Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Welcome Corps – Amerykanie chcą przyjmować i pomagać uchodźcom

Opublikowano

dnia

Od stycznia tego roku ponownie wzrosło zainteresowanie Welcome Corps – grupami osób chcących przyjąć pod opiekę azylantów z południowych granic (uchodźców z Kuby, Nikaragui, Kongo, Syrii, Haiti, Wenezueli, i in).

Grupy te utworzono w latach 80-tych ale z uwagi na zaostrzona politykę azylową Prezydenta Trumpa, za jego kadencji znacznie zmalała ich działalność.

Dziś, od nowego roku aż 29,000 osób wyraziło zainteresowanie tym programem i do marca przyjęto 10,000 aplikantów.

Statystki uchodźców:

  • W 2015/16 za Prezydenta Obamy w jednym roku przyjęto 85,000 uchodźców
  • w 2018 roku zaledwie 11,000
  • Prezydent Biden do końca roku zapowiedział przyjęcie 125,000 uchodźców (od kwietnia 2022 przyjęto 113,000 osób z Ukrainy, na 1 miesiąc przybywa ich ok 30,000)

W 2022 roku południową granicę przekroczyło blisko 2,4 mln osób. Za Prezydenta Obamy rocznie przekraczało granice ok. 500,000 uchodźców. Przez 3 lata prezydentury Trumpa przez granice przeszło zaledwie 638,000.

Obecnie ok. 1,6 mln uchodźców oczekuje na swoja rozmowę odnośnie podania o azyl. Z reguły tylko 46% podań jest zatwierdzanych pozytywnie.

Autor: Mecenas Magdalena Grobelski

Welcome Corps to nowa usługa dla Amerykanów, umożliwiająca przyjmowanie uchodźców poszukujących wolności i bezpieczeństwa, a tym samym dokonywanie zmian we własnych społecznościach.

Grupy sponsorów wspólnie witają nowo przybyłych uchodźców, zabezpieczając i przygotowując wstępne mieszkania, witając nowo przybyłych uchodźców na lotnisku, zapisując dzieci do szkół i pomagając dorosłym w znalezieniu zatrudnienia.

O staraniu się o azyl w Stanach Zjednoczonych pisaliśmy 24 marca.

 

Źródło: welcomecorps
Foto: YouTube, welcomecorps

Prawo imigracyjne

Co oznacza dla nas nowy program imigracyjny Bidena ogłoszony 18 czerwca?

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezydent Joe Biden ogłosił we wtorek 18 czerwca zakrojony na szeroką skalę program imigracyjny, który zapewni status prawny i usprawnioną drogę do legalnego pobytu oraz uzyskania obywatelstwa w USA dla około pół miliona nieuprawnionych imigrantów pozostających w związku małżeńskim z obywatelami amerykańskimi.

Czym jest nowe ogłoszenie Prezydenta Bidena? Wyjaśnia Mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego.

  • Małżonkowie i dzieci obywateli USA (tylko!) którzy mieszkali w USA przez 10 lat (z dniem 17 czerwca b.r.) będą mieli możliwość złożenia petycji która – jeśli zostanie zatwierdzona, da im możliwość po 3 latach ubiegania się o zieloną kartę (pewne wyroki za przewinienia karalne mogą zdyskwalifikować aplikanta)
  • Na początek osoba otrzyma pozwolenie na prace
  • Po 3 latach od złożenia petycji będzie można ubiegać się o zieloną kartę
  • UWAGA – petycje będzie można składać dopiero pod koniec tego lata a opłaty rządowe nie są jeszcze znane
  • beneficjenci DACA, którzy maja ukończone studia, będą mogli aplikować o wizę pracowniczą jeśli znajdą odpowiedniego pracodawcę.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock
Czytaj dalej

News USA

Dziś Joe Biden ma ogłosić ochronę deportacyjną dla małżonków obywateli USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj Prezydent Joe Biden planuje ogłosić nową, radykalną politykę, która zniesie groźbę deportacji dziesiątek tysięcy osób pozostających w związku małżeńskim z obywatelami USA. Posunięcie będzie agresywną akcją dotyczącą imigracji w roku wyborczym, do której dążyło wielu Demokratów.

Według trzech osób poinformowanych o planach Białego Domu Joe Biden ogłosi nowy program podczas wydarzenia w Białym Domu, aby uczcić dyrektywę Deferred Action for Childhood Arrivals DACA, Baracka Obamy, która zapewniła ochronę przed deportacją młodym imigrantom nieposiadającym dokumentów.

Dzięki nowej polityce około 490 000 małżonków obywateli USA będzie miało możliwość ubiegania się o program „parole in place”, który uchroni ich przed deportacją i zaoferuje pozwolenie na pracę, jeśli mieszkają w kraju przez co najmniej 10 lat.

Oczekuje się, że rodziny, które potencjalnie skorzystałyby na działaniach Bidena, miały wziąć udział w wydarzeniu w Białym Domu we wtorkowe popołudnie.

Od pewnego czasu urzędnicy administracji rozważali różne opcje zapewnienia ochrony imigrantom, którzy nie mają statusu prawnego w USA, ale łączą ich długotrwałe więzi – nawet po tym, jak Biały Dom przedstawił restrykcyjną propozycję, która zasadniczo wstrzymała rozpatrywanie wniosków o azyl na granicy USA-Meksyk.

Joe Biden chce nie tylko zapewnienia ochrony przed deportacją i pozwoleń na pracę, ale także planuje usunąć barierę prawną, umożliwiając kwalifikującym się imigrantom ubieganie się o stały pobyt, a ostatecznie o obywatelstwo amerykańskie.

Jest to uprawnienie, które zostało już wykorzystane w przypadku innych kategorii imigrantów, takich jak członkowie armii amerykańskiej lub członkowie ich rodzin nieposiadający statusu prawnego.

Według dwóch poinformowanych osób Joe Biden ma także ogłosić politykę mającą na celu umożliwienie kwalifikującym się beneficjentom programu DACA staranie się o wizę, zamiast o obecnie otrzymywane zezwolenia na pracę tymczasową.

Prezydent znalazł się pod presją polityczną, aby pokazać, że może przejąć kontrolę nad granicą USA z Meksykiem, przygotowując się do rywalizacji o reelekcję z Donaldem Trumpem. Na początku tego miesiąca uchwalił plany wprowadzenia znaczących ograniczeń dla migrantów ubiegających się o azyl na południowej granicy.

Decyzja ta spotkała się z krytyką ze strony zwolenników imigracji, a także prawodawców Demokratów, zwłaszcza grup reprezentujących prawodawców postępowych i latynoskich.

Polityka Bidena miałaby zastosowanie wyłącznie do długoletnich mieszkańców USA.

We wtorek po południu Biały Dom obchodzi 12 rocznicę programu Deferred Action for Childhood Arrivals DACA, który został stworzony przez prezydenta Baracka Obamę w celu ochrony młodych imigrantów nieposiadających statusu prawnego, często nazywanych „marzycielami”.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Official White House Photo by Carlos Fyfe
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

12 maja odbędzie się kolejne spotkanie imigracyjne z Mec. Magdaleną Grobelski

Opublikowano

dnia

Autor:

Duszpasterstwo Imigranci Imigrantom Archidiecezji Chicago jest współorganizatorem kolejnego spotkania informacyjnego dotyczącego wszystkich spraw emigracyjnych, łącznie z podaniami o amerykańskie obywatelstwo. Tym razem będzie ono gościć w kościele Św. Williama.

Spotkanie imigracyjne ze specjalistką prawa imigracyjnego, mec. Magdaleną Grobelski odbędzie się 12 maja, po mszy św. o godz. 2.00 pm, w kościele St. William pod adresem 2600 N Sayre Ave w Chicago, IL. Serdecznie zapraszamy!

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących swoich możliwości i najlepszych rozwiązań. Porady telefoniczne są bezpłatne, telefon imigracyjny to 312-217-6824. 

 

Foto: istock/zimmytws/

 

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu