Połącz się z nami

NEWS Florida

Czarny piątek na florydzkich plażach – 3 osoby zaatakowane zostały przez rekiny

Opublikowano

dnia

W piątek 7 czerwca trzy pływające osoby, w tym dwie nastolatki, zostały zaatakowane przez rekiny w dwóch odrębnych incydentach, na plażach w powiecie Walton na florydzkim Panhandle. Stan dwóch ofiar jest ciężki.

45-letnia Elizabeth Foley z Wirginii pływała z mężem tuż obok mierzei w Watersound Beach, kiedy około godziny 1:20PM została ukąszona przez rekina – powiedział reporterom Ryan Crawford, szef okręgu strażackiego South Walton.

Ofiara doznała poważnego urazu środkowej części ciała a część lewego przedramienia musiała zostać amputowana. W stanie krytycznym została przetransportowana do szpitala HCA Fort Walton-Destin.

Około 90 minut później w pobliżu plaży Seacrest, która znajduje się zaledwie 4 mile od plaży Watersound, 15-latka i 17-latka z Alabamy, były z grupą przyjaciół w pobliżu mierzei, w wodzie sięgającej im do pasa, kiedy według Crawforda zostały zaatakowane przez rekina.

Jedna dziewczynka, 15-letnia Lulu Gribbin, została ugryziona przez rekina, odniosła poważne obrażenia i w stanie krytycznym została przewieziona samolotem do szpitala Ascension Sacred Heart Pensacola. Lekarze musieli amputować jej dłoń i prawą nogę na wysokości połowy uda.

Druga ofiara, 17-letnia McCray Faust, odniosła obrażenia stopy i w stabilnym stanie została przetransportowana do Ascension Bay Medical Center, a następnie zwolniona do domu.

Lulu Gribbin

Szeryf powiatu Walton, Michael A. Adkinson Jr., powiedział reporterom, że urzędnicy nakazali zamknięcie plaż po pierwszym incydencie, jednak nakaz nie został w pełni wykonany na czas, zanim nastolatki zostały zaatakowane. Według władz, proces zmiany flag ostrzegawczych na plaży wzdłuż wybrzeża zajmuje około półtorej godziny.

Szeryf powiedział, że ostatni atak rekinów w powiecie miał miejsce w 2021 r., a ostatni śmiertelny incydent z powodu takiego ataku miał miejsce w 2005 r.

Władze powiatu Walton skontaktowały się z ekspertami ds. dzikiej przyrody oceanicznej w Mote Marine w Pensacola na Florydzie, aby pomóc w dochodzeniu w sprawie incydentu. Plaże zostały ponownie otworzone w sobotę, z wprowadzeniem czerwonych i fioletowych flagi, aby ostrzec pływających przed potencjalną obecnością rekinów.

Biuro szeryfa powiatu Bay również umieściło w sobotę podwójną czerwoną flagę na swoich plażach.

Urzędnicy nie mają pewności, czy za oddzielnymi atakami stał ten sam rekin ani jaki gatunek był w nie zaangażowany. Godzina ataków zwierząt – środek popołudnia – również była anomalią. Zazwyczaj na rekiny trzeba uważać wcześnie rano i o zmierzchu, czyli w typowym czasie ich żerowania.

Ale ataki rekinów na Florydzie nie były jedynymi takimi incydentami odnotowanymi w zeszły piątek.

25-letnia kobieta została przewieziona do szpitala po ukąszeniu przez rekina u wybrzeży North Shore w Oahu około godziny 2:00PM czasu lokalnego, według służb ratunkowych Honolulu. Ofiara ataku miała liczne poważne rany szarpane.

O tym jak chronić się przed atakiem rekina oraz jak zachować sie w sytuacji, gdy zwierzę już zaatakowało pisaliśmy 2 sierpnia.

Źródło: ABC news, wvtm13. people
Foto: CARINGBRIDGE.ORG,

NEWS Florida

Dzieci na Florydzie dostaną darmowe lekcje pływania by były bezpieczne w wodzie

Opublikowano

dnia

Autor:

1 lipca na Florydzie wchodzi w życie nowe prawo: ogólnostanowy program mający na celu pomoc rodzinom, które mieszczą się w 200% federalnej granicy ubóstwa, w uzyskaniu dostępu na naukę pływania dla dzieci do lat 4. Jego szczegóły wciąż nie są jednak znane.

Program będzie zarządzany przez Ministerstwo Zdrowia we współpracy z lokalnymi organizacjami non-profit lub organizatorami lekcji pływania w celu zaoferowania voucherów na lekcje pływania. Z obszaru metropolitalnego Tampy w programie weźmie udział Young Men’s Christian Association YMCA.

Im wcześniej dziecko rozpocznie naukę pływania, tym szybciej robi w niej postępy i jest bezpieczniejsze w wodzie.

Nadal nie wiadomo jednak w jaki sposób Departament Zdrowia faktycznie zamierza zapewnić bony rodzinom i jak będzie przebiegał proces ich kwalifikacji. Nie jest również jasne, ile lekcji pływania obejmą vouchery zapewniane przez program.

Lekcje grupowe dla członków YMCA kosztują obecnie 70 dolarów za sesję, a dla osób niebędących członkami – 120 dolarów.

YMCA z obszaru metropolitalnego Tampa zaczęła zbierać informacje od zainteresowanych rodzin znajdujących się na liście oczekujących. Zainteresowani udziałem w programie mogą zadzwonić na główny numer organizacji lub wysłać e-mail na adres drowningprevention@tampaymca.org.

 

Źródło: fox13
Foto: istock/Wavebreakmedia/
Czytaj dalej

NEWS Florida

Ponad milion klientów na Florydzie czeka kolejna podwyżka stawek polis ubezpieczeniowych

Opublikowano

dnia

Autor:

Citizens Insurance Board of Governors wydała pierwszą aprobatę dla proponowanej podwyżki stawek polis ubezpieczeniowych, stwierdzając, że należy ją wprowadzić w życie. Podwyżka podniesie koszt ubezpieczenia majątku osobistego średnio o 14%.

Będzie to największa średnia podwyżka stawek i dopiero druga dwucyfrowa podwyżka w historii spółki. Eksperci ubezpieczeniowi twierdzą także, że prawdopodobnie nie jest to ostatnia podwyżka, jaką przeprowadzi firma, ponieważ ma ona na celu zmniejszenie bazy klientów.

Od października ubiegłego roku Citizen przekazała innym prywatnym ubezpieczycielom ponad 400 000 polis. Firma może faktycznie odnotować spadek liczby polis poniżej miliona, w niedługim czasie. Prowadzone przez stan przedsiębiorstwo Citizens Insurance jest znane jako „ubezpieczyciel ostatniej instancji”, ale jest także największym ubezpieczycielem na Florydzie. Firma obejmuje 1,2 miliona polis.

Zgodnie z prawem stanowym proponowana podwyżka stawek o 14% stanowi górny limit podwyżek, ale według Citizens Insurance podwyżka stawek wyniosłaby 38%, gdyby nie obowiązywało to ograniczenie.

Pierwotnie polisy Citizen były przeznaczone dla właścicieli domów, którzy nie mogli znaleźć ubezpieczenia na rynku prywatnym. Ponieważ jednak prywatni ubezpieczyciele z biegiem lat anulowali polisy i podnosili stawki, ubezpieczenie Citizen stało się tańszym wyborem.

Jeśli stawki Citizens Insurance będą w tym roku średnio wyższe niż na rynku prywatnym, będzie to dla konsumentów kolejna zachęta do wybierania prywatnych ubezpieczycieli. Oczekuje się, że tysiące nowych klientów będzie zgłaszać się po polisę w sezonie huraganów.

Biuro Regulacji Ubezpieczeń na Florydzie będzie musiało zatwierdzić proponowaną podwyżkę. Urząd może odesłać kwestię stawek z powrotem do zarządu Citizens, co wiązałoby się z koniecznością wprowadzenia poprawek do wniosku i złożenia go ponownie.

 

Źródło: fox13
Foto: istock/eternalcreative/
Czytaj dalej

NEWS Florida

Małżeństwo z Pensylwanii, spędzające wakacje na Florydzie z szóstką dzieci, utonęło porwane przez prądy rozrywające

Opublikowano

dnia

Autor:

Biuro Szeryfa Powiatu Martin poinformowało, że 51-letni Brian Warter i 48-letnia Erica Wishard z Pensylwanii byli na wyspie Hutchinson, niedaleko Port St. Lucie, z sześciorgiem, w większości nastoletnich dzieci. Rodzina spędzała dzień na plaży, kiedy parę i dwójkę ich dzieci porwał prąd rozrywający. Małżeństwo utonęło.

Biuro szeryfa poinformowało, że nastoletnim dzieciom pary udało się przełamać prąd i próbowały pomóc swoim rodzicom, ale sytuacja zrobiła się zbyt niebezpieczna i zawróciły na brzeg. Załogi Martin County Ocean Rescue odnalazły ofiary i rozpoczęły reanimację na lądzie. Niestety pary nie dało się uratować.

Zastępca Zespołu Interwencji Kryzysowej Szeryfa Powiatu Martin pomagał dzieciom pary przez cały dzień i do wieczora, gdy oczekiwały one na innych członków rodziny przybywających na Florydę, aby się nimi zaopiekować.

Prądy rozrywające zwane także prądami porywającymi, strugowymi lub wciągającymi (ang. rip current) – to często silne prądy w strefie przybrzeżnej, w kierunku otwartego morza, związane z załamującymi się falami w strefie przyboju oraz ze zmienną charakterystyką strefy brzegowej.

Jak uciec przed prądem rozrywającym?

Mocny prąd rozrywający może wyciągnąć nawet najsilniejszego pływaka na morze. Oto zalecenia dotyczące prądów zrywających:

  • Nie panikuj. Nie zostaniesz wessany pod wodę. Krzycz do ludzi na brzegu i machaj rękami, aby zasygnalizować, że potrzebujesz pomocy.
  • Nie próbuj płynąć bezpośrednio z powrotem do brzegu. Nawet najsilniejsi pływacy nie są w stanie pokonać prądu. Pływanie pod prąd doprowadzi do zmęczenia i utonięcia.
  • Ucieknij przed prądem, pływając równolegle do plaży.

Jeśli nie możesz uciec przed prądem staraj się utrzymać na powierzchni. Prąd rozrywający w końcu się skończy i cię uwolni. Trzymaj się i pozwól profesjonalistom cię uratować.

Jeśli jesteś świadkiem, jak ktoś wpadł w prąd rozrywający: skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Zadzwoń pod numer 911 i spróbuj znaleźć przeszkolonego ratownika lub ratownika. Niestety, prądy często pochłaniają życie wielu osób, gdy niewyszkoleni rodzice lub inni świadkowie niebezpiecznej sytuacji próbują ratować tonącego.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube, Martin County Sheriff’s Office
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu