Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Prof. Paweł Kowal: Polska jest ważnym sojusznikiem USA. Powinniśmy to wykorzystać

Opublikowano

dnia

Minął już prawie rok od wybuchu wojny na Ukrainie. Relacja z tych wydarzeń w mediach, początkowo bardzo głośna, z czasem zaczęła przycichać. „To naturalne” mówi w studiu Radia Deon Chicago prof. Paweł Kowal – polityk, politolog, historyk i publicysta. „Na tym powinna polegać nasza siła żeby zainteresować opinię publiczną, która ma wpływ w demokratycznych państwach na polityków.”

Wpływ opinii publicznej na decyzje podejmowane przez polityków jest ważny ze względów bezpieczeństwa i dlatego by przywódcy myśleli bardziej strategicznie, podkreśla prof. Paweł Kowal.

Wg Gościa Radia Deon Chicago optymalnym scenariuszem dla Polski, jeśli chodzi o rozwój wydarzeń konfliktu za naszą wschodnią granicą, byłoby wypchnięcie Rosjan z terenu Ukrainy w ciągu kilku kolejnych miesięcy. O tym, jak może potoczyć się wojna pisaliśmy w pierwszej rozmowie z prof. Pawłem Kowalem, 24 stycznia.

Dla tego scenariusza oczywiście ważne jest stanowisko Stanów Zjednoczonych i innych krajów oraz ich poparcie i pomoc Ukrainie.

Prezydent Joe Biden udziela niemałej pomocy Ukrainie. Nie wiadomo czy sytuacja ta się zmieni jeśli nastąpi zmiana przywódcy USA.

Prof. Paweł Kowal nie uważa, że Polska mogłaby czuć się w tej chwili całkowicie bezpiecznie, gdyby posiadała tarczę antyrakietową. Zaznacza, że „nie ma nic na zawsze w bezpieczeństwie”. To jest zawsze jakiś proces związany także z rozwojem technologii, zmianami w polityce czy upływem czasu.

Prezydent Biden także przeszedł długą drogę jeśli chodzi o poglądy polityczne w kwestii NATO czy tworzenia tarczy antyrakietowej, uważa Gość Radia Deon Chicago.

Dlatego niezależnie od krytyki, z jaką spotyka się w Stanach Zjednoczonych Joe Biden, czy ze strony Republikanów czy także części Deomokratów, jego rola w przeciwdziałaniu inwazji Rosji jest bardzo duża, uważa prof. Paweł Kowal.

„W każdym momencie w historii, w którym odpuszczono Putinowi, on poszedł dalej” – zauważa nasz Gość. Polska walczyła w 2008 r. o to by Ukrainie i Gruzji przybliżyć wejście do NATO, co zablokowały państwa europejskie, ale przywódca Rosji wycofał się wtedy z Gruzji.

Do inwazji na Ukrainę doprowadziła stara, imperialna polityka Rosji, uważa prof. Paweł Kowal, choć kwestia Nord Stream 2, z której wycofały się Stany Zjednoczone, była tu także ważnym elementem.

„Polski rząd powinien wychodzić z inicjatywą, bo ma bardzo mocne poparcie w społeczeństwie dla tej polityki wobec Ukrainy” zauważa Gość Radia Deon. Nie wiemy jak się zakończy wojna na Ukrainie, ani jak będzie wyglądało bezpieczeństwo Europy, ale prawdopodobnie polskie zaangażowanie militarne pozostanie.

Wg prof. Pawła Kowala Polska ma teraz prawo oczekiwać więcej, jeśli chodzi o wsparcie swoich sojuszników, jeśli zaszłaby taka potrzeba.

„To jest jeden z najlepszych momentów historii Polski w Stanach Zjednoczonych” zauważa nasz Gość. W USA nie mówiło się tak dobrze o naszym kraju od czasu Solidarności. Powinniśmy to wykorzystać – jesteśmy teraz ważnym sojusznikiem dla USA na arenie międzynarodowej.

Paweł Kowal jest profesorem w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz Studium Europy Wschodniej UW, pracuje w Kolegium Europejskim w Natolinie, wykłada w Studium Europy Wschodniej UW. Współpracuje z Antioch University w USA, kieruje Radą Naukową Przedstawicielstwa PAN w Kijowie.

Jest współtwórcą Muzeum Powstania Warszawskiego.

Był posłem na Sejm RP V i VI kadencji. W latach 2006-2007 pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, odpowiadał za politykę wschodnią.

W okresie 2009-2014 był Posłem do Parlamentu Europejskiego i przewodniczącym delegacji do Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Ukraina.

W 2012 założył Fundację Energia dla Europy. Prowadzi badania i publikuje na tematy transformacji w Europie środkowej i ZSRR oraz polityki wschodniej.

W 2019 startował w wyborach do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej z okręgu krakowskiego i uzyskał mandat poselski. W Sejmie IX kadencji został wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych.

Prof. Paweł Kowal prowadził gościnne wykłady m.in. na Ukrainie, w USA, Kanadzie i Chinach. Jest felietonistą „Rzeczpospolitej” i „Dziennika Polskiego”.

Jest autorem i współautorem wielu książek m.in.:

 • „Inicjatywa Trójmorza: geneza, cele i funkcjonowanie” (2019),
 • „Muzeum i zmiana. Losy muzeów narracyjnych” (2019),
 • „Testament Prometeusza. Źródła polityki wschodniej III Rzeczypospolitej” (2018),
 • „Jaruzelski. Życie paradoksalne” (2015),
 • „Między Majdanem a Smoleńskiem. Rozmawiają Piotr Legutko i Dobrosław Rodziewicz” (2012),
 • „Koniec systemu władzy. Polityka ekipy gen. Wojciecha Jaruzelskiego w latach 1986–1989” (2012),
 • „Krajobrazy z Mistralami w tle” (2011),
 • „Wymiar wschodni” UE – szansa czy idée fixe polskiej polityki?” (2002)

Za swoją działalność prof. Paweł Kowal został odznaczony m.in.:

 • Nagrodą Pojednania Polsko-Ukraińskiego (2015),
 • Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2014),
 • Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi (Portugalia 2008),
 • Orderem „Za Zasługi” trzeciego stopnia (Ukraina 2007),
 • Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005),
 • Srebrnym Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” (2005).

 

Źródło: informacja własna, wsiz, wikipedia
Foto: YouTube

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dr Dariusz Cupiał: Dobre ojcostwo to inwestycja w najważniejszą relację

Opublikowano

dnia

Autor:

Pierwsze warsztaty w ramach Tato SFERY już za nami. Jak mówi w studiu Radia Deon Chicago dr Dariusz Cupiał, była to dzika przygoda ojców z synami w Camp Vista, a jej uczestnicy wiele się o sobie nawzajem nauczyli. Przed nami kolejny weekend spotkań, na które serdecznie zaprasza trener i założyciel Tato. Net oraz Fundacji Cyryla i Metodego.

W zeszły weekend ojcowie z synami przeżyli przygodę na łonie natury, która pozwoliła im zbliżyć się do siebie. „To był czas świetnej zabawy ale także czas uczenia się komunikacji” i mnóstwa innych, całkiem praktycznych umiejętności, podsumowuje dr Dariusz Cupiał.

„To był czas więzi i radości” podkreśla nasz Gość. Ojcowie i synowie razem sadzili drzewa, a także robili wiele rzeczy po raz pierwszy – np. napisali do siebie nawzajem list.

Ostatnie miejsca są jeszcze dostępne na dwa kolejne wydarzenia Tato SFERY:

18.05 Tato & Córka – nowe spojrzenie. Chicago

Odkryjecie piękno i moc Waszej relacji oraz nakreślicie indywidualny profil relacji tato – córka. Będzie to wyjątkowy czas na dialog, jakiego potrzebujecie, gdy córka z dziewczynki staje się kobietą. Znajdziecie nowe inspiracje w rozwijaniu Waszej więzi (literatura, film, taniec, zabawa, ciekawi ludzie oraz miłe niespodzianki). Wiek od 13 lat.

Więcej informacji tutaj.

19.05 Bliżej – Pełna Łączność. Lombard

Warsztaty „Bliżej – pełna łączność” to ciekawe, nowatorsko zaplanowane wydarzenie dla mężczyzn, którzy chcą wzmocnić swoje ojcowskie umiejętności i stawać się bohaterami dla swoich dzieci. Mają na celu przekazanie metod pogłębiania relacji ojciec – dziecko. Zajęcia opierają się na czterech filarach efektywnego ojcostwa, do których zalicza się: zaangażowanie, stałość, znajomość dziecka i opiekuńczość.

Więcej informacji dostępne jest tutaj.

Patronem medialnym Tato SFERY jest Radio Deon Chicago.

Dr Dariusz Cupiał zaprasza także na platformę Tato.Net, która jest „wspólnotą budowaną wokół wartości dobrego rodzicielstwa”. Znajduje się tu wiele zasobów, także w formie audiobooków i podcastów, które można wykorzystać by stawać się lepszym ojcem.

Naszą wcześniejszą rozmowę z dr Dariuszem Cupiałem można przeczytać tutaj.

#TatoNet #OjcowskieKluby #WielkaPrzygoda

 

Źródło: informacja własna, Tato.Net
Foto: YouTube, Tato.Net
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

W kółko z Tomaszem Sobanią: W niedzielę przyłączamy się do biegu!

Opublikowano

dnia

Autor:

Tomasz Sobania z Gliwic przemierzył w życiu już wiele mil i wcale nie ma dość. Jak już kilkukrotnie zapowiadaliśmy, ekstremalny biegacz przygotowuje się do gigantycznego wyzwania jakim jest przebiegnięcie całej Ameryki. Ale zanim wystartuje we wrześniu z Nowego Jorku, weźmie udział w 24 godzinnym biegu w ten weekend w Chicago, a my możemy do niego dołączyć. W studiu Radia Deon Polak zaprasza na to wydarzenie razem ze swoim fizjoterapeutą, Bartoszem Mierzwą.

„Ja nie jestem normalny – ja jestem z tego dumny, to jest dla mnie prawdziwy komplement” żartuje Tomasz Sobania, który na swoim koncie ma już 470 mil biegu przez Polskę, 933 mile do Rzymu, 1554 mile do Barcelony oraz 2236 mil do Grecji i z powrotem.

3300 mil biegu, 140 dni i trasa przez całe Stany Zjednoczone – to kolejny cel niezwykłego polskiego biegacza. To długość równa 125 maratonom.

Nasz Gość wystartuje 15 września, a 20 października planuje biec przez Chicago. Można mu będzie kibicować na trasie biegu, ale także przebiec razem, tyle mil ile się chce lub na ile siły i kondycja pozwolą.

Ale wcześniej, w najbliższy weekend, Tomasz Sobania będzie biegał przez 24 godziny z małymi przerwami na odpoczynek, a wszyscy chętni także będą mogli do niego dołączyć i pobiec jedno lub parę kółek.

Nasz Gość serdecznie zaprasza by spróbować – można potraktować to wydarzenie jako okazję do zmotywowania się i podjęcia decyzji o bieganiu i zdrowym stylu życia. Tomasz Sobania przewiduje, że w trakcie weekendowej akcji powinno mu się udać przebiec około 70 mil.

Tej zakręconej imprezie będzie towarzyszył wspólny piknik z grillem, muzyka, loteria fantowa, pokaz karateków i inne atrakcje w godzinach od 12.ooPM do 6.00PM.

Tomasz Sobania do biegu przez Amerykę przygotowuje się już od sierpnia zeszłego roku i mocno wierzy, że ten niesamowity wyczyn jest do wykonania. Ale właściwie całe 8 lat, odkąd zaczął biegać i wszystkie jego dotychczasowe ogromne trasy były jednym wielkim treningiem przed tegorocznym wyzwaniem, o którym nasz Gość marzył.

Bieg przez Amerykę wymaga wielu przygotowań, logistyki i, oczywiście sponsorów. Tomasz mówi, że Polonia bardzo mu pomogła.

Weekendowe biegające wydarzenie także ma na celu wesprzeć bieg Polaka przez całe Stany Zjednoczone.

Nasz polski Forrest Gump potrzebuje wsparcia fizjoterapeuty w trakcie swoich ekstremalnie trudnych biegów. Tą rolę pełni Bartosz Mierzwa, który pod wpływem Tomasza, także sam zaczął biegać.

Fizjoterapeuta Tomasza uważa, że bieg przez Amerykę jest do wykonania, a on sam będzie w nim pomagał, zajmując się mięśniami polskiego biegacza. „Wszystko zależy od dobrego jedzenia, dobrego spania i wygodnych butów” zaznacza Bartosz Mierzwa.

Bartosz Mierzwa

Na temat biegu powstanie pełnometrażowy film dokumentalny, który zarejestruje codzienne zmagania naszego biegacza i opowie historie niepełnosprawnych ludzi, którzy będą dołączać do biegu Polaka.

Celem biegu jest „stworzyć kampanię, stworzyć ludzi, którzy będą pokazywali światu, że mogą więcej niż inni myślą” jak podkreślił Tomasz Sobania, gdy gościł w studiu radia Deon Chicago w lutym.

Weekendowy bieg Tomasza Sobani odbędzie się w Schaumburgu przy luterańskiej parafii Św. Piotra. Polak rozpocznie go w sobotę o 6.00 wieczorem a zakończy w niedzielę o 6.00 wieczorem. Jest tu duży parking i plac zabaw dla dzieci i można fajnie całą rodzinę spędzić niedzielę, na pikniku od 12.00PM do 6.00PM.

Serdecznie Zapraszamy – Biegnijmy razem z Tomaszem Sobanią!

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, runacrossusa.org

 

 

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Kinga Modjeska zaprasza na Dzień Dziecka w Teatrze! Poznajcie Wawelskiego Smoka

Opublikowano

dnia

Autor:

Na Dzień Dziecka warto kupić bilet do teatru, na rozwijające wyobraźnię i gwarantujące ciekawe przeżycie przedstawienie. Zapozna ono najmłodszych z legendą o Smoku Wawelskim, pokaże im Kraków, przybliży polską kulturę i język. Na spektakl w studiu Radia Deon Chicago, zaprasza Kinga Modjeska, założycielka Teatru Scena Polonia, Studia Teatralnego Modjeska i znana animatorka kultury.

Ponadczasowe baśnie i legendy bawią i uczą całe pokolenia, przekazując uniwersalne prawdy w barwny, fantastyczny sposób. Dzieci uwielbiają takie opowieści, zwłaszcza gdy są w atrakcyjny sposób przedstawione na scenie – gdy jest kolorowo, jest taniec i piosenki.

Dlatego warto na Dzień Dziecka wziąć swoje pociechy albo wnuki na spektakl pt. „Bajka Polska – Legenda o Smoku”, kultową legendę, przygotowaną przez Teatr Scena Polonia i Studio Teatralne Modjeska. Tym bardziej, że przedstawienie uczci także jubileusz 15-lecia Studia Teatralnego Modjeska, jak zapowiada Kinga Modjeska, założycielka tej grupy.

Wspaniałe lalki do spektaklu przygotowała Joanna Kapuścieńska.

Nasz Gość obiecuje, że sam smok nie będzie straszny i nie będzie zionął ogniem, więc najmłodsze dzieci na pewno nie będą się go bały. A towarzyszyć mu będą także piękne multimedia – widzowie zostaną zabrani na prawdziwą, i na pewno dla wielu wzruszającą, wycieczkę po Krakowie.

„To spotkanie z Krakowem i spotkanie ze Smokiem będzie przepiękną opowieścią dla małych i dużych” zapewnia Kinga Modjeska.

Przedstawieniu będzie towarzyszyć loteria z nagrodami.

Spektakl pt. „Bajka Polska – Legenda o Smoku” zostanie przedstawiony w niedzielę 2 czerwca, o godzinie 4.00PM, w Vittum Theater przy 1012 N. Noble St, Chicago, IL 60642.

Publiczność może skorzystać z bezpłatnego parkingu przy Kościele Świętej Trójcy. Cena biletu to 30 dolarów, a dzieci w wieku do 2 lat nie płacą za wejście. Bilety można zamawiać pod numerami telefonu: 630 201 8821 / 630 825 5825. Będą także dostępne online na stronie www.scenapolonia.net.

Reżyseria: Kinga Modjeska
Scenariusz: Wanda Chotomska, Anna Radzikowska
Scenografia: Joanna Kapuścienska
Nagłośnienie, oświetlenie: Oskar Lukacz
Współpraca: Andrzej Dylewski, Steve Olivieri, Małgorzata Adamczyk
Organizacja widowni: Malgorzata Zielinski Pys

Występują m.in: Kinga Modjeska, Małgorzata Kwaśniewicz, Katarzyna Simon, Marcin Kowalik, Our Angels Academy of Languages oraz Studio Theater Modjeska

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Studio Teatralne Modjeska
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu