Połącz się z nami

News USA

10 filantropów, którzy przekazali miliardy w 2022 r. Na szczycie listy Bill Gates

Opublikowano

dnia

Roczna lista 10 największych darów charytatywnych ogłoszonych przez osoby prywatne lub ich fundacje jest publikowana każdego grudnia przez The Chronicle of Philanthropy. Dziesięciu najbardziej hojnych filantropów przekazało w sumie prawie 9,3 miliarda dolarów na różne cele w 2022 roku. Najwięcej podarował Bill Gates.

Darowizny trafiły do dużych, dobrze ugruntowanych instytucji, w tym trzech prywatnych fundacji i trzech uniwersytetów, które wspierają zrównoważony rozwój środowiska, zdrowie psychiczne i badania nad komórkami macierzystymi.

Pozostałe dary wspierały badania i leczenie raka, programy mieszkaniowe, programy dla młodzieży i zdrowie reprodukcyjne.

Dwie z darowizn przekroczyły miliard dolarów, a sześciu z ośmiu darczyńców (jeden przekazał trzy darowizny) to multimiliarderzy. Łączna wartość netto majątku tych sześciu darczyńców wynosi nieco ponad 325 miliardów dolarów.

Na szczycie listy znajduje się Bill Gates, który przekazał 5 miliardów dolarów Fundacji Billa i Melindy Gatesów na wsparcie pracy w zakresie globalnego zdrowia, rozwoju, polityki i rzecznictwa oraz edukacji w USA.

Gates, którego majątek szacowany jest na 104 miliardy dolarów, zwrócił na siebie uwagę w lipcu, kiedy ogłosił, że przekazuje 20 miliardów dolarów fundacji, którą prowadzi wraz ze swoją byłą żoną Melindą French Gates.

Jednak przedstawiciele fundacji potwierdzili w grudniu, że trzy czwarte z tych 20 miliardów dolarów zostało przeznaczone na spłatę 15 miliardów dolarów, które on i French Gates obiecali w lipcu 2021 roku. Pozostałe 5 miliardów dolarów to nowy zastrzyk dla fundacji.

Ann i John Doerr zajęli drugie miejsce z darowizną w wysokości 1,1 miliarda dolarów, którą przekazują za pośrednictwem Fundacji Benificus na rzecz Uniwersytetu Stanforda w celu uruchomienia Stanford Doerr School of Sustainability. Placówka ma pracować nad najpilniejszymi światowymi wyzwaniami związanym z klimatem i zrównoważonym rozwojem.

Nowa szkoła skupi się na ośmiu obszarach stypendialnych: zmiana klimatu, nauka o Ziemi i planetach, technologia energetyczna, zrównoważone miasta, środowisko naturalne, bezpieczeństwo żywnościowe i wodne, społeczeństwo i zachowanie oraz zdrowie i środowisko.

John Doerr jest inwestorem typu venture capital, który wyrobił sobie markę i znaczną część swojej fortuny jako wczesny sponsor gigantów technologicznych Doliny Krzemowej, takich jak Sun Microsystems, Amazon i Google. Dziś pełni funkcję prezesa firmy inwestycyjnej Kleiner Perkins, a jego majątek netto wynosi nieco ponad 9 miliardów dolarów.

Na trzecim miejscu są Jackie i Mike Bezos, matka i ojczym założyciela Amazona, Jeffa Bezosa.

Para przekazała Centrum Raka Freda Hutchinsona 710,5 miliona dolarów za pośrednictwem Fundacji Rodziny Bezos na budowę 36 laboratoriów badawczych i dodatkowego dużego ośrodka badawczego. Dotacja wesprze również badania kliniczne i immunoterapię prowadzone przez ośrodek onkologiczny przez następne 10 lat.

Do niedawna para była raczej mało znanymi filantropami. Jednak Jackie Bezos przez lata była ściśle zaangażowana w kilka projektów non-profit. Mike Bezos spędził 32 lata pracując jako inżynier i menedżer w firmie naftowo-gazowej Exxon Mobil, zanim przeszedł na emeryturę.

Kolejny dar na liście jest od Warrena Buffetta. Ten szanowany 92-letni inwestor przekazał akcje o wartości prawie 474,3 miliona dolarów Fundacji Susan Thompson Buffett, organizacji stypendialnej Warrena Buffetta, założonej w 1964 r. Fundacja wspiera zdrowie reprodukcyjne kobiet i zapewnia stypendia dla studentów w Nebrasce, gdzie fundacja ma swoją siedzibę.

Przedstawiciel Buffetta potwierdził, że prezent był specjalną jednorazową darowizną, którą Buffett zdecydował się przekazać pod koniec listopada.

Nieżyjąca już Ruth DeYoung Kohler II zajmuje piąte miejsce na liście. Spadkobierczyni Kohler Company, która zmarła w 2020 roku w wieku 79 lat, pozostawiła zapis w wysokości 440 milionów dolarów na uruchomienie Ruth Foundation for the Arts w Milwaukee,  poświęconego wspierania grup sztuk wizualnych i performatywnych w całym kraju.

Fundacja będzie dostawała około 20 milionów dolarów rocznie. Kohler była zapaloną miłośniczką sztuki i prowadziła John Michael Kohler Arts Center w Sheboygan w stanie Wisconsin od 1972 do 2016 roku.

Za Kohler podąża MacKenzie Scott, powieściopisarka i współzałożycielka Amazona, która przekazała 436 milionów dolarów organizacji Habitat for Humanity International. Pieniądze maja wesprzeć walkę z globalnym kryzysem mieszkaniowym.

Na liście znalazły się również dwa dodatkowe prezenty od Scott – 281 milionów dolarów dla Boys & Girls Clubs of America i 275 milionów dolarów dla Amerykańskiej Federacji Planned Parenthood.

Coroczne rankingi The Chronicle opierają się na 10 największych publicznie ogłoszonych darowiznach. Rachunek nie obejmuje wkładów dzieł sztuki ani prezentów od anonimowych darczyńców.

W lutym Chronicle przedstawi swój coroczny ranking 50 największych darczyńców, oparty na całkowitych datkach poszczególnych osób w 2022 r., a nie na indywidualnych darowiznach.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube

News USA

Chcesz lepiej zarabiać na swojej firmie? Przenieś ją do Teksasu lub na Florydę

Opublikowano

dnia

Autor:

Exodus ze stanów o wysokich podatkach przyspieszył w ciągu ostatniej dekady, a stany kontrolowane przez Republikanów odnotował napływ przedsiębiorstw. Jak wynika z nowego raportu opublikowanego przez Bank Rezerwy Federalnej w Dallas, w latach 2010–2019 Teksas i Floryda były liderami w przyciąganiu przedsiębiorstw przenoszących się z innych części kraju.

W latach 2010-2019 do Teksasu przeniosło się ponad 25 000 przedsiębiorstw, zapewniając ponad 281 000 miejsc pracy. To zrównoważyło 18 000 przedsiębiorstw, które opuściły stan, co kosztowało około 179 000 miejsc pracy.

Ogółem w Teksasie migracja netto wyniosła 7232 firmy na plus i powstało prawie 103 000 miejsc pracy – najwięcej spośród wszystkich innych stanów w kraju.

Pod względem wzrostu liczby miejsc pracy netto Teksas wyprzedził Florydę, Georgię, Michigan i Arizonę.

Tymczasem Floryda była najpopularniejszym kierunkiem dla firm planujących przeniesienie, a za nią plasowały się Teksas, Karolina Południowa, Karolina Północna i Arizona.

W raporcie wskazano, że Teksas jest atrakcyjny dla przedsiębiorstw z wielu powodów, w tym ze względu na przyjazne dla biznesu otoczenie, takie jak niskie podatki i niewielkie regulacje, centralne położenie w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, rosnąca populacja i obfite zasoby energii.

Ani Teksas, ani Floryda nie mają podatku dochodowego.

„Niższe obciążenia podatkowe to główny element atrakcyjności Teksasu dla biznesu” – stwierdzono w raporcie.

Z drugiej strony Kalifornia odnotowała jedne z największych strat w zakresie miejsc pracy i przedsiębiorstw w całym kraju.

W latach 2010–2019 Golden State stracił ponad 44 000 miejsc pracy przeniesionych do Teksasu, co stanowi około 16% wszystkich stanowisk pracy przeniesionych do tego stanu. Tymczasem z Teksasu do Kalifornii przeniesiono tylko 14 700 stanowisk pracy.

Nie tylko firmy opuszczają Kalifornię. Jak wynika z notatki analityka Bank of America opartej na zebranych i anonimowych wewnętrznych danych klientów, coraz większa liczba Amerykanów migruje także do takich miejsc jak Floryda i Teksas.

„Skonstruowaliśmy szacunki krajowych przepływów migracyjnych w czasie zbliżonym do rzeczywistego i odkryliśmy, że trendy migracyjne z czasu pandemii nie odwracają się” – stwierdzono w analizie.

Od pierwszego kwartału 2023 r. dane sugerują, że miasta, które w czasie pandemii odnotowały duży napływ ludzi, nadal rozwijają się szybciej niż inne miasta w ostatnich kwartałach.

Z notatki analityka wynika, że na początku roku w San Francisco nastąpił gwałtowny spadek liczby ludności, przy czym w pierwszym kwartale 2023 r. nastąpił spadek o ponad 1%, a w latach 2020–2022 o ponad 3%.

Według Centrum Statystycznego Wymiaru Sprawiedliwości Kalifornijskiego Departamentu Sprawiedliwości, miasto zostało dotknięte gwałtownym wzrostem przestępczości przeciwko mieniu.

„Ta zmiana populacji daje jasny obraz” – twierdzi Janelle Fritts, analityczka ds. polityki w bezstronnej fundacji Tax Foundation. „Ludzie opuszczają stany o wysokich podatkach i kosztach, aby znaleźć alternatywy o niższych podatkach i niższych kosztach”.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/jacoblund/
Czytaj dalej

News Chicago

Wiosna przyniesie zwolnienia w Chicago. 108 osób straci pracę w Discover, 200 w Tribune

Opublikowano

dnia

Autor:

Discover Financial Services, z siedzibą w Riverwoods na północnych przedmieściach, zwolni 18 marca 108 pracowników. Jednak to posunięcie nie ma związku z, ogłoszonym w tym tygodniu, przejęciem wystawcy kart kredytowych przez Capital One za 35 miliardów dolarów, jak poinformował rzecznik Discover. Zwolnienia zapowiedziało również wydawnictwo Tribune Publishing.

W swoim zgłoszeniu z dnia 18 stycznia, na podstawie ustawy o dostosowaniu i powiadamianiu o przekwalifikowaniu pracowników stanu Illinois, jako przyczynę zwolnień Discover Financial Services podał redukcję etatów. Firma z Lake County nie ujawniła, które stanowiska zostaną wyeliminowane.

Discover, 33. co do wielkości bank w USA, zatrudnia prawie 20 000 pracowników, z czego ponad 5 000 w rejonie Chicago. Oczekuje się, że transakcja z Capital One, zostanie sfinalizowana do końca 2024 r.

Capital One z siedzibą w Wirginii, 12. co do wielkości bank w USA, ogłosił w poniedziałek, że kupi Discover w ramach transakcji obejmującej wszystkie akcje o wartości 35,3 miliarda dolarów, o czym pisaliśmy tutaj. Połączona firma będzie obsługiwać ponad 100 milionów klientów.

Jak wynika z opublikowanego w tym miesiącu raportu Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku, zadłużenie na kartach kredytowych w całych Stanach Zjednoczonych stale rośnie. Całkowite salda kart kredytowych wzrosły o 50 miliardów dolarów do 1,13 biliona dolarów w czwartym kwartale 2023 r., co stanowi najwyższy poziom od czasu publikacji raportu Fed w 2003 r.

Bank Discover Financial Services został założony w 1985 roku przez Phila Purcella, absolwenta Szkoły Biznesu Booth na Uniwersytecie w Chicago i byłego dyrektora generalnego Morgan Stanley.

W ramach ostatniej rundy zwolnień, która dotknie rejon Chicago, wydawnictwo Tribune Publishing ogłosiło w zeszłym tygodniu, że pod koniec kwietnia zwolni 198 pracowników w związku z przygotowaniami do zamknięcia swojej drukarni Freedom Center do lata.

Teren River West został kupiony w zeszłym roku przez Bally’s, aby pomieścić tam nowe kasyno. „Tribune” przeniesie wydawanie gazet do swojej podmiejskiej placówki w Schaumburgu, która drukuje także „Chicago Sun-Times” i „Daily Herald”.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Google Maps
Czytaj dalej

News Chicago

Cava – popularna śródziemnomorska restauracja zostanie otwarta w Chicago wiosną

Opublikowano

dnia

Autor:

Wszyscy miłośnicy wolno pieczonej jagnięciny, cytrynowych ziemniaków, dużej ilości oliwek i napojów tzatziki przypominających lemoniadę, na pewno ucieszą się z tej wiadomości: nowa śródziemnomorska restauracja pojawi się w Chicago. Będzie to Cava – śródziemnomorska restauracja typu fast-casual.

Chociaż Cava nie jest restauracją wyróżnioną gwiazdką Michelin, cieszy się ogromną popularnością. Według zapowiedzi Cava tworzy swój lokal w Schaumburgu, w miejscu dawnej Galerii Mebli Macy, przy 1200 N. Meacham Road, a data otwarcia nie zostanie jeszcze ustalona.

Cava została otwarta po raz pierwszy w 2006 r. w Rockville, w stanie Maryland. Jej założyciele to Ike Grigoropoulosa, Dimitri Moshovitis i Ted Xenohristos, wszyscy Amerykanie greckiego pochodzenia, urodzeni już w Stanach Zjednoczonych.

W sierpniu 2018 roku sieć Zoës Kitchen została przejęta przez Cava Group za 300 milionów dolarów. Od tej pory sieć jest największym operatorem restauracji w kategorii śródziemnomorskiej w amerykańskiej branży restauracyjnej, posiadającym ponad 200 lokalizacji w całych Stanach Zjednoczonych.

Restauracja w Schaumburgu może jednak nie być jedynym lokalem Cava przybywającym do Chicago. Prawdopodobnie istnieją plany sprowadzenia jej do Wicker Park w ramach planu dotyczącego nieruchomości komercyjnych.

 

Źródło: secretchicago, wikipedia
Foto: Cava
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu