Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Prof. Paweł Kowal: Polska jest ważnym sojusznikiem USA. Powinniśmy to wykorzystać

Opublikowano

dnia

Minął już prawie rok od wybuchu wojny na Ukrainie. Relacja z tych wydarzeń w mediach, początkowo bardzo głośna, z czasem zaczęła przycichać. „To naturalne” mówi w studiu Radia Deon Chicago prof. Paweł Kowal – polityk, politolog, historyk i publicysta. „Na tym powinna polegać nasza siła żeby zainteresować opinię publiczną, która ma wpływ w demokratycznych państwach na polityków.”

Wpływ opinii publicznej na decyzje podejmowane przez polityków jest ważny ze względów bezpieczeństwa i dlatego by przywódcy myśleli bardziej strategicznie, podkreśla prof. Paweł Kowal.

Wg Gościa Radia Deon Chicago optymalnym scenariuszem dla Polski, jeśli chodzi o rozwój wydarzeń konfliktu za naszą wschodnią granicą, byłoby wypchnięcie Rosjan z terenu Ukrainy w ciągu kilku kolejnych miesięcy. O tym, jak może potoczyć się wojna pisaliśmy w pierwszej rozmowie z prof. Pawłem Kowalem, 24 stycznia.

Dla tego scenariusza oczywiście ważne jest stanowisko Stanów Zjednoczonych i innych krajów oraz ich poparcie i pomoc Ukrainie.

Prezydent Joe Biden udziela niemałej pomocy Ukrainie. Nie wiadomo czy sytuacja ta się zmieni jeśli nastąpi zmiana przywódcy USA.

Prof. Paweł Kowal nie uważa, że Polska mogłaby czuć się w tej chwili całkowicie bezpiecznie, gdyby posiadała tarczę antyrakietową. Zaznacza, że „nie ma nic na zawsze w bezpieczeństwie”. To jest zawsze jakiś proces związany także z rozwojem technologii, zmianami w polityce czy upływem czasu.

Prezydent Biden także przeszedł długą drogę jeśli chodzi o poglądy polityczne w kwestii NATO czy tworzenia tarczy antyrakietowej, uważa Gość Radia Deon Chicago.

Dlatego niezależnie od krytyki, z jaką spotyka się w Stanach Zjednoczonych Joe Biden, czy ze strony Republikanów czy także części Deomokratów, jego rola w przeciwdziałaniu inwazji Rosji jest bardzo duża, uważa prof. Paweł Kowal.

„W każdym momencie w historii, w którym odpuszczono Putinowi, on poszedł dalej” – zauważa nasz Gość. Polska walczyła w 2008 r. o to by Ukrainie i Gruzji przybliżyć wejście do NATO, co zablokowały państwa europejskie, ale przywódca Rosji wycofał się wtedy z Gruzji.

Do inwazji na Ukrainę doprowadziła stara, imperialna polityka Rosji, uważa prof. Paweł Kowal, choć kwestia Nord Stream 2, z której wycofały się Stany Zjednoczone, była tu także ważnym elementem.

„Polski rząd powinien wychodzić z inicjatywą, bo ma bardzo mocne poparcie w społeczeństwie dla tej polityki wobec Ukrainy” zauważa Gość Radia Deon. Nie wiemy jak się zakończy wojna na Ukrainie, ani jak będzie wyglądało bezpieczeństwo Europy, ale prawdopodobnie polskie zaangażowanie militarne pozostanie.

Wg prof. Pawła Kowala Polska ma teraz prawo oczekiwać więcej, jeśli chodzi o wsparcie swoich sojuszników, jeśli zaszłaby taka potrzeba.

„To jest jeden z najlepszych momentów historii Polski w Stanach Zjednoczonych” zauważa nasz Gość. W USA nie mówiło się tak dobrze o naszym kraju od czasu Solidarności. Powinniśmy to wykorzystać – jesteśmy teraz ważnym sojusznikiem dla USA na arenie międzynarodowej.

Paweł Kowal jest profesorem w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz Studium Europy Wschodniej UW, pracuje w Kolegium Europejskim w Natolinie, wykłada w Studium Europy Wschodniej UW. Współpracuje z Antioch University w USA, kieruje Radą Naukową Przedstawicielstwa PAN w Kijowie.

Jest współtwórcą Muzeum Powstania Warszawskiego.

Był posłem na Sejm RP V i VI kadencji. W latach 2006-2007 pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, odpowiadał za politykę wschodnią.

W okresie 2009-2014 był Posłem do Parlamentu Europejskiego i przewodniczącym delegacji do Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Ukraina.

W 2012 założył Fundację Energia dla Europy. Prowadzi badania i publikuje na tematy transformacji w Europie środkowej i ZSRR oraz polityki wschodniej.

W 2019 startował w wyborach do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej z okręgu krakowskiego i uzyskał mandat poselski. W Sejmie IX kadencji został wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych.

Prof. Paweł Kowal prowadził gościnne wykłady m.in. na Ukrainie, w USA, Kanadzie i Chinach. Jest felietonistą „Rzeczpospolitej” i „Dziennika Polskiego”.

Jest autorem i współautorem wielu książek m.in.:

 • „Inicjatywa Trójmorza: geneza, cele i funkcjonowanie” (2019),
 • „Muzeum i zmiana. Losy muzeów narracyjnych” (2019),
 • „Testament Prometeusza. Źródła polityki wschodniej III Rzeczypospolitej” (2018),
 • „Jaruzelski. Życie paradoksalne” (2015),
 • „Między Majdanem a Smoleńskiem. Rozmawiają Piotr Legutko i Dobrosław Rodziewicz” (2012),
 • „Koniec systemu władzy. Polityka ekipy gen. Wojciecha Jaruzelskiego w latach 1986–1989” (2012),
 • „Krajobrazy z Mistralami w tle” (2011),
 • „Wymiar wschodni” UE – szansa czy idée fixe polskiej polityki?” (2002)

Za swoją działalność prof. Paweł Kowal został odznaczony m.in.:

 • Nagrodą Pojednania Polsko-Ukraińskiego (2015),
 • Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2014),
 • Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi (Portugalia 2008),
 • Orderem „Za Zasługi” trzeciego stopnia (Ukraina 2007),
 • Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005),
 • Srebrnym Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” (2005).

 

Źródło: informacja własna, wsiz, wikipedia
Foto: YouTube

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Helena Sołtys i Monika Kluza: Jak uczyć dzieci o Polsce? Tańcząc i śpiewając

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek odbędą się w Chicago warsztaty organizowane przez Przystanek Historia IPN. Poprowadzi je specjalny Gość z Polski, Monika Kluza, istruktorka warsztatów muzyczno-teatralnych, edukatorka, pisarka i pedagog. W studiu Radia Deon, razem z Heleną Sołtys prowadzącą Przystanek Historia zapowiada to wydarzenie.

Przystanek Historia IPN działa w Chicago już od 5 lat. Jego koordynatorzy zapraszają nauczycieli, wychowawców, instruktorów harcerskich na warsztaty zatytułowane „Polskość w tańcu i śpiewie, barwy i symbole narodowe”, które odbędą się w czwartek.

Warsztaty poprowadzi Monika Kluza, która przybyła do Chicago z Krakowa.

Helena Sołtys wyjaśnia, że warsztaty będą zawierały także zajęcia edukacyjne dla najmłodszych. Dzieci będą się na nich uczyły o polskich symbolach narodowych poprzez śpiew i taniec.

W ramach marcowej edycji Przystanku Historia IPN odbędą się także warsztaty dla młodzieży dotyczące Żołnierzy Wyklętych oraz inne, mówiące o historii Dywizjonu 303, zapowiada Helena Sołtys. Te zajęcia poprowadzą edukatorzy z warszawskiego biura Przystanku Historia. Odbędą się one wirtualnie, poprzez platformę Teams.

Kolejny panel, będzie mówił o weteranach AK i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Komendant Andrzej Janczak „będzie opowiadał o tych, których już nie ma pośród nas, ale też o tych, którzy są jeszcze i dają świadectwo o czasach II Wojny Światowej” zapowiada Helena Sołtys.

Monika Kluza, która poprowadzi najbliższe warsztaty pt. „Polskość w tańcu i śpiewie, barwy i symbole narodowe”, ma wśród wielu pakietów szkoleniowych także np. piosenki patriotyczne przeznaczone na strefę kibica. Dopingując polską drużynę sportową, również można dzieci uczyć patriotyzmu.

Do zabaw przy piosence Monika Kluza tworzy specjalny układ choreograficzny, dodaje biało-czerwone elementy, np. balony, wstążki czy kwiaty. „I w ten sposób, taki bardzo delikatny, lekki, przystępny, dzieci bardzo prosto uczą się miłości do ojczyzny” tłumaczy nasz Gość.

Nauczyciele w Polsce i zagranicą korzystają z programów nauczania Moniki Kluzy. Czerpią pomysły, posługują się gotowymi schematami i materiałami. Gość Radia Deon zauważa, że nauczyciele poza ojczyzną bardzo za nią tęsknią a Polskość jest dla nich ogromnie ważna. Dlatego z wielkim sercem chłoną jej pomysły i przekazują dzieciom.

To jest dla mnie największa nagroda za moją pracę, mówi Monika Kluza, „gdy widzę jak nauczyciele przenoszą to, wszystko czego uczą się na warsztatach do pracy z dziećmi”.

Materiały, których autorką jest Monika Kluza można znaleźć na stronie sklep.maratonartystyczny.pl

Warsztaty skierowane do nauczycieli odbędą się w czwartek 16 marca o godzinie 7.00 wieczorem w Polskiej Szkole im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego przy 2600 N Sayre Ave, w Elmwood Park. Są jeszcze dostępne miejsca. Aby się na nie zapisać, trzeba dokonać rezerwacji poprzez mail: warsztatyipn@gmail.com.

Organizatorzy zachęcają do ubioru w kolorach narodowych!

Serdecznie Zapraszamy!

Monika Kluza:

 • Absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie ze specjalizacją Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna.
 • Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie – Studium Wychowania Muzycznego im. Carla Orffa.
 • Instruktor warsztatów muzyczno-teatralnych.
 • Autorka bajek, wierszy, opowiadań i piosenek dla dzieci.
 • Laureatka wielu konkursów poezji śpiewanej.
 • Certyfikowany Trener Mentalny.
 • Trener Śmiechojogi.
 • Organizatorka autorskich warsztatów dla nauczycieli szkół i przedszkoli z wykorzystaniem idei Carla Orffa.

 • Pomysłodawczyni i wokalistka zespołu Tęczowa Muzyka oraz Ogólnopolskiego Maratonu Artystycznego.
 • Prelegent Ogólnopolskiego Forum Wychowania Przedszkolnego organizowanego przez Miesięcznik Bliżej Przedszkola.
 • Edukatorka, która rocznie szkoli ponad 5000 nauczycieli.
 • Właścicielka Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni.
 • Osobowość Roku 2019 województwa małopolskiego w dziedzinie KULTURA.
 • Prelegentka XV i XVI Zjazdu Nauczycieli Polonijnych w Portland i Toronto, gdzie podczas warsztatów przedstawiła niektóre z pozycji pozytywnego patriotyzmu zawartego w programie „Serce dla Polski” który otrzymał patronat Pierwszej Damy Agaty Kornhauser Dudy oraz Narodowego Programu Niepodległa ustanowionego z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 

Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Na Wyborach Królowej Parady aparaty fotoreporterów pokochały Claudię Walkosz

Opublikowano

dnia

Autor:

W czasie Wyborów Królowej Parady 3 Maja, które miały miejsce w sobotę, 11 marca w Shiller Park, poza zwyciężczynią korony, wyróżniono także 3 inne uczestniczki konkursu. Claudia Walkosz, uczennica Lockport High School została wybrana przez dziennikarzy na Miss Foto. W studiu Radia Deon Chicago mówi o swoich wrażeniach z wyborów oraz o pasji, którą jest łyżwiarstwo figurowe.

11 marca, 12 wspaniałych, młodych i utalentowanych dziewcząt, które musiały popisać się swoją wiedzą na temat Polski i mówić po polsku, wystąpiło przed publicznością. Dziennikarzom w obiektywy aparatów wpadła piękna Claudia Walkosz.

Uczennica Lockport High School zdobyła tytuł Miss Foto.

Pasją Claudii Walkosz jest łyżwiarstwo figurowe, które trenuje od wczesnego dzieciństwa. Tegoroczna Miss Foto jeździ też na zawody w tej dyscyplinie sportu, więc występy przed dużą publicznością nie są jej obce.

„Zaczęłam jeździć na łyżwach jak miałam prawie 5 lat i od tego czasu zakochałam się w tym sporcie” mówi na naszej antenie.

Claudia brała udział w wielu zawodach, pokazach, próbowała także swych sił w jeździe synchronicznej na lodzie. W konkurencjach zespołowych zdobyła nagrody.

Miss Foto uczestniczyła także w konkursach piękności, ale Wybory Królowej Parady 3 Maja były wyjątkowo trudne i stresujące. Jak mówi Claudia, przygotowania do nich były długie i pracochłonne.

Aby przedstawić swój talent w czasie Wyborów Królowej Parady 3 Maja Claudia Walkosz napisała wiersz o łyżwiarstwie. W czasie występu wspierała ją bliższa i dalsza rodzina a także grono przyjaciół i znajomych.

„To było bardzo fajne uczucie w sukniach tam stać jak fotoreporterzy robili nam zdjęcia” mówi nasz Gość. Wszystkie dziewczyny wyglądały pięknie i wszyscy byli bardzo mili, wspomina Claudia.

Królową Parady 3 Maja została Marianna Mosz, 17-letnia uczennica liceum William Howard Taft.

Carolina Woźniczka, studentka na Uniwersytecie Illinois, została wybrana na Pierwszą Damę Dworu, natomiast na Drugą Damą Dworu wybrano Victorię Czarnik, uczennicę East Leyden High School.

Dyrektorem Organizacyjnym Wyborów była Ewa Rumiński.

Serdecznie Gratulujemy!

Przypominamy, że Polska Parada Dnia Konstytucji 3 Maja w tym roku przemaszeruje przez Chicago 6 maja. Zgłosić swój udział można tylko do 1 kwietnia.

Wszystkie informacje i formularze zgłoszeniowe zarówno w j. polskim jak i angielskim są dostępne na stronie polishparade.org.

Foto: Andrzej Baraniak
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Strzeleckie wydarzenie w Hainesville będzie podziękowaniem dla Marka Garbarza

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę, 23 kwietnia, w Hainesville odbędzie wyjątkowe wydarzenie organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Strzelectwa Parkurowego w Ameryce, „Husar”. Tego dnia będą miały miejsce zawody ku czci założyciela stowarzyszenia oraz jego byłego prezesa, Marka Garbarza, który w studiu Radia Deon Chicago serdecznie zaprasza do trenowania tej dyscypliny sportu.

„Strzelectwo parkurowe to jest strzelectwo, które w większości przypomina, imituje polowanie”. Używane są w nim strzelby myśliwskie, tłumaczy Marek Garbarz, który poświęcił ogrom swojej pracy i zaangażowania w rozwój i działanie polskiego stowarzyszenia.

Polskie Stowarzyszenie Strzelectwa Parkurowego działa w Chicago od 10 lat i ma na swoim koncie niemałe osiągnięcia.

„Mamy 3 srebrne medale z organizacji Fitasc na Mistrzostwach Świata dla Polski. W zeszłym roku zdobyliśmy też srebrny medal w Superweteranach” mówi Gość Radia Deon.

Polacy dobrze sobie radzą w strzelectwie, mają do niego oko, choć ten sport nie jest tak popularny w Polsce. Marek Garbarz wraca do ojczyzny i ma zamiar pomóc w rozwoju tej dyscypliny.

23 kwietnia w Hainesville odbędą się zawody Ligi Amerykańskiej. W pierwszym roku zawodnicy startujący w lidze nic nie płacą, więc każdy kto przyjdzie, będzie mógł sobie postrzelać, zapowiada nasz Gość.

Dobrze jest mieć ze sobą swoją strzelbę, ale jeśli ktoś nie ma, to na miejscu także będzie można pożyczyć.

„Stowarzyszenie jest otwarte na wszystkich” mówi Marek Garbarz. Mile widziane są młode osoby, które interesują się strzelectwem i chciałyby trenować i rozwijać tą pasję, a następnie w polskich barwach startować na zawodach.

Na zwycięzców zawodów w Hainesville czekają oczywiście nagrody.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Foto: psspa husar

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu