Połącz się z nami

News Chicago

Tymczasowy Komendant Policji Chicago chce zwolnienia oficera, który zastrzelił Adama Toledo

Opublikowano

dnia

Oficjalne zarzuty dyscyplinarne zostały wniesione w poniedziałek przeciwko policjantowi z Chicago, który śmiertelnie postrzelił 13-letniego Adama Toledo. Tym samym rozpoczęło się  postępowanie w celu ustalenia, czy powinien on zostać całkowicie zwolniony z pracy w policji. Były Komendant Policji Chicago, David Brown, ukarał go jedynie 5-dniowym zawieszeniem.

Funkcjonariusz Eric Stillman ścigał Adama Toledo w zaułkach Little Village w marcu 2021 roku i oddał pojedynczy strzał w klatkę piersiową chłopca, ułamek sekundy po tym, jak ten upuścił pistolet i podniósł ręce.

Stillman niepotrzebnie użył broni, nie postępował zgodnie ze szkoleniem w zakresie pościgów pieszych i zbyt późno włączył swoją kamerę noszoną na ciele, zgodnie z zarzutami wniesionymi do Zarządu Policji Chicago przez tymczasowego Komendanta Policji Chicago, Erica Cartera, pełniącego tę funkcję po odejściu Davida Browna.

Rozprawa statusowa w tej sprawie wyznaczona jest na 1 maja.

Przewodniczący Zarządu Policji Ghian Foreman orzekł w październiku ubiegłego roku, że Stillman powinien zostać zwolniony, popierając rekomendację dyscyplinarną Cywilnego Urzędu Odpowiedzialności Policji COPA, przeciwko Davidowi Brownowi.

Były Komendant Policji zgodził się jedynie z ustaleniem COPA, że Stillman nie uruchomił na czas swojej kamery ciała i zalecił zawieszenie funkcjonariusza na nie więcej niż 5 dni.

Śmierć Adama Toledo wywołała powszechne oburzenie społeczności, które zostało dodatkowo spotęgowane przez śmiertelne postrzelenie przez policję 22-letniego Anthony’ego Alvareza zaledwie dwa dni później.

Strzelaniny, obie zarejestrowane przez policyjne kamery podczas pościgów pieszych, skłoniły policję do szybkiego wdrożenia nowej polityki dotyczącej takich pościgów.

Ale żadna z tych dwóch spraw nie zakończyła się postawieniem zarzutów karnych. Prokurator stanowy powiatu Cook, Kim Foxx, ogłosiła w marcu 2022 r., że jej biuro nie będzie ścigać Stillmana ani funkcjonariusza, który zastrzelił Alvareza, Evana Solano. 

Solano stanął przed podobnym wstępnym przesłuchaniem w lipcu ubiegłego roku, kiedy członek zarządu policji, Steven Block, opowiedział się po stronie decyzji Browna o zawieszeniu Solano na 20 dni.

Rodzina Alvareza była „zbulwersowana” wyrokiem, który wywołał pytania o to, jak rozwiązanie tak kontrowersyjnej sprawy może przypaść tylko jednej osobie.

W orzeczeniu w sprawie zastrzelenia Toledo, Foreman przyznał, że strony i opinia publiczna skorzystają z pełnego przesłuchania dowodowego w tej sprawie. Dlatego skierowanie tej sprawy na przesłuchanie przed komisją policji jest właściwym kolejnym krokiem.

Stillmanowi grozi oskarżenie o siedem naruszeń przepisów związanych z zarzutami, w tym bezprawne lub niepotrzebne użycie broni palnej i działanie w sposób, który zdyskredytował departament.

Po wstępnej rozprawie na początku przyszłego miesiąca, Zarząd Policji będzie nadzorować konferencję przed rozprawą, a następnie prezentację zeznań i dowodów podczas rozprawy publicznej. Postępowanie może trwać prawie rok.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube

News Chicago

Dr Piotr Brukasz: Ktoś naszą Polonię musi leczyć. Kolejni studenci medycyny dostaną stypendia

Opublikowano

dnia

Autor:

Komisja Stypendialna Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego przyznała dwanaście stypendiów dla osób uczących się na kierunkach medycznych, na rok 2023. Uroczystość ich rozdania, która zaplanowana jest na 11 czerwca, zapowiada w Radiu Deon Chicago Piotr Brukasz, lekarz medycyny i prezydent tej organizacji.

„To już odbywa się od lat, każdego roku młodzi ludzie otrzymują od nas pieniądze” mówi dr. Piotr Brukasz. Przyznawana przez Komisję Stypendialną kwota zależy od zaawansowania w naukę danej osoby.

Osoby składające wniosek o stypendium muszą spełniać określone wymagania. Po pierwsze muszą być studentami kierunków medycznych.

Po drugie, starający się o pomoc muszą być związani z Polską, wyjaśnia dr. Piotr Brukasz. Przynajmniej jeden z rodziców musi być Polakiem, a kandydat jest zobowiązany ten fakt udokumentować.

Trzecim podstawowym kryterium branym pod uwagę przez Komisję Stypendialną Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego są dobre wyniki w nauce kandydata.

W tym roku Komisja przyznała 12 stypendiów.

Pieniądze są przekazywane bezpośrednio dla studentów. Związek Lekarzy wspiera także dwa fundusze prowadzone przez Fundację Kościuszkowską, ogromną organizację dobroczynną, tłumaczy Piotr Brukasz. Z tych funduszy pieniądze także trafiają na kształcenie polskich lekarzy.

„Mamy nadzieję, że te osoby będą potem lekarzami, tutaj, w Stanach Zjednoczonych” mówi prezydent Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego. Ci lekarze potrzebni są by służyć swoją pracą Polonii.

Ponieważ stypendia są przyznawane już od wielu lat, już teraz w Polsko-Amerykańskim Towarzystwie Lekarskim działają osoby, które kiedyś skorzystały z tej pomocy finansowej w czasie swojej nauki.

Młodych ludzi, którzy dostali w tym roku stypendia Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego będzie można poznać już niebawem. Doroczna uroczystość wręczenia stypendium odbędzie się 11 czerwca 2023 r. o godzinie 1:00PM w Muzeum Polskim w Ameryce, przy 984 N Milwaukee Ave, Chicago, IL 60642.

Źródło: informacja własna
Foto: Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Lekarskie, istock/Andrei Orlov
Czytaj dalej

News Chicago

Johnson zapowiada bezpieczny Memorial Weekend. Czy sprosta temu zadaniu?

Opublikowano

dnia

Autor:

Weekend Dnia Pamięci będzie pierwszym poważnym sprawdzianem dla burmistrza Brandona Johnsona, który niedawno objął urząd, oraz jego tymczasowego komendanta policji, Freda Wallera. Podczas czwartkowej konferencji prasowej duet zobowiązał się do walki z przemocą, która często towarzyszy nieoficjalnemu początkowi lata.

Sposobem na przemoc ma być egzekwowania prawa, dodanie dodatkowych patroli i działań skierowanych do młodzieży w całym mieście.

Brandon Johnson nazwał kompleksową strategię rządową, która zapewni ludziom bezpieczeństwo – najwyższym priorytetem swojej administracji.

Plan publicznego bezpieczeństwa koncentruje się wokół serii działań i programów dla młodych ludzi, finansowanych przez 3,5 miliona dolarów pochodzących od firm i korporacji.

Partnerstwo na rzecz Bezpiecznych i Pokojowych Społeczności (PSPC) jest jednym z 250 beneficjentów. Dyrektor wykonawcza organizacji, Ester Franco-Payne, powiedziała, że jej grupa planuje zaoferować nastolatkom szansę na uprawianie sportu w słabo wykorzystywanych przestrzeniach Austin, które zazwyczaj przyciągają przemoc.

Tamar Manasseah założyła Mothers Against Senseless Killing (MASK). Jej grupa od 10 lat podnosi świadomość dotyczącą przestępczości młodocianych w pobliżu skrzyżowania 75th i Steward, w zbudowanym domu kultury.

Ale zadanie utrzymania miasta w bezpieczeństwie w czasie Memorial Weekend nie będzie łatwe. W ubiegłym roku 9 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych podczas najbardziej brutalnego weekendu Dnia Pamięci w ciągu ostatnich 5 lat.

Tymczasowy komendant policji Chicago, Fred Waller, przekazał, że każdy okręg ma plan, który obejmuje anulowanie jednego dnia wolnego dla wszystkich funkcjonariuszy. Policjanci będą również zwracać uwagę na wszelkie przyczepy kempingowe, przejęcia ulic i incydenty związane z wyścigami na ulicach.

Policja zwiększy swoją obecność w środkach transportu publicznego, korytarzach handlowych, parkach i innych obszarach o dużym natężeniu ruchu.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ćwicz w Millennium Park w sobotnie poranki. Zajęcia są bezpłatne przez całe lato

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatne letnie treningi w Millennium Park rozpoczną się już w ten weekend. Sobotnie zajęcia obejmują ćwiczenia pilates, jogę, cardio kickboxing i zumbę. Weź przyjaciół, lub rodzinę i poruszajcie się razem.

Harmonogram treningowy w soboty w Millennium Park, przy E. Randolph St.:

 • 8:00AM-8:45AM pilates,
 • 9:00AM-09:45AM joga,
 • 10:00AM-10:45AM cardio kickboxing,
 • 11:00AM-11:45AM zumba

Po wykonanym dobrze treningu na poczęstunek zaprasza Double Clutch Plaza. Można tu otrzymać darmową mimozę przy zakupie przystawki.

Treningi są organizowane w okresie 27 maja-2 września.

Lato 2023 w Millennium Park to także bezpłatne koncerty, spektakle teatralne i taneczne. Są to m.in:

 • Chicago Gospel Music Festival, 3 czerwca.
 • Chicago Blues Festival, 8-11 czerwca.
 • Grant Park Music Festival, 19 czerwca-14 sierpnia.
 • Koncert Tribute to Ramsey Lewis, 22 czerwca.
 • Joffrey Ballet’s “Joffrey for All Celebration,” 25 czerwca.
 • Chicago Symphony Orchestra’s “Concert for Chicago,” 27 czerwca.
 • Letni koncert Broadway in Chicago, 14 sierpnia.
 • Bidi Bidi Boom Boom: The Selena Tribute Concert, 24 sierpnia.
 • Chicago Summer Dance Celebration, 27 sierpnia.
 • Chicago Jazz Festival, 31 sierpnia-3 września.

Źródło: wttw, choosechicago
Foto: YouTube,  Chicago Department of Cultural Affairs and Special Events
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu