Połącz się z nami

NEWS Florida

Floryda zajmuje pierwsze miejsce na świecie jeśli chodzi o ataki rekinów

Opublikowano

dnia

Floryda po raz kolejny zgłosiła więcej ataków rekinów niż gdziekolwiek indziej na świecie, jak pokazują nowe dane dotyczące 2022 roku, opublikowane przez University of Florida’s International Shark Attack File. Do największej liczby niesprowokowanych ataków doszło w USA i Australii.

University of Florida’s International Shark Attack File ISAF donosi jednak, że ogólna liczba niesprowokowanych ataków rekinów na całym świecie spadła w zeszłym roku. Według badań w 2022 roku miało miejsce łącznie 57 niesprowokowanych ataków, z których większość miała miejsce w Stanach Zjednoczonych i Australii.

Spośród zgłoszonych niesprowokowanych ataków rekinów pięć było śmiertelnych.

9 ofiar zanotowano w 2021 r. i 10 w 2020 r.

Instytut ISAF podaje, że od 2013 roku na całym świecie dochodzi do średnio 74 niesprowokowanych ataków rekinów, z wyjątkiem roku 2020 ze względu na ograniczenia w podróżowaniu związane z COVID-19 i zamknięcia plaż.

Ponadto zmniejszenie liczby niesprowokowanych ataków rekinów w zeszłym roku może również wynikać z ogólnego globalnego spadku populacji rekinów.

Według ostatnich badań, potrzebne są „natychmiastowe działania”, aby chronić rekiny i płaszczki raf koralowych na całym świecie, ponieważ prawie dwie trzecie gatunków jest zagrożonych wyginięciem z powodu przełowienia i zmiany klimatu.

Przekształcenie strachu przed rekinami w fascynację rybami

Ekspert od rekinów z Florida Aquarium ma nadzieję złagodzić obawy przed rekinami a także wzbudzić uznanie i fascynację rybami. Gavin Naylor uważa, że liczba ofiar śmiertelnych spadła, ponieważ rekinów jest mniej a niektóre obszary wdrożyły ostatnio rygorystyczne protokoły bezpieczeństwa na plażach, zwłaszcza w Australii.

Raport nie obejmuje jednak ataków rekinów, które mogły być spowodowane różnymi czynnikami, w tym żyłkami zarzuconymi w kierunku rekinów. ISAF zgłasza dodatkowe 32 ataki rekinów w 2022 r., które spełniają kryteria umyślnego lub nieumyślnego sprowokowania.

Floryda: światowa stolica ugryzień rekina

ISAF twierdzi, że Stany Zjednoczone miały w zeszłym roku największą liczbę ataków rekinów, a Floryda odnotowała więcej ukąszeń niż gdziekolwiek indziej na świecie.

Dobra wiadomość: żaden z 16 niesprowokowanych ataków rekinów na Florydzie nie był śmiertelny, ale dwa wymagały leczenia, które wymagało amputacji.

Kobieta, która pływała w Dry Tortugas u wybrzeży Florida Keys, została zaatakowana przez rekina cytrynowego, który nie atakuje ludzi zbyt często. Według ISAF atak ten był dopiero 11. znanym niesprowokowanym atakiem tego gatunku.

W ubiegłym roku Stany Zjednoczone zgłosiły tylko jeden śmiertelny atak rekina. Miał on miejsce kiedy nurkujący z rurką zaginął wzdłuż plaży Keawakapu na Maui na Hawajach.

Na arenie międzynarodowej ISAF zgłasza 9 niesprowokowanych ataków rekinów w Australii, a pojedyncze ataki odnotowano również w Nowej Zelandii, Tajlandii i Brazylii. W ciągu jednego dnia w Morzu Czerwonym w Egipcie doszło również do dwóch śmiertelnych ataków rekinów.

Republika Południowej Afryki zgłosiła również dwa śmiertelne ataki rekinów w zeszłym roku.

Obserwacje rekinów, ataki w pobliżu plaż Nowego Jorku, New Jersey

Zeszłego lata plaże w Nowym Jorku i New Jersey także doświadczyły serii obserwacji i ataków rekinów, co wywołało niepokój plażowiczów.

ISAF twierdzi, że w Nowym Jorku odnotowano osiem niesprowokowanych ataków rekinów w 2022 r., z których sześć zostało potwierdzonych. Stan odnotował tylko 12 zgłoszonych niesprowokowanych ataków rekinów przed zeszłym latem.

Jak chronić się przed atakami rekinów

Pływający mogą zrobić kilka rzeczy, aby uniknąć zbytniego zbliżenia się do rekinów:

  • Trzymaj się blisko brzegu, skąd usłyszysz ostrzeżenia, jeśli pojawią się rekiny
  • Pływaj w grupach. Nie wchodź do wody sam
  • Unikaj miejsc gdzie jest dużo zwierząt morskich. Foki i ryby, które mogą być pokarmem dla rekinów, przyciągają drapieżniki
  • Unikaj ciemnej, mętnej wody, w której nic nie widać
  • Zawsze zwracaj uwagę na flagi lub znaki na plaży – fioletowa flaga oznacza, że rekiny często odwiedzają ten obszar
  • Nie chlap wkoło pływając
  • A co najważniejsze, słuchaj ratowników, jeśli ostrzegają cię przed wyjściem z wody. Ratownicy otrzymują te ostrzeżenia z pierwszej ręki od badaczy i są odpowiedzialni za podjęcie decyzji, czy i jakie działania należy podjąć, jeśli w pobliżu może znajdować się rekin.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube, istock/MaRabelo

NEWS Florida

Na Florydzie można teraz bezpiecznie oddać dziecko do 30 dni po urodzeniu

Opublikowano

dnia

Autor:

Z początkiem lipca na Florydzie weszło nowe, rozszerzone prawo HB 775 dotyczące programu Safe Haven. Teraz niemowlęta w wieku do 30 dni można oddać w dowolnym szpitalu, remizie strażackiej lub pogotowiu ratunkowym zatrudniającym personel na pełen etat. Poprzednia wersja prawa dawała rodzicom zaledwie siedem dni na podjęcie tej decyzji.

Do tej pory prawo pozwalało na oddanie dziecka bez zadawania pytań w ciągu 7 dni. Nowa ustawa wydłuża ten okres do 30 dni, umożliwia także rodzicowi zadzwonienie pod numer 911 w celu umówienia jego odbioru, jeśli nie ma własnego transportu.

Rodzice nadal mogą zachować anonimowość i nie mogą być objęci dochodzeniem, chyba że występują oznaki znęcania się nad dzieckiem.

Wszystkie 50 stanów wdrożyło przepisy dotyczące Safe Haven od pierwszego wprowadzenia tego programu w Teksasie w 1999 r., z różnymi terminami. 23 stany przyjmują niemowlęta w wieku do 30 dni po urodzeniu, podczas gdy w innych stanach wiek ten waha się od 72 godzin do jednego roku.

Co dzieje się z dzieckiem na Florydzie, gdy rodzic je odda?

Straż pożarna i personel EMS, który przyjmuje oddane niemowlęta, muszą zapewnić wszelkie niezbędne usługi ratunkowe, a następnie zabrać je do szpitala. Jeżeli dziecko zostało oddane po urodzeniu w szpitalu, w akcie urodzenia pomija się nazwisko matki.

Szpital zgłasza wszelkie dowody znęcania się lub zaniedbywania dziecka na ogólnostanową centralną infolinię dotyczącą przemocy wobec dzieci i w takim przypadku zostanie wszczęte dochodzenie karne.

Jeśli nie stwierdza się znęcania, personel medyczny kontaktuje się z lokalną, licencjonowaną agencją umieszczającą dziecko w placówce lub ogólnostanową centralną infolinią dla ofiar przemocy w celu uzyskania pomocy w umieszczeniu dziecka w placówce. Zakłada się, że każde oddane dziecko kwalifikuje się do objęcia ubezpieczeniem Medicaid.

Według prawa domniemywa się także, że rodzic zrzeka się wszelkich roszczeń wobec dziecka.

Osoba, która oddała dziecko, może jednak ubiegać się o jego odzyskanie do czasu wydania przez sąd wyroku oficjalnego pozbawiającego go praw rodzicielskich.

Ile dzieci zostało oddanych lub porzuconych na Florydzie?

Według organizacji non-profit A Safe Haven for Newborns, od czasu uchwalenia pierwszej ustawy Save Haven w 2000 r. za rządów gubernatora Jeba Busha, na Florydzie oddano lub porzucono około 443 noworodków. Organizacja podała, że ​​około 380 niemowląt przekazano w bezpieczne miejsce.

64 niemowlęta porzucono w niebezpiecznych miejscach, takich jak publiczne toalety lub śmietniki. Tylko 31 z nich przeżyło.

Z raportu wynika, że ​​w zeszłym roku oddano 18 noworodków, a 2 porzucono. Policja w Hollywood na Florydzie aresztowała i postawiła zarzuty dwóm osobom w marcu tego roku po tym, jak w styczniu pracownik budowlany znalazł w śmietniku martwe niemowlę. W maju w koszu na śmieci w pobliżu akademika Uniwersytetu w Tampie także znaleziono martwe dziecko.

Czym są okna życia dla niemowląt Safe Haven?

W niektórych lokalizacjach remizy strażackie i szpitale ustawiły tak zwane „boksy dla dzieci”, wentylowane, klimatyzowane inkubatory zainstalowane w ścianie zewnętrznej z zamykanymi drzwiami, gdzie rodzic może anonimowo i bezpiecznie podejść i zostawić swoje dziecko. Automatyczny alarm powiadamia w takim przypadku personel wewnątrz budynku o obecności dziecka.

Według Safe Haven Baby Boxes, z siedzibą w stanie Indiana, w ponad 20 stanach USA dostępnych jest ponad 200 takich miejsc dla niemowląt, z czego ponad połowa w stanie Indiana. Boksy kosztują około 20 000 dolarów. jak podaje Tampa Bay Times, koszty obejmują instalację, podłączenie alarmu, szkolenie i leasing, a także roczną opłatę za usługę w wysokości 500 dolarów.

Od chwili utworzenia pierwszego takiego miejsca w 2016 r. w oknach życia pozostawiono 43 dzieci.

Według National Safe Haven Alliance od 1999 r. oddano 4524 dzieci w całym kraju. 1610 porzucono nielegalnie, a tylko 608 z nich przeżyło.

Na Florydzie znajdują się dwa okna życia Safe Haven Baby Boxes dla niemowląt, pod adresem:

  • Newberry Fire Station #28, 310 NW 250th St., Newberry
  • MLK First RFesponder Campus, 505 MLK Jr. Ave, Ocala

O pierwszym dziecku pozostawionym w takim miejscu w remizie w Ocala, które zostało następnie adoptowane przez rodzinę strażaka pisaliśmy tutaj.

Na linię Safe Haven for Newborns można dzwonić 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, pod numer 1-877-767-2229.

 

Źródło: tallahassee democrat
Foto: istock/ilkercekicgorodenkoff
Czytaj dalej

NEWS Florida

Rodzice dzielący się opieką nad dziećmi mogą teraz korzystać z bezpiecznych stref ich przekazania na Florydzie

Opublikowano

dnia

Autor:

Od poniedziałku w biurach szeryfa w całym stanie pojawiły się fioletowe tablice. Oznaczają specjalne miejsca, w których rodzice mogą w każdej chwili się spotkać, przy włączonych kamerach i obecności funkcjonariuszy, aby przekazać sobie dzieci, nad którymi dzielą się opieką.

Nowa ustawa HB-385, która weszła w życie 1 lipca, ma na celu pomóc rodzinom z grup ryzyka. Dotyczy ona par przekazujących sobie dziecko w ramach planu opieki rodzicielskiej.

Każdy wyznaczony parking jest oznaczony fioletowym światłem lub znakiem wskazującym miejsce przekazania. Fioletowy kolor w miejscu wymiany symbolizuje świadomość przemocy domowej. Dostęp do parkingu musi być całodobowy, a miejsce musi mieć dobre oświetlenie i monitoring wideo, który nagrywa w sposób ciągły.

Legislatura Florydy przyjęła to rozwiązanie niemal jednomyślnie i poza podziałami partyjnymi.

Nowe prawo zostało nazwane na cześć Cassie Carli, mamy z północno-zachodniej Florydy, która zniknęła w 2022 roku, po spotkaniu z ojcem swojego dziecka na parkingu restauracji podczas przekazania mu dziecka. Śledczy znaleźli ciało Cassie 6 tygodni później w Alabamie.

Prawo przyznaje sądom uprawnienia do nakazania rodzicom korzystania z takich miejsc, jeśli istnieją dowody na to, że któreś z nich może być zagrożone.

O innych przepisach, które weszły w życie na Florydzie 1 lipca informowaliśmy 28 czerwca.

 

Źródło: fox35
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Bandyta odjechał skradzionym autem w Oakland Park. Po drodze wysadził dziecko

Opublikowano

dnia

Autor:

Detektywi z Jednostki Specjalnej ds. Ofiar Szeryfa Broward aresztowali podejrzanego, który zabrał auto kobiecie i odjechał z dzieckiem na tylnym siedzeniu. Złodziej wysadził dziecko na chodniku, którym zaopiekowali się świadkowej tej sceny.

Urzędnicy podali, że Broward County Regional Communications otrzymała zgłoszenie o skradzionym pojeździe w Oakland Park na Florydzie wkrótce po godzinie 8:28AM w środę, 26 czerwca. Anonimowa wskazówka pozwoliła zidentyfikować podejrzanego, jako 35-letniego Willio Petiomę.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że ​​ofiary – matka i jej trzyletnia córka – brały udział w stłuczce, w której uczestniczył inny pojazd.

Kiedy matka wysiadła z samochodu, aby wymienić informacje z drugim kierowcą, podejrzany wszedł do jej pojazdu po stronie kierowcy i zaczął odjeżdżać z dzieckiem w środku.

Kobieta chwyciła się przednich drzwi pasażera swojego pojazdu i krzyknęła, że ​​w samochodzie znajduje się jej dziecko. Była ciągnięta przez pojazd, po czym upadła na ziemię, gdy złodziej odjechał.

Następnie kamera uchwyciła jak przestępca wysiada z dzieckiem w foteliku i zostawia je na chodniku.

W niedzielę 30 czerwca Willio Petioma został zatrzymany. Grożą mu zarzuty obejmujące porwanie, kradzież samochodu, ingerencję w opiekę nad nieletnim i nielegalne użycie karty kredytowej.

Został także aresztowany na podstawie nakazu powiatu Palm Beach za posiadanie kokainy i stawianie oporu funkcjonariuszom.

 

Źródło; fox32
Foto: Biuro Szeryfa Powiatu Broward, YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu