Połącz się z nami

News Chicago

Co z krytykowanym systemem ShotSpotter w Chicago? Czy miasto przedłuży umowę?

Opublikowano

dnia

Z analizy przeprowadzonej przez biuro prokuratora stanowego powiatu Cook wynika, że ShotSpotter, kontrowersyjny system wykrywania strzałów używany przez policję w Chicago, to „kosztowne narzędzie”, które miało minimalny wpływ na ściganie przypadków przemocy z użyciem broni. Burmistrz Brandon Johnson musi podjąć decyzję, czy przedłużyć umowę z ShotSpotter, którą kiedyś obiecał zakończyć.

„ShotSpotter nie ma znaczącego wpływu na przypadki strzelanin” – czytamy w przeglądzie biura prokuratora stanowego, w którym zauważono, że technologia ta doprowadziła do aresztowań zaledwie w przypadku 1% z ponad 12 000 incydentów w ciągu mniej więcej 5 lat.

Z dokumentu wynika, że między sierpniem 2018 r. a sierpniem 2023 r. ogółem 160 400 wpisów w serwisie ShotSpotter doprowadziło do zaledwie 2543 aresztowań.

Na podstawie kontraktu miasta z ShotSpotter o wartości około 49 milionów dolarów koszt każdego aresztowania oszacowano na 14 837,96 dolarów, przy czym wartość ta wzrastała w przypadku poważniejszych aresztowań i wyroków skazujących. Z przeglądu wynika, że każdy wyrok skazujący w najpoważniejszych sprawach kosztuje 714 736,83 dolarów.

Prokurator stanowa, Kim Foxx, powiedziała, że jej biuro przygotowało raport, aby ustalić, czy technologia jest pomocna i nawiązać kontakt z administracją Johnsona przed podjęciem przez niego decyzji o przedłużeniu kontraktu.

Foxx stwierdziła, że koszt jest „dość wysoki”, a technologia nie ściągnęła z ulic tylu bandytów, ilu by chciała.

SoundThinking, spółka matka ShotSpotter, stwierdziła jednak, że w raporcie znajduje się „kilka poważnych, wprowadzających w błąd interpretacji”.

Firma stwierdziła, że wskazując kluczowe cele tej technologii, należy wziąć pod uwagę inne czynniki: reagowanie na strzały, które zwykle nie są zgłaszane pod numer 911; pomaganie ofiarom; zwiększanie bezpieczeństwa funkcjonariuszy; pomaganie policjantom w zbieraniu dowodów; budowanie zaufania społeczności.

Organizacja SoundThinking stwierdziła, że w Chicago systemowi ShotSpotter przypisano uratowanie życia ponad 125 osób, co doprowadziło do odzyskania ponad 3000 sztuk nielegalnej broni i zebrania ponad 25 000 dowodów.

Zapytana, dlaczego w Chicago tak niewiele aresztowań ma związek z tą technologią, firma odpowiedziała, że strzelcy „zwykle nie pozostają na miejscu strzelaniny w oczekiwaniu na reakcję policji”. W rezultacie analizowanie wczesnych aresztowań lub raportów policyjnych nie jest, wg firmy, dokładnym sposobem pomiaru skuteczności systemu ShotSpotter.

Organizacja Sound Thinking stwierdziła także, że ShotSpotter ma kluczowe znaczenie dla gromadzenia łusek po nabojach i dowodów cyfrowych, które umożliwiają lepsze zrozumienie wydarzeń mających kluczowe znaczenie dla dochodzenia sprawiedliwości.

Kandydując na burmistrza Brandon Johnson obiecał zerwać umowę z ShotSpotter, powołując się na koszty i „wyraźne dowody, że system jest zawodny i nadmiernie podatny na błędy ludzkie”.

Chociaż podpis burmistrza pojawił się później na przedłużeniu umowy w czerwcu ubiegłego roku, jego administracja twierdziła, że został nieświadomie dołączony do dokumentów upoważniających do płatności w wysokości 10 milionów dolarów zatwierdzonej jeszcze przez byłą burmistrz Lori Lightfoot.

ShotSpotter został wcześniej ostro skrytykowany w raporcie z maja 2021 r. sporządzonym przez MacArthur Justice Centre w Northwestern School of Law, z którego wynikało, że prawie 86% wezwań policji w związku z  powiadomieniem o strzałach nie spowodowało żadnych formalnych zgłoszeń o żadnym przestępstwie.

W innym krytycznym raporcie z sierpnia Biuro Generalnego Inspektora miasta stwierdziło, że technologia rzadko prowadzi do zatrzymania lub dostarcza dowodów przestępstw z użyciem broni.

Doniesienia te pojawiły się po zabójstwie 13-letniego Adama Toledo, którego śmierć z rąk chicagowskiego policjanta w marcu 2021 r. doprowadziła do ponownej analizy technologii ShotSpotter. Funkcjonariusz Eric Stillman zareagował na alert ShotSpotter i gonił chłopca w Little Village, oddając strzał w jego klatkę piersiową zaledwie ułamek sekundy po tym, jak Toledo upuścił broń i podniósł ręce.

W zeszłym miesiącu 13 członków Rady Miejskiej, w liście skierowanym do Komendanta Policji w Chicago i gorącego zwolennika ShotSpotter, Larry’ego Snellinga, stwierdziło, że technologia ta „ma kluczowe znaczenie dla lokalizowania ofiar, dając służbom ratowniczym możliwość szybszego udzielenia pomocy i zlokalizowania dowodów”.

Radni ci reprezentują okręgi w strefie zasięgu ShotSpotter, która obejmuje 12 z 22 okręgów policyjnych miasta.

Snelling podpisał już w październiku protokół ustaleń, który zapewnił policji dostęp do innego produktu SoundThinking o nazwie CrimeTracer, który umożliwia policjantom przeszukiwanie danych policyjnych z całego kraju.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, shotspotter

News Chicago

Wg planu Pritzkera Illinois wyda 53 mld USD w przyszłym roku budżetowym

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę J.B. Pritzker przedstawił budżet dla Illinois wynoszący 52,7 miliarda dolarów. Obejmuje on m.in. plan reformy emerytur, finansowanie opieki nad nowo przybyłymi migrantami oraz utworzenie ulgi podatkowej na dzieci. Gubernator zaprezentował go w 52-minutowym wystąpieniu „State of the State” przed Zgromadzeniem Ogólnym stanu Illinois

Szósty plan wydatków demokratycznego gubernatora nazywa przyszłość finansową stanu „świetlaną”, a opiera się na dużych korporacjach i lukratywnych kasynach bukmacherskich, którym może grozić zbiorowa podwyżka podatków o ponad 800 milionów dolarów, o której jednak Pritzker nie wspomniał w przemówieniu.

Gubernator Illinois skupił się natomiast na niektórych ze swoich kluczowych priorytetów, w tym na wczesnej edukacji, usługach socjalnych i opiece zdrowotnej.

Bronił także działań stanu w odpowiedzi na kryzys migracyjny – jednocześnie krytykując byłego prezydenta Donalda Trumpa oraz delegację republikańską Kongresu – za odrzucenie ustawy imigracyjnej, która wg niego zmieniłaby politykę graniczną kraju i pomogłaby Illinois.

Demokratyczny gubernator, który jest także kluczowym zastępcą kampanii reelekcyjnej prezydenta Joe Bidena,  przyznał również, że amerykański system imigracyjny nie działa dobrze od długiego czasu.

„Bez wątpienia obecny kryzys migracyjny jest problemem spowodowanym przez rząd federalny i mam na myśli obie partie polityczne” – powiedział J.B. Pritzker.

Bidena nazwał „bardzo dobrym prezydentem, który uratował gospodarkę i chronił wolność”.

Gubernator prognozuje wzrost dochodów stanu o 1,5% w nowym roku budżetowym, który rozpoczyna się 1 lipca, co przyniesie w sumie dochód wynoszący prawie 53 miliardy dolarów. Wynika to głównie z podwyżek podatków o ponad 800 milionów dolarów, skierowanych głównie do dużych przedsiębiorstw.

Plan Pritkzera ogranicza także kwotę działających korporacji, które mogą odpisać od podatku dochodowego, do 500 000 dolarów od przyszłego roku. Jego biuro szacuje, że zmiana ta przyniosłaby stanowi kolejne 526 milionów dolarów.

Gubernator chce także ponad dwukrotnie podnieść podatek stanowy od przychodów z zakładów sportowych pobieranych przez bukmacherów z 15% do 35%, co z pewnością wywoła sprzeciw szybko rozwijającej się branży, która w 2023 r. zarobiła ponad 1 miliard dolarów. Zespół gubernatora przewiduje, że taka podwyżka mogłaby wpompować do kasy państwa dodatkowe 200 milionów dolarów.

Chce także obniżyć ulgi podatkowe, jakie sprzedawcy detaliczni otrzymują za pobór podatku od sprzedaży, co według jego biura przyniesie stanowi dodatkowe 101 milionów dolarów.

Plan obejmuje również przeniesienie kosztów transportu zbiorowego z podatku od sprzedaży na stanowy Fundusz Drogowy, co ma przynieść dodatkowe 175 milionów dolarów.

Zespół budżetowy Pritzkera zamierza też przyspieszyć wzrost finansowania emerytur przez stan, mając na celu uzyskanie kolejnego podwyższenia wiarygodności kredytowej od agencji ratingowych z Wall Street.

Od 1994 r. stan dążył do wypełnienia luki w rażąco niedofinansowanym systemie do 90% do 2045 r. Zespół Pritzkera dostosowuje ten cel tak, aby do 2048 r. osiągnąć 100% finansowania, co jest bliżej celów emerytalnych wyznaczonych przez wiele innych stanów.

Zespół gubernatora twierdzi, że może tego dokonać częściowo dzięki oszczędnościom wynikającym ze spłaty dwóch innych dużych obligacji wyemitowanych przez stan w ciągu następnej dekady. J. B. Pritzker będzie potrzebował zgody legislacyjnej na propozycję związaną emeryturami.

Wydatki Illinois wynoszące 52,7 miliarda dolarów oznaczają wzrost o około 2% w porównaniu z planem z ubiegłego roku. Bez wątpienia zawierają jednak punkty sporne w przypadku niektórych priorytetów gubernatora, w tym finansowania migrantów i kosztów opieki zdrowotnej dla osób nieposiadających dokumentów.

Budżet gubernatora obejmuje 181,7 mln dolarów na dalsze finansowanie kryzysu migracyjnego i 629 mln dolarów na dalsze zapewnianie świadczeń opieki zdrowotnej nieposiadającym dokumentów osobom w wieku 42 lat i starszym, które w przeciwnym razie kwalifikowałyby się do Medicaid.

Te dwie kwestie prawdopodobnie spowodują pewne napięcie w klubach republikańskich.

Finansowanie edukacji obejmowałoby 350 milionów dolarów w ramach stanowej formuły finansowania szkół – chociaż zwolennicy edukacji ostrzegali, że będą walczyć o kwotę wyższą niż ustawowe roczne zapotrzebowanie na finansowanie.

Gubernator zaproponował znacznie skromniejsze niż w poprzednich latach zwiększenie finansowania stypendiów państwowych dla studentów o niskich dochodach.

Proponowany budżet przewiduje ulgę podatkową na dziecko w wysokości 12 milionów dolarów dla rodzin o niższych dochodach z dziećmi poniżej 3 roku życia, w wysokości około 20% stanowego dochodu podatnika.

W planie wydatków przewidziano także 175 mln dolarów na stanowy fundusz awaryjny, który ze stanu niemal niewypłacalności w 2017 r. przekształci się w 2,3 mld dolarów w przyszłym roku, jeśli finansowanie zostanie przyjęte przez Zgromadzenie Ogólne.

Budżet obejmuje też 10 milionów dolarów z funduszy federalnych na spłatę 1 miliarda dolarów długu medycznego mieszkańców Illinois – co jest pierwszym etapem w trzyletnim planie.

Oczekuje się, że negocjacje budżetowe będą kontynuowane do końca maja, czyli terminu, w którym ustawodawcy mają przyjąć plan wydatków.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Biuro Gubernatora
Czytaj dalej

News Chicago

Rodzina zmarłej bezdomnej skrzypaczki chce pochować Emilię w Polsce

Opublikowano

dnia

Autor:

Skontaktowała się z nami krewna zmarłej Emilii, bezdomnej skrzypaczki pochodzącej z Rzeszowa, którą znaleziono martwą ponad tydzień temu. Rodzina chciałaby przewieźć ciało Emilii do Polski i tu ją pochować.

Do redakcji Radia Deon napisała Barbara Ziarko mieszkająca w Rzeszowie, ciocia zmarłej Emilii, bezdomnej skrzypaczki z Polski o której pisaliśmy wczoraj. Podała nam także nazwisko Polki – Lipińska.

Młoda Polka została znaleziona martwa o czym dowiedzieli się wolontariusze ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego w Chicago działającego przy Jezuickim Ośrodku Milenijnym, którzy systematycznie odwiedzają bezdomnych.

Według informacji, które udało im się uzyskać, kilka dni przed śmiercią Emilia miała problemy z palcami u nóg i została przyjęta do szpitala. Polce zaproponowano amputację palców, ale Emilia wyszła ze szpitala przypuszczalnie na własne żądanie.

Jak pisze Barbara Ziarko, rodzina Emilii Lipińskiej jest pogrążona w głębokim smutku. Emilia utrzymywała stały kontakt ze swoją babcią, Ewą Jeziersk-Klusek.

Babcia Emilii chce przylecieć do Chicago a rodzina chciałaby zapobiec skremowaniu jej ciała i pochowaniu w zbiorowym grobie. Rozważa możliwość sprowadzenia zwłok do Ojczyzny. Prosi o pomoc.

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

News Chicago

Od dzisiaj do niedzieli w Chicago króluje muzyka naszego Fryderyka Szopena

Opublikowano

dnia

Autor:

Fundacja Sounds and Notes już po raz ósmy zaprasza na doroczny festiwal „Chopin In the City”, który odbędzie się w dniach 22-25 lutego. Wydarzenie zaprezentuje różnorodne, wielokulturowe występy uznanych muzyków, wokalistów i artystów, w tym specjalną uroczystość upamiętniającą urodziny Fryderyka Szopena przypadające 1 marca.

Uroczysta inauguracja VIII festiwalu „Chopin in the City” odbędzie się w Konsulacie Generalnym RP w Chicago w czwartek, 22 lutego  o godz. 6.30 wieczorem. Wydarzenie odbywające się w różnych miejscach miasta potrwa do niedzieli.

Harmonogram festiwalu:

Czwartek, 22.02.2024, 6:30PM | Noc otwarcia

Konsulat Polski w Chicago | 1530 Lake Shore Drive | Chicago, Illinois
Joshua Mhoon – fortepian
Bazyli Siwek – fortepian
Wstęp tylko z zaproszeniem

Piątek 02.23.2024, godz. 8:00PM

Akademia Muzyczna PaSO 5400 Lawler Ave. | Chicago, Illinois
SOUL MESSAGE BAND
Chris Forman – organy Hammonda 3
Greg Rockingham – perkusja
Dave Miller – gitara
Bilety w cenie 30 dolarów można kupić przy wejściu.

Sobota 02.24.2024, godz. 10:00AM

Centrum Edukacyjne Forest View 2121 South Goebbert Rd. | Arlington Heights, Illinois
Michał Drewnowski – fortepian
3 wiolonczele: Sara Wollan, Margaret Daly, Elizabeth Anderson
Koncert bezpłatny.

Sobota, 24.02.2024, godz. 8:00PM

Green Mill | 4802 N. Broadway | Chicago, Illinois
GRUPA GRAŻYNY AUGUŚCIK
Grażyna Auguścik – wokal
Jon Deitemyer – perkusja
Ben Lewis – fortepian
Jan Kregor – gitara
Ethan Philion – bas
Bilety w cenie 20 dolarów płatne gotówką będą dostępne tylko przy drzwiach.

Niedziela, 25.02.2024 godzina 12:00PM

Centrum Kopernika | 5216 W Lawrence Ave, Chicago, IL 60630
Pracownia Artystyczna Patrycji Stępniak | „Malowanie Chopina” | Rodzinny Jarmark Sztuki
KWARTET ANY EVERLING 
Ana Everling – wokal, perkusja
Hunter Diamond – instrumenty dęte drewniane, perkusja
Kenny Reichert – gitara elektryczna
Edinho Gerber – gitara akustyczna
Bilety w cenie 25 dolarów można kupić online.

Niedziela, 25.02.2024 godzina 4:00PM

ProMuzyka | 713 W. Wrightwood Avenue | Chicago, Illinois
„Et pereat mundus” projekt 
Roberts Świstelnicki – fortepian, poezja, kompozycja
Greg Artry – perkusja, wokal
Dave Miller – gitara
Katie Ernst – bas, wokal
Marek Feldman – skrzypce
Jon Irabagon – saksofon
Za wstęp przyjmowane będą wolne datki.

Piątek, 03.01.2024, godzina 7:30PM

Akademia Muzyczna PaSO 5400 Lawler Ave. | Chicago, Illinois
Świętujemy urodziny Chopina
Grażyna Auguscik – głos
Ben Lewis – fortepian
Warren Oja – wiolonczela
Andrzej Krukowski – czytanie poezji
Bilety w cenie 30 dolarów będą dostępne przy wejściu.

Serdecznie Zapraszamy!

„To jest takie ważne, żeby naszą obecnością podkreślać to, że jesteśmy ważni w tym środowisku i ważna jest nasza sztuka”, mówiła Grażyna Auguścik w studiu Radia Deon przy okazji okazji VII festiwalu „Chopin In The  City”.

 

Źródło: Sounds And Notes
Foto: YouTube, Sounds And Notes, istock/Bartosz Zielinski/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Popularne w tym miesiącu