Połącz się z nami

News Chicago

Uściśnij dłoń Małej Amal podczas niezwykłego spaceru po Navy Pier 28 września

Opublikowano

dnia

Chicago Shakespeare Theatre gości projekt The Walk with Little Amal, cieszącą się międzynarodowym uznaniem lalkę o wysokości 12 stóp przedstawiającą 10-letnią dziewczynkę, pochodzącą z Syrii. Stała się ona światowym symbolem praw człowieka, zwłaszcza uchodźców. Wietrzne Miasto będzie tej jesieni częścią jej epickiej podróży po Stanach Zjednoczonych liczącej ponad 6 000 mil.

Amal po raz pierwszy wystąpi w Chicago. Pojawi się na Navy Pier w czwartek, 28 września, idąc od jeziora Michigan w kierunku miasta, podczas bezpłatnego wydarzenia dla wszystkich grup wiekowych, które odbędzie się o 5:30PM.

Wydarzenie, organizowane we współpracy z Navy Pier, uświetni występ Uniting Voices (dawniej Chicago Children’s Choir) oraz występy A.B.L.E. oraz Chicago Children’s Museum we współpracy z Syrian Community Network.

Po przybyciu do Chicago Amal zapyta: „Co to za miasto, przyjaciele?” – powtarzając przejmujący wers Szekspira z „Wieczoru Trzech Króli”

Widzowie w każdym wieku dołączą do wykonawców i partnerów, aby powitać Amal, pomagając jej zamienić przytłaczające ją przybycie w nieznane miejsce w celebrację własnej zdolności do tworzenia piękna i odnajdywania wspólnoty.

Jej podróż po molo rozpocznie się przed Chicago Shakespeare i zakończy w Polk Bros Park. Podczas wydarzenia widzowie będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o lokalnych grupach działających na rzecz wsparcia osób ubiegających się o azyl w Chicago oraz przekazać datki na ich rzecz.

Podczas postoju przed Muzeum Dziecięcym w Chicago Amal przywita się z wysoką na 5 stóp rzeźbą „Flyboy” autorstwa chicagowskiego artysty Hebru Brantleya, która jest hołdem dla znaczenia dzieciństwa w życiu każdego człowieka.

Wydarzenie zbiega się z marionetkowym Free Family Day, który odbędzie się w Muzeum w godzinach 10:00AM–5:00PM.

Podczas ostatniego przystanku Amal na molo ponad 70 członków chóru młodzieżowego Uniting Voices wykona swoją oryginalną piosenkę „We All Live Here” w Polk Bros Park.

Pobyt Amal w Chicago jest częścią jej marszu po Ameryce, w ramach którego odwiedzi  ponad 35 miast od Bostonu po San Diego a ponad 1000 artystów i organizacji artystycznych zorganizuje setki wydarzeń, aby ją powitać.

Podróże Amal pełne sztuki i nadziei celebrują bogate historie uchodźców, imigrantów i osób przesiedlonych oraz społeczności, które ich przyjmują. Każdy może wybrać się na spacer z wielką lalką.

The Walk with Little Amal odbędzie się 28 września o godzinie 5:30PM zaczynając od namiotu Chicago Shakespeare Theatre na Navy Pier (800 E. Grand Avenue). Wstęp jest bezpłatny dla widzów w każdym wieku; nie są wymagane żadne bilety ani wcześniejsze rezerwacje.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z kasą teatru pod numerem 312.595.5600 lub odwiedź stronę internetową teatru pod adresem chicagoshakes.com.

Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć na stronie chicagoshakes.com/littleamal lub w mediach społecznościowych @chicagoshakes i @walkwithamal.

Od lipca 2021 r. Amal przejechała ponad 6000 mil odwiedzając 97 miast w 15 krajach i została powitana na ulicach przez ponad milion ludzi, w tym setki artystów, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i przywódców religijnych.

Jej podróże to festiwale sztuki i nadziei, które zwracają uwagę na ogromną liczbę dzieci uciekających przed wojną, przemocą i prześladowaniami, a każde z nich ma swoją własną historię. Jej pilnym przesłaniem dla świata jest: „Nie zapomnij o nas”.

Źródło: chicagostarmedia
Foto: YouTube, Chicago Shakespeare Theatre

News Chicago

Latający Holender Richarda Wagnera rozpocznie nowy sezon operowy w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Pierwsza opera, która ujawniła geniusz Richarda Wagnera, „Latający Holender”, to opowieść o obsesji młodej kobiety. Senta śni o Holendrze, który jest przeklęty i tuła się po ziemi. Co siedem lat schodzi na brzeg w poszukiwaniu kobiety, która będzie mu wierna aż do śmierci. Kiedy go spotyka, los Senty jest przesądzony. „Latający Holender” rozpocznie nowy sezon w Lyric Opera 23 września.

„Latający Holender” lub „Holender Tułacz” to opera romantyczna Richarda Wagnera, składająca się z trzech aktów. Jej prapremiera miała miejsce w Dreźnie 2 stycznia 1843 roku. Libretto opery oparte jest na opowiadaniu Heinego, opisującego jedną z legend skandynawskich.

Uwertura jest pełna grozy i tajemniczości. Zadaniem orkiestry jest odmalowanie dźwiękami szalejącej na morzu burzy. Z pojawiającym się na tym tle motywem tajemniczego żeglarza Holendra kontrastuje motyw miłości i poświęcenia Senty.

Ta nowa w Chicago produkcja w Lyric Opera ożywi niektóre z najwspanialszych i najbardziej emocjonujących utworów kompozytora, w tym porywające, spektakularne refreny.

W czołowej obsadzie wystąpią Tomasz Konieczny (wcześniej tytułowa rola w urzekającym „Wozzeck”) i Tamara Wilson (bohaterka oper „Trubadur” i „Ernani”). W elektryzującej produkcji Christophera Aldena, dyrygentem będzie dyrektor muzyczny Enrique Mazzola.

Opera „Latający Holender” będzie grana od 23 września do 7 października. W czasie spektaklu zaplanowanego na 1 października Lyric Opera po raz pierwszy udostępni system SoundShirt osobom niesłyszącym i niedosłyszącym.

O innowacyjnym udogodnieniu w postaci wibrującej koszuli pisaliśmy 7 września.

Libretto „Latającego Holendra” jest śpiewane w języku niemieckim z wyświetlanymi napisami w języku angielskim.

Czas trwania spektaklu to 2 godziny i 20 minut; bez przerwy. Bilety można kupić tutaj. Lyric Opera of Chicago znajduje się przy 20 N. Wacker Drive, Suite 860, Chicago, IL 60606. Tel: 312.332.2244

Wilhelm Richard Wagner (ur. 22 maja 1813 w Lipsku, zm. 13 lutego 1883 w Wenecji) był niemieckim kompozytorem, dyrygentem i teoretykiem muzyki okresu romantyzmu. Uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców dramatu muzycznego.

Wagner był reformatorem muzyki operowej. Kontynuując artystyczne poszukiwania Glucka, tworzył dramaty muzyczne, z których najsłynniejsze to „Lohengrin”, „Tristan i Izolda”, misterium sceniczne „Parsifal” oraz tetralogia „Pierścień Nibelunga”.

Kompozytor zasłynął też jako nowator w dziedzinie harmonii, wykorzystując maksymalnie możliwości tkwiące w systemie dur-moll, oraz w sztuce orkiestracji, m.in. konstruując i wykorzystując tubę wagnerowską.

 

Źródło: Lyric Opera, wikipedia
Foto: YouTube, wikimedi/Archivio Storico Ricordi/
Czytaj dalej

News Chicago

Spider-Man symfonicznie i hip-hopowo to połączenie kultowej animacji z oryginalną muzyką

Opublikowano

dnia

Autor:

Wyposażony w ścieżkę dźwiękową łączącą symfoniczną muzykę orkiestrową z hip-hopem, Spider-Man: Into The Spider-Verse Live in Concert to pokaz nagrodzonego Oscarem filmu animowanego z udziałem muzyków na żywo i gramofonów DJ-a na scenie. Oryginalne wydarzenie koncertowe odbędzie się tylko w sobotę, 23 września, w Cadillac Palace Theatre.

Zdobywca nagrody Emmy®, Daniel Pemberton, skomponował obszerną partyturę tego koncertu, którą uzupełniły piosenki autorstwa Post Malone’a, Lil Wayne’a, Jadena Smitha i Nicki Minaj.

Bazująca na hip-hopie ścieżka dźwiękowa tworzy dźwiękowy wszechświat wpleciony w tkaninę filmu, wspierając jego motywy uniwersalnego bohaterstwa.

Spider-Man: Into The Spider-Verse przedstawia nastolatka z Brooklynu Milesa Moralesa i nieograniczone możliwości Spider-Verse. Miles, klasyczny superbohater dla nowego pokolenia, jest afro-latynoskim nastolatkiem, który zostaje ukąszony w metrze przez radioaktywnego pająka i zyskuje tajemnicze moce. Wraz z towarzyszącymi mu bohaterami-pająkami z równoległych wszechświatów, musi opanować swoje nowe moce, aby ocalić swoje miasto przed złoczyńcą, który może wszystko zniszczyć.

Koncert trwa 2 godziny. Bilety można kupić tutaj.

 

Źródło: Broadway in Chicago
Foto: Broadway in Chicago
Czytaj dalej

NEWS Florida

W najbliższą sobotę możesz bezpłatnie zwiedzić muzea St. Pete. Nie zmarnuj takiej okazji!

Opublikowano

dnia

Autor:

Free Museum Day, coroczne wydarzenie skierowane do miłośników sztuki, zawita w ten weekend do St. Petersburga. Stoi za nim St. Petersburg Arts Alliance, miasto St. Pete i lokalne organizacje uczestniczące. Ruszajcie do muzeów 23 września!

Pomimo ogłoszonego na 23 września Free Museum Day, miłośnicy sztuki muszą wziąć pod uwagę, że kilka z nich ma określone kryteria wstępu i wszystkie zalecają rezerwację biletów z wyprzedzeniem, ponieważ w ten dzień może być naprawdę tłoczno.

Muzea biorące udział w wydarzeniu:

Museum of Fine Arts, St. Petersburg-– bezpłatny wstęp będą mieli Mieszkańcy powiatu Pinellas za okazaniem ważnego dokumentu tożsamości. Adres: 355 Beach Drive, NE. 727-896-2667. mfastpete.org.

The Dalí Museum – oferuje bezpłatny wstęp mieszkańcom powiatu Pinellas z dowodem osobistym. Nie dotyczy to ekspozycji „Dalí Alive 360°”, na którą wejściówkę można kupić za 15 dolarów. Zdecydowanie zalecana jest rezerwacja online.

Po przybyciu na miejsce należy okazać wcześniej zarezerwowany bilet i dokument tożsamości. Adres: Dalí Blv. 1 (Bayshore Drive i Fifth Avenue SE). 727-823-3767. thedali.org.

James Museum of Western and Wildlife Art – zalecana jest rezerwacja z wyprzedzeniem przedziału czasowego. Limitowana liczba biletów wstępu będzie także dostępna przy wejściu dla mieszkańców dowolnego powiatu, ale nie gwarantuje to wejścia bez rezerwacji. Adres: 150 Central Avenue 727-892-4200. thejamesmuseum.org.

Imagine Museum – wymagane są bilety czasowe (także dla mieszkańców dowolnego powiatu). W ofercie ą tu pamiątkowe przedmioty w sklepie z pamiątkami. Adres: 1901 Central Ave. 727-300-1700. Imaginemuseum.com.

Więcej informacji na temat Free Museum Day można znaleźć na stronie stpeteartalliance.org.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube, istock/guruXOOX/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu