Połącz się z nami

NEWS Florida

Rekiny atakują. Jak zwiększyć szanse na wyjście cało z niebezpiecznej sytuacji?

Opublikowano

dnia

Ataki rekinów nie są częste ale Floryda ma pod tym względem najwyższe statystyki. Do ostatniego niebezpiecznego zdarzenia doszło w niedzielę na północ od Bean Point a poszkodowany – ugryziony w nogę młody mężczyzna – został zabrany przez pogotowie ratunkowe powiatu Manatee do szpitala HCA Florida Blake. Przeczytaj co możesz zrobić by korzystać z morskich kąpieli i być bezpiecznym.

W 2021 r. Stany Zjednoczone prowadziły w niesprowokowanych atakach rekinów z liczbą 47 incydentów; Floryda miała najwyższą sumę stanową – 28.

International Shark Attack File ISA z Florida Museum of Natural History zbadał 108 domniemanych interakcji rekin-człowiek na całym świecie, które miały miejsce w 2022 roku, potwierdzając 57 niesprowokowanych ukąszeń rekinów u ludzi i 32 sprowokowane ukąszenia.

16 przypadków ataku rekina na Florydzie w 2022 r. stanowiło około 39% wszystkich i 28% niesprowokowanych ukąszeń na całym świecie. Pięcioletnia średnia stanowa wynosi na Florydzie 22 pogryzienia rocznie.

Mimo wszystko zawsze należy być ostrożnym, a każdy może podjąć kroki, aby zwiększyć swoje szanse na przeżycie podczas ataku niebezpiecznej ryby.

Przeczytaj co powinieneś zrobić by być bezpiecznym.

Zanim wejdziesz do wody

 • Poznaj środowisko, w którym pływasz.
 • Unikaj ujść rzek – często mętne wody estuariów, są ulubionym miejscem rekinów, które najczęściej atakują ludzi, wraz z żarłaczami białymi i rekinami tygrysimi.
 • Unikaj obszarów z łowieniem ryb – resztki wyrzucane z łodzi przyciągają rekiny, lepiej także nie pływać w odległości około 50 metrów od miejsca, w którym ktoś łowi ryby z brzegu.
 • Zanim wejdziesz do wody, obserwuj niezwykłą aktywność ryb, na przykład całą masę małych i średnich ryb wyskakujących z wody, to możliwy znak, że w pobliżu może być rekin.
 • Unikaj zmierzchu i świtu jako pory do kąpieli – jest to również czas, kiedy atak rekina jest najbardziej prawdopodobny.
 • Pływaj na strzeżonych plażach i uzyskaj informacje o aktywności rekinów od ratowników.
 • Nie noś błyszczących przedmiotów w wodzie – rekiny szukają ryb, a błysk w mętnej wodzie może je zwabić.
 • Podążaj za swoim instynktem – jeżeli nie masz zaufania do wody, to nie wchodź do niej.

Jeśli w pobliżu pojawi się rekin

 • Nie panikuj – gwałtowne ruchy mogą pobudzić rekina do ataku, ryby te często gryzą by sprawdzić z czym mają do czynienia
 • Utrzymuj kontakt wzrokowy – gdy rekin pływa wokół ciebie, obracaj za nim głowę i staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy, rekiny atakują z zasadzki, nie lubią gdy ofiara je obserwuje. Skierować się w stronę rekina, żeby wiedział, że go widzisz i że za nim podążasz. Następnie powoli cofnij się w kierunku wyjścia na łódź lub brzeg.
 • Pozostań duży lub stań się mały – jeśli rekin jest wyraźnie w trybie ataku, musisz zrobić się jak największy w wodzie, by go wystraszyć. Ale jeśli rekin po prostu przepływa obok lepiej zwinąć się w kłębek.

Jeśli zostaniesz zaatakowany

 • Nie udawaj martwego – przejdź do agresywnej obrony: uderzaj, kop i szturchaj w newralgiczne miejsca — ale uważaj, gdzie celujesz i unikaj jego paszczy, kieruj atak na jego skrzela w pobliżu płetw piersiowych.
 • Jeśli masz coś przy sobie, zamień to w broń – użyj aparatu lub rurki do nurkowania.
 • Odetnij kąty – postaraj się znaleźć pozycję, w której rekin nie będzie mógł cię wyprzedzić, trzymaj się tyłem do jakiegoś obiektu, np rafy koralowej, to pozwala trzymać rekina w zasięgu wzroku przed sobą.
 • Powoli się cofaj – staraj się nie rzucać i chlapać, płynąc stopniowo do tyłu w kierunku brzegu.

Wykonanie powyższych czynności może do pewnego stopnia pomóc, ale prawdopodobieństwo ucieczki bez obrażeń, gdy zaatakuje duży rekin, jest tak naprawdę niewielkie.

Dobrym pomysłem jest pływanie w towarzystwie innych osób. Nie tylko zmniejsza szanse na atak, ale jest ktoś, kto pomoże ci dotrzeć do łodzi lub na brzeg, jeśli zostaniesz ugryziony.

 

Źródło: cnn, fox13
Foto: You Tube, istock/USO/

NEWS Florida

Małżeństwo z Pensylwanii, spędzające wakacje na Florydzie z szóstką dzieci, utonęło porwane przez prądy rozrywające

Opublikowano

dnia

Autor:

Biuro Szeryfa Powiatu Martin poinformowało, że 51-letni Brian Warter i 48-letnia Erica Wishard z Pensylwanii byli na wyspie Hutchinson, niedaleko Port St. Lucie, z sześciorgiem, w większości nastoletnich dzieci. Rodzina spędzała dzień na plaży, kiedy parę i dwójkę ich dzieci porwał prąd rozrywający. Małżeństwo utonęło.

Biuro szeryfa poinformowało, że nastoletnim dzieciom pary udało się przełamać prąd i próbowały pomóc swoim rodzicom, ale sytuacja zrobiła się zbyt niebezpieczna i zawróciły na brzeg. Załogi Martin County Ocean Rescue odnalazły ofiary i rozpoczęły reanimację na lądzie. Niestety pary nie dało się uratować.

Zastępca Zespołu Interwencji Kryzysowej Szeryfa Powiatu Martin pomagał dzieciom pary przez cały dzień i do wieczora, gdy oczekiwały one na innych członków rodziny przybywających na Florydę, aby się nimi zaopiekować.

Prądy rozrywające zwane także prądami porywającymi, strugowymi lub wciągającymi (ang. rip current) – to często silne prądy w strefie przybrzeżnej, w kierunku otwartego morza, związane z załamującymi się falami w strefie przyboju oraz ze zmienną charakterystyką strefy brzegowej.

Jak uciec przed prądem rozrywającym?

Mocny prąd rozrywający może wyciągnąć nawet najsilniejszego pływaka na morze. Oto zalecenia dotyczące prądów zrywających:

 • Nie panikuj. Nie zostaniesz wessany pod wodę. Krzycz do ludzi na brzegu i machaj rękami, aby zasygnalizować, że potrzebujesz pomocy.
 • Nie próbuj płynąć bezpośrednio z powrotem do brzegu. Nawet najsilniejsi pływacy nie są w stanie pokonać prądu. Pływanie pod prąd doprowadzi do zmęczenia i utonięcia.
 • Ucieknij przed prądem, pływając równolegle do plaży.

Jeśli nie możesz uciec przed prądem staraj się utrzymać na powierzchni. Prąd rozrywający w końcu się skończy i cię uwolni. Trzymaj się i pozwól profesjonalistom cię uratować.

Jeśli jesteś świadkiem, jak ktoś wpadł w prąd rozrywający: skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Zadzwoń pod numer 911 i spróbuj znaleźć przeszkolonego ratownika lub ratownika. Niestety, prądy często pochłaniają życie wielu osób, gdy niewyszkoleni rodzice lub inni świadkowie niebezpiecznej sytuacji próbują ratować tonącego.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube, Martin County Sheriff’s Office
Czytaj dalej

NEWS Florida

Chirurg plastyczny z Florydy spowodował śmierć żony podczas zabiegu kosmetycznego

Opublikowano

dnia

Autor:

Chirurg plastyczny posiadający licencję na wykonywanie zawodu w kilku stanach został aresztowany na Florydzie pod zarzutem zabicia żony podczas przeprowadzania zabiegu kosmetycznego. Dr Benjamin Brown został oskarżony o zabójstwo drugiego stopnia i nieumyślne spowodowanie śmierci na skutek zawinionego zaniedbania.

Hillary Ellington Brown została zabrana do szpitala 21 listopada 2023 r. po nagłym incydencie w trakcie zabiegu kosmetycznego w gabinecie męża i zmarła w szpitalu tydzień później, 28 listopada.

Departament Zdrowia Florydy zawiesił w maju tego roku licencję lekarską Benjamina Browna, powołując się nie tylko na śmierć Hillary, ale także inne przypadki rzekomych błędów w sztuce. Skarga administracyjna złożona przez stan szczegółowo opisuje procedurę, która doprowadziła do śmierci jego żony.

Według śledczych, HillaryBrown przebywała w gabinecie męża o nazwie Restore Plastic Surgery, aby poddać się zabiegowi wzmacniającemu mięśnie, liposukcji ramion, zastrzykom w usta i zabiegom regulacji uszu. Rankiem 21 listopada Hillary rzekomo przygotowała własny roztwór do kroplówki i umieściła go w workach do kroplówki, mimo, że nie miała żadnego przeszkolenia ani licencji medycznej.

W skardze zwrócono uwagę na rzekomy brak odpowiedniego udokumentowania przez Benjamina Browna leków, jakie przyjmowała Hillary. Wiadomo, że kobieta połknęła garść tabletek, w tym valium, zanim zaczęła wykazywać oznaki uspokajającego działania. Po zabiegu wzmacniającym mięśnie, Hillary pomagała, zszywając skórę. Wtedy kobieta stała się niespokojna, a jej stopy zaczęły drżeć.

Mimo to dr Benjamin Brown rzekomo kontynuował zabiegi, wstrzykując żonie większą ilość środka znieczulającego i kontynuując liposukcję. W tym momencie Hillary stwierdziła, że ​​jej wzrok zaczął się zamazywać i powiedziała mężowi, że widzi na pomarańczowo, zanim dostała ataku i straciła przytomność.

Hillary Brown

Po około 20 minutach dr Brown rozpoczął resuscytację krążeniowo-oddechową, a asystent medyczny zadzwonił pod numer 911. Hillary została zabrana do szpitala z zatrzymaniem akcji serca z podwyższonym poziomem kwasu mlekowego i „podejrzeniem toksyczności lidokainy”. Nigdy nie odzyskała przytomności.

Ze skargi administracyjnej wynika także, że ​​dwie kobiety złożyły skargi na tego lekarza, twierdząc, że dał im zastrzyki tłuszczu pośladkowego (znane również jako brazylijski lifting pośladków, BBL) pomimo ich wyraźnych oświadczeń, że nie chcą, aby wykonano ten zabieg. Zabiegi te przeprowadzono w latach 2021 i 2022, a przy co najmniej jednym zabiegu Hillary pełniła funkcję nielicencjonowanej asystentki.

Według danych stanowych Benjamin Brown ma także licencję lekarza w Dystrykcie Kolumbii, Wirginii Zachodniej i Wirginii.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: Santa Rosa County Sheriff’s Office, HILLARY ELLINGTON BROWN/FACEBOOK
Czytaj dalej

NEWS Florida

65 funtów kokainy o wartości około 1 miliona dolarów znalazł żeglarz na Florida Keys

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak poinformowała amerykańska straż graniczna, żeglarz znalazł na archipelagu Florida Keys 65 funtów kokainy o wartości szacunkowej 1 miliona dolarów. Narkotyki unosiły się na wodzie w paczce.

Paczki, na których widnieje wizerunek bielika, znaleziono około południa w sobotę. Żeglarze na prywatnej łodzi znaleźli dużą paczkę zawierającą 21 oddzielnie zapakowanych porcji kokainy, podało Biuro Szeryfa Powiatu Monroe w poście na Facebooku.

Biuro szeryfa podało, że odkrycia dokonano około 7 mil od Islamorady.

Narkotyki zostaną skonfiskowane przez patrol graniczny – poinformował pełniący obowiązki głównego agenta patrolu, Samuel Briggs II w poście na portalu X, dodając, że docenia działanie dobrych ludzi, którzy wyłowili i przekazali narkotyki.

 

Źródło: nbc
Foto: Monroe County Sheriff’s Office
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2023
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu