Świętego Piotra. Uroczystości przewodniczył Papież Franciszek, obecny był także Benedykt XVI. Procesy beatyfikacyjny i kanonizacyjny Papieża z Polski trwały łącznie dziewięć lat.

Vatican News

 

Czytaj dalej

News USA

Szkoły katolickie w Kalifornii zamykają się m.in. z powodu obaw o bezpieczeństwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Diecezja Oakland w Kalifornii ogłosiła, że z końcem roku szkolnego zamknie dwie prywatne szkoły katolickie we wschodniej części Zatoki San Francisco w związku z obawami o bezpieczeństwo i stwierdzonym procederem handlu ludźmi w jej okolicy. O problemie z którym boryka się Kalifornia mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Według raportu śledczego przeprowadzonego przez ABC 7 News rodzice szkoły katolickiej św. Antoniego, będącej częścią akademii Lumen Christi, zostali poinformowani o decyzji dwa tygodnie temu za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Ponad rok temu zespół dochodzeniowy ABC7 News poinformował o trwającym handlu ludźmi w okolicy w filmie przedstawiającym osoby świadczące usługi seksualne i alfonsów kręcących się w pobliżu szkoły. Skłoniło to FBI do zainstalowania kamer monitorujących i barier drogowych na ulicach w pobliżu placówki.

W listopadzie 2023 r. operacja Phoenix – zakrojona na szeroką skalę operacja prowadzona przez różne organy ścigania – rozbiła siatkę rzekomego handlu ludźmi obejmującą kilka miast w rejonie Zatoki San Francisco.

Kilka miesięcy wcześniej w ramach operacji Cross Country, lokalna policja uratowała 200 ofiar handlu ludźmi i odnalazła 59 nieletnich, którzy również byli ofiarami handlu ludźmi i wykorzystywania seksualnego.

Według najnowszego raportu Krajowego Centrum Zasobów ds. Handlu Ludźmi w 2021 r. w Kalifornii zarejestrowano najwięcej w całym kraju – ponad 5200 alertów, dotyczących możliwych przypadków tego przestępstwa – około 10% wszystkich zgłoszeń w całych Stanach Zjednoczonych.

Oprócz szkoły katolickiej św. Antoniego diecezja Oakland potwierdziła, że szkoła Matki Bożej z Guadalupe w mieście Fremont zostanie zamknięta 6 czerwca.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu