Połącz się z nami

News USA

Miliony odbiorców świadczeń z Ubezpieczeń Społecznych otrzymają rekordową podwyżkę o 8,7%

Opublikowano

dnia

Wzrost wysokości świadczeń, znany jako korekta kosztów utrzymania (COLA), jest największy od ponad 40 lat. Zwiększy średnie miesięczne wypłaty o około 140 USD. Zwiększenie świadczeń z Ubezpieczeń Społecznych będzie połączone z 3% spadkiem składek Medicare Part B.

Około 70 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych— w tym emeryci, osoby niepełnosprawne i dzieci — otrzymuje świadczenia z Ubezpieczeń Społecznych.

8,7% podwyżka będzie największym wzrostem świadczeń, jaki kiedykolwiek widzieli przedstawiciele wyżu demograficznego, czyli osoby urodzone w latach 1946-1964.

Ostatni raz COLA była wyższa w 1981 roku i wyniosła 11,2%.

Wyższe płatności są odpowiedzią na najwyższą inflację od czterech dekad: ceny płacone przez amerykańskich konsumentów oscylowały wokół najwyższego poziomu od 40 lat od sierpnia do października, czyli w okresie, w którym obliczana jest COLA.

Kiedy pojawią się płatności skorygowane o COLA?

Jeśli urodziny odbiorcy wypłat z Social Security przypadają między 1 a 10 dniem miesiąca, świadczenia są wypłacane w drugą środę miesiąca, zgodnie z Administracją Ubezpieczeń Społecznych. W styczniu 2023 r. każdy, kto ma datę urodzenia w tym zakresie, może spodziewać się pierwszej płatności 11 stycznia.

Osobom, które urodziły się między 11 a 20 dniem miesiąca, świadczenia wypłacane są w trzecią środę miesiąca. W przypadku stycznia oznacza to, że pierwsza płatność za 2023 r. nadejdzie 18 stycznia.

Odbiorcy, którzy urodzili się między 12 a 31 dniem miesiąca, mogą spodziewać się płatności w czwartą środę, co oznacza, że styczniowa płatność powinna dotrzeć 25 stycznia.

Czy rosnące świadczenia z Ubezpieczeń Społecznych się nie wyczerpią?

Social Security wypłaca świadczenia ponad 65 milionom Amerykanów, głównie emerytom, a także osobom niepełnosprawnym i pozostałym przy życiu po zmarłych pracownikach.

Świadczenia są finansowane z podatków od wynagrodzeń pobieranych od pracowników i ich pracodawców, federalnych podatków dochodowych płaconych przez niektórych beneficjentów od części ich świadczeń, a także odsetek uzyskanych z inwestycji funduszu powierniczego Ubezpieczeń Społecznych.

Maksymalna kwota zarobków podlegających podatkowi od wynagrodzeń na ubezpieczenie społeczne w 2023 r. wynosi 160 200 USD, w porównaniu ze 147 000 USD w 2022 r.

Konfiguracja finansowania sięga lat 30. XX wieku i jest pomysłem prezydenta Franklina D. Roosevelta, który wierzył, że podatek od wynagrodzeń wzmocni wśród przeciętnych Amerykanów poczucie własności, które ochroni program przed ingerencją polityczną.

Pandemia COVID-19 ma wpływ na podatki od wynagrodzeń i inne źródła finansowania programu rządowego.

Tegoroczna wyższa wypłata, bez towarzyszącego jej wzrostu składek na ubezpieczenie społeczne, może wywrzeć dodatkową presję na system, który w nadchodzących latach będzie się borykał z poważnymi niedoborami.

Coroczny raport powierników Social Security i Medicare opublikowany w czerwcu ostrzega, że fundusz powierniczy programu nie będzie w stanie wypłacać pełnych świadczeń począwszy od 2035 roku.

Jeśli fundusz powierniczy Ubezpieczeń Społecznych zostanie wyczerpany, rząd będzie w stanie wypłacić tylko 80% zaplanowanych świadczeń, czytamy w raporcie.

Medicare, odrębny program Administracji Ubezpieczeń Społecznych, który pokrywa koszty opieki zdrowotnej, będzie w stanie wypłacić 90% wszystkich zaplanowanych świadczeń, jeśli fundusz zostanie wyczerpany.

Wg Ankiety Pew Research Center przeprowadzonej na początku 2022 roku 57% dorosłych Amerykanów stwierdziło, że „podjęcie kroków w celu zapewnienia stabilności finansowej systemu ubezpieczeń społecznych” było głównym priorytetem prezydenta i Kongresu w tym roku.

Zabezpieczenie Social Security zyskało ponadpartyjne poparcie, przy czym 56% Demokratów i 58% Republikanów uznało tą kwestię za najwyższy priorytet.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, istock/bernardbodo

News USA

Prokurator Generalny Teksasu chce zamknąć katolicką organizację pomagającą imigrantom

Opublikowano

dnia

Autor:

Prokurator Generalny Teksasu, Ken Paxton, próbuje zamknąć katolicką organizację non-profit w El Paso. Zarzuca, że grupa może ułatwiać nielegalną imigrację, udzielać schronienia imigrantom, którzy przybyli do kraju nielegalnie i angażować się w przemyt ludzi. O pozwie mierzącym w misję katolickiej organizacji mówi Ojciec Paweł Kosiński, SJ.

Ken Paxton złożył pozew przeciwko organizacji non-profit Annunciation House (Dom Zwiastowania), która działa w tym stanie od prawie 50 lat. W pozwie zwrócił się do Sądu Okręgowego powiatu El Paso o unieważnienie rejestracji organizacji, co uniemożliwiłoby jej dalszą działalność w Teksasie.

„Podczas gdy rząd federalny utrwala bezprawie niszczące ten kraj, moje biuro dzień po dniu pracuje nad tym, aby pociągnąć te organizacje do odpowiedzialności za nasilenie nielegalnej imigracji”– stwierdził Paxton.

W odpowiedzi na pozew, organizacja Annunciation House wydała oświadczenie, w którym nazwała działania Paxtona „nielegalnymi, niemoralnymi i antyreligijnymi”, a jego zarzuty „bezpodstawnymi”.

Wg oświadczenia organizacja od ponad 46 lat gościła setki tysięcy uchodźców” i jeśli jej działalność jest nielegalna, „tak samo jest z pracą naszych lokalnych szpitali, szkół i banków żywności”.

Biuro Prokuratora Generalnego po raz pierwszy zwróciło się do Annunciation House 7 lutego tego roku z obawą, że może on ułatwiać nielegalną imigrację. Biuro Paxtona nakazało organizacji non-profit natychmiastowe przekazanie różnych dokumentów i rejestrów w celu sprawdzenia, czy nie jest zaangażowana w nielegalną działalność.

Prawnicy Annunciation House poprosili o 30 dni na udzielenie odpowiedzi, ale Biuro Prokuratora Generalnego odmówiło. Biuro Paxtona poinformowało organizację, że jeśli nie dostarczy żądanych dokumentów do 8 lutego, czyli następnego dnia, będzie to niezgodne z przepisami.

8 lutego organizacja złożyła pozew przeciwko Prokuraturze Generalnej, twierdząc, że żądanie to narusza prawo organizacji non-profit do rzetelnego procesu. W swoim publicznym oświadczeniu, przedstawiciele Annunciation House oświadczyli, że chcą, aby to sąd zdecydował, jakie dokumenty Prokuratura Generalna ma prawo wymagać.

Biuro Prokuratora Generalnego dało wyraźnie do zrozumienia, że jego prawdziwym celem nie są rejestry, ale zamknięcie organizacji.

Ken Paxton uważa za przestępstwo zapewnianie schronienia uchodźcom przez organizację katolicką.

Annunciation House zorganizuje konferencję prasową w tej sprawie dzisiaj, 23 lutego.

22 lutego Biskup El Paso, Mark J. Seitz, opublikował oświadczenie popierające działalność organizacji.

Źródło: cna
Foto: YouTube, Annunciation House
Czytaj dalej

News USA

Historyczne lądowanie: amerykański Odyseusz jest już na Księżycu

Opublikowano

dnia

Autor:

Lądownik misji IM-1 firmy Intuitive Machines, zwany także Odyseuszem lub „Odie”, znajduje się już na powierzchni Księżyca po tym, jak na kilka godzin przed lądowaniem wystąpiły nieoczekiwane problemy. Tym samym na Księżycu wylądował pierwszy komercyjny statek kosmiczny oraz pierwszy pojazd wyprodukowany w USA, od czasu zakończenia programu Apollo ponad 50 lat temu.

„Witamy na Księżycu”.– ogłosił w transmisji internetowej na żywo Steve Altemus, dyrektor generalny Intuitive Machines. O starcie misji pisaliśmy 15 lutego.

Firma była w stanie potwierdzić, że kontrola misji otrzymała sygnały z powierzchni Księżyca wkrótce po wylądowaniu. Jednak dopiero dwie godziny później Intuitive Machines poinformowało, że statek kosmiczny „ustawił się w pozycji pionowej i zaczął wysyłać dane”.

Głównym klientem Intuitive Machines jest NASA, która chce zbadać Księżyc za pomocą robotycznych eksploratorów opracowanych przez prywatnych wykonawców, zanim wyśle tam astronautów pod koniec tej dekady w ramach programu Artemis.

„Dzisiaj po raz pierwszy od ponad pół wieku Stany Zjednoczone wróciły na Księżyc” – powiedział administrator NASA Bill Nelson. „Dzisiaj jest dzień, który pokazuje siłę i obietnicę partnerstwa handlowego NASA. Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych w to wielkie i śmiałe przedsięwzięcie.”

Odyseusz wylądował o 6:24PM ET w czwartek po użyciu napędzanego metanem silnika pokładowego do skierowania się w stronę pokrytej kraterami powierzchni i szybkiego zmniejszenia prędkości o 4000 mil na godzinę.

Według Gary’ego Jordana, menedżera ds. komunikacji w NASA, na kilka godzin przed lądowaniem nastąpił problem z systemami nawigacyjnymi Odyseusza, co zmusiło lądownik do skorzystania z technologii eksperymentalnej.

Misja IM-1 odbywa się w ramach odnowionej międzynarodowej wyprawy na powierzchnię Księżyca. Od zakończenia sowiecko-amerykańskiego wyścigu kosmicznego w XX wieku Chiny, Indie i Japonia wysłały statki kosmiczne na Księżyc, a dwa ostatnie lądowały po raz pierwszy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Lądownik Odyseusz wielkości budki telefonicznej spędził ostatni tydzień w przestrzeni kosmicznej, przemierzając około 620 370 mil, zanim w środę rano znalazł się na orbicie księżycowej.

Lądownik

Miejsce lądowania to tzw. Malapert A, krater uderzeniowy w pobliżu południowego bieguna Księżyca – obszaru charakteryzującego się zdradliwym i skalistym terenem.

Lokalizacja ta jest strategiczna: biegun południowy cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ podejrzewa się, że znajdują się na nim zapasy lodu, który można przekształcić w wodę pitną, a nawet paliwo rakietowe na potrzeby przyszłych misji.

Na pokładzie Odyseusza znajduje się sześć ładunków naukowych zaprojektowanych w różnych laboratoriach NASA, które mają działać na powierzchni Księżyca przez maksymalnie siedem dni.

Eksperymenty dotyczą technologii komunikacyjnych, nawigacji i precyzyjnego lądowania oraz gromadzą dane na temat interakcji pióropusza rakietowego i powierzchni Księżyca, a także interakcji pogody kosmicznej i powierzchni Księżyca wpływających na radioastronomię.

Na pokładzie nie brakuje także sztuki i technologii z sektora komercyjnego. Są to materiał izolacyjny opracowany przez firmę Columbia Sportswear, mający chronić Odyseusza przed surowymi temperaturami panującymi na Księżycu, a także pamiątkowe ładunki, takie jak rzeźba przedstawiająca fazy księżyca, zaprojektowana po konsultacjach z artystą Jeffem Koonsem.

Innemu komercyjnemu partnerowi NASA, Astrobotic Technology, nie udało się lądowanie na Księżycu w zeszłym miesiącu. Krytyczny wyciek paliwa spowodował, że lądownik Peregrine nie miał wystarczającej ilości paliwa, aby dotrzeć na jego powierzchnię.

Stanom Zjednoczonym zależy na odzyskaniu obecności na Księżycu, ponieważ NASA koncentruje się na przygotowaniach do wylądowania astronautów na Księżycu. Agencja kosmiczna planuje pierwszą załogową misję na powierzchnię w roku 2026.

O lądowaniu japońskiej misji na Księżycu informowaliśmy 22 stycznia.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, NASA
Czytaj dalej

News USA

Bobi zdetronizowany. Nie potwierdzono wieku psa uznanego za najstarszego na świecie

Opublikowano

dnia

Autor:

Pies Bobi, który zakończył życie w zeszłym roku w wieku 31 lat, został pozbawiony tytułu najstarszego psa na świecie po kontroli przeprowadzonej przez Księgę Rekordów Guinnessa (GWR), jak ogłosiła w czwartek organizacja. Nie udowodniono jego sędziwego wieku.

Bobi, pies rasy Rafeiro do Alentejo, stał się sławny jako najstarszy pies na świecie, dopóki w styczniu tymczasowo nie utracił tytułu w oczekiwaniu na wynik śledztwa urzędników Księgi Rekordów Guinnessa GWR. O jego śmierci pisaliśmy w październiku.

Organizacja stwierdziła, że nie ma dowodów, których potrzebuje na poparcie, że Bobi jest rekordzistą.

Mark McKinley, dyrektor ds. rejestrów w GWR, stwierdził, że wszczęto przegląd kartoteki Bobiego w związku z obawami zgłaszanymi przez weterynarzy i innych ekspertów, zarówno prywatnymi, jak i publicznymi komentarzami, a także w związku z wynikami dochodzeń przeprowadzonych przez niektóre media.

Zasadnicze znaczenie miały dane z mikrochipa z portugalskiej bazy danych SIAC, oraz dodatkowe oświadczenie weterynaryjne. Nie przyniosły one rozstrzygających dowodów, które mogłyby ostatecznie potwierdzić datę urodzenia Bobiego.

Obecnie nie jest jasne, kto dzierży tytuł najstarszego psa w historii. Urzędnicy GWR zachęcają właścicieli do zgłaszania swoich czworonogów.

Właściciel Bobiego, Leonel Costa, twierdził, że pies dożył 31 lat i 165 dni. Mówił, że miał 8 lat, gdy w 1992 roku urodził się jego pies. Całe życie spędził w Conqueiros, małej portugalskiej wiosce położonej około 93 mil na północ od stolicy Portugalii, Lizbony.

Według American Kennel Club średnia długość życia psów rasy Rafeiro do Alentejos wynosi około 12–14 lat.

Tytuł najstarszego psa należał wcześniej do australijskiego psa pasterskiego Bluey’a, który urodził się w 1910 i dożył 29 lat i 5 miesięcy.

 

Źródło: cnn
Foto: guinnessworldrecords
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu