Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Prof. Paweł Kowal: Polska jest ważnym sojusznikiem USA. Powinniśmy to wykorzystać

Opublikowano

dnia

Minął już prawie rok od wybuchu wojny na Ukrainie. Relacja z tych wydarzeń w mediach, początkowo bardzo głośna, z czasem zaczęła przycichać. „To naturalne” mówi w studiu Radia Deon Chicago prof. Paweł Kowal – polityk, politolog, historyk i publicysta. „Na tym powinna polegać nasza siła żeby zainteresować opinię publiczną, która ma wpływ w demokratycznych państwach na polityków.”

Wpływ opinii publicznej na decyzje podejmowane przez polityków jest ważny ze względów bezpieczeństwa i dlatego by przywódcy myśleli bardziej strategicznie, podkreśla prof. Paweł Kowal.

Wg Gościa Radia Deon Chicago optymalnym scenariuszem dla Polski, jeśli chodzi o rozwój wydarzeń konfliktu za naszą wschodnią granicą, byłoby wypchnięcie Rosjan z terenu Ukrainy w ciągu kilku kolejnych miesięcy. O tym, jak może potoczyć się wojna pisaliśmy w pierwszej rozmowie z prof. Pawłem Kowalem, 24 stycznia.

Dla tego scenariusza oczywiście ważne jest stanowisko Stanów Zjednoczonych i innych krajów oraz ich poparcie i pomoc Ukrainie.

Prezydent Joe Biden udziela niemałej pomocy Ukrainie. Nie wiadomo czy sytuacja ta się zmieni jeśli nastąpi zmiana przywódcy USA.

Prof. Paweł Kowal nie uważa, że Polska mogłaby czuć się w tej chwili całkowicie bezpiecznie, gdyby posiadała tarczę antyrakietową. Zaznacza, że „nie ma nic na zawsze w bezpieczeństwie”. To jest zawsze jakiś proces związany także z rozwojem technologii, zmianami w polityce czy upływem czasu.

Prezydent Biden także przeszedł długą drogę jeśli chodzi o poglądy polityczne w kwestii NATO czy tworzenia tarczy antyrakietowej, uważa Gość Radia Deon Chicago.

Dlatego niezależnie od krytyki, z jaką spotyka się w Stanach Zjednoczonych Joe Biden, czy ze strony Republikanów czy także części Deomokratów, jego rola w przeciwdziałaniu inwazji Rosji jest bardzo duża, uważa prof. Paweł Kowal.

„W każdym momencie w historii, w którym odpuszczono Putinowi, on poszedł dalej” – zauważa nasz Gość. Polska walczyła w 2008 r. o to by Ukrainie i Gruzji przybliżyć wejście do NATO, co zablokowały państwa europejskie, ale przywódca Rosji wycofał się wtedy z Gruzji.

Do inwazji na Ukrainę doprowadziła stara, imperialna polityka Rosji, uważa prof. Paweł Kowal, choć kwestia Nord Stream 2, z której wycofały się Stany Zjednoczone, była tu także ważnym elementem.

„Polski rząd powinien wychodzić z inicjatywą, bo ma bardzo mocne poparcie w społeczeństwie dla tej polityki wobec Ukrainy” zauważa Gość Radia Deon. Nie wiemy jak się zakończy wojna na Ukrainie, ani jak będzie wyglądało bezpieczeństwo Europy, ale prawdopodobnie polskie zaangażowanie militarne pozostanie.

Wg prof. Pawła Kowala Polska ma teraz prawo oczekiwać więcej, jeśli chodzi o wsparcie swoich sojuszników, jeśli zaszłaby taka potrzeba.

„To jest jeden z najlepszych momentów historii Polski w Stanach Zjednoczonych” zauważa nasz Gość. W USA nie mówiło się tak dobrze o naszym kraju od czasu Solidarności. Powinniśmy to wykorzystać – jesteśmy teraz ważnym sojusznikiem dla USA na arenie międzynarodowej.

Paweł Kowal jest profesorem w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz Studium Europy Wschodniej UW, pracuje w Kolegium Europejskim w Natolinie, wykłada w Studium Europy Wschodniej UW. Współpracuje z Antioch University w USA, kieruje Radą Naukową Przedstawicielstwa PAN w Kijowie.

Jest współtwórcą Muzeum Powstania Warszawskiego.

Był posłem na Sejm RP V i VI kadencji. W latach 2006-2007 pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, odpowiadał za politykę wschodnią.

W okresie 2009-2014 był Posłem do Parlamentu Europejskiego i przewodniczącym delegacji do Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Ukraina.

W 2012 założył Fundację Energia dla Europy. Prowadzi badania i publikuje na tematy transformacji w Europie środkowej i ZSRR oraz polityki wschodniej.

W 2019 startował w wyborach do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej z okręgu krakowskiego i uzyskał mandat poselski. W Sejmie IX kadencji został wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych.

Prof. Paweł Kowal prowadził gościnne wykłady m.in. na Ukrainie, w USA, Kanadzie i Chinach. Jest felietonistą „Rzeczpospolitej” i „Dziennika Polskiego”.

Jest autorem i współautorem wielu książek m.in.:

  • „Inicjatywa Trójmorza: geneza, cele i funkcjonowanie” (2019),
  • „Muzeum i zmiana. Losy muzeów narracyjnych” (2019),
  • „Testament Prometeusza. Źródła polityki wschodniej III Rzeczypospolitej” (2018),
  • „Jaruzelski. Życie paradoksalne” (2015),
  • „Między Majdanem a Smoleńskiem. Rozmawiają Piotr Legutko i Dobrosław Rodziewicz” (2012),
  • „Koniec systemu władzy. Polityka ekipy gen. Wojciecha Jaruzelskiego w latach 1986–1989” (2012),
  • „Krajobrazy z Mistralami w tle” (2011),
  • „Wymiar wschodni” UE – szansa czy idée fixe polskiej polityki?” (2002)

Za swoją działalność prof. Paweł Kowal został odznaczony m.in.:

  • Nagrodą Pojednania Polsko-Ukraińskiego (2015),
  • Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2014),
  • Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi (Portugalia 2008),
  • Orderem „Za Zasługi” trzeciego stopnia (Ukraina 2007),
  • Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005),
  • Srebrnym Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” (2005).

 

Źródło: informacja własna, wsiz, wikipedia
Foto: YouTube

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dziś ostatnia okazja by usłyszeć „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi”

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę w Palos Hills, możemy po raz ostatni tej wiosny usłyszeć podniosłe „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi”. Wykonują go Chór Parafialny im. św. Jana Pawła II z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard wraz z chórem Paderewski Symphony Orchestra, orkiestrą symfoniczną, uznanymi solistami i recytatorami. W studiu Radia Deon Chicago, do uczestnictwa w tej niezwykłej modlitwie, zapraszali Piotr Pałka, kompozytor i Zbigniew Blicharz, dyrygent i organista.

Muzykę do oratorium skomponował Piotr Pałka, słowa napisał ks. Zygmunt Ostrowski, a rolę dyrygenta objął Zbigniew Blicharz. Ale ten wyjątkowy program słowno-muzyczny to nie tylko dzieło muzyczne a przede wszystkim piękna i wzniosła modlitwa, podkreśla jego kompozytor.

„Moim celem jako kompozytora było, żeby ten utwór, wszystkich którzy będą go słuchali, którzy będą uczestniczyli w nim, stał się dla nich też takim głębokim doświadczeniem duchowym.” zaznacza Piotr Pałka.

Zbigniew Blicharz poświęcił wiele czasu by wykonanie „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w w Życiu Ludzi” było tak wspaniałe, podobnie jak osoby występujące w chórze, które wykonały ogromną pracę, uważa kompozytor. I faktycznie artyści modlą się, wykonując oratorium.

Ważne jest aby rozumieć treść śpiewanego utworu, podkreśla Piotr Pałka. Czasem jakiś wykonawca może być lepszy technicznie, ale jeśli zabraknie mu osobistej refleksji w stosunku do utworu, to nie będzie autentyczny w swoim występie.

Piotr Pałka

Zbigniew Blicharz przypomina, że Jan Paweł II prosił Polaków o to by głosili całemu światu Orędzie Miłosierdzia Bożego, które tak pięknie przekazała w swoim „Dzienniczku” Siostra Faustyna Kowalska.

„Oratorium jest taką pigułką, streszczeniem jakby całego Pisma Świętego. Zaczynamy od stwarzania, od pierwszych ludzi, kończymy na naszych błogosławionych i świętych”, wyjaśnia Zbigniew Blicharz. „Na końcu wybrzmi potężne Alleluja, ale wcześniej też Jezu ufam Tobie”.

W oratorium biorą udział znakomici artyści.

W „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi” mogą także uczestniczyć osoby nie mówiące po polsku, ponieważ programowi towarzyszy tłumaczenie na j. angielski w postaci napisów, jak wyjaśnia Zbigniew Blicharz.

Program trwa 1 godzinę i 25 minut. W tym roku został wzbogacony o utwór „Alleluja”.

Ostatnie wykonanie odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 6.00PM, w kościele Najświętszego Serca – 8245 W 111th St., Palos Hills

Na oratorium nie są sprzedawane bilety, ale organizatorzy gorąco proszą o dobrowolne donacje, ponieważ koszty występu są duże i parafie muszą dopłacać.

 

Źródło: informacja własna
Foto: milosierdzie.us
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Iwona Puc zaprasza na Koncert Konstytucyjny. Jesteśmy Polakami i jesteśmy z tego dumni

Opublikowano

dnia

Autor:

Będzie bardzo uroczyście ale także kolorowo i tanecznie, gdy Tydzień Konstytucyjny w Chicago rozpocznie, jak co roku, wspaniały koncert Polish & Proud. W studiu Radia Deon Iwona Puc, choreografka i asystentka dyrektora artystycznego zespołu Lira Ensemble, zaprasza na wydarzenie, które przeniesie nas w czasy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

Tydzień Konstytucyjny to nasz czas w Chicago – szczególne dni by pokazać, że jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami. A tradycyjnie rozpocznie go już w tą niedzielę, 28 kwietnia, w kościele św. Franciszka Borgia, Koncert Konstytucyjny pt. „Polish & Proud”.

„Jest to spektakl corocznie organizowany ze Związkiem Klubów Polskich, który jest organizatorem parady” mówi o koncercie Iwona Puc.

W czasie tego koncertu usłyszymy zarówno polską, jak i amerykańską muzykę ludową i patriotyczną, w wykonaniu znakomitych członków zespołu Lira Singers i Lira Chamber Players. A ciekawostką zespołu Lira Ensemble jest to, że występują w nim artyści różnych narodowości, którzy nie mówią po polsku, jak wyjaśnia nasz Gość.

Mimo, że nie znają języka polskiego, wszyscy wykonawcy polskich, niełatwych nieraz w wymowie pieśni, doskonale znają ich znaczenie i sens i naprawdę czują to, co przekazują ich słowami, tłumaczy Iwona Puc.

Artyści Lira Ensemble, jedynego w kraju profesjonalnego zespołu artystycznego specjalizującego się w polskiej muzyce, pieśni i tańcu, mają wyższe wykształcenie muzyczne i prezentują bardzo wysoki poziom, zaznacza nasz Gość.

Lira Ensemble

Na koncert jak najbardziej można zaprosić amerykańskich przyjaciół, ponieważ narracja prowadząca ten spektakl i tłumacząca tło historyczne, której autorką jest dyrektorka artystyczna i generalna zespołu, Lucyna Migała, będzie prowadzona w j. angielskim.

To także może ułatwić zrozumienie przedstawianych wydarzeń przez polonijną młodzież, która lepiej czuje się już w j. angielskim a Koncert Konstytucyjny jest doskonałą okazją do zaprezentowania młodym ludziom żywej lekcji polskiej historii.

Lira Ensemble

„Staramy się wprowadzić w klimat, nie tylko zaśpiewać rzeczy związane z tym świętem” zaznacza Iwona Puc.

Koncert „Polish & Proud” zostanie wykonany dwukrotnie; 28 kwietnia o 3:30PM w kościele św. Franciszka Borgia, 8033 W. Addison, Chicago, IL 60634; organizator: Lira Ensemble & Związek Klubów Polskich w USA.

Po raz drugi będzie można go zobaczyć i posłuchać 5 maja o 5:00PM, na południu Chicago, w kościele św. Cyryla i Metodego, 608 Sobieski St, Lemont, IL.

Bilety kosztują 30 dolarów dla dorosłych i są bezpłatne dla duchownych, dzieci i studentów posiadających legitymację. Można nabyć online na stronie www.liraensemble.org lub przy wejściu.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Lira Ensemble
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

8 czerwca wybieramy w USA Parlament Europejski dla dobra Polski

Opublikowano

dnia

Autor:

Polska jest ważnym krajem Unii Europejskiej – mamy piątą co do liczby reprezentacje poselską, po Niemcach, Francji, Hiszpanii i Włochach. Dlatego głos naszej Ojczyzny liczy się w rozpatrywanych kwestiach dotyczących Europy. Nie straćmy więc naszego głosu jako wyborców i weźmy udział w wyborach 8 czerwca – zachęca w studiu Radia Deon Chicago, Karolina Woźniak z Biura Parlamentu Europejskiego w Waszyngtonie DC.

W Stanach Zjednoczonych niewiele się o nich mówi, ale wybory do Parlamentu Europejskiego są naprawdę ważne, przekonuje Karolina Woźniak. Są ważne, ponieważ mamy rodziny w Polsce, i chcemy dla naszych krewnych jak najlepiej, a także żeby Europa była silna, a także dlatego że od tego zależą jej stosunki z USA.

„Ale jest także wiele praktycznych rzeczy, o których Unia Europejska decyduje, a które mają na nas wpływ, także tutaj, jak mieszkamy za granicą” tłumaczy nasz Gość.

W tych wyborach głosujemy na osobę, która naszym zdaniem, będzie dobrze reprezentowała interesy Polski. Wśród kandydatów mamy zarówno osoby będące zwolennikami Unii jak i Eurosceptyków.

„Wydaje mi się, że jeśli ktoś ma wątpliwości do tego, jak wygląda Unia Europejska, co mogłaby lepiej robić, to tym bardziej powinien wziąć udział w głosowaniu, by jego głos był wysłuchany w Brukseli i Strasburgu” mówi Karolina Woźniak.

Obecnie w Parlamencie Europejskim zasiada 705 posłów, w tym 51 z Polski, a od tych wyborów będzie ich 53. Tegoroczne wybory odbędą się w Polsce 9 czerwca, czyli w Stanach Zjednoczonych zostaną zorganizowane dzień wcześniej, 8 czerwca.

Parlament Europejski w Strasburgu

Wybieramy tylko jedną osobę. W przypadku Polaków mieszkających za granicą jest to kandydat z okręgu warszawskiego, wyjaśnia nasz Gość.

Co zrobić by zagłosować?

Oddać głos w tych wyborach może każda pełnoletnia osoba posiadająca ważny polski paszport. Aby to zrobić musi się najpierw zarejestrować w polskim konsulacie – można to zrobić telefonicznie, wysyłając maila lub dokonać rejestracji online na specjalnym formularzu, który będzie dostępny na stronie internetowej konsulatu.

Nie ma jeszcze wyznaczonych lokali wyborczych. Ich lista zostanie opublikowana do końca miesiąca i wtedy też zostanie uruchomiona rejestracja, jak tłumaczy Karolina Woźniak.

Im więcej osób zagłosuje, tym więcej mandatów dostaje dany okręg wyborczy.

Warto wspierać Polskę i warto wspierać demokrację – głosujemy 8 czerwca!

Źródło: informacja własna
Foto: istock/olrat/

 

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu