Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dr. Błażej Łojewski o niewidomych dzieciach z Lasek. Pomóżmy im w drodze do samodzielności

Opublikowano

dnia

Dr. Błażej Łojewski, od lat działający w Chicago na rzecz Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Laskach, zainteresował się tą placówką przypadkiem. Poznał ją bliżej i widząc potrzeby jej wychowanków został niejako ambasadorem ośrodka, szukającym wsparcia dla niewidzących dzieci. W studiu Radia Deon Chicago zachęca także nas do pomocy – zróbmy razem coś dobrego.  5 lutego będzie ku temu okazja na wernisażu charytatywnym.

„To są normalne dzieci” mówi dr. Błażej Łojewski, różnią się tylko tym od zdrowych rówieśników, że nie widzą. Mają takie same potrzeby związane ze swoim rozwojem jak dzieci widzące.

Dzieci niewidzące wymagają indywidualnej terapii i opieki, które zapewnia im Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Laskach. Wychowankowie placówki potrzebują, jak wszystkie zdrowe dzieci, możliwości edukacji i rozwoju w różnych dziedzinach.

Podstawowym celem Ośrodka dla Dzieci Niewidomych jest przygotowanie dzieci do bycia samodzielnymi, podkreśla dr. Błażej Łojewski. Wychowankowie uczą się jak poruszać się omijając przeszkody, jak sobie radzić w środkach komunikacji, czy w bibliotece i innych miejscach albo jak postępować ze zwierzętami.

Dzieci uczą się czytać i pisać pismem Braille’a, choć są już dostępne specjalne skanery umożliwiające czytanie, rozpoznawanie przeszkód czy twarzy. Ważne jest jednak by dzieci nauczyły się sobie radzić bez takiego urządzenia i nie były od niego uzależnione.

Każde dziecko wymaga indywidualnego podejścia na drodze do bycia samodzielnym, tłumaczy nasz Gość.

Gość Radia Deon serdecznie zachęca do wejścia na stronę internetową ośrodka, https://www.laski.edu.pl, żeby dowiedzieć się więcej o działalności placówki, wszelkich aktualnych wydarzeniach oraz najpilniejszych potrzebach dzieci.

Wpłat na konto ośrodka można dokonywać kartą, lub poprzez przelew bankowy. Osoby przekazujące darowiznę mają wpływ na to, na co konkretnie zostanie ona przeznaczona.

Dr. Błażej Łojewski zachęca do wpłat na indywidualne potrzeby dzieci. Wsparcie szczególnie jest teraz potrzebne szkole muzycznej.

Najbardziej cenne są wpłaty regularnie wspierające działalność ośrodka, do czego ogromnie zachęcamy razem z naszym Gościem.

„Proszę o tyle ile możecie dać” mówi dr. Błażej Łojewski.

„Ponad 100 lat temu jak takich ośrodków nie było to ci ludzie byli skazani na jałmużnę” mówi Gość Radia Deon, teraz mogą być w pełni niezależni jeśli tylko pomożemy im w tej drodze do samodzielności.

Siódmy wernisaż charytatywny dr Błażeja Łojewskiego na rzecz Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach odbędzie się 5 lutego o godzinie 3:00PM w Muzeum Polskim w Ameryce z siedzibą w Chicago, 984 N Milwaukee Ave.

Podczas wernisażu zaprezentowany zostanie „psychizm”, nowatorska koncepcja sztuki, w której widz staje się twórcą. Koncepcja, która powstała w 2016 roku chce, aby widz zobaczył to, co chce zobaczyć, widz ma zawsze rację.

Podczas wernisażu wystąpią znani jazzmani: Sławomir Bielawiec (fortepian) i Rob Denty (saksofon).

„Wstęp jak zawsze jest bezpłatny, ale pamiętajcie, że są tacy, którzy mają mniej i potrzebują więcej i jeśli tylko możecie – prosimy o zapoznanie się ze stroną internetową Centrum: laski.edu.pl i w miarę możliwości wesprzyjcie ich w ramach posiadanych środków” prosi dr Błażej Łojewski.

Wszyscy są zaproszeni. Zabierzcie ze sobą rodziny, przyjaciół i znajomych, korzystajcie z mediów społecznościowych, jak zawsze będzie ciekawie i jak zawsze trochę inaczej.

Ośrodek dla Dzieci Niewidomych w Laskach pod Izabelinem to jedyne takie miejsce, zajmujące się edukacją niewidzących dzieci. Został założony przez św. Elżbietę Czacką, pochodzącą z Ukrainy, która w 1911 r. ufundowała Towarzystwo Opieki Nad Ociemniałymi.

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek prowadzi także filie placówki na Ukrainie, m.in. w Żytomierzu. W ośrodku w Laskach przebywają obecnie także niewidome dzieci, które wyemigrowały z Ukrainy.

W ośrodku działa szkoła podstawowa, średnia i szkoły zawodowe. Dzieci rozwijają swoje talenty, także muzyczne, ale przede wszystkim uczą się bycia samodzielnymi.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Helena Sołtys i Monika Kluza: Jak uczyć dzieci o Polsce? Tańcząc i śpiewając

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek odbędą się w Chicago warsztaty organizowane przez Przystanek Historia IPN. Poprowadzi je specjalny Gość z Polski, Monika Kluza, istruktorka warsztatów muzyczno-teatralnych, edukatorka, pisarka i pedagog. W studiu Radia Deon, razem z Heleną Sołtys prowadzącą Przystanek Historia zapowiada to wydarzenie.

Przystanek Historia IPN działa w Chicago już od 5 lat. Jego koordynatorzy zapraszają nauczycieli, wychowawców, instruktorów harcerskich na warsztaty zatytułowane „Polskość w tańcu i śpiewie, barwy i symbole narodowe”, które odbędą się w czwartek.

Warsztaty poprowadzi Monika Kluza, która przybyła do Chicago z Krakowa.

Helena Sołtys wyjaśnia, że warsztaty będą zawierały także zajęcia edukacyjne dla najmłodszych. Dzieci będą się na nich uczyły o polskich symbolach narodowych poprzez śpiew i taniec.

W ramach marcowej edycji Przystanku Historia IPN odbędą się także warsztaty dla młodzieży dotyczące Żołnierzy Wyklętych oraz inne, mówiące o historii Dywizjonu 303, zapowiada Helena Sołtys. Te zajęcia poprowadzą edukatorzy z warszawskiego biura Przystanku Historia. Odbędą się one wirtualnie, poprzez platformę Teams.

Kolejny panel, będzie mówił o weteranach AK i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Komendant Andrzej Janczak „będzie opowiadał o tych, których już nie ma pośród nas, ale też o tych, którzy są jeszcze i dają świadectwo o czasach II Wojny Światowej” zapowiada Helena Sołtys.

Monika Kluza, która poprowadzi najbliższe warsztaty pt. „Polskość w tańcu i śpiewie, barwy i symbole narodowe”, ma wśród wielu pakietów szkoleniowych także np. piosenki patriotyczne przeznaczone na strefę kibica. Dopingując polską drużynę sportową, również można dzieci uczyć patriotyzmu.

Do zabaw przy piosence Monika Kluza tworzy specjalny układ choreograficzny, dodaje biało-czerwone elementy, np. balony, wstążki czy kwiaty. „I w ten sposób, taki bardzo delikatny, lekki, przystępny, dzieci bardzo prosto uczą się miłości do ojczyzny” tłumaczy nasz Gość.

Nauczyciele w Polsce i zagranicą korzystają z programów nauczania Moniki Kluzy. Czerpią pomysły, posługują się gotowymi schematami i materiałami. Gość Radia Deon zauważa, że nauczyciele poza ojczyzną bardzo za nią tęsknią a Polskość jest dla nich ogromnie ważna. Dlatego z wielkim sercem chłoną jej pomysły i przekazują dzieciom.

To jest dla mnie największa nagroda za moją pracę, mówi Monika Kluza, „gdy widzę jak nauczyciele przenoszą to, wszystko czego uczą się na warsztatach do pracy z dziećmi”.

Materiały, których autorką jest Monika Kluza można znaleźć na stronie sklep.maratonartystyczny.pl

Warsztaty skierowane do nauczycieli odbędą się w czwartek 16 marca o godzinie 7.00 wieczorem w Polskiej Szkole im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego przy 2600 N Sayre Ave, w Elmwood Park. Są jeszcze dostępne miejsca. Aby się na nie zapisać, trzeba dokonać rezerwacji poprzez mail: warsztatyipn@gmail.com.

Organizatorzy zachęcają do ubioru w kolorach narodowych!

Serdecznie Zapraszamy!

Monika Kluza:

 • Absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie ze specjalizacją Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna.
 • Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie – Studium Wychowania Muzycznego im. Carla Orffa.
 • Instruktor warsztatów muzyczno-teatralnych.
 • Autorka bajek, wierszy, opowiadań i piosenek dla dzieci.
 • Laureatka wielu konkursów poezji śpiewanej.
 • Certyfikowany Trener Mentalny.
 • Trener Śmiechojogi.
 • Organizatorka autorskich warsztatów dla nauczycieli szkół i przedszkoli z wykorzystaniem idei Carla Orffa.

 • Pomysłodawczyni i wokalistka zespołu Tęczowa Muzyka oraz Ogólnopolskiego Maratonu Artystycznego.
 • Prelegent Ogólnopolskiego Forum Wychowania Przedszkolnego organizowanego przez Miesięcznik Bliżej Przedszkola.
 • Edukatorka, która rocznie szkoli ponad 5000 nauczycieli.
 • Właścicielka Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni.
 • Osobowość Roku 2019 województwa małopolskiego w dziedzinie KULTURA.
 • Prelegentka XV i XVI Zjazdu Nauczycieli Polonijnych w Portland i Toronto, gdzie podczas warsztatów przedstawiła niektóre z pozycji pozytywnego patriotyzmu zawartego w programie „Serce dla Polski” który otrzymał patronat Pierwszej Damy Agaty Kornhauser Dudy oraz Narodowego Programu Niepodległa ustanowionego z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 

Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Na Wyborach Królowej Parady aparaty fotoreporterów pokochały Claudię Walkosz

Opublikowano

dnia

Autor:

W czasie Wyborów Królowej Parady 3 Maja, które miały miejsce w sobotę, 11 marca w Shiller Park, poza zwyciężczynią korony, wyróżniono także 3 inne uczestniczki konkursu. Claudia Walkosz, uczennica Lockport High School została wybrana przez dziennikarzy na Miss Foto. W studiu Radia Deon Chicago mówi o swoich wrażeniach z wyborów oraz o pasji, którą jest łyżwiarstwo figurowe.

11 marca, 12 wspaniałych, młodych i utalentowanych dziewcząt, które musiały popisać się swoją wiedzą na temat Polski i mówić po polsku, wystąpiło przed publicznością. Dziennikarzom w obiektywy aparatów wpadła piękna Claudia Walkosz.

Uczennica Lockport High School zdobyła tytuł Miss Foto.

Pasją Claudii Walkosz jest łyżwiarstwo figurowe, które trenuje od wczesnego dzieciństwa. Tegoroczna Miss Foto jeździ też na zawody w tej dyscyplinie sportu, więc występy przed dużą publicznością nie są jej obce.

„Zaczęłam jeździć na łyżwach jak miałam prawie 5 lat i od tego czasu zakochałam się w tym sporcie” mówi na naszej antenie.

Claudia brała udział w wielu zawodach, pokazach, próbowała także swych sił w jeździe synchronicznej na lodzie. W konkurencjach zespołowych zdobyła nagrody.

Miss Foto uczestniczyła także w konkursach piękności, ale Wybory Królowej Parady 3 Maja były wyjątkowo trudne i stresujące. Jak mówi Claudia, przygotowania do nich były długie i pracochłonne.

Aby przedstawić swój talent w czasie Wyborów Królowej Parady 3 Maja Claudia Walkosz napisała wiersz o łyżwiarstwie. W czasie występu wspierała ją bliższa i dalsza rodzina a także grono przyjaciół i znajomych.

„To było bardzo fajne uczucie w sukniach tam stać jak fotoreporterzy robili nam zdjęcia” mówi nasz Gość. Wszystkie dziewczyny wyglądały pięknie i wszyscy byli bardzo mili, wspomina Claudia.

Królową Parady 3 Maja została Marianna Mosz, 17-letnia uczennica liceum William Howard Taft.

Carolina Woźniczka, studentka na Uniwersytecie Illinois, została wybrana na Pierwszą Damę Dworu, natomiast na Drugą Damą Dworu wybrano Victorię Czarnik, uczennicę East Leyden High School.

Dyrektorem Organizacyjnym Wyborów była Ewa Rumiński.

Serdecznie Gratulujemy!

Przypominamy, że Polska Parada Dnia Konstytucji 3 Maja w tym roku przemaszeruje przez Chicago 6 maja. Zgłosić swój udział można tylko do 1 kwietnia.

Wszystkie informacje i formularze zgłoszeniowe zarówno w j. polskim jak i angielskim są dostępne na stronie polishparade.org.

Foto: Andrzej Baraniak
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Strzeleckie wydarzenie w Hainesville będzie podziękowaniem dla Marka Garbarza

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę, 23 kwietnia, w Hainesville odbędzie wyjątkowe wydarzenie organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Strzelectwa Parkurowego w Ameryce, „Husar”. Tego dnia będą miały miejsce zawody ku czci założyciela stowarzyszenia oraz jego byłego prezesa, Marka Garbarza, który w studiu Radia Deon Chicago serdecznie zaprasza do trenowania tej dyscypliny sportu.

„Strzelectwo parkurowe to jest strzelectwo, które w większości przypomina, imituje polowanie”. Używane są w nim strzelby myśliwskie, tłumaczy Marek Garbarz, który poświęcił ogrom swojej pracy i zaangażowania w rozwój i działanie polskiego stowarzyszenia.

Polskie Stowarzyszenie Strzelectwa Parkurowego działa w Chicago od 10 lat i ma na swoim koncie niemałe osiągnięcia.

„Mamy 3 srebrne medale z organizacji Fitasc na Mistrzostwach Świata dla Polski. W zeszłym roku zdobyliśmy też srebrny medal w Superweteranach” mówi Gość Radia Deon.

Polacy dobrze sobie radzą w strzelectwie, mają do niego oko, choć ten sport nie jest tak popularny w Polsce. Marek Garbarz wraca do ojczyzny i ma zamiar pomóc w rozwoju tej dyscypliny.

23 kwietnia w Hainesville odbędą się zawody Ligi Amerykańskiej. W pierwszym roku zawodnicy startujący w lidze nic nie płacą, więc każdy kto przyjdzie, będzie mógł sobie postrzelać, zapowiada nasz Gość.

Dobrze jest mieć ze sobą swoją strzelbę, ale jeśli ktoś nie ma, to na miejscu także będzie można pożyczyć.

„Stowarzyszenie jest otwarte na wszystkich” mówi Marek Garbarz. Mile widziane są młode osoby, które interesują się strzelectwem i chciałyby trenować i rozwijać tą pasję, a następnie w polskich barwach startować na zawodach.

Na zwycięzców zawodów w Hainesville czekają oczywiście nagrody.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Foto: psspa husar

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu