Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Welcome Corps – Amerykanie chcą przyjmować i pomagać uchodźcom

Opublikowano

dnia

Od stycznia tego roku ponownie wzrosło zainteresowanie Welcome Corps – grupami osób chcących przyjąć pod opiekę azylantów z południowych granic (uchodźców z Kuby, Nikaragui, Kongo, Syrii, Haiti, Wenezueli, i in).

Grupy te utworzono w latach 80-tych ale z uwagi na zaostrzona politykę azylową Prezydenta Trumpa, za jego kadencji znacznie zmalała ich działalność.

Dziś, od nowego roku aż 29,000 osób wyraziło zainteresowanie tym programem i do marca przyjęto 10,000 aplikantów.

Statystki uchodźców:

  • W 2015/16 za Prezydenta Obamy w jednym roku przyjęto 85,000 uchodźców
  • w 2018 roku zaledwie 11,000
  • Prezydent Biden do końca roku zapowiedział przyjęcie 125,000 uchodźców (od kwietnia 2022 przyjęto 113,000 osób z Ukrainy, na 1 miesiąc przybywa ich ok 30,000)

W 2022 roku południową granicę przekroczyło blisko 2,4 mln osób. Za Prezydenta Obamy rocznie przekraczało granice ok. 500,000 uchodźców. Przez 3 lata prezydentury Trumpa przez granice przeszło zaledwie 638,000.

Obecnie ok. 1,6 mln uchodźców oczekuje na swoja rozmowę odnośnie podania o azyl. Z reguły tylko 46% podań jest zatwierdzanych pozytywnie.

Autor: Mecenas Magdalena Grobelski

Welcome Corps to nowa usługa dla Amerykanów, umożliwiająca przyjmowanie uchodźców poszukujących wolności i bezpieczeństwa, a tym samym dokonywanie zmian we własnych społecznościach.

Grupy sponsorów wspólnie witają nowo przybyłych uchodźców, zabezpieczając i przygotowując wstępne mieszkania, witając nowo przybyłych uchodźców na lotnisku, zapisując dzieci do szkół i pomagając dorosłym w znalezieniu zatrudnienia.

O staraniu się o azyl w Stanach Zjednoczonych pisaliśmy 24 marca.

 

Źródło: welcomecorps
Foto: YouTube, welcomecorps

Prawo imigracyjne

Mecenas Magdalena Grobelski o zmianach w prawie i nielegalnych imigrantach

Opublikowano

dnia

Autor:

Od czasu objęcia urzędu przez Prezydenta Donalda Trumpa zachodzą ważne zmiany w prawie imigracyjnym i postępowaniu wobec nielegalnych imigrantów. Mecenas Magdalena Grobelski tłumaczy je w obliczu wielu plotek i dezinformacji, z którymi spotykamy się na co dzień. W ramach bezpłatnego i anonimowego dyżuru imigracyjnego specjalistka prawa imigracyjnego udziela indywidualnych porad poza anteną, w każdą środę.

Jednym z głośnych wydarzeń ostatnich dni było przesłuchanie burmistrzów miast-sanktuariów, w tym Brandona Johnsona w Kongresie Stanów Zjednoczonych, które miało miejsce 5 marca. Jaki był ich cel?

“Na pewno chodzi o fundusze” wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski. Rząd federalny może ograniczyć finansowanie miast, które sprzeciwiły się Prezydentowi Trumpowi i nie przestrzegają nowego prawa imigracyjnego. “Miasta dostają ogromne fundusze, za to np. żeby prowadzić różne organizacje pomagające innym ludziom”.

Miasta-sanktuaria pomagają także nielegalnym imigrantom. Np. w Illinois nieudokumentowani imigranci dostają prawo jazdy czy dowody identyfikacyjne. W stanach, które nie są azylami takie osoby nie dostają dokumentów ID i muszą zawsze mieć przy sobie paszport.

Przede wszystkim chodzi jednak o to, że miasta-sanktuaria, takie jak Chicago, przechowują niebezpiecznych bandytów, odmawiając ich wydania, podkreśla specjalistka prawa imigracyjnego.

“Najważniejsze jest to, że policja ma zapowiedziane, że nie wolno ujawniać danych osoby, jeśli zauważą, że jest nieudokumentowana, co ja myślę, że w tym przypadku teraz nie będzie aż tak bardzo przestrzegane, jeżeli np. trafimy na osobę, która ma rekord kryminalny, taki, który umożliwiłby deportację” mówi mec. Magdalena Grobelski.

Według podanych informacji burmistrz Bostonu, Michelle Wu, wydała 600 tysięcy dolarów by dobrze przygotować się na to przesłuchanie, które jest bardzo trudne i wymaga bardzo szerokiej wiedzy.

Burmistrzowie Nowego Jorku, Denver, Chicago i Bostonu w czasie przesłuchania w Kongresie, 5 marca.

Stanów sanktuariów jest w tej chwili 11, w tym Illinois, Vermont, Waszyngton, District of Columbia, California, Colorado, New Jersey, New York, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut i Oregon. Wszystkie są częścią około 600 jurysdykcji objętych azylem w Stanach Zjednoczonych, z których większość została ustanowiona po roku 2000.

Wśród nowości niedawno wprowadzonych przez U.S. Customs and Border Protection jest aplikacja, która wcześniej była odpowiedzialna za azyl, a teraz można przez nią samodzielnie się deportować. O CBP Home pisaliśmy 11 marca.

Wprowadzono także obowiązek rejestracji dla osób, które wjechały do Stanów Zjednoczonych nielegalnie, o czym informowaliśmy 26 lutego. Nie dotyczy to tych, którzy przeszli normalną odprawę, przylecieli samolotem, dali odciski palców i są już zarejestrowanymi imigrantami.

Według informacji U.S. Citizenship and Immigration Services wszyscy cudzoziemcy w wieku 14 lat i starsi, którzy nie zostali zarejestrowani i nie pobrano od nich odcisków palców (jeśli było to wymagane) podczas ubiegania się o wizę amerykańską, a którzy przebywają w Stanach Zjednoczonych przez 30 dni lub dłużej, muszą złożyć wniosek o rejestrację i pobranie odcisków palców.

Jeśli chodzi o rekord kryminalny ważny w świetle prawa imigracyjnego to najbardziej popularnym wyrokiem naszej społeczności jest przemoc domowa.

“Nie wiem czy Państwo sobie zdajecie sprawę jakie ogromne konsekwencje to ma, nie tylko żeby otrzymać zieloną kartę, ale też żeby później otrzymać obywatelstwo, bo to jest najbardziej precyzyjnie również sprawdzana przez oficerów imigracyjnych”, mówi mec. Magdalena Grobelski.

“Każdy myśli, że DUI, że to jest to, co jest najgorsze, co mogło się przytrafić i będzie mieć konsekwencje prawne i imigracyjne, a tu się okazuje, że przemoc domowa jest tym czynnikiem, który może wpłynąć nawet także na losy naszej zielonej karty czy obywatelstwa” zaznacza specjalistka prawa imigracyjnego.

Należy także uważać na marihuanę, którą można legalnie kupić w Illinois, nawet jeżeli to jest marihuana medyczna, ostrzega mec. Magdalena Grobelski.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 8.30 rano. Od godziny 8.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny poza anteną.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących swoich możliwości i najlepszych rozwiązań. Porady telefoniczne są bezpłatne, telefon imigracyjny to 312-217-6824.

Źródło: informacja własna
Foto: ICE, UISCIS, YouTube, istock/djedzura/
Czytaj dalej

News USA

Sąd Najwyższy umożliwi ograniczenie obywatelstwa z urodzenia?

Opublikowano

dnia

Autor:

Administracja Prezydenta Donalda Trumpa zwróciła się do Sądu Najwyższego o częściowe przywrócenie rozporządzenia wykonawczego, które ogranicza prawo do obywatelstwa z urodzenia. Decyzja sądu może mieć daleko idące konsekwencje dla polityki imigracyjnej Stanów Zjednoczonych.

Trump kontra Sąd Najwyższy

Administracja Donalda Trumpa złożyła w czwartek pilne wnioski w sądzie okręgowym, wnioskując o zawężenie zakazu nałożonego przez sądy federalne w Maryland, Massachusetts i Waszyngtonie. Wcześniej trzy sądy apelacyjne odrzuciły próby przywrócenia zakazu.

Rozporządzenie wykonawcze, które Prezydent Trump podpisał po rozpoczęciu drugiej kadencji, zostało natychmiast zablokowane na skutek pozwów wniesionych przez około dwa tuziny stanów. Skarżący argumentują, że decyzja Trumpanarusza 14. poprawkę do Konstytucji, która gwarantuje obywatelstwo każdemu urodzonemu w USA.

Departament Sprawiedliwości utrzymuje, że pojedynczy sędziowie federalni nie powinni mieć uprawnień do wydawania ogólnokrajowych nakazów, które blokują działania prezydenta w całym kraju. Sędziowie Sądu Najwyższego o konserwatywnych poglądach, którzy mają większość w składzie, w przeszłości wyrażali zaniepokojenie tego typu decyzjami.

Czy Trump może unieważnić obywatelstwo z urodzenia?

Administracja Donalda Trumpa przedstawia rozporządzenie jako kluczowy element reformy systemu imigracyjnego, podkreślając jego znaczenie w kontekście kryzysu na południowej granicy.

Zgodnie z rozporządzeniem osoby urodzone po 19 lutego 2025 r., których rodzice przebywają w USA nielegalnie, nie otrzymają amerykańskiego obywatelstwa, a agencje federalne nie mogą uznawać dokumentów stanowych potwierdzających obywatelstwo takich dzieci.

Historia obywatelstwa z urodzenia

Prawo do obywatelstwa z urodzenia wynika z 14. poprawki, ratyfikowanej w 1868 roku po wojnie secesyjnej. Miała ona na celu zagwarantowanie obywatelstwa wszystkim osobom urodzonym w USA, w tym byłym niewolnikom. Jednak historycznie nie wszyscy otrzymywali obywatelstwo automatycznie. Przykładowo, rdzenni Amerykanie uzyskali je dopiero w 1924 roku, na mocy ustawy przyjętej przez Kongres.

Trump: „Automatyczne obywatelstwo jest śmieszne”

Prezydent od dawna krytykuje koncepcję obywatelstwa z urodzenia, argumentując, że jest ona nadużywana i że powinny istnieć surowsze kryteria jego przyznawania.

Jego zwolennicy wskazują na frazę „podlegające jurysdykcji USA” w 14. poprawce, twierdząc, że pozwalają one na odmowę obywatelstwa dzieciom nielegalnych imigrantów. Trump powołał się na tę interpretację już w 2023 roku, zapowiadając zakończenie automatycznego obywatelstwa w przypadku reelekcji.

„To poważna sprawa” – stwierdził Trump, podpisując dekret ogłaszający stan wyjątkowy na granicy. „Automatyczne obywatelstwo jest po prostu śmieszne”.

Sąd Najwyższy nigdy wcześniej nie orzekał bezpośrednio w tej sprawie, więc jego decyzja może stworzyć nowy precedens w amerykańskim prawie.

Źródło: fox32
Foto: YouTube, istock
Czytaj dalej

News USA

Liczba zatrzymań nielegalnych imigrantów na granicy USA osiągnęła historyczny spadek

Opublikowano

dnia

Autor:

Najnowsze dane Służby Celnej i Ochrony Granic (CBP) pokazują gwałtowny spadek liczby zatrzymań nielegalnych imigrantów od czasu wprowadzenia przez administrację Prezydenta Donalda Trumpa nowych przepisów dotyczących kontroli granic.

W lutym – pierwszym pełnym miesiącu po wydaniu nowych dekretów wykonawczych – agenci Straży Granicznej zatrzymywali średnio 330 osób dziennie, co jest najniższym wskaźnikiem w historii CBP. Łącznie na południowej granicy zatrzymano 8 347 nielegalnych imigrantów, co oznacza spadek o 94% w porównaniu z 140 641 przypadkami z lutego 2024 roku.

Nowe podejście administracji Trumpa

CBP i Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) wskazują, że ten wynik to efekt nowej polityki imigracyjnej. Sekretarz DHS, Kristi Noem, podkreśliła, że administracja wysłała jasny komunikat:

„Jeśli przekroczysz granicę nielegalnie, zostaniesz deportowany – bez możliwości ponownej próby następnego dnia czy nawet po kilku godzinach.”

W ramach działań Homeland Security uruchomiono kampanię informacyjną skierowaną do migrantów. Reklamy ostrzegają, że jeśli nie opuszczą kraju dobrowolnie, zostaną wydaleni bez prawa powrotu.

Dodatkowo CBP uruchomiło aplikację mobilną CBP Home, umożliwiającą zgłaszanie planów wyjazdu przez nielegalnych imigrantów, co ma usprawnić proces deportacji i uniknąć nieporozumień administracyjnych. O aplikacji informowaliśmy 11 marca.

Rekordowa liczba deportacji i aresztowań

Sekretarz Noem poinformowała, że tylko w lutym Immigration and Customs Enforcement (ICE) aresztowało w całym kraju ponad 20 000 osób, co stanowi prawie dwukrotność rocznej liczby zatrzymań w 2024 roku.

„Setki tysięcy przestępców zostało wpuszczonych do tego kraju nielegalnie. Wysyłamy ich do domu i nigdy nie będą mogli wrócić” – dodała.

Obecnie ośrodki zatrzymań dla imigrantów osiągnęły maksymalną przepustowość – wszystkie 47 600 miejsc jest zajętych. ICE zwiększa liczbę dostępnych miejsc, współpracując z Federalnym Biurem Więziennictwa, Departamentem Obrony i Służbą Marszałkowską USA.

12 marca, Filadelfia: Aresztowanie obywatelki Dominikany, która była wcześniej skazana m.in. za posiadanie fentanylu z zamiarem dystrybucji. Wcześniej została wydalona z USA i ponownie wjechała do kraju bez pozwolenia urzędnika imigracyjnego.

Kontrowersje wokół polityki imigracyjnej

Chociaż administracja Prezydenta Trumpa podkreśla, że jej działania ratują życie i zwiększają bezpieczeństwo, niektóre miasta i politycy sprzeciwiają się nowym przepisom.

5 marca burmistrzowie Nowego Jorku, Bostonu, Chicago i Denver bronili statusu miast sanktuariów, twierdząc, że ich polityka nie narusza federalnych regulacji. Burmistrz Bostonu Michelle Wu powiedziała:

„Konstytucja nie wymaga od miast przestrzegania federalnych praw imigracyjnych, jeśli są one sprzeczne z lokalnymi przepisami.”

Z kolei grupa demokratycznych ustawodawców skrytykowała Donalda Trumpa za używanie określenia “inwazja” w odniesieniu do migracji. W liście z 11 marca napisali:

„Migracja nie jest inwazją. Stany Zjednoczone nie są w stanie wojny z migrantami.”

ICE Boston aresztuje nielegalnego imigranta z Gwatemali oskarżonego o gwałt na dziecku z Massachusetts

Dalsze kroki administracji

Rząd planuje zwiększenie funduszy na egzekwowanie nowych przepisów. 4 marca doradca ds. granic Tom Homan podkreślił, że operacje imigracyjne wymagają większego wsparcia finansowego: „Potrzebujemy więcej łóżek, więcej środków na egzekwowanie prawa, więcej lotów deportacyjnych. Działamy na wszystkich cylindrach, ale potrzebujemy dodatkowych funduszy.”

Źródło: The Epoch Times
Foto: ICE, CBP
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu