Połącz się z nami

NEWS Florida

Floryda zajmuje pierwsze miejsce na świecie jeśli chodzi o ataki rekinów

Opublikowano

dnia

Floryda po raz kolejny zgłosiła więcej ataków rekinów niż gdziekolwiek indziej na świecie, jak pokazują nowe dane dotyczące 2022 roku, opublikowane przez University of Florida’s International Shark Attack File. Do największej liczby niesprowokowanych ataków doszło w USA i Australii.

University of Florida’s International Shark Attack File ISAF donosi jednak, że ogólna liczba niesprowokowanych ataków rekinów na całym świecie spadła w zeszłym roku. Według badań w 2022 roku miało miejsce łącznie 57 niesprowokowanych ataków, z których większość miała miejsce w Stanach Zjednoczonych i Australii.

Spośród zgłoszonych niesprowokowanych ataków rekinów pięć było śmiertelnych.

9 ofiar zanotowano w 2021 r. i 10 w 2020 r.

Instytut ISAF podaje, że od 2013 roku na całym świecie dochodzi do średnio 74 niesprowokowanych ataków rekinów, z wyjątkiem roku 2020 ze względu na ograniczenia w podróżowaniu związane z COVID-19 i zamknięcia plaż.

Ponadto zmniejszenie liczby niesprowokowanych ataków rekinów w zeszłym roku może również wynikać z ogólnego globalnego spadku populacji rekinów.

Według ostatnich badań, potrzebne są „natychmiastowe działania”, aby chronić rekiny i płaszczki raf koralowych na całym świecie, ponieważ prawie dwie trzecie gatunków jest zagrożonych wyginięciem z powodu przełowienia i zmiany klimatu.

Przekształcenie strachu przed rekinami w fascynację rybami

Ekspert od rekinów z Florida Aquarium ma nadzieję złagodzić obawy przed rekinami a także wzbudzić uznanie i fascynację rybami. Gavin Naylor uważa, że liczba ofiar śmiertelnych spadła, ponieważ rekinów jest mniej a niektóre obszary wdrożyły ostatnio rygorystyczne protokoły bezpieczeństwa na plażach, zwłaszcza w Australii.

Raport nie obejmuje jednak ataków rekinów, które mogły być spowodowane różnymi czynnikami, w tym żyłkami zarzuconymi w kierunku rekinów. ISAF zgłasza dodatkowe 32 ataki rekinów w 2022 r., które spełniają kryteria umyślnego lub nieumyślnego sprowokowania.

Floryda: światowa stolica ugryzień rekina

ISAF twierdzi, że Stany Zjednoczone miały w zeszłym roku największą liczbę ataków rekinów, a Floryda odnotowała więcej ukąszeń niż gdziekolwiek indziej na świecie.

Dobra wiadomość: żaden z 16 niesprowokowanych ataków rekinów na Florydzie nie był śmiertelny, ale dwa wymagały leczenia, które wymagało amputacji.

Kobieta, która pływała w Dry Tortugas u wybrzeży Florida Keys, została zaatakowana przez rekina cytrynowego, który nie atakuje ludzi zbyt często. Według ISAF atak ten był dopiero 11. znanym niesprowokowanym atakiem tego gatunku.

W ubiegłym roku Stany Zjednoczone zgłosiły tylko jeden śmiertelny atak rekina. Miał on miejsce kiedy nurkujący z rurką zaginął wzdłuż plaży Keawakapu na Maui na Hawajach.

Na arenie międzynarodowej ISAF zgłasza 9 niesprowokowanych ataków rekinów w Australii, a pojedyncze ataki odnotowano również w Nowej Zelandii, Tajlandii i Brazylii. W ciągu jednego dnia w Morzu Czerwonym w Egipcie doszło również do dwóch śmiertelnych ataków rekinów.

Republika Południowej Afryki zgłosiła również dwa śmiertelne ataki rekinów w zeszłym roku.

Obserwacje rekinów, ataki w pobliżu plaż Nowego Jorku, New Jersey

Zeszłego lata plaże w Nowym Jorku i New Jersey także doświadczyły serii obserwacji i ataków rekinów, co wywołało niepokój plażowiczów.

ISAF twierdzi, że w Nowym Jorku odnotowano osiem niesprowokowanych ataków rekinów w 2022 r., z których sześć zostało potwierdzonych. Stan odnotował tylko 12 zgłoszonych niesprowokowanych ataków rekinów przed zeszłym latem.

Jak chronić się przed atakami rekinów

Pływający mogą zrobić kilka rzeczy, aby uniknąć zbytniego zbliżenia się do rekinów:

 • Trzymaj się blisko brzegu, skąd usłyszysz ostrzeżenia, jeśli pojawią się rekiny
 • Pływaj w grupach. Nie wchodź do wody sam
 • Unikaj miejsc gdzie jest dużo zwierząt morskich. Foki i ryby, które mogą być pokarmem dla rekinów, przyciągają drapieżniki
 • Unikaj ciemnej, mętnej wody, w której nic nie widać
 • Zawsze zwracaj uwagę na flagi lub znaki na plaży – fioletowa flaga oznacza, że rekiny często odwiedzają ten obszar
 • Nie chlap wkoło pływając
 • A co najważniejsze, słuchaj ratowników, jeśli ostrzegają cię przed wyjściem z wody. Ratownicy otrzymują te ostrzeżenia z pierwszej ręki od badaczy i są odpowiedzialni za podjęcie decyzji, czy i jakie działania należy podjąć, jeśli w pobliżu może znajdować się rekin.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube, istock/MaRabelo

NEWS Florida

Uwaga: aligatory na Florydzie już czują wiosnę i …miłość. Nie wchodźcie im w drogę

Opublikowano

dnia

Autor:

Aligatory na Florydzie stają się bardziej aktywne w związku ze nadchodzącym sezonem godowym. Mieszkańcy Naples sięgnęli po aparaty, gdy gigantyczny osobnik został zauważony 21 marca kiedy przechodził przez ulicę w ekskluzywnej dzielnicy miasta. Ogromny gad spokojnie przeszedł na drugą stronę i zatrzymał się na trawniku. Nie doszło do groźnego spotkania z człowiekiem.

Wygląda na to, że aligator o długości od 9 do 10 stóp przybył do Forest Glen Golf & Country Club z pobliskiego jeziora, co nie jest rzadkością o tej porze roku. Służby Florida Fish and Wildlife złapały zwierzę i bezpiecznie usunęły go ze społeczności. Nie doszło do ataku ze strony gada.

Aligatory częściej będą pojawiać się na drogach i w sąsiedztwie ludzkich osiedli wraz ze zbliżaniem się wiosny, ze względu na wzrost aktywności aligatorów przed sezonem godowym.

Według Komisji Ochrony Ryb i Dzikich Zwierząt sezon godowy aligatorów rozpoczyna się na początku kwietnia, co oznacza, że mieszkańcy Florydy widzą więcej łuskowatych zielonych stworzeń wylegujących się wokół kanałów, bagien i obszarów podmokłych.

Około 1,3 miliona aligatorów żyje na Florydzie – na bagnach, w stawach, jeziorach, basenach – we wszystkich 67 powiatach. Należy zachować szczególną ostrożność w razie bliskiego spotkania z tymi zwierzętami.

Wskazówki FWC dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców Florydy:

 • Nigdy nie karm aligatora
 • Trzymaj zwierzęta z dala od brzegu wody
 • Pływaj w ciągu dnia i w wyznaczonych do tego miejscach
 • Jeśli zobaczysz aligatora, zachowaj dystans

Osoby mające obawy dotyczące aligatora mogą zadzwonić na bezpłatną infolinię FWC Nuisance Alligator pod numer 866-FWC-GATOR (866-392-4286).

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

NEWS Florida

Sarasota szóstą w USA stolicą alergii ..a psik!

Opublikowano

dnia

Autor:

Według nowego badania Sarasota jest jednym z najgorszych miast w USA dla alergików. Amerykańska Fundacja ds. Astmy i Alergii opublikowała listę 10 największych „stolic alergii”. Sarasota zajmuje 6. miejsce, a następnie Cape Coral i 7. miejsce oraz Orlando na 8. miejscu jeśli chodzi o miasta Florydy.

Fundacja stworzyła swój ranking, na podstawie wyodrębnienia określonych typów alergii, stosowania leków przeciwalergicznych przez mieszkańców oraz dostępności specjalistów alergologów.

W swoich badaniach wzięła pod uwagę 100 najbardziej zaludnionych metropolitalnych obszarów w USA. Wichita w stanie Kansas zajęła pierwsze miejsce na liście.

Według badania Sarasota ma gorsze niż przeciętne wyniki w zakresie stosowania wszystkich leków na pyłki i alergie oraz średnią liczbę certyfikowanych alergologów / immunologów.

Pierwsza dziesiątka Allergy Capitals z 2023 r.:

 1. Wichita, Kansas
 2. Dallas w Teksasie
 3. Scranton w Pensylwanii
 4. Oklahoma City, Oklahoma
 5. Tulsa, Oklahoma
 6. Sarasota na Florydzie
 7. Cape Coral na Florydzie
 8. Orlando, Floryda
 9. Des Moines, Iowa
 10. Greenville w Południowej Karolinie

W poszczególnych kategoriach Sarasota zajęła trzecie miejsce w USA pod względem alergii na pyłki drzew, za Wichitą i Dallas; dziewiąte dla uczulenia na pyłki traw; i 16 dla alergii na pyłki chwastów.

Ponad 100 milionów Amerykanów doświadcza każdego roku różnych rodzajów alergii, informuje Fundacja na swojej stronie internetowej.

Raport Allergy Capitals z 2023 r. nakreślił również rosnące zagrożenie zmianami klimatycznymi dla osób cierpiących na alergie i astmę. Zmiany klimatu powodują m.in. powstawanie większej ilości ozonu w warstwie przyziemnej, dłuższe i intensywniejsze sezony pylenia roślin oraz wzrost temperatur w miastach.

 

Źródło: mysuncoast
Foto: istock/Attila Barabas
Czytaj dalej

NEWS Florida

Dziś promocyjna wyprzedaż biletów lotniczych Jet Blue z Fort Myers. Skorzystaj z niskich cen

Opublikowano

dnia

Autor:

Jet Blue ogłosiło promocyjną wyprzedaż swoich lotów trwającą do północy w czwartek. Miejsca, do których można polecieć i dni połączeń są dość specyficzne, ale jeśli ktoś chce, to może skorzystać ze świetnej okazji cenowej. Są to loty z Fort Myers (RSW) do m.in. Hartford, Nowego Jorku, Waszyngtonu lub Westchester w stanie Nowy Jork.

Lot Fort Myers do Hartford w Connecticut kosztuje 74 USD w jedną stronę. Okno do tych lotów trwa od 4 do 26 kwietnia a promocyjne połączenia są we wtorek lub środę. Za 74 USD można także dostać się z Fort Myers do Nowego Jorku (JFK) od 2 maja do 21 czerwca. Ponownie, trzeba lecieć we wtorek lub środę.

Cena lotu do Waszyngtonu DC z Fort Myers zaczyna się od 64 USD w jedną stronę, od 16 maja do 21 czerwca, lecąc we wtorek lub środę. Wreszcie, połączenie Fort Myers do Westchester New York (HPN) kosztuje 74 USD, od 4 do 26 kwietnia, oczywiście loty we wtorek lub środę.

W tej cenie Jet Blue nie zezwala na bagaż podręczny, a pierwszy bagaż rejestrowany kosztuje 35 USD. Link do wyprzedaży w Fort Myers znajduje się tutaj.

 

Źródło: espnswfl
Foto: istock/fotoguy22
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu