Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Czy staranie się o azyl to dobra metoda na zalegalizowanie swojego pobytu w USA?

Opublikowano

dnia

Czy warto starać się o azyl w Stanach Zjednoczonych i kto może to zrobić? Czy to dobra droga by zalegalizować swój pobyt w USA? Na te i inne ważne pytania na antenie Radia Deon Chicago, odpowiada mecenas Magdalena Grobelski, specjalista prawa imigracyjnego. Warto skorzystać z bezpłatnych i anonimowych konsultacji z panią mecenas dzwoniąc do nas w każdą środę od godziny 8.00 rano.

W zeszłym tygodniu policja imigracyjna ICE zaczęła po cichu i bez rozgłaszania tej akcji łapać i deportować obywateli rosyjskich, którzy przyjechali do Stanów Zjednoczonych w ciągu ostatniego roku, czyli od czasu wybuchu wojny na Ukrainie.

Mecenas Magdalena Grobelski mówi, że zrobiono to bardzo potajemnie. Osoby z Rosji, które złożyły wnioski o azyl dostają odmowę a oni sami są odsyłani do kraju.

Z powodu wojny bardzo dużo osób składa w tej chwili podania o azyl, zwłaszcza Ukraińców ale i Rosjan. Niedawno cała grupa adwokatów z Nowego Jorku, została aresztowana i skazana na więzienie za składanie tzw. lewych podań o azyl.

Podania te składają także biura a wnioski o azyl są nadużywane. Takie podanie bardzo trudno udowodnić, tłumaczy mec. Magdalena Grobelski i większość z nich jest odrzucana a osoba, która o ten azyl się stara odsyłana do swojego kraju.

„Sama wojna nie jest wyłącznie powodem żeby składać to podanie o azyl”, wyjaśnia specjalista prawa imigracyjnego.

Odmowa przyznania azylu ma niestety także poważne konsekwencje jeśli dana osoba składa aplikację o Zieloną Kartę albo o obywatelstwo. Nawet jeśli nie została deportowana musi się z tego tłumaczyć i może mieć problem z legalizacją swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Osoby dzwoniące do nas pytają także o inną ważną sprawę, która jest teraz aktualna. Mamy czas składania zeznań podatkowych – czy imigranci przebywające w USA muszą się rozliczać z Urzędem Skarbowym?

Rozliczanie podatków nie jest konieczne ani nie jest sprawdzane wobec osób składających wnioski o Zieloną Kartę, zaznacza specjalista prawa imigracyjnego.

Dobrze jest jednak składać zeznania podatkowe, z kilku powodów; jeśli dana osoba zamierza powrócić do Polski i chce pobierać kiedyś świadczenia emerytalne; wtedy gdy trzeba udowodnić, że ma się „dobry charakter moralny”; w razie trafienia do przewodu deportacyjnego i konieczności składania waivera.

Osoby sponsorowane przez swoje dorosłe dzieci także nie muszą mieć rozliczonych podatków, ani płacić ich za wcześniejsze lata, wraz z nałożonymi karami wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski.

Natomiast obowiązek składania deklaracji podatkowych mają osoby posiadające Zieloną Kartę i starające się o amerykańskie obywatelstwo.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Foto: istock/brizmaker/ sasirin pamai/ EblisAndreyPopov

Prawo imigracyjne

Prawo jazdy dla imigrantów w Illinois i program imigracyjny Bidena – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 1 lipca imigranci nie mający legalnego statusu jeśli chodzi o pobyt mogą dostać standardowe prawo jazdy w Illinois. Z kolei Joe Biden ogłosił 18 czerwca program, który zapewni status prawny i usprawnioną drogę do legalnego pobytu oraz uzyskania obywatelstwa w USA, dla imigrantów pozostających w związku małżeńskim z obywatelami amerykańskimi. Jak rozumieć te nowe przepisy tłumaczy na antenie Radia Deon Chicago Mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego.

Zgodnie z rozporządzeniem HB 3882, które weszło w życie 1 lipca, nieudokumentowani mieszkańcy Illinois mogą teraz otrzymać standardowe czteroletnie prawo jazdy służące także jako dowód tożsamości. Nie jest to jednak dokument REAL ID i nie może służyć do podróży lotniczych, wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski.

Nie gwarantuje także, że osoba je posiadająca, nie zostanie zatrzymana na lotnisku, ostrzega specjalistka prawa imigracyjnego, choć niczym się nie różni od zwykłego prawa jazdy. Jeśli ktoś mimo wszystko podróżuje samolotem z takim dokumentem, to powinien wiedzieć, że robi to na własne ryzyko.

Wcześniej wydawano takim osobom tymczasowe prawa jazdy dla gości – Temporary Visitor’s Driver’s License TVDL, które znacznie się różniły wyglądem od standardowego prawa jazdy z daleka widocznym, fioletowym paskiem.

Tak czy inaczej, od 7 maja 2025 r. każda osoba, która ukończyła 18 lat, będzie potrzebować prawa jazdy lub dowodu osobistego zgodnego z REAL ID, albo paszportu, aby móc podróżować na terenie kraju. Wtedy latanie ze zwykłym prawem jazdy będzie po prostu niemożliwe, przypomina mec. Magdalena Grobelski.

Osoby ubiegające się o prawo jazdy dla imigranta muszą zdać egzamin na prawo jazdy i posiadać ważne ubezpieczenie samochodu. Muszą także przedstawić dokumenty tożsamości i być w stanie udowodnić miejsce zamieszkania na terenie stanu Illinois przez co najmniej 1 rok, oraz mieć paszport ważny przez jeszcze co najmniej 2 lata.

Prawo jazdy umożliwi imigrantom identyfikację w przypadku podstawowych potrzeb, takich jak realizacja recept lub wynajem mieszkania.

Inną ważną zmianą w prawie imigracyjnym jest to, że 18 czerwca Joe Biden ogłosił szeroko zakrojony program dotyczący nieuprawnionych osób pozostających w związku małżeńskim z obywatelem USA. Dzięki niemu około pół miliona imigrantów ma uzyskać status prawny i usprawnioną drogę do legalnego pobytu oraz uzyskania amerykańskiego obywatelstwa.

„To jest ogromnie kontrowersyjne, co prezydent zaproponował” uważa mec. Magdalena Grobelski, oceniając, że ta decyzja miała głównie na celu pozyskać głosy imigrantów przed listopadowymi wyborami. Ta ustawa jest w rzeczywistości skierowana do ludzi, którzy ostatecznie i tak otrzymaliby Zieloną Kartę, natomiast nie pomaga osobom faktycznie potrzebującym.

Do programu będzie prawdopodobnie można przystąpić pod koniec tego lata a opłaty rządowe nie są jeszcze znane.

Szczegóły programu:

  • Małżonkowie i dzieci obywateli USA (tylko!) którzy mieszkali w USA przez 10 lat (z dniem 17 czerwca b.r.) będą mieli możliwość złożenia petycji, która – jeśli zostanie zatwierdzona – da im możliwość po 3 latach ubiegania się o zieloną kartę (pewne wyroki za przewinienia karalne mogą zdyskwalifikować aplikanta)
  • Na początek osoba otrzyma pozwolenie na pracę
  • Po 3 latach od złożenia petycji będzie można ubiegać się o zieloną kartę
  • beneficjenci DACA, którzy maja ukończone studia, będą mogli aplikować o wizę pracowniczą jeśli znajdą odpowiedniego pracodawcę.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących swoich możliwości i najlepszych rozwiązań. Porady telefoniczne są bezpłatne, telefon imigracyjny to 312-217-6824. 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Nataliya Dmytrenko/
Czytaj dalej

News Chicago

Nielegalni imigranci mogą teraz dostać standardowe prawo jazdy w Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Zgodnie z rozporządzeniem HB 3882, które weszło w życie 1 lipca, nieudokumentowani mieszkańcy Illinois mogą teraz otrzymać standardowe czteroletnie prawo jazdy służące także jako dowód tożsamości. Wcześniej wydawano im tymczasowe prawa jazdy dla gości – Temporary Visitor’s Driver’s License TVDL.

„To ustawodawstwo stanowi znaczący krok w usuwaniu barier w możliwościach, przed którymi stoi wielu nielegalnych imigrantów” – podkreślił J.B. Pritzker w czerwcowym komunikacie prasowym, podpisując przegłosowaną ustawę.

Sekretarz stanu, Alexi Giannoulias, nazwał tymczasowe prawo jazdy dla gości, czyli TVDL, na którym znajduje się fioletowy pasek i litery „TVDL”, „szkarłatną literą” oznaczającą status imigracyjny danej osoby. Argumentował, że takie prawo jazdy naraża swojego właściciela na dyskryminację lub egzekwowanie prawa imigracyjnego.

„Ustawa ta pomoże zapobiec napiętnowaniu, przypadkom dyskryminacji i problemom, o których wiadomo, że TVDL powodują, a jednocześnie zwiększy bezpieczeństwo na drogach i umożliwi imigrantom korzystanie ze standardowego prawa jazdy w celu identyfikacji w przypadku podstawowych potrzeb, takich jak realizacja recept lub wynajem mieszkania”– stwierdził Giannoulias w komunikacie prasowym.

Według urzędników stanu Illinois osoby ubiegające się o prawo jazdy muszą zdać egzamin na prawo jazdy i posiadać ważne ubezpieczenie samochodu. Muszą także przedstawić dokumenty tożsamości i być w stanie udowodnić miejsce zamieszkania na terenie stanu przez co najmniej 1 rok.

Urzędnicy stanowi twierdzą, że ponad 300 000 mieszkańców Illinois posiada TVDL, które po raz pierwszy wydano w 2013 roku.

Na nowych kartach znajduje się wydrukowany napis “Federal Limits Apply”. Choć te prawa jazdy można używać jako dokumenty tożsamości, nie są one jednak wystarczające by nielegalni imigranci mogli zarejestrować się w celu głosowania w wyborach.

Ustawa HB 3882 zabrania urzędnikom Illinois udostępniania informacji o kierowcach organom imigracyjnym. Agenci muszą przedstawić wydany przez sąd nakaz o te informacje, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Wprowadzając to prawo Illinois dołączyło do wielu stanów, które już to zrobiły, w tym Kalifornii, Maryland, New Jersey, Nowego Jorku, Oregonu i Kolorado.

O innych nowych przepisach, które weszły w życie 1 lipca w Illinois informowaliśmy 21 czerwca.

 

Źródło: nbc
Foto: Seccretary of state, istock/SanneBerg/
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Co oznacza dla nas nowy program imigracyjny Bidena ogłoszony 18 czerwca?

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezydent Joe Biden ogłosił we wtorek 18 czerwca zakrojony na szeroką skalę program imigracyjny, który zapewni status prawny i usprawnioną drogę do legalnego pobytu oraz uzyskania obywatelstwa w USA dla około pół miliona nieuprawnionych imigrantów pozostających w związku małżeńskim z obywatelami amerykańskimi.

Czym jest nowe ogłoszenie Prezydenta Bidena? Wyjaśnia Mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego.

  • Małżonkowie i dzieci obywateli USA (tylko!) którzy mieszkali w USA przez 10 lat (z dniem 17 czerwca b.r.) będą mieli możliwość złożenia petycji która – jeśli zostanie zatwierdzona, da im możliwość po 3 latach ubiegania się o zieloną kartę (pewne wyroki za przewinienia karalne mogą zdyskwalifikować aplikanta)
  • Na początek osoba otrzyma pozwolenie na prace
  • Po 3 latach od złożenia petycji będzie można ubiegać się o zieloną kartę
  • UWAGA – petycje będzie można składać dopiero pod koniec tego lata a opłaty rządowe nie są jeszcze znane
  • beneficjenci DACA, którzy maja ukończone studia, będą mogli aplikować o wizę pracowniczą jeśli znajdą odpowiedniego pracodawcę.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu