Połącz się z nami

News Chicago

Uwaga: Zima w Illinois! Jeśli nie musicie wychodzić, pozostańcie w ciepłych domach

Opublikowano

dnia

Silne podmuchy wiatru połączone z niskimi temperaturami i opadami śniegu stworzą „potrójne zagrożenie” w okolicy Chicago już dzisiaj. Dotyczy ono zarówno osób udających się w podróż, ze względu na bardzo trudne warunki na drogach, jak i każdego, kto znajduje się na zewnątrz, ponieważ odczuwalna temperatura przy tym wietrze może spaść do 35 stopni poniżej zera. Część szkół ogłosiła zamknięcie.

Eksperci podkreślają, że chociaż suma opadów śniegu może nie być duża, warunki panujące w czasie śnieżycy sprawią, że podróż będzie prawie niemożliwa, a przebywanie na świeżym powietrzu będzie potencjalnie coraz bardziej niebezpieczne.

Dr Trevor Lewis z Cook County Health, ostrzega, że przy takiej pogodzie odmrożenie rąk może nastąpić nawet w ciągu minut.

Naturalnym mechanizmem rozgrzewania organizmu są dreszcze, to znak ostrzegawczy dla osób przebywających na zewnątrz, aby jak najszybciej dostać się do środka, zdjąć mokre ubranie i się zagrzać.

Najlepszym sposobem walki z zimnem, jeśli musisz przebywać na zewnątrz jest kaptur z podszewką z futra, ponieważ blokuje większość wiatru i najlepiej utrzymuje temperaturę ciała. Tak wykazało badanie przeprowadzone w 2004 roku na trzech uniwersytetach.

Wyściełany futrem kaptur był znany myśliwym i Inuitom od tysięcy lat.

Ostrzeżenie przed burzą zimową rozpocznie się w czwartek o godzinie 9 rano w powiatach McHenry, DeKalb, Kane, LaSalle, Kendall i Grundy.

Ostrzeżenie zacznie obowiązywać w powiatach Lake, DuPage, Kankakee, Cook i Will w Illinois w południe oraz w Lake, Newton i Jasper w północno-zachodniej Indianie od godziny 3:00 popołudniu.

Ostrzeżenie będzie obowiązywać w całym regionie do godziny 6 rano w sobotę.

Muzea, ogrody zoologiczne i inne atrakcje w Chicago ogłosiły zamknięcia z powodu ekstremalnej pogody, część szkół także będzie już dzisiaj zamknięta, ich aktualizowaną na bieżąco listę można znaleźć tutaj.

Meteorolog NBC 5 Storm Team, Paul Deanno, zapowiada, że najgorsza burza ma uderzyć między 8:00PM czwartek a 12:00 w południe w piątek, chociaż w niektórych lokalizacjach warunki podróżowania mogą ulec „szybkiemu pogorszeniu” znacznie wcześniej po południu.

Kiedy zacznie padać śnieg?

Śnieg zacznie padać w czwartek rano w zachodniej części Illinois, przesuwając się na wschód w kierunku miasta wczesnym popołudniem.

Jak duży opad śniegu jest spodziewany?

Obecnie prognozowane sumy opadów śniegu nie są bardzo duże, ale to połączenie śniegu, silnych wiatrów i niskiej temperatury stwarza niebezpieczeństwo.

W niektórych obszarach spadnie więcej niż 8 cali śniegu, podczas gdy w innych bliżej 3 cali, chociaż prognozy nadal się zmieniają. Silne podmuchy wiatru będą przenosić akumulujący się śnieg.

Niebezpieczne warunki podróży

National Weather Service ostrzega podróżnych i kierowców – niezależnie od tego, czy wybierają się na wycieczkę poza miasto, czy tylko dojeżdżają do pracy, że warunki podróży podczas szczytu burzy mogą potencjalnie „zagrażać życiu”.

W komunikacie wysłanym w środę po południu policja stanowa Illinois poprosiła mieszkańców o unikanie podróży. Illinois Tollway poinformowało, że planuje zwiększyć liczbę personelu na czas burzy.

Atak zimy nadchodzi w jednym z najbardziej ruchliwych okresów w roku. Według AAA, oczekuje się, że 113 milionów Amerykanów, w tym 5,8 miliona osób w Illinois, przejedzie 50 mil lub więcej między 23 grudnia a 2 stycznia.

Tylko w środę i czwartek Illinois Tollway oczekiwało 1,7 miliona pojazdów korzystających z systemu płatnych dróg.

Według Departamentu Lotnictwa Chicago około 2,9 miliona podróżnych przewinie się przez międzynarodowe lotniska O’Hare i Midway między 21 grudnia a 2 stycznia.

Według NWS najbardziej śnieżne Boże Narodzenie w historii Chicago miało miejsce w 1950 r., kiedy w mieście spadło nieco ponad pięć cali śniegu.

 

Źródło: nbc
Foto: Twitter, youTube, istock/Tatiana Dvoretskaya

News Chicago

Kolejny policjant w Chicago nie wrócił domu. Bandyci zastrzelili go po służbie

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicagowski policjant został zastrzelony, gdy wracał z pracy do domu, w niedzielę w nocy w Southwest Side. Funkcjonariusze zareagowali na alarm ShotSpotter około godziny 2:55AM i znaleźli Luisa Huescę z wieloma ranami postrzałowymi pod adresem 3100 West 56th Street, w Gage Park, podał w oświadczeniu rzecznik policji.

Luis M. Huesca, który nadal miał na sobie mundur, został został znaleziony w pobliżu swojego domu i zabrany do Centrum Medycznego Uniwersytetu w Chicago. Tam uznano go za zmarłego. Według szefa policji w Chicago, Larry’ego Snellinga, zmarły funkcjonariusz pracował w policji od 6 lat i zaledwie dwa dni dzieliły go od jego 31. urodzin.

Morderca lub mordercy pozostają na wolności.

Podczas ataku padło około 30 strzałów, choć nie jest jasne, czy Huesca oddał jakiś strzał w swojej obronie. Po strzelaninie sprawcy zabrali jego Toyotę 4Runner, którą później odnaleziono w pobliżu. Źródła podają, że na miejscu zdarzenia nie znaleziono broni ani odznaki policjanta.

Burmistrz Brandon Johnson określił strzelaninę jako „akt bezwzględnej przemocy z użyciem broni w naszym mieście”, w swoim oświadczeniu na temat zabójstwa. „Nasze miasto pogrąża się w żałobie i składamy kondolencje całej rodzinie, a także współpracownikom Luisa i społeczności”.

Według Johnsona, Luis M. Huesca pracował w wyspecjalizowanej jednostce w dystrykcie Calumet, znanej jako Priorytetowy Zespół Reagowania. Pracował w 5. dystrykcie wydziału, w tym samym, w którym pracowała funkcjonariuszka Aréanah Preston, zastrzelona w zeszłym roku, także gdy wracała do domu po swojej zmianie.

Policja bada okoliczności strzelaniny, w tym to, czy zdarzenie zaczęło się od próby kradzieży samochodu.

W zeszłym roku Huesca pojawił się w filmie powstałym w hołdzie dla jego dobrego przyjaciela i współpracownika, funkcjonariusza Andrésa Mauricio Vásqueza Lasso, który został postrzelony w odpowiedzi na wezwanie dotyczące przemocy domowej na Spaulding Avenue w pobliżu 53rd Street 1 marca 2023 r. 

„Bez względu na to, czy robił to w pracy, czy poza nią, znajdował czas, aby pomagać innym” – powiedział Huesca o Vásquezie Lasso w nagraniu wideo. „Jest jednym z tych facetów, którzy zasługują na tę gwiazdę. Z dumą nosił tę gwiazdę.”

Plany związane z pogrzebem Luisa M. Huesci nie zostały jeszcze ogłoszone

Źródło: nbc, suntimes
Foto: Police Department, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

„Nie damy się uciszyć”. Kolejny protest propalestyński w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę setki protestujących zebrało się w centrum Chicago, aby zademonstrować swoje poparcie dla praw Palestyny i potępić niedawne aresztowania lokalnych działaczy palestyńskich.

Protest zorganizowany przez lokalne grupy popierające prawa Palestyńczyków rozpoczął się w południe i przemaszerował ulicami miasta, zwracając uwagę na trwające walki, z którymi borykają się Palestyńczycy.

W ubiegły poniedziałek  działacze i aktywiści palestyńscy zostali aresztowani przez policję w Chicago, co wywołało oburzenie i niepokój wśród społeczności.

Trzymając transparenty i skandując hasła, demonstranci przemaszerowali ulicą Michigan Avenue potępiając izraelską okupację i łamanie praw człowieka.  Prelegenci przemawiali do tłumu, dzieląc się osobistymi historiami i wzywając do solidarności z narodem palestyńskim.

„Stoimy tu dzisiaj, aby powiedzieć, że nie damy się uciszyć” – powiedział jeden z protestujących.  „Nie damy się zastraszyć. Będziemy nadal walczyć o sprawiedliwość i wolność dla Palestyńczyków”.

Protest miał spokojny przebieg, a policja utrzymywała bezpieczną odległość od tłumu.  Organizatorzy podkreślili znaczenie pokojowego oporu i zachęcali uczestników do nawiązania dialogu.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej

News Chicago

Ile kosztują domy na przedmieściach Chicago? Niestety coraz więcej

Opublikowano

dnia

Autor:

W marcu 2024 r. ceny domów jednorodzinnych na przedmieściach Chicago wzrosły o 9,3% w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, kontynuując stabilny wzrost i bez oznak spowolnienia tego trendu.

Średnia cena domu jednorodzinnego na przedmieściach Chicago wyniosła 338 450 dolarów w marcu 2023 r. i wzrosła do 370 000 dolarów w zeszłym miesiącu.

Podczas gdy ogólna liczba domów jednorodzinnych sprzedanych w zeszłym miesiącu była niższa niż w marcu 2023 r., prawdopodobnie z powodu niskich zapasów, czas ich obecności na rynku również się skrócił.

W zeszłym miesiącu sprzedano 2118 domów jednorodzinnych, co oznacza spadek o 13,8% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Średni czas przebywania na rynku skrócił się z 63 dni w zeszłym roku, do zaledwie 49 dni w tym roku.

W swoim najnowszym raporcie dotyczącym trendów pokoleniowych wśród nabywców i sprzedawców domów, Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami stwierdziło, że milenialsi odzyskali swoją pozycję największej grupy nabywców domów.

W zeszłym roku wyprzedzili ich przedstawiciele pokolenia wyżu demograficznego, ale najnowszy raport wskazuje, że milenialsi stanowią obecnie 38% kupujących domy, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 28% w roku ubiegłym.

W zeszłym miesiącu sprzedaż domów w zabudowie szeregowej spadła o 7,3%, z 1172 w marcu 2023 r. do 1087 w zeszłym miesiącu. Średni czas przebywania na rynku tych nieruchomości spadł do 31 dni, czyli o 10 dni w porównaniu z marcem ubiegłego roku.

Średnia cena domu w zabudowie szeregowej wzrosła o 15,3% z 225 500 dolarów w marcu ubiegłego roku do 260 000 dolarów w zeszłym miesiącu.

Downers Grove

W okresie od marca 2023 r. do marca 2024 r. ceny domów na przedmieściach odnotowały następujący wzrost: Antioch (10,5%); Arlington Heights (21,4%); Aurora (15,2%); Burbank (15,5%); Chicago Heights (14,3%); Des Plaines (8,2%); Downers Grove (31,6%); Glen Ellyn (11,3%); Hoffman Estates (10,2%); La Grange (40,4%); Lisle (38,1%); Maywood (81,2%); Palatine (16,7%); Park City — Waukegan (10,7%); Park Ridge (19,1%); Schaumburg (18,7%); St. Charles (27,4%); Streamwood (10,6%); Tinley Park (17,8%); Westmont (18,5%); i Wheaton (26,0%).

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/Nuttawan Jayawan/Jacob Boomsma/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu