Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Czy staranie się o azyl to dobra metoda na zalegalizowanie swojego pobytu w USA?

Opublikowano

dnia

Czy warto starać się o azyl w Stanach Zjednoczonych i kto może to zrobić? Czy to dobra droga by zalegalizować swój pobyt w USA? Na te i inne ważne pytania na antenie Radia Deon Chicago, odpowiada mecenas Magdalena Grobelski, specjalista prawa imigracyjnego. Warto skorzystać z bezpłatnych i anonimowych konsultacji z panią mecenas dzwoniąc do nas w każdą środę od godziny 8.00 rano.

W zeszłym tygodniu policja imigracyjna ICE zaczęła po cichu i bez rozgłaszania tej akcji łapać i deportować obywateli rosyjskich, którzy przyjechali do Stanów Zjednoczonych w ciągu ostatniego roku, czyli od czasu wybuchu wojny na Ukrainie.

Mecenas Magdalena Grobelski mówi, że zrobiono to bardzo potajemnie. Osoby z Rosji, które złożyły wnioski o azyl dostają odmowę a oni sami są odsyłani do kraju.

Z powodu wojny bardzo dużo osób składa w tej chwili podania o azyl, zwłaszcza Ukraińców ale i Rosjan. Niedawno cała grupa adwokatów z Nowego Jorku, została aresztowana i skazana na więzienie za składanie tzw. lewych podań o azyl.

Podania te składają także biura a wnioski o azyl są nadużywane. Takie podanie bardzo trudno udowodnić, tłumaczy mec. Magdalena Grobelski i większość z nich jest odrzucana a osoba, która o ten azyl się stara odsyłana do swojego kraju.

„Sama wojna nie jest wyłącznie powodem żeby składać to podanie o azyl”, wyjaśnia specjalista prawa imigracyjnego.

Odmowa przyznania azylu ma niestety także poważne konsekwencje jeśli dana osoba składa aplikację o Zieloną Kartę albo o obywatelstwo. Nawet jeśli nie została deportowana musi się z tego tłumaczyć i może mieć problem z legalizacją swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Osoby dzwoniące do nas pytają także o inną ważną sprawę, która jest teraz aktualna. Mamy czas składania zeznań podatkowych – czy imigranci przebywające w USA muszą się rozliczać z Urzędem Skarbowym?

Rozliczanie podatków nie jest konieczne ani nie jest sprawdzane wobec osób składających wnioski o Zieloną Kartę, zaznacza specjalista prawa imigracyjnego.

Dobrze jest jednak składać zeznania podatkowe, z kilku powodów; jeśli dana osoba zamierza powrócić do Polski i chce pobierać kiedyś świadczenia emerytalne; wtedy gdy trzeba udowodnić, że ma się „dobry charakter moralny”; w razie trafienia do przewodu deportacyjnego i konieczności składania waivera.

Osoby sponsorowane przez swoje dorosłe dzieci także nie muszą mieć rozliczonych podatków, ani płacić ich za wcześniejsze lata, wraz z nałożonymi karami wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski.

Natomiast obowiązek składania deklaracji podatkowych mają osoby posiadające Zieloną Kartę i starające się o amerykańskie obywatelstwo.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Foto: istock/brizmaker/ sasirin pamai/ EblisAndreyPopov

Prawo imigracyjne

Sponsorowanie przez małżeństwo: Jak przebiega proces otrzymania Zielonej Karty?

Opublikowano

dnia

Autor:

Jedną z dróg otrzymania Zielonej Karty w Stanach Zjednoczonych jest sponsorowanie przez małżonka. Czas procesowania wniosku Urzędzie Imigracyjnym trwa obecnie 7-8 miesięcy. O tym co jeszcze powinniśmy wiedzieć starając się o uzyskanie w ten sposób Zielonej Karty, mówi specjalistka prawa imigracyjnego mecenas Magdalena Grobelski, która na antenie Radia Deon Chicago prowadzi bezpłatny dyżur imigracyjny w każdą środę.

„W tej chwili proces jest ułatwiony, dlatego że najczęściej te karty przychodzą nawet bez potrzeby pójścia na rozmowę z oficerem” mówi mecenas Magdalena Grobelski.

To czy oficer imigracyjny udzieli nam informacji o tym czy ją dostanie czy nie i kiedy mogłoby to nastąpić, zależy od konkretnego urzędnika, tłumaczy specjalistka prawa imigracyjnego.

Jeśli chodzi o interview przy sponsorowaniu przez małżeństwo ton istnieją pogłoski, że oficer zadaj e bardzo prywatne, wręcz intymne pytania dotyczące związku osoby składającej o Zieloną Kartę.

„Jedna z moich klientek, która jest osobą bardzo wierzącą nie chciała nawet iść na interview” mówi mecenas Magdalena Grobelski. Ale te pogłoski absolutnie nie są prawdziwe.

Czasami zdarza się, że klienci, którzy przychodzą na rozmowę są rozdzielani, ale to bardzo rzadkie przypadki – wyjaśnia Gość Radia Deon. Oczywiście małżeństwo trzeba udowodnić i niektóre kwestie, np. duża różnica wieku czy inny kolor skóry mogą budzić podejrzenia i takie związki są bardziej szczegółowo sprawdzane.

Wizyta oficera imigracyjnego w domu małżeństwa jest możliwa, ale takie przypadki mają miejsce tylko w nielicznych okolicznościach, np. jeśli dana osoba jest w procesie deportacyjnym, albo jeśli ktoś wielokrotnie wcześniej sponsorował kogoś przez małżeństwo.

„Wówczas próg udowodnienia tego małżeństwa jest inny” tłumaczy mecenas Magdalena Grobelski, a oficer może przeprowadzić bardziej szczegółowe śledztwo.

Po przejściu interview Zielona Karta powinna przyjść w ciągu 2-3 tygodni. Jeśli tak się nie dzieje – czas upływa a jej nie ma – to raczej nie ma powodu do obaw, zwłaszcza jeśli nie ma żadnych przeciwskazań do otrzymania Zielonej Karty, uważa nasz Gość. Czasem zdarza się opóźnienie, jeśli oficer ma dużo spraw.

Teoretycznie można oficjalną drogą pytać o swoją nienadchodzącą kartę, ale mecenas Magdalena Grobelski odradza by to robić. Oficer imigracyjny ma prawo tak długo procesować swoje sprawy ile chce.

Jeśli oficer znajdzie coś, co mu się nie podoba w małżeństwie osoby składającej o Zieloną Kartę, nigdy nie daje automatycznej odmowy. W takim przypadku oficer wysyła list ze swoimi argumentami przeciwko przyznaniu Zielonej Karty, do którego trzeba się ustosunkować i wszystko wyjaśnić.

Zazwyczaj urzędnicy imigracyjni mniej się boją przyznać tymczasową Zieloną Kartę niż stałą. Po dwóch latach osoba wnioskująca musi powrócić i nadal udowodnić, że jej małżeństwo trwa.

Przy faktycznej odmowie oficer nie informuje o jej ostatecznym powodzie, zaznacza mecenas Magdalena Grobelski.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Zinkevych/ welcomia/ AndreyPopov

 

 

Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Uważaj jeśli jedziesz na Florydę. Zmiany w prawie imigracyjnym wyjaśnia Mec. Magdalena Grobelski

Opublikowano

dnia

Autor:

Stan Floryda wprowadza nowe, zaostrzone prawo imigracyjne, którym Ron DeSantis prawdopodobnie chce chronić swoich mieszkańców przed zalaniem przez nielegalnych imigrantów. To ważna, choć sporna dla wielu kwestia w obliczu narastającego w całym kraju kryzysu imigracyjnego i ogromnych ilości przybywających do Stanów Zjednoczonych osób, mówi specjalistka prawa imigracyjnego, Mecenas Magdalena Grobelski.

Decyzja zawiązana ze zmianami w prawie imigracyjnym, jest wg mec. Magdaleny Grobelskiej, decyzją polityczną gubernatora Florydy, który będzie startował w Wyborach Prezydenckich w 2024 r.

W związku z tymi zmianami mec. Magdalena Grobelski zaleca zwiększenie ostrożności w przypadku podróżowania na Florydę. Przede wszystkim osoba nieudokumentowana nigdy nie powinna latać samolotami – podkreśla nasz Gość.

Nowe prawo daje także prawo policji pobrania DNA osoby podejrzanej o nielegalny status, co jest niezgodne z Konstytucją Stanów Zjednoczonych, podkreśla mec. Magdalena Grobelski.

Zmiany na Florydzie uderzą m.in. w osoby, które mieszkają w stanie od wielu lat i nie mają uregulowanego statusu. Wciąż nie ma reformy w amerykańskim prawie imigracyjnym, która jest bardzo potrzebna. Wprowadzenie kompleksowej reformy będzie trudne z powodu ogromnych kosztów – tłumaczy nasz Gość.

23 maja Izbie Reprezentantów została przedstawiona do zaznajomienia się tzw. Dignity Act, dotycząca zarówno ochrony południowych granic jak i nieudokumentowanych imigrantów przebywających w USA od lat. Ale to na razie jest tylko propozycja ustawy.

To, że nowo przybywający imigranci dostają pozwolenie na pracę jest niestety ogromną niesprawiedliwością wobec tych osób które od lat żyją w USA i uczciwie pracują, budując ten kraj.

Nowe przepisy w prawie imigracyjnym stanu Floryda, które wejdą w życie 1. lipca:

• Osoba zatrzymana w pojeździe z osobą nieudokumentowaną przekraczającą granice stanu Floryda może zostać oskarżona o przemyt i gangsterstwo i skazana na karę 15 lat pozbawienia wolności;
• Przewóz osób nieudokumentowanych do stanu Floryda jest jednoznaczny z popełnieniem aktu Felony (tym samym gubernator otrzymał 12 milionów dolarów na wywóz nieudokumentowanych imigrantów ze stanu Floryda);
• Nowe prawo nie kryminalizuje: wynajmu mieszkania czy życia z osobą nieudokumentowaną pod jednym dachem w stanie Floryda;
• Nakazuje szpitalom sprawdzanie statusu chorego. Pacjent ma prawo odmówić przyznania się do swojego statusu, ale każdy szpital co kwartał musi wysłać dane statystyczne wliczając osoby, które odmówiły podania informacji;
• Zabrania zatrudnienia nieudokumentowanych osób;
• Nadaje kare 5 lat więzienia oraz $5000 każdemu kto używa podrobionych dokumentów celem otrzymania pracy;
• Zabrania utrzymania w pracy osoby, jeśli pracodawca wie, że zatrudniony nie ma statusu;
• Zabrania wydania ID lub prawa jazdy osobie nieudokumentowanej;
• Unieważnia prawo jazdy wydane w innym stanie jeśli osoba nie ma możliwości udokumentowania statusu w USA;
• Zabrania z dniem 1. listopada 2028 r. każdemu beneficjentowi DACA przystąpienia do egzaminu licencji praktykowania prawa w stanie Floryda;
• Daje przedstawicielowi Urzędu Bezpieczeństwa Stanu Floryda te same moce co przedstawicielowi jednostki anty-terrorystycznej;
• Daje prawo policji pobrania DNA osoby podejrzanej o nielegalny status

Zdecydowanie trzeba więc szukać ścieżek legalizacji swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych a przynajmniej ochrony przed deportacją. Taką ochronę zapewnia już samo rozpoczęcie procesu legalizacji.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Foto: istock/designer491/Zerbor/simpson33/
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Loteria wizowa USA: czy każdy kto wylosował wizę spełni swój amerykański sen?

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 6 maja można sprawdzić, czy wylosowaliśmy amerykańską wizę w Loterii Wizowej DV-2024, do której można było składać wnioski od 5 października 2022 do 8 listopada 2022. Jak podkreśla Mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego, nie każdy kto wylosował wizę faktycznie może z niej skorzystać.

Bycie wylosowanym nie gwarantuje otrzymania wizy. Oznacza jedynie, że jesteś uprawniony do udziału w dalszym procesie Loterii Wizowej.

Zdecydowanie najpierw powinniśmy sprawdzić, czy możemy dostać Zieloną Kartę, przypomina mecenas Magdalena Grobelski, w innym wypadku możemy tylko narazić się na niepotrzebne koszty i ewentualnie niechcący przypomnieć Urzędowi Imigracyjnemu, że jesteśmy w Stanach Zjednoczonych nielegalnie.

W przypadku kogoś przebywa w USA ten proces jest zawsze bardzo nerwowy, ze względu na krótki czas.

Osoby, które będąc w USA wylosowały wizę, mogą składać wniosek o Zieloną Kartę jeśli są na aktualnej wizie studenckiej (F-1), pracowniczej (H-1B), albo jeśli mogą zapłacić 1000 dolarów kary będąc w sekcji 245(i).

Osoby, które mieszkają w Polsce mogą zawsze skorzystać z wizy o ile dadzą radę dotrzymać wszystkich obowiązujących terminów, wyjaśnia mecenas Magdalena Grobelski.

Podanie o Zieloną Kartę trzeba złożyć wg swojego numeru wylosowanej wizy, nie wcześniej, i powinno być możliwie najprościej sformułowane, aby oficer zdążył zamknąć sprawę przed październikowym terminem.

Kwestia czasu jest tu najważniejsza, podkreśla nasz Gość – ekspert prawa imigracyjnego.

Niektórzy oficerowie nie do końca wiedzą jak przeprowadzić bardziej skomplikowaną sprawę, ostrzega mecenas Magdalena Grobelski.

Jeśli chodzi o wizę studencką, to ona kwalifikuje do dostania Zielonej Karty w przypadku wylosowania wizy, ale trzeba faktycznie do tej szkoły chodzić – zaznacza mecenas Magdalena Grobelski. W czasie tzw. interview oficer imigracyjny na pewno zażąda transkryptu np. z ostatniego tygodnia na uczelni.

„Państwo musicie się kwalifikować w dniu odbierania Zielonej Karty” podkreśla nasz Gość.

Jeśli ktoś przebywa w Stanach Zjednoczonych na wizie turystycznej, nie powinien składać podania ponieważ nie zdąży przejść formalności a nie opłaca się przedłużyć tej wizy.

Nikt, kto wjechał do USA na programie ESTA także nie kwalifikuje się do złożenia podania.

Jeśli chodzi o szczepienia na COVID-19 to 10 maja wymóg szczepień w USA ogólnie został zniesiony, ale tylko na podróże lotnicze i np. dla oficerów imigracyjnych.

W przypadku osób składających po raz pierwszy o Zieloną Kartę – trzeba mieć bardzo poważny powód i mocne dokumenty medyczne, by zostać z wymogu szczepienia zwolnionym.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Foto: istock/Evgenia Parajanian/ mediaphotos/ Grandbrothers/ Andrii Shablovskyi
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu