Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Pomagamy niewidzącym dzieciom z Lasek. Dr Błażej Łojewski zaprasza na wernisaż

Opublikowano

dnia

Dr Błażej Łojewski, chicagowski ambasador Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Laskach, już po raz ósmy organizuje wernisaż sztuki, z którego dochód wesprze placówkę i jej podopiecznych. Charytatywne wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 4 lutego, w Dwell Studio. W studiu Radia Deon dr Łojewski zaprasza by pomagać tym, którzy naszej pomocy bardzo potrzebują.

Dr Błażej Łojewski wciąż niestrudzenie przypomina nam tutaj w Chicago, że są osoby na świecie, które dostały mniej – informuje, oręduje i przeprowadza akcje na rzecz pomocy niewidomym wychowankom Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach.

W najbliższą niedzielę, 4 lutego, będziemy mieli szczególną okazję by zaangażować się w jego dzieło – przychodząc na Charytatywny Wernisaż Sztuki „Psychizm”.

„Te dzieci mają różny stopień uszkodzenia wzroku, większość się z tym rodzi” tłumaczy dr Błażej Łojewski. Ale problemy ze wzrokiem pojawiają się także po różnych przebytych chorobach lub wypadkach.

Ośrodek dla Dzieci Niewidomych w Laskach prowadzi także filie w Gdańsku i Rabce. Jego najważniejszym celem jest doprowadzenie do tego, by dzieci kończące tu edukację były całkowicie samodzielne i niezależne w codziennym życiu.

Tutejsi wychowankowie kształcą się w szkołach zawodowych na terenie ośrodka w zakresie inżynierii dźwięku czy masażu, ale często także idą na studia, co jest dużym sukcesem dla osób niewidzących, mówi Gość Radia Deon Chicago.

„Zainteresowania pozalekcyjne, takie jak np. szkoła muzyczna, czy wypoczynek to już domena praktycznie nas – ludzi z zewnątrz, aby pomóc dzieciom rozwijać się w dodatku do zajęć, które mają na co dzień”, wyjaśnia dr Błażej Łojewski.

W tej chwili jedną z najpilniejszych potrzeb Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Laskach jest wyposażenie studia nagrań, mówi nasz Gość, który odwiedził placówkę kilka miesięcy temu.

Drugą pilną potrzebą są na pewno koszty związane ze szkołą muzyczną, która wymaga chociażby instrumentów, czy strojenia. Natomiast wchodząc na stronę internetową https://www.laski.edu.pl można przeczytać na co obecnie zbierane są fundusze i przekazać swoją darowiznę.

Są tam wyszczególnione potrzeby i cele, które można wesprzeć by pomóc wychowankom ośrodka, zaczynając od takich najbardziej prozaicznych, jak choćby środki czystości. Znajduje się tu także lista darczyńców, która nie jest niestety zbyt długa.

Niedzielny wernisaż jest „przyczynkiem do zrobienia troszeczkę więcej aniżeli robimy zazwyczaj na co dzień i jednocześnie możliwością wyjścia na zewnątrz, do ludzi”, którzy jeszcze nie znają Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Laskach i zdobyć nowych darczyńców, jak zaznacza dr Błażej Łojewski.

„Pomoc jest bardzo potrzebna” podkreśla nasz Gość, gorąco zachęcając do regularnego wspierania Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach.

Ósmy wernisaż charytatywny dr Błażeja Łojewskiego na rzecz Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach odbędzie się w niedzielę 4 lutego o godzinie 3:00PM w Dwell Studio, przy 7449 W. Irving Park Rd, Chicago, IL 60 634. Telefon 773 299 8876. Na miejscu znajduje się bezpłatny parking.

Wstęp na wernisaż jest bezpłatny, mile widziane są datki, które wspomogą Ośrodek dla Dzieci Niewidomych w Laskach pod Izabelinem.

Podczas wernisażu zaprezentowany zostanie „psychizm”, nowatorska koncepcja sztuki, w której widz staje się twórcą. Koncepcja, która powstała w 2016 roku chce, aby widz zobaczył to, co chce zobaczyć, widz ma zawsze rację.

Serdecznie Zapraszamy!

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Laskach pod Izabelinem to jedyne takie miejsce, zajmujące się edukacją niewidzących dzieci. Został założony przez św. Elżbietę Czacką, pochodzącą z Ukrainy, która w 1911 r. ufundowała Towarzystwo Opieki Nad Ociemniałymi.

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek prowadzi także filie placówki na Ukrainie, m.in. w Żytomierzu. W ośrodku w Laskach przebywają obecnie także niewidome dzieci, które wyemigrowały z Ukrainy.

W ośrodku działa szkoła podstawowa, średnia i szkoły zawodowe. Dzieci rozwijają swoje talenty, także muzyczne, ale przede wszystkim uczą się bycia samodzielnymi.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube,vOśrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Laskach, wikimedia

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Jolanta Grochowska zaprasza na uroczysty bankiet z okazji Dnia Pułaskiego

Opublikowano

dnia

Autor:

Polsko Amerykańska Fundacja oraz Kongres Polonii Amerykańskiej w Illinois zapraszają na Obchody Dnia Kazimierza Pułaskiego. Pamięć o bohaterze zarówno Polski jak i Ameryki będzie świętowana uroczystym programem artystycznym i obiadem w niedzielę 3 marca. O tym wydarzeniu w studiu Radia Deon Chicago mówi Jolanta Grochowska z Kongresu Polonii.

To będzie zarówno lekcja historii jak i uroczyste spotkanie towarzyskie, które odbędzie się przed corocznymi obchodami w Muzeum Polskim, mówi o bankiecie Jolanta Grochowska, sekretarz finansowy Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois.

„Zapraszamy na to wydarzenie masę polityków, naszych działaczy, a więc czas taki aby porozmawiać, ale przede wszystkim my, Polacy, powinniśmy pamiętać o Kazimierzu Pułaskim”, podkreśla nasz Gość.

W czasie uroczystości zostaną tradycyjnie już przyznane 3 stypendia; dwóm studentom z Uniwersytetu DePaul i uczniowi ze szkoły średniej. Wyróżnienia te pomogą w dalszej edukacji młodym ludziom ze środowiska polonijnego.

Aby dostać stypendium „trzeba czuć się Polakiem, angażować się w jakieś życie polonijne i zgłosić się do nas, do Kongresu Polonii, do Fundacji Polsko Amerykańskiej” wyjaśnia nasz Gość.

Wszelakie donacje na rzecz Polsko Amerykańskiej Fundacji oraz bilety zakupione na bankiet można sobie odpisać od podatku, przypomina Jolanta Grochowska. Możemy to zrobić, ponieważ Fundacja jest organizacją charytatywną.

Nasz Gość także serdecznie zaprasza by zapisywać się do Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois oraz włączać w pracę i działalność Polsko Amerykańskiej Fundacji.

Bankiet odbędzie się w niedzielę, 3 marca, w The Mayfield Banquets, przy 6072 S. Archer Ave., Chicago, IL.

Harmonogram uroczystości:

  • 3:00 pm – Koktajle
  • 3:45 pm – Program artystyczny
  • 4:30 pm – Obiad

Goście wydarzenia oddadzą cześć Generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu, który za bohaterstwo i zasługi podczas Rewolucji Amerykańskiej uznawany jest za „Ojca Kawalerii Amerykańskiej”.

Bilety kosztują 55 dolarów od osoby. Rezerwacje są dostępne pod numerem telefonu p. Wandy: 773-895-0278. Organizatorzy bankietu proszą o wystawianie czeków na: Polish American Foundation, 6021 W. Belmont Ave. Chicago, IL 60634.

Serdecznie Zapraszamy!

Generał Kazimierz Pułaski (ur. 6 marca 1745 r. w Warszawie – zm. 9/10 października 1779 r. nieopodal miejscowości Savannah w stanie Georgia) nazywany jest „ojcem amerykańskiej kawalerii”Pułaski, jako doświadczony dowódca, zaoferował swoje usługi Armii Kontynentalnej Stanów Zjednoczonych.

W liście do Kongresu pisał: „Przybyłem tu, aby zaryzykować wszystko dla wolności Ameryki.”

Zanim jeszcze został oficjalnie powołany do armii amerykańskiej, w 1777 r wziął udział jako ochotnik w bitwie nad Brandywine, gdzie wyróżnił się wiodąc śmiały atak na Brytyjczyków, ratując w ten sposób wycofujące się wojska amerykańskie.

Dzięki generałowi George’owi Washingtonowi, Pułaski został mianowany generałem brygady i pierwszym komandorem kawalerii amerykańskiej. Powołał legion kawalerii, w którego skład wchodzili żołnierze francuscy, niemieccy i polscy i który wsławił się ocaleniem miasta Charleston w Karolinie Południowej przed okupacją brytyjską w 1779 r.

październiku 1779 r., w wieku 34 lat, generał Pułaski zapłacił najwyższą cenę w imię wolności: zmarł w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah, gdzie dowodził kawalerią. Jego prochy zostały ekshumowane i złożone podczas uroczystej ceremonii na Monterey Square w Savannah, GA w październiku 2005 r.

1977 r., władze stanu Illinois ustanowiły Dzień Pułaskiego oficjalnym świętem stanowym. W 2009 r. generałowi Pułaskiemu zostało przyznane pośmiertnie honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.

 

Źródło: informacja własna, Muzeum Polskie
Foto: YouTube, wikimedia
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

„Misterium Męki Pańskiej” pozwala nam przygotować się do Zmartwychwstania

Opublikowano

dnia

Autor:

„Misterium Męki Pańskiej” prezentowane od ponad 30 lat przez Grupę Teatralną “Live Theater Production” daje nam okazję do głębokiego przeżycia drogi Jezusa na krzyż. To nie tylko spektakl ale i modlitwa, jak mówiły w studiu Radia Deon reżyserka przedstawienia, Cecylia Jabłońska, oraz Urszula Michałowska, która zapewnia oprawę techniczną Misterium. W najbliższy piątek, sobotę i niedzielę możemy uczestniczyć w Pasji Chrystusa, w kościołach w Chicago, Palos Hills i Darien.

Grupa Teatralna “Live Theater Production” jest organizacją niedochodową liczącą 70 aktorów wolontariuszy. Daje możliwość całym rodzinom realizowania swoich marzeń teatralnych i muzycznych w religijnej atmosferze.

Celem przedstawienia „Misterium Męki Pańskiej” jest przede wszystkim pogłębienie wiary, a także danie możliwości spełnienia artystycznego dla dorosłych, młodzieży i dzieci, integracja rodzin i odkrywanie liderów.

Zarówno dla widzów jak i występujących osób jest to przeżycie artystyczne, ale jednocześnie duchowe przygotowanie do Zmartwychwstania Pańskiego. Muzykę do Misterium skomponował Andrzej Warzocha, laureat nagrody Emmy.

Reżyserka i autorka scenariusza do „Misterium Męki Pańskiej”, Cecylia Jabłońska, pomimo tak wielu lat pokazywania spektaklu, twierdzi, że nie ma dwóch takich samych przedstawień – każde Misterium jest inne ponieważ za każdym razem aktorzy grają odrobinę inaczej, z zależności od swojego nastroju czy stanu ducha w danym dniu.

Łącznie z próbami Cecylia Jabłońska widziała już około 1500 tych spektakli, a wciąż przyznaje, że nadal mocno go przeżywa, i w różnych jego momentach „przechodzą ciarki” gdy Chrystus idzie na śmierć za nasze grzechy.

„Misterium Męki Pańskiej” jest przeznaczone nie tylko dla osób wierzących ale także dla tych, którzy mają wątpliwości, podkreśla scenarzystka i reżyserka spektaklu. „Chcemy zaprosić wszystkich tych, którzy się pogubili” mówi Cecylia Jabłońska, wymieniając także osoby, które czują gniew do Kościoła i się od niego odwrócili.

Misterium jest jednocześnie modlitwą. „Jak zaczynamy, prosimy ludzi, którzy będą nas oglądać, żeby nie oglądali tego jako przedstawienie, tylko łączyli się razem z nami w modlitwie” mówi Urszula Michałowska. Przed spektaklem odmawiana jest koronka.

Osoby, które widziały „Misterium Męki Pańskiej” często dają świadectwo jak spektakl wpłynął na ich przeżycia i jak bardzo ich poruszył oraz zbliżył do Boga.

Jedno z takich świadectw przytacza Urszula Michałowska:

Te swoiste wielkanocne rekolekcje teatralne dobrze znane Polonii w Chicago po raz pierwszy także zostaną pokazane w Polsce. Grupa “Live Theater Production” wyjedzie do Ojczyzny by przedstawić Pasję Chrystusa w 6 miejscach; 3 kościołach w Krakowie oraz w Rabce, Kluszkowcach i Bukowinie Tatrzańskiej.

Takie marzenie miała grupa “Live Theater Production” już od lat, a teraz całe grono osób pomogło by zrealizować ten projekt. Nie obyło się także bez działania Ducha Świętego, jak mówi Urszula Michałowska.

Być może jakaś „jedna osoba czeka na nas w Polsce, czeka po to by to zobaczyć i coś zmienić w swoim życiu” i dlatego to wielkie przedsięwzięcie właśnie się udało, uważa Urszula Michałowska.

Wstęp jest bezpłatny, ale mile widziane są dobrowolne datki, które pomagają w działalności zespołowi “Live Theater Production”.

Więcej informacji na stronie internetowej Live Theater.

„Przyjdźcie, pomódlcie się z nami, jakąkolwiek ofiarę złożycie jesteśmy wdzięczni i będziemy się z Wami modlić i za Was modlić” zaprasza Cecylia Jabłońska.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, “Live Theater Production”
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Głosujemy w Chicago. Monika Myśliwiec-Gałuszka wyjaśnia jak to zrobić

Opublikowano

dnia

Autor:

Zbliżamy się do prawyborów w Illinois. Zgodnie z amerykańskim prawem wybieramy elektorów, którzy później zagłosują na konkretnego kandydata na prezydenta. Możemy zrobić to na 3 sposoby: poprzez głosowanie korespondencyjne, wczesne głosowanie lub głosowanie w dzień prawyborów, tłumaczy na antenie Radia Deon Monika Myśliwiec-Gałuszka, polska koordynator d/s wyborów.

Właściwy dzień prawyborów w Illinois to 19 marca a prezydenckie wybory w całym kraju są zaplanowane są na 5 listopada tego roku. Zgodnie z amerykańskim prawem wybieramy elektorów, którzy później zagłosują na konkretnego kandydata na prezydenta.

15 lutego rozpoczęło się w Chicago wczesne głosowanie w prawyborach wszystkich partii, których kandydaci startują na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych. Dzień później zostało zawieszone, ale od środy 21 lutego, ponownie będzie można głosować.

Wnioski o karty do głosowania korespondencyjnego należy składać do 14 marca, a same karty do głosowania należy odesłać lub wysłać pocztą do 19 marca, dnia prawyborów. Aby karty do głosowania zostały policzone, muszą dotrzeć do lokalnych władz wyborczych nie później niż do 2 kwietnia.

Do dnia 15 lutego złożono ponad 150 tys. wniosków o głosowanie korespondencyjne, jak informuje Monika Myśliwiec-Gałuszka. Ponad 100 tys. z nich zostało złożonych na tzw. Stałej Liście Głosowania Korespondencyjnego.

Mimo, że wnioski o głosowanie korespondencyjne przyjmowane są do 14 marca, nasz Gość zachęca by osoby zdecydowane na takie głosowanie, wypełniły je jak najszybciej.

Otrzymaną kartę głosowania korespondencyjnego można odesłać pocztą, lub wrzucić do skrzynek wyborczych, które będą przygotowane we wszystkich 50 placówkach wczesnego głosowania w Chicago, otwieranych 4 marca.

Wczesne głosowanie w centrum Chicago zostanie wznowione w środę, 21 lutego w Board Supersite, przy 191 N. Clark, oraz w biurze Komisji Wyborczej przy 69 W. Washington – 6th Floor. Obie lokalizacje są zgodne z ADA i w pełni dostępne dla wyborców niepełnosprawnych oraz zawierają zabezpieczone skrzynki wyborcze, do których wyborcy mogą wrzucić kartę do głosowania korespondencyjnego.

Pozostałe placówki wczesnego głosowania w 50 okręgach Chicago zostaną otwarte 4 marca i będą otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00AM do 6.00PM, w soboty od 10.00AM do 5.00PM a w niedziele od 10.00AM do 4.00PM.

„Wczesne głosowanie cieszy się wysoką frekwencją, dlatego, że możecie Państwo oddać swój głos w dowolnie wybranym lokalu wyborczym”, zaznacza Monika Myśliwiec-Gałuszka. To głosowanie jest prowadzone tylko na monitorach dotykowych.

„W prawyborach musimy zadeklarować przynależność partyjną” przypomina polska koordynator d/s wyborów. Czyli wybieramy jedną z kart do głosowania: demokratyczną lub republikańską.

W czterech okręgach miejskich (1, 5, 36 i 38) dostępne będą także karty libertariańskie. Te karty zawierają kandydatów tylko na urząd przewodniczącego Partii Libertariańskiej w danych okręgu. Jest także karta referendalna z pytaniem dotyczącym podatków w Chicago, czyli karta bezpartyjna, mówi Monika Myśliwiec-Gałuszka.

Wyborcy wybiorą w czasie prawyborów preferowanych delegatów prezydenckich, którzy formalnie oddadzą głosy w imieniu swojego kandydata podczas Narodowych Konwencji Republikanów i Demokratów. Wyborcy wybiorą także kandydatów na swoich członków Kongresu w listopadowych wyborach.

W niektórych okręgach odbędzie się również głosowanie na sędziów Sądu Najwyższego stanu. Podczas głosowania wyborcy wybiorą także kandydatów do sądu apelacyjnego, sądów okręgowych i sądów podokręgowych, oraz urzędników powiatowych.

Wyborcy z Chicago mogą uzyskać dostęp do wzorów kart do głosowania w nadchodzących prawyborach prezydenckich oraz wszystkich informacji o wyborcach na stronie internetowej „Informacje dla wyborców” pod adresem chicagoelections.gov.

Tam też wyborcy mogą zweryfikować swój status rejestracji wyborcy, zobaczyć i wydrukować wzór karty do głosowania, sprawdzić lokalizacje najbliższych placówek wczesnego głosowania, zlokalizować swój lokal wyborczy w dniu wyborów oraz sprawdzić status swojej aplikacji do głosowania korespondencyjnego.

Można także dokładnie zapoznać się z listą kandydatów, która jest umieszczona na kartach.

Monika Myśliwiec-Gałuszka radzi, by taką kartę sobie wydrukować i wypełnić a następnie przyjść z nią do lokalu wyborczego i użyć jako ściągawki. To ułatwi głosowanie, ponieważ kandydatów jest bardzo wielu i czasem trudno się dobrze zorientować w listach nazwisk.

Nie ma obowiązku oddawania głosu na wszystkie urzędy.

Więcej informacji na temat głosowania korespondencyjnego można znaleźć na stronie: https://chicagoelections.gov/voting/vote-mail

Aby skorzystać z usług rejestracji wyborców, w tym zmiany nazwiska i adresu, wyborcy mogą wejść na stronę https://chicagoelections.gov/ lub zadzwonić pod numer (312) 269-7936

KONTAKT: Monika Myśliwiec-Gałuszka, polishvote@chicagoelections.gov, 312.269.5702

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock, YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Popularne w tym miesiącu