Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Łucja Mirowska-Kopeć: uroczystości wokół Parady złożą się na wielki tydzień konstytucyjny

Opublikowano

dnia

Odliczamy dni do naszego wielkiego święta w Chicago – polskiej Parady Dnia Konstytucji 3-Maja, która w tym roku przemaszeruje przez miasto w sobotę, 6 maja. W studiu Radia Deon Chicago Prezes Związku Klubów Polski i Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Parady 3-Maja, dr. Łucja Mirowska-Kopeć, mówi o czekających nas wspaniałych wydarzeniach.

Pierwsze ważne wydarzenie związane z polską Paradą, czyli Wybory Królowej Parady 3-Maja już są za nami, ale przed dniem 6 maja czekają nas jeszcze inne uroczystości.

„W tym roku tak naprawdę będziemy mieli taki wielki tydzień konstytucyjny, który rozpocznie się już 30 kwietnia” zapowiada Łucja Mirowska-Kopeć. W tym dniu odbędzie się Koncert Konstytucyjny zatytułowany Polish and Proud w kościele Św. Trójcy, który przygotowała wraz ze Związkiem Klubów Polskich Lira Ensemble.

Następnie 2 maja odbędzie się podniesienie polskiej flagi z okazji święta Polonii i święta polskiej flagi na Daley Plaza w samo południe.

Polska flaga wciągana na maszt na Daley Plaza jest naprawdę duża. Być może nawet jest to największa polska flaga na świecie.

Łucja Mirowska-Kopeć mówi, że jest przywożona na wózku, ponieważ jedna osoba by jej nie uniosła, a następnie dwóch – trzech panów zakłada ją na maszt. Wciąga ją zawsze Marszałek Parady, czyli w tym roku będzie to podpułkownik Andrew Adamczyk.

Po paradzie, w niedzielę 7 maja, odbędzie się najpierw Msza Św. za Ojczyznę w kościele Św. Trójcy a następnie Bankiet Konstytucyjny o godzinie 2.00PM w Jolly Inn.

Nagrody trafią do laureatów konkursów związanych z Paradą.

Są to: konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży, konkurs zdobienia posesji i biznesów oraz dwa puchary – dla najciekawszej grupy marszowej i najciekawszej grupy zmotoryzowanej. Ten ostatni konkurs jest odnowieniem dawnej tradycji, wyjaśnia nasz Gość.

„Chcemy aby ta Parada była jak najbardziej kolorowa, jak najbardziej interesująca, ale też jak najbardziej pokazująca Polskość, pokazująca nasze tradycje i naszą kulturę” mówi Łucja Mirowska-Kopeć.

Dla sprawnego przebiegu samej Parady również bardzo ważni są wolontariusze.

Łucja Mirowska-Kopeć gorąco prosi o zgłaszanie się chętnych osób na adres mailowy info@polishparade.org. Potrzebnych jest 30-50 osób do zapewnienia bezpieczeństwa w czasie przemarszu.

Pogoda jest dla naszych uroczystości także ogromnie ważna, mówi Gość Radia Deon Chicago.

Trzymajmy wszyscy kciuki aby nam dopisała!

 

Foto: polishparade, Andrzej Baraniak

 

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Inwestytura Orderu Św. Stanisława przyjmie w niedzielę nowych członków

Opublikowano

dnia

Autor:

W najbliższą niedzielę 14 kwietnia, w kościele św. Ferdynanda, znakomite osoby ostaną uhonorowane orderem Św. Stanisława za swoją działalność na rzecz Kościoła i ubogich. Tym samym wstąpią do Stowarzyszenia Orderu Świętego Stanisława by nadal pomagać potrzebującym. Na uroczystą Inwestyturę w studiu Radia Deon Chicago zapraszają Wielki Mistrz Orderu Świętego Stanisława, Waldemar Wilk, oraz Oficer Orderu Świętego Stanisława, Maciej Żywicki.

 

Ustanowiony przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, Order Świętego Stanisława funkcjonował w Polsce przedrozbiorowej, Księstwie Warszawskim (1807-1815) i Królestwie Polskim (1815-1830). W tym czasie, aby być nim uhonorowanym, trzeba było udowodnić swoje szlachectwo, a order był w pewnym sensie zachętą by być jeszcze bardziej rycerskim.

Odrodzona w 1918 r. Rzeczypospolita Polska i jej władze państwowe nie wznowiły nadawania Orderu Świętego Stanisława.

W 1979 roku odznaczenie zostało reaktywowane na obczyźnie, w środowisku polskiej powojennej emigracji politycznej w Anglii. Jego główny odnowicielem był Juliusz Nowina-Sokolnicki. Grupa funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych od prawie 40 lat, natomiast pierwsza Inwestytura w Chicago odbyła się w 2019 r.

Obecnie grupy Kawalerów i Dam Orderu Świętego Stanisława formalnie tworzą stowarzyszenia, choć wszyscy członkowie organizacji traktowani są jak członkowie zakonu, ponieważ uczestniczą w wielu uroczystościach kościelnych, tłumaczy Wielki Mistrz Orderu Świętego Stanisława, Waldemar Wilk. 

Stowarzyszenia Orderu Świętego Stanisława dążą do tego by zostać formalnie zakonem.

„Kiedyś było to największe stowarzyszenie na świecie, liczyło około 1500 członków. Do tego stowarzyszenia należeli znamienici ludzie Stanów Zjednoczonych. Dużo wśród nich było czynnych żołnierzy, generałów, pułkowników, polityków”, wyjaśnia Waldemar Wilk.

W czasie stanu wojennego w Polsce organizacja przekazywała wielką pomoc do Ojczyzny, przede wszystkim Szpitalowi Dzieciątka Jezus w Warszawie, ale także szkołom. Po tym czasie działalność stowarzyszenia osłabła.

Zasadą, według której przyjmowani są nowi członkowie jest hasło stowarzyszenia: „Praemiando Incitat”(nagradzając zachęca). Dlatego organizacja zwraca uwagę na dokonania swoich kandydatów w przeszłości – „czy są to ludzie, którzy mają zainteresowania społeczne, jakie mają osiągnięcia i, generalnie, czy są skłonni pomagać innym ludziom” mówi Waldemar Wilk.

To, kto zostanie przyjęty w tym roku do stowarzyszenia jest na razie tajemnicą, ale możemy się spodziewać, że są to znani w Chicago działacze polonijni, zapowiada Oficer Orderu Świętego Stanisława, Maciej Żywicki.

Działalność stowarzyszenia Orderu Świętego Stanisława w Chicago rozpoczęła się w 2019 roku od 15 członków. Od tamtego czasu osób przybywa, choć pandemia nieco wstrzymała rozwój organizacji.

Do tej pory w Wietrznym Mieście odbyły się dwie Inwestytury, pierwsza w 2019 roku w kościele Św. Jacka  i druga w 2022 roku w kościele Ojców Cystersów w Willow Springs, wspomina Maciej Żywicki.

Wraz z nowymi osobami grupa z Chicago będzie liczyła około 50 członków.

„Głównym celem jest pomoc i wsparcie osób potrzebujących”, mówi o działalności stowarzyszenia Maciej Żywicki. Wsparcie jest przekazywane np. Lidze Katolickiej Rodzin, oraz innym organizacjom.

Światowa Inwestytura Kawalerów i Dam Orderu Św. Stanisława odbędzie się w niedzielę, 14 kwietnia. Uroczystości kościelne będą miały miejsce w kościele Św. Ferdynanda, przy 5900 West Barry Ave., Chicago IL 60634. Rozpoczną się o godzinie 3.00PM.

Uroczysta kolacja i część artystyczna odbędzie się w sali bankietowej Jolly Inn, przy 6501 W Irving Park Rd, Chicago IL 60634.

Jeszcze dzisiaj można rezerwować bilety. W sprawie rezerwacji organizatorzy proszą o kontakt z Panią Anią, pod nr. tel. 773-932-7632. Koszt od osoby wynosi 100 dolarów.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dostatnią emeryturę możemy mieć dzięki PNA: Promocja do 15 kwietnia!

Opublikowano

dnia

Autor:

Decyzje, które podejmujemy teraz, wpływają na to jak będzie wyglądała nasza emerytura; czy będzie okresem spokojnego korzystania z życia, czy martwienia się o rachunki. Dlatego zamiast polegać tylko na Social Security warto założyć konto emerytalne w Polish National Alliance. O ofercie polskiej organizacji mówią w studiu Radia Deon Agnieszka Szafrańska, dyrektorka marketingu PNA i Jolanta Walaszek, dyrektorka sprzedaży PNA. To jest właśnie ten czas by podjąć decyzję!

Polish National Alliance czyli Związek Narodowy Polski jest jedną z najstarszych polskich organizacji utworzonych w Stanach Zjednoczonych, założoną w 1880 roku, a jedną z jej ofert są atrakcyjnie oprocentowane konta emerytalne z możliwością odroczenia płacenia podatków.

Niezależnie od tego, czy emerytura jest tuż za rogiem, czy nadejdzie dopiero za kilka lat, nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć planować swoją przyszłość. Zwłaszcza, że właśnie teraz, tylko do 15 kwietnia, PNA oferuje promocyjne oprocentowanie, przypomina Agnieszka Szafrańska, dyrektorka marketingu PNA.

Polish National Alliance ma w swojej ofercie konta IRA, Roth IRA oraz konta non qualified, czyli annuities, które nie mają ograniczeń, jeśli chodzi o sumę wpłacanych pieniędzy.

Te konta oferują pewną elastyczność. Jeśli np. założymy konto annuity – plan na 5 lat to dostajemy gwarantowane 4,75%, a po zakończeniu tego okresu, pieniądze mogą na nim zostać lub możemy skorzystać z innej promocji, dokonując transferu naszego wkładu, wyjaśnia Agnieszka Szafrańska.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że świadczenia z Social Security nie pokryją naszych rachunków gdy już przejdziemy na emeryturę. Założenie jest takie, że zapewnią nam jedynie 30-40% potrzeb, podkreśla dyrektorka marketingu PNA. Warto więc założyć jedno czy dwa konta emerytalne, by zapewnić sobie spokojną emeryturę.

Reklama

Warto także sprawdzić konta, na których kiedyś ulokowaliśmy pieniądze – jakie mają obecnie oprocentowanie. „Dlaczego mamy tracić pieniądze, skoro jest szansa je przenieść do organizacji, która ma tak rewelacyjne oprocentowanie”, zaznacza Agnieszka Szafrańska.

„Zamiast trzymać oszczędności w słoiku czy też w skarpecie, faktycznie warto jest je ulokować tam, gdzie one mogą się po prostu pomnażać” podkreśla dyrektorka marketingu PNA.

Prawdą jest, że Polacy, przyzwyczajeni do systemu ZUS w Ojczyźnie, nie zawsze dobrze orientują się w amerykańskich kontach emerytalnych.

„Osobą, która pomoże nam zrozumieć konta emerytalne jest nasz księgowy, osoba, która wypełnia nasze podatki ” radzi Jolanta Walaszek, dyrektor sprzedaży PNA.

Wiele osób nie rozumie także jak działa konto z odroczonym opodatkowaniem, bardzo korzystne dla osób o większych dochodach. Dlatego najlepiej po prostu zadzwonić do PNA i wszystkiego się dowiedzieć.

W oddziale Polish National Alliance pracuje kilka osób, które udzielają informacji i pomagają podjąć najkorzystniejszą decyzję co do finansów – doradzą czy warto przenieść pieniądze z innej instytucji, albo z jakich promocji najlepiej aktualnie skorzystać, tłumaczy Jolanta Walaszek.

Jeśli szukacie pewniej i stabilnej instytucji finansowej, z którą zbudujecie swoją spokojną emeryturę, zwróćcie się do Polish National Alliance. Polska organizacja posiada licencje na działalność w 37 stanach.

Wszelkich informacji na temat aktualnej oferty można zasięgnąć dzwoniąc pod numer telefonu 800 621 3723 lub odwiedzając stronę internetową PNA.

 

Źródło: informacja własna
Foto: PNA
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Spowiednik S. Faustyny, O. Józef Andrasz może zostać Błogosławionym

Opublikowano

dnia

Autor:

Niewiele osób zna postać Jezuity, Ojca Józefa Andrasza, pierwszego spowiednika i kierownika duchowego siostry Faustyny Kowalskiej. Zmieni to zapewne rozpoczęty już proces beatyfikacyjny duchownego, o którym w studiu Radia Deon Chicago mówi Ojciec Mariusz Balcerak, jego wicepostulator. Dlaczego O. Józef Andrasz był niezwykłą osobą, a pamięć o nim należy przechowywać?

„Ojciec Józef Andrasz urodził się 1891 r. w Wielopolu, koło Nowego Sącza i mając 15 lat wstąpił do zakonu Jezuitów. I od tego momentu rozpoczęła się jego przygoda z Towarzystwem Jezusowym i Panem Bogiem” mówi O. Mariusz Balcerak.

Był bardzo dobrze wykształcony – znał cztery języki w mowie i w piśmie: francuski, niemiecki, grecki i łaciński. Był także cenionym rekolekcjonistą i spowiednikiem.

„Chyba najbardziej rozpoznawalny jest z tego, że spowiadał Siostrę Faustynę Kowalską” wyjaśnia nasz Gość.

Po raz pierwszy spotkali się w kwietniu 1933 r. w Łagiewnikach, gdzie O. Józef Andrasz prowadził rekolekcje dla sióstr. „To był taki przełom dla Siostry Faustyny, gdy ona pierwszy raz otworzyła przed nim swoją duszę – to był moment, kiedy ona dostała takich nowych skrzydeł do lotu”, jak mówi O. Mariusz Balcerak.

Ale O. Józef Andrasz nie spowiadał tylko Siostry Faustyny Kowalskiej, ale wiele sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń, kleryków i księży, jak wyjaśnia nasz Gość. Miał wielki dar spowiadania i przewodnictwa duchowego.

To, że Siostra Faustyna Kowalska natrafiła właśnie na O. Józefa Andrasza w czasie spowiedzi, nie mógł być przypadkiem, uważa O. Mariusz Balcerak, który twierdzi, że „nie ma przypadków w bożej logice działania”.

Ojciec Józef Andrasz

„Sądzę, że oni byli jakoś sobie planowani czy przeznaczeni do tego, żeby nawzajem ciągnąć się do Boga i do świętości” mówi nasz Gość.

Jak to się stało, że O. Józef Andrasz rozpoznał, że Siostra Faustyna Kowalska miała faktyczne objawienia? Nasz Gość uważa, że po pierwsze wynikało to jego niesamowitej wiedzy i oczytania, po drugie był on człowiekiem modlitwy, znajdującym się w bliskości z Bogiem.

O. Józef Andrasz „był człowiekiem bardzo pokornym i skromnym” mówi O. Mariusz Balcerak, stąd jego postać została w dużej mierze zapomniana.

Siostra Faustyna Kowalska

W 1943 roku Ojciec Andrasz poświęcił obraz „Jezu ufam Tobie” Adolfa Hyły a następnie zainicjował uroczyste nabożeństwa ku czci Miłosierdzia Bożego, które odbywały się w kaplicy klasztornej w Łagiewnikach w trzecie niedziele miesiąca. Tłumnie przybywali na nie mieszkańcy Krakowa i okolic.

Te nabożeństwa w czasie wojny osobiście celebrował Ojciec Andrasz, on też głosił kazania. Potem na te nabożeństwa przybywali także inni kapłani z Krakowa, a wśród nich młody ksiądz Karol Wojtyła.

Ojciec Józef Andrasz

O. Józef Andrasz pisał biografię Siostry Faustyny Kowalskiej, której nie udało mu się skończyć. Przewidywał, że zostanie świętą – nakazał zgromadzenie jej rzeczy gdy umarła.

Błogosławionym został ks. Michał Sopoćko, także bardzo ważny duchowny dla Siostry Faustyny Kowalskiej, a teraz przyszedł czas na Ojca Józefa Andrasza, mówi O. Mariusz Balcerak.

Proces kanonizacji Ojca Józefa Andrasza jest w tej chwili na etapie diecezjalnym, polegającym na przeglądaniu i gromadzeniu dokumentów. Zostały powołane dwie komisje – historyczna i teologiczna.

Zadaniem komisji historycznej jest zapoznanie się ze wszystkimi zapiskami na temat Ojca Józefa Andrasza i przygotowanie opinii na jego temat. Z kolei komisja teologiczna bada wszystkie jego publikacje, teksty konferencji i kazań, i ocenia ich zgodność z nauczaniem Kościoła. Ona również przygotowała i przedstawiła własną recenzję.

14 marca tego roku Komisja Episkopatu Polski wystawiła swoją pozytywną opinię, co do wyniesienia Ojca Józefa Andrasza na ołtarze.

Aby O. Józef Andrasz został błogosławionym będzie także potrzebne udowodnienie cudu, który dokonał się za jego wstawiennictwem.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, wikimedia
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu