Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Czy staranie się o azyl to dobra metoda na zalegalizowanie swojego pobytu w USA?

Opublikowano

dnia

Czy warto starać się o azyl w Stanach Zjednoczonych i kto może to zrobić? Czy to dobra droga by zalegalizować swój pobyt w USA? Na te i inne ważne pytania na antenie Radia Deon Chicago, odpowiada mecenas Magdalena Grobelski, specjalista prawa imigracyjnego. Warto skorzystać z bezpłatnych i anonimowych konsultacji z panią mecenas dzwoniąc do nas w każdą środę od godziny 8.00 rano.

W zeszłym tygodniu policja imigracyjna ICE zaczęła po cichu i bez rozgłaszania tej akcji łapać i deportować obywateli rosyjskich, którzy przyjechali do Stanów Zjednoczonych w ciągu ostatniego roku, czyli od czasu wybuchu wojny na Ukrainie.

Mecenas Magdalena Grobelski mówi, że zrobiono to bardzo potajemnie. Osoby z Rosji, które złożyły wnioski o azyl dostają odmowę a oni sami są odsyłani do kraju.

Z powodu wojny bardzo dużo osób składa w tej chwili podania o azyl, zwłaszcza Ukraińców ale i Rosjan. Niedawno cała grupa adwokatów z Nowego Jorku, została aresztowana i skazana na więzienie za składanie tzw. lewych podań o azyl.

Podania te składają także biura a wnioski o azyl są nadużywane. Takie podanie bardzo trudno udowodnić, tłumaczy mec. Magdalena Grobelski i większość z nich jest odrzucana a osoba, która o ten azyl się stara odsyłana do swojego kraju.

„Sama wojna nie jest wyłącznie powodem żeby składać to podanie o azyl”, wyjaśnia specjalista prawa imigracyjnego.

Odmowa przyznania azylu ma niestety także poważne konsekwencje jeśli dana osoba składa aplikację o Zieloną Kartę albo o obywatelstwo. Nawet jeśli nie została deportowana musi się z tego tłumaczyć i może mieć problem z legalizacją swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Osoby dzwoniące do nas pytają także o inną ważną sprawę, która jest teraz aktualna. Mamy czas składania zeznań podatkowych – czy imigranci przebywające w USA muszą się rozliczać z Urzędem Skarbowym?

Rozliczanie podatków nie jest konieczne ani nie jest sprawdzane wobec osób składających wnioski o Zieloną Kartę, zaznacza specjalista prawa imigracyjnego.

Dobrze jest jednak składać zeznania podatkowe, z kilku powodów; jeśli dana osoba zamierza powrócić do Polski i chce pobierać kiedyś świadczenia emerytalne; wtedy gdy trzeba udowodnić, że ma się „dobry charakter moralny”; w razie trafienia do przewodu deportacyjnego i konieczności składania waivera.

Osoby sponsorowane przez swoje dorosłe dzieci także nie muszą mieć rozliczonych podatków, ani płacić ich za wcześniejsze lata, wraz z nałożonymi karami wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski.

Natomiast obowiązek składania deklaracji podatkowych mają osoby posiadające Zieloną Kartę i starające się o amerykańskie obywatelstwo.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Foto: istock/brizmaker/ sasirin pamai/ EblisAndreyPopov

Prawo imigracyjne

Co oznacza dla nas nowy program imigracyjny Bidena ogłoszony 18 czerwca?

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezydent Joe Biden ogłosił we wtorek 18 czerwca zakrojony na szeroką skalę program imigracyjny, który zapewni status prawny i usprawnioną drogę do legalnego pobytu oraz uzyskania obywatelstwa w USA dla około pół miliona nieuprawnionych imigrantów pozostających w związku małżeńskim z obywatelami amerykańskimi.

Czym jest nowe ogłoszenie Prezydenta Bidena? Wyjaśnia Mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego.

  • Małżonkowie i dzieci obywateli USA (tylko!) którzy mieszkali w USA przez 10 lat (z dniem 17 czerwca b.r.) będą mieli możliwość złożenia petycji która – jeśli zostanie zatwierdzona, da im możliwość po 3 latach ubiegania się o zieloną kartę (pewne wyroki za przewinienia karalne mogą zdyskwalifikować aplikanta)
  • Na początek osoba otrzyma pozwolenie na prace
  • Po 3 latach od złożenia petycji będzie można ubiegać się o zieloną kartę
  • UWAGA – petycje będzie można składać dopiero pod koniec tego lata a opłaty rządowe nie są jeszcze znane
  • beneficjenci DACA, którzy maja ukończone studia, będą mogli aplikować o wizę pracowniczą jeśli znajdą odpowiedniego pracodawcę.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock
Czytaj dalej

News USA

Dziś Joe Biden ma ogłosić ochronę deportacyjną dla małżonków obywateli USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj Prezydent Joe Biden planuje ogłosić nową, radykalną politykę, która zniesie groźbę deportacji dziesiątek tysięcy osób pozostających w związku małżeńskim z obywatelami USA. Posunięcie będzie agresywną akcją dotyczącą imigracji w roku wyborczym, do której dążyło wielu Demokratów.

Według trzech osób poinformowanych o planach Białego Domu Joe Biden ogłosi nowy program podczas wydarzenia w Białym Domu, aby uczcić dyrektywę Deferred Action for Childhood Arrivals DACA, Baracka Obamy, która zapewniła ochronę przed deportacją młodym imigrantom nieposiadającym dokumentów.

Dzięki nowej polityce około 490 000 małżonków obywateli USA będzie miało możliwość ubiegania się o program „parole in place”, który uchroni ich przed deportacją i zaoferuje pozwolenie na pracę, jeśli mieszkają w kraju przez co najmniej 10 lat.

Oczekuje się, że rodziny, które potencjalnie skorzystałyby na działaniach Bidena, miały wziąć udział w wydarzeniu w Białym Domu we wtorkowe popołudnie.

Od pewnego czasu urzędnicy administracji rozważali różne opcje zapewnienia ochrony imigrantom, którzy nie mają statusu prawnego w USA, ale łączą ich długotrwałe więzi – nawet po tym, jak Biały Dom przedstawił restrykcyjną propozycję, która zasadniczo wstrzymała rozpatrywanie wniosków o azyl na granicy USA-Meksyk.

Joe Biden chce nie tylko zapewnienia ochrony przed deportacją i pozwoleń na pracę, ale także planuje usunąć barierę prawną, umożliwiając kwalifikującym się imigrantom ubieganie się o stały pobyt, a ostatecznie o obywatelstwo amerykańskie.

Jest to uprawnienie, które zostało już wykorzystane w przypadku innych kategorii imigrantów, takich jak członkowie armii amerykańskiej lub członkowie ich rodzin nieposiadający statusu prawnego.

Według dwóch poinformowanych osób Joe Biden ma także ogłosić politykę mającą na celu umożliwienie kwalifikującym się beneficjentom programu DACA staranie się o wizę, zamiast o obecnie otrzymywane zezwolenia na pracę tymczasową.

Prezydent znalazł się pod presją polityczną, aby pokazać, że może przejąć kontrolę nad granicą USA z Meksykiem, przygotowując się do rywalizacji o reelekcję z Donaldem Trumpem. Na początku tego miesiąca uchwalił plany wprowadzenia znaczących ograniczeń dla migrantów ubiegających się o azyl na południowej granicy.

Decyzja ta spotkała się z krytyką ze strony zwolenników imigracji, a także prawodawców Demokratów, zwłaszcza grup reprezentujących prawodawców postępowych i latynoskich.

Polityka Bidena miałaby zastosowanie wyłącznie do długoletnich mieszkańców USA.

We wtorek po południu Biały Dom obchodzi 12 rocznicę programu Deferred Action for Childhood Arrivals DACA, który został stworzony przez prezydenta Baracka Obamę w celu ochrony młodych imigrantów nieposiadających statusu prawnego, często nazywanych „marzycielami”.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Official White House Photo by Carlos Fyfe
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

12 maja odbędzie się kolejne spotkanie imigracyjne z Mec. Magdaleną Grobelski

Opublikowano

dnia

Autor:

Duszpasterstwo Imigranci Imigrantom Archidiecezji Chicago jest współorganizatorem kolejnego spotkania informacyjnego dotyczącego wszystkich spraw emigracyjnych, łącznie z podaniami o amerykańskie obywatelstwo. Tym razem będzie ono gościć w kościele Św. Williama.

Spotkanie imigracyjne ze specjalistką prawa imigracyjnego, mec. Magdaleną Grobelski odbędzie się 12 maja, po mszy św. o godz. 2.00 pm, w kościele St. William pod adresem 2600 N Sayre Ave w Chicago, IL. Serdecznie zapraszamy!

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących swoich możliwości i najlepszych rozwiązań. Porady telefoniczne są bezpłatne, telefon imigracyjny to 312-217-6824. 

 

Foto: istock/zimmytws/

 

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu