Połącz się z nami

News USA

10 filantropów, którzy przekazali miliardy w 2022 r. Na szczycie listy Bill Gates

Opublikowano

dnia

Roczna lista 10 największych darów charytatywnych ogłoszonych przez osoby prywatne lub ich fundacje jest publikowana każdego grudnia przez The Chronicle of Philanthropy. Dziesięciu najbardziej hojnych filantropów przekazało w sumie prawie 9,3 miliarda dolarów na różne cele w 2022 roku. Najwięcej podarował Bill Gates.

Darowizny trafiły do dużych, dobrze ugruntowanych instytucji, w tym trzech prywatnych fundacji i trzech uniwersytetów, które wspierają zrównoważony rozwój środowiska, zdrowie psychiczne i badania nad komórkami macierzystymi.

Pozostałe dary wspierały badania i leczenie raka, programy mieszkaniowe, programy dla młodzieży i zdrowie reprodukcyjne.

Dwie z darowizn przekroczyły miliard dolarów, a sześciu z ośmiu darczyńców (jeden przekazał trzy darowizny) to multimiliarderzy. Łączna wartość netto majątku tych sześciu darczyńców wynosi nieco ponad 325 miliardów dolarów.

REKLAMA REKLAMA

Na szczycie listy znajduje się Bill Gates, który przekazał 5 miliardów dolarów Fundacji Billa i Melindy Gatesów na wsparcie pracy w zakresie globalnego zdrowia, rozwoju, polityki i rzecznictwa oraz edukacji w USA.

Gates, którego majątek szacowany jest na 104 miliardy dolarów, zwrócił na siebie uwagę w lipcu, kiedy ogłosił, że przekazuje 20 miliardów dolarów fundacji, którą prowadzi wraz ze swoją byłą żoną Melindą French Gates.

Jednak przedstawiciele fundacji potwierdzili w grudniu, że trzy czwarte z tych 20 miliardów dolarów zostało przeznaczone na spłatę 15 miliardów dolarów, które on i French Gates obiecali w lipcu 2021 roku. Pozostałe 5 miliardów dolarów to nowy zastrzyk dla fundacji.

Ann i John Doerr zajęli drugie miejsce z darowizną w wysokości 1,1 miliarda dolarów, którą przekazują za pośrednictwem Fundacji Benificus na rzecz Uniwersytetu Stanforda w celu uruchomienia Stanford Doerr School of Sustainability. Placówka ma pracować nad najpilniejszymi światowymi wyzwaniami związanym z klimatem i zrównoważonym rozwojem.

Nowa szkoła skupi się na ośmiu obszarach stypendialnych: zmiana klimatu, nauka o Ziemi i planetach, technologia energetyczna, zrównoważone miasta, środowisko naturalne, bezpieczeństwo żywnościowe i wodne, społeczeństwo i zachowanie oraz zdrowie i środowisko.

John Doerr jest inwestorem typu venture capital, który wyrobił sobie markę i znaczną część swojej fortuny jako wczesny sponsor gigantów technologicznych Doliny Krzemowej, takich jak Sun Microsystems, Amazon i Google. Dziś pełni funkcję prezesa firmy inwestycyjnej Kleiner Perkins, a jego majątek netto wynosi nieco ponad 9 miliardów dolarów.

Na trzecim miejscu są Jackie i Mike Bezos, matka i ojczym założyciela Amazona, Jeffa Bezosa.

Para przekazała Centrum Raka Freda Hutchinsona 710,5 miliona dolarów za pośrednictwem Fundacji Rodziny Bezos na budowę 36 laboratoriów badawczych i dodatkowego dużego ośrodka badawczego. Dotacja wesprze również badania kliniczne i immunoterapię prowadzone przez ośrodek onkologiczny przez następne 10 lat.

Do niedawna para była raczej mało znanymi filantropami. Jednak Jackie Bezos przez lata była ściśle zaangażowana w kilka projektów non-profit. Mike Bezos spędził 32 lata pracując jako inżynier i menedżer w firmie naftowo-gazowej Exxon Mobil, zanim przeszedł na emeryturę.

Kolejny dar na liście jest od Warrena Buffetta. Ten szanowany 92-letni inwestor przekazał akcje o wartości prawie 474,3 miliona dolarów Fundacji Susan Thompson Buffett, organizacji stypendialnej Warrena Buffetta, założonej w 1964 r. Fundacja wspiera zdrowie reprodukcyjne kobiet i zapewnia stypendia dla studentów w Nebrasce, gdzie fundacja ma swoją siedzibę.

Przedstawiciel Buffetta potwierdził, że prezent był specjalną jednorazową darowizną, którą Buffett zdecydował się przekazać pod koniec listopada.

Nieżyjąca już Ruth DeYoung Kohler II zajmuje piąte miejsce na liście. Spadkobierczyni Kohler Company, która zmarła w 2020 roku w wieku 79 lat, pozostawiła zapis w wysokości 440 milionów dolarów na uruchomienie Ruth Foundation for the Arts w Milwaukee,  poświęconego wspierania grup sztuk wizualnych i performatywnych w całym kraju.

Fundacja będzie dostawała około 20 milionów dolarów rocznie. Kohler była zapaloną miłośniczką sztuki i prowadziła John Michael Kohler Arts Center w Sheboygan w stanie Wisconsin od 1972 do 2016 roku.

Za Kohler podąża MacKenzie Scott, powieściopisarka i współzałożycielka Amazona, która przekazała 436 milionów dolarów organizacji Habitat for Humanity International. Pieniądze maja wesprzeć walkę z globalnym kryzysem mieszkaniowym.

Na liście znalazły się również dwa dodatkowe prezenty od Scott – 281 milionów dolarów dla Boys & Girls Clubs of America i 275 milionów dolarów dla Amerykańskiej Federacji Planned Parenthood.

Coroczne rankingi The Chronicle opierają się na 10 największych publicznie ogłoszonych darowiznach. Rachunek nie obejmuje wkładów dzieł sztuki ani prezentów od anonimowych darczyńców.

W lutym Chronicle przedstawi swój coroczny ranking 50 największych darczyńców, oparty na całkowitych datkach poszczególnych osób w 2022 r., a nie na indywidualnych darowiznach.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube

News USA

Cztery dni pracy i.. trzy dni weekendu. Nie tak odległe marzenie wielu w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Niektóre firmy zastanawiają się, czy czterodniowy tydzień pracy jest realny w Stanach Zjednoczonych. Nowe badania pokazują, że może on przynieść korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Kraj wciąż odnotowuje niskie wskaźniki bezrobocia, a wiele firm twierdzi, że nadal trudno jest znaleźć ludzi do pracy.

Brak pracowników sprawia, że firmy są zmuszane do opracowywania nowych sposobów przyciągania i zatrzymywania ludzi.

Badania przeprowadzone przez agencję zatrudnienia Robert Half pokazują, że zdecydowana większość amerykańskich menedżerów (93%) popiera czterodniowy tydzień pracy dla swojego zespołu.

Dane pokazują, że 64% spodziewa się, że ich firma wprowadzi taki system w ciągu najbliższych 5 lat.

Taka zmiana powoduje wzrost morale w przedsiębiorstwie, ponieważ ludzie czują, że ich pracodawca słucha ich potrzeb, uważają specjaliści. Pracownicy są też bardziej wypoczęci i chętni do pracy po 3-dniowym odpoczynku.

REKLAMA REKLAMA

Eksperci twierdzą, że czterodniowy tydzień pracy jest nadal dość rzadki w Stanach Zjednoczonych. Dla wielu firm taka  zmiana organizacji pracy jest wyzwaniem.

Są przedsiębiorstwa, w których część pracowników pracuje od poniedziałku do czwartku, a inni od wtorku do piątku, aby firma działała przez całe pięć dni w tygodniu.

Specjaliści agencji EmployBridge uważają jednak, że w nadchodzących latach harmonogram 4-dniowego tygodnia pracy stanie się jeszcze bardziej popularny, więc firmy muszą być przygotowane na tą zmianę.

W zeszłym tygodniu stanowi ustawodawcy w Maryland zaproponowali projekt ustawy, który oferowałby zachęty podatkowe dla firm, które wypróbowują czterodniowy tydzień pracy. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, będzie to pierwszy tego rodzaju program w Stanach Zjednoczonych.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/gbh007
Czytaj dalej

News Chicago

Okay Cannabis, czyli marihuana i alkohol pod jednym dachem w Wheeling. Dzisiaj wielkie otwarcie

Opublikowano

dnia

Autor:

Pierwszy sklep w Illinois, który łączy sprzedaż marihuany i alkoholu, został otwarty w środę w Wheeling, a jego właściciele mają nadzieję, że będzie to miejsce dla klientów do spędzania czasu i wspólnego relaksu. Okay Cannabis prowadzi licencjonowaną sprzedaż konopi pod jednym dachem z West Town Bakery. Wielkie otwarcie już dziś!

W nowo otartym lokalu Okay Cannabis można kupić marihuanę i usiąść w kawiarni serwującej piwo, wino i inne alkohole, a także pieczywo i inne produkty spożywcze.

Współwłaścicielem lokalu jest Charles Mayfield, tymczasowy dyrektor operacyjnym Chicago Public Schools, a także m. in. były radny 47 Okręgu Ameya Pawar. Nawiązali oni współpracę z West Town Bakery, aby prowadzić kawiarnię i przestrzeń eventową, którą można wynająć na przyjęcia urodzinowe lub inne okazje.

Ogromna przestrzeń o powierzchni 12 000 stóp kwadratowych, w miejscu dawnego Twin Peaks w rzędzie restauracji Wheeling na Milwaukee Avenue, jest znacznie większa niż inne sklepy z marihuaną.

REKLAMA REKLAMA

Kawiarnia z barem jest oddzielona od obszaru sprzedaży konopi. Właściciele mają nadzieję, że pewnego dnia dodadzą jednak obszar konsumpcji konopi indyjskich.

Sklep miał wstępne otwarcie w środę, gdy pracownicy wciąż malowali i wykańczali wnętrze. Wielkie otwarcie zaplanowano na piątek, 3 lutego.

The Fifty/50 Restaurant Group, założona przez Scotta Weinera i Grega Mohra, prowadzi piekarnię, a wraz ze swoimi partnerami społecznymi planuje otworzyć w nadchodzących miesiącach dwie kolejne lokalizacje Okay Cannabis, w West Town i Evanston. West Town Bakery ma już cztery lokalizacje w Chicago.

Goście muszą okazać dowód, że mają 21 lat, aby wejść do lokalu, ale dzieci z rodzicami lub opiekunami mogą przebywać w kawiarni.

Po dwuletnim opóźnieniu w udzielaniu licencji sklepom z marihuaną, stan przyznał 192 licencje w 2022 r. Jednak bardzo niewielu właścicieli było w stanie otworzyć swoje lokale z powodu braku finansowania oraz opóźnień w zagospodarowaniu przestrzennym i budowie.

Do tej pory otwarto tylko sześć sklepów, w tym trzy w centrum Chicago, a także Okay, Altius w Round Lake Beach i Ivy Hall w Crystal Lake.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: The Fifty/50 Restaurant Group, istock/fizkes
Czytaj dalej

NEWS Florida

Po raz pierwszy w historii Floryda zatrudnia więcej osób niż stan Nowy Jork

Opublikowano

dnia

Autor:

Boom gospodarczy Florydy przesunął Sunshine State ponad stan Nowy Jork pod względem liczby zatrudnionych pracowników. Stało się tak po raz pierwszy, odkąd Bureau of Labor Statistics analizuje i zestawia dane, co zapoczątkowało w 1982 r.

Według danych za grudzień 2022 r., opublikowanych w tym tygodniu przez Bureau of Labor Statistics (BLS) na Florydzie było 9,669 mln zatrudnionych pracowników, w porównaniu do 9,661 mln osób w Nowym Jorku.

Gospodarka i populacja stanu rosły w szybkim tempie w ostatnich latach. Gubernator Ron DeSantis twierdzi, że Floryda jest przykładem pomyślnego przykładu wolności, a takie zestawienia świadczą o tym, że prowadzona polityka odniosła sukces.

Floryda przewodzi także krajowi w nowych formacjach biznesowych – od stycznia 2020 r. powstało ich tutaj ponad 1,7 mln, a ponad jedna trzecia z nich powstała w samym 2022 r.

REKLAMA REKLAMA

Na początku 2020 roku, przed wybuchem pandemii COVID-19, Nowy Jork miał około 9,8 miliona miejsc pracy a na Florydzie było ich 9,1 miliona, na podstawie danych BLS.

Siła robocza w obu stanach była mniej więcej taka sama jeśli chodzi o liczebność, od kwietnia do lipca 2020 r., podczas gdy stany odzyskiwały miejsca pracy utracone podczas początkowego kryzysu gospodarczego spowodowanego ograniczeniami związanymi z pandemią.

Ubiegły rok był kolejnym kamieniem milowym dla Florydy, ponieważ osiągnęła 9,2 miliona miejsc pracy, a stanowa siła robocza była większa niż przed pandemią. Dla porównania, siła robocza Nowego Jorku była o około 200 000 miejsc pracy niższa niż przed pandemią w grudniowych danych z BLS.

Wzrost gospodarczy Florydy był napędzany napływem nowych mieszkańców, którzy przenieśli się do tego stanu w ubiegłym roku. Dane opublikowane przez Census Bureau w grudniu pokazały, że po raz pierwszy od 1957 roku Floryda była najszybciej rozwijającym się stanem Ameryki.

Populacja Florydy wzrosła o 416 754 mieszkańców, czyli o 1,9%, od 2021 do 2022 roku. Wynosi ponad 22,2 miliona.

Nowy Jork odnotował największy spadek liczby ludności ze wszystkich 50 stanów w latach 2021-2022. Stan opuściło 180 341 mieszkańców, czyli 0,9%. W tej chwili mieszka w nim około 19,6 miliona.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/RAUL RODRIGUEZDemetrius Theune
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu